de ontwikkeling en de vlucht die de land bouw de afgelopen jaren gemaakt heeft. Na afloop van de rondrit werden de wagens opgesteld op het Brinkplein, waar even later de uitslag door de jury bekend '■emaakt werd. De gem. zangvereniging gaf, terwijl de jury met de beoordeling bezig was, een uitvoering op de kiosk. De uitslag luidde: 1. Hoorn des overvloeds, ger. Jeugdver eniging; 2. Landbouw 1920. K.A.B. afd. Schoondijke; 3. Groep arbeidsters, Buurt vereniging Dam-Tragel-Dorpsstraat. Wagens geen betrekking hebbende op do oogst: 1. Gem. zangvereniging; 2. De ratten vanger van Hameln, Buurtvereniging Sasput; 3. Oogst der bijen, Juliana- en Beatrixstraat. Kindergroepen li. Zwaan met kuikens, Corrie Brugge; 2 Landje van Cadzand, Suus de Jonge en Nelly van der Walle; 3. Boertje en Boerinnetje, Van der Slikkestraat. Uitslag van de behendigheidswedstrij- den met tractoren: le prijs, A.Cammaert, beker, 118 pnt.; 2. H. de Wever, 102 pnt.; 3. G. de Badts, 77 pnt.; 4. A. Luteijn, 70 pnt.; 5. W. de Reu. 69 pnt.: 6. B. van der Ree, 60 pnt.; 7 A Vcrcruljsse, 42'/i pnt.8. J. van Hijfte, 26Vi pnt. Totaal waren er 17 deelnemers. De op drachten viel de jonge landbouwers niet mee. Ook voor deze wedstrijden, die op het Brinkplein werden gehouden, was veel belangstelling. Na afloop werden de prijzen uitgereikt, waarna de dansgroep van Medio Burgum uit Middelburg op trad. 's Avonds trok de feestelijk verlichte optocht nogmaals het dorp rond en ge noot, evenals 's middags, veel belangstel ling. Tenslotte gaf Oostburgs Harmonie een concert op het Brihkplein, welk con cert werd gevolgd door een indrukwek kende taptoe. Een groot en fraai vuurwerk sloot de feestelijkheden rond de opening van het nieuwe raadhuis waardig af. Het bleef nog lang gezellig in Schoondijke. waar men de smaak van het feestvieren te pakken heeft gekregen en ons verzeker de, dat dit Oogstfeest stellig herhaald zal worden. Burgerlijke Stand GEMEENTE BRESKENS over de maand Juni 1956 GEBOREN: 5, Willem Izaak. zn. van Wil lem van den Broecke en van Centlna Ver gouwe; 6, Camtllus Johannes Eugenie, zn. van Oscar Charles Johannes van Rattingen en van Clara Maria Augusta Ducheine; 6. Abraham Cornells, zn. van Pieter Hendrik de Kramer en van Jo hanna Hendrika van de Sande: 16, Lein- tje Martha, d. van Pieter de Feijter en van Martina Pieternella Kwekkeboom; 20, Jan Leendert Wim, zn. van Pieter Roest en van Hendrina Johanna Ringel- berg22, William Sedan, zn. van Richard Hendrik Petrus Claeys en v. Elvira Ce- lina Schautteet.; 26. Guido Jacobus Ma ria, zn. van Gerardus Hubertus van Schaick en van Anny Maria Louisa van Bclleghem; 28. Anita Wilhelmina, d. van Wilhelmlna Thereselina Tanghe. HUWELIJKEN: Geen. OVERLEDEN' 8. Hendrikus Johannes de Witte, 59 j.. wonende te Breskens; 17, Clement Christiaan Jacobus de Pree. 61 j„ wonende te Breskens; 20, Francina den Hollander, 81 j., wonende te Bres kens. INGEKOMEN: 4, Elizabeth Jacoba Wil- lemsen, van Biervliet naar Oranjeplein 10; 4, Adriaan Jacobus Everaers en ge zin, van Veere naar Pr. Julianastraat 19; 4, Remondus Theophlel van Pamelen en gezin, van Groede naar Noodplan D 4; 15, Jacobus Johannes Roofack en echt genote. van Oroede naar Dorpsstraat 66 15. Leendert Willem van Putten, van Rot terdam naar Noodplan J 4: J6, Jannis Eduard Abraham Boeckhout, van Etten en Leur naar Oesterput. Zw. barak 16; 15, Petrus Wilhelmus van der Meljden, van Amsterdam naar Noodplan J 1122, Marinus Cornells Abraham Kareis, van te moede is, worden ze plotseling preuts als oude Jonge Juffers". ZIJ zag hem kaarsrecht ln de ogen. ..Wees toch niet zo bleu. drommels nog aan toe! Zijn wij tong? Bevallen wij elkaar? Nietwaar? Wnarom die comedie? Heb Ik gelijk of niet?" Het strijkje hield op met spelen. „U heeft gelijk," sprak hij. ..Maar waar zijn me kennissen gebleven?" Hij geleidde haar naar haar tafeltje, boog voor haar en voor de dikke heer Lenz en ontvlood Ijlings, om de heren Sehulze en Kesselhut op te zoeken. „Steek die aantekeningen in je zak!" sprak Geheimraad Tobler tot zijn knecht. „Daar komt de kleine milllonnair aan!" Hagedorn straalde formeel. HIJ ging zitten en steunde. „Dat ts me een vrouw!' sprak hij benepen „Die had cavalerle- generaal moeten worden!" „Daar ls zit beslist te knap voor!" be weerde Sehulze. Tlagedom dacht na. „Nou Ja," sprak hij. „Maar men kan toch niet met elke knappe vrouw Iets beginnen! Daarvoor zijn er te veel aardige vrouwen!" „Ik vind dat mijnheer Hagedorn be slist gelijk heeft." vond Kesselhut. „Ober. drie borrels!" En toen de kellner weerom kwam - met de borrels - riep hij: „Hoe het ook zij. vrolijke Pinksteren!" Ze kiepten het kleurloze vocht naar binnen. Toen vroeg Hagedorn nieuwsgie rig: „En wat gaan we nou doen? Het ls Oostburg naar Vogelenzang; 21, Adriaan Ary Weeda en gezin, van Oostburg naar Noodplan D 3; 8, Jacqueline Delphine Reynvoet-Cateau, van Rekkem Be naar Noodplan K 3; 25, Dina AntonetteVorst, van Amsterdam naar Noodplan J 11; 30, Marie Modrzejewski-Smoor, van Vlissin- gen naar le Zandstraat 15; 28, Catharina Comelis-de Hullu, van Groede naar Dorpsstraat 113. VERTROKKEN: 11, Suzanna Cornelia le Bleu, van Dorpsstraat 81 naar Gilze ca; 11, Jozina Catharina Riemens, v. Nood plan D 12 naar Amsterdam; 11, Marinus Versprille, van Noodplan D 11 naar Vught; 11, Lina Maria Seuss, van van Zuijenstraat 3 naar Amsterdam; 15, Jo hanna Maria Cornelia de Jong-Basting, van Dorpsstraat 12 naar Vlissingen; 15, Suzanna Levina van Leeuwen-van Ha- negem en gezin, van Burg. Gerritsenstr. 11 naar Medan (Indon.)18, Janneke Jo hanna Willemsen-van Puyenbroek, van Oranjeplein 10 naar Biervliet; 18, Peter Jan van Maurik en echtgenote, v. Nood plan K 10 naar Groede; 25, Tiedo Wes terhuis, van Boulevard 112 naar Win schoten; 25, Maria Johanna Jongman, van Scheepvaartstraat 13 naar Schoon dijke. GEMEENTE GROEDE over de maand Juni 1956 GEBOREN: 12, Abraham I., zn. van P. I. Verhage en van G. M. Sanders; 29, Maria C. S„ d van C. Jansen en van S. M. van de Velde, te Oostburg. GEHUWD: 19, Willem P. Morel, 23 j., wonende te Groede en Maria J. Jong man, 20 j., wonende te Breskens. OVERLEDEN: 13, Mattheus J. de Hondt, 94 j., wedn. van J. A. Verplanke. Plaatselijk Nieuws Breskens Mooi succes. Onze dorpsgenoot Bram Heijboer, be haalde op het te Aardenburg gehouden zangcrochet, kampioenschap van Vlaan deren, waaraan 17 personen deelnamen, de eerste prijs en mocht hiervoor een beker in ontvangst nemen. Indien Bram zo doorgaat zullen nog vele prijzen zijn medaillekast vullen. De uitslag was: 1. Bram Heijboer, Breskens 54 pnt.; 2. R. de Clerk, Sluis 53 pnt.; 3. Mr. Wer- meer, Assenede (België) 50 pnt.; 4. Piet de Lijzer, Oostburg 49 pnt.; 5. P. Leen- houts, Oostburg 48 pnt.; 6. Lisa Brak man, Aardenburg 45 pnt.; 7. S. Verplan ke, Aardenburg 42 pnt.; 8. G. de Smet, Maldeghem (België) 42 pnt.; 9. H. Brevet, Aardenburg 39 pnt.; 10. M. de Cysienia, Aardenburg 36 pnt.; 11. L. de Roose, Aar denburg 35 pnt. Benoeming tot examinator. Als examinator voor Steno-Typen te Rotterdam (Unie-examens) is benoemd J. F. de Bruijne te Breskens. Voetbal. Morgenavond, 28 Juli, om 6.30 uur, speelt Breskens een vriendschappelijke voetbalwedstrijd, met als inzet een be ker, tegen Zeelandia uit Middelburg. De wedstrijd wordt vooraf gegaan met een ontmoeting om 5 uur tussen de junioren- ploegen van beide clubs. Op 12 Augustus a.s. krijgt Breskens bezoek van de Franse voetbalclub Espé- rance Nangissienne. Het is een return- match, want tijdens de (afgelopen Paas dagen was Breskens te gast bij deze Franse club. Schoolreisje. De leerlingen der Chr. school te Bres- keus maakten Vrijdag j.l. een uitstapje naar het sprookjesbos ,,De Efteling" te Kaatsheuvel. Daar de weersomstandig heden gunstig waren, werd het een zeer prettige dag. Aanrijding. Op de Scheldekade te Breskens had Dinsdagmiddag een aanrijding plaats tussen een personenauto, bestuurd door de heer D., wonende te Knokke en een personenauto bestuurd door mevr. D. uit IJzendijke. De Belgische auto reed vanaf de par- keerstrook de rijweg op zonder het ver- nog geen middernacht". Meneer Sehulze drukte zijn sigaar uit en zei: „Mijne Heren! Silentium! Ik ver oorloof mij een vraag tot ute richten, welke u zal versteld doen staan. En die vraag luidt: Waarom zijn wij naar Bruck- beuren gekomen? Toch niet met het plan ons hier te bedrinken?" „Het schijnt wel zo," merkte Kesselhut op en gichelde. „Wie daar tegen op komt, kan blijven zitten!" sprak Sehulze. „Eén - twee - voor de derde maal!" ..Met algemene stemmen aangeno men," sprak Hagedorn. Sehulze ging voort: „Wij zijn dus niet hierheen gekomen om te drinken". Kesselhut stak zijn vinger op en zei: „Niet enkel daarom, professor!" „En daarom verzoek Ik de aanwezigen zich van hun zetels te verheffen," ver klaarde Sehulze „en mij ln de natuur te volgen". Zij stonden moeizaam op en gingen licht wankelend het hotel uit. De koude, klare berglucht benam hun de adem. Zij stonden verwonderd in de diepe sneeuw. Boven hun hoofd welfde zich de don kerblauwe, met gouden, groene, zilveren en roodglanzende splinters van briljant bezaaide, reusachtige koepel van de ster renhemel. Langs de maan gleed een een zaam wit wolkje voorbij. (Wordt vervolgd). keer doorgang te verlenen. Be5de auto's werden licht beschadigd. Heropening winkelbedrijf. Gistermiddag werd het vernieuwde winkelbedrijf van wed. P. Notebaart te Breskens heropend. De winkel is nu aan zienlijk vergroot, waardoor men een veel beter overzicht heeft van de voorradige groenten, fruit, bloemen en kruideniers waren. Achter de winkel is een grote keu - ken bijgebouwd met daarop een verdiep. Het geheel is een grote verbetering te noemen. De belangstelling voor deze her opening was groot. Vergadering Winkeliersvereniging. Woensdag j.l. hield de winkeliersver eniging „Ons Belang" te Breskens een ledenvergadering in hotel „Luctor et Emergo". Bij de opening constateerde de voor zitter dat de opkomst matig was en on voldoende om op deze vergadering een besluit te nemen voor een te voeren actie tijdens de Visserij-dagen. Het bestuur achtte het noodzakelijk dat hiervoor 40 pCt. der leden aanwezig moet zijn en stelde daarom voor het voorstel voor de actie terug te nemen, waarmee de ver gadering accoord ging. Op voorstel van één der leden werd besloten te trachten een étalage-wed strijd te organiseren, bij voldoende deel name. „Uit het Volk - Voor het Volk" nam deel aan het festival te Terneuzen. De muziekvereniging „Uit het Volk - Voor het Volk" te Breskens nam Zater dag j.l. deel aan het festival te Terneu zen. Het door hen gegeven concert op de markt aldaar oogstte veel bijval. Vrachtauto-vervoerders maken uitstapje. De C.T.O.B.-leden uit Zeeuws-Vlaan- deren maken met hun dames heden een uitstapje naar Arnhem en omgeving. Cadzand Ernstige autobotsing. Vorige week Vrijdag is onder de ge meente Cadzand, op het kruispunt „Pot jes," een ernstige autobotsing gebeurd, waarbij drie personen gewond werden. De aanrijding ontstond doordat de heer P. F. uit Cadzand geen voorrang verleende aan een personenauto, die be stuurd werd door de heer A. J. D. van K. uit Amsterdam. Met vrij grote snelheid botsten de auto's tegen elkaar en werden vrijwel geheel vernield. Zowel de beide bestuurders als de mede-inzittende van de Amsterdamse auto, de echtgenote van de heer van K„ werden zwaar gewond en moesten naar het ziekenhuis te Oost burg worden overgebracht. Naar wij vernemen is de toestand van alle drie op het ogenblik bevredigend te noemen. Wederom autobotsing bij „Potjes". Zondagavond heeft zich op het kruis punt „Potjes" wederom een autobotsing voorgedaan, waarbij een dame een her senschudding opliep en enkele anderen licht gewond werden. De heer J. J. v. d. V. uit St. Jansteen, die met zijn personenauto uit de rich ting Cadzand kwam, verleende geen voorrang aan een uit de richting Sluis naderende auto, bestuurd door de heer S. uit Utrecht, met het gevolg, dat een botsing ontstond waarbij de beide auto's licht beschadigd werden. De echtgenote van de heer van de V. liep een lichte her senschudding op en moest naar het zie kenhuis te Oostburg worden overge bracht. Enkele andere inzittenden van de auto van v. d. V. werden licht ge wond. De medereizenden van de heer S. uit Utrecht bekwamen geen letsel. Oroede Jubileum-wandelsportdag De V.V.V. te Groede hield Zondag j.l. haar 15e jaarlijkse wandelsportdag over een parcours van 15 en 30 km. Medewer king werd verleend door de muziekver enigingen „E.M.M." uit Groede, „Nut en Genoegen" uit Nieuwvliet en de drum band uit Oostburg, die tijdens de start op het Pr. Marijkeplein de deelnemers aan deze wandelsport uitgeleide deden en bij het binnenkomen van de beide groepen ze aan de kom van de gemeente weer inhaalde. Voor de 30 km. werd gestart om 12.44 u. Hieraan werd deelgenomen door 18 wan delaars, die allen het parcours uitliepen. Deelnemers waren: H. v. Eenennaam. J. Adam. A. v. d. Dood, M. A. Hogesteger, Th. Lentsing, Middelburg; A. J. Haart- sen, Nelly Haartsen, Anna Schrier, Lena v. d. Wege, Breskens; mej. J. Dekker, Rie Dekker, P. Lippens. P. Simpelaar, Oostburg; J. Leenhouts, Retranchement; M. v. d. Broeke, Schoondijke; Mimi Hoste, mevr. S. Salomé-Verhage, J. Casteleijn. Groede. Voor de 15 km. werd gestart om 2 u. waaraan door twee groepen, t.w. „Achil les" uit Middelburg (12. wandelaars pl. 1 leider) en de Techn. School uit Oostburg (12 wandelaars pl. 1 leider) en nog 21 in dividuele wandelaars deelgenomen werd, die ook allen het parcours uitliepen. Een speciale eervolle vermelding verdienden tijdens deze tocht een 4-tal jongens uit Groede, t.w. J. de Jonge, W. de Zutter, J. de Zutter en J. Maas, die het traject in ongeveer drie kwartier kortere tijd dan de overigen aflegden. Buiten de beide groepen en deze vier stevige tippelaars, werd nog deelgenomen en uitgelopen door: W. Versprille, J. Faas. W. A. van Engelenburg, B. Schieman, D. Bouwens, E. Hieetesonne, allen te Groede; Wim du Bois, Zuidzande; Jaap de Veij, Arie van Lare, W. Versprille, J. de Maillie, J. Quaars. P. Provoost. R. Lucieer, allen te Nieuwvliet; Henk Dissen, K. Muisman en Loc Lomwell te Oost Souburg. Alle deelnemers aan de beide tochten ontvangen een herinneringsmedaille van V.V.V. Groede, terwijl voor de beide groe pen nog een groepsmedaille apart ver strekt werd. Na afloop der wandeltochten zorgden de drumband uit Oostburg, de muziek vereniging uit Nieuwvliet en Groede's „E.M.M." nog voor een avond vol van muziek. Al met al kan dit weer een ge slaagde dag genoemd worden. Geslaagd. Op de auto-rijschool „Eva" te Drieber gen slaagde de heer P. J. de Smit te Groede. Raadsvergadering. De Raad der gemeente Groede kwam vorige week in openbare vergadering bij een, onder voorzitterschap van burge meester J. C. Everaars. Tijdens zijn ope ningswoord spijt het de voorz. opnieuw de afwezigheid van weth. Cijsouw te moeten constateren wegens een nu reeds langdurige ziekte. Hij sprak de wens uit voor een spoedig herstel en hoopte hem de volgende vergadering te mogen be groeten. De heer Quekelberghe, ambtenaar ter secretarie, is wegens een ongeval in het ziekenhuis opgenomen. Door zijn afwe zigheid wordt van het overige personeel veel gevraagd. Toch hebben B. en W. ge meend aan een naburige gemeente, die er veel beroerder voor stond dan Groede, nog een kracht uit te lenen voor drie maanden, terwijl B. en W. mej. Verhage uit Nieuwvliet tijdelijk tot 1 Octoiber hebben aangesteld tot typiste. Blijkens de desbetreffende ingekomen stukken heeft G.S. enige reeds eerder ge nomen raadsbesluiten goedgekeurd. Betreffende de stichting van een be schutte werkplaats voor minder-validen te Oostburg hebben B. en W. een con cept gemeenschappelijke regeling ont vangen. B. en W. hebben dit concept nog niet grondig kunnen bestuderen; ook meende de voorz. het niet dienstig een overhaast besluit te moeten nemen. Hij stelde voor dit agendapunt aan te hou den en de raad terzake gefundeerde voor stellen te doen. Een schrijven betreffende de gemeen telijke bijdrage aan de Zeeuwse muziek school, indien de gemeente hieraan deel neemt, werd eveneens op voorstel van B. en W. voor nadere bespreking in het col lege aangehouden. Over de vaststelling van het uitbrei dingsplan werd levendig van gedachten gewisseld. De voorz. sprak zijn compli menten uit aan het adres van de ont werper, ir. van het Hooft, die er naar het oordeel van B. en W. een heel mooi en practisch plan van heeft gemaakt. Langs de uitvalsweg, beginnende tegenover het gemeentehuis en lopende in zuidelijke richting om verder rechts af te buigen naar de Schuitvlotstraat, is aan het voor ste gedeelte aan beide zijden bebouwing gedacht, n.l. aan de oostzijde open be bouwing (middenstandswoningen) en aan de westzijde woningwetbouw in een groot blok of enkele blokken. Aan de oostzijde van de Brouwerijstraat, in aan sluiting op de reeds vroeger gebouwde woningwetwoningen, kunnen er nog een aantal komen, evenals op een open ter rein langs de weg naar zee aan de z.g. Woordtweg. Ook voorziet het plan in het bebouwen van de noordzijde van de tra verse door de gemeente. B. en W. zijn terzake van het uitbreidingsplan in over leg getreden met enige afgevaardigden van de Z.L.M., die van mening waren dat het jammer is dat goede cultuur grond wordt opgeofferd, maar hadden een ruim begrip voor de moeilijkheden van de gemeente, omdat op andere wijze geen oplossing gevonden kan worden. Z.h,st. werd het plan zoals ontworpen en voorgelegd, vastgesteld. Tijdens de rondvraag meldde de heer J. Vermeulen de onwil van mej. M. Ris- seeuw betreffende de verkoop van haar grond aan de traverse. Hij stelde voor zo mej. Risseeuw weigerachtig blijft, de grond dan maar te onteigenen. De voorz. zei, dat B. en W. bereids opdracht heb ben gegeven de grond te taxeren. Hij was verheugd t^ vernemen, dat de raad ach ter B. en W. stond inzake deze kwestie. Besloten werd, zo nodig, tot onteigening over te gaan, terwijl de voorzitter nog opmerkte, dat mej. Risseeuw beter aan particulieren kan verkopen aangezien bij onteigening een lagere prijs te wachten is. De heer Vermeulen informeerde naar de plannen tot de bouw van een berg plaats bij de o.l. school. De voorz. zei, dat een en ander vertraging heeft ondervon den door de wisseling van gemeenteop zichter. Thans zullen B. en W. bij de op zichter op spoed aandringen. Teneinde in de toekomst niet in moei lijkheden te kunnen komen werd op voorstel van B. en W. nog besloten de heer de Feijter aan te stellen tot onbe zoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. Oostburg Harmonie gaf concert in St. Margriete. Ter gelegenheid van de kermis te St. Margriete gaf de Harmonie met de drumband uit Oostburg aldaar een wel geslaagd concert. Raadsvergadering De Raad der gemeente Oostburg kwam vorige week in openbare vergadering bij een, onder voorzitterschap van burge meester mr. K. Hoekzema. Afwezig was met kennisgeving de heer J. Barendregt. Na behandeling der notulen, welke on veranderd werden vastgesteld, kwam het verzoek van de heer M. A. Mabesoone in zake afrastering van het gem. sportter rein ter tafel. Dhr. Mabesoone schijnt overlast te hebben van de bezoekers aan het sportterrein, waarvan velen door zijn

De Schakel | 1956 | | pagina 2