23 j„ zonder beroep, wonende te Oostburg 16, Henricus Ernestinus Groosman, 28 j., weg- en waterbouwkundige, wonende te Rotterdam en Josephine Louise Henriëtte Theresia van der Vleuten, 30 j., zonder beroep, wonende te Oostburg. OVERLIJDEN: 10, Dingenis Kloosterman 78 j., zonder beroep, wedn. van M. Lui kenaar, wonende te Aardenburg; 14, Pe trus Anthonius van Opdorp, 40 j., com- missionnair, wonende te Hoofdplaat; 21, Emilius Verstrijnge, 53 j., wedn. van C. de Smit, echtg. van J. M. Vermeulen, wonende te Groede. Plaatselijk Nieuws Breskent Ongeval. Dinsdagmiddag had de metselaar A. v. d. M., tijdens werkzaamheden aan de schoorsteen van een woonhuis in de Dorpsstraat te Breskens, het ongeluk, naast de aangebrachte steiger te stap pen waardoor hij van het dak op een keuken viel en zo op de begane grond te recht kwam. Met inwendige pijn is hij naar huis vervoerd. Zover bekend heeft hij geen ledematen gebroken. Uitstapje. De kinderen van de Herv. Zondags school te Breskens maakten Zaterdag j.l. hun jaarlijks uitstapje onder leiding van het personeel, ditmaal naar Kapelle- Biezelinge. Aldaar werd in de boomgaard van de heer Hoogstraten heerlijk kersen gegeten, alsmede diverse spelletjes ge daan. Op de terugreis werden de kinde ren in de uitspanning „Oranjezon" op limonade getracteerd. Moe, doch voldaan arriveerden de kinderen met de boot van 9 uur te Breskens. De zwemsport. Tijdens het tweede deel der Zeeuwse zwemcompetitie, gehouden te Middelburg op 7 Juli j.l., kwamen de sportzwemmers van „Scheldestroom" te Breskens met de volgende resultaten uit de bus; 200 m. schoolslag heren: 3. P. van den Heuvel 3 min. 10,4 sec. 50 m. vlinderslag jongens: 1. Th. Seuss 41 sec 25 m. vrije slag meisjes 14 t.m. 15 jaar: 1. M Koster 17,6 sec.: 2. M. Leenhouts en L. Bondewel 18 sec. 3 x 50 m. wisselslag meisjes t.m. 17 jaar: 2. Scheldestroom 2 min. 19.3 sec. 50 m. schoolslag meisjes 14 t.m. 15 jaar: 3. M. Leenhouts 49 sec. 5 x 50 m. vrije slag estafette heren: 3. Scheldestroom 2 min. 54,6 sec. Rekening houdende met het geringe aantal sportzwemmers ten opzichte van andere verenigingen, kan Scheldestroom met deze resultaten ruimschoots tevre den zijn. De stand in de waterpolocompe- titie is als volgt: Scheldestroom 3 gesp. 4 pnt., Zeehond 1 gesp. 2 pnt.; Bruinvis TT 2 gesp 2 pnt.; S.Z.V. II 2 gesp. 0 pnt B. Turnvereniging D.l.O Dinsdag j.l. zijn door de Turnvereni ging „D.l.O." te Breskens nog de jeugd- vaardigheidsproeven B en C afgenomen, welke wegens de regen de vorige week niet konden worden afgewerkt. Voor het diploma B zijn geslaagd de meisjes: Jopic Fenijn, Anneke Fortrie, Emmie Hamelijnck, Paula Hensen, Theu- ni v. d. Heuvel, Anneke Morel, Elly Tiele- man en Betsie de Zeeuw. Jongens: Adri Bondewel. Afgewezen geen. Geslaagd voor C: Fientje de Boer, Ronnie de Coninck, Saar Vergouwe, Jen ny Verstraten. Afgewezen geen. Wielerwedstrijd. Onder zeer gunstige weersomstandig heden werd. ter gelegenheid van de ker mis. de „Ronde van Breskens" voor nieuwelingen verreden. De afstand be droeg pl.m 70 km. over 75 ronden. Er werd door 35 renners gestart, die er direct een hoog tempo inzetten, waar bij vooral C. van Amsterdam uit Ooster hout en Em. Verstraete uit Eede de eer ste ronden het tempo aangaven, waar door de minder sterken reeds spoedig uit het peloton moesten lossen. Na een 20-tal ronden afgelegd te heb ben, vormde zich een kopgroep van vijf zijn". Hij gooide het couvert met de post zegels op tafel. Schulze doorzocht de inhoud deskun dig en stak het couvert, bij zich. „Ik heb een prachtplan," sprak Ha- gedorn. „U neemt mijn kamers en ik ga hier wonen. We zeggen tegen de direc teur, dat hij zich heeft vergist. TT bent de kroonorins van Albanië! Ts dat even een idee?" „Neen," antwoordde Schulze ..Ik ben te oud om als troonopvolger te funge ren". i „Er zijn ook wel oude ■^onprinsen," wierp de jongeman daar tKPm in. „En een millionnair dat gelooft men vast niet!" sprak Schulze ..Stelt, u zich dat eens even voor. Ik - een millionnair! Om ie dood te lachen!" „Het zal u moeilijk vallen, om het ze te laten geloven" Dat moest Hagedorn toegeven „Maar ik wens voor niemand anders door te gaan". „Doet u het uit svmpathie voor mij," verzocht Schulze. „Die drie kleine poe sen bevielen mij zo goed". De ioneeman krabde zich achter het oor. ..Goed dan." sprak hij. „Maar voor we afreizen, maken we door middel van een mededeling op het zwarte bord be kend. dat het hotel door een grappenma ker er tussen is genomen Goed?" „Dat heeft geen haast." sprak Schulze. „Voorlopig blijft ualthans: een raadsel!" man, waarbij A. van Egmond de premie van f 10,- won door als eerste een ronde uit te lopen. Deze vijf koplopers, t.w. Jac. v. d. Klundert, A. van Egmond, B. Boom, L. Timmermans en F. van Doeselaar, legden in zeer hoog tempo de nog reste rende ronden af. Intussen moesten de renners die 2 ronden achterstand had den opgelopen, de strijd staken, waar door het verloop van de wedstrijd voor de jury en het publiek meer overzichte lijker werd. Van Amsterdam, die op een ronde in het grote peloton zat, ging aan de haal en wist zich tegen het einde van de strijd bij de kopgroep te voegen. Ook Verstraete liet het peloton in de steek doch verkreeg geen aansluiting bij de kopgroep meer. Intussen wist Jos Linders vier maal ach tereen een premie in de wacht te sleipen. Van de 6 koplopers wist C. van Am sterdam de eindsprint te winnen en be slag op de eerste prijs te leggen. De uitslag werd als volgt: 1. C. van Amsterdam, Oosterhout in 1 uur en 43 min.2. A. van Egmond, Den Haag; 3. B. Boom, Markelo; 4. L. Tim mermans, Roosendaal; 5. Jac. v. d. Klun dert, De Heen6. F. van Doeselaer, Sluis kil; 7. Em. Verstraete, Eede; 8. Jos Lin ders, Roosendaal9. M. Heeren, St. Wille- brord; 10. J. van Geel, Lepelstraat; 11. H. Vernooy, Sluiskil; 12. J. Horvest, Bre da; 13. P. Verschure, Hansweert; 14. M. Roks, Bosschenhoofd. Aanrijding. Door het achteruit rijden van een vrahtauto, bestuurd door dhr. D. uit Axel, op de ventweg van het Spuiplein te Breskens, werd een aan de rechter zijde van de weg geparkeerde motor, toe behorende aan dhr. E., wonende te Mid delburg, aangereden. Het voorspatbord van deze motor vertoonde na de aan rijding een deuk. De Rijkspolitie stelde een onderzoek in. Biervliet Kind verdronken. Zondagmiddag kwam men tot de ont stellende ontdekking, dat de 11-jarige jongen Kees van Eek uit de Axelsestraat te Temeuzen verdwenen was. Ondanks langdurig zoeken kwam de jongen, die kennelijk was gaan baden, niet terug. De zusjes, die hem vergezelden naar de Braakman, stelden de politie van de ver dwijning in kennis. Dinsdagavond was nog met bekend of het vermoeden, dat het kind verdronken is, als juist aange nomen moet worden. Woensdagmiddag werd echter het stoffelijk overschot van het kind in een plas van de Braakman gevonden. Te Biervliet en Hoek, alsmede in Ter- neuzen heerst grote verslagenhed. Diepe deernis gaat uit naar de zwaar beproefde ouders Reis ouden van dagen. De ouden van dagen uit Biervliet maakten een reisje naar Knokke. Brugge Oostende en Blankenberghe. Met twee extra bussen vertrokken, on danks het donkere, dreigende weer. 86 opgewekte oudjes van de Markt. In Brugge werd koffie gedronken en bij moede-: Siska in Knokke was het goed wafels eten. De 91-jarige Peetje Hubregt- sen kreeg van Siska persoonlijk een ge schenk mee voor zijn echtgenote, die bedlegerig is. Jammer genoeg was het geen strandweer, doch de oudjes hebben zich niet verveeld, 's Avonds stond Bier- vliets Kon. Harmonie gereed op de Markt om de oudjes een feestelijk welkom toe te blazen. Met een rondedansje werd de prettige dag besloten. Electrificatie onrendabele gebieden. In de gemeente Biervliet bevinden zich nog steeds een aantal gebieden, die niet op het electriciteitsnet aangesloten zijn. Dit zijn de z.gn. onrendabele gebieden, waarin de P.Z.E.M. niet kan aansluiten zonder geweldige, economisch onverant woorde investeringen te doen. De betrok kenen dienen uiteraard een belangrijk deel der aansluitkosten zelf te dragen. De laatste tijd wordt nog al eens gespro ken over een regeling tot het aansluiten van boerderijen, op eenzelfde wijze, zoals aansluitingen in de rampgebieden thans tot stand kunnen worden gebracht. Niet tegenstaande de toekomstige aanslui- CASIMIR, DE SNEEUWPOP Toen zij getweeën in de hal versche nen, ontstond daardoor een opwinding. De aanwezigen voelden zich gegriefd. Hoe kon nu die geheimzinnige million nair met de enige arme drommel, die in het hotel verkeerde, contact hebben ge zocht? Zo realistisch hoefde hij zijn rol nu ook weer niet te spelen. „Beestachtig gewoon," sprak Karei de Koene, die bij de portier stond. „Die Schulze! Hij brengt me tot het uiterste!" „De dames Casparius en von Mallebré maken al iacht op het ventje." verhaalde Onkel Polter. „Hij kon het zo goed heb ben als in Abrahams schoot". De vergelijking gaat slechts ten dele op." meende de hotelier. (Hij had een neig'ng tot pedanterie). Ik merk het al," sprak de portier. „Ik zal voor de heer Schulze wel een bij baantje moeten vinden. Anders is hij van de millionnair niet af te slaan". „Misschien smeert hij hem wel gauw," merkte de heer Kuhne op. „Het dakka mertje. dat we voor hem hebben uitge zocht. zal hem op de duur wel niet be vallen. Daar heeft geen kamermeisje en geen huisknecht het kunnen uithouden". Onkel Polter kende zijn mensen beter. Hij schudde het hoofd. „U vergist zich. Schulze blijft. Schulze is een stijfkop". (Wordt vervolgd). tingsmogelijkheden der onrendabele ge bieden buiten de door de ramp getroffen gebieden, meenden B. en W. van Bier vliet er goed aan te doen, door de P.Z.E. M. de aansluitkosten te laten berekenen voor boerderijen en woningen n de Ko- ninginnepolder, Van Dunnépolder, Elisa- bethpolder en Wittestraat. De betrokke nen werden Vrijdag j.l. voor een bespre king ten gemeentehuize uitgenodigd. De heren Vis, Brevet en Born van de P.Z.E. M. gaven een uitvoerige toelichting aan de gegadigden, waarvan een aantal niet ter bespreking verscheen. Uit de bespre king bleek, dat naast de bijdrage die de P.Z.E.M. verleent uit het fonds onren dabele gebieden en de gemeentelijke bij drage, de betrokkenen vrij aanzienlijke bedragen voor eigen rekening dienen te nemen. Enkelen zouden zelfs f 5000,- op tafel moeten leggen, anderen f 1500.-, f 2000,- of meer. Het is wel duidelijk, dat er weinig enthousiasme bestaat. Biervliet en Groede winnen een wimpel. De afdelingen Groede en Biervliet van de Vrouwenbond van het N.V.V. wonnen beiden een wimpel met de ledenwerf-ac tie voor het N.V.V. Totaal worden er 18 wimpels uitgereikt, waarvan Zeeland er 4 verdiend heeft. Ook Vlissingen en Goes wonnen er één. Tijdens de ledenvergadering, welke te Biervliet werd gehouden, besloten de le den spontaan een vlag te maken, daar een wimpel zonder de bijbehorende vlag weinig waarde heeft. De heer K. Moens bleek bereid te zijn een vlag te ontwer pen. Tijdens deze vergadering werd nog besloten, dat Biervliet samen met de afd. Breskens een reis naar Breda zal maken. De secretaresse, mevr. M. Potvlieger- de Roos, bracht verslag uit van het con gres, dat in Mei te Rotterdam werd ge houden. Aardenburg Optreden van het nieuwe kerkkoor. In de Zondag a.s. in de St. Baafskerk te Aardenburg te houden kerkdienst, waarin ds. Blom hoopt voor te gaan, zal voor de eerste maal het nieuwe kerkkoor haar medewerking verlenen. Groede Jeugdwerk. Dat de jeugd van Groede niet voor een kleintje vervaard is, blijkt wel uit het volgende: Zodra het benodigde be drag er is, zullen zij beginnen met de eerste etappe van het ombouwen van de Franse kerk tot jeugdgebouw. Die eerste etappe bestaat uit het leggen van een brandvrije zolder en het bouwen van 2 W.C.'s en een trap. Het geld voor de eerste etappe trachten zij te verkrijgen door het houden van een collecte, waar mee zij thans druk bezig zijn. De beno digde contanten voor de volgende etappes zullen verkregen moeten worden uit de opbrengst van een in het najaar te hou den bazar. Het bazar-comité dat reeds druk bezig is met het treffen van voor bereidingen bestaat uit de volgende per sonen: ere-presidente mevr. de Jong- Goudriaan; presidente mevr. van Driel- Wolfert; secretaresse mevr. Leenhouts- Brugge; penningmeesteresse mevr. Lu- teijn-Salomé en de leden mevr. Hoste- Quist.mevr. Salomé-Verhagemevr. Lako-Dees; mej. L. Verhage en mej. van Halst. Nleuwvliet Schoolreis. De leerlingen van de Openb. lagere school te Nieuwvliet maakten Vrijdag hun jaarlijkse schoolreis. De tocht ging dit maal naar Schiphol waarna een rond vaart door de Amsterdamse grachten volgde. Het zonnige weer maakte de dag tot een waar feest. Collecte. De in Nieuwvliet gehouden buscollecte ten bate van de Ned. Ver. A.V.O. (arbeid voor onvolwaardigen) heeft f 24,48 op gebracht. Oostburg Voetbal. Oostburg speelde Zaterdagavond op eigen veld een vriendschappelijke wed strijd tegen Biervliet. De uitslag was 63 in het voordeel van Biervliet. Retranchement Festival. Zaterdagavond werd te Retranchement een klein festival gehouden, waaraan de muziekgezelschappen van Sluis, Cadzand en Retranchement deelnamen. Nadat de muzikanten in des chool door de voor- 'zitter van „Ons Genoegen", de heer Al- mekinders-Masclee*. waren verwelkomd, werd een muzikale wandeling gemaakt door de gemeente. Daarna gaf elk corps een concert op de Markt, waarvoor veel belangstelling bestond. Schoolreis. Onder leiding van het personeel en de volledige oudercommissie maakten de oudste leerlingen der o. 1. school per S. B. M.-bus een drie-daags uitstapje naar België en Zuid-Limburg. In Gent werd een korte wandeling ge maakt langs enkele monumentale gebou wen, zoals de St. Baafskerk, Het Belfort, het Stadhuis en 's-Gravensteen. In Hekelgem werden de bekende Zand- tapijten bewonderd en trok de speeltuin de nodige aandacht. Om half elf werd het gezelschap rond geleid in de radiogebouwen van het N.I.R. Hierna werden, wandelend of rijdend, enige merkwaardige punten in Brussel opgezocht. De bedrijvigheid op het vliegveld Meisbroek buiten Brussel, trok bij de jeugd de volle aandacht. Na een vlotte passage aan de grens be reikte men rond 8 uur de Jeugdherberg te Vaals, waar het slapen, eten en de vërzorging niets te wensen overlieten. De tweede dag begon met een rit door het prachtige heuvelland van Zuid-Lim burg. Na een bezoek aan de begraaf plaats Margraten werden in Valkenburg het Sprookjesbos en Klants-dierenpark bepichtigd, waarbij de speeltuin natuur lijk niet werd vergeten. Toen het begon te regenen, vond men een droog onder dak in de model-steenkolenmijn en later in een winkel, waar kleine geschenken voor de huisgenoten werden gekocht. Tot slot volgde een bezoek aan het Drielan denpunt op de Vaalserberg en een wan deling naar de Duitse grens. De laatste dag werd de terugreis ondernomen door het mooie dal van de Vesdre, waar de stuwdam in de Gileppe de bijzondere aandacht trok. Het was zonnig weer, zodat ook de tocht door de Maas-vallei tussen Luik en Namen zeer goed tot z'n recht kwam. In Namen had men vanaf de Citadel een mooi uitzicht op de omge ving. Na een bezoek aan de Leeuw van Waterloo kwam het gezelschap rond half negen in de woonplaats aan. Schoondijke Diplomauitreiking Landbouwhuishoudschool. Voor de jaarlijkse diplomauitreiking van de primaire cursus van de Landbouw huishoudschool „Prinses Marijke" te Schoondijke was veel belangstelling. Burgemeester F. A. van Rosevelt sprak als voorziter van het schoolbestuur een welkomstwoord, waarin hij de voorzitter van de onderwijscommissie van de Z.L.M., burgemeester J. Vader uit Krabbendijke en de consulente, mej. A. v.d. Leede, een bijzonder hartelijk welkom toeriep, even als de vertegenwoordigers van verschil lende landbouworganisaties. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op de di recteuren van de Rijkslandbouwwinter- school, ir. J. Roest en de heer P. de Rijk, directeur der lagere landbouwschool, als mede verschillende directrices van zus terscholen. De burgemeester sprak zijn warme erkentelijkheid uit jegens de leerkrachten, die de leerlingen door deze étappe van het leven hebben geleid. Hij deed de verheugende mededeling, dat het erg goed gaat met de school. De le klasse moest in 3 parallel klassen onder gebracht worden, dit wordt dus het ko mende jaar de 2e klas, terwijl er reeds leerlingen zijn aangegeven voor 2 eerste klassen. Dat men meer en meer de weg naar het landbouwhuishoudonderwijs weet te vinden, stemt tot grote vreugde. Spr. beloofde de meisjes alles in het werk te zullen stellen om een gymnastieklo kaal te Schoondijke te kunnen bouwen. Namens de Z.L.M. reikte de heer J. Vader vervolgens de diploma's uit en gaf, waar nodig, de jongedames een vaderlijk vermaan of een welverdiende pluim. Aan de beste leerlingen, dit jaar waren het er twee, werd door de directrice en mevr. Schijve de „Marijke-bekertjes" uit gereikt. Het waren Ria Buize en Sannie de Bliek, beiden uit Nieuwvliet. Suzie Ras en Corrie van Lare kregen een boek aangeboden voor de uitstekende presta ties, die zij hebhen geleverd. De directrice, mej. J. A. van Oeveren, richtte zich met een persoonlijk woord tot de meisjes en ouders, die zij allen hartelijk geluk wens te met de behaalde resultaten. Zij dankte de ouders dat 75 pCt. van de meisjes nog vervolgcursussen mogen volgen aan de school. Burgemeester van Rosevelt com plimenteerde de geslaagden namens het gemeentebestuur en het schoolbestuur. Hij sprak de wens uit, dat uit de meisjes goede huismoeders mogen groeien. Mevr. Ramondt-Weijns gaf de aanwe zigen een overzicht van de bestemming der gelden van het ouderfonds. Totaal is f 1537,- voor de school uitgegeven. De uitgaven varieerden van snoep voor het St. Nicolaasfeest tot een centrifuge en een gasgeyser. Thans staat de aanschaf van een grammofoon op het programma deze is nodig voor de gymnastieklessen. Het ouderfonds werd van harte aanbevo len. Nadat het officiële gedeelte was af gewerkt, volgde een vrolijk non-stop- rrogramma, dat door de meisjes met veel plezier werd gebracht. Niet alleen de meisjes, maar ook de geestelijke verzor ger der school, ds. Blommaard en de leerkrachten toonden, dat zij zich best op het podium thuis voelden. Geestig was de schets: hoe Keetje naar de huishoud school mocht. Mej. van Oeveren sloot de geslaagde bijeenkomst. De geslaagden zijn: 2-jarige cursus Primaire Opleiding: Ella Andriesse, Tanny Bijl, Elly Ver sprille, Pleuntje v.d. Voorde, Bep den Hollander, Oostburg. Jaimy Avot, Adrie Manhave, Suzie Ras, Janny Zonnevijlle, Joke Riemens, Janneke Riemens, Gretha de Jager, Groede. Ria Buize, Corrie van Lare, Sannie de Bliek, Simpelaar, Nieuw vliet. Marie Dees, Dien Goedegebuur, Suzie Neuféglise, Zuidzande. Tiny van Galen, Francien Isaac, Aardenburg. Ad- die de Potter, Drien Westerweele, Sluis. Rie Hamelijnck, Maja de Kraker, Erna de Lijser, Anneke Dees, Mia Geluk, Schoondijke. Son ja Dierx, Bep Vergouwe, Ria Quaars, Ina den Dekker, Jopie de Lobel, Riet Frelier, Anneke Capon, Aagje van Oostenbrugge, Leny Smallegange, Breskens. Willy Dhondt, Betsie Moens, Paulien Haak, Biervliet. Betsie Giljam, IJzendijke. Een getuigschrift voor de 1-jarige naaicursus ontvingen: L. Buijze, Groede. I. Buijze. T. de Kok, Schoondijke. C. Boidin, M. Baas, Oost burg. S. Duininck, St. Kruis. S. Roelse, Hoofdplaat. L. Kools, Zuidzande. Schoolsportdag. Ruim 450 scholieren van de lagere scholen uit Schoondijke, Breskens, Bier-

De Schakel | 1956 | | pagina 2