CORSETTENoostburo BOB BE Drie mannen in de sneeuw ALG. NIEUWS- EN AC ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Tewaterlating zeiljacht te Breskens Plaatselijk Nieuws Feuilleton Brand weer wed strijden te Cadzand de jehakel ju Jaargang - Nr. sqó Vrijdag 29 juni 1956 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties metbrieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. exrta Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F' SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS -'TEL.«gl - GIRO 358296 MEDISCHE 'r- 'l lil1 l 111 l lil Burchtstraat 13 Morgenmiddag, 30 Juni, omstreeks 6 u., wordt van de scheeps- en jachtwerf der firma Gebr. Maas te Breskens, met de gebruikelijke ceremonie en de onmisbare fles Champagne, andermaal een groot jacht gedoopt en te water gelaten. Het jacht is bestemd voor ir. Jean André te Brussel en krijgt de naam „Axelle III". Het jacht is 13,30 m. lang, 3,10 m. breed en heeft een diepgang van 2,20 m. Het zeiloppervlak bedraagt 62,45 m2. Het on derwaterschip is voorzien van een plas tichuid, een nieuw procédé, in samen werking met een plasticfabriek te Leiden. Er staat een 4-cylinder hulpmotor in van 22 pk. Het is een eigen ontwerp van de firma, getekend en geconstrueerd door de zoon van één der firmanten. Het is oor spronkelijk gebouwd voor één der fir manten zelf, met het doel deel te nemen aan Noordzee-zeilraces. De heer André echter, in Belgische kringen een bekend sportzeiler, die met zijn jacht bij de fir ma in winterberging lag, was, toen hij het casco van het jacht met zijn vloei ende lijnen en toch zo comfortabele ruimten zag, zo enthousiast, dat hij, na bestudering van de tekeningen, het jacht voor zijn rekening verder liet afbouwen Schoondijke Eindlessen aan de lagere Landbouwschool. Vorige week Donderdag was het gebouw der lagere Landbouwschool te Schoon dijke bijna te klein om alle belangstel lenden te herbergen. De ouders der leer lingen waren dit jaar in bijzonder grote getale opgekomen om er getuige van te zijn dat hun kinderen of overgingen naar een hogere klas, of het diploma der school zouden ontvangen. De voorzitter van de commissie van toezicht, burgemeester F. A. van Rosevelt, sprak zijn blijdschap uit over de grote ouderlijke belangstelling en richtte zich in het bijzonder tot de inspecteur van het landbouwonderwijs, ir. Roest, uit Schoondijke. De heer P. J. de Rijk, het hoofd der school, ging over tot het uitreiken der rapporten van de eerste klassers. Van de 24 eerste klassers gingen er 23 over naar de 2e klasse. Gilbert van de Voorde uit Biervliet haalde met een puntengemid- delde van ruim 8, als eerste de eind streep. Van de tweede klasse werden er van de 12 leerlingen slechts 8 verhoogd. Hier was L. van der Plassche uit Oost burg de eerste met een puntengemiddel- de van ruim 7 en een half. De heer De Rijk sprak de hoop uit, dat deze acht in staat zouden zijn de eindstreep te halen, daar anders dit klasje wel erg dun wordt. Van de derde klassers werden alle 13 verhoogd naar de vierde klasse. Arnold Veraert uit IJzendijke was met een ge middelde van 8 hier de beste. Onder spanning werd de examenklasse binnen gelaten. Deze jongens kwamen er niet zo gemakkelijk af, doch moesten ten aan- door ERICH KASTNER 13 „Wat is er?" vroeg mevrouw. „Het valt me, ondanks mijn groot ge brek aan scherpzinnigheid, op, dat u ook buitengewoon snel tafelt". Mevrouw Casparius, de chique blonde uit Bremen, had haar doel bereikt. Zij zat aan het tafeltje, naast dat van Ha- gedorn. Onkel Polter keek dikwijls naar de overzijde en hij leek dan precies een vader, die elk moment klaar staat om zijn zegen te geven. Hagedorn zweeg. Mevrouw Casparius beschreef intussen de sigarenfabriek van haar man. Zij deelde tevens volledig heidshalve mede, dat meneer Casparius in Bremen was gebleven, waar hij zich met zijn tabak bezighield en bovendien op de beide kinderen moest passen. „Mag ik ook eens iets vragen, me vrouw?" vroeg de jongeman bescheiden. „Heel graag". „Hebt u ook Siamese katten op uw kamer?" Ze keek hem bezorgd aan. om er naast toer jacht, ook aan zeewed strijden deel te nemen. Wij kunnen niet anders wensen, dan dat de eigenaar er veel pleizier en groot succes mag mee beleven. Naar wij verder vernemen gaat per Holland-Amerikalijn op 17 Juli a.s. een ander zeiljacht met hulpmotor naar Los Angeles in Californië. Dit jacht is als proeforder besteld door een Import Mij. te San Pedro. Ook dit is een eigen ont werp en werd door de Amerikaanse Imip. Mij. „Sea Fury" genoemd. Indien dit jacht aan de verwachtingen beant woordt, ligt het in de bedoeling van deze Mij. om als type „Sea Fury" een serie te laten bouwen, benevens een groter type, waarvan een ontwerp in studie is. Al met al stemt het tot vreugde, nu blijkt, nadat reeds verscheidene jachten werden afgeleverd, deze werf steeds meer gezocht wordt. Wij hebben thans uit goede bron ver nomen, dat er ook nog onderhandelingen gaande zijn met de firma Schoenmakers, betreffende overname van het naastlig gende terrein, welke in een gunstig sta dium verkeren, en waardoor de werf een belangrijke uitbreiding zou ondergaan. hore van ouders en genodigden heel wat vragen beantwoorden, eer zij het bewuste diploma in handen kregen. Heel wat jon gens hadden dan ook last van planken koorts en moesten even op dreef worden geholpen. Uit de antwoorden bleek, dat de jonge boeren heel wat op school ge leerd hebben, waar zij later profijt van zullen hebben. Ir. Roest wees de jongens op het grote belang van de landbouw wetenschap. De jongens moeten leren eerbied te hebben voor deze landbouw wetenschap. omdat het slechts hierdoor mogelijk is, dat de landbouw goede resul taten kan bereiken. Zich tot de ouders richtende, vroeg ir. Roest deze jonge boeren de kans te geven zich verder te ontwikkelen. De landbouw staat aan de vooravond van een neergaande conjunc tuur en juist dan zal het geboden zijn er uit te halen wat er in zit, wat niet kan zonder een brede ontwikkeling van de jonge boeren. Bijzondere waardering had ir. Roest voor J. J. de Bruijne uit Sluis-Heille, die slaagde met lof. Bij zijn verdere studie aan de H.B.S. en Middel bare landbouwschool wenste de heer Roest hem veel succes. Namens de Vereniging van oud-leer lingen reikte de heer C. A. Mabesoone uit Aardenburg aan J. de Bruijne de penning van verdienste uit voor de beste leerling. Gelukwensen werden nog uit gesproken door de heer F. A. van Rose velt, namens de Commissie van toezicht. Voor de leerlingen sprak J. J. de Bruijne, die de onderwijzers dank bracht voor het grote aandeel dat zij hadden in hun vorming. Als geschenk bood hij wijnglazen aan, terwijl mevr. de Rijk fraaie bloemen kreeg voor haar vele goede zorgen, die zij steeds aan de leer lingen van haar man besteedde. In de Commissie van toezicht, aldus de burgemeester, zijn enkele wijzigingen gekomen. De nieuwe leden zijn: R. de „Of andere beesten?" ging hij voort. Ze lachte. „Laten we hopen van niet". „Ik meen: „Honden of zeeleeuwen of dolfijnen. Of vlinders". „Neen," antwoordde ze. „Het spijt me, meneer Hagedorn. In mijn kamer ben ik het enig levend wezen. Woont u ook op de derde étage?" „Neen," antwoordde hij. „Ik zou wel eens willen weten, waarom er op mijn kamer drie Siamese katten zijn?" „Mag ik de diertjes eens zien?" vroeg ze. „Ik ben dol op katten. Ze zijn zo aan halig en toch blijven ze gereserveerd. Het is een opwindend iets, zonder enige verplichting. Vindt u ook niet?" „Ik heb geen ervaring met katten," zei hij onvoorzichtig genoeg. Zij werkte hevig met haar donker blauwe viooltjesogen en sprak met een zwaar versluierde stem: „Pas dan op, m'n beste meneer Hagedorn, want ik ben een kat". Gelukkig kwamen ofp dat moment me vrouw von Mallebré en Baron Keiler aan het tafeltje daarnaast zitten. En nog en kele minuten later was de tafel, waaraan Hagedorn had plaats genomen, omringd door nieuwsgierige gasten en luidruch tige stemmen. Mevrouw Casparius boog zich naar hem toe. „Vreselijk dat lawaai. Gaat u mee? Dan kunt u mij uw drie poesjes la ten zien". Dit tempo was nieuw voor hem. „Ik Badts uit Schoondijke, C. Quaak uit IJzendijke en S. v. d. Sluis uit Retran- chement. De gediplomeerden zijn: Abraham v. d. Broecke, Daniël Poisson- nier, Abraham van Hoeve, Schoondijke; Jannis J. de Bruijne, Sluis; Wim de Bruijne, Cadzand; Henri de Dobbelaere, Harold Vervaet, Adriaan J. Dieleman, Theo van Vooren, Biervliet; Cornelis C. Dreve, Willy C. A. de Vlieger, IJzendijke; Abraham I. de Feijter, Breskens; Jaco bus J. van Hermon, Aardenburg; Adriaan P. de Hullu, Johan Kools, Zuidzande; Urbain Pieters, Waterlandkerkje; Adr. D. Scheele, Oostburg. Niet gediplomeerd: 1 leerling. Zaterdagmiddag heerste er te Cad zand een levendige drukte. Brandweer auto's reden af en aan, dwars door het anders zo rustige dorpje. Er heerste een zenuwachtige spanning'. De oorzaak van deze drukte waren de regionale brand weerwedstrijden, welke zouden worden gehouden, 's Morgens had burgemeester J. A. Leenhouts de jury en wedstrijdlei ding officieel op het gemeentehuis ont vangen. Hierbij waren over en weer har telijke woorden gesproken, 's Middags werden de wedstrijden geopend door de plaatselijke afdeling, die als eerste ploeg de opdracht in handen kreeg. De op dracht luiddeEr is brand uitgebroken in een der bijgebouwen van perceel Maria- straat 66. Boven is een kampeerplaats in gericht voor kinderen. Deze kinderen zijn onvoorzchtig geweest met vuur. Een der kinderen wordt vermist. De trap naar boven was door het vuur verspert, zodat de brandweermensen buitenom moesten. Natuurlijk was het het belangrijkste dat het kind eerst van de zolder werd ge haald. Dit was geen eenvoudige opgave. Het kind was bewusteloos en werd door vele corpsen met de brandweergreep op gepakt en naar beneden, via het wankele laddertje in veiligheid gebracht. Iedere keer was het weer spannend, zouden ze het ventje vinden en hoe lang zou het duren eer ze het kind beneden hadden. Eerst nadat het kind beneden was gebracht, mochten de spuitgasten in actie komen. Wel moest tijdens de red alles in gereedheid zijn gebracht. Voor de wedstrijden was veel belang stelling. Vooral de demonstraties van het corrs Brugge met de Magyrusladder trokken veel belangstelling. Door de deelneming van vier Belgische corpsen kregen de wedstrijden een internationaal karakter. Na afloop verenigden zich de spuitgasten, het gemeentebestuur van Cadzand, de politie, alsmede de genodig den en de jury zich aan een gemeen schappelijke koffiemaaltijd, waar de burgemeester van Cadzand de gasten be- geloof dat ze al slapen," sprak hij. „We zullen oppassen dat ze niet wak ker worden," sprak ze. ..We zullen heel stil zijn. Ik beloof het u". Juist op dat ogenblik kwam de ober en overhandigde hem een visitekaartje. Op dit kaartje stond: „De ondergeteken de, die relaties bezit met het Toblercon- cern, zou de heer Dr. Hagedorn gaarne enkele ogenblikken in de bar spreken. Kesselhut". De jongeman stond op. „Neemt u mij niet kwalijk, mevrouw," sprak hij. „Ie mand wil me spreken, die mij van dienst kan zijn. Dit is een merkwaardig hotel!" Met deze woorden en na te hebben ge bogen, verliet hij haar. Mevrouw Casparius bleef met een ho ningzoet lachje op haar gezicht een tijd je zitten. Mevrouw von Mallebré liet zich echter niets wijs maken. Zij kneep vol leedver maak in de leuning van haar stoel. Aan gezien zij zich hiermee vergiste en de arm van baron Keiler tussen haar vin gers kreeg, kermde deze: „Is dat nood zakelijk, mevrouw?" Meneer Kesselhut herinnerde er on middellijk aan. dat Hagedorn en hij ge lijktijdig in het hotel waren gearriveerd. Daarna wenste hij hem geluk met de eerste prijs van de Poet-b!ank-fabrieken en bood hij de jongeman een borrel aan. Ze namen plaats in een hoekje. 3 nieuwe extra voordelige ZOMER SHOW AANBIEDINGEN uit de stoffenafdeling van BOBBE ?Aima catton moderne noppendruk, in grijs, oud rose en bleu royal, 90 cm. breed, voor de aantrek kelijke prijs van r qp per meter X l,Uo ïlieuw-e O-alimiA dellin pracht Engelse cotton, 90 cm. breed, voor de aan trekkelijke prijs van l n a c per meter I Z,40 ïlytv-n, Jtü-cfc nop-dessin, in bleu, rose, wit en rood, 115 cm. breed, voor de aantrekkelijke I >t QC prijs van per meter I Ook voor Uw exclussieve DAMESSTOFFEN eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en trein etopt voor onze zaak groette. Een bijzonder woord van welkom ontvingen de heren G. Kortus, adj. in specteur van het brandweerwezen uit Breda, A. Geers, commandant van de W. Vlaamse brandweer uit België, alsmede vele burgemeesters uit West Z.-Vl. De burgemeester hoopte, dat allen een pret tige herinnering aan de wedstrijd zouden bewaren. Vervolgens sprak namens de jury de heer A. J. W. Mathijsen uit Middelburg, die er de brandweer-mensen op wees, hoe belangrijk het is dat eerst aandacht besteed wordt aan het redden der men sen, die in een brandend perceel aanwe zig zijn. Primair is natuurlijk dit redden, doch de overige mensen moeten niet zo maar staan wachten. In teamwork moet alles voor de blussing in orde gebracht worden. De commandant moet duidelijk bevelen geven, waar de slangen heen ge bracht moeten worden, terwijl een ge- De jonge Mareks, in gezelschap van Sullivan, de officier uit het Brits-In dische leger zaten op de barkrukken, dronken whisky en spraken Engels. Op een sofa met maar heel weinig draag vermogen, koerde het echtpaar uit Chemnitz als echte tortelduiven. De overige bezoekers van de bar genoten het voorrecht, deze tedere dialoog te mogen aanhoren. Het Saksisch dialect is, gelijk bekend staat, als geen enkel ander ge schikt om als ruilmiddel van sentimen- taliteiten te dienen. Zelfs Jonny, de bar- mixer, verloor zijn zelfbeheersing. Hij grijnsde over zijn hele gezicht. Ten einde raad bukte hij zich en hakte doelloos in het ijs rond, dat onder in de kast lag. Want het gaat toch niet aan, dat iemand van het hotelpersoneel de gasten uit lacht. „Wanneer men onze Duitse taal met een bouwwerk zou willen vergelijken," meende Hagedorn, „dan zou men kun nen zeggen, dat het in Saxen door het dak heeft geregend". Kesselhut lachte, bestelde nog twee borrels en sprak: „Ik zal maar met de deur in huis vallen, meneer Hagedorn. Tk wilde u vragen, of ik iets voor u kan doen? Neemt u het mij alstublieft niet kwalijk". „Ik ben niet preuts," sprak de jonge man. „Het zou enorm zijn, indien u me zou willen helpen. Ik kan het best ge bruiken". Hij nam een slok. „Dat spul

De Schakel | 1956 | | pagina 1