BOBBE Otliciele opening nieuw gemeentehuis en oogstleest te Schuondijke Drie mannen in de sneeuw CORSETTEN 5t u I ALG. NIEUWS- EN AC ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Feuilleton 139 -119 en 98 ct. p. meter f 6,99 per meter 16,95 per meter f 1,45 per meter de tchakel ue Jaargang - Nr. 600 Vrijdag 27 juli 1956 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.; bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. exrta Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F» SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TELT*» - GIRO 358296 Door de opening van het nieuwe ge meentehuis door de Commissaris der Koningin in de Prov. Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, heeft Schoon- dijke Vrijdag een punt kunnen zetten achter de lijdensweg voor wat betreft de behuizing van de secretarie, welke ruim 11 jaar geleden door de algehele ver woesting van het gemeentehuis van Schoondijke een aanvang nam. De Commissaris werd, vergezeld van zijn echtgenote, aan de grens van de ge meente door de burgemeester v. Schoon dijke, de heer F. A. van Rosevelt, verwel komd, waarna in een open landauer naar het gemeentehuis werd gereden, alwaar herauten te paard de bevolking kond deed van de op handen zijnde plechtig heid. Toen het gezelschap in de prach tige raadszaal gezeten was, opende bur gemeester van Rosevelt de buitengewone raadszitting en verwelkomde het talrijke gezelschap. Een bijzonder woord van wel kom richtte hij tot de Commissaris en diens echtgenote, alsmede tot de heren leden van G.S., A. Schout en Ir. G. P. M. Dikötter. Hierna sprak de voorzitter de aanwezigen toe en haalde uit Schoon- dijke's rijke verleden enkele wetenswaar dige bijzonderheden aan. Deze gegevens ontleende de voorzitter, zoals hij opmerk te, aan een geschrift van Dr. de Hullu, aangezien de archiefstukken van Schoon dijke niet verder teruggaan dan 1790. Het op 23 Aug. 1900 officieel in gebruik genomen gemeentehuis was het eerste gemeentehuis, waarover de gem. Schoon dijke beschikte; voordien was de gemeen te-administratie en het gemeentebestuur (schout en schepenen) ondergebracht in ,,'s Lands Welvaren" en wel op de boven verdieping van dit café. Door de aan koop van een woning aan de Markt van wed. G. Contant op 10 Febr. 1899, kreeg de gemeente de beschikking over de bouwplaats. Dit gemeentehuis was geen lang leven beschoren, immers, zoals ge zegd, werd het in Sept. 1944 volkomen vernietigd. De voorzitter was bijzonder verheugd, dat de lijdensweg thans ten einde is en Schoondijke de beschikking heeft gekregen over een bijzonder fraai gemeentehuis. Warme dank bracht spr. aan allen, die aan de totstandkoming van dit hypermoderne gebouw hebben mede gewerkt. In zijn dank betrok hij het Col lege van G.S. voor de steun en hulp die aan Schoondijke werd gegeven, voorts de Directeur van de Prov. dienst voor Volkshuisvesting, de directeur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woning toezicht, de heren Terwechel, Hoekstra en Overbeke, de heren raadsleden en wethouders. Het huis getuigt van durf en wil, wij hebben een voornaam en stijl vol gemeentehuis gekregen. Verder bracht spr. dank aan Ir. S. J. van Embden uit Delft, hij was hem zeer erkentelijk voor zijn fraai ontwerp. Ook kreeg de aanne mer, de fa. Christiaansen, woorden van lof toegezwaaid, alsmede de onderaan nemers. Bijzondere dank bracht de voor zitter aan de leerlingen en leraren van de Technische school te Oostburg voor de geheel belangeloze vervaardiging van een aantal koperen lampjes en banken door ERICH KASTNER 17 „Da werden Weiber zu Hyanen!" de clameerde Schulze, die er van wist mee te praten. Maar de schone uit Bremen en Hagedorn waren al buiten zijn gehoor. De dans ving aan. Schulze boog zich voorover. „Ik ga in de hal," fluisterde hij tot Kesselhut. „Volg me, zonder dat het opvalt! En breng een goede sigaar voor me mee!" Daarop verliet hij de bar. De Geheimraad Tobler zat zo met zijn huisknecht Johan in de hal. De meeste tafeltjes waren leeg. Kesselhut klapte zijn sigarenétui open en zei: „Mag ik u een glas cognac aanbieden?" „Vraag toch niet zostom!" vond Tob ler. De andere bestelde. De heren rookten en keken elkaar vrolijk aan. De kellner bracht cognac. „Nu hebben we elkaar toch leren ken nen," sprak Johan bevredigend. „En nog wel de eerste avond. Hoe heb ik hem dat klaar gespeeld?" Tobler fronste het voorhoofd. „Je bent een intrigant, mijn waarde. Eigenlijk voor de publieke tribune en voor de wachtruimte in de secretarie. Hoewel de voorzitter de ingebruikname van het gemeentehuis zag als sluitstuk van de wederopbouw der zwaar getroffen gemeente, rest er nog heel wat te bou wen, n.l. de gereformeerde kerk, een gymnastieklokaal, 'n nieuwe lagere land bouwschool, een rendabel te exploiteren Dorpshuis, de uitbreiding van de Rijks- landbouwwinterschool, het Groene Kruis- gebouw, terwijl nog een 90-tal noodwo ningen door traditionele woningen ver vangen dienen te worden. Voorts is de uitvoering van het uitbreidingsplan uiterst urgent. Tot slot bracht de voor zitter dank aan vele Provinciale- en Rijksinstanties, het waterschap Het Vrije van Sluis en de gehele bevolking van Schoondijke, die allen gezamenlijk de gemeente zo mooi hebben gemaakt. Spr. deed een beroep op de bevolking en drong er op aan, in eendrachtige samen werking de groei en bloei van de ge meente te bevorderen onder het devies: „Schoondijke vooruit". De Commissaris dankte allereerst, me de namens zijn echtgenote, in hartelijke bewoordingen voor de grootse ontvangst aan de grens van de gemeente en voor de wijze, waarop de schitterende intocht werd georganiseerd. Inhakende op het geen de burgemeester over de totstand koming van het eerste officiële gemeen tehuis in 1900 had gezegd, constateerde de Commissaris, dat zijn vader, die in 1896 lid van G.S. werd, dus hieraan had meegewerkt. Spr. vulde de door de voor zitter aangehaalde geschiedkundige bij zonderheden nog aan terwijl hij er zijn verwondering over uitsprak, dat de ge meentewapens van diverse Z.-Vlaamse gemeenten een vrij sobere uitvoering hebben, waarentegen het rijke verleden ruimschoots de mogelijkheden levert voor stijlvolle ontwerpen. Zo ook, zei de Commissaris, in een oud geschrift te heb ben gezien, dat het wapen van Schoon dijke vroeger uit een zonnebloem be stond met het onderschrift: „Wend U naar de Zonne der gerechtigheid". Na nog de burgemeester te hebben gecom plimenteerd met zijn vasthoudendheid, waar het de bouw van het nieuwe ge meentehuis betrof, verrichtte de Com missaris de officiële ingebruikname- plechtigheid door het onthullen van een statiefoto van H.M. de Koningin en Prins Bernhard, die met een oranje-vlag be dekt was, onder het uitspreken van de wens, dat onder Gods onmisbare zegen in het nieuwe gemeentehuis besluiten zullen worden genomen in het belang van de mooie gemeente Schoondijke. Opgesteld voor het gemeentehuis bracht de Schoondijkse muziekvereniging „O. K.K." het Wilhelmus ten gehore, dat door het gezelschap eerbiedig staande werd aangehoord. Als oudste raadslid voerde hierop de heer J. B. A. Risseeuw-Provoost namens de raad het woord en bood namens dit college een electrische klok aan voor de raadszaal. Zijn echtgenote onthulde de klok door het verwijderen van een voor gehangen doek. De voorzitter dankte moest ik je ontslaan". Johan lachte gevleid. Toen zei hij„Ik schrok toch zo, toen ik hier aankwam. De hotelier en de portier kropen als slak ken voor die Hagedorn. Het liefste zou ik u tegemoet zijn gelopen om u op dc hoogte te brengen". „Ik zal mijn dochter de oren afsnij den," verklaarde Tobler. „Zij heeft na tuurlijk getelefoneerd". „De oren van juffrouw Hildegard zijn veel te snoezig. Ik wed, dat Kunkel heeft opgebeld". „Wanneer ik niet in zo'n goed humeur was, zou ik me ergeren," deelde Tobler mede. „Zo'n verregaande brutaliteit! Een geluk is het, dat dit dwaze misverstand tussenbeide kwam!" „Heeft men u een behoorlijke kamer gegeven?" vroeg de huisknecht. „Een praclitkamer," antwoordde Tob ler. „Zonnig, luchtig. Zelfs buitengewoon luchtig". Johan pakte een paar pluisjes weg van het pak van de Geheimraad en borstelde met zijn vlakke hand over de schouders van het paarse costuum. „Laat dat," bromde Tobler. „Ben je gek geworden?" „Neen," sprak Johan, „maar wel blij, dat ik naast u zit. Nou ja, een beetje dronken ben ik natuurlijk ook. Uw pak ziet er uit, om bang van te worden. Ik zal morgen op uw kamer gaan om alles op te ruimen. Welk nummer heeft uw MEDISCHE Burchtstraat 13 O OSTBURG zeer hartelijk voor dit fraaie geschenk. Hij en zijn echtgenote hadden gemeend ook een bijdrage te moeten leveren en na rijp beraad is de keus gevallen opeen lichtkroon voor de B. en W.-kamer. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de buitengewone raadsverga dering. Namens de verschillende bevolkings groepen bood mevr. J. Ramondt-Weijns een fraai geborduurd wandkleed aan, welk kleed op treffende wijze de ver woesting en de wederopbouw van Schoon dijke symboliseerd. Het kleed werd ver vaardigd door de naaldkunstenaresse mej. van Enthoven uit Hilversum. Tot slot bood de wnd. gemeente-secre taris C. J. Musson, namens het secreta rie-personeel, een fraaie reproductie van het schilderij „De gemeente-secretaris" aan. Hierna bezichtigde het talrijke gezel schap het gemeentehuis, tijdens welke bezichtiging verversingen werden rond gediend. Tot slot verzamelde men zich in hotel „De Zwaan" waar een tradi tioneel palingmaal werd gebruikt. 0 Schoondijke vierde opgewekt haar eerste oogstfeest. Rond de officiële opening waren een reeks van festiviteiten geweven, welke als de z.g. Oogstfeesten aangekondigd wa ren. Donderdags begon men met een Braderie. Voorts was er een voetbalwed strijd SchoondijkeSasput, welke wed strijd door Sasput met 41 werd gewon nen. Vrijdags werd na de officiële inge bruikname van het gemeentehuis door de schooljeugd een groot aantal balon- nen opgelaten, terwijl honderden duiven voor het gemeentehuis werden gelost. De leerlingen van de Landbouwhuishoud- school voerden volksdansen uit. Er waren behendigheidswedstrijden met tractoren, terwijl 's avonds de bevolking de gelegen heid kreeg het gemeentehuis te bezich tigen. Na te hebben geconcenteerd be sloot de muziekvereniging „O.K.K." de Vrijdag met een rondgang door de ge meente. Zaterdag werden de feestelijkheden onder enorme belangstelling onvermin derd voortgezet. Kosten noch moeite had den de bewoners gespaard om met een grootse optocht voor de dag te komen. De spanning en geheimzinnigheid van de laatste weken werden verbroken, toen de wagens rond twee uur uit hun isole ment verlost werden. Nu, ze mochten ge zien worden. Zowel fraaie als originele wagens waren er bij. Eén wagen was een pleidooi voor veilig verkeer en trok ieders belangstelling. De Landbouwhuishoud- school beelde haar onderricht keurig uit, terwijl de bijen zoemend rond de korf zich verdrongen. Het was een leuk en vlot geheel, waar vele bezoekers met genoe gen naar keken. De jury, onder voorzit terschap van ir. W. Bruijnooge, had dan ook geen gemakkelijke taak om alle wa- kamer, Geheimraad?" „Hoe durf je het te wagen?" sprak Tobler streng. „Dat ontbrak er nog aan, dat de eigenaar van een goed renderen de scheepvaartlijn wordt betrapt, dat hij bij mij stof afneemt. Heb je een potlood en papier bij je? Je moet een zakenbrief voor me afdoen. Schiet op. Vóór dat de kleine millionnair binnenkomt. Hoe vind je hem?" „Een geschikte kerel," sprak Johan. „We zullen met zijn drieën nog een hoop plezier beleven". „Laat ons, arme lieden met vrede!" sprak de Geheimraad. „Wees zo vriende lijk je de tijd te verdrijven met de win tersport en je met het voorname gezel schap bezig te houden". „De hoteldirectie gelooft, dat ik Dr. Hagedorn nog vanuit Berlijn ken, maar het niet wil toegeven," vertelde Johan. „Men zal het dus helemaal niet gek vin den, wanneer ik veel in zijn gezelschap verkeer. Integendeel, zonder mij zou hij niet zo snel millionnair zijn geworden". Hij keek naar Toblers voeten. „Maar uw schoenen zijn niet gepoetst!" Het was hem aan te zien, hoe hij daar onder leed. „Het is om wanhopig te worden!" De Geheimraad, wie zijn sigaar uitste kend smaakte, vond: „Bemoei jij je lie ver met je scheepvaartlijn!" Zo vaak het strijkje ook maar een ogenblik ophield begonnen de dansende ïlieuioe tcoo-pjei! ïLeuw-e. (co-op je.i! WIJ GAAN DOOR MET SMIJTEN NU GAAN AL ONZE ER UIT Niet alleen hoog zomerstoffen maar ook onze gehele voorraad uwtten lto£§en dus koopjes waar U in het a.s. najaar en winter plezier van kunt beleven Een greep uit de spotkoopjes: >ieltanten tyomeMto-fo&ö alles prima kwaliteit van f 4,25 f 3,75, f 3,J5 NU prachtige zuiver wollen fricette met wol geborduurde jaquard in div. moderne kleuren, 140 cm. breed van f 12,75 NU kamgaren satin in zéér fijn antraciet streepdessin pracht kwaliteit 140 cm. breed van f 10,75 NU zware popeline voor regenjassen en sportjacks in diverse kleuren 140 cm. breed van f 8,75 NU Het is opruimingsfeest bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en trein stopt voor onze zaak gens te beoordelen. Vergezeld door Schoondijke's muziek gezelschap en Oostburg's drumband trok de optocht door de gemeente. Een groot aantal landbouwwerktuigen werden in de optocht meegevoerd en toonden duidelijk paren als bezetenen te klappen. Mevrouw Casparius sprak zacht: ,,U danst werkelijk uitstekend." Haar hand lag op Hagedorns schouder en oefende daar een zachte druk uit. „Wat doet u morgen? Gaat u ski-lopen?" Hij schudde van neen. „Als kleine jon gen bezat ik ski's. Nu zijn ze mij te duur". „Zullen wij een sledevaart maken? Naar St. Kilian? We nemen de lunch mee". „Ik heb al met twee kennissen afge sproken". „Zeg het af," verzocht zij. „Hoe komt u er bij deze man, die d'r als een vogel verschrikker uitziet, te prefereren boven mijn charmant gezelschap?" „Ik ben ook een vogelverschrikker," sprak hij boos. „Schulze en ik passen bij elkaar!" Ze lachte en gaf hem een knipoogje van verstandhouding. „Natuurlijk, meneer Hagedorn. Ik vergeet dat telkens weer. Maar ondanks dat, zult u met me naar St. Kilian rijden. In een arreslede, met klingelende klokjes en met warme de kens. Zoiets kan zeer schoon zijn". Zij vlijde zich inniger tegen hem aan en vroeg: „Val ik dan zo weinig bij u in de smaak?" „Dat niet," sprak hij. „Maar u hebt zo iets overrompelends over u". Ze keerde zich een weinig van hem af en trok haar lippen op. „Zo zijn de man nen! Wanneer men spreekt, zoals het je

De Schakel | 1956 | | pagina 1