Achter razendsnelle motorbootjes wer den zij voortgetrokken. Ook hiervoor was de belangstelling zeer groot. Tij dens deze demonstraties gaf Apollo uit Etten een concert, dat heel mooi klonk over het wijde water van de Schelde. Na afloop hiervan gaven verschillen de muziekgezelschappen concerten op het Spulplein, waar de Rijkspolitie op bewonderenswaardige wijze er in slaag de het verkeer te regelen en de mensen regelmatig gelegenheid te geven de zeer drukke rijksweg over te steken. On danks de zeer grote file's auto's die ver werkt moesten worden, deed zich geen enkel ongeval voor. Optreden radioartlsten. Ruim 2000 mensen waren 's avonds ::p het Oranjeplein getuige van het op treden van verschillende radioartisten in een prettig en beschaafd non-stop programma. Willy Vervoort leidde de artisten steeds met handig gekozen woorden in. De accordeonsolo van Ton- ny Bakkenes viel erg in de smaak, even als het optreden van de goochelaar, die voor de verbaasde schare handige staaltjes van zijn kunnen toonde. De pelbrekers brachten de mensen op buitengewoon handige wijze aan het zingen en lieten de aanwezigen genie ten van hun geestige liedjes. Jan Tromp gaf, begeleid door de heer Bakkenes. '■en kundig staaltje vingerfluiten weg. Met Rivers Trio toonde wat men door beheersing der spieren kan bereiken. Een donderend applaus was het loon voor deze mensen. Tenslotte zong Willy Vervoort nog enkele liedjes, waarna de voorzitter van het Comité Visserijdagen de artisten hartelijk dank bracht voor hun aandeel in het slagen van het feest. Grootse taptoe hesluit 2e Visserijdag. Inmiddels werd in recordtijd het mid denterrein van het Oranjeplein leegge maakt en marcheerde Apollo uit Etten in keurige formatie het terrein op. On der doodse stilte werd de taptoe ten ge hore gebracht. Door een grote menigte werd het corps naar de boot begeleid, waarbij men al dansende achter de mu ziek aan uiting gaf van zijn vreugde en dankbaarheid over het optreden van dit gezelschap. Ondertussen was op het Spuiplein een accordeon-concert begonnen, waar bij Bram Heijboer verdienstelijk enkele liedjes zong. Jaarmarkt. Maandag werd een grote jaarmarkt gehouden, waarvoor veel belangstelling was. De standwerkers brachten met veel geroep hun waar aan de man op een wijze, zoals dat slechts op een markt kan gebeuren. De bevolking van Bres- kens en omliggende plaatsen maakte van de gelegenheid gebruik diverse in kopen te doen. Vooral de palingman had druk werk en was 's middags hele maal uitverkocht. Ook de jeugd genoot van de markt, vooral toen het bekende kindertrammetje ritjes door de ge meente ging maken. Zingend trokken ze met de tram door de straten. 's Avonds concerteerde de muziekver eniging „O.K.K." uit Schoondijke op het Spuiplein. Zoals altijd was het peil van dit concert bijzonder hoog. De dirigent van het gezelschap, de heer A. Luteijn, mocht een langdurig applaus in ont vangst nemen. Bezoek van de Koninkl. Marine. Dinsdag werden de Visserijfeesten voortgezet. Een fregat van de Koninkl. Marine. H.M. „Jaguar," koos ligplaats in de haven en kwam de feestelijkheden opluisteren. De Commandant Leemstra werd door het gemeentebestuur ontvan gen, alwaar burgemeester Eekhout zijn vreugde over dit bezoek uitsprak. La ter op de middag bracht het gemeente bestuur een tegenbezoek aan de oor logsbodem, terwijl de voorzitter van het Visserij-comité, de heer J. Carels, ter kennismaking zich bij de bezoekers be vond. 's Avonds concerteerde de Harmonie uit Oostburg op het Spuiplein en liet het in de laatste dagen zeer verwende publiek genieten van een prachtig con cert. Op het Oranjeplein werd een voor stelling gegeven door de Portugese stie renvechters Rodeo's. hut zonder het te snappen Opdat ik de eerste dag al post zou krijgen". Welja!" snrak Schulze „Dat is een uitstekende Inval!" De zon brandde. Maar de sigaren brandden niet meer. De drie mannen waren in slaaD gevallen. Meneer Kes selhut droomde van het ski-lopen Oraswander-Toni stond op één toren van de Munehener Onze Lieve Vrouwe Kerk en hij. Kesselhut, stond op de an dere. „En nu zullen we eens eventjes vlug -tarten," sprak Toni. „Opletten, alstu blieft, over het dak van de kerk héén! En dan met, een zuiver ingestelde sprong, in de Briennerstrasse. Voor de Hofgarten. in de buurt van Anast, maakt u een bocht om vaart te minde ren, blijft dan staan en wacht op mij!" „Ik ga niet," verklaarde Kesselhut „Daar wil ik niet eens van dromen!" Hierbij viel hem de gedachte In, dat hij inderdaad droomde! Daardoor kreeg hij lef en zei tegen Toni: „Ga met Je zui ver ingestelde sprongen daarheen, waar ik je wens!" Op zijn slapend gezicht kwam toen een lachje. KESSELHUT WINDT ZICH OP. Toen Hagedorn wakker werd. waren Sehulze en Kesselhut verdwenen. Maar aan een klein tafeltje, niet ver van hem verwijderd, zat mevrouw von Mallebré Slotfeesten. Woensdagmiddag werden de slotfees ten ingezet door het voor de derde maai uitrukken van de optocht met praal wagens. Thans waren het de Stedelijke Harmonie uit Hulst, „Oefening baart Kunst" uit Hoofdplaat en de plaatse lijke muziekvereniging die de muzikale cmlijsting voor de optocht verzorgden. Voorts was er gelegenheid H.M. .Jaquar' te bezichtigen, 's Avonds concerteerde de Stedelijke Harmonie op het Spui plein, waarvoor veel belangstelling be stond. Hierna maakte het Tamboer- en Pijperkorps „Juliana" uit Middelburg een mars door de gemeente. Op het Oranjeplein waren inmiddels de Judo-demonstraties begonnen. Felix Janssens uit Bergen op Zoom verzorgde met zijn groep Vlissingen van de sport school Felix Janssens deze demonstra ties. De 26 heren en 2 meisjes lieten het zeer talrijke publiek kennis maken met de voor velen onbekende „Judo"-sport. Hierna traden de bekende radio-artis- ten de „Topliners" onder leiding van Cor de Vries voor het voetlicht in hun grote muzkale show. De „Topliners" brachten onder meer een potpourri van bekende Nederlandse liedjes, die door bet talrijke publiek meegezongen wer den. Na dit optreden, waarbij de zange res Rita Spencer haar medewerking verleende, begaf ieder zich weer naar het Spuiplein om de taptoe te beluiste ren, die het tamboer- en pijperkorps „Juliana" ten gehore bracht. Tot slot werd het Wilhelmus gespeeld, onder de tonen waarvan de rood-groene vlag van Breskens langzaam werd gestreken en de visserijvlam, die sinds Zaterdag on afgebroken brandde, werd geblust. Een prachtig vuurwerk, waarbij een groot aantal nummers ontstoken werd, vormde een schitterend sluitstuk van de feesten. „Lest best" bleek ook hier op te gaan. Met vlammende letters werden de toeschouwers „Tot weerziens in 1957" toegeroepen. Uitslag prijzen praalwagens. 1. Zwarte zee (Ph. v, Kleefstraatl 2. Ollie B. Bommel, (Verl. Dorpsstr.) 3. Vis Visserijstr. en Hulludwarsstr. 1 4. Meeuw (Boulevard) 5. Oosters tafereel (Julianastraat) 6. Coasfer (Scheepvaartstraat) 7. Draaiorgel Spuiplein) 8. Gondel (Vogelenzang) 9. Centrum visvangst (Nieuwe Sluis) 10. Kreeft (Dorpsstraat) 11. Graansilo (Scheldekade) 12. Vismijn (Oranjeplein) 13. Noodplan was niet op de keuring verschenen. De jury bestond uit mevr. J. Jacobs- Hendrickx en de heer L. v. d. Steen, beiden uit Vlissingen. Zij nog vermeld, dat de versierde straten en door vele buurtcommissies en particulieren aangebrachte verlichting, alsmede de Ford-show van de fa. Van Putten Vroon en D.K.W.-show van Heijboer en van de Vijver, het hunne bijdroegen om de aantrekkelijkheden van het Visserijfeest te verhogen. BEOORDELING VAN DE PRAAL WAGENS DOOR DE JURY: De groep praalwagens die Zaterdag middag door Breskens trok en getrok ken werd. heeft werkelijk wel ieders verwachting overtroffen. Dat wil zeg gen van de niet medewerkenden, van de 7.gn. buitenstaanders, want diegene die hieraan hebben medegewerkt, heeft het ontegenzeggelijk heel veel tijd en moeite gekost om dit resultaat te be reiken. Uit het geheel blijkt een fijn gevoel voor vormgeving en we denken dan In het bijzonder aan de scheepsmodellen, de vis en de meeuw. Deze waren wel voor Breskens karakteristiek. Eerlijk en oprecht van vorm en kleur. Om de sleepboot „De Zwarte Zee" te noemen, was een juweeltje. „De vis" was eveneens van vorm prachtig, al had de kleur wel wat bru taler gekund. De omlijsting der wagen met de vismanden met een enkele pa pieren vis maakte het wat, al te natu ralistisch, hetgeen stoorde. „De meeuw" was bijzonder sierlijk en had nog veel beter uitgekomen op een en dronk koffie. „Ik heb u gadegeslagen, meneer Ha gedorn," zei ze „U verstaat de kunst van slapen". „Daarvan ben ik wel overtuigd," gaf hij trots ten antwoord. „Heb Ik ook ge snurkt?" Ze antwoordde ontkennend en no digde hem uit, een kopje koffie te ko men drinken. Hij ging naast haar zit ten. Ze begonnen een gesprek over het hotel, over de bergen en over reizen in 't algemeen. Daarna zei ze: „Ik heb zo het gevoel, mij bij u te moeten veront schuldigen voor het feit, dat ik zo'n op pervlakkige vrouw ben. Jawel, ik ben oppervlakkig. Het is helaas waar. Maar ik was het niet altijd. Mijn wezen richt zich altijd naar dat van de man, met wie ik verkeer. Dat is bij veel vrouwen het geval. Wij passen ons aan. Mijn eerste man was bioloog. In die tijd was ik zeer ontwikkeld. Mijn tweede man was coureur en gedurende die twee ja ren heb ik me enkel maar voor auto's geïnteresseerd. Wanneer ik verliefd werd op een trainer, zou ik een vol maakte upper cut kunnen uitdelen". „Het is te hopen voor u. dat u maar nooit uw hart verliest aan een man, die vuur slikt," zei Hagedorn. „Maar er moeten toch ook mannen zijn wie dat aanpassingsvermogen van de vrouw op de zenuwen werkt". (Wordt vervolgd). slankere duck dalf. „De coaster" was goed van vorm, maar miste een nuance. „De kreeft" was in deze groep goed van kleur, maar de vorm diende hier wel wat sierlijker te zijn en de wagen groter. „Bommelstein" was een prachtwagen, die toch zeker ieders waardering op bracht, met een voordracht der figu ren die bij ieder in de smaak viel. Ter wijl de afwerking der wagen ook bij zonder goed was. „De Gondel" was eveneens prachtig van afwerking en sierlijk van vorm. Hij was beter tot zijn recht gekomen als hij als gondel z.g. gevaren had en niet op een voetstuk stond zoals nu. Het „Oosters tafereel" als groepswa- gen was goed. Alleen het voorgestelde, geheel in hagelwit, was wel wat al te sober. „Breskens als centrum voor de ha ringvangst" was symbolisch goed. De schermen van alle er omheen geschaar de plaatsen waren te weinig opvallend en Breskens had veel groter mogen zijn. De „graansilo" en de Vismijn waren weer een andere groep, die het als ma quette vrij goed deden. De graansilo werd echter zeer klein gemaakt door de atributen er om heen, terwijl de vismijn op zijn wagen als voetstuk, ook werd gedrukt. En tenslotte een zeer waarderend woord voor het draaiorgel. Wanneer we hier sfireken over de afwerking, dan blijkt al direct dat hier een werkstuk is gewrocht, wat we zeer zeker kunnen scharen onder „nuttige vrije tijdsbeste ding," een geduldmeter voor mensen met stalen zenuwen. Een werkstuk waar zeer zeker de meeste tijd aan besteed is. Maar ons inziens niet geheel thuis horend in een stoet van praalwagens. Door deze totale opsomming blijkt nu tevens, dat we hier te maken hadden met zeer verschillende uitbeeldingen en groeperingen. De één had wel betrek king op de visserij, de ander stond er volkomen naast. De ernstige luim stond bij de mee«t grappigste, het symboli sche naast de realiteit. Deze schakering van tonen kosten de jury héél wat hoofdbrekens, om zo goed mogelijk de prijzen-volgorde te bepa len, na de opdracht van het uitvoerend comité. Er was (wat zeer te betreuren is) één hoofdprijs en vervolgens prijzen die steeds weer van dalende waarde ring uiting gaven, terwijl er wel dege lijk. zoals uit de opsomming blijkt, be paalde groeperingen waren. Verder nog een algemene opmerking, die het medewerken aan een praalwa gen-inzending in de weg moét staan, n.l. het doen trekken door een tractor of jeep in een vorm zoals Zaterdag j.l. is gedemonstreerd. Laat niet de uitgebeelde objecten over straat slieren, maar plaats ze op een voetstuk (wagen) van anderhalf of twee meter hoog, waaronder de voort stuwende kracht kan worden onderge bracht. Het uitvoerend comité dient richtlijnen en voorwaarden te stellen dienaangaande. De Jury: J. Jacobs Hendrickx Louw v. d. Steen Vlissingen. Plaatselijk Nieuws Groede Geslaagd. De heer P. J. Boekhout, rijwielher steller te Groede, slaagde aan de V.A.M. school te Scheveningen als bromfiets- monteur. Geslipt. Zaterdagnamiddag omstreeks vijf uur slipte, op de door de regen enigs zins glad geworden weg van Groede naar Breskens, een kleine Belgische personenauto in de sloot. De twee in zittenden kwamen er met de schrik vanaf en konden, nadat hun slechts licht beschadigde auto uit de sloot was getrokken, hun reis vervolgen. Botsing. Maandagnamiddag kwam ter hoogte van de „Boerenhol" een Franse touring car in botsing met een uit een zijweg komende vrachtauto. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor en beide auto's konden met slechts lichte beschadigingen hun reis vervolgen. De politie maakte proces-verbaal op. Retranchement Schorr ebloemen Wii wijzen de natuurvrienden er op. dat het natuurreservaat Het Zwin te Retranchement thans weer in volle bloei staat. Brandje. Maandag stond de vuilnisbelt in de Nieuwstraat in brand. Daar de omwo nenden veel hinden ondervinden van de rook. werd tenslotte de hulp ingeroepen van de brandweer. Breskens Aanrijdingen. Op het Veerplein te Breskens had Zondag j.l. omstreeks 5 uur epn aanrij ding plaats tussen ^en bestelauto, be stuurd door V. uit Amsterdam en een personenauto, bestuurd door A uit Den Haag. De bestelauto werd aan de rech terzijde gepasseerd door een personen auto. die blijkbaar in de wachtende file wenste te komen. Oo zijn beurt reed de bestelauto weer achter twee andere auto's aan en kwam toen in botsing met de personenauto. De schade aan beide motorrijtuigen was zeer gering. De Rijkspolitie stelde een onderzoek in. Enige ogenblikken later vond een aanrijding plaats op het Haventerrein tussen een tweetal bestelauto's, respec tievelijk bestuurd door dhr. M. uit Oost burg en dhr. Q. uit Aardenburg. Laatst genoemde bestuurder rede over het Ha venterrein zonder voldoende aandacht te schenken aan het overige naast achter hem komende of aanwezig zijn de verkeer. Ook hier bleef de schade aan beide auto's gering. Geslaagd. Te Breda slaagden voor costumière A. Meesen te Waterlandkerkje en A. van Melle te Breskens, leerlingen van mevr. J. Jansen-Verhage te Breskens. Zwemmen. Zaterdag 18 Aug. worden in het Wil- helmina-zwembad te Breskens onder linge wedstrijden georganiseerd. Deze wedstrijden staan in het teken van het 25-jarig bestaan der Zwemvereniging „Scheldestroom". Het zijn enigszins ko mische zwemnummers, speciaal samen gesteld voor de jeugdige leden van het Wilhelmina-bad. De te zwemmen num mers, om er enkele te noemen, zijn: eierlepel-, bordje-, papfles-zwemmen, enz., enz. Op diezelfde dag gaan de oudere le den naar België gaan zwemmen. Zij zullen deelnemen aan de tweekamp Belgisch VlaanderenZeeland. Dit op uitnodiging van de Belgische zwembond in samenwerking met de kring Zeeland van de K.N.Z.B. Verder staat er voor deze maand op het programma op 25 Aug. de tradi tionele Havenwedstrijd, waaraan door practisch alle Zeeuwse verenigingen wordt deelgenomen. Het belooft weder om een zeer spannende wedstrijd te worden, aangezien het aantal deelne mers aan deze wedstrijd telkenjare groter wordt. Tot slot hebben we dan nog in Bres kens op 1 September de derde zwem- competitiemiddag van de kring Zeeland der K.N.Z.B. Hieraan wordt eveneens door alle Zeeuwse verenigingen deelge nomen. Oostburg Ongeval. Zaterdagavond slipte de motorrijder P. van G. uit Aardenburg nabij de Nij verheidsschool te Oostburg over een on gelijkheid in het wegdek. De achter band klapte, waardoor van G. de macht over zijn stuur verloor en ruim 15 m. met zijn gezicht over de straat sleepte. Met een gapende hoofdwond alsmede een zware hersenschudding werd het bewusteloze slachtoffer naar het St. Antonius Ziekenhuis vervoerd. Zijn toe stand was ernstig. Algemene vergadering Waterschap „Het Vrije van Sluis". Dinsdagmorgen vergaderde het Wa terschap Het Vrije van Sluis in hotel ,,De Eenhoorn" te Oostburg. De dijkgraaf, de heer J. B. Becu, opende de bijeenkomst met een over zicht te geven van d^ ontwikkeling der in uitvoering zijnde werken. Het aan leggen van de wegen in eigen beheer blijkt volgens het opgezette schema te verlopen. De le sproeilaag is aange bracht, de 2e sproeilaag asfalt zal spoe dig aangebracht worden. De grindwe gen worden zogoed mogelijk onderhou den, terwijl het delfprogramma naar wens verloopt. Thans is men bezig met het normale onderhoud van de zeewering. De basalt keien zullen overgoten worden met as falt, waardoor de ruimte tussen de keien opgevuld wordt. Men hoopt zo de invloed van de zee op de zeewering tot een minimum te beperken. Het werk aan de brug te Biervliet nabij de boerderij van de Groote vor dert niet zo vlot. Thans zijn de palen geheid en kunnen de werkzaamheden een aanvang nemen. Het bietenvervoer zal echter dit jaar nog niet over deze brug kunnen geschieden. Het bestek voor de weg Kruisdijk- Koudendijk ligt gereed en wacht op de goedkeuring van de Cultuurtechnische dienst. Bestek en tekeningen van de verbe tering van de zeewering langs het Zwin zijn eveneens gereed. Hoewel Rijkswa terstaat en Prov. Waterstaat nog geen goedkeuring hebben gegeven, hoopt men volgend jaar zo ver te zijn dat dit werk uitgevoerd kan worden. Voor de herbouw van de wachtsluis de Driekoker, is geen toestemming te verwachten. De vraag of dan misschien de brug herbouwd zal worden, zal door het dagelijks bestuur nader bezien wor den. Vervolgens kwam de agenda aan de orde, waarvan het voornaamste punt was de benoeming van een ingenieur. Het bestuur had een voordracht opge maakt die er als volgt uitzag: 1. Ir. I. A. van Cruijningen te Oost burg; 2. Ir. H. Machielsen te Vianen; 3. Ir. G. C. Streefkerk te den Steeg. De Dijkgraaf lichtte de voordracht na der toe. De uitslag van de stemming luidde: le stemming: ir. van Cruijningen 22 stemmenir. Machielsen 8 stemmen ir. Streefkerk 18 stemmen. 2e stemming: ir. van Cruijningen 24 stemmenir. Machielsen 6 stemmen ir. Streefkerk 18 stemmen. 3e stemming: ir. van Cruijningen 26 stemmen; ir. Streefkerk 21 stemmen. De heer van Cruijningen te Oostburg werd dus met meerderheid van stem men gekozen. Vervolgens kwam een voorstel aan de orde voor het vormen van een klei-

De Schakel | 1956 | | pagina 2