Drie manen in de sneeuw de (cha kei ALG. NIEUWS- EN AC ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ne Jaar gang Nr. 604 Vrijdag 24 aug. 1956 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. postf 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij Ons te bevragen 10 ct. exrta Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT, TO - BRESKENS - TEL., GiRO .358296 Burgerlijke Stand GEMEENTE GROEDE over de maand juli 1956. GEBOREN: 3, Sjaak Eugène, zn. van O. P. De Zutter en van M. Bouw,ens; 9, Ma rie José Edolie Emma, d. van J. P. J. de Milliano en van H. R. M. Kouijzer. OVERLEDEN: 25, Pieter A. Colijn, 69 j.. echtgenoot van M. S. de Ruijsscher. GEHUWD: 5, Herman A. de Poorter, 24 j., wonende te Oostburg en Josephine M. Heetesonne, 22 j., wonende te Groe- de; 12, Julien G. Haemers, 33 j., wonen de te Anna Paulowna en Maria J. de Martelaere, 26 j., wonende te Groede. GEMEENTE SCHOONDIJKE over de maand juli 1956. GEBOORTEN: 18, Suzanna Jacoba, d. van J. Dekker en van C. Koster; 17, Margaretha Emma Maria, d. van A. A. de Poorter en van M. L. P. M. van Op- durp; 21, Jacobus Petrus Jozeph, zn. van J. H. Doolaege en van C. de Koster; 24, Johannes Aciel, zn. van C. J. B. de Poor ter en van J. Oudenbroek. HUWELIJKEN: Geen. OVERLIJDEN: 7, J. Babijn, 85 j., we duwe van G. Dreve. INGEKOMEN: 3, A. C. Quist, van Rot terdam; 9, J. Sap-Lensen, van Amster dam; 17, R. J. R. Anthonijsz, van Doorn; 20, P. C. Spierenburg, van Eelde; 30, P. A. L. Brinkman en gezin, van Ilpendam. VERTROKKEN: 19, D. Emondt, naar 's- Gravenhage; 30, J. J. Poissonnier en ge zin, naar Oostburg; 30, I. Poissonnier, naar Oostburg. Plaatselijk Nieuws Breskens Raadsvergadering De raad der gemeente Breskens kwam Maandag j.l. onder voorzitterschap van burgemeester Eekhout bijeen. Deze ver gadering vermeldde buiten de rond vraag slechts één agendapunt, n.l. de bespreking van een rapport, uitgebracht door een commissie, bestaande uit raadsleden en personen buiten de raad, betreffende de stichting van een be jaardencentrum in het Noodplan, door verbouwing van een aantal bestaande noodwoningen. Wethouder Van Haneghem vond het project, zoals voorgesteld door de com missie, te groot en te duur. De heer Meeusen liet zich in dezelfde geest uit. Indien er dergelijke bedragen mee ge moeid zijn, kan men volgens hem beter één permanent gebouw stichten. Een zelfde gedachtengang volgden de heren Goethals, Cambier en mevr. Niermans- Gossije, waarbij de laatsten gaarne een enquête ingesteld zagen onder de adspi- rant-bewoners van het bejaardencen trum. De heer Vermeulen, hoewel ge porteerd voor één permanent gebouw, bracht naar voren, dat de plannen hiervoor enige jaren geleden waren af gestuit op de hoge kosten. De heer De Jonge wilde de ouden van dagen liever zo zelfstandig mogelijk laten, zoals wordt voorgesteld in het rapport en niet in één centraal gebouw. De heer Van der Hooft bleek dezelfde mening toegedaan. Deze achtte één centrale verzorgingsplaats bovendien niet te verwezenlijken vanwege de kos ten. De bestaande mogelijkheden in het Noodplan moeten worden aangegrepen. De heer Seuss zag gaarne de kosten van financiering van het bejaarden centrum in het Noodplan en een nieuw permanent gebouw tegenover elkaar staan. Mevr. Niermans-Gossije informeer de, of extra bouwvolume zou kunnen worden verkregen, indien een gedeelte van het Noodplan zou moeten worden ontruimd voor de uitbouw van het be jaarden-centrum. De voorzitter achtte dit zeer wel mo gelijk. Wethouder Van Haneghem was van mening, dat tehuizen voor ouden van dagen als „Rozenoord" te Sluis en het St. Antoniusgesticht te Oostburg tegen woordig geen opgang meer doen. Hij wil met 16 woningen in het Noodplan aan de hand van het rapport iets trach ten te bereiken. De heer Van der Hooft wil de ingeze tenen meer vertrouwd maken met het wezen van een bejaardencentrum. A.an het eind van deze gedachtenwis- seling zegt de voorzitter, dat B. en W. met een voorstel zullen komen, dat de verschillende aspecten van het bejaar dencentrum nader belicht en dat ook nader ingaat op de wensen, door de raadsleden naar voren gebracht. Bij de rondvraag ageerde wethouder Van Haneghem tegen al te lawaaiig muziek maken tijdens de visserijfeesten. De heer Van der Hooft had verschil lende gebreken opgemerkt aan de kort geleden in gebruik genomen Wilhelmi- na-Fröbelschool. De voorzitter zal deze aan de Centrale Dienst voorleggen, die de directie voerde, aangezien de eind afrekening nog niet heeft plaats gehad. De heer Van der Hooft wijdde voorts aandacht aan de ophanden zijnde sala risverhoging en verzocht B. en W. in deze diligent te zijn. De heer Vermeulen informeerde naar de mankementen aan de bankhelling. De voorzitter antwoordde, dat naar een oplossing wordt gezocht om tot verbe tering te komen. De heer De Jonge zag gaarne maat regelen tegen rattenverdelging rond de schuur van slager De Jonge achter de Boulevard. Mevr. Niermans-Gossije vroeg ten slotte de aandacht voor de woonwagen bewoners. die te dicht bij de Scheep vaartstraat staan. Cadzand Raadsvergadering De Raad der gemeente Cadzand kwam Dinsdagavond in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van bur gemeester J. A. Leenhouts. De notulen werden z.h.st. ongewij zigd vastgesteld. Van de heer P. S. de Keuninck is be richt ingekomen, dat hij in principe bereid is mee te werken aan de stich ting van een bungalowbedrijf zoals Feuilleton door ERICH KASTNER 21 „Er zijn natuurlijk van dat soort man nen," sprak zij. „Maar een jaar of twee vinden ze het allemaal zeer charmant". Ze maakte een kore, berekende pauze. Daarna ging zij voort: „Ik heb werke lijk angst, dat mijn oppervlakkigheid chronisch zal worden. Maar zonder hulp van buitenaf zie ik geen uitweg". „Wanneer ik u dus goed begrijp, dan houdt u mij voor een buitengewoon energiek mens en voor een bijzondere persoonlijkheid". „U begrijpt mij volkomen," antwoord de ze en keek hem vol tederheid aan. ,.Uw oordeel vleit me," sprak hij. „Maar tenslotte ben ik geen gezond- bidder, mevrouw!" „Nu begrijpt u mij toch verkeerd," sprak zij zacht. „Ik wil toch immers niet met u bidden!" Hij stond op. „Ik moet helaas weg en mijn vrienden gaan zoeken. We zullen er nog wel eens over praten op een an dere keer". Ze reikte hem de hand. De blik van haar ogen was versluierd. „Jammer, dat u al weg moet, beste Dr. Hagedorn. Ik stel een groot vertrouwen in u". Hij maakte dat hij weg kwam en zocht Schulze op om zich te beklagen. Hij zocht Schulze, maar hij vond Kes- selhut. Die zei: „Misschien is hij wel op ?'n kamer". Ze begaven zich dus naar de vijfde etage. Zij klopten. Aangezien er geen antwoord kwam, drukte Hage dorn op de kruk. De deur was niet ge sloten. Zij traden binnen. De kamer was leeg. „Wie woont hier?" vroeg Kesselhut. „Schulze," antwoordde de jongeman. „Dat wil zeggen, van wonen kan na tuurlijk geen sprake zijn. Het is een slaapplaats. Hij komt hier 's avonds laat, trekt zijn overjas aan, zet zijn rood bontmutsje op en kruipt in zijn bed". De heer Kesselhut zweeg. Hij kon het maar niet begrijpen. „Enfin, dan gaan we maar weer!" vond Hagedorn. „Ik volg wel," sprak de ander. „Ik interesseer me voor deze kamer". Toen de jongeman weg was, begon de heer Kesselhut op te ruimen. De riet mand stond opengeslagen op de grond. Het linnengoed lag door elkaar. De jas lag op het bed. Dassen, manchetten en sokken lagen op een stapeltje op tafel. In de lampetkan en in de waskom was geen schoon water. Johan had tranen in zijn ogen. voorgesteld door de Ned. Kampeerraad. Mej. J. van Sluis heeft meegedeeld, dat zij haar werk als handwerkonder- wijzeres aan het v.g.l.o.-onderwijs wenst te beëindigen. Wel is zij bereid nog even aan te blijven tot dat voorzieningen zijn getroffen. De voorzitter deelde mee, dat de eerste termijn, groot f 20.000 voor de rioleringswerken en de eerste termijn, groot f 10.000. voor de zuiveringsinstal latie aan de betrokken aannemers is uitgekeerd. Inmiddels werd de rijksbij drage a 95 pCt. van genoemde bedra gen ontvangen. De kas en de boeken van de gemeen te-ontvanger werden door het Verifica tiebureau v. Nederl. gemeenten over het 2e kwartaal gecontroleerd. In kas was en moest zijn f 4760,92. De voorz. deelde mede, dat weth. Plat- schorre zeer tot zijn leedwezen tot de conclusie is gekomen, dat zijn werk als waterbouwkundig ambtenaar van het Waterschap Tienhonderd en Zwarte op de duur niet verenigbaar is met zijn raadslidmaatschap. Door het Centraal Stembureau werd de heer Rietema als opvolger van dhr. Platschorre in de raad aangewezen. Gp voorstel van B. en W. werd aan het Centrum Kraamzorg, met ingang van het jaar 1956, een jaarlijkse subsi die toegekend van 25 ct. per interne verzorgingsdag. Ingevolge de toelich ting van B. en W. bedroeg het aantal verzorgingsdagen in 1955 totaal 106. De gemeenterekening 1955 werd aan geboden. De gew. dienst heeft een batig slot van f 3018,54. De kap. dienst sluit met een nadelig slot van f 101.622,31. Als leden van de Commissie van onder zoek gemeenterekening 1955 werden de heren de Neef en Steenhart aangewe zen. Op voorstel van B. en W. werden de subsidieaanvragen van de Centrale van Katholieke Militaire Tehuizen en het Humanistisch Thuisfront afgewezen Z.h.st. werd de vergoeding voor de le den va nhet stembureau met ingang van het jaar 1956 bepaald op f 12,50 per dag. Na enige discussie werd besloten het buitenschilderwerk van 13 woningwet woningen onderhands aan de drie plaat selijke schilders aan te besteden. Voor genoemde schilderwerken werd inmid dels f 2100,- gereserveerd. Op voorstel van B. en W. onderging de verordening op grond van de Win kelsluitingswet 1951, overeenkomstig de wens van de Minister, enige technische wijzigingen. Voorts werd besloten de bewindsman te verzoeken alsnog goed te keuren, dat ook buiten het hoogsei zoen in de periode 1 Mei-1 September, de winkels op Zondag geopend zijn van 15 tot 20 uur. Z.h.st. bepaalde de raad overeenkom stig art. 36 van de woningwet, dat een herziening van het plan van uitbreiding voor het kustgebied in voorbereiding is en ging accoord met de-vaststelling van het uitbreiidngsplan met bebouwings- voorschriften voor de kom der gemeente met gelijktijdige intrekking van het in dertijd vastgestelde plan. Hierop volgde een bespreking betref fende de aanleg van een straatje met riolering in het havengebied en wel ten Binnen twintig minuten was de boel opgeruimd. De huisknecht haalde uit zijn elegant jasje een étui te voorschijn en lei drie sigaren en een doosje luci fers op tafel. Daarna ging hij ijlings naar beneden, doorzocht in zijn kamer koffers enkas ten en keerde, langs de trap voor het personeel sluipend, naar het dakkamer tje terug. Hij droeg een badhanddoek, een asbak, een deken van kameelhaar, een vaas met dennegroen, een gummi kruik en drie appels. Nadat hij de ver schillende geschenken een 'olaats had gegeven, keek hij nog een keer onder zoekend rond. schreef een en ander in zijn notitie-boekje en ging weer over de bedienden-trap naar zijn eigen, met zorg ingericht vertrek terug. Hij was geen mens tegengekomen. Hagedorn, die in de schrijfkamer, in de speelkamer, in de bar, in de biblio theek en zelfs op de kegelbaan was ge weest, om te zoeken, was nu ten einde raad. Het hotel was als 't ware uitge storven. De gasten waren nog in de bergen. Hij ging naar de hal en vroeg de por tier of hij hem ook kon zeggen, waar de heer Schulze was. „Hij is op de particuliere baan, me neer Hagedorn," sprak Onkel Polter. „Achter het huis". De jongeman liep het hotel uit. De zuid-westen van de voormalige haven. De heer Doorns, technisch ambtenaar vna het Ingenieursbureau van Hasselt de Koning, gaf tijdens de vergadering een uitvoerige toelichting. Besloten werd dit werk op te dragen aan de fa. Th. Cambier als meer werk bij de door deze firma in uitvoering zijnde werken. De kosten van de aanleg van genoemd straatje bedragen f 16.650,- en die der riolering f 5100.-, berekend naar de in het bestek van de thans in uitvoering zijnde werken genoemde eenheidsprij zen. In verband met het voorgaande genomen besluit, werd besloten voor be doelde straat de benodigde grond aan te kopen van het Waterschap „Het Vrije van Sluis" en de N.V. Badplaats Cad zand voor de formele som van f 1,- en het onderhoud van het niet vervallen gedeelte van de bestaande weg „om niet" over te nemen in onderhoud en beheer. Voorts vond gewijzigde vaststel ling plaats van het ontwerp-plan tot herziening van het Wederopbouwplan Cadzand-Bad m. bebouwingsvoorschrif ten. Op voorstel van B. en W. werd de begroting 1956 gewijzigd. Tijdens de vorige raadsvergadering, toen het verzoek van de Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk en van de Ev. Lutherse kerk om afschaffing van de kermis op Zondag, werd het voorstel van Van Houte niet tot afschaffing over te gaan, door de raad verworpen. G.S. kon op juridische gronden uit dit negatieve be sluit van de raad geen goedkeuring ver lenen. Zij gaf de raad in overweging alsnog een positief besluit te nemen. De kermis wordt te Cadzand gevierd de eerste Vrijdag en Zaterdag in Septem ber. B. en W. vonden het gezien de korte tijd, dat men nog van de kermis af is, niet redelijk nu tot afschaffing van de kermis-Zondag over te gaan. De raad was dezelfde mening toegedaan, zodat in elk geval dit jaar de kermis nog op Zondag zal mogen gehouden worden. De heer de Hullu informeerde of er niets tegen gedaan kan worden dat de auto's met snelle vaart door het dorp rijden. De heer Steenhart drong aan op een oplossing voor het ophalen van het huisvuil. De voorz. zei, dat een huisvuil ophaaldienst met vuilnisauto slechts geëxploiteerd kan worden door deelname van een aantal gemeenten. Sluis Raadsvergadering De Raad der gemeente Sluis kwam vorige week in openbare vergadering bijeen. Afwezig was dhr. S. A. van Hal wegens vacantie. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Van de Minister van Economische Za ken werd bericht ontvangen, dat de nieuwe Winkelsluitingsverordening voor de tijd van een jaar is goedgekeurd. De gemeentebegroting 1956 werd door G.S. goedgekeurd. De raad ging accoord met het ver zoek van mevr. de wed. Murijn-du Fossé om gemeentegrond te mogen gebruiken voor de uitbreiding van het bestaande benzinestation. De begrotingen van de Godshuizen, het algem. armbestuur van Heille en het armbestuur te Sluis wer- zon was aan 't verdwijnen. Het sche merde nog op de hoogste bergtoppen. De ijsbaan bevond zich oip het tennis- terrein. Maar er was geen mens aan het schaatsenrijden. De ijsvlakte was met een laag sneeuw bedekt. Aan het einde van de baan waren twee mannen aan het sneeuw scheppen. Hagedorn hoorde ze lachen en praten. Hij ging langs het hoge traliehek om de plaats heen. Toen hij voldoende in hun nabijheid was, riep hij uit: „Neem me niet kwalijk, maar hebt u hier ook ergens een heer op leef tijd gezien, tamelijk groot van postuur, die wilde gaan schaatsenrijden?" Een der arbeiders riep luidkeels te- mg: „Jawel mijn vriend, die grote me neer op leeftijd is hier aan het sneeuw scheppen!" „Schulze?" vroeg Hagedorn. „Zeg, is er één van de vijf bij je oip de loop?" „Helemaal niet!" antwoordde Schulze opgewekt. „Ik maak spieroef eningen". Hij had het roodachtige bontmutsje on, droeg zwarte oorkappen, dikke gebreide handschoenen en twee paar polswar- mers over elkaar. „De portier heeft me een baantje bezorgd als technische noodhulp". Hagedorn liesp, voetje voor voetje, op de schoongeveegde ijsvlakte en ging voorzichtig op de beide mannen toe. Schulze schudde hem de hand. „Maar dat is toch een schande!" riep de jongeman boos. „Het is een grote on-

De Schakel | 1956 | | pagina 1