BRILLEN BOBBE Drie mannen in ie sneeuw ALG. NIEUWS- EN AD ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN drukkers-Uitgevers f4 smoor &-.de hulster - dorpsstraat tp - breskens - teuggf - girq 358296 De Goedroensage Feuilleton „We ^cfflemaefter" Plaatselijk Nieuws Groede C^CwaLLtelt CLvaadie. Uw T ailleurkosiuum de jchakel ue Jaargang - Nr. s8g Vrijdag 11 mei 1956 Verschijnt iedere Vrijdag A bonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.; bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra (Slot) Jaren gingen voorbij. In Normandië leefde de dochter van Hetel en Hilde aan het hof van koning Lode wijk en diens gade, koningin Geer linde. Vorstelijke pracht was echter niet Goedroen's deel. Hardnekkig bleef het meisje weigeren de vrouw van Hart moet te worden. Geerlinde hierdoor tot het uiterste verbitterd, dwong haar tot het doen van sl avendiensten. Een le ven als Assepoester, gescheiden van haar maagden was haar deel. Het meis je verdroeg de vernedering. De enige die haar leed te verzachten zocht en trachtte haar op te beuren was Ortroen de dochter van Geerlinde. En Hartmoet wachtte jarenlang - tevergeefs. Intussen keerde in het geteisterde Hegelingenland de welvaart terug. Het leger telde reeds weer vele jonge man nen, bedreven in het hanteren der wa penen. Hilde besloot te trachten haar dochter in Normandië te bevrijden. Weer snelden boden naar Zeeland. Herwig begon aanstonds zijn krijgs troep te ordenen. Zo deden ook Horant in Denemarken, Izolt de deen, Troete de fries en Morung. Ook Oude Wate van Stormland verscheen met een aanzien lijke troep ruiters. Een machtige vloot zeilde met deze duizende krijgers zuid waarts. Het eerste liep men Wulpeneiland aan, nadat men ziph had verenigd met Siegfried, die van vijand tot bondge noot geworden was. Op Wulpen bezocht men de graven der gevallenen uit de slag om Goedroen van enige jaren ge leden. Op Hilde's wens was daar een klooster gebouwd. Na een moeitevolle tocht bereikte de vloot door de vijand onopgemerkt de normandische kust. Verspieders gin gen aan land en vonden uiteindelijk Goedroen aan de kust samen met de enige Hegelingenmaagd, die haar als gezelschap was toegewezen - Hildeburg. De meisjes hadden tot taak de klede ren der aanvoerders van de Noorman nen te wassen in zee. Groot was het geluk der meisjes, toen ze vernamen dat een bevrijdingsleger aanrukte. Goedroen's overmatige vreug de. steeg tot overmoed en zij slingerde de haar toevertrouwde kleding in zee. Geerlinde's wraak hierover zou echter vreselijk zijn. Met eigen hand zou zij het koningskind geselen. Op het laatste ogenblik voor de strafoefening huichel de Goedroen echter genegenheid voor Hartmoet en beloofde hem binnen korte tijd te zullen huwen. De list gelukte. Een totale omkeer ten goede was het gevolg voor Goedroen. Als een prinses werd zij opgenomen in het hofleven van de Noormannenburcht. Weldra echter viel het leger der He- gelingen aan. De tweede slag om Goedroen was begonnen. Een grote le germacht was ook door de Noorman nen verzameld. Doch onweerstaanbaar drongen Wate en Herwig telkens door de vijandelijke linies heen. Hartmoet en Ortwijn waren in felle tweekamp door ERICH KASTNER „Hebt u Siamese katten?" vroeg Hil de. „Niet? Zorgt u dan voor een paar! Voor op zijn kamer. Morgen zal ik dui zend mark overmaken". De directeur geloofde wel dat hij al les had genoteerd. Betalen, daar was natuurlijk geen kwestie van. Zij had den een hotel met een royale service. Behalve de Siamese katten was het programma van geen betekenis om uit te voeren. Maar ook de Siamese kat ten „De Geheimraad komt er aan fluisterde mevrouw Kunkel opgewon den. „Goeden dag," sprak Hilde en zij lei de telefoon op de haak. Brandes reed naar het Anhalter Bahnhof. Hilde en madame Kunkel gingen mee. Tobler vond het prettig wanneer om zijnentwille zakdoeken werden gezwaaid. „Lieve Johan," sprak hij in de auto, „vergeet nu niet, hoe of ik het alle OOSTBURG gewikkeld, doch werden door opdrin gende scharen gescheiden. Dapper weer den zich Horant en Izolt en Troete de fries. Een geweldig krijger bleek Hart moet. Hij verwondde Ortwijn en sloeg Horant, de deen, door het borstpantser. Na verbonden te zijn zetten beiden echter de strijd voort. Dringend door de strijdende drom men viel Herwig koning Lodewijk aan, die de aanval echter hevig beantwoord de. Hij bleek nog steeds een geducht strijder. Doch Herwig verbrijzelde hem de pols en bij een tweede slag stortte de koning neder. Op de vestingwal overzag Goedroen in spanning de strijd. Geerlinde vuurde er haar zoon aan met luide kreten. Fel vocht Hartmoet, doch niet minder fel Oude Wate, die hem tegentrad. Toen de oude hem het zwaard uit de hand sloeg was de tweekamp beslist. Een drom Hegelingen wierp zich op Hart moet. Ze doodden hem niet, doch bon den hem, waarop de overwonnene naar de schepen werd gevoerd. Toen zonk het geraas van de strijd. De burg viel. Juichende Hegelingen be vrijdden Goedroen. In triomf werden zij en haar maagden naar de schepen gevoerd. Grimmig speurde Oude Wate naar Geerlinde. Hij vond haar verbor gen tussen een troep vrouwen en sloeg het boosaardige wezen het hoofd af. Naar het land der Hegelingen trok Ortroen mede. Met oorverdovend gejuich werden daar de overwinnaars begroet. Oude Wate was de held van de dag. Spoedig kwam vrede tussen de Hege lingen en de Noormannen. De dappere Hartmoet was reeds vrijgelaten. Weldra traden Herwig en Goedroen in het huwelijk. Nog verhoogd werd de feestvreugde op de koningsburg toen de verloving werd aangekondigd van Goedroen's broeder Ortwijn met de lieftallige Ortroen uit het land der Noormannen. Daden van li,efde en trouw en van dapperheid in de krijg zouden voort leven tot in lengte van dagen. L. B. Raadsvergadering De raad der gemeente Groede kwam vorige week in openb. vergadering bij een onder voorzitterschap van burge meester J. C. Everaars. De notulen wer den z.h.st. goedgekeurd. De voorz. deelde mee, dat het B. en W. wegens de ziekte van de gemeente secretaris, dhr. van Quekelberghe, wen selijk voorkwam een jong ambtenaar te benoemen, vooral daar gedurende de vacanties de secretarie nog meer onderbezetzou zijn. De keus is gevallen op dhr. Scheele, thans werkzaam bij maal geregeld heb. - In München be trekken we voor enkele uren „Regina". Morgenmiddag metamorfozeer ik me in meneer Schulze. Jij zorgt voor een kartonnen doos en brengt het costuum dat ik nu draag, het linnengoed, de sokken en de schoenen, naar de post. Ik vertrek uit het hotel in München in m'n pelsjas. We nemen een taxi. In de taxi trek ik de wollen overjas van Schulze aan. En jij neemt de jas van Tobler, als de jouwe. Van het Starn- berger Bahnhof af. zijn we vreemden voor elkaar". „Mag ik dan tenminste uw rietkof fer naar de trein dragen?" „Dat kan ik zelf wel," sprak Tobler. .Verder zullen we, van München af in afzonderlijke coupé's reizen". „Je reinste detective-geschiedenis," verklaarde mevrouw Kunkel. ,En hoe luiden je voorschriften aan gaande Bruckbeuren?" vroeg de Ge heimraad. 'Johan fronste het voorhoofd en staar de somber voor zich uit. „Ten eerste kom ik vóór u in het Grand Hotel aan. Ten tweede kennen wij elkaar niet, on der geen enkele omstandigheid". Hij aarzelde. „Wanneer het nu op onge dwongen wijze toch zou kunnen?" „En ten derde?" „Ten derde moet ik geld uitgeven. Tot ik er het bewustzijn bij verlies. El ke dag minstens honderd mark. Voor de Mij. Zeeland. Met genoemde maat regel verklaarde de raad zich accoord. Op het desbetreffend verzoek van de Ned. Amateur Toneel Unie werd goed gunstig beschikt en met alg. st. een sub sidie van f 25,- uit de gem.kas toege zegd. Genoemde instelling heeft een to neel-adviseur voor Zeeland aangesteld, die zeer zegenrijk werk kan doen voor het Zeeuwse amateurtoneel. De subsidieaanvrage van de Kamer v. Koophandel en Fabrieken te Terneu- zen inzake toekenning van een gem. subsidie van 3,5 cent per inwoner, werd afgewezen. B. en W. waren van oordeel, dat de helicopterdienst Axel-Rotterdam geen nut heeft voor West Z.-Vlaande- ren. In West Z.-Vlaanderen bestaat ze ker behoefte voor een dienst b.v. Bres kens of Oostburg naar Rotterdam. Wanneer die er zal komen zal Groede ongetwijfeld hierin gaarne betalen. Over de motie van de gemeente Ter- neuzen inzake vrije veren over de Wes- ter-Schelde en de accomodatie voor de 2e klasse passagiers, ontstond een le vendige discussie. Dhr. van Damme meende dat de gevreesde maatregelen voor opheffing van de vrije veren ook door het Rijk aan de Provincie wordt opgelegd, op dezelfde wijze als thans Groede gedwongen wordt een straatbe lasting in te voeren. Hij achtte het niet juist, dat de gemeenten zich er in gin gen mengen. Volgens spr. heeft men meer belang bij een vlugge overtocht dan bij een gratis overtocht. De voorz. zei, dat B. en W. van mening waren, dat de eigen mensen uit West en Oost Z.-Vlaanderen vrije overtocht behoe ven omdat het veergeld als een extra belasting kan geizien worden. De raad was het er mee eens dat de bewoners van W. en O. Z.-Vlaanderen vrijstelling van veergeld krijgen in de tweede klas se en verleende adhaesie aan genoemde motie. Aan dhr. P. Göbel, onderwijzer aan de o.l. school, werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend op een tijdstip nader door B. en W. te bepalen. Ver moedelijk zal dit 1 Juni zijn. De voorz. dankte dhr. Göbel voor de goede zorgen die hij aan het o.l. onderwijs te Groede heeft besteed. Z.h.st. verleende de raad aan de beide gemeente-werklieden een uitkering van f 25,- omdat zij geduren de de maand Februari zonder enige be scherming tegen de koude weersom standigheden dienst hebben gedaan. Genoemd voorstel deden B. en W. naar aanleiding van een schrijven van de Minister van Binnenlandse zaken. De vacantietoelage voor het gemeenteper- soneel werd van 2 op 4 pCt. gebracht, terwijl de minimum vacantie op 15 in- plaats van 14 dagen werd gesteld. Voorts werd besloten aan het gemeenteperso- neel over het jaar 1954 een welvaarts uitkering van 3 pCt. te doen. De begroting 1956 sluit met een na delig slot van f 17.000. Om in aanmer king te kunnen komen voor een extra uitkering uit het gemeentefonds achten avondpartijen, voor uitstapjes met de arreslede en voor ski-tochten met het schone geslacht. Moet ik ook voor de dames b.etalen?" „Natuurlijk, ook voor de dames". „Goeie, oude Johan," sprak Hilde. „Mijn vader bederft je". Johan merkte geresigneerd op: „Ter wijl ik met dat chapiter toch reeds lang klaar ben. Al meer dan vijftien jaar. Sedert mevrouw Kunkel in huis is ge komen." Hij voegde hier aan toe: „Au!" De huisdame had zijn scheenbeen ge raakt. Johan ooogde een compromis te slui ten. „Zouden we mijn leefregels niet een beetje kunnen beperken? Vijftig mark is toch ook voldoende? Is 't niet zo?" Tobler zweeg. ..Goed dan," knorde Johan. „Zoals u wilt. Ik zal het chequeboek dat u me heeft gegeven volschrijven, tot ik er het verstand bij verlies". „Geen bezuinigingen," sprak Tobler terechtwijzend. „Mijn bevelen gelden ook voor het geval,, dat je je verstand er bij verliest". Na een noosje vroeg mevrouw Kun kel „Kunt u dat nu wel uithouden, Ge heimraad? Zonder massage. Zonder de hete steen. Zonder uw burgerpot. En zonder uw katten in de slaapkamer!" Schalks kneep ze Hilde in de arm. Tobler verklaarde: „Schei daar nu over uit. Mij hangen die goede oude ge Het accent op het betere Franse tailleur. De coupe-verwerking en de ver fijnde nuance» in het model geven het Paryse tailleur dat zeer aparte cachet. En het dragen ervan overtuigt U van de perfecte vakmanschap van de kleermakeis die het maakten. TAILLEURKOSTUUMS in de moderne stoffen uit sluitend van prima kwaliteit f 82,50 f 175 BIJPASSENDE BLOUSES rijk met Zwitserse kant ge garneerd f 17,50 - f 29,50 Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN Da bus van boot en trein stopt vooronze zaak G.S. het noodzakelijk, dat te Groede 'n z.g. straatbelasting wordt ingesteld van 6 pCt. op gebouwde en 3 pCt. op onge bouwde eigendommen. Omdat hieraan toch niet te ontkomen viel ging de raad met deze wens van G.S. accoord. Over de tweede wens van G.S., het verhogen van de rioolbelasting van f 10,- op f 15,- was men minder gesticht, omdat inder tijd een rioolbelasting van f 10,- door G.S. zeer redelijk werd geacht. De ge meente heeft de mensen bewogen op de riolering aan te sluiten omdat de be lasting maar f 10,- bedroeg en nu de bevolking heeft aangesloten zou de ge meente het tarief moeten verhogen. Een zakenman die dergelijke stunts uithaalt, staat spoedig in een kwade reuk, daarom is het ook niet de manier om de gemeente populair te maken. In dit verband meende de raad, dat het verlangen van G.S. niet billijk is en zal aan dit -college verzocht worden voor lopig hiervan af te willen zien en de rioolbelasting op f 10,- te handhaven. Een nieuwe verordening op de keu- woonten allang de keel uit. Ik ben ziels gelukkig, dat ik daar aan kan ontko men". „Zo, zo!" sprak mevrouw Kunkel en trok een van haar domste gezichten. Ze kwamen tamelijk laat aan het station. Er was nog maar juist tijd voor enkele overtollige vermaningen. Johan moest, voordat hij instapte, Hilde hei lig beloven, minstens om de andere dag een uitvoerig bericht te zenden. Hij beloofde het plechtig en klauterde in de coupé. Toen vertrok de trein. Hilde en me vrouw Kunkel wuifden met hun zak doeken. De Geheimraad knikte verge noegd. Reeds gleden de laatste wagons voorbij. En een klein oud vrouwtje, dat naast de trein trippelde, botste tegen Hilde aan. „Zul je goed op jezelf passen?" vroeg een jongeman, terwijl hij zich uit het venster boog. „Kom jij in elk geval maar weer thuis, m'n jongen!" antwoordde het oude vrouwtje en dreigde daarbij met haar paraplu. ,,Tot kijk, lustige Witwe!" riep hij nog. Hilde en hij namen elkander vluch tig op. Toen gleed de laatste wagen voorbij. De D-trein Berlijn-München begaf zich op weg naar zijn bestemming. Het sneeuwdewederom. Men kon het, van

De Schakel | 1956 | | pagina 1