Aanleg kunstmatig duin tussen bestaande en nieuw aan te leggen Veerhaven te Breskens In een op 17 dezer onder leiding van de heer Commissaris der Koningin te Breskens gehouden bespreking van het College van Gedeputeerde Staten met het gemeentebestuur van Breskens, het bestuur der waterkering van het cala- miteuze waterschap „Oud en Jong Bres kens, het Comité van Actie, een verte genwoordiger van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen, Rijks- en Provinciale Wa terstaat en in het bijzijn van de Rijks- midd nstandsconsulent, alsmede van ver tegenwoordigers van de Prov. Planologi sche Dienst en het Economisch Techno logisch Instituut werd overeenstemming bereikt omtrent het plan tot aanleg van een k unstmatig duin tussen de bestaande en de aan to leggen nieuwe veerhaven aldaar. O dit duin, dat een kruinsbreedte zal verkrijgen van ongeveer 38 meter, zijn aan de landzijde geprojecteerd een rijbaan met parkeerstroken, een rijwiel pad en een wandelpad, alsmede enige overgangen naar het strand. Voorts zullen een tweetal verbredingen worden aangebracht voor het oprichten va.n een paar hotels of restaurants. De aanleg van deze zanddam, welke geher: in het landschap past, en het be houden blijven van het strand bieden naar verwachting grote recreatie-moge lijkheden. Dit plan zal thans nader worden uit gewerkt en aan de Minister van Verkeer en Waterstaat ter verkrijging van diens uiteindelijke instemming worden voor gelegd. Breskens Geslaagd. Te Breda slaagde voor het examen hoofdakte, de heer P. H. de Kramer, on derwijzer aan de openbare lagere school te Breskens. Uitstapje. Zaterdag 7 Juli maakten de kinderen van de Zondagsschool, uitgaande van de Vrij Evang. Gemeente te Breskens, een uitstapje met particuliere auto's naar Knocke. Zij bezochten daarbij een speel tuin, waar allen zich bijzonder konden verm aken. Dit reisje verliep geheel naar wens en de kinderen keerden omstreeks 19.00 uur weer in Breskens terug. Lichte aanrijding. Op het Vcerplein te Breskens had Zondag een lichte aanrijding plaats tus sen een Franse en een Belgische auto. De Franse autobestuurder L. uit Rosen- dael (F.) reed met zijn motorrijtuig ach teruit en lette niet op het achter hem staande motorrijtuig. De aangereden auto, welke bestuurd werd door F., wo nende te Kalmhout (B.), werd hierdoor aan de voorzijde licht beschadigd. Lichte aanrijding. Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur had te Breskens een lichte aanrijding plaats tussen twee personenauto's, waarbij lich te materiële schade ontstond aan één der auto's. De autobestuurder S. uit Breskens reed met zijn auto achteruit en lette daarbij niet genoeg op het overige ver keer op de weg. Kind aangereden. Op het kruispunt Dorpsstraat-Voge lenzang-Kijkuit werd gistermorgen om streeks 8.50 uur liet 6-jarig zoontje van v. d. V., wonende te Breskens, aangere den door de autobestuurder L. te Bres kens. Het kind stak. nadat de auto's in de richting van de veerboot gepasseerd wa ren, plotseling de rijweg over en lette daarbij niet op het verkeer dat kwam gereden vanuit de richting Spuiplein. Door krachtig remmen van dhr. L. met zijn personenauto werd een ernstige aan rijding voorkomen, doch het kind kwam hierbij nog te vallen. Dr. v. d. Maas con stateerde een vermoedelijke hersenschud ding. Het kind was al reeds in een wo ning binnengedragen. De Rijkspolitie warme worstjes en dronken Münchener brouwsel. Ze bleven slechts korte tijd. Want de rasechte dame uit Polen, die de eerste avond was gearriveerd, zat met Mr. Bry an in een schemerig hoekje en Hagedorn sprak: ..Tk geloof, dat we de internatio nale verstandhouding in de weg zitten." De bar was toen zij terugkwamen, nog voller dan voorheen. Mevrouw von Mal- lebré en baron Keiler zaten voor de toon bank. dronken cocktails en knabbelden koffieboontjes. Mevrouw Casparius en de dikke meneer Lenz waren terug uit Es planade en zaten nu te pokeren. Een def tig stelletje roodwangige Hollanders zat luidruchtig om een grote ronde tafel. Het echtpaar uit. Sak ;en spotte over de nho- netische ormogehjkheM van de Neder landse taal. Kort daarop nam een der Nederlanders de plaats in van de pianist en speelde dansmuziek. Sullivan gleed van zijn barkruk af en aangezien juffrouw Marek zich verzette, nam hij in zijn eentje, tamelijk onvast ter be^r» deel aan het dansen. Dat duurde een twintig minuten. Toen ging de p'anist. weer bij ziin landgenoten zitten. „Danst u nu toch eindelijk eens met. een van uw talrijke aanbidsters!" sprak Sehulze tot Hagedorn. „Het is ge woon niet aan te kijken, zoals die dames methun ogen zitten te draaien!" De jongeman schudde het hoofd. „Dat is toch niet voor mij bestemd, maar voor stelt een onderzoek in. De autobestuur der treft vermoedelijk geen schuld. Dit ongeval zij nogmaals een waar schuwing om voorzichtig over te steken en goed uit te kijken in de Dorpsstraat, vooral nu het weer zeer druk kan zijn met het verkeer in de Dorpsstraat. Ouders, laat Uw kinderen toch zoveel mogelijk op de schooluren oversteken op de aanwezige oversteekplaats in de Dorpsstraat op de hoek Dorpsstraat Weijkmanlaan-Lange weg. Auto op de boot in brand. Toen Woensdagmiddag een vrachtauto van de Beurtdienst Verschelling uit Bres kens met de boot van half vijf vanuit Vlissingen naar Breskens wilde overste ken, vloog bij het stilzetten van de auto op de boot de motor in brand als gevolg van kortsluiting. Met een schuimblus- auoaraat was men echter de brand spoe dig meester. De motor wilde niet meer op gang. zodat de auto bij aankomst in Breskens van de boot moest worden ge sleept. Geslaagd. Te Breda slaagden voor het examen Hoofdacte „B", mej. E. L. de Bokx, onder wijzeres aan de Pr. Bernhardschool te Vlissingen en de heer H. M. de Bokx, on derwijzer aan de V.G.L.O.-school te Me- liskerke. H engelwedstrijd. Door de hengelclub „Houd je snoer strak" te Breskens werd Zaterdag j.l. een hengelconcours gehouden in de Nieuwerkerkse Kreek te Groede. De uit slag was: le prijs J. Robijn; 2. A. Brugge; 3. W. de Koster; 4. A. Temmerman; 5. J. Monjé Schoolreis. De kinderen van de le en 2e klasse der on enbare lagere school te Breskens heb ben Vrijdag j.l. een uitstapje gemaakt naar Knokke. Begunstigd door prachtig weer werd te 9 uur van het Oranjeplein vertrokken. Onder leiding van de leden der oudercommissie en enkele leerkrach ten werd eer bezoek gebracht aan het duinbos van Knokke, de speeltuin van Marie Siska en het vliegveld, waar de kinderen door een employé werden rond geleid. Te ongeveer 4 uur aanvaardde men de thuisreis over Maldeghem en Eede, waar bij tot slot nog een bezoek werd gebracht aan het prcahtig gelegen recreatiecen trum met speeltuin nabij de Elderschans te Aardenburg. Voldaan keerde men des avonds in Breskens terug. Reis ouden van dagen. Zaterdag j.l. maakten de ouden van dagen te Breskens, door bemiddeling van de plaatselijke Oranjevereniging „Prin ses Marijke", hun jaarlijks uitstapje, dit maal naar Antwerpen. Om 8 uur vertrok men van het Oranjeplein met slecht weer De tocht ging via de nieuwe Braakman polder naar Hulst, waar koffie werd ge dronken en zo vervolgens naar Kapelle- brug, waar na een kort oponthoud aan de grens, de reis naar Antwerpen werd voortgezet. Aan de uitgang van de tunnel stond de heer Weijn, een geboren Ant werpenaar, en vriend van één der ouden van dagen, ons met zijn vrouw op te wachten, en die ook de verdere dag als gids voor het gezelschap optraden. Allereerst werd bij aankomst in de stad een rondrit gemaakt langs de voor naamste gebouwen en een bezoek ge bracht aan de scheepsdokken. Hierna was het tijd om te gaan eten, waarbij de voorzitter der Oranjevereniging een minuut stilte verzocht aan tafel, ter her denking van het overleden bestuurslid, de heer P de Baare. Na de maaltijd, het was intussen ge lukkig droog weer geworden, werd een bezoek gebracht aan het Rubens-huis, waar ren expositie werd gehouden van Rubens' werken en ook schilderwerk van Prinses Wilhelmina aanwezig was. Van zelfsprekend werd ook het torengebouw (de V-pri. Boerentorenl met zijn 24 ver diepingen bezichtigd. Vanuit het restau rant bovenop heeft men een schitterend uitzicht over de stad. Tot slot van het verblijf in Antwerpen werd ren rondvaart door de Antwerpse haven gemaakt, waa'hii men langs vele grote schepen van verschil1 ende nationa- de troonopvolger van Albanië." ,Als dat alles is." antwoordde Sehulze hem. „Daar zou ik me maar niets van aantrekken. Ket effect is de hoofdzaak." Hagedorn wendde zich tot Kesselhut. „Men houdt mij hier in het hotel onbe grijpelijkerwijze voor het neefje van Rockefeller of voor een verklede konings zoon. Fn dat ben ik toch geen van beide." .Ongelooflijk!" sprak dé heer Kessel hut. Fij deed zijn b^st heel verrast te kijken ..Wat een mens al niet mee kan maken." .Het blijft, alstublieft, onder ons," verzocht Hagedom „Ik had het misver stand graag uit de weg geruimd, maar Sc.hulze heeft het me afgeraden." Menper Sehulze heeft gelijk," sprak Kesselhut. „Zonder grapje valt er ook niets te lachen!" Plotseling zette de muziek een fanfare in. Meneer Heltai. professeur de danse, trnd on het narket. klapte in de handen en riep: „Schrikkeldans, mijne heren!" Hij herhaalde deze aankondiging nog maals in de Engelse en in de Franse taal. D<-> gasten lachten. Verschillende dames 'tonden op. ook mevrouw Casparius. Ze liep op Hagedorn toe. Mevrouw von Mal- lebré werd bleek en vroeg, met een ver wrongen lachje de baron. Sla nou je slag maar," beval Sehulze. Mevrouw Casnarius maakte een over dreven buiging. „U ziet. meneer Hage dorn, mij ontloopt u niet." liteiten voer. Deze tocht viël bijzonder in de smaak van de oudjes. Op de terugreis werd in 't Gildehuis te St. Nicolaas nogmaals gegeten, waarna het regelrecht op huis aanging. Te pl.m. half elf arriveerde men in Breskens. Laat en moe, maar zeer vol daan. Piet de Baare overleden Met diep leedwezen melden wij het overlijden op 13 Juli j.l., in de leeftijd van 70 jaren v^n deze zeer geziene ingezete ne, die zo enorm veel voor Breskens ge daan heeft. De Baare was een man van formaat, een persoon, op wie nimmer tevergeefs een beroep werd gedaan, indien hierdoor het plaatselijke verenigingsleven of de visserij gebaat zouden zijn.Door zijn een voud, zijn oprechtheid en hulpvaardig heid heeft hij vele vrienden gekregen, in wier herinnering hij zal blijven voortle ven. Veel heeft De Baare voor de visserij gedaan. De visserij was zijn troetelkind. Als voorzitter van de plaatselijke visserij - vereniging „Ons Belang", waarvan hij mede-oprichter was, was hij niet alleen de grote voorvechter voor de individuele belangen van zijn leden, maar was hij vooral de strijder voor de economische opbouw en betere bedrijfsvoering van de visserij. Veel kwam door zijn toedoen tot stand. Het gemeentelijke vismijnbedrijt de belangrijke schakel tussen de vissers en de handel is mede het resultaat van zijn niet aflatende werkkracht. Ook de ontwikkeling van de visser had zijn belangstelling; de voorlichtings avonden van de visserij vereniging ston den steeds op zeer hoog peil en werden nagenoeg door elke visser bezocht jaren lang was De Baare voorts bestuurslid van de Visser^school, waarvan hij de grote stuwkracht was. De overledene was lid van enkele re- gerings-adviescolleges en bestuurslid van de Zeeuwse vereniging „Zevibel". Zijn grote verdiensten op het gebied van de visserij werden enkele jaren geleden er kend door zijn benoeming in de orde van Oranje-Nassau. Onder grote belangstelling van de zijde der bevolking vond Dinsdag j.l. de ter aardebestelling plaats. Vele kransen van familie, de Gemeente en verenigingen, bedekten de baar. Aan de groeve werd o.m. het woord gevoerd door de burge meester, de voorzitter van het Christelijk schoolbestuur, de voorzitter van de Oranjevereniging, alsmede vertegenwoor digers van „Zevibel", de Nederlandse Visserij-Inspectie, het Bedrijfschap voor Visserijproducten en de Nederlandse Vis serijvereniging. De oudste zoon van de overledene dankte allen voor de laatste eer aan zijn vader bewezen. Oostburg Vogelbeschermingswacht. Veelvuldig wordt geklaagd, dat de jeugd van tegenwoordig, zo weinig aan dacht heeft voor de natuur en datgene wat in de vrije natuur te beleven valt, aan hen voorbij gaat. Hoewel de Vogelbeschermingswacht .West Zeeuws-Vlaanderen" nog maar in oprichting was heeft de jeugd van Cad- zand en gedeeltelijk ook van Retranche- ment haar beste beentje voorgezet toen op hen een beroep werd gedaan om mede te helpen bij het bepalen hoeveel broed- gevallen van de boerenzwaluw en huis zwaluw er in hun gemeenten aanwezig waren. De jeugd van Cadzand spande hierin de kroon. Zij bracht haar werk tot een goed einde. Dat zij zich van haar beste kant liet zien, blijkt wel uit het feit, dat bunkers en bruggen niet door hen werden vergeten! Met volle medewerking van de heer J. A. Leenhouts, burgemeester van Cad zand en Retranchement en de heer J. Vermeulen, hoofd der school te Cadzand, ging de jeugd, gewapend met formulier en schrijfgerei, de boerderijen af. En de gehele bevolking leefde intens mede en werkte mede om de actie te doen slagen. Het aantal broedgevallen was voor de vogelliefhebbers zeer teleurstellend. Op 36 boerderijen werden slechts aangetrof fen: 69 broedgevallen van de boeren zwaluw en 25 van de huiszwaluw. De in druk is dat het aantal, vergeleken met 1955 is teruggelopen. Hoewel hierover geen cijfers bekend zijn. Volgend jaar kan echter op deze gegevens worden voortgebouwd. Een zo grote achteruitgang als in de kou van Noord-Holland is echter ge lukkig met geconstateerd. De voorlopige cijfers aldaa" wijzen een vermindering aan van ongeveer 75 pCt. Ieder, die hiervoor mededelingen heeft, kan deze ouzenden aan de Vogelbescher mingswacht. „West Zeeuws-Vlaanderen" Hclsinkistraat 2 te Oostburg. Een hartelijk woord van dank aan de jeugd van Cadzand en gedeeltelijk ook van Retranchement is wel op zijn plaats. Bravo, jeugd! Waterlandkerkje Autobotsing met dodelijke afloop. Even buiten de bebouwde kom der ge meente Waterlandkerkje is Dinsdagmor gen in een bocht van de weg een Bel gische personenauto met vier inzittenden, n.l. twee dames en twee heren, met grote snelheid tegen een vrachtauto van de firma C. uit Oostburg gebotst. De ge volgen waren ontzettend. De twee in zittende dames, de 56-jarige mevrouw I. Stevens-Laute en de 57-jarige mevrouw L. J. de Wulf-Stevens, beiden uit Gent- brugge. werden op slag gedood, terwijl de bestuurder van de personenauto, de 56-jarige L. Bulteel uit Gent alsmede de vierde inzittende, de 34-jarige M. J. de Wulf uit Gentbrugge, ernstig gewond naar het ziekenhuis te Oostburg moesten worden overgebracht. De bestuurder van de vrachtauto bleef vrijwel ongedeerd. Sluis Benoeming. Tot onderwijzeres aan de r.k. Jongens school te Sluis werd met ingang van 1 September a.s. benoemd mej. M. M. Say uit Koewacht. Uitreiking verkeersdiploma's^ In het R.K. Parochiehuis te Sluis vond de uitreiking plaats van de diploma's voor Veilig Verkeer aan de leerlingen van de lagere scholen uit de gemeente. Een extra le prijs verkregen: Lieske Lucieer, o.l. school; Cecile v. d. Vijver, r.k. meisjesschool; Johan Haanstra, r.k. jongensschool; Kees v. d. Sluis, chr. school. Een extra 2e prijs werd behaald door: Mia Lako, chr. school; Willie Jansen, chr. school; Piet Leenhouers, r.k. jongens school; Pascal Wauters, o.l. school; Ria v. d. Vijver, Emmy v. d. Vijver en Emmy Doolaege, allen meisjesschool. De verdere uitslagen luiden: Meisjesschool: M. Tas, A. Coppens, R. Grahame, M. Verstraete, L. de Meijer, E. de Brock, R. Ultee, G. Vermeesch, A. Cocquit, C. de Backere, A. Reijnders, E. Thomaes, R. D. Heere, M. Buskes, E. Plasschaert, H. Bogaard, M. J. Dekkers, J. H. van Staveren. O.l. school: E. Versprille, S. Wemaer, E. Basting, H. Mulder, A. Lensen, J. Ca- nlere, J. Driessen, A. de Potter. Jongensschool: C. Maenhout, A. van den Bunder, H. Coppens, R. van Weijns- berghe, C. Maenhout, P. Metz, A. van Poecke, J. v. d. Vijver, H. Heijens, H. Goethals, G. Bogaard, N. van Dale, G. Bogaard, H. Bauer, R. Hongenaard, J. v. Velde, Th. Wispelaere, R. Vijnckiere, Chr. school: P. de Feijter, I. Westland, L. van Tatenhove, W. Willemkens, L. Francke, B. Dierkx, N. du 'Fossé, A. Aar- noutse, W. Stabij, G. Wage, B. de Feijter, L. de Smit, S. Rijkborst, W. Westerweele, J. Westerweele, E. Stabij, L. Fliers, J. Ke- tele, J. du Fossé, W. D. Scheele, C. Leen houts, R. de Feijter, R. Rosseel. De school wisselbeker kwam nu defini tief in het bezit van de r.k. meisjesschool, de 2e prijs was voor de o.l. school, de 3e prijs voor de chr. school en de 4e prijs voor de r.k. jongensschool. Groede Botsing. Op de Rijksweg, ter hoogte van café Mook- hoek, kwam hedenmorgen omstreeks 6,45 uur de heer C. uit Groede met zijn rijwiel in botsing met een bromfiets. Hij werd hierbij zodanig aan het hoofd gewond, dat Dr. Van der Maas uit Breskens, die de eerste hulp verleende, overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk achtte. Collecte. De collecte voor het bouwen van het Jeugdgebouw bracht f 2500,- op. Dit be drag is nog lang niet voldoende en men hoopt dan ook dat nog velen hun bij drage zullen storten op girorekening 324484 van Ds. de Jong te Groede. v.v. „Groede". In de verleden week Donderdag ge houden vergadering van de voetbalver eniging „Groede" werd besloten, om dit seizoen ook met een juniores-elftal aan de competitie deel te nemen. Onder lei ding van de heer Wolfert zullen deze ju niores 's Zaterdagmiddags naar diverse plaatsen trekken om te bewijzen dat er ook in Groede jongens zijn die weten wat voetballen is. Tot opvolger van de aftredende voor zitter werd de heer A. Faas gekozen. En kele bestuursleden, die beschuldigd wer den van het feit dat zij het afgelopen seizoen erg weinig activiteit hadden ge toond, beloofden hierin verandering te brengen, zodat niet al het werk gedaan moet worden door enkele personen. Het aanbod van de heer Kieburg om te zorgen voor de training van de voet ballers, werd met algemene stemmen aangenomen. Als laatste punt werd nog gesproken over het organiseren van en kele wedstrijden in verband met het 35- jarig bestaan van de v.v. „Groede". Daar echter nog niet bekend is wanneer het nieuwe voetbalterrein beschikbaar is, kan men hierover nog geen beslissingen nemen. Nleuwvliet Schoolreis. De leerlingen uit de 3 laagste klassen van de Oenbare lagere school te Nieuw- vliet maakten Woensdag hun jaarlijkse schcolreis. De tocht ging ditmaal naar Hulst, waar de grote speeltuin bezocht werd. Na de middag ging de tocht via het veer PerkuolderKruiningen met de bus door Zuid-Beveland, alwaar de kinderen op kersen getracteerd werden. Daarna zette de tocht zich voort via Walcheren, om vervolgens met het veer Vlissingen Breskens huiswaarts te keren. Niettegen staande het druilerige weer was deze dag- een waar feest. Retranchement Goede prestaties. Wederom behaalde de atletiekvereni ging „Het Zwin" goede resultaten. Thans bij de wedstrijden om de Zeeuwse kam pioenschappen. welke te Vlissingen wer den gehouden. Bij de meisjes C werd Tannie Bril op het nummer hardlopen kampioene, met een tijd van 8,3 sec. Nellie Dierkx werd tweede met 8,6 sec. Suus Faas behaalde bij vèrspringen het kampioenschap met een sprong van 4,63 m. Tannie Bril werd tweede met 4,59

De Schakel | 1956 | | pagina 2