Drie mannen in ile sneeuw MODE-SHOW Bobbe Van Dalen ALG. NIEUWS- EN AC ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN De Hongerbende de \chakel ue Jaar ^ang - Nr. 606 Vrijdag 7 sept. 1956 Verschijnt iedere Vrijdag A bonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons tejbevragen 10 ct. exrta Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS FA SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.i^W - GiRO 358296 II. Was in de vorige eeuw Westelijk Zeeuws-Vlaanderen gedurende enige tijd het operatieterrein van een roversbende voornamelijk in het landsdeel Oostburg- Westgrens, (zie „De Schakel" van 31 Aug. '56) ook noordelijk daarvan in het gebied ruw genomen tussen Groede en de zee was eens een dergelijke bende in actie de „bende van Claerebout". Ook hier was de nood der tijden de oorzaak van haar ontstaan. Bij de vaak ontstel lende armoede was het niet te verwon deren, dat ongunstige elementen in het beramen hunner onwettige plannen een willig oor vonden hier en daar en lang zamerhand tot schrik werden voor de overige bewoners, meer bepaald de boe ren. Te Nieuwesluis bij Breskens kwamen de „zware jongens" bijeen en werkten hun veldtochtplan uit. Was de gevolgde tactiek dezelfde als indertijd die der ro versbende van Retranchement, noch tans week ze hiervan af op enigszins originele wijze. Werd b.v. op een nachte lijke tocht iemand ontmoet, die part noch deel had aan de roverij, hij werd eenvoudig gedwongen mede te doen. Hij werd bij de bende ingelijfd, als bandiet tegen wil en dank. Geen wonder, dat het ledental beduidend toenam. Ook de nieuwkomers verstonden weldra de kne pen van het weghalen van varkens bij de boer en het boren van gaten in de vloer van de korenbergplaats, opdat het begeerde graan hen zou toevloeien. Eens werd jegens een onschuldige lankmoedigheid betoond. Men ontmoette de man bij nacht en wilde hem pressen tot deelname. Toen hij echter bezwoer, dat hij na medische hulp te hebben in geroepen voor zijn vrouw zich naar huis te spoeden had, waar de geboorte van een baby aanstaande was, liet men hem gaan, na hem de belofte te hebben af gedwongen te zullen zwijgen. Driester werd de bende. De heren ont zagen zich niet zelfs bij dag rond de boerenhoeven te sluipen en kippen te bemachtigen doormiddel van een buig zame stok aan welks einde een touw was bevestigd waaraan een stuk lood. Met een forse slag slingerde men het touw rond hals of poten van het pluimgedier te en greeip de buit. En de boer zweeg uit vrees voor brand stichting. De meeste bizonderheden aangaande die hongertijd en daardoor ontstane uit wassen werden aan schrijver verstrekt door zijn oude vriend te Nieuwesluis, de heer Jac. de Vuijst Sr. Deze heeft als jonge man nog een oud-lid der bende gekend, ja meermalen bezocht. Vanwege genoemde daden van roof en wellicht om nog andere delicten was dit lid ge straft geworden met 15 jaren gevangenis. Als een ander mens is hij na die straf tijd teruggekeerd een waarlijk boet vaardig zondaar. Nog weet de Vuijst zich te herinneren (hij zelf is op hoge leeftijd) hoe de man dagelijks innig bad om vergeving voor zijn daden uit boven aangehaalde periode. Doch laat ons terugkeren tot de bende. Feuilleton door ERICH KASTNER 23 DE EENZAME SCHAATSENRIJDER. De volgende morgen ontbeten de drie mannen met elkaar. Het weer was nog mooier dan de dag tevoren. Het had 's nachts niet gesneeuwd. Er was vorst in de lucht. De zon wierp diepblauwe schaduwen op de sneeuw. En de ober verteldedaarnet was er bericht binnen gekomen, dat het vergezicht vanaf de Wolkenstein die dag bijzonder helder was. De gasten wemelden in de ontbijt zaal als een nomadenstam, die zich ge reed heeft te maken voor een volksver huizing. „Wat gaan we vandaag doen," vroeg Schulze. Daarna haalde hij, met opzet treuzelend, een sigaar te voorschijn, stak deze aan en monsterde over de bran dende lucifer heen, de edele gever. Johan kreeg een kleur. Hij stak de hand in zijn zak en haalde drie biljetten te voorschijn, die hij voor zich op tafel lei. „Voelt u er iets voor," vroeg hij, „om met het kabelspoortje op de Wolkenstein te gaan kijken? Ik was zo vrij voor reis- Langen tijd bleven de daden van roof en afpersing onder de dekmantel, alle nasporingen der politie ten spijt. En toch kwam aan de roverij een abrupt einde, kort na een overval op de hoeve van landbouwer Claerebout. In niets ontziende euvelmoed werd daarbij een schot gedaan met een jachtgeweer door een venster. De boer vluchtte naar zijn zolder. Voorzichtig door een dak venster glurend riep hij de bende aan en vroeg wat zij eigenlijk wilde. De eis luidde: „Vijf honderd gulden in contan ten". Geen cent minder, anders zou er meer gebeuren Claerebout gaf toe. Een zak geld waarin voor 500 gulden aan klinkende rijksdaalders verwisselde van eigenaar waarna de bende aftrok. Het geld werd verdeeld: het voedselgebrek tijdelijk ver holpen. Maar na alles meenden de da ders wel een „afzakkertje" verdiend te hebben in een kleine herberg. Zij namen er eentje en nog eentje en toen sloeg een bendelid in overmoed een rijksdaal der op tafel zeggend: „Hier, houd het er maar af, 't is een Claereboutje!" Het gezegde baarde opzien; doch ook kwam het ter ore van de speurende politie De bende werd opgerold. De boeren herademden. De streek kwam tot rust. Nog restte mij het jaartal uit te vin den van de actie der bende. Was deze een voorloopster van de „bende van Nortier"? Opereerde zij lang daarna wellicht? Toen deed mijn oude vriend mij een simpel rekensommetje aan de hand, een kleine berekening, even eenvoudig als raak. 't Ging om de baby namelijk, hier voor genoemd en die een lang leven te gemoet is gegaan. Hij was A. Boekhout en stuurde het tot 87 levensjaren. Ook schrijver herinnert zich hem. En toen mijn vriend mij voorhield dat Boekhout 23 jaar geleden stierf, was de eeuw als in een wip overbrugd. Honderd en tien jaar geleden alzo het jaar 1846 is de „glorietijd" geweest van de „bende van Claerebout". L. B. Burgerlijke Stand GEMEENTE OOSTBURG Over de maand Aug. GEBOORTEN2, Rida, d. van M. H. van Prooijen en K. J. R. Höhle te Oostburg; 3, William, z. van G. Dees en T. C. van Houte te Zuidzande; 4, Jonias Jesaja Semuel, d. van P. J. Salakory en N. Ririkena te Aardenburg; 6, Elane Rachel Omér, d. van H. A. A. M. Raeman en H. E. van Vooren te Aardenburg; 6, Adri- anus, z. van F. Hendrikse en G. L. v. d. Ende te Oostburg; 4, Marie Anje Sara Johanna, d. van A. H. A. du Fossé en A. Franke te Sluis; 6, Maria Jozefa, d. van C. J. Stokkerman en M. B. van Pa- melen te Oostburg; 9, Rudi Arthur, z. van C. L. de Poorter en M. L. van Bel- legem te Groede; 9, Petronella Cecilia Francisca Maria, d. van J. F. van Gen- nip en E. M. A. van Staveren te IJzen- dijke; 14, Ronny Abraham Kamiel, z. van B. Vandevelde en J. J. S. Duininck te Aardenburg; 17, Willem Abraham, z. van A. Vreeke en M. J. Haak te Oost burg; 15, Jan Hendrik Simon, z. van en toegangsbiljetten te zorgen. Er is heel veel animo. Over een half uur zijn wij aan de beurt. Alléén heb ik er niet veel zin in. Hebt u geen lust om mee te gaan? In de namiddag moet ik in elk geval 'weer zijn. Vanwege de tweede ski-les". Dertig minuten later zweefden ze in 'n vierkant kastje, waarin zich ongeveer vijftien personen bevonden, boven de geweldige hoogten, welke de Wolken stein als schildwachten omgaven. Zij voeren met een vrij scherpe bocht re gelrecht het azuren gewelf tegemoet. Zo vaak zij een der reusachtige, met beton beklede masten voorbij gingen, schudde de kast bedenkelijk en onder de elegant geklede sportlieden werden er enkele wit om de neus, wat ondanks hun bruingebrande gelaatskleur, duide lijk zichtbaar was. Het landschap, waar men op neer keek, werd steeds gevaarlijker. Steeds week de horizon meer terug. De afgron den werden dieper. Het ging dwars over de boomgrens. Bergbeken vielen van on genaakbare rotswanden af, in de on zichtbare diepte. In de sneeuw zag men sporen van wild. Eindelijk, nu de zevende peiler was gepasseerd, waren de afgronden over wonnen. De aarde kwam weer in 't zicht. Het landschap nam, op een hooggelegen plateau, weer normale afmetingen aan. Op de door de zon overgoten witte vlak- S. van Hoeve en J. S. Cijsouw te Bier vliet; 19, Harry, z. van C. P. Dieleman en J. Oppeneer te Oostburg; 23, Sylvana Terofina d. van A. Hetharie en J. R. Hatusupy te Oostburg; 28, Theodora Bertha Achiel, d. van J. J. F. Hermans en M. M. S. Dhuijvetter te Biervliet. HUWELIJKEN: 7, Johannes Godefridus Bakx, 31 jaar, kellner te Sluis en Yvette Martens, 21 jaar, dienstbode te Oost burg; 9, Jacobus Lampe, 30 jaar, mon teur te Lisse en Elizabeth Versprille, 22 jaar, verpleegster te Oostburg; 23, Pau- lus Stoffels, 42 jaar, advocaat te Amster dam en Elizabeth Christiaansen, 26 jaar, zonder beroep, te Oostburg. OVERLEDEN: 9, Pieter Francke, oud 17 jaar, zonder beroep, z. van W. Francke en C. van Sluijs, wonende te Sluis; 15. Augustus van Baaien, oud 79 jaar, zon der beroep, wonende te Aardenburg; 21, Aarnoud Minderhoud, oud 71 jaar, zon der beroep, wonende te Groede. Plaatselijk Nieuws Aardenburg Afscheid adjunct-commies. In besloten kring werd in de gemeen te-secretarie te Aardenburg afscheid ge nomen van de heer A. R. de Rijk, ad junct-commies ter secretarie, die met ingang van 31 Augustus de dienst heeft verlaten wegens vertrek naar Rotter dam. Dhr. de Rijk was in Aardenburg werkzaam sedert September 1953. De heer Paridaen, secretaris, bood de schei dende functionaris namens het gemeen- tepersoneel een geschenk aan. De heer P. J. Eijnwachter uit Duiven- dij ke werd tot opvolger benoemd. Zwemmen. Het zwembad aan de Elderschans te Aardenburg werd in de maand Augustus bezocht door slechts 4993 bezoekers, De grote invloed van het slechte weer blijkt wel hieruit, dat vorig jaar over de maand Augustus 9507 baden werden genomen, dus bijna tweemaal zoveel. Breskens Zwemsport. De derde Zwemcompetitiemiddag, die Zaterdag j.l. in Breskens zou worden ge houden, kon vanwege de lage tempera tuur van het water in het Wilhelmina- zwembad geen doorgang vinden. Daar echter in het zwembad te Mid delburg de temperatuur altijd iets ho ger is, werd besloten de wedstrijden daar te houden. De Breskense deelnemers wisten er en kele goede successen te boeken, n.l. 100 m. rugslag heren: 2. P. van den Heuvel. 3 x 50 m. wisselslag estafette jongens: 2. Scheldestroom. 100 m. schoolslag meisjes: 3. M. Leen- houts. Groede Jubileum. Tijdens de ontvangst van de muziek vereniging „E.M.M." op het gemeente huis vorige week Vrijdag, werd de heer C. Lauret gehuldigd. ten wemelde het van ski-lopers. „Het is net witte mousseline met zwarte knoppen," sprak een dame. Bijna al de reizigers lachten om dit echt vrou welijke standpunt. Maar zij had gelijk. Even later kwam er nog een adembe klemmende stoot op het eindstation, twaalfhonderd meter boven Bruckbeu- ren, was bereikt. De passagiers struikel den, beklemd van de tocht en van de dunne lucht, naar buiten, pakten hun ski's en klauterden de berg op, naar ho tel Wolkenstein, om vandaar uit een der vijfenveertig aanbevolen startpunten eens te proberen. Waar men ook keek, overal zag men karavanen van louter skilatten. Zover het oog reikte suisden miniatuur ski- ploegen naar het dal. Voor de veranda's van het hotel stonden scharen toeristen en zetten hun ski-latten in de was. Want hierboven was des nachts verse sneeuw gevallen. Slechts op het grote houten terras, waar zonnebaden werden genomen, ging het rustig toe. Hier stonden de ligstoelen in lange rijen. En in deze ligstoelen la gen de ingevette gezichten en onderar men te bakken. „Vijftien graden onder nul," zei een gezicht. „En desondanks kun je een zon nesteek krijgen". .Doe wat je niet laten kan," sprak een ander gezicht, dat veel overeenkomst vertoonde met een rode biet. Modehuis en Maison houden op Dinsdag 11 September a.s. des middags 2,30 uur en des avonds 8 uur een in „BRITANNIA" te Vlissingen. Entrée met inbegrip thé complet f 2,50 plus sted. bel. Om teleurstelling te voorkomen, verzoeken wij U beleefd U tij dig van plaatskaarten te voor zien bij^bovengenoemde adres sen. Telefoon 2660 en 2880 Uit handen van Burgemeester Everaars ontving hij de door H M. de Koningin verleende ere-medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in brons. 50 jaar lang heeft de heer Lauret bij „E.M.M." zijn partij meegeblazen en nu nog is hij een lid die men niet graag wil missen. Muziekconcert. Verleden week Vrijdagavond werd door de muziekvereniging „E.M.M." te Groede voor de eerste keer opgetreden met de nieuwe instrumenten. Na afloop van het concert werden de muzikanten op het gemeentehuis ontvangen. De belangstelling voor dit concert was niet groot; hopelijk is ze groter bij het volgende concert. Dit zal zijn, zodra de reeds bestelde nieuwe uniformen er zijn. Geslaagd. Te Rotterdam slaagde voor het diplo ma schoenwinkelier de heer P. Ver sprille Jr. uit Groede. Tegelijkertijd be haalde hij ook nog het kousen en sokken brevet. Eedc Geslaagd. De heer C. Frans te Eede slaagde te Rotterdam voor het diploma schoen winkelier. Aanbesteding. Door het architecten- en ingenieurs bureau „Sturm" te Roosendaal werd, in opdracht van de heer H. Staelens, de wederopbouw van een woonhuis aan de Nieuwstraat te Eede aanbesteed. De in schrijvingen waren als volgt: H. Leenknegt, Aardenburg f 19.300; P. F. Barra, Oostburg f 19.049; Schulze nam zijn tochtgenoten bij de arm. „Mijne heren," zei hij, „nu kopen we een flesje notenolie, smeren alles in wat niet door ons costuum blijft verbor gen en planten ons ergens neer". Hagedorn verdween naar binnen om olie te kopen. Kesselhut en Schulze na men drie ligstoelen in beslag. Zij vetten zich in en lieten zich bakken. „Je reinste grill-room," was de opinie van Schulze. Wanneer men de ogen halverwege open deed, zag men een onafzienbare keten van bergtoppen, in vele zigzag-lijnen door elkander heen gerangschikt en hier en daar, waar het scheen dat zij het fir mament raakten, flitste als het ware 'n vuurwerk, samengesteld uit gletschers en zon. Een uur hielden zij het vol zich door de zon te laten braden. Daarna stonden zij weer op. Voor hun ogen dansten kleurige vonken. Zij prezen elkanders teint, dronken limonade en gingen ver volgens een luchtje scheppen. Kesselhut liet zich een verrekijker ge ven door een oud ventje en bestudeerde daardoor ijverig de bekende bergen. Hij bleef kijken tot hij gemzen kon ontwa ren. Het is best mogelijk, dat hij zich het enkel en alleen maar had verbeeld, maar dat was zijn zaak. Het onvermoeide bergspoortje ontlast te steeds meer ski-lopers. De smalle, aan weerszijden door sneeuwmuren af-

De Schakel | 1956 | | pagina 1