MET VAK AN riE Drie manen in ie sneeuw ALG. NIEUWS- EN AD r ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Burgerlijke Stand Avondvierdaagse te Oostburg Plaatselijk Nieuws Feuilleton de ichakel ne Jaargang - Nr. S94 Vrijdag 15 juni 1956 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. exrta Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.,"»» - GIRO 358296 Weldra komt de zomer weer in 't land en vormen de vacanties weer het onder werp van gesprek, 't Geeft niet, welke plannetjes u hebt, als u er maar tijdig aan denkt. „Hals-over-kop" iets in elkaar zetten wordt zelden een succes De jongedames op deze foto hebben GEMEENTE SCHOONDIJKE over de maand Mei 1956. GEBOORTEN: 21, Leendert, z. v. O. A. de Lijser en S. C. van de Wege; 27, Jan Peter, z. v. P. J. Bunschoten en J. W. Levers. HUWELIJKEN: 11, H. F. M. J. Ooster- baan, 23. j. en E. T. Bril, 21 j.; 17, M. Boeije, 30 j. en R. J. Buijze, 26 j.; 18, E. J.Pijcke, 27j. en E. M. van den Broecke, 22 j.; 29, P. Geerlings, 36 j. en C. D. de Regt, 31 j. OVERLIJDEN: 2, J. A. Leenhouts, 75 j.; 3, M. van der Ginst, 90 j^; 15, F. Ver- planke, wed. van F. Willemsen, 85 j27, N. de Putter, echtgenote van C. de Kra ker, 80 j.; 12, J. Schijve, 78 j. te Vlissin- gen. INGEKOMEN7, D. Emondt, van 's-Gra- venhage naar Van der Slikkestraat 21; 16, H. A. J. M. de Clerq, van Zuiddorpe naar W 15; 16, E. E. M. de Waal, echtge note van H. A. J. M. de Clerq, van Axel naar W 15; 18, E. M. van den Broecke, echtgenote van E. J. Pijcke, van Biervliet naar D. A. Lammestraat 1. VERTRÓKKEN: 7, J. C. E. de Badts, van O 53 naar Hulst, Grote Markt 15; 14, L. F. Tellier, echtgenote van C. I. Ekkebus, van W 93 naar Groede; 25, R. J. Buijze, echtgenote van M. Boeije, van W 74a naar Axel; 28, E. T. Bril, echtgenote van H. F. M. J. Oosterbaan, van O 17 naar f i&ïj?*- het voornemen er met een groep j e opuit te trekken, per fiets, en bestuderen de te volgen route op hun (wasbare) land kaart van „perion". Ook werken ze reeds aan herstel en uitbreiding van de zomergardarobe. Bent u nog niet zo ver? Oostburg; 28, I. A. Verkruijsse, van W 112a naar IJzendijke; 28, E.-A. Jansen, echtgenote van I. A. Verkruijsse, van Dorpsplein 23 naar IJzendijke; 28, M. S. Vastenhout, van Dorpsplein 25 naar Til burg. GEMEENTE GROEDE over de maand Mei 1956. GEBOREN: 23, Jannis J., zn. van W. J. Moggré en van N. J. Basting te Oosthurg. OVERLEDEN: 10, W. J. Brakman, 5 j., zn. van W. C. Brakman en van S. J. Snoep; 10. J. A. Voogdt, weduwe van D. Fregeres, 83 j15, M. S. Cijsouw, echt genote van P. Brakman, 49 j19, A. de Hullu, echtgenoot van S. M. Leenhouts, 66 j.; 6, J. J. Ras, echtgenoot van S. van de Wege, 50 j. GEHUWD: 24, Pieter J. Bodderij, 26 j., wonende te Sluis en Marie E. de Gar- deijn, 22 j., wonende te Groede; 31, Ja cobus P. Roofack, 32 j., wonende te Groede en Janet A. Douglas, 25 j., wo nende te Hatfield (Eng.). INGEKOMEN: 2, A. J. van de Vijver, van Amerika naar A 149; 14, J. M. Hee- tesonne, van Oostburg naar A 206; 14, L. F. Ekkebus-Tellier, van Schoondijka naar A 274; 17, W. Aalbers en gezin, van Zwollerkarspel naar W 52; 17, S. M. Spiessens-De Baere, van Waterland kerkje naar O 37. VERTROKKEN: 3, J. F. Persoons, van A 102 naar Alphen,; 4, A. A. de Bliek, van O 148 naar Heesch; 23, C. P. van Sabben, van A 17a naar Nieuwvliet; 24, groot succes. De deelnemers van de Avondvierdaag se in W. Z.-Vlaanderen startten Zater dagmiddag vanaf het gem. sportterrein in Oostburg voor de laatste 20 km., na vooraf reeds 3 avonden achtereen 15 km. te hebben afgelegd. Alle deelnemers, 84 in totaal, die voorafgaande avonden aan deze tochten deelnamen, legden ook deze laatste km. zonder uitvallers af. Onder hen bevonden zich twee wandelaars, die vanaf het bestaan van de Avondvier daagse in W. Z.-Vlaanderen, dit is voor de negende achtereenvolgende maal, de ze tocht met goed gevolg volbrachten, n.l. mej. M. van Hal en dhr. P. A. Cats- man uit Oostburg. De heer en mevr. van den Bos uit Oostburg, de oudste deelnemers in jaren, deden voor de 4de maal mee. Alle deelnemers liepen indi vidueel aan de tocht mee, uitgezonderd één groep, n.l. van de technische school Oostburg. De schoolwandeltocht op Zaterdag middag, waarvoor grote belangstelling bestond, 400 leerlingen van 12 verschil lende scholen, werd in verband met de regen bekort van 10 tot 6 k.m. Er werd deelgenomen door de volgende scholen: o.l. school Oostburg, chr. nat. school te Oostburg, o.l. school IJzendijke, o.l. school Zuidzande, r.k. meisjesschool IJzendijke, o.l. school Waterlandkerkje, landbouwhuishoudschool Schoondijke, o.l. school Groede, chr. l.s. Breskens, o.l. school Cadzand, o.l. school Breskens, het lyceum Oostburg. In garage Brugge werd na afloop door de jury, bestaande uit de heren J. A. Bal uit Middelburg, F. A. Kolijn en I. A. Brakman uit Oostburg, de uitslag bekend gemaakt. Deze was: le prijs o.l. school Cadzand (wisselbeker)2e pr. chr. nat. school Oostburg; 3e pr. landbouwhuis houdschool Schoondijke. Ook bij deze scholieren waren geen uitvallers. Weth. Geuze reikte de prijzen uit. Aardenburg Raadsvergadering. De Raad der gemeente Aardenburg kwam in openbare zitting bijeen onder leiding van burgemeester J. M. A. C. van Dongen. Afwezig waren mevr. van den Broecke en de heer de Vriendt. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Naar aanleiding van deze notulen informeerde de heer Paridaen, waarom het uitbrei dingsplan voor Sint Kruis niet op deze agenda vermeld is. De voorzitter ant woordde, dat niet in deze, maar in een volgende raadsvergadering dit opnieuw aan de orde zou worden gesteld. De voorzitter deelde nog mee, dat de heer Moens, die de vorige vergadering werd aangesteld tot chauffeur-monteur aan de gemeente inmiddels zijn rijbewijs voor personenauto's heeft behaald en dit door ERICH KASTNER 11 „Nu wordt het me toch al te bont," verklaarde de arme man vastbesloten. „Vraag onmiddellijk telefonische ver binding voor me aan met Berlijn Met de Poetsblankfabrieken. Ik zal me bij de directeur-generaal beklagen! Nu, ge beurt er nog wat? Mijn naam is Schulze en ik ben de tweede winnaar van de prijsvraag. Ik zou tien dagen in Grand Hotel Bruckbeuren verzorgd en onder gebracht worden. Hier zijn de legitima tie-bewijzen. Geef de hoorn eens aan!" Onkel Polter begon, zonder het zich zelf bewust te zijn, lichtelijk te buigen. Hij begreep de wereld niet meer. On middellijk kwam hij achter zijn uitstal ling vandaan, steeg van zijn podium af, werd opvallend klein en mompelde„Een ogenblik, alstublieft!" draafde naar het kantoor, om de directeur te halen. „Beestachtig gewoon!" zou deze zeggen. Schulze en Kesselhut waren voor een ogenblik alleen. „Geheimraad," sprak Johan, „willen we heus niet liever terugreizen?" Schulze was klaarblijkelijk doof. „Er is iets vreselijks gebeurd," fluis terde Johan. „Stel u zich eens voor: daar net toen ik arriveerde „Nog één woord," sprak de Geheim raad „en ik sla je een neusbloeding". Het klonk overtuigend genoeg. „Op gevaar daarvan begon Johan. Doch daar opende zich de liftdeur en de heer Hagedom trad te voorschijn. Hij liep recht op de portiersloge toe en hield een prentbriefkaart in zijn hand. „Maak dat je wegkomt!" fluisterde Schulze. Meneer Kesselhut gehoorzaamde, doch ging, omin de nabijheid te blijven, we derom aan een der tafeltjes in de hal zitten. Hij keek zwart. Dadelijk zouden de millionnair, die men voor een arm man hield en de arme man, die men voor een millionnair hield tegenover el kaar staan. De misverstanden trokken zich boven het hotel samen als een on weerswolk. De jongeman zag de heer Schulze staan en groette beleefd. De ander be antwoordde de stomme groet. Hagedorn keek zoekend rond. „Neemt u mij niet kwalijk," sprak hij. „Ik ben pas aange komen. Weet u misschien ook, waar de brievenbus hier in 't hótel is?" „Ik ben ook juist gearriveerd," ant woordde de arme man. „En de brieven bus is links achter de tweede glasdeur". „Ja, ik snap het!" riep Hagedom, ging M. E. Bodderij-de Gardeijn, van O 83 naar Sluis; 26, C. D. Willemsen en gezin, van A 264 naar Aardenburg. weg, wierp de kaart aan zijn moeder in de bus, kwam voldaan terug en liep weer op de ander toe. „Hebt u nog geen ka mer?" „Neen," antwoordde deze. „Men is er over aan 't beraadslagen. Men weet nog niet of men het er wel op zal wagen, mij onder dit bescheiden dak een onderko men te verschaffen". Hagedom lachte. „Hier kan men alles verwachten. Wij zijn, geloof ik, allebei in een bij uitstek komisch hotel verzeild geraakt". „Wanneer u het woord komisch ten minste letterlijk opvat, dan kan ik u ge lijk geven". De jongeman bestudeerde een hele tijd de man recht tegenover hem. Plotseling zei hij„Wilt u er alstublieft niet gepi keerd over zijn, maar ik zou zo dolgraag eens willen raden, hoe of u heet". De ander trad een schrede achteruit. „Wanneer ik de eerste keer misraad, geef ik het op," verklaarde de jongeman. ..Ik heb een dwaze veronderstelling in mijn hoofd." En omdat de oude man geen antwoord gaf, ging hij verder: „Hartelijk dank voor uw toestemming. Nu dan: u heet Schulze! Klopt dat?" De ander scheen getroffen. „Het klopt," sprak hij. „Ik heet inderdaad Schulze. Maar hoe weet u dat? En door wie?" „Ik weet het niet meer," beweerde de jongeman. „U hebt de tweede prijs be binnenkort ook voor vrachtauto's hoopt te behalen. De diepvries-installatie te Sint Kruis is wederom uitgebreid. De heer Paridaen bracht namens de bevolking van Sint Kruis dank voor de verleende medewer king van de zijde van het gemeentebe stuur en deelde nog mee, dat Sint Kruis de grootste diepvriesinstallatie van ons land heeft. Plannen worden beraamd om ook op Eede met een dergelijke installatie te starten. Dank werd gebracht aan de Centrale Dienst voor Bouw- en woning toezicht voor de snelle behandeling van de financieringen, welke overeenkomstig de bepalingen vóór 1 Juni moesten wor den ingediend. De bestaande straatverlichting zal met een 3-tal lantaarns in Aardenburg wor den uitgebreid en met een lantaarn in Eede. De Aardenburgse lantaarns kosten f 320,per stuk en worden geplaatst tussen de Busschieterstraat en de jon gensschool. Subsidié werd verleend aan de vereni gingen voor Wijkverpleging, n.l. het Wit- Gele en het Groene Kruis. Ze krijgen elk f 2,per aangesloten lid. Het Wit-Gele Kruis heeft 710 en het Groene Kruis 258 leden. De gemeenterekening over het jaar 1953 werd vastgesteld. De gewone dienst heeft aan inkomsten f 596.106,13 en aan uitgaven f 579.627,91, zodat er een batig slot is van f 16.478,22. De kapitaaldienst heeft f 3.693.987,01 aan inkomsten en f 4.387.879,33 aan uitgaven, zodat er hier een nadelig slot is van f 693.892,32. Aangeboden werd de gemeentereke ning over 1954. Voor de gewone dienst bedragen de inkomsten f 791.283,07 en de uitgaven f 759.015,49 dus een batig slot van f 32.267,49. Voor de kapitaal- dienst zijn deze getallen: uitgaven f 4.251.659,50 en inkomsten f 3.475.440,15 dus een nadelig slot van f 776.219,35. Voorts werd nog besloten tot de huur van een gedeelte van de gasfabriek voor een bedrag van f 350,per jaar. De rondvraag leverde niets bijzonders meer op. Sluis Wielerwedstrijd. Voor de 6e wielerronde van Sluis be stond grote belangstelling. Ook de Sluis- se beginnelingen B. de Ruijter, F. Stabij en de 13-jarige R. Vijnckier, waren van de partij. Laatstgenoemde leverde al een hele prestatie, door de koers, zij het met meer dan een ronde achterstand, uit te rijden. Na ongeveer 20 van de 40 ronden te hebben gereden, liep J. v. d. Klundert, na het winnen van een premie, weg uit het peloton. Na enkele ronden wisten H. de Vos en J. Zeilmans zich bij hem te voegen. Tesamen en met de hulp van M. Heeren, wisten zij spoedig een ruime voorst'" rong te nemen. De reactie van de :treekfavoriet Miel Verstraete uit Eede, C. van Amsterdam en enkele anderen kwam, ook al omdat de samenwerking tussen hen niet erg vlotte, te laat. In de sprint wist H. de Vos zijn rivalen met ruim verschil te kloppen. De uitslag was: 1. H. de Vos, Oosterhout; 2. J. Zijl mans, Raamsdonk; 3. J. v. d. Klundert; 4, J. Horvest, Breda; 5. C. van Amster dam, Oosterhout; 6. E. Verstraete, Eede; 7. J. van Geel, Lepelstraat; 8. J. Linders, haald van de Poetsblank-fabrieken. Ziet u wel! Ik behoor namelijk tot de zieners, maar dan tot de mindere socrt. En nu moet u eens raden, hoe of mijn naam is!" Schulze dacht na. Opeens verhelderde zijn gezicht. Het straalde letterlijk, toen hij uitriep: „Ik weet het! Uw naam is Hagedorn!" „Jawel," zei de jongere. „Van ons kun nen de mensen nog wat leren!" Ze lach ten en schudden elkander de hand. Shul- ze ging op zijn rieten mand zitten en bood de ander eveneens*een plaatsje aan. Zo zaten ze, als twee brave jonge tjes en ze raakten onmiddellijk in een spontaan gesprek over het reclame-we- y^n. En wel speciaal over de betrekke lijkheid van het succes, intake al te or- ginele slagzinnen onder het publiek. Het was, alsof ze elkaar reeds jarenlang ken den. Meneer Johan Kesselhut, die zijn ge zicht achter een krant hield verborgen, doch zó, dat hij er net nog langs kon gluren, was ten zeerste verbaasd. Toen begon hij een plannetje te smeden. En tenslotte liet hij zich met de lift naar de tweede étage brengen, om zijn kamer met bad en balcon eens in ogenschouw te nemen en de koffers uit te pakken, opdat zijn nieuwe kleren niet zouden kreukelen. Toen Kühne en Polter, na een uitvoe-

De Schakel | 1956 | | pagina 1