voorzien f 5600,bedraagt. De kapitaal- dienst heeft een geraamde inkomst van f 369.866,17 en uitgaaf f 501.658,13 der halve een nadelig slot van f 131.791,26. De exploitatievergoedingen werden vast gesteld en wel voor: Chr. Nat. School op f 1821,60; R.K. School op f 1473,83 en de Openbare Lagere School f 2956,83. De vergoedingen zijn voor het jaar 1956. De exploitatievergoeding voor de Nuts kleuterschool werd bepaald op f 850, per leerling en f 650,per lokaal. Tot slot werd de heer M. Somers met algemene stemmen benoemd tot waar nemend secretaris, voor de tijd dat de heer Van Quekelberghe nog door ziekte afwezig is. IJzendijke Raadsvergadering De gemeenteraad kwam Woensdag avond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester von Bönninghausen tot Herinckhaven. Blijkens een desbetreffend schrijven heeft G.S. haar goedkeuring gehecht aan het raadsbesluit tot wijziging van de verordening op de heffing van een vermakelijkheidsbelasting, terwijl G.S. voorts de begrotingswijzigingen 1955 en 1956 goedkeurde. Zonder hoofdelijke stemming besloot de raad tot onderhandse aanbesteding van bestratingswerken in de Nieuwstraat Genoemde werken oordeelde B. en W. te klein om hiervoor een openbare aanbe steding te houden, waarom dan ook on derhands aan de firma Bunschoten te IJzendijke zal worden gegund. Het voorstel over de hernieuwde vast stelling van de gemeenterekening over 1951 werd teruggenomen, omdat een aantal leden zich hiervan niet op de hoogte had kunnen stellen. Op voorstel van B. en W. werd de al gemene politieverordening aangevuld met een verbod tot het afbranden van bermen en dergelijke, tussen 1 April en 1 September, zulks ter bescherming van vogelnesten. Eveneens op voorstel van B en W. werd de algemene politieveror dening gewijzigd. Het betrof hier wijzi gingen en aanvullingen, welke tijdens de bezetting door de burgemeester zijn vastgesteld. Op grond van het Besluit Bezettingsmaatregelen zijn deze beslui ten ingaande 1 December 1950 vervallen. Voor hernieuwde vaststelling komen alzo in aanmerking a. het besluit van 23 Jan. 1942 betreffende het schrobverbod en b. het besluit van 10 Augustus 1943 betref fende het verbod tot drijven van vee binnen de kom der gemeente. Het voorstel van B. en W. tot intrek king van het raadsbesluit van 31 Juli 1956, houdende vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing van begraafrechten met nieuwe tarieven werd, na enige discussie, aanvaard. B. on W. zullen een en ander nog eens na der bezien. Het voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de begroting 1956 in verband met de Kleuteronderwijswet, werd te ruggenomen, omdat de juiste cijfers nog niet beschikbaar waren. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Dellaert bij herhaling naar de speeltuin en drong er met klem op aan uiteindelijk over te gaan tot aanschaf fing van materiaal en speelwerktuigen. De voorz. zei ten deze diligent te zijn en reeds prijsopgaven te hebben gevraagd. Voorts zei hij dat het seizoen reeds zo ver gevorderd is om nu nog dit jaar tot plaatsing van een en ander over te gaan. De heer Dellaert bracht nog de toestand van de weg IJzendijkeEeklo ter sprake. Hij drong er bij B en W. op aan zich in verbinding te stellen met de gemeente Eeklo teneinde een bespoedigde uitvoe ring der wegverbetering te kunnen be werkstelligen. Ook kwam de bewegwijze ring te Schoondijke ter sprake, al waai de weg naar Gent via Oostburg staat aangegeven. B. en W. hebben contact op genomen met de A.N.W.B., uit welk over leg is gebleken, dat een en ander op ad vies van de consul der A.N.W.B. te Oost burg, burgemeester mr. K. Hoekzema, tot stand is gekomen en dat er vooralsnog geen aanleiding is, met het oog op de berijdbaarheid der weg. in de bewegwij zering wijzigingen aan te brengen. Stem men gingen in de raad op, dat het niet juist is dat burgemeesters als consul van de A.N.W.B. fungeren; dit dienen parti culiere personen te zijn, waarvan men een neutrale beoordeling kan verwach ten. Voorts informeerde de heer Dellaert naar de uitvoering van het sportterrein. De voorz. zei, dat de begroting 1956 hiervoor nog geen ruimte heeft gelaten. Getracht zal worden dit werk in de be groting voor 1957 onder te bren gen. De heer J. van Cadsand informeer de naar de stand van zaken bij de aan vragen voor premiebouw. De voorz. zei hieromtrent nog niets te kunnen mede delen en het treurig te moeten vinden, dat alles zo lang duurt. Zuidzande Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering, welke Maandagmorgen gehouden werd, deed de voorzitter plechtig afkondiging van de Grondwetsherziening. Blijkens een proces verbaal van het Verificatie Bureau van de Vereniging van Ned. Gemeenten, werden de kas en boeken van de gemeenteontvanger over het tweede kwartaal 1956 gecontroleerd en in orde bevonden. Door de Provincie Zeeland en de Vereniging van Ned. Ge meenten, afd. Zeeland, zal het z.gn. ..Zeeuws Studiefonds" in het leven wor den geroepen. Op voorstel van B. en W. werd zonder hoofdelijke stemming be sloten met ingang van 1956 voor dit fonds een jaarlijkse subsidie van 5 cent per inwoner toe te kermen. De gemeenterekening 1956 werd aan de raad aangeboden. De gewone dienst heeft een voordelig saldo van f 6.126,52; de kapitaaldienst een nadelig slot van f 92.289,72. Door G.S. van Zeeland werd aan de gemeente uit een aanvullend woningcontingent een tweetal woningen toegewezen. B. en W. stelden voor, ge noemde woningen aan de Zegveldstraat te doen bouwen, waarmee de raad zich accoord verklaarde. De heren I. Jansen, P. Faas en F. Bareman verzochten en kregen zonder hoofdelijke stemming fi nanciële medewerking op grond van de premieregeling woningverbetering- en splitsing. De verordening op de rioolbe lasting verliest per 1 Januari a.s. haar geldigheid. Op voorstel van B. en W. werd besloten, teneinde te voorkomen, dat de gemeente gedurende enige tijd geen geldige verordening zou bezitten, nu reeds deze verordening opnieuw on gewijzigd vast te stellen voor een nieuwe periode, zulks evenwel ingaande 1 Janu ari 1957. Op voorstel van B. en W. be sloot de raad tot wijziging van het her bouwplan en het uitbreidingsplan en tot vaststelling van de daarbij behorende fcebouwingsvoorschriften. Tegen de voor gestelde wijzigingen werden geen bezwa ren ingebracht. Voor de uitvoering van een gedeelte van het uitbreidingsplan dient de gemeente de beschikking te krijgen over een perceel grond, gelegen aan de Zegveldstraat, welke grond in eigendom toebehoort aan mevr. Luteijn- Kotvis te Sluis. Zonder hoofdelijke stem ming besloot de raad tot aankoop over te gaan f2000 m2). Aan het einde van de zitting vroeg en verkreeg wethouder Luteijn het woord. Hij uitte namens de raad de welgemeen de wens. dat de echtgenote van de bur gemeester, die wegens een in Frankrijk overkomen auto-ongeval nu enige tijd bedlegerig is, spoedig geheel hersteld in haar gezin zou mogen terugkeren. Aanbesteding. Voor rekening van de heer A. A. Heij- boer te Zuidzande werd door architect I. J. de Groote aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan de Dorpsstraat. Er werd als volgt ingeschreven: Metsel- en timmerwerk: F. Verweij, Oostburg f 13.800. Perceel I metselwerk: J de Ligny, Zuidzande f 7415: A. Snoeren, Zuidzande f 7180. Perceel II, timmerwerk: J. de Reu, Nieuwvllet f 7450: A Risseeuw. Zuidzande f 6669; W Focke, Zuidzande f 6315. Pe?*ceel III, ijzer-, lood- en zinkwerk: J P. Mabelis, Nieuwvliet f 1235; A. M. Ie Grand, Zuidzande f 1065. Perceel IV, sanitair: Fa. van Baal, Schoondijke f 756, A. Neuféglise, Zuidzande f 532,50. Perceel V, electriciteit „De Lichtbron," Middelburg f 628,66. Perceel VI, schilderwerk: P. Risseeuw, Zuidzande f 1427 H. van Peenen, Zuidzande f 1379; J. J. Risseeuw, Zuidzande f 1280. Het werk is in percelen gegund aan de laagste inschrijvers. Breskens Contactdag over Coöp. bewaarplaatsen. Eind vorige week werd op initiatief en' onder auspiciën van het Landbouw Coöperatie Centrum voor zuid westelijk Nederland, te Breskens een contactdag belegd voor besturen en beheerders van coöp. consumptie-aardappelbewaarplaat sen. Een 5-tal sprekers, n.l. de heren Hofstra van de Stichting voor aardap- pelbewaring te Wageningen, Van Lan geraad, voorzitter van „Koelhuis Kam perland," Van der Stoep, medewerker van het Centraal Bureau te Rotterdam De Kok, eveneens medewerker van het Centraal Bureau en drs. Dijkgraaf, sec retaris van het L.C.C., behandelden en kele algemene, technische, financiële: commerciële en organisatorische aspec ten der consumptie-aardappelbewaring. De bijeenkomst stond o.l.v. de heer P. J. Bom uit Colijnsplaat, vice-voorzitter van het L.C.C. Duidelijk kwam naar vo ren dat de coöp. bewaarplaatsen een zeer belangrijke taak hebben, maar dat er nog vele problemen om een oplossing vragen. Daar komt bij, dat de bewaar plaatsen een steeds ruimer werkterrein krijgen o.m. voor de tijdelijke opslag van granen en het bewaren en drogen van andere landbouwproducten. Door de gestadige en veelzijdige ont wikkeling der bewaarplaatsen lijkt het gewenst het contact tussen de vereni gingen nauwer aan te halen. Besloten werd dan ook nader te bezien op welke wijze aan dit contact vorm gegeven zal kunnen worden, eventueel binnen het kader van het L.C.C. Dit vooral met het oog op het verzamelen en verspreiden van gegevens, het uitwisselen van erva ringen e.d. Deze bijeenkomst, waarvoor zich 15 bewaarplaatsen uit Zeeland, W. Brabant en Goeree-Overflakkee hadden gemeld, werd gecombineerd met een be zoek aan de moderne bewaarplaats an nex sorteerhal van de coöp. aankoop vereniging „Landbouwbelang voor West Z.-Vlaanderen". Vooraf werd door de directeur dezer coöperatie, de heer De Boer, een korte technische uiteenzetting gegeven. Dans-examen. Dezer dagen slaagde met de hoogste lof. onze dorpsgenote, mej. Anke Roest, voor de amateurstest zilveren graad dansen, na vorig jaar de bronzen ster verworven te hebben. Zij is leerlinge van dansschool Matthijssen te Vlissingen. Bazar „Turnver. „D.I.O." Gebr. R. te H., 1 schilderij A. G. te A., 1 paar gymnastiek schoenen; v. M. te R.. 5 kg. toffees; R. L. te R., 3 boekjes; P. W. te G., 2 souvenir-klompjes; Fa. B. te ,sH., 2 shagdozen, 1 pijp: N.V. O. te R., 6 bierglazen; M. N. F. te A., 6 flessen wijn; S. te B., 2 aardappelbakjes; Mevr. B. te B., 5 gehaakte kleedjes, 1 doosje met zeep en eau d e cologne; Fa. v. P. V. te B., 3 asbakken, 5 sleutel houders; J. B. te B.. 1 sierlepel, stan daard met bowlprikkers, ontbijtlaken; v. Q. te B., 1 fles wijn; W. M. te B., 1 sjaal; A. P. L. te B., 2 lepeltjes; W. B. te B., 1 speelgoedautotje; A. v. H. te B., 1 dressoirloper; Ph. K. te B., 2 flessen wijn; P. R. te B.. 1 doos sigaren. Voetbal. Zondag j.l. speelden te Breskens het le. 2e en 3e elftal van v.v. „Breskens" tegen het le, 2e en 3e elftal van Zeeland Sport uit Vlissingen. De uitslagen waren Breskens IZeeland Sport I 11. Breskens won na het houden van straf schoppen. Breskens nZeeland Sport n 33. Breskens niZeeland Sport in 6—3. Kano omgeslagen. Gisteravond waren twee jongelui uit Breskens een tochtje per kano aan het kledr mensen, aan het tafeltje, dat voor hen gereserveerd was. Zij wachtten op de eigenaar van de goed renderende scheepvaartlijn. Dr. Hagedorn was in ziin hemdsmou wen. Om zijn hals had hij een grote, rode zakdoek. Op zijn hoofd een scheef getrokken pet. Het leed geen twijfel, of hij deed zijn best een apache voor te stellen. Schulze had nog minder aan ziin uiterlijk veranderd. Wel droeg hij dit koer ook binnen de mimen van het hotel rijn extra sportieve uitmonstering, be staande uit: het paarse costuum, de put tees. de uit. blaadies van vier bestaande manchetknopen, de zwart fluwelen oor kleppen en de knalrode poedelachtige bontmuts. Hij begon het langzamerhand warm te vinden „Waar zijn de schaatsen?" vroeg Ha gedorn. ..Schei uit!" verzocht Schulze. ..Laat me liever niet aan m'n achterhoofd den ken! Ik was beslist vergeten, hoe hard een ilsbaan is. Als schaatsenrijder zal ik in geen geval meer voor de dag komen". ..En u had er zich nog wel zo op ver heugd," sprak Hagedorn medelijdend. „Dat. is zo erg niet," verklaarde Schul ze. „Ik had me gedurende slechts korte tijd in mijn leeftijd vergist". Hij lachte vriendelijk. „En wat zeg je van mijn versiering, jonge vriend?"" Hij keek met een tevreden gezicht om zich heen. Hagedorn verklaarde, dat hij er een voudig paf van stond. „Zo hoort het ook," sprak Schulze. ..Waar blijft echter onze beste Kessel hut?" Op dat moment vulde iemand, die achter hen stond, de drie wijnglazen. „We hebben geen wijn besteld," sprak Hagedorn vol schrik. „Ik wou wel een licht biertje hebben!" „Ja. mij ook maar," onperde Schulze. De kellner be gon te lachen. En toen zij zich vol verbazing omkeerden, was het helemaal geen kellner. maar wel me neer Johan Kesselhut. Hij droeg de li vrei. die hij anders in het huis van Tobler aan had. zijn oude en geliefde kledij en daarbij blikte hij Schulze. als om vergiffenis smekend, in de ogen. „Geweldig!" riep Hagedorn uit. „Ik wil u niet beledigen, meneer Kesselhut. maar u ziet er uit als een deftige knecht uit een herenhuis!" „Ik voel me in het minst niet bele digd, meneer Hagedorn," sprak Kessel hut. „Indien ik niet Alexander was, zou ik Diogenes wensen te zijn". De drie mannen amuseerden zich kos telijk. Ieder op zijn eigen wijze. Meneer Kesselhut bijvoorbeeld stond, ofschoon hij toch de eigenaar was van een scheep vaartonderneming, met een gelukkig lachje achter de stoel, waarop Schulze zat en hij sprak de arme drommel, die men de ijsbaan had laten schoonvegen, voortdurend op een zeer eerbiedige toon aan. En Schulze noemde de reder Kes selhut voortdurend bij zijn voornaam. „Johan, geef me een vlammetje!" Of: „Johan, je drinkt te veel!" Of: „Johan, zorg voor drie hamsandwiches!" Hagedorn merkte op: „Kinderen, het gaat zo gesmeerd, alsof julie het al jaren gewend bent". „Jij bent een pienter jongetje," sprak Schulze. En Kesselhut lachte gevleid. Even later kregen ze de dikke meneer Lenz aan hun tafel. Hij was als waard van een Berlijns dievenkroegje verkleed; onder zijn arm had hij een fles, half ge vuld met een welriekend vocht, Danziger Goldwasser genaamd. Hij richte zich tot Schulze met de vraag, of deze niet mee wenste te doen in het dingen naar de premie van de drie best geslaagde vage bondenpakjes. „U krijgt vast en zeker een prijs," verklaarde hij. „Zo echt als u kunnen wij er geen van drieën uitzien! Want wij zijn enkel maar verkleed". Schulze liet zich bepraten en ging met Lenz naar professor Heltai, om zich op te geven als deelnemer aan de wedstrijd. Maar de dansleraar streek zijn snorretje op en sprak: „Het spijt me wel, beste vriend, maar het zal niet gaan. U kunt niet aan de voorwaarden voldoen. U bent niet gecostumeerd. Het is uw ge wone pakje. U ben een professional". Lenz was, net als alle bewoners van het Rijnland, nogal opvliegend. Maar de maken op de Schelde. Ter hoogte van het z.gn. „Duivelshoek- je" sloeg de kano om. Gelukkig konden beiden zwemmen, zodat ze aan de kano hangende, de wal wisten te bereiken. De inmiddels gewaarschuwde reddings boot hoefde niet meer uit te varen. Eede Geslaagd wielertestijn. Zondagmiddag had te Eede het vijfde „Benelux-criterium," een wegwedstrijd over pl.m. 150 km. voor profs en onaf- hankelijken plaats. De belangstelling voor deze wedstrijd, waaraan door de beste Belgische en Hollandse renners werd deelgenomen, was buitengewoon groot. Er werd in flink tempo vertrokken, waarbij zo ongeveer na 100 km. de grote slag kwam. En in deze fase van de strijd deed Verplaetse ontzaglijk veel werk voor de Belgische sectie. Het peloton viel onder al dit geweld der groten uit eindelijk in tweeën en deze situatie bleef tot aan het eind ongeveer gehandhaafd, waarbij in de laatste ronde een sprint tussen negen man volgde, waarbij de Belgen de sterksten bleken. De uitslag was als volgt: 1. R. Verplaetse, fB.)de 150 km. in 3 u. 52 min. 7 sec.; 2. R. van Looy, (B.) z.t.; 3. G. Voorting, Roosendaal z.t.; 4. G. Pauw, Utrecht z.t.; 5. N. Forré, (B.) z.t.; 6. W. van Est, St. Willebrord z.t.; 7. J. Bruggenkamp, IJmuiden z.t.; 8. G. Schulte, Den Bosch z.t.; 9. C. Paymans, Tilburg 3 u. 52 min. 22 sec.: 10. M. van Glerum. St. Willebrord z.t.; 11. H.Brink man, Overschie z.t.; 12. N. Koch, Utrecht z.t.; 13. P, Peters, Haarlem z.t.; 14. J. Westdorp, 's-Heerenhoek, op één ronde; 15. M. Verhelst, Axel, op één ronde; 16. van Wijchen, Goes, op twee ronden. De 3 laatstgenoemde Zeeuwen liepen hun achterstand op door pech. Groede Ongeluk. In de buurt van de houtzagerij kwa men Zaterdagmiddag een dame en een heer met hun scooter te vallen. Zij wa ren op weg naar hun woonplaats, Den Haag, en kwamen terug van vacantie. Het ongeluk gebeurde toen de achter band sprong en de bestuurder de macht over zijn stuur verloor. Met enkele schaafwonden konden beiden de volgen de morgen verder reizen. De scooter bleef echter in Groede. De schrik had hen zo te pakken, dat ze hem direct ver kochten. Hoofdplaat Benoeming. Mej. A. Maenhout, kleuterleidster aan de r.k. kleuterschool te IJzendijke is be noemd tot hoofdleidster aan de kleuter school te Hoofdplaat. Nieuwvliet Benoeming. Met ingang van 1 October a..s. is tot typiste ter gemeente-secretarie te Nieuw vliet benoemd mej. M. Verhage uit Nieuwvliet. Oostburg Ongeluk. Wethouder C. uit Groede was Dinsdag avond omstreeks 7 uur betrokken bij een autobotsing in Oostburg. Hij raakte be kneld tussen twee auto's en liep daarbij een beenbreuk op. Dr. de Bruijckere uit Oostburg verleende de eerste hulp, waar na de heer C. in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De winkelactie. Ook dit jaar organiseert de Winke liersvereniging „Oostburg" deze maand weer een winkelactie en wel vanaf 15 t.m. 29 September a.s. De hieraan ver bonden feestelijkheden zijn als volgt: Zaterdag 15 September: Mars en con cert door het uit 70 deelnemers bestaan de politie-muziekkorps uit Gent. Dinsdag 18 September trekt een recla mestoet door W. Z.-Vlaanderen, vooraf gegaan door een geluidswagen, bestaan de uit een 40-tal auto's. Woensdag 19 September: grote jaar lijkse veetentoonstelling. Tevens is er die dag een feestmarkt met daaraan ver bonden standwerkersconcours, waarbij een jury zal uitmaken wie van de stand werkers zich op die dag te Oostburg de beste verkoper zal mogen noemen. De bezoekers aan de feestmarkt hebben professor hield voet bij stuk. „Ik ben ge bonden aan de voorschriften," besloot hij de kwestie. „Dan maar niet, vadertje!" sprak Schulze. Toen hij bij hun tafeltje terug kwam, bleek Hagedorn verdwenen te zijn. Johan zat in zijn eentje en poogde aanspraak te vinden bij de alcohol, ,,'n schoolmeisje met korte rokken en een schooltas op de rug heeft hem wegge haald/' berichtte hij. „Het was de me vrouw uit Bremen". Ze gingen op zoek en geraakten daar bij, zonder het te hebben voorzien, in contact met de tombola. Johan kocht op een gefluisterd bevel! En wel: een inge lijst berglandschap dat door een inheems schilder was vervaardigd. Een teddy beer, die Mah kon roepen; een fles eau de cologne. Nog een speelgoedbeer. Een rol serpetines; een doos postpapier en nog een fles eau de cologne. Met hun armen gevuld met prijzen, lieten zij zich in een nevenvertrek-foto graferen. Net: „Terug van de jacht" vond de Geheimraad. En zij drongen weer door de mensenmenigte heen. Van zaal tot zaal. Door alle corridors. Maar Hagedorn was nergens te vinden. (Wordt vervolgd).

De Schakel | 1956 | | pagina 2