de icha kei BRILLEN Olie mannen in ie sneeuw ALG. NIEUWS- EN AC ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Burgerlijke Stand Plaatselijk Nieuws Feuilleton „<®e 2&rHIemae&er" ie vlaggen. ue Jaar gang - Nr. 602 Vrijdag 10 aug. 1956 Verschijnt iedere Vrijdag A bonnem entsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen'10 ct. exrta Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.f*É» - GIRO 358296 GEMEENTE OOSTBTJRG Over de maand Juli. GEBOORTEN: 1, Roland Willem. 2. van B. Th. van Maele en K. J. van Dries te Aardenburg. 8. Jacqueline Maria Jose phine. d. van R. A. J. Dhaenens en M. A. Wullens te Oostburg. 9, Alina Catharina, d. van C. J. Kwisthout en A. K. Robesin te Sluis. 10, Luc Richard Albert, z. van A. F. Plasschaert en C. Mahu te Oost burg. 11, Chantal Emma Maria, d. van A. Verdonk en A. B. Ph. de Mllliano te Oostburg. 12, Eliza Ebehard, z. van J. C. Nahumury en P. Tomkoe te Groede. 25, Arkelaus Gerard, z. van J. J. Maipauw en G. A. M. Steverlinck te Aardenburg. HUWELIJKEN: 11, Pieter Janssen, oud 50 j., veehandelaar, wonende te Oost burg en Isabella Leopoldine Machowec oud 46 jaar, wonende te Oostburg. OVERLIJDEN: 1, Helena Hamelink.wed. van A. Verbrugge, oud 82 jaar, wonende te Oostburg. 6, Hennie van Gorsel, oud 1 jaar, d. van C. van Gorsel, wonende te Oostburg. 10, Jacobus Alex Babijn, oud 4 dagen, z. van C. J. Babijn en E. S. Ploegaert, wonende te Breskens. 11, Cor nells de Jonge, oud 67 jaar, echtg. van C. Remijn te Aardenburg. 27, Adriaan Koster, oud 66 jaar, echtg. van A. J Leenhouts, wonende te Breskens. Breskens Raadsvergadering De Raad der gemeente Breskens kwam Maandagavond, onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Eekhout, in ver gadering bijeen. Voor de afwerking der eigenlijke agenda gaf de waterstaatkundig hoofd ambtenaar van de Rijkswaterstaat, de heer J. A Kant, een nadere uiteenzet ting van de plannen betreffende de ver betering der oeververdediging aan de hand van een overzichtelijke maquette, die het beeld van de nieuwe oeververde diging en de nieuwe veerhaven duide lijk weergaf. In deze plannen wordt zo veel mogelijk tegemoet gekomen aan de belangen van de Breskense midden stand, die zwaar gedupeerd dreigt te worden door de verlegging van de veer haven. Zo zal er over de nieuwe kunst matige duinen een autoweg worden aangelegd, alsmede een voetpad en een rijwielpad. Ook zal er op de kunstma tige duinen plaats zijn voor enige ho tels. De plannen, die nog de goedkeu ring van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat behoeven, konden over het algemeen wel genade vinden in de ogen van de raadsleden, al waren er ook ver schillende bedenkingen. Zo betreurde men het algemeen, dat de autoweg over de duinen geen rechtstreekse verbin ding heeft met de nieuwe veerhaven, doch deze slechts langs een omweg kan bereiken. Verder wordt het ontbreken gevoeld van een viaduct voor de krui sing van de aanvoerweg naar de nieuwe veerhaven en het landbouwverkeer per door ERICH KASTNER 19 Die dag zou de directeur Kuhne ook weer de bergen intrekken. Toen hij, ge laarsd en gespoord, voorbij de portier kwam zei hij„Let er op, dat die Sehulze geen onzin uitspookt! Die vent is boos aardig. Hij heeft een brede rug. En past u alstublieft goed op de kleine million- nair!" „Als een vader," verklaarde Onkel Pol ter ernstig. „En die Sehulze, daar zal ik wel een of ander bijbaantje voor weten te verzinnen, opdat hij niet al te over moedig wordt." Karei de Koene wierp 'n blik op de barometer. „Ik ben voor het diner weer thuis." Weg was hij. „Nou wat dan nog," sprak de portier en hij ging dadelijk ijverig de ochtend post sorteren. Meneer Kesselhut zat nog in het bad, toen er geklopt werd. Hij antwoordde niet. Want hij had zeep in zijn ogen en hoofdpijn bovendien. Dat komt van het drinken, sprak hij tot zichzelf. En daar op goot hij koud water over zijn nek. OOSTBURG tractor en paard en wagen door de Lan- geweg. Ook is het niet mogelijk geble ken de percelen aan de Noordzijde van de Boulevard te sparen door verlegging van de aanvankelijk ontworpen oever verdediging in strandwaartse richting. Aan de Scheldekade zal een dijkje opge worpen worden op de plaats van het huidige trottoir. Overgaande tot de eigenlijke agenda werd tot het volgende besloten: Op een bezwaarschrift van de heer A. H. van Haneghem tegen zijn aanslag in de hondenbelasting 1956 werd afwij zend beschikt. De exploitatie-vergoedingen van de Openbare lagere school en de „School met de Bijbel" over 1955 werden vastge steld. Verder werd aan de „School met de Bijbel" een bedrag, geraamd op f 623,- beschikbaar gesteld voor het aanschaffen van enige leermiddelen. Aan het nieuw benoemde hoofd der Openbare lagere school, de heer J. Ro bijn, zal een vergoeding worden ver strekt in de verhuiskosten van IJzen- dijke naar Breskens. Naar aanleiding hiervan zag de heer Goethals gaarne invoering van het verplaatsingskosten- besluit, waardoor ook het bijzonder on derwijs van deze regeling zal kunnen profiteren. I.v.m. de overname van de Wilhel- mina-Kleuterschool door de gemeente wordt het in dienst zijnde personeel herbenoemd en wel mej. C. M. vanLiere te Axel als hoofdleidster en mevr. J. P. Sakkers-van Flierenburg te Middelburg als leidster. Aan de Stichting Rembrandt Herden king wordt een bijdrage verleend van Va cent per inwoner in de kosten van een groot nationaal monument van de beroemde schilder. Het volgende punt van de agenda, t.w. de invoering van een vacantie-regeling voor de slagers op grond van de Win kelsluitingswet, bracht de tongen danig in beweging. Bij de uiteindelijke stem ming bleken de stemmen te staken. Voor het voorstel van B. en W. tot in voering van een vacantieregeling stem den de wethouders Van Haneghem en Notebaart, de heren de Jonge en van der Hooft en mevr. Niermans-Gossije. Tegen stemden de heren de Feijter, Goethals, Cambier, Meeusen en Ver meulen. Het voorstel zal nu in de vol gende vergadering opnieuw ter tafel ko men. Minder verdeeldheid heerste over de toetreding tot de Stichting, welke de werkplaats voor minder-validen te Oost burg zal exploiteren. De ontwerp-sta tuten voor de Stichting wenste men echter op bepaalde punten te herzien, aangezien het gemeentebestuur van Oostburg te veel bevoegdheden toeko men. De bedrijfscontröle op de rioolwater zuiveringsinstallatie, welke een uitgaaf zal vergen van f 1060,- per jaar, ont moette weer veel bezwaren, speciaal van Even later werd de deur van zijn bad kamer geopend en een woeste, krulhari- ge bergbewoner trad binnen. „Goeden morgen," sprak hij. „Ik ben Graswan- ders Toni „Daar zal wel niets aan te veranderen zijn," sprak de naakte man in het bad. „Hoe gaat het?" ,Dank u voor de belangstelling. Het gaat". ,Dat doet me een oprecht genoegen," verzekerde Kesselhut op een innemende toon. „En wat is wel de reden van uw komst? Komt u mij de rug afdrogen?" Anton Graswander haalde de schou ders op. „Mij is het wel! Maar eigenlijk kom ik vanwege de ski-lessen". ,Ach ja!" riep Kesselhut. Toen stak hij een voet uit het water en bewerkte die met zeep en een borstel en vroeg: Zullen we met het skilopen liever niet wachten tot ik afgedroogd ben?" Toni antwoordde hierop: „Pleasesir!" Hij was een internationaal ski-leraar. ,Tk wacht beneden in de hal. Ik heb voor meneer een paar ski-latten mee gebracht. Prima kwaliteit eikenhout". Daarna verdween hij weer. Ook Hagedorns ochtensluimering werd op heftige wijze onderbroken. Hij droom de dat iemand hem door elkander schud de en rolde zich gekrenkt op zijn andere kant in het brede bed. Maar die iemand liet zich niet ontmoedigen. Hij wandel de heren Cambier en Goethals. Uitein delijk werd toch besloten tot aanslui ting bij de bedrijfscontröle, vooreerst tot 1 Jan. 1958. Van een tweetal verzoeken om in aan merking te komen voor de pacht van de in aanbouw zijnde cantine in de Vis mijn genoot mevr. C. van Haneghem- Monjé de voorkeur. Er zal niet tot ver pachting bij openbare inschrijving wor den overgegaan. De verschillende rekeningen over '53 werden als volgt voorlopig vastgesteld: Gemeenterekening Gewone dienst: inkomsten f 782.358,23, uitg. f 758.891,27, batig slot f 23.466,96. Kapitaal dienst Inkomsten f 5.560.838,44, uitgaven f 6.046.645,79, nadelig slot f 485.807,35. Rekening Vismijnbedrijf Baten: f 189.180,74. lasten f 164.667,16, batig slot f 24.513,58. Kapitaaldienst Ontvangsten f 165.912,20, uitgaven f 165.912,20. Aan het Comité Behartiging Belan gen Veerhaven Breskens wordt een sub sidie van f 581,40 verleend in de onkos ten, die het comité gemaakt heeft in het belang van de Breskense gemeenschap. De resterende punten van de agenda t.w. rapport verzorgen ouden van dagen en de rondvraag werden vanwege het vergevorderde uur tot een volgende ver gadering verdaagd. Geslaagd. Te Breda slaagden voor coupeuse de dames: E. de Wever, Schoondijke; L. Willemsen, St. Kruis en R. Duininck, Cadzand. Voor costumière slaagden de dames: A. de Back, J. Gheijzels, M. Standaert, A. van de Velde-de Kraker, allen te Breskens. Voor lerares-coupeuse slaagden te Utrecht de dames: A. Hubregtse te Schoondijke en E. Meulendijk te Water landkerkje, allen leerlingen van Mevr. K. v. d. Vel de-Jacobs te Breskens. Oorlogstuig Bij graafwerkzaamheden in de duinen te Breskens worden nog regelmatig gra naten en andere munitie gevonden, die steeds worden opgeruimd door de H.V.D. Groede Blikseminslag. Tijdens het hevige onweer, dat Maan dagnamiddag boven Groede hing, sloeg de bliksem op de radioantenne bij de wed. V. in de Slijkstraat. Buren, die dit zagen gebeuren, alar meerden onmiddellijk de brandweer. Gelukkig brak geen brand uit. Daar de radio niet op de antenne was aangeslo ten bleef de schade beperkt tot enkele gebroken ruiten. Ooitburg 25-jarig jubileum. De heer J. P. Versprille te Oostburg de om het bed heen en sloeg de step- deken weg, trok hem zijn pyama van 't lijf, goot een flesje olie leeg op de rug van de slapende man en begon hem met reuzenhanden te kneden en te beklop pen. „Laat toch die onzin," bromde Ha- gedorn en tastte tevergeefs naar de de ken. Dan lachte hij plotseling en riep: „Kietel niet zo!" Eindelijk werd hij een beetje wakker, draaide het hoofd opzij ontdekte een forse meneer in zijn hemdsmouwen en riep boos: „Wat voor de drommel heeft dat te betekenen?" „Ik ben de masseur," sprak de vreem deling. „Men heeft mij besteld. Mijn naam is Masseur Stünzer". „Is masseur uw voornaam?" vroeg de jongeman. „Neen, dat is mijn vak," verklaarde de ander en zette zijn werkzaamheden krachtdadiger voort. Het scheen min der raadzaam de heer Stünzer te erge ren. Ik ben in zijn macht, dacht de jon geman. Hij is een opvliegend masseur; wanneer ik hem erger, masseert hij me tot mosterd. Al zijn botten deden hem pijn. En dat zou gezond zijn. De heer Tobler werd niet gewekt. Hij sliep, gehuld in zijn oud, maar warm jasje, torenhoog boven al het aardse lawaai verheven. Een mijl verwijderd van ski-leraren en masseurs. Doch toen hij ontwaakte was het nog donker. Bovengenoemd comité verzoekt alle inwoners van Breskens en ook de vissersvaartuigen op 11, 12, 13, 14 en 15 augustus herdacht vorige week het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de ge meente Oostburg. Hij vervulde geduren de die tijd verschillende functies, o.m. die van klokluider, grafdelver en auto bewaker. Het college van B. en W. begaf zich ter gelegenheid van dit jubileum naar de woning van de heer Versprille, waar weth. A. P. Modde, als wnd. bur gemeester, de jubilaris toesprak. Hier bij werd hem namens het gemeentebe stuur een cadeautje aangeboden. Retranchement Auto van de dijk. Vrijdagmiddag kwam de 74-jarige D. uit Knokke met zijn auto van Cadzand- haven naar Retranchement. In de na bijheid van de Tol schijnt hij even af geleid geweest te zijn, tengevolge waar van hij van de weg afraakte en de steile dijk afreed, die ter plaatse ongeveer 7 meter hoog is. De wagen schoot hierbij rakelings langs een boom en kwam vrij ordelijk in de sloot terecht De chauffeur liep geen letsel op. De auto, die nogal beschadigd was, moest opgetakeld wor den. Atletiekwedstrijden. De vereniging „Het Zwin" organiseer de Zaterdagmiddag atletiekwedstrij den voor adspiranten. De resultaten wa ren als volgt: Hardlopen over 60 meter. Jongens van 11 en 12 jaar: 1, Sam Masclee, 9,4 sec.2, J. van Grol, 9,4 sec. 3, W. Allaart, 10 sec.; 4, B. Duininck, 10 sec. Meisjes van 9 en 12 jaar: 1, Hannie van Haneghem, 9,2 sec.; 2, R. Bril, 9,6 sec.; 3, J. de Kullu, 9,9 sec. Hoogspringen: Meisjes van 9 en 10 jaar: 1, Nellie de Regt, 110 cm.; 2, Els Dierkx, 105 cm.; 3, Marian Hennekeij, 100 cm. Meisjes van 11 en 12 jaar: 1, J. van Houte, 120 cm.; 2, H. van Hanegem, 115 cm.; 3, M. Aalbregtse, 115 cm. Jongens van 11 en 12 jaar: 1, W. Al laart, 120 cm.; 2, J. van Grol, 120 cm.; 3, A. Duininck, 120 cm. Vèrspringen: Meisjes van 11 en 12 jaar: 1, Hannie van Hanegem, 386 cm.; 2, J. van Houte, 376 cm.; 3, J. van de Walle, 362 cm. Meisjes van 9 en 10 jaar: 1, Magda de Meij, 325 cm.; 2, Nellie de Regt, 323 cm.; 3, M. L. van de Luijster, 303 cm. Jongens van 11 en 12 jaar: 1, W. Al- Te lange leste klom hij uit bed en keek op zijn horloge. De lichtende cij fers vertelden hem dat het tien uur was. Waarschijnlijk een soort zonsver duistering dacht hij en ging onmiddel lijk weer naar bed. Het was bitterkoud in de kamer. Maar h ij kon toch niet weer in slaap komen. En, wat voor zich heen soezend, kreeg hij een ingeving. Hij kwam weer uit zijn bed, streek een lucifer af en be keek toen het bijna horizontale dak raam. Het venster lag vol sneeuw. Daar heb ie nou die zonsverduistering, dacht hij. Hij zette het vensterluik hoog op. Het grootste deel van de gevallen sneeuw rolde van het dak af, naar beneden. De rest en dat waren toch nog ettelijke ki lo's, viel naar binnen en kwam op Tob- lers pantoffels terecht. H£j schimpte. Maar het klonk niet zeer overtuigend. Buiten scheen de zon. Zij drong ver warmend in het ijskoude vertrek. Ge heimraad Tobler trok zijn oude jas uit. ging op een stoel staan, stak zijn hoofd uit het raam en nam een zonnebad. Vlakbij en veraf zag hij de omgeving als het ware gevuld met van ijs glan zende bergtoppen en rozig schemerende rotspunten. Eindelijk stapte hij weer van zijn stoel af, waste en schoor zich, trok het paarse costuum aan en wikkelde om de

De Schakel | 1956 | | pagina 1