fonds over 1956 te mogen ontvangen, werd afgewezen. Aangezien B. en W. van mening was, dat ondanks het feit dat de begroting 1957 nog niet gereed is, de gemeentefinanciën zeker een ver hoogde uitkering uit het gemeentefonds voor 1957 wettigen, stelde B. en W. voor dan ook voor 1957 een verzoek tot ver hoogde uitkering aan de Minister te doen. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad hiermee accoord. Zonder hoofdelijke stemming besloot de raad tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen in de Dorpsstraat, aan de heer Jannis van Lare, evenwel met het boetebeding van f 500,indien door Van Lare volgens de ingeleverde tekening niet vóór 1 Januari 1959 met bouwen is begonnen. B. en W. hadden dit boetebeding voorgesteld om specu latie met genoemde grond eventueel te kunnen voorkomen. Op grond van de nieuwe begrafenis wet dient de gemeente over twee ge meentelijke lijkschouwers te beschikken. Met algemene stemmen werden Chr. Eggink, arts te Schoondijke en A. C. Brouwer, arts te IJzendijke, als zodant' benoemd. De ziektekostenregeling voor het ge- meentepersoneel werd voor 1955 gewij zigd vastgesteld. Aan de heer I. J. Brugge, Prinses Be- atrixstraat 13 en aan M. Scheele, Wil- lemsweg 81, werd zonder hoofdelijke stemming een premie uit de gemeente kas toegekend voor verbetering van hun woningen. De heer Brugge krijgt een premie van f 500,en de heer Scheele van f 32,85. De door het Rijk te ver strekken premie bedraagt tweemaal het bedrag wat de gemeente toezegde. Het schoolbestuur van de vereniging „Johannes" verzocht de raad om finan ciële medewerking tot een bedrag van f 3504,85 ingevolge de L.O. wet 1920 voor de aanschaf van leer- en hulpmid delen en het aanbrengen van voorzie ningen aan het gebouw en de omgeving hiervan. De inspecteur van het lager onderwijs bracht over de voorgenomen uitgaven advies uit, aan de hand waar van B. en W. de raad voorstelde dit ad vies te volgen en medewerking te ver lenen tot een maximaal bedrag van f 516,85 en voor het overige medewer king te weigeren, evenwel de mogelijk heid open latende om na gepleegd over leg te zijner tijd voor het overige een hernieuwde aanvraag in te dienen. Con form het voorstel van B. en W. werd be sloten. Aan wed. A. Leenhouts-Riseeuw werd bouwgrond toegewezen aan de Dorps straat en aan B. Roose aan de Veldstr., Tijdens de rondvraag informeerde de heer Neele naar de reden, waarom tij dens de oogstfeesten slechts één frites kraam aanwezig was. De voorzitter zei, dat er weliswaar nog een aanvraag bin nen was gekomen, maar dat B. en W. het verzoek om standplaats heeft af gewezen teneinde de plaatselijke exploi tant, niet te schaden. De heer Neele wees er op, dat deze plaatselijke exploi tant de drukte by lange na niet heeft kunnen verwerken. Voorts informeerde de heer Neele naar de banken, die in de gemeente ge- plaat ;t zonden worden De voorzitter hoopte binnenkort hierop nader terug te komen. Tot slot stelde de heer Neele vragen over een gemeentelijk aanplak bord. De voorzitter zei. dat reeds een plaatselijke ambachtsman de vervaar diging werd opgedragen. Hierna sloot de voorzitter de verga dering, waarna de raad in besloten zitting het, voorstel van B. en W. tot openbare aankoop van de woning Van der Slikkestraat 1 van de wed. P. J. Huigh. behandelde. Ooatburg Raadsvergadering De gemeenteraad van Oostburg kwam in openbare zitting bijeen onder voor zitterschap van burgemeester Mr. K. Hoekzema. De notulen der vorige verga dering werden ongewijzigd vastgesteld. De heer H. Kooger heeft bericht, dat hy zyn benoeming tot onderwyzer aan Silezic, die trachtte uit te vinden, of de jonge millionnair niet geneigd zou zijn, ettelpke hc iderdduizenden te storten in een stilgelegde spinnerij, die daar door weer vlot te maken zou zyn. Hage- dorn zei onomwonden, dat hy geen pfenning zyn eigendom kon noemen. Maar meneer Spalteholz hield dat voor uitvluchten en ging voort de winstmo- geiykheden in steeds gloeiender kleuren af te schilderen. Tenslotte inviteerde hij Hagedorn op een borrel. Ze gingen naar de bar. Hagedorn liet zich gedwee mee nemen. Om het drukke, maar nutteloze gesprek te ontlopen, danste hy om de beurt met mevrouw von Mallebré en met mevrouw Casparius. Meneer Spalte- holz nit, Geiliwitz 7at. haast voortdurend ahcvn. Toch lachte hy innemend. Hagedorn merkte van lieverlede, dat het de moeite waard was, dan met de ene en dan met de andere dame te dan sen. De jaloezie groeide. De rivale werd hoofdzaak. En de man. waar het om ging. werd bijzaak. Hy ging er van tussen, geloofde het verder wel. Zonder het afscheid te rek ken. Hij bracht nog een vluchtig bezoek aan Casimir. de sneeuwman en versier de hem met twee roofvogelveren op z'n bleke kaken, waardoor het krygshaftige in zyn houding nog meer op de voor grond kwam. Vervolgens begaf hy zich naar bed Ook hy was moe. Ondertussen had Johan zyn brief aan juffrouw Tobler voltooid. Het slot luid de min of meer als volgt: de openbare lagere school aanneemt, aldus deelde de voorzitter mee. Voorts is van G.S. bericht ingekomen, dat zy haar goedkeuring hecht aan het raadsbesluit tot aankoop van enige percelen grond aan de le Hoogendijk-Zandstraat. Op voorstel van B. en W. werd het verzoek van de Stichting Militaire Te huizen van het Humanistisch Thuis front om subsidie over 1957 zonder hoof delijke stemming afgewezen. Op het verzoek van mej. Batselaere om ontslag als vakleerkracht lichame lijke oefeningen aan de openbare lagere school werd met ingang van 1 Septem ber onder dankzegging voor de bewezen diensten ingewilligd. De heer J. Leen- houts informeerde er naar, wie nu het vak lichamelijke oefening zal moeten geven. De voorzitter zei, dat dit zoals vroeger door de onderwyzeres zal dienen te geschieden. Zonder hoofdelijke stemming werden de voorstellen van B. en W. tot aankoop van een strook grond in de Brouwerij straat van het Rijk, van enige perceel tjes aan de Schoolstraat en enige stuk jes van diverse eigenaren in de Zuid- zandsestr. aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd het eerder genomen raadsbesluit tot aankoop van een per ceeltje grond aan de Groten dam van Jac. de Meij ingetrokken. B. en W. ad viseerde tot dit besluit, omdat Rijks waterstaat bezwaren had tegen het ach ter dit perceeltje geprojecteerde indus trieterrein. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten in de Hennequinstraat een secondaire riolering te leggen en de wo ningen in deze straat hierop aan te slui ten. De door de bewoners der panden te betalen aansluitkosten bedragen f 55, zijnde het voor elke aansluiting in de gemeente geldende tarief. De meerdere kosten en de huisaansluitingen zullen door de gemeente gedragen worden. Door dit besluit zal een sinds de laatste ia ren steeds bereden stokpaardje van de raadsleden tot het verleden behoren. Over het voorstel van B. en W. tot vaststelling van het uitbreidingsplan in hoofdzaak, nu het plan de voorgeschre ven termijn ter visie heeft gelegen, ont stond enige discussie. De heer J. Leen- houts zei zich niet te kunnen verenigen met het bouwverbod dat op de percelen van de heren Mooy en Hoste is gelegd. Wat voor zin heeft het deze percelen aan te kopen, als er toch niet op ge bouwd mag worden. De voorzitter zei, dat men er rekening mee moet houden, dat er in de toekomst ter plaatse een doorbraak gemaakt zou dienen te wor den. Voorts is de Prov. Planologische Dienst, tegen lintbebouwing. De heer Dekker zag ook graag dit perceel voor bebouwing opgenomen, aangezien zijns inziens het uitbreidingsplan met ruimte voor 400 woningen de komende tiental len jaren wel geen behoefte tot verdere uitbreiding zal bestaan. De voorzitter zei hierop, dat het uitbreidingsplan slechts voor 10 jaar is gedacht. Wethouder Geuze meende niet dat er thans een dwingende noodzaak aanwe zig was te discussiëren over één woning, aangezien later bij wijziging het ge noemde perceel alsnog voor woningbouw kan worden bestemd. Besloten werd fde heer Leenhouts wilde geacht worden te gen te zijn» het perceel voorlopig als tuingrond te bestemmen. De heer J. Barendregt zei dat het hem heel erg speet, dat de plaats van de door het Rijk aan te leggen rondweg nog niet bekend is. Daarom vond spreker het geen zin hebben nu reeds e en uitbreidingsplan vast, te stellen, wat wellicht over enkele maanden weer doorkruisd zal worden door de plannen van genoemde weg. Hij drong er by B. en W. op aan met de meeste spoed bij de betrokken instanties naar de juiste plannen met betrekking tot deze weg te informeren. De voorzit ter ze^ dat het nog wel jaren zou kunnen duren vooraleer er van deze weg iets zou kom er en achtte het niet gewenst op deze plannen te wachten, aangezien de uitvoering van het uitbreidingsplan zeer urgent, is. Zonder hoofdelijke stemrm'np werd het uitbreidingsplan, zoals dit ter visie heeft, gelegen, in hoofdzaak vast gesteld. (De heer Barendregt wilde ge- Ik heb daar juist iets gehoord en dat is meer dan verschrikkelijk, ge achte juffrouw Tobler. Vanmiddag heeft de portier, een onuitstaanbaar iemand, de Geheimraad opgedragen naar de ijsbaan te gaan. Daar moest hij een zekere Seop helpen sneeuw scheppen. Is het niet afgrijselyk, dat een zo begaafd man als uw vader, hier in het hotel als baanveger dienst doet? De Geheimraad schijnt er zelf nog al pret in te hebben ook. Hij heeft Dr. Hagedorn verboden tussenbeide te komen. Terwijl juist hij hier zoveel in te brengen heeft, aangezien men hem immers voor de millionnair houdt. Ik ben helemaal overstuur. Uw va der doet, ondanks dat, immers toch wat hij wil? Schrijf me alstublieft per omgaande! Indien u beter vindt, zal ik de Geheimraad eens duchtig de les lezen en eisen, dat hij onmiddellijk een hetere kamer verlangt, of anders moet vertrekken. Of zich bekend maakt. Meneer Hagedorn vindt ook: als het zo blijft doorgaan, laten ze hem straks nog de trappen boenen of moet hij helpen aardappelen schillen. Denkt u ook niet? Moet de heer Tob ler hier dan trappen gaan boenen? Hy heeft immers geen flauw idee, hoe je dat doet! Ik wacht met spanning op bericht van u en ben als steeds met beleefde groeten, Uw oude. getrouwe, Johan Kesselhut- acht worden tegen te zijn geweest). Zonder hoofdelyke stemming werd besloten een geldlening groot f 300.000, aan te gaan met de R.K. Boerenleen bank te Oostburg, rentende 41|8 pCt. met een looptijd van 30 jaar. Deze lening was noodzakelijk geworden voor het con solideren van kasgeldleningen. Voorts besloot de raad op voorstel van B. en W. tot het verleggen van de Schouwburgstraat overeenkomstig de door het Ingenieursbureau Van Hasselt en De Koning opgemaakte plan en be groting. Tijdens de rondvraag wees de heer Dekker er op, dat de oi^slagplaats van de fa. Verstraete nog steeds niet omheind is tot groot ongerief van de mensen die aldaar een tuin hebben. De voorz. zegde toe deze kwestie tot een oplossing te brengen. De heer W. C. F. de Coene heeft ge constateerd, dat een richtingspijl in de Burchtstraat naby de f riteszaak van Riemens zeer verwarrend werkt, waar door het toch al gevaarlijke kruispunt nog meer gevaar oplevert. De voorz. zeg de terzake een onderzoek toe. De heer van Hee informeerde er naar of de gemeente mede-eigenaar in het Grote Gat is en zo ja, of de gemeente dan ook visvergunningen kan afgeven. Wel is de gemeente voor 3|16 deel mede eigenaar, maar bedoelde vergunningen kunnen slechts afgegeven worden met toestemming van de gezamenlijke eige naren. De heer Schippers vraagt hoe het komt dat diverse mensen, die een 6-tal jaren geleden in de Zuidzandsestraat gebouwd hebben, nog geen gelegenheid hebben gehad hun bouwgrond te beta len. De voorz. zei, dat dit in verband staat met elders onteigende grond. De heer Barendregt wijst op een toe zegging die eertijds werd gedaan aan mejBlaakman bij de grondruil met het Groene Kruis, dat een toegangspad voor mej. Blaakman gemaakt zou worden. De voorz. zei te menen, dat niet de ge meente deze toezegging deed, maar het Groene Kruis. Ook dit punt zal de voorz. onderzoeken. De heer Leenhouts informeerde wan neer de woningwetwoningen in de Mau- ritsstraat en de Noordwal nu eens hun verf beurt krijgen. De voorz. zei dat het heel veel moeite heeft gekost het werk uitgevoerd te krijgen. Thans is het schil deren aan een schilder uit Vlissingen op gedragen, die 7 September a.s. hiermee zal beginnen. Breskens Lichte aanrijding Op het Veerplein te Breskens had Za terdag j.l. een lichte aanrijding plaats tussen een Italiaanse- en een Belgische personenauto. Bij het achteruit rijden van eerstgenoemde auto werd het linker voorportier van de Belgische auto ge deukt. Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor. Traditionele havenicedstrijd en jubileumviering „Scheldestroom" Zaterdag j.l. werd te Breskens de tra ditionele havenwedstrijd gehouden, ge organiseerd door de zwemvereniging „Scheldestroom", die Zondag 25 jaar be stond. Ondanks het minder gunstige weer was de publieke belangstelling voor deze wedstrijd toch goed te noe men. Deelnemende verenigingen waren „Luctor et Emergo," Middelburg„Bruin vis," Sas van Gent; „S.Z.V.," Souburg; „Schelde," Terneuzen; „De Zeehond," Vlissingen; „Ganze," Goes en „Schelde stroom," Breskens. De start had plaats vanaf de z.gn. scheepsbank, waarby het eerst de he ren. 29 in totaal, vertrokken, even later gevolgd door een 22-tal dames. De af stand bedroeg pl.m. 1750 meter. Bij de heren vormde zich direct na de start een kopgroep, bestaande uit J. Dirkx en P. Rotte, beiden van de Mid delburgse vereniging „Luctor et Emer go", C. Wagenaar, van de Souburgse vereniging „S. Z.V." en P. van den Heu vel van „Scheldestroom" uit Breskens. Het duurde echter niet lang of Dirkx wist zich van de drie anderen los te zwemmen en tikte dan ook met een flinke voorsprong als eerste aan. Hij legde hiermede definitief beslag op de wisselbeker, beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur van Breskens. De nieuwe, door het weekblad „De Schakel" beschikbaar gestelde wisselbeker ,voor de eerstaankomende Bressiaander, ging naar P. van den Heuvel. Bij de dames ging de strijd tussen A. Cornelisse en C. de Voogd, beiden van „Luctor". waarbij eerstgenoemde wist te zegevieren. Zij legde hiermede beslag op de wisselbeker van de Vereniging Voor Vreemdelingenverkeer. De door Horlogerie Hovestadt beschikbaar ge stelde wisselbeker voor de eerstaanko mende Breskense dame, ging naar Lou ise Bondewel. De uitslagen van de tien eerstaankomenden waren als volgt: heren. 1. J. Dirkx, „Luctor", 30 min. 19.5 sec.; 2. P. Rotte, „Luctor"; 3. R. de Braai .Schelde". Terneuzen: 4. C Wagenaar, S. Z. V.; 5. P. van den Heuvel. „Schel destroom"; 6. A Booy, „Luctor": 7. M. Caljouw. „S.Z.V.": 8. W. v. d. Steen, „S.Z.V."; 9. T. Seijnstra. „S. Z.V."; 10. J. Sinke, „Zeehond", Vlissingen. Dames: 1. A. Cornelisse, „Liïctor", 35 min. 21.6 sec.; 2. C. de Voogd, „Luctor; 3 R. Melieste, „Bruinvis", Sas van Gent: 4. L. Kerkhove, „Luctor"; 5. A. Jansen, .Schelde": 6. W. de Bruin, „Bruinvis"; 7. C. Melieste, „Bruinvis": 8. L. Bonde wel, „Scheldestroom": 9. A. Sturm, „Ganze". Goes: 10. J. van Loo, „Luctor". Na afloop hiervan werd in het zwem bad een polowedstrijd gespeeld tussen een Breskens veteranen-zevental en een zevental, samengesteld uit de Zeeuwse verenigingen. Het was een gezellige en sportieve wedstrijd, onder leiding van scheidsrechter Rouwense. Hoewel de ve teranen aan snelheid een weinig tekort kwamen, bleken zij technisch de meer dere te zijn. Onder luid hoera van de toeschouwers wisten de veteranen in de tweede helft het enige, doch tevens winnende doelpunt te scoren. Het vete ranen-zevental bestond uit de heren: C. Wesdorp; P. Daansen; P. Oosterling; M. van Meenen; Th. Cambier; H. van Melle en E. Carels. De voorzitter van „Scheldestroom", de heer E. Seuss, reikte na afloop met een toepasselijk woord de prijzen uit, v. aarbij de heer Straatman, \lid v,an het hoofdbestuur der Koninklyke Ned. Zwembond, het bestuur complimenteer de met het 25-jarig bestaan der vereni ging en hierbij namens de K.N.Z.B. de zilveren bondsmedaille aanbood. Des avonds hield het bestuur van „Scheldestroom" een receptie in hotel „Luctor et Emergo", waar burgemeester J. A. Eekhout en vele besturen der plaatselijke verenigingen, benevens vele oud-leden van de jubilerende vereniging hun gelukwensen kwamen aanbieden. Diploma-zwemmen. In het Wilhelmina-Zwembad te Bres kens werden Dinsdag zwemproeven af genomen voor het behalen van diploma's van de K.N.Z.B. Het diploma A bestaande uit 75 m. schoolslag, 50 m. rugslag, 1 minuut wa tertrappen met de vingers boven water, werd behaald door: Meisjes: R. P. C. van Houte, J. A. Mo rel, M. J. I. Vergouwe, S. Kareis, S. E. Woittiez, M. de Looze, A. J. M. van de Voorde, C. J. Risseeuw, J. de Bruijne, M. Verduijn, allen te Breskens, C. Groos- man, IJzendijke. Jongens: J. C. Verduijn, P. de Winde, T. de Weerdt, P. de Weerdt, I. J. Buize, J. Jobse, T. van Abel, A. C. Verstraaten, J. Geluk, J. H. Fenyn, I. H. v. Haneghem, P. J. Risseeuw, A. v. d. Kreeke, allen te Breskens, H. A. Klaaijsen, Nieuwvliet, W. A. Vermeulen, Waterlandkerkje, M. P. Boidin, Oostburg. Het diploma B, bestaande uit gekleed zwemmen50 m. schoolslag en 25 m. en kele rugslag, 7 m. onder water zwem men, 100 m. schoolslag, 50 m. rugslag en 1 minuut watertrappen met de polsen boven water, door: Meisjes: A. H. de Boer, M. Th. Seuss, E. Hamelijnck, H. C. F. G. Praas, J. Praas, allen te Breskens, M. S. de Bree, G roede. Jongens: J. W. Oosterling, H. Fenijn, W. P. E. de Looze, A. J. Schouten, J. J. Vermeulen, C. van Melle, allen te Bres kens, P. J. Provoost, Nieuwvliet. Competitie-zwemwedstrijden. Bij goed weer zullen Zaterdag 1 Sept., aanvang 15 uur, competitie-zwemwed strijden worden gehouden in het Wil- helmina-zwembad te Breskens. Hieraan zullen alle Zeeuwse verenigingen deel nemen. Na afloop hiervan wordt een (polo-wedstrijd gespeeld tussen Bres kensBruinvis. Hengelsport. Zaterdagmiddag j.l. had te Breskens het hengelconcours om het kampioen schap van de hengelsportvereniging „Houdt je snoer strak" plaats. Kampioen werd de heer A. Brugge te Breskens. 2e prijs: E. Block te Breskens. 3e prijs P. Manhave te Groede. De heer Brugge behaalde het kampi oenschap door het vangen van een reuzen bot. Groede Ingebruikname nieuwe muziekinstrumenten. Heden, Vrij dagavond, zal door de mu ziekvereniging „É.M.M." om half acht een concert worden gegeven op de kiosk, waarby tevens de nieuwe instrumenten in gebruik zullen worden genomen. Om pl.m. 8.15 u. zullen de leden van „E.M.M." officieel door de gemeenteraad worden ontvangen. Sluis Botsing. Op het kruis|3unt Dinsdagstraat Lange Wolstraat te Sluis kwam een per sonenauto, bestuurd door dr. G. de M. uit Sluis, in botsing met de wagen van de heer M. v. d. P., eveneens uit Sluis. Beide wagens liepen beschadigingen op. IJzendijke Aanrijding. De 10-jarige scholier J. C. stak zonder uit te kijken de kruising Boulevard— Minnepoortstraat in IJzendijke over. Een in de Minnepoortstraat rijdende bromfietser probeerde nog een aanrij- ding te voorkomen, maar kwam hierdoor tegen een juist passerende tractor te recht, waarbij de bromfiets werd ver nield. De berijder liep een blessure aan het been op. De scholier kwam met de schrik vrij. Van ladder gevallen. Th. de B„ die op een ladder stond met een zak erwten op de rug, kwam door het uitglijden van de ladder te vallen met het hoofd langs een muur. Met een gapende hoofdwonde werd hij naar de dokter gebracht, waar de wond werd ge hecht. Ongeval Het 5-jarig knaapje H. N. te IJzendy- ke stak. zonder op het verkeer te letten, de kruising Oranjestraat over. Hy werd door een Belgische personenauto gegre pen en op de motorkap gesmakt, waar na hij op straat belandde. Dank zy de

De Schakel | 1956 | | pagina 2