de Schakel BOBBE Brie mannen in de sneeuw ALG. NIEUWS- EN AD ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Burgerlijke Stand Plaatselijk Nieuws Feuilleton Dp jongeman haalde de schouders on én lachte besluiteloos. Hij sprak „Ja, met mij is het geval zo. Ik heet Hagedorn en ik heb de eerste prijs ge wonnen van de Poetsblank-fabrieken. Ik hoop, dat u hiervan op de hoogte bent". icteccccl v&G-e w vcc/zantLe zijden damesmantels ne Jaargang - Nr. 592 Vrijdag 1 juni 1956 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. exrta Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F" SMÖQR DE HULSTER - DORPSSTRAAT. 10 - BRESKENS - TEL. GEMEENTE SCHOONDIJKE over de maand April 1956. GEBOORTEN: 10, Jacomientje, d. van J. D. Herrebout en van L. C. Buijze; 20, Elisabeth Johanna, d. van P. Boo gaard en van M. J. Bruggeman25, Bastiana Maria, d. van M. Matthijsse en van T. Theune. HUWELIJKEN: 12, C. I. Ekkebus, 22 j. en L. F. Tellier, 19 j.; 24, I. A. Ver- kruijsse, 25 j. en E. A. Jansen, 25 j.; 26, A. Meesen, 26 j. en K. P. Huigh, 21 j. OVERLIJDEN: 1, te Oostburg, J. J. Steurrijs, 54 j.; 3, te Oostburg, P. J. Ocké, 34 j. INGEKOMEN: 4, S. A. Zonnevijlle, van Soest naar Weststraat 16; 5, C. de Rijke en gezin, van O. en W. Souburg naar Kon. Julianastraat 24; 10, A. B. Schram en echtgenote, van Hoofdplaat naar Midwoudsestraat 10; 16, P. Geerlings, van Rotterdam naar Lange Heeren straat 29; 16, C. D. de Regt, van Rot terdam naar Lange Heerenstraat 29 18, J. F. van Waes, van Hontenisse naar W 63; 17, C. C. Brentjens, van Breda naar Enkhuizerstraat 1; 24, M. C. de Maillie, van Oostburg n. Dorps straat 42; 24, C. Marinissen, van Etten CA., naar Dorpsplein 1; 25, S. Veldho ven, van 's-Gravenhage naar W 88; 25, E. Veldhoven, van 's-Gravenhage naar W 88. VERTROKKEN: 4, W. A. Bruggemans en gezin, van Kon. Julianastraat 24 naar Kruiningen; 7, A. J. Cornelis en gezin, van De Biltstraat 6 naar Hoofd plaat; 14, E. J. Blaakman en echtge note, van Montfoortstraat 8 naar Hoofdplaat; 19, C. Sijnesael en gezin, van Enkhuizerstraat 6 naar Groede 23, D. de Vos en gezin, van D. A. Lam- mestraat 4 naar Goes; 23, C. J. P. Uit- dewilligen ert gezin, van W 15 naar Aardenburg; 23, J. P. de Koek, van W 15 naar Aardenburg; 23, J. Brugge, van Veldstraat 20 naar Middelburg. Oostburg Raadsvergadering. De raad der gemeente Oostburg ver gaderde Woensdagavond in openbare zitting onder voorzitterschap van Bur gemeester Hoekzema. De voorz. deelde mee, dat aan dhr. Bart, op diens verzoek, eervol ontslag werd verleend uit gemeentedienst. De heer de Koning is bereid diverse func ties, w.o. ook de huur ophalen, tijdelijk waar te nemen. Blijkens een desbetreffend schrijven heeft de heer M. J. A. Bil zijn benoe ming als onderwijzer aan de u.l.o.- school aangenomen. Over de motie van de gemeente Ter- neuzen inzake de vrije veren ontstond enige discussie, aan het eind waarvan men tot de conclusie kwam dat de dis- creminatie door het scheiden van le en 2e klas passagiers voor de enkele minuten dat de overtocht duurt, nut- door ERICH KASTNER 9 De straatlantaarns hadden hoge witte sneeuwmutsen op. De traliehekken rondom de tuinen waren dichtge- sneeuwd. Op de onder sneeuw bedol ven huizen, eenvoudige huizen van de bergbewoners, lagen grote stenen. De heer Schulze geloofde de bergen te be smeuren, die rondom onzichtbaar door de duisternis, verborgen waren. Het liedje dat hij floot heette Der Mai ist gekommen. De autobus remde en stond toen stil. Ettelijke huisknechten namen de kof fers op sleeptouw. Een liftboy opende een van de vleugeldeuren en salueerde. De late gasten betraden het hotel. On kel Polter en de directeur bogen en zeiden: „Hartelijk welkom!" De hal was vol nieuwsgierigen. Zij wachtten op het avondeten en op de zonderling en zij boden een feestelijke aanblik. Een echtpaar uit Saksen (tricotage- fabrieken in Chemnitz) en een ras echte dame uit Polen werden omdat teloos is. Besloten werd de regering in kennis te stellen van de wens 1 klasse in te stellen en daarvoor, zo nodig, een matig tarief te heffen. De toestand onderdeks voor de 2e klas passagiers werd sterk afgekeurd. Wanneer 1 klas se gemaakt wordt met matig tarief is het wenselijk voor verschillende groe pen reductie en of vrijstelling van veergeld te geven. De aanspraken op schadevergoeding in verband met de toewijzing van het perceel bouwgrond aan de Markt aan dhr. F. de Splenter, ingediend door de heren H. Vis en J. Bossand, werden voor kennisgeving aangenomen, als mede de aanspraak op schadevergoe ding van D. Luteijn in verband met de toewijzing van bouwgrond in de Zuid- zandsestraat aan dhr. H. J. Nauta. De heren G. U. M. de Bruijckere en F. F. de Loose werden als gem. lijk schouwers aangesteld. Z.h.st. besloot de raad ingevolge de circulaire van de Min. van Binnenl. Zaken, de vacantieuitkering en vacan- tieverlof voor het gemeentepersoneel van overeenkomstige toepassing te ver klaren ingaande 1 Jan. 1956, terwijl voorts de 3 pCt. uitkering over 1955 zal worden verstrekt. De regeling van de vergoeding voor het personeel van de vrijwillige brandweer werd vastge steld. Per oefening ontvangen zij thans f 2,50. De gem.rekening 1954, welke werd gecontroleerd door een commis sie uit de raad, kwam aan de orde. Na toelichting door de voorzitter werd deze z.h.st. voorlopig vastgesteld met op de gewone dienst een nadelig slot van f 11.710,39 en op de kapitaaldienst een nadelig slot van f 910.450,87. Nadat de begroting 1955 was gewijzigd, kwam de wijziging der begroting 1956 aan de orde. De voorzitter zeide in zijn toelich ting, dat G.S. deze niet kan goedkeu ren. Zij stelt, dat de gemeente deze eerst sluitend dient te maken. Dit kan geschieden door het aanbrengen van bezuinigingen en hoger uitkering uit het gemeentefonds. Het nieuwe ge meentehuis is zonder sluitende begro ting ook niet te verwezenlijken en de voorz. had goede hoop dat met een slui tende begroting de bouw zou kunnen volgen. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. het aantal lesuren vakonder wijs lichamelijke opvoeding met ingang van 1 Sept. 1956 te wijzigen, ontstond een langdurige discussie. De voorz. zei, dat na rijp beraad B. en W. tot de conclusie is gekomen, dat op geen an dere wijze een bezuiniging van f 3000.- gevonden kan worden dan het opheffen van het genoemde vakonderwijs. B. en W. was er zich van bewust, dat dit eigenlijk een stap terug betekent, maar geen andere uitweg ziet. Wethouder Geuze kon op de vraag van de heer Schippers meedelen, dat voor wat be treft de Chr. Nationale school, het be stuur in afwachting van de beslissing van de raad reeds heeft besloten de gemeente te volgen. Voorts wordt ver wacht, dat de R.K. lagere school de vakonderwijzeres eveneens eervol zal ontslaan. De heer J. J. Leenhouts voel de er weinig voor, deze stap terug te ondernemen, evenals de heer W. de Coene, die meende, dat er nog andere zij hun kamers reeds te voren hadden besteld, onmiddellijk door de chef de réception naar de lift begeleid. De heer Johan Kesselhut en een jongmens met een shabby demietje bleven achter. Kesselhut wilde de jongeman de voor rang geven. „Onder geen omstandig heden," sprak de jongeman. „Ik heb tijd genoeg". Meneer Kesselhut bedankte en wend de zich toen tot de portier. „Ik wou graag een mooie, zonnige kamer heb ben. Met bad en een balcon". De directeur merkte on, dat de keus niet zo héél groot meer was. Onkel Polter bestudeerde de plattegrond van het hotel en leek precies een leger overste met een leverkwaal. „De prijs doet er minder toe," ver klaarde meneer Kesselhut. Hij kreeg plotseling een kleur. De portier deed net alsof hij die op merking niet had gehoord. „Kamer nummer zeven-en-dertig is nog vrij. Die zal u stellig bevallen. Wilt u zo vriendelijk zijn om dit formulier even in te vullen?" Meneer Kesselhut nam de aangebo den penhouder, leunde op de toonbank en noteerde zorgvuldig zijn personaliën Daarna hechtten zich de blikken der overige aanwezigen definitief op de jongeman en taxeerden zijn arm zalige overjasje. Karei de Koene hoest te van opwinding. zaken zijn dan het onderwijs om op te bezuinigen. De voorz. zei het vreemd te vinden, dat nu eerst stelling wordt ge nomen tegen het ontslag van mej. Bat- selaere. Immers dit had toch moeten gebeuren bij de wijziging van de be groting 1956, die zojuist is goedgekeurd. De heer Leenhouts zei, dat het niet juist is, voordat een beslissing is geno men, iets op de begroting te wijzigen. Hij drong op stemming aan. Met 6 stemmen tegen en 5 stemmen voor (de heren Van Kampen, Dekker, Baren- dregt, Geuze en Modde), werden de les uren niet gewijzigd. Gezien genoemd besluit, werd het voorstel van B. en W. tot het verlenen van eervol ontslag aan mej. Batselaere ingetrokken. Naar aanleiding van enkele verzoek schriften om ontheffing van straatbe lasting, merkte de heer E. Dekker op, dat de verordening op de straatbelas ting verder strekt dan de raad bedoelde. Thans blijkt een ieder, die aan wegen of waterleidingen eigendommen heeft, belastingplichtig te zijn, inplaats van alleen zij, die aan gemeentewegen ei gendommen hebben. De voorz. zei, dat er niets aan te doen is. Wel zouden an dere percentages toegepast kunnen wor den. Bijv. 8 pCt. voor gebouwde en 2 pCt. voor ongebouwde eigendommen, inplaats van resp. 6 en 3 pCt. Tegen de vaststelling van het volgende kohier kan een en ander nog nader bekeken wor den. De heer Barendregt merkte nog op, dat hij de straatbelasting één van de onbillijkste belastingen vond, die er zijn. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Barendregt naar de rioleringsplan nen voor de Hennequinstraat. De op zichter heeft deze plannen nog niet ge reed, aangezien 4 van de 7 bewoners geen medewerking verlenen. Voorts bracht de heer Barendregt hulde aan de Centrale Dienst voor het vele en goe de werk en de voorlichting, gedurende de laatste weken voor de financierings stop. De voorz. was verheugd, nu ook eens deze geluiden te mogen vernemen, nadat er nog al eens op deze dienst in het verleden gescholden is. Prof. P. J. Oud sprak te Oostburg. Zaterdagmiddag sprak Prof. P. J. Oud, lid van de Tweede Kamer en lijst aanvoerder voor de V.V.D. in het Oost- burgse Ledeltheater. Prof. Oud werd ingeleid door de voorzitter van de afd. Oostburg van de V.V.D.de heer A. Luteijn uit Zuid- zande. Dhr. Luteijn herinnerde er aan, dat het ruim 30 jaar geleden is, dat Prof. Oud naar Z.-Vlaanderen kwam. Toen waren het de moeilijkheden met het Schelde Tractaat, die in 'n spreek beurt uitvoerig werden besproken. De heer Oud dankte de voorzitter voor het inleidend woord, waardoor ook bij hem de sluizen der herinnering open waren gegaan. Spr. stond uitvoe rig stil bij het voormalige kiesstelsel, waarbij de candidaten der Tweede Ka mer gekozen werden voor een bepaald district. De candidaat of het kamerlid had dan veel contact met het district waar hij voor gekozen was. Toen ging het om de persoon en nu gaat het hoofdzakelijk om de lijstaanvoerder.. Utivoerig stond de heer Oud stil bij het nieuw te vormen kabinet en vroeg zich. „Waar kan ik u mee van dienst zijn?" vroeg de directeur. De directeur boog nogmaals. „Wij ziin op de hoogte," sprak hij met na druk. „Hartelijk welkom onder ons dak' Het zal ons een eer zijn, u het verblijf zo aangenaam mogelijk te ma ken". Hagedorn was stomverbaasd. Hij keek eens rond en merkte op, dat al de in avondkleren gestoken gasten hem nieuwsgierig aanstaarden. Ook meneer Kesselhut had opgekeken. „Welke kamer werd voor meneer Hagedorn gereserveerd?" vroeg Kühne. „Ik had gedacht hem nummer ze ven te geven," sprak de portier. De directeur knikte. De huisknecht nam de koffer van Hagedorn over en vroeg: „Waar is de grote bagage van meneer?" „Nergens," antwoordde de jongeman. Hij wendde zich tot de hoteldirecteur. „Zelfs bezit ik. geen smoking. Zoiets kan ook wel eens voorkomen". Kühne deed zijn best een joviaal ge baar te maken, alsof dat er nu abso luut niets toe deed. „Maar dat heeft Zijden damesmantels van BOB BE doen dienst wanneer de regen valt en kleden U goed wamieer de zon schijnt dus Wij brengen een zeer uitgebreide collectie in diverse aparte modellen en kleuren (ook in grote maten) f 52.50 - f 59.50 f 64.50 - f 69.50 Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en trein stopt voor onze zaak in de gemoede af, of de twee grootste partijen, die elkaar met deze verkie zing zo in de haren zitten, wel samen weer rond de regeringstafel willen gaan zitten. De V.V.D. heeft de verkiezings strijd van de na-oorlogse jaren geen windeieren gelegd. Van de 6 zetels bij de eerste verkiezing klom de V.V.D. langzaam op tot 9 zetels. Een kleine verschuiving naar het liberale kamp zou voor de V.V.D. al van grote bete kenis zijn. De heer Oud uitte critiek op de huidige regering door te zeggen dat alles wat uit de regering komt, door de vorm van de samenstelling dei- regering, een compromis is, dat het sterk overtuigende in zich mist. Met name het belangrijke probleem der volkshuisvesting heeft deze regering niet kunnen oplossen. De huren zijn door de gammele huurwet volkomen scheef getrokken. Nu nog, 11 jaar na de Duitse bezetting, is er een schrij nend gebrek aan woongelegenheid. Daarenboven staan de socialisten in de regering huiverig tegenover iedere vorm van particulier initiatief. Door de prijzen en lonen in de hand te hou den en de huren te bevriezen is er 'n scheve verhouding gegroeid tussen lo nen, prijzen en huren. Zeer onrecht vaardig is dit tegenover de huiseige naren, die hun bezit op peil moeten houden. De z.g. koude socialisatie, het niet aanraken van het persoonlijk be- immers niets te betekenen, meneer. We verheugen ons bijzonder u hier te zien". „Zo, zo," sprak Hagedorn ongelovig. „Dat is dan in ieder geval een troost. Want m'n blauwe pak, dat in m'n kof fer zit, is om zo te zeggen een glans stuk." Hij lachte bedrukt. „Mijn moe der heeft er een uur lang op staan strijken. Maar nieuw is het daar ook niet van geworden". De hotelier en de portier lachten liefjes. „U zult zich nu wel van het stof van uw reis willen bevrijden." sprak Karei de Koene. „We zien u zeker aan het diner?" „Helaas niet," antwoordde Hagedorn. „Ik heb in de trein al een paar kren- tebollen gegeten". „Jammer," meende de directeur. „Er is soep met gehaktballetjes". „Dat zou geen bezwaar zijn ge weest," meende de jongeman. „Maar ik heb geen trek meer". Meneer Kesselhut keek wederom van zijn formulier op en sperde zijn ogen wijd open van verbazing. De huis knecht nam de sleutel en liep met het koffertje naar de lift. „Maar we zien u vanavond toch nog wel?" verzocht de directeur. „Natuurlijk," zei Hagedorn. Daarna zocht hij een prentbriefkaart uit, liet zich een postzegel geven, betaalde alle twee, ofschoon de portier het had wil len noteren en maakte aanstalten om

De Schakel | 1956 | | pagina 1