De trossen los en met volle kracht vooruit! Vlaamse flitsen Land- en Tuinbouw Iaart, 365 cm.; 2, J. van Grol, 363 cm.; 3, Sj. Risseeuw, 348 cm. Kogelstoten: 1, Bram Dulninck, 7 m.2, Sam Mas- clee, 6,55 m.; 3, Ab Robijn, 6,46 m. Aardenburg Geslaagd Voor het examen hoofdakte B slaag den mej. Al. Thomaes uit Aardenburg, thans onderwijzeres te Dongen en de heer A. Nelk, onderwijzer aan de openb. lagere school te Aardenburg. Oplichter gearresteerd. Woensdag heeft de rijkspolitie te Aar denburg de 29-jarige Ambonees G. ge arresteerd, die zich in verschillende plaatsen in Nederland aan oplichting heeft schuldig gemaakt. Hij liep tegen de lamp toen hij hij de rijwielhandelaar J B. te Eede een bromfiets op afbeta ling wilde kopen. De winkelier maakte een contract op, doch informeerde te vens bij de politie of het wel vertrouwd was. Hierbij bleek dat vla het politie blad door de commissaris van politie te Vlissingen de aanhouding van G. ver zocht werd in verband met oplichting voor een bedrag van f 300,- van een win kelier in herenmodeartikelen te Vlissin gen. Trouwens hij heeft nog meerdere zakenmensen opgelicht, waarbij hij zich bediende van een geraffineerd smoesje om het vertrouwen van zijn slachtoffers te winnen. G.. die in een kamp in Drente thuis hoort maar al geruime tijd zwervende is. werd gearresteerd, waarbij hij zijn misdaden bekende. Hij is geen lid van dc P.N.M.S. Bresken» Opstelling stoet praalwagens. De opstelling van de stoet met praal wagens is tijdens de Visserijfeesten als volgt Zaterdag 11 Aug.: 2.30 u.: Haven West zijde (bij café „De Haven"). Zondag 12 Aug.: 3 u.: Visserssteiger. Woensdag 15 Aug.: 2.30 u.Vissers- steiger. m.s. „COLETTE". Dit motorschip, gebouwd op de werf van de Terneuzense Scheepsbouw Mij., komt thans In de vaart. Zaterdag j.l. heeft het met goed gevolg de technische proefvaart afgelegd en is nu naar Bres- kens gekomen. Vandaag zal n.l. vanuit Breskens de proeftocht voor genodig den op de Schelde plaats vinden, waar toe het schip te circa 1 uur van Bres kens zal uitvaren en er tussen 5 en 6 uur zal terugkeren. Zaterdagmorgen zal het schip naar Rotterdam vertrekken, daar het 13 de zer laadklaar moet liggen voor de dienst Rotterdam -Tanger-Casablanca. Op deze plaatsen zal het schip voorlopig een ge regelde dienst onderhouden. Volgens deskundigen is de „Colette" één der mooiste en best gebouwde sche pen van de kustvaartvloot. Het schip meet 1015 ton en is voorzien van een 800 P.K. MAN dieselmotor die het een gemiddelde snelheid geeft van 11 mijl. Het schip is gebouwd op initiatief van de heer Vroon, uit welk initiatief later de Zeeuwse Rederij is ontstaan. Het is het tweede schip dat de naam van BRESKENS als thuishaven voert en over de wereldzeëen uitdraagt. Het eer ste schip met Breskens als thuishaven is n.l. de „Willem Beukelsz," later in Amerika in David" omgedoopt. Tevens is besloten een zusterschip van de „Colette" bij dezelfde werf te doen bouwen, welk schip in 1958 in de vaart zal komen. Wij wensen schip en bemanning van de „Colette" een voorspoedige en be houden vaart toe. Hoofdplaat Wieier cours. Te Slijkplaat werd Zaterdag j.l. een wielerwedstrijd voor nieuwelingen ge houden over een afstand van 65 km. Na ruim 20 km. vormde zich onder leiding van de Zaankanter Beers een kopgroep van zeven man, waarbij de Zeeuwen Raas. Vernooij en Doeselaar. Drie km. verder kon ook Wouterse zich bij de vluchtelingen voegen, terwijl veel later de Hansweertenaar Verschure kon aan- lange broekspijpen een paar puttees, die nog uit de wereldoorlog stamden en begaf zich toen naar de ontbijtzaal. Hier trof hij Hagedorn aan. Ze be groetten elkaar buitengewoon hartelijk. Sn de jongeman sprak: „Meneer Kes- selhut is al op de ski-wei" Allebei ont beten ze met smaak. Door het grote venster kon men in het park zien. De bomen en de heesters '7agen er naar uit. alsof aan hun twij gen sneeuw bloeide inplaate van bloe sem. Daarboven verhieven zich de kam men en de toppen van de Alpen in hun winterse pracht. En boven dat alles straalde heel hoog de wolkenloze, in tens blauwe hemel. „Ik zou er van op m'n hoofd kunnen gaan staan zo fijn is het hier!" sprak Hagedorn ..Wat gaan we vandaag doen?" „We gaan wandelen," vond Schulze. ..Het. doet er niet toe, waarheen". Hij spreide in extase zijn armen uit. De te korte mouwen schoten omhoog tot aan de ellebogen. Toen zei hij: „Alleen voor één ding waarschuw ik je waag het niet me onderweg te verhalen hoe al die verschillende bergen heten!" Hagedorn lachte, „Wees maar niet bang, Schulze! Het gaat mij net zo. Men moet de schoonheid niet tutoyeren!" haken, samen met de Brabanders Hee- ren en binders, zodat een grote kop groep van elf man ontstond, die de rest van het veld een ronde achter zich liet. De uitslag was: 1. J. Beers, Zaandam, 65 km. in 1 u. 41 min.; 2. M. Roks, Bos- schenhoofd; 3. J. Linders, Roosendaal; 4. D. Wouterse, Kwadendamme; 5. H. Vernooij, Sluiskil; 6. F. van Doeselaar, Sluiskil7. M. Heeren, St. Willebrord; 8. J. v.d. Klundert, Den Heen; 9. P. Ver- schuure, Hansweert; 10. v. d. Broek, Sprundel; 11. C. Raas, 's-Heerenhoek allen in dezelfde tijd als de winnaar. De rest volgde op een ronde, w.o. P. Rijn, Schore; J. van Espen, Axel; A. Dees, Terneuzen en J. Huissoon, Heinkens- zand. Oostburg Blikseminslag. Maandagmiddag omstreeks half vijf sloeg tijdens een kort onweer de bliksem in de radio-antenne van de familie C. in de Mr. Risseeuwstraat te Oostburg. De woning dreunde en de houtsplinters van het raamkozijn vlogen de inwonen- den om de oren. Het bleef gelukkig bij materiële schade, want geen der ge zinsleden liep letsel op. Sluis Collecte. De extra-collecte voor het Protestants Interkerkelijke Thuisfront heeft in de Ned. Herv. Kerk te Sluis Zondag j.l. de som van f 51,80 opgebracht. Waterlandkerkje Uitreiking verkeersdiploma's. Dezer dagen werden te Waterland kerkje aan de leerlingen van de openb. lagere school, die slaagden voor het jeugdverkeersexamen 1956, de diploma's uitgereikt. De geslaagden zijn: Annie Poissonnier, Marlies de School meester, Sjaak Riemens, Ronald Ha mers, Willy Meesen, Sonja IJsebaert, Suzanna de Feijter, Lieneke de Koeijer, Tiny de Nood, Gonny Hubrechtsen, Pe ter Dees, Adri Verbrugge, Juliaantje Dieleman, Johny Poissonnier, Willy Boeije en Leo Koster. IJzendlJke Succesvol optreden van Flandria De West Zeeuwsch-Vlaamse Philhar- monicaclub „Flandria" heeft in Brugge met veel succes een uitgebreid concert verzorgd. Reeds voor de aanvang hadden velen een plaatsje gezocht om dit concert, waaraan grote bekendheid was gegeven, te kunnen beluisteren. Toen het con cert om half acht een aanvang nam, hadden zich ruim 4000 personen om de estrade geschaard. Een aantal luidspre kers zorgde er voor dat ook zij die ver der afstonden dit concert voldoende konden beluisteren. Het comité te Brugge dankte voor de uitvoering en men rekent er op dat „Flandria" het volgend seizoen weer be reid zal zijn om een dergelijke uitvoe ring te komen geven. DUIVENSPORT Duivenver. „Nog Sneller," Breskens Uitslag prijsvlucht Breteuil op Zon dag 5 Aug. j.l.. jonge duiven. Los 6,30 u. Aank. Ie duif 9 u. 7 min. 57 sec. Snelh. 1351 m. r>er min. 1, 11, 24, 33, 34. 35. Faas-van Opdorp. 2. 40. 43, 54, 90, 91, 102, Jac. Quaars. 3, 12. 86. Jn. v. d. Broecke. 4, 30, 51, Jac. Jacobs. 5, 8, 53, 82 E. van Opdorp. 6, 9 en le overduif, A. van de Voorde. 7, 32, 70, P. v. d. Walle. 10, L. de Meester. 13, 31. 37, 100. 110, P. Buize. 14, 18, 44, A. Ekkebus. 15, 65, 67, Jn. Pleijte. 16, J. Vermeulen. 6, Iz. Faas. 19, J. Klaassen. 20. 103. A. de Hulster. 21, 87, A. v. d. Heuvel. 22, 58, 66, J. Risseeuw. 23, Gebr. Pleijte. 25, 84, 98, 107, J. de Leijzer. 26, 52. 68, 92, 109, Jn. van Gijs. 27, 36. J. v. Dierendonck. 28, 60, 78, A. Hamelijnck. 29, 101. 108. H. Oosterling. 38, 42, 45, 55, Jn. Datthijn. 39, Faas Mzn. 41, P. Blaak man 46. 59. 63. 93, C. Hertog. 47, 88, 89, L. Verstraaten. 48, 75. 76. 99, L. Quaars. 49. 85, 97. I. de Jonge Az. 50. 62, Iz. Quaars. 56. 61, 95, J. Woittieg. 57, 72, E. Pieters. 64, J. Dierx. 69, 74, A. Poppe. 71, A. Vermeulen. 73. P. Verduin. 77. E. van Zeele. 79, W. Klaaijsen Zn. 80, Ver- sprille-de Kr. 81, I. Porreij. 83, J. de ..Uitgezonderd de vrouwen," verklaar de Schulze vol overtuiging. „Zoals u wilt!" sprak de jongeman. Hij vroeg de kellner hem uit de keuken een flink leeg jam-emmertje te bezor gen. De kellner voerde de merkwaardige opdracht uit en de beide prijswinnaars dropen af. Onkel Polter kreeg kippevel, toen hij Schulze's puttees in het oog kreeg. Even min kon hij zich verheugen over het jam-emmertje van Hagedorn. Het was net alsof twee volwassen mannen braaf met zand gingen spelen. Zij traden naar buiten. „Casimir is gedurende de nacht nog mooier gewor den!" riep Hagedorn geestdriftig uit, liep op de sneeuwman toe, ging op zijn tenen staan en keerde het goudgele emmertje op zn hoofd om. Daarna liet hij met een van pijn vertrokken gezicht zijn schouders op en neer rollen en sprak: „Die Stiinzer heeft me grondig kapot gemaakt". „Welke Stünzer?" vroeg Schulze. „De masseur Stünzer," verklaarde Hagedorn. „Ik heb net het gevoel, alsof ik door een wringmachine heen ben ge gaan. Iets dergelijks moet Procustus ook gevoeld hebben. En dat zou gezond zijn? Het is een lichamelijke mishandeling, met opzet!" Meester. 94, A. de Reu. 96, 105, 106, J. Wisse. 104, A. de Meester. Kampioenschap 1956. 2 afgegeven duiven. 1, P. Buize, 743 p. 2, J. Risseeuw, 593 p. 3, A. Vermeulen, 583 p. 4, J. Klaassen, 438 p. 5, P. v. d. Walle, 380 p. 1 duif. 1, J. Risseeuw, 609 p. 2, J. Klaassen, 487 p. 3, J. Risseeuw, 473 p. 4, A. Vermeulen, 457 p. Fond kampioen. 1, W. Klaaijsen, 277 p. 2, J. Risseeuw, 203 p. 3, J. Risseeuw, 200 p. 4, J. Risseeuw, 198 p. 5, J. de Meester, 145 p. Schoondijkse Concours- en Verz. Bond. Uitslag jubileum vlucht uit Breteuil op Zondag 5 Aug. Los 6.30 u. Aank. le duif 9 u. 2 min. 17 sec., snelh. 1371 m. p. min. 1 J. Lijbaart, Bv. 2, 13, 23, 44, 45, 46 Faas-v. Opdorp, Br. 3, 79 A. de Poorter, Sch. 4 Th. Boever, Bv. 5, 14 Th. d. Smit, Sp. 6, 64 Joh. Dhondt, IJz. 7 Iz. Faas, Br. 8, 42, 87 P. v.d. Walle, Br. 9, 108 O. de Meijer, SI. 10 R. de Baare, IJz. 11 P. de Hullu, Sch. 12 L. de Meester, Br. 15, 111 Jn. v.d. Broecke, Br. 16, 18, 56 A. Ekke bus, Br. 19 J. Klaassen, Br. 20, 31, 73, 74, 80 G. Dusarduijn, Gr. 21, 112 A. v.d. Heuvel, Br. 22, 72J, 81 Ji. Risseeuw, Br. 24 C. de Poorter 2, Sp. 25 Gebr. Pleijte, Br. 26 W. de Jonge, Bv. 27, 76, 102 J. Scherbeijn, No. 1. 28 Fel. de Smit, Sch. 29 G. de Wever, Sch. 30 C. de Meijer, SI. 32, 77, 88, 114 J. Deprez, IJz. 33, 116 J. van Gijs, Br. 34 S. Tallie, Sch. 35, 41 C. de Poorter 4, Sp. 36, 75, 106 A. Hame lijnck, Br. 37 H. Oosterling, Br. 38, 40, 95 E. Minnaart, Hpl. 39, 54, 115 A. de Putter, Cz. 43, 78 C. de Jonge, Sp. 47, 51, 57, 66 Jn. Datthijn, Br. 48 Faas Mz„ Br. 49 W. van Unen, Ob. 50 P. Blaak man Br. 52, 53, 67 Ko Quaars, Br. 55, 61, 62, 65 J. v. Weijnsberghe, No. 1. 58 A. de Wever, Sp. 59, 104, 105 Quaars-L. Br. 60, 109 en le overduif I. de Jonge Az., Br. 63, 69, 90 C. v.d. Walle, SI. 68 I. Leenhouts, Sch. 70 H. Kouwenberg, Sch. 71 C. Kotvis, Sch. 82, 85, 98 P. v.d. Linde, Bv. 83 J. Versprille, Gr. 84, 101 J. d. Hollander, Ob. 86 R. Blaakman, Sj>. 89 Ch. van Vooren, Bv. 91, 93, 103 A. v. Gijs, Gr 92 A. Vermeulen, Br. 94 H. de Ruijsscher, Bv. 96, 97 J. van Hee, Bv. 99 P. Dellaert, IJz. 100 P. Martens, IJz. 107 I. Porreij, Br. 110 J. Rijkborst, SI. 113 Gebr. Termote, Bv. 117 A. du Puy, Bv. 118 Jac. Wisse, Br. KAMPIOENSCHAP 1956. Fond 1. G. de Wever, 389 p.; 2. M. de Smet, 367 p.; 3. M. de Smet, 365 p.; 4. G. de Wever, 343 p. KIJK IN UW PORTEFEUILLE. Op 16 Augustus zal één soort bank biljetten van 25 gulden ongeldig zijn. Tot 15 Augustus 1956 kunnen deze biljetten, die gedateerd zijn 19 Maart 1947, bij de Nederlandse Bank worden omgewisseld. Op de voorkant van de bil jetten staat rechts in een cirkel een vrouwenportret in rode kleur. Ingezonden Aan de vooravond van onze Visserij feesten zij het mij vergund onze Vis serij dagen een goede, en wat vooral be langrijk is, een behouden vaart met veel zonneschijn op hun reis toe te wensen, en dan is ons comité er van overtuigd, dat het aan belangstelling op deze da gen niet zal ontbreken. Want niemand zal toch deze dagen willen missen! Da gen van ongekende drukte, met pro gramma's, die het beste van het beste zullen bieden, zelfs aan de meest ver wende bezoekers. Als men zoals wij, een kijkje achter de schermen heeft kunnen nemen en heeft gezien wat een wagens voor de start gereed worden gemaakt met een accuratesse en een geestdrift, om toch vooral met het beste en mooiste te kunnen komen, dan beseft men dat het Visserijfeest een vaste plaats in onze gemeenschap heeft verworven, die in bmnen- en buitenland bekendheid ge niet. Als men u verteld had voor enkele jaren terug, dat de comité's van andere plaatsen naar ons zouden komen kijken hoe de stoet er hier uitziet en of men meerdere van onze wagens kan over nemen voor corso's van badplaatsen als Knokke, Heist, enz., dan zou men met u hebben gelachen. En nu is dit toch maar het geval! Dat siert u en vooral de buurtverenigingen, die dit prachtige werk hebben tot stand gebracht. En dan de verlichting! Hebt u de duizenden lampjes al zien branden? Nu, maakt u. dan op om naar Breskens te komen en dit prachtig schouwspel te komen zien. En mocht u interesse hebben voor één der schepen van de Nederlandse marine, wel. het ligt in onze haven, want zoiets mocht toch niet ontbreken. En dan de kleurige jachten die u zult zien als u naar onze waterski-demonstraties komt kijken en deze beloven dit jaar iets ex tra's te worden, mooier en gracieuzer dan ooit te voren. Over ballet, judo, radio-artisten. enz., behoef ik u niets meer te vertellen. De roep die daar over gaat is reeds verder dan onze grenzen doorgedrongen. Een teken dat dit de toets der critiek ten volle zal kunnen doorstaan. Dan „The top liners", ja, voor wie het nog niet duidelijk was, lichtgevende décors, lichtgevende cos- tuums en instrumenten en muziek uit alle landen ter wereld. Dit alleen is een gang naar feestvierend Breskens waard. U ziet, er is gewerkt in Breskens om on ze Visserijfeesten vlot van stapel te la ten lopen en daarom zeggen wij met vol vertrouwen: „de trossen los en... met volle kracht vooruit!" C. Tengevolge van het overlijden van zijn schoonvader heeft burgemeester Leon Lippens van Knokke de grafelijke titel geërfd. 0 Ondanks het minder gunstige weer beleeft de Vlaamse kust een goede tijd. Hotels, pensions en appartementen zijn goed bezet. Het verbruik van electrische stroom is zo groot, dat reeds enkele ma len de toevoer stagneerde. 0 In de maand Juli werden te Knokke 66 verkeersongevallen genoteerd. Men is er thans toe overgegaan op de gevaar lijkste punten een maximum-snelheid van 50 km. in te voeren. 0 Straaljagers, die de geluidsbarrière doorbraken, hebben in Knokke schade aangericht aan ruiten en deuren. 0 Het jaarlijkse bloemencorso te Knok ke is vastgesteld op 19 Augustus. Gevonden voorwerpen 1 vulpotlood en een koffertje met in houd. Inlichtingen groepsbureau Rijkspoli tie te Breskens. BOEKBESPREKING Moederlijke zorg. Op de derde zitting van de Sociale Commissie van de Verenigde Naties, in April 1948, werd besloten een studie te maken van de noden van kinderen zon der tehuis in hun geboorteland. De We reld Gezondheids Organisatie bood aan een bijdrage te leveren met een studie van die aspecten van het probleem, die op de geestelijke gezondheid betrekking hebben. Dr. Bowlby werd uitgenodigd dit rapport te maken en het kwam in 1951 klaar. Omdat de hier besproken za ken zeer nauw samenhangen met het welzijn"van onze hele maatschappij was het van groot nut om ze onder zoveel mogelijk ogen te brengen. Het Neder lands Verbond van Verenigingen „Pro „Juventute" nam de zorg voor een Ne derlandse uitgave op zich, die onder de titel „Moederlijke Zorg" bij J. Muus- ses te Purmerend is verschenen. De schrijver, dr John Bowlby, stelt duide lijk in het licht, hoezeer een kind de ge borgenheid in de liefde en warmte van een moederfiguur behoeft en welke ge volgen de ontbering van moederlijke zorg met zich brengt. Het boekje, dat slechts f 2,90 kost, biedt een bewerking van het oorspronkelijke rapport en is voor elke belangstellende gemakkelijk leesbaar. Ieder, die belang stelt in het werk van de kinderbescherming of die in zijn naaste omgeving contact heeft met kinderen, die de moeder missen, kan door dit boekje op een zakelijke en wetenschappelijke wijze worden voorge licht over de observatie, de mogelijkhe den tot hulp in pleeggezinnen en tehui zen enz. Een voortreffelijk boek, dat 'n grote lezerskring verdient. De aardappel en de rooimachine. Wanneer aardappel en rooimachine naast elkaar worden genoemd zal ieder teler onmiddellijk begrijpen, waar het om gaat: De beschadigingskansen die machinaal rooien voor de aardappel op levert. Dit probleem is algemeen bekend en nog steeds voorwerp van studie op me nig proefbedrijf. De aardappel is immers als pootgoed een belangrijke deviezen- bron en als volksvoedsel - vooral ook in ons land - onvervangbaar. Vanzelfsprekend veroverde de rooi machine zich direct een grote plaats in de verbouw van een zo belangrijk product. Maar als nu blijkt, dat deze mechanisatie de kwaliteit van de aard appel kan schaden, moet aan elke ver betering van de machine, die bescha diging vermijden kan, volle aandacht worden besteed. Dit gebeurd in ons land nog steeds te weinig. In de Verenigde Staten heeft men een oplossing gevonden en wij zul len, willen wij onze positie bij de leve ring van aardappelen handhaven, aan deze nieuwe methode een voorbeeld moeten nemen. Hoe is deze nieuwe mogelijkheid? Zij schuilt in het voorkomen van elke kans op beschadiging. Elk onderdeel van de machine, dat met de aardappel in aanraking komt. beklede men met rubber. Sinds kort heeft deze vernieuwing, die zich uit strekt tot de bekende stalen manden toe, ook in ons land haar intrede ge daan. Bedriegelijk is. dat de beschadigingen niet direct zichtbaar zijn en dat daarom velen nog menen, dat deze voorzorg overbodige luxe is. Zodra de aardappels uit de bewaarplaatsen komen, ziet men echter, hoe noodzakelijk deze verbete ring is. Verschillende fabrikanten brengen reeds machines van rubberbekleding voorzien in de handel; het is echter zaak. dat ook iedere teler zich inspant elke beschadiging van de aardappel bij machinaal rooien te voorkomen.

De Schakel | 1956 | | pagina 2