CORSET! BOBBE Drie mannen in de sneeuw niiu/FuniiK „Kwaliteit - Creatie - Service" ALG. NIEUWS- EN AC ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN wintermantel collectie 1956 de (chakel jie Jaar gang - Nr. 609 Vrijdag 28 sept. 1956 Verschijnt iedere Vrijdag A bonnem entsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der adverte?ities 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. exrta Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: Ffi SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.^P - GIRO 358296 MEDISCHE UUWlNIIIJA Tl \T L Burchtstraat 13 DiN OOSTBURG Burgerlijke Stand GEMEENTE GROEDE over de maand augustus 1956 GEBOREN: 9, te Oostburg: Rudi Arthur, z van C. L. de Poorter en van M. L. van Bellegem GEHUWD: 16, Jacobus Bouwens, 25 j. en Jannetje Blaakman, 19 j., beiden wonen de te Groede; 23, Johannes P. Cornelis, 32 j. en Janna C. Boeije, 30 j., beiden wonende te Groede. OVERLEDEN: 21, te Oostburg: A. Min- derhoud, 71 j., zn. van A. Minderhoud en van J. F. Erasmus. Plaatselijk Nieuws Oostburg Raadsvergadering. De raad van de gemeente Oostburg kwam Dinsdagavond in openbare zitting bijeen, onder voorzitterschap van bur gemeester mr. K. Hoekzema. Na voorle zing van de notulen, die ongewijzigd wer den vastgesteld, deelde de voorzitter mee, dat tot zijn grote vreugde de Rijksgoed keuring tot de bouw van het nieuwe ge meentehuis werd ontvangen. Hij zei, dat de gemeente Oostburg hierdoor een be langrijke mijlpaal heeft bereikt en een einde is gekomen aan een moeizame lij densweg. B. en W. stellen zich voor, de aanbesteding op 24 October a.s. te doen plaats vinden, zodat, wanneer deze aan besteding gunstig mocht uitvallen, heel spoedig met de bouw aangevangen zal kunnen worden. Op voorstel van B. en W. wees de raad zonder hoofdelijke .stemming de subsi die-aanvrage van de Kon. Militaire Bond „Pro Rege" af. B. en W. adviseerde wel gunstig op de aanvrage voor subsidie van de zijde van de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heiligen naam en stelde voor f 5,uit de gemeentekas te verstrekken. De heer Schippers ver klaarde zich tegen toekenning van dit bedrag om dezelfde redenen, die voor de eerste afwijzing golden Als het er op aankomt zijn toch de militaire tehuizen belangrijker te noemen dan deze Bond. Met 7 tegen 4 stemmen (de heren P. J. van Hee, W. de Coene, L. Schippers en J. Leenhouts) verleende de raad de sub sidie. Zonder hoofdelijke stemming werd hierop de subsidie-aanvrage van de Oostburgse sportvereniging afgewezen. Deze vereniging vroeg f 1000,om onder meer de jeugd in de sport te kunnen betrekken. Op een desbetreffend verzoek kreeg de heer A. Andriesse een bijdrage van f 13, oer week in de kosten, verbonden aan het bezoeken van een school te Middelburg door zijn dochtertje. Ten behoeve van de R.K. kleuterschool werd de exploitatievergoeding voor 1956 vastgesteld op f 2275,en f 867,Voorts werden de wekelijkse lesuren vakonder wijs ingaande 1 September 1956 vastge steld en wel voor de openbare lagere school op nihil en voor de openbare u.l.o. school op 1 3|5 lesuur. Het voor 1955 werkelijk uitgegeven bedrag werd voor het gewoon lager en voortgezet lager Feuilleton door ERICH KASTNER 26 Casimir, de sneeuwman-huzarenluite nant, zag er weer buitengewoon aan trekkelijk uit. De drie mannen keken vol genegenheid naar hem. Het sneeuw de. Schulze trad naar voren. „Voordat wij op het welzijn van onze gemeen schappelijke zoon drinken," sprak hij op plechtige toon, „zou ik zo graag een goe de daad willen doen". Hij liep langzaam en met gebogen knieën en zette de twee Teddy-beren, eentje rechts en eentje links ter zijde van Casimir, in de koude sneeuw. „Nu heeft hij tenminste gezel schap. ook wanneer wij afwezig zijn". Na deze woorden te hebben aange hoord, vulde meneer Kesselhut de glazen. Maar het restje wijn, dat nog in de fles was, bleek niet voldoende. En Johan verdween in het hotel, om nog een fles te halen. Nu stonden Schulze en Hagedorn al leen onder de nachtelijke hemel. Elk met een tot op de helft gevuld glas in de hand. Zij zwegen. De avond was buiten gewoon vrolijk geweest. Maar de stern- onderwijs vastgesteld op f 7629,29 en voor het u.l.o.-onderwijs op f 4917,09, terwijl het bedrag per leerling per jaar voor 1957 werd bepaald op f 33,05 (het vorige jaar was dit bedrag f 30,en voor het u.l.o.-onderwijs op f 42,40. Met 9 stemmen werd de heer A. Ver donk, onderwijzer aan de R.K. lagere school, benoemd tot onderwijzer aan de openbare u.l.o. De heer Z. Risseeuw, on derwijzer aan de openbare lagere school te Breskens, verkreeg 2 stemmen. In dit verband bracht de voorzitter de vervan ging op de u.l.o. school onder de aan dacht, die door de heer Van Rhoon uit Middelburg werd waargenomen. De voor zitter bracht zijn bijzondere dank tot uitdrukking voor de zeer gewaardeerde hulp, die de thans 70-jarige heer Van Rhoon heeft gegeven. Wij hebben het ge noegen gehad het 50-jarig jubileum van de heer Van Rhoon bij het onderwijs te mogen meemaken. De heer Van Rhoon is, aldus de voorzitter, een geboren on derwijzer, en een voorbeeld voor de jon gere collega's van plichtsbetrachting en toewijding. In principe ging de raad accoord met het verzoek van de gemeente Middelburg inzake subsidiëring van de cursus open bare opleiding kleuterleidster, welke cur sus niet door het Rijk erkend wordt. Be sloten werd in dit verband aan de minis ter van onderwijs, kunsten en weten schappen het verzoek tot erkenning van deze cursus te richten en er op te wijzen, dat men in Zeeland veel belang hecht aan het voortbestaan van deze cursus. Aan de andere gemeenten in West Z.-Vl. zal gevraagd worden adhaesie aan dit verzoek te willen betuigen. De adviescommissie woonruimtewet 1947. bestaande uit de heren C. M. Zuid- weg, M. J. de Bruijne, E. Dekker, J. P. H. Ouwendijk en J. Sanderse, werd met al gemene stemmen herbenoemd. Besloten werd een perceeltje bouw grond, geleien in de Zandstraat, dat eer tijds van wijlen wed. Daansen werd ont eigend, toe te wijzen aan de heer A. P. Verschuur. Over het voorstel van B. en W. tot vernieuwing en uitbreiding van de straatverlichting op de Markt, Ledelplein, Burgem. Callenfelsstraat en Burgem. van Houtestraat, ontstond enige discussie. De heer Leenhouts stelde voor nu tevens aandacht te schenken aan het Catspark, de Tragel en de Baljuw Veltersweg, waar de straatverlichting ook nog zeer onvol doende is. De heer De Coene vond de straatverlichting in de Kroon wijk en de Singel, vooral wat betreft de nachtver lichting, uiterst onbevredigend. De voor zitter zei, dat er thans palen vrij komen, die weer op andere plaatsén benut kun nen worden. Een bedrag van f 13000, is wel veel om nu uit te geven aan straat verlichting, maar wil men niet achterop raken en later voor veel hogere uitgaven komen te staan, is thans de gelegenheid gunstig. Zonder hoofdelijke stemming ming van beide mannen was nu toch wel vrij ernstig. Een zwevend gordijn- van sneeuwvlokken scheidde hen. Schulze hoestte verlegen. Opeens zei hij ..Sinds ik in de oorlog ben geweest, heb ik geen man meer getutoyeerd. Vrouwen, nou ja. Toch zijn er wel si tuaties, waarin men moeilijk u tegen el kander kan zeggen. Ik wou, wanneer je er mee accoord gaat, m'n jongen, voor stellen, nu maar broederschap te drin ken". De jongeman hoestte niet minder ver legen. Toen antwoordde hij: „Ik heb van de tijd af. dat ik de universiteit verliet, geen vriend meer gehad. Ik heb het niet gewaagd, uw vriendschap te vragen. Ke rel. ik ben .ie zo intens dankbaar". ..Ik heet Eduard," merkte Schulze op. ..Fn ik Fritz," sprak Hagedorn. Zij klonken, namen een teug en druk ten elkaar de hand. Kesselhut. die juist met een nieuwe fles onder zijn arm naar buiten kwam. zag hen op dat ogenblik. Hij begreep de betekenis van die hand druk. Hij glimlachte wijs: voorzichtig, om vooral toch niet gezien te worden, liep hij naar het rumoerige hotel terug. DE GROTE KNAPZAK. Het pak, door moeder Hagedorn afge zonden. arriveerde de volgende ochtend. Het bevatte bet reclamewerk, waarom haar zoon had gevraagd en bovendien een brief. ging de raad met het voorstel van B. en W. accoord. Ook over het aanbrengen van een warmwaterinstallatie in de 152 woningen van de Kroonwijksingel ontstond enige discussie. De heer Schippers had er be zwaar tegen, dat het aanbrengen van de installaties onderhands gegund zal wor den aan het gasbedrijf. De heer Baren - dregt vond dit ook bezwaarlijk. De voor zitter zei, dat het gasbedrijf de diverse onderdelen aan onderaannemers uit geeft, waardoor de gemeente alleen maar te doen krijgt met het gasbedrijf. Staan de de vergadering werd de heer de Smit, directeur van het gasbedrijf Oostburg, ontboden, om nadere uitleg te geven, welke in besloten zitting werden aange hoord. In openbare vergadering besloot de raad conform het voorstel vanB. en W. De gemeenterekening 1955 werd aan geboden. De gewone dienst heeft aan inkomsten een bedrag van f 2.015.899,32 en aan uitgaven f 2.008.014,71 derhalve een batig slot van f 7.884,61. De kapitaal- dienst heeft een uitgaaf van f 7.284.768,84 en aan inkomsten f 6.400.775,94, derhalve een nadelig slot van f 883.992.90. Tot leden van de commissie belast met het onderzoek van de rekening, werden be noemd de heren J. J. Leenhouts, W. de Coene en J. H. van Kampen. De heren E. Dekker en J. Ph. Ouwendijk, die thans geen zitting meer hebben in deze com missie, werden door de voorzitter dank gebracht voor het vele werk, dat zij in het belang var. de gemeente hebben ver richt. De begroting 1956 werd gewijzigd. Besloten werd zich te verweren tegen de door de Raad van Arbitrage voor de Bouwnijverheid in Nederland toegewezen vordering aan het Ingenieursbureau voor de Bouwnijverheid te Oegstgeest en de procesvoering op te dragen aan Mr. J. P. Hogerzeil te Zwolle. De verordening op de heffing van gelden voor het innemen van standplaats binnen de gemeente, welke per 1 Januari 1957 haar geldigheid verliest, werd opnieuw ongewijzigd vast gesteld. Besloten werd aan het Ingenieursbu reau Van Hasselt en De Koning te Nijm egen het opmaken van een plan met be groting voor het bouwrijp maken van het bouwterrein aan de le Hogendijk-Zand- straat op te dragen. De voorzitter lichtte toe. dat hiervan reeds een schets bestaat in het kader van het uitbreidingsplan. Er zal plaats zijn voor een 70-tal wonin gen. De heer E. Dekker informeerde of het de bedoeling is deze bouwgrond aan particulieren uit te geven of dat de ge meente hierop woningen bouwt. De voor zitter zei hierover nog niets definitiefs te kunnen mededelen, een en ander hangt van de omstandigheden af. Op de vraag van dhr. Dekker, of van dit bouwterrein ook een priizenkaart zal komen, ant woordde de voorz. bevestigend, aangezien de eis van G.S. ten deze is dat de bouw grond rendabel uitgegeven dient te wor- Mijn lieve, beste jongen! (zo ving de lustige Witwe aan). Heel veel dank voor de prentbriefkaarten. Ik heb haast geen tijd. want ik wil het pakje naa>* het station brengen, op dat je het zo gauw mogelijk in je be zit hebt. Ik hoop, dat er geen ezels oren zullen zijn. Ik bedoel, dat al die drukwerken van ie niet aan de hoeken omgebogen zullen arriveren. En zeg tegen die meneer Kesselhut. dat hij alsjeblieft je werk ook weer terug geeft. Dergelijke grootheden zijn soms vergeetachtig van louter verwaandheid. Meneer Franke zegt, wanneer dat van het Toblerconcern waarheid mocht blijken, dan zou het iets zijn. o mer ideoot van te worden. Je weet toch, dat hij zich altijd zo buitenis sig uitdrukt. Hij zal voor je duimen en dat vind ik. voor i emand die alleen maar bij je op kamers woont, bui tengewoon attent. Ik zal niet enkel duimen, maar ook m'n grote tenen voor je vastklemmen. Wanneer $r desondanks niets van het baantje mocht komen, hoeven wij ons er ten minste eeen verwijt van te maken, dat is de hoofdzaak. Men moet al tijd zijn kalmte weten te bewaren. Wanneer men de dune wordt van zijn eigen gebrek aan zelfbeheer sing, heeft men het enkel en alleen aan zichzelf te wijten. Kwaliteit Creatie Service De laatste Parijse creaties vindt U terug in onze nieuwe Alleen modieuze stoffen en gedistingeerde bontgarne ringen worden verwerkt, en BOBBE's prijsbe- palend devies is in ere gehouden. Prijzen vanaf f 89,50 tot f 295,— Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van bootentrein «topt voor onze zaak den. De heer Barendregt vraagt of het niet aantrekkelijk zou zijn nog andere bouwgrond bouwrijp te maken, zodat de mensen keus kan gelaten worden waar zij willen bouwen. In dit verband meen de de voorz. dat de verbinding Volder straatKroonwijksingel met geringe kos ten bouwrijp gemaakt zou kunnen wor den. Besloten werd, ondanks de aan de gemeente toegestane verhoogde uitkering uit het gemeentefonds, de minister van Binnenl. Zaken een verhoogde uitkering per inwoner te vragen, op grond van de voor de gemeente belangrijk gestegen kosten, waarbij thans weer de verbete ring en uitbreiding van de straatverlich ting is gekomen. Tijdens de rondvraag pleit de heer De Coene voor wijziging van de verkeerssi tuatie aan het Eenhoornplantsoen. De heer Dekker informeerde naar de vorde ringen met betrekking tot de oprichting van een B.L.O.-school,, welke naar hij meende in een ver gevorderd stadium zouden zijn. De voorz. meende wel vorde ringen te kunnen constateren, maar ver gevorderd zijn de plannen geenszins. Het wachten is nog op een door de Vereniging van Ned. gemeenten uit te brengen rap port. De heer Barendregt informeert of er al iets bekend is van de Planologische Dienst over het uitbreidingsplan van de eemecnte. Ook hierop was het antwoord van de voorz. ontkennend. De heer Ba rendregt kwam terug op het verzoek van Dat de andere prijswinnaar zo'n keurig iemand is, doet me oprecht genoegen. Groet hem hartelijk, zij het ook onbekend. En laat je vooral door die voorname mensen niets wijs maken. D'r zijn er genoeg bij, die er zelf part noch deel aan hebben, dat ze zo rijk geworden zijn. Heb je voldoende schoon linnengoed? Stuur me anders vlug het vuile re tour. Binnen drie dagen heb je het weer in je bezit. Bij Heppner liggen zulke mooie overhemden in de éta lage. Ik zal vragen of ze er eentje voor me opzij willen leggen. Een blauw met een gedistingeerd streep je. Wanneer je dan weer thuis bent, gaan w e het samen halen. Ik kan het je natuurlijk ook sturen. Maar het is best mogelijk, dat jij het helemaal niet mooi vindt. Ziezo, m'n jongen. Nu rij ik als een haas naar het Potsdammer Bahn- hof. Dan loop ik verder naar het Anhalter Bahnhof. Sneeuwlucht is gezond. Eigenlijk hokt een mens toch wel wat veel binnen zijn vier muren. Die prentbriefkaarten zien er zeer aanlokkelijk uit. Net zo iets als toen, in de bioscoop, toen je al leen maar in de diplomatenloge wou gaan zitten. Dat heb ik meneer Franke verteld en hij heeft er vre selijk om moeten lachen. Vergeet vooral niet in het bos acht

De Schakel | 1956 | | pagina 1