BRILLEN Diie mannen in de sneeuw ALG. NIEUWS- EN AC ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ^rlllemaefier" OOSTBURO Plaatselijk Nieuws Feuilleton de Jchakel ue Jaar ^ang - Nr. 607 Vrijdag 14 sept. 1956 Verschijnt iedere Vrijdag A b onnementsj>rijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties metbrieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. exrta Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F* SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL., Burgerlijke Stand GEMEENTE BRESKENS over de maand Aug. GEBOREN: 5, Hans Camiel, z. van Vic tor Camiel Calon en Maria Louisa Tim merman; 6, Cornelia Janna, d. van Abraham Brugge en Vina Jansen; 18, Jody, d. van Jan Verduijn en Engelina Woittiez; 18, Dorothea Anita, d. van Adriaan Willem Verduijn en Catharina Elizabeth van Peenen; 21, Willem Leo pold, z. van Johan Jacob Verduijn en Zantina Jacoba van Overbeeke. HUWELIJKEN: 23, Alouisius Christina Rademakers, 34 j., wonende te Terneu- zen en Stephania Renilda Steijaert, 27 j.. wonende te Breskens; 30, Willi Cornelis de Wilde, 25 j., en Dina Maria Maas, 28 j.. beiden wonende te Breskens. OVERLIJDEN: 13, Marinus Pieter de Winde, 59 j., zonder beroep, wonende te Breskens. GEBOREN: 30, Ingrid Mariene, d. van Pieter Dubbelman en Adriana Elizabeth Klaassen. INGEKOMEN: 3, Jannis J. Lucieer en gezin van Buren naar Noodplan E 14; 10, Jacomina S. Clarissen, van Groede naar Noodplan C 4; 17, Sara van den Broecke, van 's Hertogenbosch naar Haven Westzijde; 23, Gijsberta Brand- Schraage, van Leidschendam naar Ha venstraat 36; 28, Cornelia M. Neuféglise, van Arnhem naar Prinses Julianastraat 2128, Janna F. C. Tschopp-Ornée, van 's Gravenhage naar Dorpsstraat 49. VERTROKKEN: Leijn Provoost, van Vis serijstraat. 17 naar Oost- en West Sou burg; 8. Frans Provoost en gezin van Visserijstraat 17 naar Oost- en West Souburg: 9, Adriana M. Schoormans, van Van Zuijenstraat 17 naar Tilburg; 9, Henricus S. J. Visser, van W 31 naar Oostburg; 20, Anna P. de Visser-Quaars, van Scheldestraat 18 naar Groede; 21, Adriana' W. Klaassen, van Boulevard 45 naar Canada; 21, Bernard de Jonge, van Mercuriusstraat 43 naar Ede (Gld.)21, Geeraard P. van de Velde, van Nieuw- straat 1 naar Zuidzande; 21, John. L. J. Roose, van Noodplan M 12 naar Rolde; 23. Stephania R. Rademakers-Steijaert, van Havenstraat 16 naar Terneuzen; 28, Francois J. Verduijn en gezin, van Van Zuijenstraat 13 naar Oostburg. Aardenburg Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering ontvouw de de voorzitter een plan, dat er in voor ziet in de toekomst werkeloosheid in de bouwvakken te voorkomen, door de bouwactiviteit te spreiden. Hiertoe dient men thans te komen, omdat het herstel van oorlogsschade en de wederopbouw nagenoeg ten einde zijn. Het is de be doeling een aantal woningen in portefe uille te houden voor perioden, waarin de aannemers weinig te doen hebben en zodoende een regelmatige activiteit in de bouwsector te verzekeren en dreigende werkeloosheid te voorkomen. Bij de toe wijzing van te bouwen woningen aan de door ERICH KASTNER 24 Hij stond wijdbeens op een hoge lad der, terwijl hij bezig was, een spijker in de muur te slaan, waarna hij er een waslijn aan vastbond. Na dit te hebben volbracht, daalde hij vlug de treden af en sjouwde de ladder naar een ander deel van het vertrek. „Hebt u koorts?" vroeg Hagedorn be zorgd. Schulze steeg weer op de ladder, nam een spijker uit zijn mond en greep naar de hamer, die uit zijn jaszak stak. „Ik voel me best," sprak hij. „Dat zou men zo niet zeggen, wanneer men u bezig zag." „Ik ben aan het decoreren," verklaar de Schulze het geval en sloeg dat ogen blik met de hamer op de duim. Hij knoopte het andere eind van de waslijn vast. Die hing nu dwars door de zaal. „Een heel genoeglijke bezigheid." mom pelde hij en kwam weer naar beneden. ..Ik ben tot assistent benoemd van Prof- fessor Heltai. dansleraar en feest-arran- geur van het Grand-Hotel." aannemers zal uiteraard de omzet door de betrokken aannemers in de laatste jaren bereikt, mede in aanmerking wor den genomen. De voorzitter deelde mee, dat de aannemers geestdriftig zijn over dit plan. Bij de aanvang van de vergadering memoreerde de voorzitter het noodlottig ongeval, dat wethouder A. I. Catsman enige weken geleden is overkomen. Hij sprak de hoop uit, dat wethouder Cats man spoedig hersteld zou mogen zijn. Met voldoening hoorde de raad de mede deling, dat de heer Catsman waarschijn lijk Vrijdag het ziekenhuis zou mogen verlaten. De raad besloot unaniem aan de zieke een telegram te zenden, waarin hem een spoedig algeheel herstel werd toegewenst. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de Rijkswaterstaat, waarin vergunning werd verleend langs de Rijksweg aan de Beekmanstraat en Smedekensbrugge twee straatlantaarns te plaatsen. Besloten werd de ambts woning van de gemeente-secretaris te verbeteren en te vergroten. Het plaat selijk Bach-comité kreeg een eenmalige subsidie van f 750.— toegezegd, ter af lossing van de schuld, welke bij de stich ting van het comité werd gemaakt. De laatste jaren kan het comité haar uit gaven met de inkomsten dekken. De Provincie Zeeland heeft eveneens een subsidie van f 750.aan genoemd co mité toegezegd, op voorwaarde evenwel, dat de gemeente eenzelfde bedrag be schikbaar zou stellen, wat thans ge beurd is. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd verleende de raad aan de heer E. S. Cuelenaere eervol ontslag als lid van de Commissie tot wering va nschoolverzuim. In de aldus ontstane vacature werd met alge mene stemmen benoemd de heer A. Goossens, hoofd van de R.K. Jongens school. Afgewezen werden de subsidie aanvragen van het Humanistisch Thuis front. de Centrale voor Katholieke Mili taire Tehuizen, de Kon. Militaire Bond „Pro Rege" en de Joanna Stichting. Aan de Maatschappij voor Ooft- en Tuin bouw werd evenwel een subsidie toege kend van f 10.voor de aanschaffing van een medaille voor de tentoonstelling, welke half September te Sluis georgani seerd wordt. De bezoldigingsregeling voor het personeel van de vrijwillige gemeentelijke brandweer werd gewijzigd. Dfc brandweercommandant krijgt een jaarlijkse bezoldiging van f 200.de brandweerlieden krijgen een vergoeding van f 2.per oefening of brandblussing, evenwel tot een maximum van f 20. per jaar. Voor het vaststellen van pacht prijzen voor bouw- en weiland in de ge meente werd een nieuwe commissie in gesteld, bestaande uit de leden C. Stur- tewaegen, J. J. Rosseel en C. A. Mabe- soone. Overeenkomstig de wensen van G.S. werden de begrotingen voor 1955 en 1956 gewijzigd. Besloten werd van de P.Z.E.M. een transformatorhuisje, gele gen in de wijk St. Kruis aan te kopen Daar naderde professor Heltai met twee kamermeisjes, die een omvangrijke mand droegen. De meisjes reikten Schulze oude, kapotte stukken linnen goed aan en hij ging ze bij wijze van versiering over de gespannen touwen. De professor bekeek aandachtig de afhangende hemden, kousen, broeken en aan verwantte artikelen, waarbij hij zijn ene oog dichtkneep, draaide eens even zijn sierlijk zwart snorretje op en riep: „Buitengewoon smaakvol, m'n vriend!" Schulze schoof met zijn ladder voort durend door het vertrek heen en weer en onvermoeid ging hij door met het op hangen van de decoratieve lompen. De kamerkatjes gichelden over de kapotte, ouderwetse dessous, die wel van voor de zondvloed schenen te stammen. Zelfs een reusachtig corset, bestaande uit louter baleinen, ontbrak evenmin. De professor wreef zich vergenoegd de han den. „U bent een artiest, mijn vriend! Wanneer hqeft u dat geleerd?" „Daar net, m'n vriend!" zei Schulze. De professor liet na deze kameraad schappelijke. tegemoetkomende toon, zijn snorretje los. „Begin alvast maar aan de andere kant van de z aal. Ik haal dan de serpentines en de lampi onnetjes.' Hij maakte dat hij weg kwam. Schulze stoeide met de dienstmeisjes hij gedroeg zich precies, alsof Kesselhut en Hagedorn niet in de nabijheid waren. Johan kon dat niet langer aanzien. voor f 75.welk gebouwtje benut zal kunnen worden als bergplaats voor ma teriaal van de dienst gemeentewerken en voor brandweermateriaal, enz. Be sloten werd voorts aan de Rijkswater staat een strookje grond te verkopen aan het einde van de Peurssenstraat, hetwelk zal dienen voor de aanleg van een veiliger oversteek naar het fietspad langs de Rijksweg, evenwel op voorwaar de, dat de gemeente medezeggenschap zal worden gegeven, wanneer beperken de bepalingen ten aanzien van deze straat zouden worden gesteld. Tijdens de rondvraag brengt de heer J. Rosseel de plaatsing van zitbanken in de gemeente aan de orde. De voorzitter zei, dat B. en W. ter zake binnenkort de raad concrete voorstellen hoopt te doen. Oroede Raadsvergadering De Raad der gemeente Groede kwam Woensdagavond in openbare vergade ring bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester J. C. Everaars. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter dat weth. C. W. Cijsouw nog steeds ziek is. Voorts deelde hij mede, dat weth. C. Cijsouw-van Cruijningen Dins dag een auto-ongeval is overkomen te Oostburg, waardoor hij met een been breuk in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Mede namens de Raad sprak de voorz. de wens voor een spoedig her stel van getroffene uit. De voorz. zei voornemens te zijn Vrij dag a.s. met vacantie te gaan. Door het ongeval van weth. Cijsouw kan deze niet als loco-burgemeester fungeren. In B. en W. is besloten, dat weth. J. Casteleijn zal waarnemen. Vervolgens sprak de voorz. er zijn grote voldoening over uit, dat de auto matisering van het telefoonnet te Groe de Dinsdag j.l. een feit is geworden. Hij bracht hulde aan de telefonistes, die nu hun werk te Groede beëindigd zagen. Van het bestuur van de bijzondere school aan de Molenstraat is een schrij ven ontvangen, waarin zij haar aanvra ge ex art. 72 der l.o.-wet 1920 om be schikbaarstelling van gelden voor de bouw van een nieuwe school, intrekt. Met het oog op de financiële consequen ties voor de gemeente is genoemd school bestuur bereid ernstig te overwegen, of niet volstaan kan worden met de ver bouw van de oude school. Voorts werd in dit verband medegedeeld, dat de nieu we aanvrage ex art. 72 spoedig te ver wachten is. Z.h.st. verleende de raad, evenals dat voor 1956 het geval is geweest thans ook voor 1957 f 25,- subsidie in de kosten van aanstelling van een toneeladviseur voor Zeeland. 5 cent per inwoner werd beschikbaar gesteld voor het Zeeuws Studiefonds, dat is gesticht door de Provincie Zeeland en de afd. Zeeland van de Vereniging voor Ned. Gemeenten. Op grond van de financiële situatie werd de subsidie-aan Hij liep naar de ladder en sprak: „Laat u mij daar opklimmen!" „D'r is voor twee personen geen plaats genoeg!" antwoordde Schulze. „Maar ik wil het alleen doen!" sprak Johan Kesselhut. „Dat zou je wel willen," antwoordde Schulze uit de hoogte. „Ga maar liever bridgen! Fijne mensen kunnen we hier niet gebruiken!" „Heb ik het u niet vooruit gezegd?" riep de jongeman. „Let eens op: mor gen laten ze hem aardappels schillen!" Verdrietig gingen ze allebei met matige schreden, naar de bibliotheek terug. HET VAGEBONDENBAL. Na het avondeten, dat voor die gele genheid een uur eerder plaats vond, be gaven de gasten zich ijlings naar hun kamers, om zich te verkleden. Tegen tien uur in de avond, vulden zich de zalen met apachen, zigeunerin nen. inbrekers, stopers, kameniers, prin sessen, politie-agenten, mensen-eters, Spaanse schonen, bedelaars slankge- bouwde piccolo's en pelsjagers. Inter nationale oplichters, pakjesdragers en waarzegsters ontbraken evenmin. Velen waren gasten uit een ander hotel, zij verschilden slechts op een enkel punt, zij moesten namelijk wél entree betalen. En dat deden zij met genoegen. De ge- costumeerde feesten in Grand-Hotel duurden gewoonlijk tot het aanbreken vrage van de Kon. Ned. Militaire Bond „Pro Rege" op voorstel van B. en W. af gewezen, evenals die van het Humanis tisch Thuisfront. De Stichting Zeeuwse Muziekschool te Middelburg verzocht de gemeente om een jaarlijkse subsidie. Wanneer de gemeente zou toetreden is voor 1956 een bijdrage verschuldigd van f 773,50. Het doel van de Stichting is zeer mooi, toch is B. en W. van mening niet tot toetreding te kunnen adviseren, aangezien de financiële consequenties voor de gemeente te hoog zijn. De raad besloot dus niet toe te treden. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten in beginsel toe te treden tot de Stichting beschutte werkplaats te Oostburg, zon der dat dit besluit inhoudt, dat de con cept-acte wordt geaccepteerd. De rege ling is volkomen onaanvaardbaar. Al met al kan gezegd worden, dat de ont- werp-stichtingsacte op weinig democra tische wijze is opgezet. De N.V. Water leiding-Mij. „Zeeuws-Vlaanderen" ver zocht of de raad bereid is een bijdrage van f 80,per jaar beschikbaar te stel len voor elk pand, dat op de waterleiding wordt aangesloten en is gelegen binnen het z.gn. boerderijenplan. De gevraagde bijdrage zal komen te vervallen, wan neer het boerderijenplan wordt gereali seerd. De gevraagde bijdrage draagt ver moedelijk een tijdelijk karakter. B. en W. adviseerden de raad deze regeling te aanvaarden, omdat deze gunstig is en van het grootste belang voor de volks gezondheid. Jaarlijks is hiermee een be drag gemoeid van f 2500,f 4000. De aanbieding van de begroting 1957 gaf B. en W. aanleiding tot een aantal opmerkingen. Tot 1957 heeft Groede het zonder verhoogde uitkering moeten doen Er zijn weinig gemeenten, die dit na kunnen zeggen. B. en W. lieten buiten beschouwing of de financiële politiek, die Groede van 1946 tot 1957 heeft ge voerd, wel juist is geweest, gezien het standpunt dat anderen - minder zui nige gemeenten hebben ingenomen. Het moet mogelijk worden geacht enige bezuinigingen aan te brengen, maar dan wordt het verzorgingspeil van de ge meente teruggebracht tot een niveau, dat B. en W. niet verantwoord achten. Hierbij dachten B. en W. aan de verbe teringen van vele krotwoningen, de electrificatie van onrendabele gebieden, de uitvoering van het boerderijenplan door de waterleiding-mij., de verkabe- ling van het straatverlichtingsnet langs Rijksweg en Provinciale weg, de moder nisering van de huisvuilophaaldienst, sanering van het stratenplan (uitvals weg van Voorstraat tot Schuitvlotstr.), de modernisering van de drie lagere scholen, enz. Het geraamde begrotings tekort bedraagt f 32000,Zulk een be drag lijkt hoog, maar vergeleken bij an dere gemeenten is dit niet zo. Groede krijgt een uitkering van f 32,05 per in woner. Er zijn gemeenten, die uit het zelfde fonds f 80,en f 90.per inwo ner krijgen. B. en W. stelde voor de minister te verzoeken aan Groede een subjectieve uitkering van f 11,30 per in woner te verlenen om het begrotingste kort te kunnen dekken, waartoe de raad besloot. Rekening houdende met ge noemde uitkering sluit de begroting 1957 aan inkomsten en uitgaven met een be drag van f 252.744,terwijl de post on- van de dag. De directie had twee strijkjes uit het dorp laten aanrukken. Door de verschil lende zalen weerklonk dansmuziek. Tus sen de gasten mengden zich troepjes in woners in hun oude magnifieke drach ten. De boeren zouden tegen midder nacht inheemse dansen ten uitvoer brengen, Schuhplattler, Watschentanze (waarbii ze elkander stevige meppen toedienden) en tal van. ook in het bui tenland reeds lang bekende, zeden en gebruiken, die daarmee gepaard gingen. De dansmelodieën vermengden zich. aangezien in iedere zaal iets anders werd gespeeld, tot een barbaars, oorverdovend lawaai. Serpentines en confetti vlogen door de lucht. Boerenjongens dreven 'n aantal geiten, in gezelschap van een ver schrikt zwijn, de zaal in. Het varken en de uitgelaten dames piepten om het hardst. In de hal was alles ingericht voor een tombola. De prijzen waren in de vorm van een pyramide uitgestald. Alles wat overbodig was en van geen nut, bevond zich daaronder. (De loten en de prij zen kreeg de dansleraar al jarenlang van een en dezelfde firma uit Miinchen. En de zuivere winst verdween gewoon lijk als een goed recht in zijn zak). Kesselhut had tijdens het diner mede gedeeld. dat hij een tafeltje voor drie personen had laten reserveren Schulze en Hagedorn zaten, omringd door ver-

De Schakel | 1956 | | pagina 1