BRILLEN Drie mannen In de sneeuw ALG. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Burgerlijke Stand Feuilleton 2&rfllemaefier" Plaatselijk Nieuws tie Jaargang - Nr. 593 Vrijdag 8 juni 1956 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. exrta Telefoon 429 .j DRUKKERS-UITGEVERS; !FS SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.**» - GIRO 358296 GEMEENTE OOSTBURG over de maand Mei 1956. GEBOORTEN: 28 April, Jacobus Pieter, zn. van C. M. Quist en van D. Dieleman, wonende te IJzendijke; 30 April, Juliana Margaretha, d. van J. M. Pattiasina en van C. A. Wenno, wonende te Oostburg 1 Mei, Marlies Bertha Julma Maria, d van W. W. M. Thilleman en van M. M. Overmeire, wonende te Oostburg; 2, In grid Suzanna Maria, d. van O. A. Barra en van M. Blaakman, wonende te Oost burg; 2, Maria Anna Julma, d. van J. A. Mangnus en van M. A. E. Dierikx, wo nende te Biervliet; 5, Ria Alina Seraphi- na, d. van M. Th. M. van Vioren en van A. de Groote, wonende te Sluis; 8, Alfred Eugène, zn. van A. A. Breijaert en van M. M. Lempo, wonende te Aardenburg; 7, Jacomina Heieen, d. van C. Scheele en van M. J. Scheele, wonende te Oost burg; 8, Marie Lucia, d. van J. S. de Kok en van M. J. Depuijdt, wonende te Oost burg; 10, Magdalena Emelia Maria, d. van P. A. van Pamelen en van M. G. van Vooren, wonende te Sluis; 11, Johanna, d. van D. W. Jumelet en van T. P. Ver- hage, wonende teOostburg; 19, Jois, zn. van C. Licumahwa en van M. Titahena, wonende te Oostburg; 21, Elisabeth Ja- coba, d. van I. D'Hont en van J. J. Knuist wonende te Oostburg; 23, Jannis Jacob, zn. van W. J. Moggré en van N. J. Bas ting, wonende te Schoondijke; 23, Dina Maria, d. van A. W. van Dale en van D. A. den Dekker, wonende te Oostburg; 24, Adriaan Jannis, zn. van P. A. van de Lijcke en van J. M. Baas, wonende te Cadfand; 26, Jacques Andrias, zn. van M. Sumah en van L. Pessireron, wonen de te Groede; 30, Anneliesje Catharina Elizabeth, d. van P. E. Cauwels en van J. S. Moens, wonende te Oostburg; 30, Reina Sophia, d. van J. B. van Mechelen en van P. Suurmond, wonende te Oost burg; 31, Maria Anna Caecilia, d. van J. J. Commandeur en van C. A. M. Tas, wonende te Oostburg. HUWELIJKEN: 1, Pierre Joseph Aimé Hoste, 34 j., wonende te Aardenburg en Maria Johanna Petronella van Unen, 27 j., wonende te Oostburg; 17, Johannes Bernardus Cauwels, 31 j. en Maria Hen- drika Risseeuw. 28 j., beiden wonende te Oostburg; 18, Pieter Cornelis van Loon, 26 j., wonende te Middelharnis en Cat harina Maria Dirkx, 24 j„ wonende te Oostburg; 38, Marcel Jacobus Fijnaut, 25 j., wonende te Waterlandkerkje en Wilhelmina Elizabeth de Voogt, 21 j., wo nende te Oostburg; 28, Jan Izaak van Strien, 27 j. en Corrie Jacomina van Dale, 25 j., beiden wonende te Oostburg; 29, Jasper Rentier, 22 j. en Jacomina Su zanna Contant, 22 j., beiden wonende te Oostburg: 31, Marinus Cornelis Abraham Kareis, 29 j., yonende te Breskens en Pieternella Jozina Versprille, 25 j., wo nende te Oostburg. OVERLIJDENS: 28 April, Helena Philo- mena Audenaert, 33 j., echtgenote van C. de Vetter, wonende te Sluis; 6 Mei, Louisa Maria Dusebout, 83 j., wonende te Sluis; 6, Jacob Josephus Ras, 50 j., echtgenoot van S. van de Wege, wonende door ERICH KASTNER 10 „Kent u hem?" vroeg de directeur enthousiast. „Maar dat is enorm! Ver telt u nog eens iets over hem". „Neen, dat kan ik niet," sprak de heer Johan Kesselhut. De anderen lachten. Mevrouw Cas- parius dreigde schalks met haar vinger. Johan Kesselhut wist zich geen raad. Hij nam zijn kamersleutel ter hand en wilde ontsnappen. Men versperde hem de weg. Honderd vragen dwarrelden door de lucht. Mensen stelden zich aan hem voor en schudden hem de hand. Hij noemde onophoudelijk zijn naam. „Lieve meneer Kesselhut," sprak de dikke heer Lenz tenslotte. „Het is hele maal niet aardig, dat u ons zo lang laat smeken". „Is hij getrouwd?" vroeg mevrouw Casparius. Baron Keiler, de trouwe trawant van mevrouw van Mallebré mengde zich in het gesprek. „Hoe kan men nu in een dergelijke jas rondlopen wanneer men geld heeft? Dat vind ik iets onbegrijpe OOSTBURG te Groede; 13, Marie Louise Wijffels, 72 j., echtgenote van Ch. P. Ongenae, wo nende te Biervliet; 15, Beatrice Godelie- ve Hast, 47 j„ wonende te Sluis; 15, Ame lia Margaretha Calebout, 85 j., weduwe van Th. Matthijs, wonende te Oostburg; 19, Aloisius Haverius Aernouts, 75 j., we duwnaar van A. M. Hoste, wonende te Aardenburg; 21, Janna Suzanna Ocké, 32 j„ echtgenote van P. Dobbelaar, wo nende te Zuidzande; 23, Maria Suzanna Porreij, 83 j„ weduwe van C. J. de Reu, wonende te IJzendijke; 25, Franciscus Jacobus Rijckaert, 81 j., weduwnaar van A. Alida, wonende te Aardenburg. Aardenburg Benoeming fröbelonderwijzeres. Mej. E. Blommaart te St. Jansteen is met ingang van 1 Juni benoemd als frö belonderwijzeres aan de kleuterschool te Aardenburg. 25 jaar in dienst der gemeente. In het gemeentehuis te Aardenburg werd Zaterdagmorgen, in tegenwoordig heid van het college van B. en W, de gemeenteraadsleden en het gemeente- pefsoneel, de heer H. Beun, chef-gemeen tewerkman, gehuldigd in verband met het feit, dat hij 25 jaar in dienst der gemeente Aardenburg was. Burgemeester van Dongen feliciteerde de heer Beun met zijn zilveren jubileum en bood hem namens de gemeente een geschenk onder couvert aan. Wethouder Catsman bood de jubilaris een geschenk aan. Nog vele gelukwensen volgden, die bijna alle vergezeld gingen van een stof felijk blijk van waardering. De populaire gemeentewerkman dankte geroerd voor alle gelukwensen en hoopte dat hij nog vele jaren in dienst van de gemeente zou mogen werken. Zevende ronde van Aardenburg. De zevende ronde van Aardenburg, een wedstrijd voor nieuwelingen over 65 km., is gewonnen door E. Verstraete uit Eede. Er verschenen 21 renners aan de start. Reeds kort na de start ontspon zich de strijd tussen de plaatselijke favoriet Ver- traete en M. de Jong uit Breda. Eerst ging de Jong er tussenuit, doch Ver straete liep hem weer in. In de 10e ronde deed de Jong andermaal een ontsnap pingspoging waarbij hij een voorsprong Wist te behalen van een halve minuut, doch weer werd hij achterhaald door Verstraete en vele anderen. De wedstrijd werd dan ook beslist door een massa sprint, waarbij de uitslag luidde: 1. E. Verstraete, Eede in 1 uur, 35 min.; 2. J. van Geel; 3. H. Vernooij4. D. Wou- terse; 5. L. Timmermans; 6. M. de Jong; 7. M. Roks; 8. S. van de Klundert; 9. S. Linders en 10 F. van Doeselaar, allen in lezelfde tijd als de winnaar. lijks". Juffrouw Marek, de dochter van een Boheems briketten-koning, vond daar entegen de verkleding van Hagedorn buitengewoon origineel. Plotseling sloeg de gong. Het troepje ging zich verspreiden, want men had trek gekregen. Kesselhut die aan een tafeltje in de hal had plaats genomen, met zorgrim- pels op zijn voorhoofd, wist geen uit weg. Eén ding stond als een paal boven water: Juffrouw Hilde en de verdraaide Kunkel hadden gisteravond getelefo neerd. Siamese katten in de kamer van Hagedorn. Dat zou wat worden! De arme man, die, terwijl hij zijn volksdeuntje floot, zijn rietmand door de sneeuw sjorde, had koude, natte voe ten. Hij stond een ogenblik stil en ging zuchtend op zijn reismand zitten. Bo ven op de heuvel lag een groot donker ebouw, waarvan talrijke vensters ver licht waren. Dat zal het Grand Hotel zijn, dacht hij. Ik zou veel liever een klein doorrookt logement willen betrek ken, inplaats van deze idiote stenen blokkendoos. Toen schoot hem te bin nen, dat hij immers de mensen wilde leren kennen. - 't Is eigenlijk onzinnig! zei hij hardop. - Ik heb de mensen im mers al lang door. Toen bukte hij zich om een sneeuwbal te maken. Hij hield die lang in allebei zijn handen. Zou hij Breskens K.V.P.-forum In hotel de Milliano te Breskens hield de K.V.P. een forum. Hieraan namen deel de heren mr. dr. Mes, ir. Dikötter, J. van Dongen, C. van Belleghem, W Weterings, Th. Andriessen en Ch. Buk- kens. Op de verschillende vragen, die ge steld werden, gaf het forum uitvoerig antwoord. De vraag met betrekking tot uitkering van bedrijfsoorlogsschade was aanleiding tot meer uitgebreide bespre kingen. Betreffende vergoeding voor de bedrijven die schade lijden door het ver leggen van de Veerhaven, werd medege deeld, dat rechtskundig hieraan niets te doen is. Moreel gezien zou er vergoeding moeten worden gegeven, maar men ver wacht niet, dat de regering hiertoe zal overgaan. Ook het beruchte artikel 4 in de erf pachtsovereenkomst zal voor de water staat aanleiding zijn niet tot vergoeding der schade over te gaan, ofschoon het forum dit niet direct uitgesloten achtte, daar men de buitengewone verzwarin gen der zeeweringen te danken heeft aan de a.s. verwezenlijking van het Del taplan. Ook de vrije veren ontkwamen op deze avond niet aan een bespreking. De vra gensteller kwam met het voorstel om de veren weer te belasten, maar de inwo ners van Z.-Vlaanderen en de Zeeuwse eilanden gratis vervoer te geven. Men vond het niet juist, dat een veer waar zoveel vreemdelingen gebruik van ma ken, alleen door eigen mensen moet wor den betaald. Op de duur zou men, aldus het forum, toch tot een vaste oeververbinding moe ten komen, omdat verbinding per schip het verkeer niet meer zal kunnen op vangen. Of dit een brug of een tunnel zou moeten zijn en de plaats waar die zou komen, liet men aan de deskundigen over. Raadsvergadering De Raad der gemeente Breskens kwam Maandag j.l., onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Eekhout, in openbare vergadering bijeen. Mededeling werd gedaan van het feit, dat de Minister van Verkeer en Water staat m.i.v. 1 Juni 1956 een wachtverbod heeft vastgesteld voor de zuidzijde van de ventweg aan het Spuiplein. Door B. en W. werd tot werkman op arbeidscontract bij het Vismijnbedrijf aangesteld de heer D. de Kruijter Izn. Een in de vorige vergadering verdaagd voorstel om te komen tot de vaststelling van een uitbreidingsplan voor alle bui ten het wederopbouwplan gelegen gron den kwam opnieuw ter tafel. De heer van der Hooft zag gaarne voordat opdracht tot ontwerp van een uitbreidingsplan aan een deskundige werd gegeven, dat de Raad zich uitsprak hem tegen een lantaarn gooien? Zoals enkele dagen geleden die twee joggies in de Lietzenburgerstrasse. Of zoals hij eens zelf, veertig jaar geleden? Meneer Schulze kreeg het koud aan zijn vingers. Hij liet de kleine witte sneeuwbal onge bruikt vallen. Ik kan immers toch niets meer raken, dacht hij melancholiek. Late skiërs kwamen voorbij. Ze be klommen de heuvel naar het Grand Ho tel. Hij hoorde hen lachen en stond op. De rundleren laarzen knelden hem. De rietmand woog zwaar. Het paarse costuum uit de Früchtstrasse trok onder de armen. - Ik zou me zelf wel een draai om de oren willen geven, sprak hij ge ïrriteerd en stapte weer door. Toen hij het hotel binnentrad, ston den de skiërs bij de portier, kochten kranten en keken verbaasd naar hem. Een elegant gekleed heer verhief zich uit zijn stoel. Ach nee, dat was immers Johan. Kesselhut naderde verdrietig. Smekend zag hij de arme man aan. Maar die blik ken ketsten af. Meneer Schulze zette zijn rietkoffer neer, draaide het hotel de rug toe en bestudeerde een plakaat, waarop stond te lezen, dat de daarop volgende avond, in de verschillende zalen van het hotel een vagebondenbal zou plaatsvin den. Dan hoef ik me tenminste niet eerst te verkleden, dacht hij voldaan. De ski-lopers verdwenen, luidruchtig over bepaalde facetten van het uitbrei dingsplan, zoals de plaats van het sport terrein en de woningbouw. De voorzitter wil dit aan de ontwerper overlaten. De Raad zal echter alle zeggenschap heb ben om voordat het plan vastgesteld wordt, eventuele wensen uitgevoerd te zien. Uiteindelijk werd besloten het ont werpen van een uitbreidingsplan aan een deskundige op te dragen. Aan het bestuur van de School met de Bijbel werd financiële medewerking toe gezegd tot het aanschaffen van een schoolradio. In verband hiermede merkte de heer van der Hooft op, of deze methode van onderwijs ook reeds op de openbare school toegepast wordt. De voorzitter antwoordde ontkennend. De vergoeding der exploitatiekosten van de R.K. lagere School over 1956 werd vastgesteld op f 2310,-. Aan de Nederlandse Amateur Toneel Unie te Utrecht wordt over 1956 een sub sidie toegekend van f 25,- per aangeslo ten toneelvereniging, wat voor Breskens neerkomt op f 50,-. De verschillende rekeningen over 1952 werden als volgt voorlopig vastgesteld: Gemeenterekening: gewone dienst in komsten f 556.857,55, uitgaven f 526.602,81 batig slot f 30.254,74; kapitaaldienst in komsten f 5.382.626,03, uitg. f 5.888.878,60, nadelig slot f 506.252,57; rekening Vis mijnbedrijf: gewone dienst baten f 135.219,09, lasten f 124.018,53, batig slot f 11.200,56, kapitaaldienst ontvangsten en uitgaven beide f 197.405,77. Voor mededelingen omtrent de bespre king, die B. en W. samen met o.a. het plaatselijk actie-comité met Gedeputeer de Staten hadden aangaande de oever verdediging ging de raad in besloten ver gadering. Na heropening van de vergadering werd de situatie van de nieuwe veerha ven besproken, aan de hand van een 2- tal tekeningen, die van de Rijkswater staat werden ontvangen. De heer Goet- hals had hierbij aanmerkingen op de plaatsing van de bushalte, aangezien hierbij weer net als vroeger de passagiers de rijweg moeten oversteken om bij de boot te kunnen komen. Voorts achtte men het twijfelachtig, of de Van Zuijenstraat het verkeer naar en van de boot af kan. Men zou daarom dit verkeer willen splitsen over de Lan- geweg en Van Zuijenstrat. Tijdens de be spreking van dit punt kwam de heer Goethals met een nieuw voorstel tot het verkrijgen van compensatie voor de ver legging van de veerhaven in de vorm van aanleg van een derde haven voor het scheepvaartverkeer met bijbehorende in dustrieterreinen op de plaats van de hui dige veerhaven en het huidige zwembad. Dit plan vond in de raad algemene in stemming. B. en W. zullen een commissie samenstellen, die het plan Goethals na der zal bestuderen. In deze comissie zul len namens de raad zitting nemen de heren De Feijter, Cambier, Goethals en een lid der P. v. d. A.-fractie. De heer Van der Hooft oefende in het kader vn de besprekingen rond de veer haven scherpe critiek uit op de Kamer van Koophandel, welke het ene ogenblik zich uitspreekt tegen de vrije veren, ter wijl zij tegelijkertijd propaganda maakt en struikelend over eikaars benen, in de lift. De portier monsterde de naar hem toegekeerde rugzijde van de arme man en sprak: „Venten is verboden!" Daarna wendde hij zich tot Kesselhut en vroeg naar diens wensen. Kesselhut zei: „Ik moet van morgen af gaan ski-lopen. Ik weet niet, hoe dat moet. Denkt u dat ik het nog zal kunnen leren?" .Ja natuurlijk!" meende Onkel Polter. Dat hebben nog wel heel anderen dan u geleerd. U kunt het beste privaatles sen nemen bij Graswander-Toni. Dan kan hij zich helemaal aan u wijden. Bo vendien is het veel prettiger, dan wan neer u in de grote cursus, bij het voort durend ondersteboven vallen, steeds door dertig mensen wordt gadegeslagen". De heer Kesselhut werd nadenkend. ,Wie valt om?" vroeg hij aarzelend. „U," stelde de portier vast. „Languit!" De gast kneep zijn ogen half dicht. „Is dat dan niet erg gevaarlijk?" „Ternauwernood," sprak de portier. .Bovendien wonen er zeer handige doc toren in Bruckbeuren. De specialist Dr. Zwiefel bijvoorbeeld, is door zijn genees methode van gecompliceerde beenbreu ken over de hele wereld beroemd. De benen, die in zijn kliniek behandeld wer den, zijn achteraf een stuk mooier ge worden!" „Ik ben niet ij del," sprak de gast. Hierom moest de arme man, die in-

De Schakel | 1956 | | pagina 1