de „Spelbrekers" komen Belangrijke vergadering van Actie-Comité tot behartiging belangen Veerliaveo met zakenlieden, gedupeerden en belanghebbenden te Breskens naar Breskens met JAN TROMP en WILLY VERVOORT lasting brengt daardoor op f 8558,70, de meeropbrengst van de benzinepompsta tions f 3000,en de meeropbrengst van de precarierechten f 600, De tennisvereniging kan de nieuwe gravelbanen huren voor f 500,per jaar, maar voor 1956 moet nu maar f 225, betaald worden. Overeenkomstig de wet op de lijkschouwing werden de artsen G. de Meijer uit Sluis en G. Hage uit Cad- and tot lijkschouwer aangesteld. Gewij - z'gd werden het ambtenarenreglement en de instructie van de gemeentearts, belast met de armenpractijk. Met ingang van 1 Augustus mogen de winkels iedere dag geopend zijn tot 10 uur. Deze bepa ling geldt voor één jaar en bij de tot standkoming van deze nieuwe verorde ning is overleg gepleegd met het Depar tement van Economische Zaken. Oostburg Kabouters gingen kamperen. De Oostburgse kaboutergroep „de Bijen" is op stap geweest. Vrijdagmid dag direct na schooltijd verzamelde de kaboutergroep zich bij de blokhut. Per fiets vertrokken de kinderen, o.l.v. hun Oehoe en Hoebi, naar Cadzand, waar ze drie dagen gingen kamperen. Ondanks de regen en de koude was het een goed kamp. In de schuur van dhr. Barendse sliepen de kinderen op stro, wat voor ve len van hen een ervaring was. De districtcomm. kwam Zaterdags een kijkje nemen in het kamp. Met zang, spel en een speurtocht werden de kabou ters prettig bezig gehouden. Het corvee was voor allen een pretje. Ondanks de regen werd zingend de fietstocht terug naar huis aanvaard. Algemene vergadering van het water schap Het Vrije van Sluis Te Oostburg werd de jaarlijkse alge mene vergadering gehouden van het waterschap „Het Vrije van Sluis". Het was voor de eerste maal, dat Dijk graaf J. B. Becu deze vergadering presi deerde. Na een kort begroetingswoord werden herdacht de heren A. de Hullu- Leenhouts, plv. hoofdingeland en Jacob de Bras, die als polderarbeider in dienst van het waterschap was. Onder de ingek. stukken waren o.m. de henoeming van de heer J. B. Becu als dijkgraaf en de heer A. P. Kostense van Biervliet als gezorene. In zijn inleidend woord bracht de heer Becu dank aan de heer C. M. van den Broecke, de vorige dijkgraaf, voor het vele werk dat deze in het belang van het waterschap heeft gedaan. Spr. gaf een kort overzicht van de ontwikkeling van het waterschap, dat in de oorlog werd geboren. Gedurende de oorlog was een normale ontwikkeling onmogelijk, ter wijl het waterschap na de oorlog voor de schier onmogelijke taak van de we deropbouw van het wegen- en watemet, alsmede dat der zeewering werd ge plaatst. Ook de voortdurende wisseling van topfunctionarissen heeft het wa terschap beslist geen goed gedaan. De verminderde koopkracht van de gulden en de steeds verdere stijging der lonen en sociale lasten verhinderen een ge zonde ontplooiing. De Deltawet, welke thans is aangeboden, stelt het water schap opnieuw voor grote problemen. Als eerste meldde zich de beveiliging van het Zwin. De toestand was beslist niet meer verantwoord, zodat het be stuur zich tot het Rijk wendde met het verzoek het Zwin te mogen afsluiten. Hierop is een Internationale Zwincom missie gevormd, waar men inzake de Zwindijken overeenstemming kon berei ken. Weliswaar zal het Zwin niet worden afgesloten, zoals het bestuur graag had gezien, doch wel werd goedgevonden, dat in het kader van het Deltaplan, deze werken aan de Zwindljk zo spoedig mo gelijk worden uitgevoerd. Zoals de toe stand nu is, neemt het bestuur geen ver antwoording voor calamiteiten. Hoewel de juiste verhouding der Rijks subsidie nog niet bekend is. zullen de zwakke nlaatsen in deze dijken met spoed ter hand worden genomen. Het waterschap is gaarne bereid om mee te werken aan de beveiliging van de Wester Schelde, doch vindt het onredelijk, dat een gedeelte van deze werken ten laste van het waterschap „Het Vrije van Sluis" maar. dat de oude Schulze spoedig te rug zou komen. Bij hem wist men ten minste. waaraan men zich kon houden. DadcMjk zouden de andere gasten ver schijnen. Want het avondeten was bijna afgelopen. Mevrouw Casnarius Het het dessert voor wat het was en zeilde haastig de grote mime eetzaal door. „Een onuitstaanbaar wezen." sprak madame von Mallebré. Baron Keller keek op van zijn com pete, verslikte zich in een kersepit en zette ogen op. alsof hij zijn eigen bin nenste daarmee wilde doorboren. „Hoe zo?" vroeg hij toen. ..Snapt u dan niet. waarom die Oas- parius zo vlug getafeld heeft?" t„Misschien had zij trek," sprak hij ge dachteloos. Mevrouw von Mallebré lachte boos aardig. „Buitengewoon scherpzinnig bent u niet!" „Dat weet ik." antwoordde de baron. ..Ze wil die kleine millionnair aan dc haak slaan". ..Is 't hens'5" vroeg Keiler. ..Enkel en alleen omdat hij zo slecht gekleed is?" „Dat vindt zij juist romantisch". ..Romantisch noemt men dat?" vroeg htf. „Ja dan moet ik u geliik geven, me vrouw Casparius is inderdaad een on uitstaanbaar wezen". Even later begon hij te lachen. (Wordt vervolgd). zou komen. Ook de zeewering, aldus de voorntter, zal onze voortdurende aan dacht blijven vragen. De voorzitter betreurde het, dat het e:gedomsbezit wordt uitgehold en door hoge lasten de grondeigenaars voor steeds grotere problemen stelt, terwijl de pachtprijs wordt vastgehouden. Uit de Deltawerken zal ook voortvloei en een concentratie van polders, hier be treffen het enkele calamiteuze polders. Ook dit zal het waterschap voor nieuwe problemen stellen, terwijl het Vrije van Sluis zelf nog niet volgroeid is en men nog steeds bezig is de erfenis der voor gangers te saneren. De voorzitter gaf ten slotte een over zicht van dat, wat het afgelopen jaar reeds bereikt werd en voegde er aan toe, dat men zich niet moet laten overhaas ten door de komende Deltawerken. Ook moet het noodzakelijke werk niet blijven liggen. Wij moeten gewoon verder wer ken, en waakzaam blijven. Waar moge lijk zullen wij binnen het kader der Del tawet medewerken aan de beveiliging van Wester Schelde en zeewering. Alvorens men met de agenda begon, srrak de heer J. Mijs namens de alge mene vergadering zijn vertrouwen uit in de nieuwe dijkgraaf en zegde hem toe, dat de ingelanden achter hem zullen staan, In de moeilijke van Deltawerken, etc., die het waterschap tegemoet gaat. Ook de heer J. A. C. M. van Dongen was verheugd over de positieve lijn, wel ke uit de woorden van de dijkgraaf sprak en wenste hem e en goede ambtsperiode toe. Hij riep de vergadering op een een heid te vormen, door achter het bestuur te staan, en naar buiten als eenheid op te treden. De notulen der vorige vergadering werden vastgesteld. Verschillende grond aankopen voor verbetering van wegen en onderhoud der waterleidingen werden goedgekeurd door de vergadering. Voor het personeel werden de verschil lende Rijksregelingen voor vacantietoe- slag en de 3 pCt. 1955 van toepassing verklaard. De benodigde gelden werden uitgetrokken voor het herstel van het watergemaal te Biervliet. De aanbeste ding lag belangrijk boven de raming, ter wijl de vergoeding van oorlogsschade f 4000,minder was, dan werd verwacht Besloten werd de weg Kruisdijk-Platte- weg te Groede te verbeteren met subsi die van de Cultuur-Technische Dienst. Volgens globale raming kost dit werk f 100.000,— waarvan voor rekening van rleze dienst 53 pCt. komt. Daar de subsi die beduidend is, ging de vergadering na ampele overwegingen accoord met het b estuu rsvoorstel Besloten werd voor een bedrag van f 50.000,— de bestuursleden te verzeke ren voor invaliditeit en overlijden na een ongeval da.t hen mocht overkomen, ter wijl zij in hun functie van het water schap op weg een ongeval mochten krij gen. Met 23 stemmen voor, 10 tegen en 1 blanco, werd besloten de bestuursleden voor ongevallen aldus te verzekeren, zulks om eventuele aanspraken op het waterschap te voorkomen. Uitvoerig lichtte de voorzitter vervolgens het be stuursvoorstel toe tot verbetering van de bestaande zeewering achter het Zwin en sprak over het internationale contact, waarvan thans de resultaten zijn, dat België het Belgisch gedeelte zal herstel len en het Vrije van Sluis het Neder landse deel voor haar rekening neemt, zulks met een Rijkssubsidie, die waar schijnlijk 80 pCt. zal bedragen. Liever bad men gezien, dat het Zwin afgesloten zou worden, dan was men ineens van het onderhoud der lange dijk af. Daar het hier een internationale kwestie betreft, was het bestuur al blij, dat de zwakke Plaatsen in de zeewering hersteld mogen worden. Waar mogelijk, zal het natuur schoon behouden blijven. Hét is beslist niet verantwoord, hier een afwachtende houding aan te nemen, of het Rijk mis schien in het kader van de Deltawet voor 100 pCt. over de brug zal komen. Vol gens een globale raming zijn de kosten f 1 millioen. De heer Van Dongen merkte op. dat wel niemand in deze vergadering tegen hef bestuursvoorstel zou stemmen. Men juichtte het algemeen toe, dat ein- deliik een open oor is gevonden voor de enorme gevaren, waaraan men steeds is blootgesteld geweest. Wel waarschuwde de heer Van Dongen er voor. dat men niet direct accoord moet gaan met deze 80 oCt.. welke het Rijk hierin zou bij- iragen. Wanneer deze werken uitgevoerd worden in het kader der Deltawet, is het niet meer dan billiik, dat het Rijk 100 nCt. vergoed, alsmede het volledige ren teverlies. Vooral op dit laatste drong de leer van Dongen aan. daar de Rijksmo len noval e°ns langzaam begint te malen. Z.h.st. ping de vergadering ac coord met bet voorgestelde. Een voorstel van de heren J. J. Mijs en van Dongen om de afgetreden Dijk graaf een wachtgeld toe te kennen, werd door de vergadering verworpen met 36 tegen 13 voorstemmers. Van rondvraag werd gebruik ge maakt om de aandacht te vestigen on de dragline Men vroeg of bet niet mo ei lik was dat dit dure anuaraat over uren ging maken. Tn het D B. zal dit be keken worden. Met nadruk werd er op aangedrongen dat het bestuur spoedig komt met een voordraeht voor ingenieur aan het Waterschap. Fr waren 9 solliei- fnnten. doch de eisen die men moet snel len zün bijzonder hoow Wanneer de tüd riin is zgl het bestuur met een voor dracht. komen Aandacht werd nog ge vraagd voor het herstel van de Wacht- sluig te Retranchement en de Driekoker. De voorz. sloot de vergadering met. een dankwoord tot. de aanwezigen voor de vlotte besprekingen 12 AUGUSTUS 1956: Via een circulaire werden door het Actie-Comité tot behartiging belangen Veerhaven te Breskens, alle middenstan ders, belanghebbenden en eventueel ge dupeerden als gevolg van de verplaat sing der veerhaven en de nieuw aan te leggen oeververdediging, opgeroepen ter vergadering in hotel Valk op Dinsdag j.l. Dit comité, waarin zitting hebben de heren T. van Laarhoven, J. Carels, P. van Putten en N. Valk, werd destijds in het leven geroepen om actie te voeren tegen het verleggen van de bestaande veer haven, waarbij in de vergadering van Woensdag 21 Maart 1.1., op verzoek van de toen aanwezigen, besloten werd om eveneens actie te gaan voeren tegen de ontworpen nieuwe oeververdediging, die zou bestaan uit een zanddijk, waarmee vele mensen zouden gedupeerd worden door de daarmee gepaard gaande ont eigening van grond en panden. Ook uit zakelijk oogpunt bekeken zou dit voor Breskens een catastrophe betekenen, aangezien deze zanddijk niet door het publiek betreden zou mogen worden met het gevolg, dat het vreemdelingenbezoek aan Breskens sterk zou verminderen. Het Actie-Comité toonde op die ver gadering reeds een nieuw ontworpen plan, dat er zeer aantrekkelijk uitzag. In zijn openingswoord zei de heer van Laarhoven o.m., dat de beslissing om trent de nieuwe veerhaven is gevallen, deze komt ten westen van de gemeente, maar wat betreft de nieuwe zeewering is de beslissing nog niet gevallen. In sa menwerking met het gemeentebestuur worden nu alle pogingen aangewend om het door de Prov. Waterstaat aanvaar de en verbeterde plan er door te krijgen. Dit plan voorziet in de aanleg van een oeververdediging waarop een auto rijweg, fiets- en voetpad, met een 3-tal op- en afritten, n.l. aan de Westhaven- dam, tegenover de Westlandstraat en aan de nieuwe veerhaven. Verder ligt het in de bedoeling om ongeveer halver wege de Boulevard een fraai recreatie oord te scheppen. Vervolgens werd de kwestie vergoe ding aan gedupeerden door verplaatsing der veerhaven en de nieuw te leggen zeewering uitvoerig besproken, waarbij vaststaat, dat niemand aanspraak kan maken op wettelijke vergoeding. Wel kan deze uit morele overwegingen als com pensatie eventueel verstrekt worden. De voorzitter achtte zich gelukkig te kunnen mededelen dat het gemeentebe stuur, bij monde van burgemeester Eek hout, in Den Haag heeft kunnen be werkstelligen, dat de Directeur-Generaal van het Departement van Economische Zaken, de heer Groeneveld Meijer, a.s. Zaterdag naar Breskens zal komen om samen met het College van B. en W. en het Actie-Comité een bespreking te voe ren over de sociaal-economische ver anderingen in de gemeente als gevolg van de uit te voeren werken. In verband met deze bespreking gaf de voorzitter aan de aanwezigen de ge legenheid tot het doen van suggesties, die dan eventueel Zaterdag ter sprake kunnen worden gebracht. Van deze ge legenheid werd een dankbaar gebruik gemaakt. Zo deed de heer Priester de suggestie om de bestaande Westhaven- dam eventueel in te richten als wan- delpier. Van zeer groot belang moet worden geacht dat er een kleine kans bestaat voor de meest gedupeerde zakenlieden, om hun bedrijven te verplaatsen naar de onmiddellijke nabijheid van de nieuwe oeververdediging, waarbij dan natuurlijk moet kunnen worden gerekend, in de vorm v. compensatie, op overheidssteun. Wanneer dit doorgang zou vinden, zal door de Planologische Dienst het uitbrei dingsplan voor Breskens opnieuw beke ken worden in verband met uitbreiding in westelijke richting. Verschillende zakenlieden zullen Za terdag van de geboden gelegenheid ge bruik maken om persoonlijk met de heer Groeneveld Meijer hun moeilijkheden, die zullen ontstaan door de op handen zijnde veranderingen in de gemeente, te bespreken. Tenslotte deed de voorzitter nog een beroep op de middenstanders om voor Zaterdag per brief cijfermateriaal om trent hun panden en investeringen aan het Actie-Comité te willen verstrekken, waardoor aan de heer Groeneveld Meijer een en ander meer gedocumenteerd aan getoond kan worden. Breskens C. C. J. DE PREE f Zondagmiddag overleed geheel onver wachts, op 62-jarige leeftijd, de heer C. C. J. de Pree, in leven hoofd der openbare lagere school te Breskens. De heer De Pree werd in Aardenburg geboren en voltooide zijn studie aan de Normaalschool te Oostburg. Hij behaalde het onderwijzersdiploma in 1913, waar na hij naar zijn eerste standplaats Wijk bij Heusden vertrok. Van hieruit ging hij naar Bergambacht. In 1921 kwam hij als onderwijzer aan de openbare lagere school naar Breskens, waar hij in 1926 tot hoofd benoemd werd. Tevens was hij directeur van de Vis serij school en bestuurslid van de Wil- helmina-fröbelschool. Ook in het verenigingsleven heeft de heer De Pree een werkzaam aandeel ge had. Zo was hij jarenlang voorzitter van de voetbalvereniging „Breskens", als mede werkend lid der muziekvereniging „Uit het Volk - Voor het Volk". Daar de heer De Pree om gezond heidsredenen zijn functie als hoofd der school niet meer kon uitoefenen, was hem per 1 Augustus a.s., op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend. Woensdagmiddag werd onder grote belangstelling het stoffelijk overschot van de heer De Pree teraardebesteld. Onder de aanwezigen waren o.m. de beide wethouders, de heren van Haneg- hem en Notebaart, de gemeente-secreta ris, de heer Woittiez, het personeel en een aantal kinderen der o.l. school, oud leerlingen, collega's der bijz. scholen en uit andere gemeenten, de leden van de oudercommissie, afgevaardigden van het bestuur der Wilhelmina-fröbelschool, van de afd. Volksonderwijs, de Commissie van Toezicht van de Visserij school en vele anderen. Aan de groeve, die bedekt was met vele bloemstukken, werd het woord gevoerd door de heren J. van Haneghem, als loco burgemeester: burgemeester Eekhout was wegens ziekte verhinderd; F. Koster, als oudste lid van het personeel, tevens wnd. hoofd der school en voorzitter van de afd. Volksonderwijs; I. de Hullu. als persoonlijke vriend van de overledene en P. J Priester, als voorzitter van de oudercommissie. Door een aantal kinde ren van de o.l. school werden bloemen op het graf gelegd. Ds. van Beusekom besloot deze droeve plechtigheid met een kort woord en ge bed. waarna de zoon van de overledene, mede namens zijn moeder en familie, dankte voor de laatste eer aan ziin vader bewezen. Gevonden oorlogstuig Nog steeds komen er geregeld berich ten binnen dat er projectielen e.d. wor den gevonden. Voornamelijk komen deze uit de duinen of de duinstrook te voor schijn. Maandag j.l. zijn echter ook twee raketbommen aan het Oranjeplein door de H.V.D. weggehaald. Aanrijdingen. In de Dorpsstraat te Breskens heeft een aanrijding plaats gehad waarbij drie personenauto's betrokken waren. Een Franse auto reed in de richting van het Spuiplein. Tegenover de Ned. Herv. kerk werd deze door een volkswa gen, bestuurd door M. uit Berg en Dal, ingehaald, terwijl een andere personen auto, bestuurd door T. uit Goes, deze twee auto's nogmaals probeerde in te halen. Hoewel de rijbaan van de Dorps straat tamelijk breed is, was hij toch niet breed genoeg om drie auto's naast elkaar te laten rijden zonder met elkaar in botsing te komen. De volkswagen werd aangereden door de meest links rijdende auto en kwam vervolgens weer terecht tegen de auto van Franse nationaliteit. Persoonlijke ongelukken kwamen hierbij niet voor. Wel werden alle drie auto's beschadigd. De Rijkspolitie stelde een onderzoek in. Maandag j.l. had in de Dorpsstraat te Breskens een aanrijding plaats tussen een personenauto, bestuurd door M. uit Vlissingen en een wielrijdster, mevr. K. uit Breskens. Genoemde wielrijdster stak plotseling de betonnen rijbaan over met haar rijwiel en werd door de auto aan gereden, waarbij zij enige verwondingen opliep. Dr. Ossewaarde verleende de eer ste hulp. Het rijwiel werd zwaar en de auto licht beschadigd. Hengelclub opgericht. In hotel „Luctor et Emergo" te Bres kens kwamen, op initiatief van de heer I. Verduijn, een 11-tal hengelaars bijeen met het doel een hengelclub op te rich ten. Nadat de heer Verduijn het doel en streven van deze bijeenkomst had uit eengezet, gaven de 11 aanwezigen zich op als lid. Als voorlopige bestuursleden zullen fungeren de heren I. Verduijn en P. Brakman. Met algemene stemmen werd de clubnaam: „Houdt uw snoer strak" aangenomen. Besloten werd om op 30 Juni a.s. de eerste hengel wedstrijd te houden in de haven. Nieuwvliet Geslaagd. Het echtpaar Labijtde Ruijsscher te Nieuwvliet slaagde te Rotterdam voor het diploma kruidenier. Retranchement Vrouwenbond. Dezer dagen werd te Retranchement een afdeling opgericht van de Vrouwen bond van het N.V.V. Dertien dames ga ven zich op als lid. Mevr. M. Dijk-Lang- straat hield een inleiding over doel en

De Schakel | 1956 | | pagina 2