Geslaagde Visserij Drie manen in de sneeuw lagen Ie Breskens ALG. NIEUWS- EN AC ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Feuilleton de )cha kei ue Jaar gang - Nr. 60s Vrijdag 17 aug. 1956 Verschijnt iedere Vrijdag A bonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. exrta Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F* SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL, Zaterdagmiddag drupte een trieste regen neer qp de velen, die zich op het Spuiplein verzameld hadden om getuige te zijn van de opening van het Visserij feest, dat Breskens vijf dagen lang in feestroes zou houden. Water en vis zijn onafscheidelijk aan elkaar verbonden, doch regen en vis serijfeesten schijnen bondgenoten te worden. Men is in Breskens niet eens erg op deze bondgenoot, die vorig jaar de feestelijke optocht met praalwagens in de war schopte, gesteld. Bij de opening op het Spuiplein sprak de voorzitter van het Comité Visserij feest, de heer J. Carels, een hartelijk welkomstwoord tot de burgemeester en nagenoeg voltallige gemeenteraad, die op de muziekkiosk aanwezig waren. De heer Carels gewaagde in zijntoespraak van de maandenlange voorbereiding, welke de bevolking van Breskens zich ieder jaar weer opnieuw getroost om het feest tot iets groots te maken. Deze bevolking is niet gewend om bij de pak ken neer te zitten. Iedere inwoner voelt voor Breskens en wil laten zien wat de visserij voor Breskens betekent. Warme dank bracht de heer Carels aan het gemeentebestuur voor de grote financiële steun, welke men heeft ont vangen. Tijdens het spelen van het Wil helmus ontplooide langzaam de Bres kense gemeentevlag en onder doodse stilte van het talrijke publiek, ontstak de oudste visser, dhr. J. Hoogstadt, 85 jaar, de visserijvlam, die als een sym bool van de betekenis van de visserij voor Breskens gedurende de visserij feesten zal branden. Met de wens uit te spreken dat de bevolking er ieder jaar in mag slagen dezelfde geestdrift als thans op te brengen voor het Visserij feest, besloot de voorzitter zijn toe spraak. De wimpel voor de B.R. 5. Burgemeester A. Eekhout stipte de grote betekenis der visserij voor Bres kens met enkele welgekozen woorden aan. Het gemeentebestuur heeft ge meend deze betekenis te moeten onder strepen door ieder jaar tijdens de visse rijfeesten een speciale wimpel uit te rei ken aan die schipper, die de hoogste be somming voor de garnalen per jaar gehaald heeft. Onder grote spanning maakte de burgemeester bekend, dat dit voor het afgelopen jaar de B.R. 5 was, waarop de familie Fenijn vaart. Schip per Henk Fenijn en de bemanning ont vingen de wimpel, die speciaal voor deze gelegenheid werd ontworpen. Het is een buitengewoon fraai uitgevoerde vlag, waarin het jaartal alsmede het gemeentewapen van Breskens gebor duurd zijn. De burgemeester wenste de visserij van Breskens een goede vangst en behouden vaart. De optocht. De steeds neerdruipende regen was er de oorzaak van, dat de praalwagens slechts aarzelend uit de hoeken tevoor schijn kwamen. De geheimzinnigheid, door ERICH KASTNER 20 „En ondanks dat is het gezond," be weerde Schulze. „Wanneer hij overmorgen weer komt, stuur ik hem naar uw rommelkamertje," sprak Hagedorn. „Dan kan hij bij u uit razen!" Op dat ogenblik ging de hoteldeur open en Onkel Polter stapte door de sneeuw. „Hier is een brief voor u, Dr. Hagedorn. En in het andere couvert zitten een paar buitenlandse postze gels". „Dank u zeer," sprak de jongeman. Ha, een brief van mijn moeder! Wat ik zeggen wil, hoe bevalt u Casimir?" „Daar wil ik me liever niet over uit laten," antwoordde de portier. „Wat is dat nou!" riep de jongeman uit „Casimir geldt onder vakmensen voor de mooiste sneeuwman, welke ooit te water of te land werd gewrocht!" ...O. juist!" sprak Onkel Polter. „Ik dacht eigenlijk, dat Casimir de voor naam was van meneer Schulze". Hij maakte een lichte buiging en ging weer welke wekenlang rond deze wagens had gehangen was voorbij. Ieder bewonder de de ware pronkstukken, die de buurt verenigingen hadden gemaakt. „De zwarte zee", de trots der Nederlandse slepers, dwong ieders bewondering af. Het geval bleek wat moeilijk bestuur baar, doch handig werd de wagen door de moeilijke bochten geloodst. Ollie B. Bommel, compleet met TomPoes, het kasteel Bommelstijn, enz. was goed op dreef. Tom Poes waakte er angstig voor, dat zijn dikke vriend geen al te gekke capriolen uithaalde. Ook aan deze wa gen was heel veel zorg besteed. „Het haring-centrum was aardig gevonden. Jammer, dat de fleurige meisjes het zo koud hadden boven op de wagen. In „De gondel" zat het bruidspaar. De gon delier hield de zaak keurig in even wicht. Aan het „Draaiorgel" moet enorm veel werk en zorg besteed zijn. Het zag er dan ook keurig uit. Verder waren er een „Vis", een „Kreeft", als mede de „Graansilo", de „Vismijn", „Zee-meeuw," „Oosters tafereel,'" „Bloe menhulde" en „Kinder-wegenwacht," die deze optocht tot een bijzonder fraai geheel maakten. Een viertal muziekkorpsen, waarvan enkele in keurig uniform, luisterden met marsmuziek de optocht op. Ook de turnvereniging trotseerde de regen. Jammer, dat de keurige witte pakjes met jasjes bedekt moesten wor den. Ondanks dit alles werd toch dap per meegemarchieerd, aangemoedigd door de leiding, die niet moe werd de kinderen netjes recht te laten lopen. Veel bewondering hebben we gehad voor de Rijkspolitie, die steeds de door gang voor de optocht vrij hield, en des ondanks het verkeer op de drukke Rijksweg vlot liet verlopen. Na afloop van de optocht, die op het haventerrein ontbonden werd, concer teerden de deelnemende muziekkorpsen uit Vlissingen, Souburg en Heinkens- zand op de kiosk. Waterskiën. De Brusselse jachtclub, welke alhier haar domicilie heeft, gaf vervolgens achter razend snelle motorboten een demonstratie in waterskiën. Grote be wondering had men voor de mensen, die het ongetwijfeld koude water trot seerden. De toeschouwers genoten dan ook van dit imposante schouwspel. Inmiddels was bekend gemaakt, dat het optreden van het Ballet „Marjo", dat die avond zou plaats vinden, niet op het Oranjeplein, doch in het vereni gingsgebouw zou zijn. Uiteindelijk lieten de weergoden zich vermurwen. Het werd droog, hoewel het een gure. avond bleef. Op het Oranjeplein werd alles ijlings in gereedheid gebracht voor het optreden van het Ballet. De muziekver eniging uit Souburg hield er de stem ming in onder de talrijke wachtenden. Het Japans vuurwerk, dat eveneens op het Oranjeplein werd ontstoken, was voor de aanwezigen een openbaring. Onder gelach kwamen de poppen van naar het hotel terug. Nog eenmaal wendde hij zich om. „Sneeuwmannen daar heb ik geen verstand van". Ze volgden een weg die over een vlak, onder sneeuw bedolven veld voerde. Even later kwamen ze in een dennebos en daar werd het pad steiler. De bomen waren stokoud en reusachtig groot. Tel kenmale raakte een zware sneeuwmas sa van een der twijgen los en stoof in dichte witte wolken op de beide man nen neer. die zwijgend door de sprook jesachtige stilte wandelden. De zonne schijn. die in smalle strepen boven het bergpad zweefde, zag er uit, alsof een goede fee de stralen met een kam had geordend. Toen zij bij een bank kwa men, bleven ze staan Deze was bedekt met een donzig sneeuwkussen. Hage dorn veegde de sneeuw er af en zij gin gen zitten. Een zwart eekhoorntje liep in een drafje over de weg. Na een poosje stonden zij zwijgend op en gingen verder. Het bos liep ten einde. Zij kwamen weer in het vrije veld. Hun pad scheen in de hemel uit te monden. In werkelijkheid liep het rechts af en voerde naar een boomloze heuvel, waarop zich twee zwarte stip pen bewogen. Hagedorn sprak: „Ik ben gelukkig! Gelukkiger dan ik ooit had kunnen dromen!" Verwonderd schudde hij het hoofd. „Wanneer ik eens nadenk: zijde en sierlijke vissen naar beneden buitelen. De wind speelde met deze ve derlichte voorwerpen een prettig spel letje. Zover ons bekend, is een dergelijk vuurwerk nog nimmer in Zeeuws-VI. afgestoken. Het optreden van het Ballet „Marjo" onder leiding van mevr. Puck Goekoop, was een succes. Burgemeester Eekhout sprak een welkomstwoord tot de aan wezigen, waarna de leidster van het Ballet de groep inleidde en bij de ver schillende dansen een uiteenzetting gaf. De eerste volksdansen waren niet erg geslaagd. De groep had kennelijk last van de felle koude en kon maar moeilijk los komen. Een Spaanse solo- dans was een succes, evenals de Tiroler dans. De Maanmannetjes vonden we door de lompe costuums minder ge slaagd. Wat log, waardoor het gracieuze van de dans verloren ging. Het roddel ballet was weer veel beter, evenals de etalagepoppen, waarmee een ongedacht peil bereikt werd. Jammer, dat nogal eens een misstapje gedaan werd, waar aan de felle wind wel schuldig geweest zal zijn. Na een korte pauze werd het programma aanmerkelijk bekort. Met een wals van Strauss, „Geschichten aus dem Wienerwald", werd het programma besloten. Hoewel het optreden onder zeer ongunstige omstandigheden moest plaats vinden, viel de kwaliteit van het gebodene niet zo zeer tegen. Het initi atief van het Visserij comité, om een dergelijk ballet in Breskens te doen op treden, moet zeker geprezen worden. Op het Spuiplein werd deze eerste Visserij dag besloten met accordeonmu- ziek van de Sarino's. Tot in de kleine uurtjes heerste er een gezellge drukte in Breskens. Officiële ontvangst Franse voetballers. Zaterdagavond tussen 6 en 7 uur wer den de Franse voetballers, alsmede het bestuur van de Breskense voetbalclub en het elftal dat tegen de Fransen uit zou komen, officieel door het gemeente bestuur van Breskens ontvangen. In zijn welkomstrede zeide burge meester J. A. Eekhout dat men het in Breskens buitengewoon op prijs heeft gesteld, dat de Franse voetbalvereni ging uit Nangïs bereid was de feeste lijkheden op te luisteren met een voet balwedstrijd HollandFrankrijk. Spr. herinnerde aan de prettige vriend schapsbanden, die tussen beide landen worden onderhouden, alsmede aan het feit, dat in 1940 de Franse soldaten hun leven hebben ingezet voor Nederland, dat door brute overweldigers werd over rompeld. Voor deze spontane inzet van het Franse leger zal in W. Z.-Vlaande ren steeds grote dankbaarheid heersen. De burgemeester herinnerde aan de prettige verhouding tussen de beide voetbalverenigingen en de ontvangst die de Bressiaanders in Frankrijk was bereid tijdens het bezoek dat men met de Paasdagen aan Frankrijk bracht. In Breskens is men nog steeds vol van dit bezoek. Is het wellicht door de char mante Franse meisjes, vroeg de burge meester wat schalks, of was het de Franse wijn die tijdens dit bezoek zo overvloedig werd geschonken. De bur gemeester beëindigde zijn toespraak met een dronk uit te brengen op de Eergisteren was ik in Berlijn. Reeds ja ren zonder werk. Binnen veertien dagen ben ik weer in Berlijn „Gelukkig te zijn is geen schande," sprak Schulze, „maar wel is het een zeldzaamheid". Plotseling verwijderde zich de ene stip van de ander. De afstand werd groter. Het was een ski-loper. Hij kwam met angstwekkende snelheid nader en hield zich slechts met de grootste moei te staande „Daar gaan de ski-latten er met iemand van door," merkte Hagedorn op. Op een afstand van ongeveer twin tig meter gekomen, deed de ski-loper een soort marionetten-sprong, stortte hals over kop in een sneeuwhoop en was verdwenen. „Laten we brandweermannetje gaan spelen!" riep Schulze. Zij liepen dwars over het veld, waarbij ze dikwijls tot aan hun heupen in de sneeuw gleden en hielpen elkaar, zo goed en zo kwaad als het ging, om vooruit te komen. Tenslotte ontdekten ze een paar trap pelende benen en een paar ski-latten en ze trokken en rukten aan de wild vreemde meneer tot hij, veel overeen komst vertonende met Casimir de meeuwman, te voorschijn kwam. Hij41 hoestte en proestte, spuwde monden vol sneeuw en zei toen diep treurig: „Goe den morgen, mijne heren!" Het wasJo- han Kesselhut. voetbalvereniging „Espérance" uit Nan- gissiene. De heer Albert Mandais beantwoord de op zeer vlote wijze de toespraak van de burgemeester. De Franse voetballers werden onder gebracht bij de bevolking van Breskens, die zeer spontaan gastvrijheid verleende 0 Vermeld kan nog worden dat de Franse spelers met hun dames het heel best naar de zin hebben gehad in Bres kens. Zo werd hun Maandag in hotel Roest een gezellige avond aangeboden door v.v. „Breskens," terwijl Dinsdag een tocht gemaakt werd door Walche ren met een bezoek aan „Miniatuur Walcheren" te Middelburg. Voetbalwedstrijd. Zondagmiddag werden de feestelijk heden voortgezet onder wat gunstiger weersomstandigheden dan Zaterdag. Aangevangen werd met de voetbalwed strijd Nederland-Frankrijk. Nangis won de toss en ging na de aftrap vrij snel ten aanval over. Bres kens liet echter weten, dat het niet zo maar kampioen is geworden en beant woordde de aanvallen afdoende. Na een op en neer gaande strijd, met afwisse lende kansen, die niet tot doelpunten kwamen, zag Han Keijmel, Breskens' aanvoerder, plotseling zijn kans schoon. Met een fraai schot werd het eerste Breskense doelpunt genoteerd. Nangis kwam wat feller op en na een goed opgezette aanval slaagde Tinus Faas (Fr.) er in met een fraaie kopbal de stand gelijk te maken. Tot teleur stelling van de Fransen werd dit doel punt afgekeurd, daar Faas in het vuur van de strijd de bal met de hand ge speeld had. Jammer voor de Fransen, doch de stand bleef 10 voor Breskens. Zo ging de rust in en ook in de tweede helft was het een op en neergaande strijd waarbij het tempo aan beide zij den wel wat laag was. Met 10 kwam Breskens eervol te voorschijn uit een sportieve, zeer prettig gespeelde wed strijd, waarvoor veel belangstelling was. Veel belangstelling voor de optocht. Inmiddels hadden de verschillende muziekcorpsen met de nodige marsmu ziek hun komst aangekondigd. Op het haventerrein werd voor de tweede maal, nu onder gunstiger weers omstandigheden, de feeststoet gefor meerd. De praalwagens trokken enorm veel belangstelling, terwijl het 150 man tellende muziekcorps uit Etten, de Post- harmonie uit Gent, de Harmonie uit Terneuzen, V.T.V. uit Vlissingen, als mede de muziekverenigingen uit Groede en Breskens de nodige fleur aan de op tocht gaven. Onder enonne belangstel ling trok de feestelijke stoet andermaal door Breskens. De bewondering voor de praalwagens was van dien aard, dat verschillende buurtcommissies werden aangezocht om volgende week Zondag- met hun wagen naar Knokke te komen om mee te doen aan de aldaar te hou den praalwagen-optocht. Nadat de optocht ontbonden was, gaf de Brusselse zeil- en jachtclub ander maal een demonstratie van waterskiën. Ditmaal waren de skiërs gecostumeerd. Meneer Schulze lachte zich tranen. Hagedorn klopte het pak van de ver ongelukte schoon. En Kesselhut betast te wantrouwig zijn ledematen. „Ik ben, geloofik, nog heel," deelde hij daarna mede. „Waarom bent u ook in zo'n vaart de helling komen afglijden?" vroeg Schul ze. Kesselhut sprak geërgerd: „De ski's zijn uitgegleden, ik toch niet!" Daar kwam Graswander-Toni aan suizen. Hij maakte een elegante bocht en bleef toen plotseling staan. „Maar meneer!" riep hij uit. „Vlug starten leert u toch pas tijdens het vijfde les uur!" Na het lunchuur gingen de drie he ren op het terras, vlijden zich in beha- gelijke ligstoelen, sloten hun ogen en rookten hun sigaar. De zon brandde heviger dan in de zomer. „Over een paar dagen zie ik er uit als een neger,", deelde Schulze mee „Een bruine tint verricht wonderen. Men kijkt in de spiegel en voelt zich gezond". De anderen knikten instemmend. Na een poos sprak Hagedorn: „Wan neer denkt u dat mijn moeder de brief heeft geschreven, die ik vandaag heb gekregen? In de tijd, dat ik bij de sla ger was, om worst te halen voor op reis". „Waarom zo'n haast?" vroeg Kessel-

De Schakel | 1956 | | pagina 1