deelte der manschappen moet zorgen voor een vlotte aansluiting op de water- winplaats. Van uitermate groot belang is het ook, dat de brandweermensen denken aan zelfbeveiliging. Voorts moet de brand zoveel mogelijk beperkt worden en zo mogelijk in de haard zelf worden aangevallen. Ook het aflegsysteem moet men beter doorgronden, terwijl over het algemeen de bevelvoerders wat kwieker moeten zijn, nadat zij hun opdracht heb ben ontvangen. Duidelijke commando's moeten worden gegeven, terwijl ieder in de kortst mogelijke tijd aan het werk moet worden gezet. Prettig is, dat de ge meentebesturen hun taak in deze hebben begrepen en het beschikbare materiaal is belangrijk verbeterd en uitgebreid. Dank werd gebracht aan de deelne mers en aan de jury, alsmede aan het gemeentebestuur, dat als gast wilde op treden. De adj. inspecteur voor het brandwezen wees er de corpsen op, dat de prijs, welke men ontvangt, niet het belangrijkste is van deze wedstrijden. Veel belangrijker is, dat de mensen met de opdrachten bezig zijn, dat zij er aan deelnemen en er uit leren. Ook van de fouten kunnen de corpsen leren. Door dit alles wordt de paraatheid omhoog gebracht, waardoor men zich bekwamen kan, om de medemens te helpen. De twee jongens, die steeds zo ijverig voor be wusteloze hebben gespeeld, kregen een warm applausje en een zilveren gulden. Burgemeester Leenhouts reikte ten slotte de prijzen uit. De uitslag was als volgt: Commandanten-prijs Nederlandse corpsen: Ph. de Vuijst, Oostburg; Com mandanten-prijs Belgische corpsen: M. van Roose, Brugge. Corps-prijzen Belgische corpsen: 1. Ardoire, 474Vj p.; 2. Engelmunster. 447'A p.; 3. Brugge, 428 1|4 p.; 4. Oostkamp, 357 114 p. Corps-prijzen Nederlandse corpsen: 1. Biervliet, comm. A. Lijbaert, 581 3|4 p.; 3. Sluis, comm. H. van den Boogaert, 487 p.; 3. Zuidzande, comm. P. de Kramer, 474 1|4 p. Verdere volgorde der deelnemende corpsenRetranchementBreskens Groede; Oostburg; Cadzand; Aardenburg en Hoofdplaat. Namens de Belgische corpsen sprak de heer M. de Roose hartelijke woorden van dank voor het feit, dat ook de Belgen aan de wedstrijden mochten deelnemen. Over de wedstrijd zelf had De Roose niets dan lof, daar de werkelijke situatie zeer nauwkeurig benaderd werd. Met de wens uit te spreken, dat men mag komen tot een paraat brandweercorps, dat zijn taak verstaat, besloot de heer Roose zijn toe spraak. Na de koffiemaaltijd bleven velen nog geruime tijd bijeen, om de resultaten te bespreken en het succes te vieren. Biervliet Raadsvergadering. Tijdens de raadsvergadering, welke Donderdag j.l. gehouden werd, is beslo ten met 5 stemmen vóór en 2 tegen (de heren A. J van Hoeve en J. W. Ver- planke), tegelijk met de bouw van het Groene Kruisgebouw annex een badhuis te bouwen. De heren Van Hoeve en Ver- planke betoogden, dat de huidige badin richting, welke weliswaar erg primitief is, niet rendabel is. Hoe moet het dan worden met een permanente badinrich ting? De heer Van Hoeve zei, dat de hoogconjuctuur in de landbouw voorbij is en men thans in een teruggaande tijd leeft, waarin het geboden is de nodige zuinigheid te betrachten. Na het besluit van de raad, toch een badhuis te stich ten. kwamen de nlannen van het Groene Kruis voor Biervliet en Hoofdplaat voor de bouw van een Wijkgebouw aan de or de. Reeds e en aantal jaren wordt een Wijkgebouw noodzakelijk geacht. Men is evenwel niet verder kunnen komen dan het besluit er een te stichten, omdat ook voor Wijkgebouwen een wachtlijst wordt aangehouden Thans heeft het. bestuur van het Groene Kruis bericht gekregen, dat, wanneer met, de meeste spoed plan nen ingediend zouden worden en men nog dit jaar kan aanbesteden, een Rijks subsidie van f 10.000,zal krijgen. R en W stelden ind it verband voor. nadat de raad dp nlannen bekeken- had. voors hands het initiatief van 't Groene Kruis smaakt, best. .Ta, ik ben al jaren zonder betre1'-k*nrtr P* directeur vnn dp poets- blnnk-fnhrieken beeft mij, toen ik naar een baantje solliciteerde, een prettige vacant'e 1n Pruekbouren gewenst Wec ken wil ik tof ik blauw zie. Rn wat vev dienen Tnplaats daarvan helr ik mijn moeder haar kleine beetje rente opeten. Het is ellendig". Kes^eibnt keek hem vriendelijk aan. ..Het Tobipreonrem bestaat uit nogme^r dan enke1 de Pootsblank-fabrieken sprak hij. Rn niet enkel en alleen uit fabrieken. TT bent immers met hef re claim p-wozeu on de hoogte?" .Jawel." sprak Hae-edorn. ..Rn als ik er rond voor uit mag komen, behoor ik niet tot de slerhtsten in dat vak". .Het. Is u toegestaan." sprak meneer Kess^lhut .Wat Tou u hiervan zeggen?" vroeg de iongemnn energiek ,Tk zou de lustige W*'twp vanavond rog een tweede brief kaart kunnen schriiven Dat ik heelhuids ben nangekompn heb ik reeds gemeld". ..Aan wie wilt. u schriiven?" Dp batige Wftwe' Ach in' Ne^mt u mil niet kwalijk' MUn moeder. Te zou m'n werk in een doosie kunnen nekken en binnen drie dagen zlin Hagedoms verzamelde wecken in Bruckbpuren Hebt u verstand van 't reclamevak, meneer Kosselhut?" (Wordt vervolgd). te steunen, door het beschikbaar stellen van de benodigde bouwgrond aan de Tuinstraat-hoek Havenstraat voor de formele som van f 1,Zonder hoofde lijke stemming aldus besloten. Zonder hoofdelijke stemming hechtte de raad haar goedkeuring aan de aan koop van 324 m2 grond in de Noord straat nabij café Maas voor f 179,51. Thans is het mogelijk ter plaatse een parkeerterreintje aan te leggen, dat ge bruikt kan worden door mensen, die naar de R.K. kerk gaan. Door het passeren van de akte, waar door de gemeente eigenaresse is gewor den van de zijkant dijk, tegenover de o.l. school op de Wijk Driewegen, kon B. en W. thans de raad een .plan voorleggen voor de aanleg van een speelplaats ter grootte van 17x34 m., hetwelk volgens het plan voorzien van tegels en met be planting zou kunnen worden aangelegd. Uit de discussie, die hierop volgde bleek, dat geen beplanting wordt begeerd. Be sloten werd een betegelde speelplaats aan te leggen van de voorgestelde groot te, met een eenvoudige afrastering. De raad verleende haar goedkeuring aan de door B. enW. voorgestelde sane ring van de hoek Noordstraat-Molen- straat. Voor de door de heer A. Jansen af te stane grond ter grootte van 28 m2 en een bouwval krygt hij een bergplaats terug, gedurende zijn gehele leven gratis te gebruiken. Voor de door de heer J. A. Kostense ingebrachte 22 m2 grond met bouwval en 21 m2 grond krijgt hij 15 m2 terug, terwijl de gemeente voor hem een nieuwe W.C. terug bouwt. Tevens keurde de raad de sanering van de werkplaats van de heer F. Keukelaar goed. Hij krijgt boven de ver goeding van de grond (550 m2) een be drag van f 3600,voor de bouw van een nieuw werkplaatsje, terwijl hem boven dien toegestaan wordt de afbraak van de op c'e markt te saneren boerderij, zon der vergoeding te verrichten en de af komende materialen te behouden. De beide wethouders A. Hamers en A. Dijk werden tot onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand benoemd. Do raad stelde de eindwijziging van de begroting 1955 vast. De post onvoorzien werd met f 2473,20 teruggebracht en is thans f 483,63. Tijdens de rondvraag stelde de heer I. Michielsen het ophalen van huisvuil op de Wijk Driewegen aan de orde. Volgens spreker is deze kwestie wel urgent. De voorzitter zei, dat B. en W. nog geen op lossing heeft gevonden, maar de zaak nog eens opnieuw te zullen bekijken. Voorts gaf de heer Michielsen in over weging de gemeentewerklieden, die de teraardebestellingen op de begraafplaats verrichten een bij deze bezigheid passend uniform te geven. Ook dit zullen B. en W. bekijken. De heer Verplanke informeerde naar eventuele verbeteringsplannen van de o.l. school te Driewegen. IJzendiJke Raadsvergadering De gemeenteraad kwam in openbare zitting bijeen. Afwezig was de heer C. Riemens. Na enkele opmerkingen wer den de notulen vastgesteld, waarna de ingekomen stukken aan de orde werden gesteld. Aan een schrijven van de hoofd- ingen. directeur voor de volksgezondheid in Zeeland zal niet worden voldaan.B. en W. pchtten geen termen aanwezig om ter zake maatregelen te treffen. Een nieuw besluit werd genomen inzake de verorde ning op de vermakelijkheidsbelasting. Tot gemeentelijke lijkschouwers wer den benoemd de beide doktoren Brouwer en Rozemeijer. Een verzoek om afstands vergoeding voor de kinderen van de heer A. Geluk, voor schoolbezoek, werd toege staan tot een bedrag van f 50,per kind per jaar. Aan de heer A. Pijcke werd erfpacht verleend voor een perceel gelegen tussen de Boulevard en de Blin- dendijk. Aan de Coöperatieve zuivelfa briek te TJzendijke werd erfpacht ver leend voor de bouw van drie woningen aan de Prinsessestraat. Overeenkomstig het advies van de stedebouwkundige, ir. P. J. 't Hooft, werd het uitbreidingsplan aangepast aan de ontstane situatie. Een parig werd besloten toe te treden tot de Zeeuwsche muziekschool. Met nadruk wees de voorzitter er op, dat het hier een principe besluit betreft. Zodra bekend is, wat de financiële consequenties zullen ziin zal de raad hierover nader te be slissen krijgen. Verschillende begrotings wijzigingen werden vastgesteld, terwijl de rekening 1951 eveneens voorlopig kon worden vastgesteld. De heer Dellaert maakte de opmerking, dat deze rekening de raad wel erg laat bereikte. Inkomsten en uitgaven der gewone dienst waren f 64? 167.23 Inkomsten en uitgaven van de ka.oitaaldien^t f 634 057.99. Een der lo kalen van de o. 1 school zal op het ver- zoei- van het schoolhoofd worden inge richt tot. tmndonarbeidlokaal. Do kosten zullen circa f 700.bedragen. Het vol gende punt der agenda deed heel waf stof opwaaien. Het is al geruime tijd een doorn, in het oog van de LTzpndhkse mid - denstand d~t de busverbinding- vanuit België niet doorloopt tot LTzendlike. Van daandt heeft men wel weer verbinding met, alle plaatsen en «treken van Zeeland doch de kleine schakel T.Pendiike-G^ens ontbreekt De vorige raadsvergadering werden hierover vragen gesteld aan het college van B. en W Dit. leidde r>r toe. dat B. en W gemachtigd werden de nodige stampen te ondernemen die er toe zouden leiden dat de busverbinding met de grens tot stand zou komen. De Belgisehe snoorwegen. aldus de voorzitter, ziin be reid de concessie van dit traject over te doen. daar dit voor hen niet, rendabel is De busonderneming Dauer uit Wonder- ghem zou wel bereid zijn dit traject te gaan rijden, echter zou dan een grote ge meentelijke garantie gesteld moeten wor den. Dit zou voor vier ritten neerkomen op circa f 500,per dag. B. en W. kwa men met een tussenvoorstel, n.l. om de ritten, aansluitend op de Belgische bus sen uit te laten voeren door een taxi. Men was van mening, dat deze taxi goed koper zou zijn, dan e en bus. Algemeen waren de raadsleden het er over e ens, dat het in een behoefte zou voorzien. Ge tracht zal worden een garagehouder te vinden, die bereid is deze ritten te rijden. Besloten werd voor de maanden Juli en Aug. deze taxiproef te nemen. Wethouder Doens stemde tegen het voorstel. Voorts kwam een verzoek van de V.V.V. ter sprake. De V.V.V. wil een uitvoering geven in nauwe samenwerking met de Avereester Kunstkring. Dit ge zelschap zou „De vogelhandelaar" op voeren. De uitvoering zou in het jeugd- gebouw plaats vinden op 27 en 28 Juli. Gezien de goede betrekkingen die IJzen- dijke met Avereest heeft, meende de raad na rijp beraad, de V.V.V. deze sub sidie niet te mogen onthouden. Wel werd vastgesteld, dat de V.V.V. eerst overleg moet plegen, alvorens men zich verbindt een dergelijk geselschap te IJzendijke te laten optreden. Aan de Staat der Nederlanden werd grond verkocht voor de bouw van 2 po- litiewoningen en een kantoorruimte. Tijdens de rondvraag stelde de heer Dellaert vragen over de speeltuin. B. en W. stelden voor eens een dag op reis te gaan en verschillende speeltuinen te be zoeken. Gelijktijdig zullen dan de werk tuigen voor de speeltuin besteld worden. Voorts werd nog besloten de Nieuwstraat en het Bolwerk, alsmede de Waterpoort straat en de Nieuwedijk van nieuwe be strating te voorzien. Groede Brand. Doordat een petroleumstel vlam vatte, ontstond brand in een aan het huis grenzend schuurtje bij R. W. in de Ellen straat te Groede. De brandweer, die even te voren naar Cadzand was vertrokken om daar aan oefeningen deel te nemen, werd onmiddelijk gewaarschuwd. Bij hun aankomst was de brand reeds door om wonenden geblust. De brandweerlieden konden alleen nog behulpzaam zijn met het weer naar binnen dragen van het in allerijl buiten gezette huisraad. Geslaagd. Voor het einddiploma Gymnasium B slaagde de heer A. Risseeuw te Groede. Breskens Raadsvergadering De Raad der gemeente Breskens kwam gisteren in vergadering bijeen. Wegens ziekte van burgemeester Eekhout werd deze vergadering gepresideerd door wet houder Notebaart. Bij het punt verhoging crediet voor uitbreiding straatverlichting vraagt de heer de Jonge of de kosten van verho ging niet gedrukt kunnen worden door het. verplaatsen der palen aan een an der dan de P.Z.E.M. op t.e dragen. De heer Goethals is het hiermede eens. Hier over wordt verder van gedachten gewis seld, waarbij betwijfeld wordt of uitvoe ring van deze werkzaamheden door een ander dan de P.Z.E.M. mogelijk is. De heer van der Hooft vraagt de aan dacht voor verbetering der straatver lichting in de Weijkmanlaan, de Niéuw- straat en het Noodplan, terwijl de heer de Jonge een lans breekt voor de buiten wijken. Uiteindelijk wordt besloten het crediet te verhogen van f 9000.- tot f 22.750,-. Bij het hierna volgende punt, het be noemen van een hoofd der lagere school, gaat de raad voor een bespreking der sollicitaties in besloten vergadering over. Na heropening der openbare vergadering wordt tot stemming overgegaan en blij ken te ziin uitgebracht 8 stemmen op de heer T. Robijn, hoofd van een lagere school te Vlissingen en 2 stemmen op de heer F. Koster, onderwijzer aan de openbare lagere school te Breskens, ter wijl één blanco-stem werd uitgebracht. Buiten de agenda om wordt nog een voorstel van B. en W. ter tafel gebracht tot het verhogen van het crediet voor de bouw van een gymnastieklokaal. Hierbij wordt naar voren gebracht, dat de ra ming der bouwkosten van het architec tenbureau Pot ruim f 84000,- bedraagt, terwijl bij aanbesteding de fa. Verstrae- ten te Oostburg de laagste inschrijver bleek voor f 111200,-. De heer Goethals vraagt waaraan dit grote verschil is toe te schrijven. Is de architect mis geweest of de aannemer? Hij zou eerst de begro ting van architect en aannemer willen zien. alvorens toe te stemmen in de ge vraagde verhoging van het crediet. De voorzitter zegt, dat op een bespreking tussen gemeentebestuur, architect en aannemer, getracht zal worden dit ver schil te verklaren en geprobeerd zal wor den. o.a. door de invoering van bezuini gingen de aannemingssom terug te brengen tot minder dan f 100.000,-. be neden welk bedrag geen Rijksgoedkeu ring voor uitvoering van het bouwwerk nodig is. Gezien de dringende behoefte aan een gymnastieklokaal zal alles in het werk gesteld worden om de bouw toch nog doorgang te doen vinden. De heer van der Hooft zou het werk wel willen gunnen, zij het dan met de mg tegen de muur vamyege de urgentie van de bouw. Hij zou echter uitgezocht willen zien. wie hier fout is. de aannemer of de architect. Uiteindelijk wordt besloten het crediet voor de bouw van het gym nastieklokaal te verhogen tot pl.m. f 110.000,- (inclusief architectenhonora rium). Aanrijding In de Dorpsstraat te Breskens, ter hoogte van de v. Zuijenstraat, had Maan dag een aanrijding plaats tussen een wielrijdster en een motorrijder. Bij het oversteken van de rijweg al daar werd de wielrijdster, mej. van V. uit Breskens aangereden door de motor rijder L. uit Serooskerke. De motorrijder liephierbij een gewonde knie en een ge scheurde broek op. Mej. v. V. haar rij wiel werd beschadigd terwijl zij aan het rechterbeen ernstig gewond werd. Bei- •"•n is eerste hulp verleend door Dr. Osse- waarde, waarbij de wielrijdster met de ziekenauto naar Oostburg is vervoerd. De Rijkspolitie maakte hiervan pro ces-verbaal op. Aanrijding Op de Scheldekade te Breskens had vorige week een aanrijding plaats tus sen een luxe auto, bestuurd door mej. E. uit Breskens en een bestelauto, bestuurd door de heer V. wonende te Vught. Beide auto's werden beschadigd. De Rijkspolitie stelde een onderzoek in naar de schuldvraag. Bazar „Turnver. „D.I.O." le verantwoording ingekomen giften: M. M. te B. 1 fl. wijn; Fa. D. te K. a.d. Z 4 fl. salataN.V. L. te K. 3 kg. boen was; Fa. de L. te G. 1 grote socosmat; Fa. H. te H. 3 fl. azijn; N.V. V. te A. 6 ballpoints; Fa. N. te L. 6 blik augurken; N.V. de F. te B. 2 albums; N.V. H. te B. 5 albums; fa. den B. te M. 1 boek; N.V. E. te W. 3 albums; J. A. M. te S. 3 fl. lim.siroop; N.V. T. te S. 3 atlassen, 24 rol pepermunt; De „V.G." te A. 2 st. toi letzeep; St. A. te B-N pakket toiletart.; N.V. A. te Z. div. agenda's. S. te B. 1 verz. theelepel; B. E. v. d. K. te M. textiel; ten H. te A. 5 kalenders; L. Z. M. te R. 2 st. zeep, 2 pakken Sunil, 2 st. toiletzeep, 2 flessen Shampo, 2 st. scheerzeep; fa. de G. te H. textiel; L. E. de P. te M. 1 siertegel; K. H. te A. doosje zeep; H. E. M. te A. 3 flessen eau de co logne, 3 flessen parfum; N.V. A. te R. 2 bierpullen, 2 luxe openers. Het bezoek van Dr. Groenveld Meijer. De heer Groenveld Meijer, directeur- generaal voor de middenstand en het toerisme van het ministerie van econo mische zaken, heeft, in gezelschap van de middenstandsconsulent voor Zeeland, de heer A. Korstanje, Zaterdag j.l. in ho tel Valk te Breskens een bespreking ge voerd met de leden van het actie-comité vertegenwoordigers van het gemeentebe stuur en een aantal gedupeerde midden standers in verband met de aanleg van de nieuwe veerhaven en de nieuw te ma ken oeververdediging. De heer Groeneveld Meijer verklaarde in een na afloop gehouden persconfe rentie, geen enkele positieve toezegging of mededeling te kunnen doen. Zijn be zoek had slechts ten doel een inzicht te krijgen in de problemen van Breskens. We nemen echter aan, dat de heer Groeneveld Meijer, welke onder de in druk was van de talrijke moeilijkheden en problemen, alle pogingen in het werk cal stellen om voor Breskens in deze positieve resultaten te bereiken. Zeilwedstrijd. Zondag j.l. werd te Breskens een on derlinge zeilwedstrijd gehouden. Wind richting Noord, windkracht 5, buiïg, laag water 9 uur, hoog water 15 uur. Start plaats rode ton en Oosthavendam ineen. Start om 11 uur 30 min. Het gevaren traject: rond de gasboei van Breskens, groot scheepsvaarwater langs Vlissingen, door het Pas van Ter- neuzen tot de kroonton van de Pauline- polder, terug naar Breskens, door het vaarwater langs de Hoofdplaat. Door het slechte weer waren er maar 9 schepen aan de start. Twee schepen konden door de sterke vloed niet rond de gasboei komen. De uitslag was: 1. „Thornton," eigen. J. Maas Holl., aank. 15 u. 5 min. 52 sec., gevaren tijd 3 u. 35 min. 52 sec.; 2. „Sportlust," eigen. P. Vroon Holl., aank. 15 u. 38 min. 54 sec., gevaren tijd 4 u. 8 min. 54 sec.; 3. „J. A. C.," eigen. Ligthart Schenk Holl., aank. 15 u. 59 min., gevaren tijd 4 u. 29 min.; 4. „Zwarte tulp," eig. J. de Kriek Bel gië, aank. 16 u. 6 min. 29 sec., gevaren tijd 4 u. 36 min. 29 sec.; 5. „Scheldemond," eigen. I. Verschoor Holl.. aank. 16 u. 7 min. 25 sec., gevaren tijd 4 u. 37 min. 25 sec.; 6. „Farfadet," eigen. M. Graffar België, aank. 16 u. 15 min. 48 sec., gevaren tijd 4 u. 45 min. 48 sec.; 7. „Stern," eigen. J. v. d. Heuvel Holl., aank. 16 u. 19 min., gevaren tijd 4 u. 49 min. Zwemwedstrijden. Zaterdag j.l. werden te Sas van Gent de eerste zwemwedstrijden van de Kring Zeeland gehouden. Deelnemende vereni gingen waren: „Bruinvis", Sas van Gent; ..Zeehond", Vlissingen; „Luctor", Middel burg; „S. Z. V.", Souburg; „De Schelde". Terneuzen en „Scheldestroom", Breskens. De leden van „Scheldestroom" behaal den de volgende resultaten: 200 m. schoolslag dames. M. Leenhouts 4e. 100 m. schoolslag heren, P. v. d. Heu vel 3e. 25 m. rugslag meisjes 12-13 jaar, I. de Weerdt le. 25 m. rugslag jongens 14-15 iaar, P. Reijnhoudt 3e. 3 x 50 m. wisselslag persoonlijk heren, P. v. d. Heu vel 2e. 25 m. schoolslag meisjes 12-13 jaar I. de Weerdt 3e. 50 m. vrije slag meisjes t.e.m. 17 jaar, M. Koster 3e, M. Leen- houts 4e. 3 x 50 m. wisselslag est. heren, ..Scheldestroom" 4e. 25 m. rugslag meis jes 14-15 iaar. M. Leenhouts le. M. Kos- ter 3e. 50 m. schoolslag jongens 14-15 i .iaar, P. Reijnhoudt le, A. van de Vijver

De Schakel | 1956 | | pagina 2