VI. van belang is. West Zeeuwsch-Vl. heeft belang bij een dienst Breskens Rotterdam. Wanneer deze dienst er zou komen, dan zal in West Zeeuwsch-Vl. zeer zeker de bereidheid bestaan deze dienst te subsidiëren. De raad ging accoord met de ontwerp verordening, regelende de bezoldiging van gemeente-secretarissen, ontvangers en ambtenaren van de burgerlijke stand zoals deze door G. S. werd voorgelegd. Naar aanleiding van een schrijven van de Minister van Binnenlandse Zaken werd de vacantieuitkering over 1956 voor het gemeentepersoneel op 4 pCt. van de jaarwedde gebracht (oude rege ling 2 pCt.), terwijl de minimum vacan- tie van 14 op 15 dagen werd gebracht. In navolging van de rijksregeling zal aan het gemeentepersoneel over 1955 een extra uitkering van 3 pCt. worden ge daan. aldus besloot de raad zonder hoofdelijke stemming naar aanleiding van een desbetreffend schrijven van de Minister van Binnenlandse Zaken. Eveneens ging de raad accoord met het voornemen van G. S. de hierboven genoemde extra uitkering van 3 pCt. over 1956 ook toe te passen voor de ge meentesecretarissen, ontvangers en ambtenaren van de burgerlijke stand. Het ambtenarenreglement werd ge wijzigd, in die zin, dat bij het overlijden van een gemeenteambtenaar aan de weduwe 13 weken loon zal worden uitge keerd. Nadat in de vorige raadsvergadering het runt inzake toetreding tot het In stituut Ziektekostenregeling Ambtena ren in Zeeland was aangehouden, kwam dit nogmaals aan de orde. B. en W. be toogde, dat het I. Z. A. de gemeente ambtenaren een bijzonder goede zeker heid biedt, terwijl de kosten voor de ge meente niet zoveel hoger liggen dan bij de oude ziektekostenuitkering. Zonder hoofdelijke stemming trad de raad tot het. I. Z. A. toe. Enige tegenstand ontstond bij het voorstel van B. en W. tot het instellen van een z.gn. zwarte lijst, door middel waarvan personen, die zich ernstig te buiten gaan aan sterke drank, uit de café's geweerd kunnen worden. De voor zitter schetste de ellende, die dergelijke mensen over hun gezinnen brengen. De heer Aarnoutse kantte zich fel tegen dit voorstel, doch zijn verweer hielp niet. Met 6 stemmen voor en de heer Aarnoutse tegen, werd de zwarte lijst ingevoerd. Aan de burgemeester werd de bevoegdheid gegeven personen, die naar zijn mening uit de café's op grond van hun drankzucht geweerd moeten wor den, op genoemde lijst te plaatsen, als ook die mensen uit andere gemeenten, die aldaar reeds op de zwarte lijst staan. De begrotingen 1955 en 1956 werden gewijzigd. Tijdens de rondvraag bracht de heer Brakman het parkeren aan de kust ter sprake. Hij vroeg zich af, of de gemeente hiervoor een oplossing kon vinden. Zijn^/ inziens komen enkele weiden aan de kfist als geschikte parkeerterreinen in y&an- merklng. Na enige discussie w^Kbeslo- ;en de plaatselijke V. JMTln te scha- er'. *r. enaren van ge noemde weiden kan overleggen. De heer Aarnoutse zei zeer bezorgd te zijn dat de duinen en een vrij groot gedeelte van het strand met prikkel draad afgezet zal worden. Het vreemde lingenverkeer wordt hierdoor erg be nadeeld. De raad nam hierop een door de heer Aarnoutse voorgestelde motie aan, waarin er bij B. en W. op aange drongen wordt, dat alles wordt gedaan om te voorkomen, dat de bedoelde maat regelen worden getroffen, zonder dat in voldoende mate aan het vreemdelingen verkeer wordt gedacht, als zijnde deze vorm van recreatie niet alleen voorde lig voor vele ingezetenen, maar ook noodzakelijk voor hen, die ter wille van een goede gezondheid vacantie behoe ven. Wielerwedstrijd. Evenals vorige jaren wordt er op 19 Mei, de Zaterdag van Nieuwvlietse ker mis, wederom een wielerwedstrijd ge organiseerd voor nieuwelingen. Voor deze wedstrijd bestaat weer veel be langstelling van de zijde der renners. Vele prominente renners hebben dan De hoteldirecteur bedankte duizend maal voor de tip. Toen informeerde hij, waarom een multi-millionnair zich als een arm man voor deed? ..Het is een gril van hem," sprak Hilde. „Hij wil een studie maken van de mensen. Hij wil hun moraal tot in de diepste diepten peilen. Ik sta hem zeer na en er is me veel aan gelegen dat hem niets onaangenaams over komt. Hij is een kind, snapt u? Hij mag in geen geval te weten komen, dat u op de hoogte bent; hij moet over tuigd zijn, dat men hem voor een arme duivel houdt. En desondanks moet hij behandeld worden, zoals hij het ge wend is". De hotelier zei, dat men daar wel op letten zou. Hij vroeg «daarna nog, of de geheimzinnige gast ook gewoonten had, waarmee men op decente wijze reke ning zou kunnen houden. „Dat Is een uitstekend plan," meen de ze. „Let u maar eens op! Hij laat zich om de anderc dag masseren. Hij verzamelt postzegels, s Avonds moeter een warme steen in zijn bed liggen. Hij is dol oip vennicellisoep met gehaktbal letjes en andere burgermanskostjes. Met dranken is hij kieskeuriger. Hij heeft 'n zwak voor Franse cognac. Wat nog meer?" „Katten1" riep mevrouw Kunkel, die fanatiek bij de deur op wacht stond. (Wordt vervolgd). ook weer ingeschreven zoals: van Wet ten uit Noordwijk, van Egmond uit Den Haag, van Duyn uit IJmuiden, van Geel uit Lepelstraat, Marinus en Wellinghoff uit Amsterdam en vele Zeeuwse ren ners, zodat op het ogenblik Teeds een 30-tal inschrijvingen zijn ontvangen. Het beloofd wederom te Nieuwvliet een mooie wedstrijd te worden, waar vele sterke renners elkaar de zege zul len betwisten. Koninklijke onderscheiding Door H.M. de Koningin werd aan de heer P. Luteijn te Nieuwvliet de ere medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in zilver verleend. De heer Luteijn is sedert de oprich ting werkend lid van de muziekvereni ging ,.Nut en Genoegen," waarvan reecis vele jaren bestuurslid. Vanzelf sprekend werd hem door de vereniging een serenade gebracht. Breskens Koninklijke onderscheidingen. H.M. de Koningin verleende aan de heren I. de Hullu en J. Slis te Breskens de ere-medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in zilver. De heer de Hullu is reeds sedert 1900 actief lid van de plaatselijke muziek vereniging „Uit het Volk - Voor het Volk," waarbij hij vele jaren het voor zitterschap bekleedde. De heer Slis is schipper van de red dingsboot en heeft reeds aan vele ge vaarvolle reddingen deelgenomen. Aan beide heren werd Maandagavond, onder grote belangstelling, door de mu ziekvereniging een serenade gebracht. Geslaagd voor chauffeursdiploma. De heren L. Riemens en P. Jansen te Breskens slaagden te Terneuzen voor het chauffeursdiploma A. Beiden zijn in dienst van de Z.V.T.M. Kinder Meifeest. Dinsdag 1 Mei organiseerden de ge zamenlijke Soc. Democratische vereni gingen in West Zeeuws-Vlaanderen een groot kinder-Meifeest in het Gem. ver enigingsgebouw te Breskens. Vanuit al le dorpen in W. Z.-Vlaanderen werden de kinderen met extra-bussen aange voerd. Mevr. M. S. Dijk-Langstraat opende het kinderfeest. Hierna voerde de afd. Jonge Strijd" uit Vlissingen een aar dig non-stop programma o(p. Vooral het toneelspel „De rattenvanger van Ha- meln" oogstte enorm veel succes bij d§' kinderen, waaraan de ra-fctéppakjesvan de kinderen niet weinig bijdroegen. Ook het gezamenlijk zingen werd op een allerprettigst^ manier georgani seerd. De poppenkast had ieders belang stelling, evei^atg de belevenissen van de levend .^^brden vogelverschrikker. tractatie viel erg in de smaak. Mia afloop waren het extra-bussen die de kinderen thuis brachten. Onderweg werden de geleerde liedjes gezongen, waaruit duidelijk bleek hoe de kinderen wel genoten hadden. Zilveren jubileum. Dinsdag j.l. vierden, onder grote be langstelling, de heer J. de Bruijne, hoofd der R. K. school te Breskens en mej. M. Groothaert, onderwijzeres aan dezelfde school, hun 25-jarig onderwijs-jubileum. IJzendlJke Raadsvergadering Tijdens de rondvraag deelde burge meester von Bönninghausen mede, dat een gesprek met aannemers uit de ge meente als resultaat heeft opgeleverd, dat een 10-tal woningen zullen worden ebouwd. Iedere aannemer neemt 2 wo ningen voor zijn rekening, terwijl de fa. Christiaansen uit Oostburg heeft toegezegd een 4-tal woningen te bou wen. Minder blij was de raad met de toezegging van de Zuid-Nederl. Bouw- mij. enkele woningen in IJzendijke te bouwen. Men vond het type woningen, n.l. de modelwoningen van Vlissingen, niet geschikt voor de gemeente IJzen dijke. De voorz. was een andere mening toegedaan. De bouwonderneming bouwt de woningen voor eigen risico, zodat de emeente alleen maar blij heeft te zijn, dat de woningen te IJzendijke geplaatst zullen worden. Na deze mededeling werd de raad wat enthousiaster. Adhesie werd betuigd aan een motie der gem. Terneuzen inzake de vrije ve ren over de Westerschelde. Aan wed. A. de Milliano werd een af standsvergoeding toegekend voor haar leerplichtig kind van f 50,- per jaar. Dhr. F. v. d. Bogaard werd met alg. st. tot onbezoldigd ambtenaar ter sec retarie aangesteld. De Ned. Toneel Am. Unie kreeg een subsidie groot f 25,- voor het aanstellen van een toneelad viseur De verordening op de heffing- der straatbelasting werd zodanig gewij zigd dat voor openb. gebouwen en eigen dommen. welke dienen voor publieke dienst en waarvan de beten komen naar de gemeente of een van haar in stelt ngen, vrij worden gesteld van st1 aat belasting. Eveneeiv vrijgesteld zijn kerkgebouwen, pastorieën, jeugd huizen, scholen etc. Biiua de gehele peur- en hengelclub wa« op de publieke tribune aanwezig, toen het voorstel van B. cn W. ter spra ke kwam om de voormalive vestings grachten gratis te verhuren aan deze vereniging, met de beperkende voor waarde dat het gem.be? tuur en haar gasten, zonder toestemming van de hengelclub, vrij in de Veste zouden mo gen vissen. Dit laatste nu ontmoette tegenstand bij de raadsleden. Men vond het niet fair tegenover de vereniging die ieder jaar veel jonge vis in de veste steekt. Wil het gem.bestuur gaan vis sen dan z_al men, evenals anderen, toe stemming moeten hebben van de pi. visclub, aldus het oordeel van de vroede vaderen. Een instemmend gemompel van de publieke tribune liet weten dat men het roerend met de raadsledgn eens was. Voor de bijz. lagere scholen werd de gebruikelijke jaarlijkse vergoeding vast gesteld. Op verzoek van het bestuur der r.k. Kleuterschool werd besloten medewerking te verlenen aan de bouw van een nieuwe kleuterschool. De oude behuizing werd als school afgekeurd. Tevens werd vastgesteld, dat althans voorlopig, geen behoefte is aan een openb. kleuterschool. De vacantieuitke ring voor het gemeente-personeel werd verdubbeld, eveneens werd de uitkering- van 3 pCt. voor het gemeente-personeel over 1955 van toepassing verklaard. Dhr. I. C. de Ruijsscher werd met 1 April in vaste dienst benoemd als straatmaker. De Stichting Fruitteelt Proefbedrijf Zeeuwsch-Vlaanderen te Philippine vroeg en verkreeg een sub sidie groot f 50,- uit de gemeentekas. Dhr. A. Dellaert verzocht om een pre mie voor de verbetering van zijn wo ning, Biestraat 12. De premie werd tot een bedrag van f 466,67 verleend. Aan P. v. Daele werd een vergoeding toege kend in de kosten voor een W.C.-ver- betering van f 39,25. Voor de reeds ge bouwde woning van dhr. Calon, die wat achter de rooilijn geplaatst werd, moest het herbouwplan gewijzigd worden, ter wijl op verzoek van notaris G. de Kok de erfpachtsvoorwaarden aangevuld werden, zodat het verlenen van hypo theken geen moeilijkheden meer zal op leveren. Het wegenverkeersreglement moest tenslotte nog aangevuld worden, omdat de Boulevard werd afgesloten voor het zware verkeer. Tijdens de rondvraag kwam de om weg, welke de Prov. Waterstaat rond IJzendijke projecteerde, ter sprake. In tegenstelling tot Waterstaat vond de raad de verkeerssituatie in de kom der gemeente niet gevaarlijk en achtte de omlegging niet nodig. Een protest in dienen bij G.S. tegen deze omlegging ontraadde de burgemeester. Men zal samen met landbouworganisaties ~ens bekijken welke belangen worden ge schaad met de wegomlegging en zo no dig G.S» hierop attenderen. Medewer king Voor het verkrijgen van wegom legging zal het gemeentebestuur zeker niet verlenen. Een rechtstreeksever binding met België is een voor IJzen dijke belangrijke zaak. B. en W. werden gemachtigd onderhandeling met de Belgische busondernemer aan te kno pen en eventueel financiële toezeggin gen te doen. De speeltuin zal deze zomer geopend worden, aldus werd geantwoord op een der vragen. B. en W. wilden matigheid betrachten in de aankoop van speel- werktuigen om enige ervaring op te doen. De wens werd uitgesproken dat een particuliere organisatie zich het lot van de speeltuin wat zou aantrek ken en zorgen zou voor toezicht etc. De raad bond B. en W. op het hart toch niet al te krenterig te zijn met de aan schaf. De rolschaatsbaan is gereed, er komt een grote zandbak, terwijl ook nog een toiletgelegenheid voor de kin deren moet worden geplaatst. Met het sportterrein loopt het niet zo erg vlot. De Heide-mij. wil n.l. het gehele com plex tegelijk aanleggen. B. en W. zien geen kans om èn het zwembad, voetbal veld èn tennisbanen in één keef aan te leggen. Dit wordt een te kostbare ge schiedenis. Men hoopt spoedig de defi nitieve opdracht voor het plan van het sportterrein te kunnen geven. Sluis Nieuw grenskantoor. Woensdag j.l. werd onder grote be langstelling het nieuwe grenskantoor St. Anna ter MuidenSchapenbrugge, officieel geopend. Voor het wegverkeer betekent dit een grote vooruitgang. Nu de Belgische en Nederl. douanepost in één gebouwtje zijn samengebracht. Met het hijsen der Belgische en Nederlandse vlaggen, werd de plechtigheid geopend, waarna de heer J. D. Hamstra-Pik, directeur der Rijks belastingen en Domeinen te Breda, in een toespraak wees op de belangrijkheid van dit grenskantoor, waar vooral des zomers 'n enorme stroom toeristen pas seert. 13 April 1948 werd overeengeko men dat de beide kantoren samenge voegd zouden worden. Het steeds toe nemende internationale verkeer heeft recht op vereenvoudiging. De douane zal het toerisme- en grensverkeer zoveel mogelijk lasten besparen. De heer G. Haven, inspecteur der douane en accijnzen te Brussel, onder streepte de betekenis van het nieuwe kantoor en sprak de wens uit, dat de douaneambtenaren van beide nationa liteiten het samen in het nieuwe grens kantoor goed zouden kunnen vinden. De burgemeester van Sluis, P. F. van Hooteghem, was verheugd dat Sluis een belangrijk verbeterde toegang tot de gemeente heeft gekregen, waarbij het oponthoud aan de grens tot een mini mum beperkt blijft. Jhr. J. van Vredenburgh uit Kloe- tinge tenslotte voerde het woord namens de A. N. W. B. In hotel „De Korenbeurs" te Sluis werden de genodigden nog ontvangen en bood men verversingen aan Deze plechtigheid werd door talrijke Belgische en Nederlandse autoriteiten bijgewoond. Schoondijke Koninklijke onderscheiding. Wegens 40-jarige dienst bij de fami lie Risseeuw ontving de heer Jac. de le Lijs te Schoondijke de ere-medaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Afscheid Ds. Schopenhauer. Zondagmiddag nam ds. W. J. M. Schopenhauer afscheid van de gemeen te Schoondijke, die hij ruim 9 jaar als predikant gediend heeft. Het kerkge bouw der Ned. Herv. Gepieente was tot de laatste plaats bezet en niet alleen door mensen uit Schoondijke. Nage noeg alle ringpredikanten waren aan wezig, evenals de praeses der Classis IJzendijke, ds. G. Jansma uit Zaamslag. Namens de Prov. Kerkvergadering woonde ds. F. S. Kloosterman uit Vlis singen de afscheidsdienst bij, terwijl het gemeentebestuur vrijwel voltallig aanwezig was. De dienst ving aan met de voorle zing der onberijmde Psalm 98, waarna de gemeente deze berijmd zong. Op de schuldbekentenis antwoordde de ge meente met de woorden van gez. 49 3, waarna de geloofsbelijdenis volgde. Daarop zong de gemeente gez. 135. Als schriftlezing was gekozen Jac. 1 vers 16 tot 21 en Joh. 16 vanaf vers 5. De afscheidsprediking was naar aan leiding van de woorden van Jezus, die Hij tot Zijn discipelen ten afscheid sprak: „het is u tot nut dat Ik heen In deze laatste preek richtte de scheidende predikant zich in het bij zonder tot de mensen uit Schoondijke. Afscheid nemen van mensen die wij liefhebben betekent wel dat men als mensen uit elkaar gaat. Niets kan de gemeente en allen persoonlijk scheiden van de liefde van Christus, de God die de mensen lief heeft en Wiens voor spraak wij krijgen. Deze boodschap moet men doorgeven, de knieën moe ten gebogen worden opdat men ver vuld mag worden van de volheid Gods. Met het „Onze Vader" werd deze pre diking afgesloten. Na de dienst richtte de predikant rich tot de kerkelijke colleges waar mede hij ruim 9 jaar samen werkte. Allen werden dank gebracht voor de vorming die men de jonge predikant had meegegeven. Ook de collega's, de bouw-en restauratiecommissie en Prov. Kerkvergadering werden dank gebracht voor de vriendschap en de vorming, die men steeds ondervond en meegaf. De leiding van zondagsschool en jeugdwerk werd op het hart gebonden het werk voort te zetten. De burgerlijke overheid bracht Ds. Schopenhauer dank voor de bereidheid tot samenwerking. De hoof den der diverse scholen kregen warme erkenning voor de gelegenheid die de predikant werd geboden het Christelijk onderwijs op de scholen te geven. Voorts roemde Ds. Schopenhauer de samenwerking, welke er steeds was tus sen die der Geref. Kerk. Hij sprak de wens uit, dat de beide Protestantse Kerkgenootschappen te Schoondijke eens de dag mochten beleven, waarop gezamenlijk het H. Avondmaal kan worden gevierd. Hij hoopte, dat de liefde van Christus de gemeente Schoondijke steeds nabij zou zijn. Als eerste spreker voerde burgemees ter Van Rosevelt het woord namens de burgerlijke overheid. In het bijzonder ging diens dank uit naar het streven van de predikant, de kerk te Schoon dijke te herbouwen. Namens de gemeen te Voorburg, waarmede de gemeente Schoondijke door een grote gift voor de kerkbouw zo innig is verbonden, sprak Ds. Woekert. Voor de oudercommissie der O. L. School, voerde de heer P. Lu teijn het woord, die een dankwoord sprak voor het vele werk, dat de predi kant voor de jeugd van Schoondijke deed. Ook mevr. Schopenhauer werd dank gebracht voor haar belangrijk aan deel in het jeugdwerk. Ds. Happee sprak namens de Ev. Lutherse gemeente te Groede, terwijl Ds. Kloosterman uit Vlissingen sprak na mens de Prov. Kerkvergadering. Als praeses van de Classis IJzendijke sprak Ds. Jansma uit Zaamslag, waar naar de gehele kerk met aandacht luis terde. Spreker haalde enkele pleizierige herinneringen op uit de Classicale ver gaderingen en bracht namens de vele collega's hartelijk dank voor de vriend schap. Voor de Ringpredikanten sprak Ds. Blomaard uit IJzendijke, waarna de heer J. Lako sprak namens de kerkeraad van Schoondijke. Deze herinnerde aan de tijd, toen Ds. Schopenhauer naar Schoondijke kwam, en, evenals zo velen, genoegen moest nemen met een veel te kleine noodwoning. Zowel geestelijk als materieel en cultureel moest de gemeen te worden or gebouwd, een werk, waar aan het predikantsgezin met liefde zijn beste krachten gaf. De president-kerk voogd tenslotte sprak namens de kerk voogdij. Op diens verzoek zong de ge meente de predikant staande ps. 134 3 toe. Ds. Dé Jong uit Groede gaf de schei dende predikant als tekst mee, Hebr. 6 vers 4. Staande zong de gemeente ten- sotte nog gez. 293 vers 1, 2. en 6, waarna de d enst beëindigd werd. In de consis torie was nog gelegenheid met een hand druk afscheid te nemen van Ds. en mevr. Schopenhauer. Athletiekwedstrijden. Zondagmiddag werd te Schoondijke met het houden van de internationale athletiekwedstrijden het Zeeuwse ath- letiekseizoen geopend. Ondanks het feit, dat de athleten van buiten Zee land verstek lieten gaan, was de deel name bijzonder groot, doordat de Bel gische clubs „Houtland" uit Turnhout

De Schakel | 1956 | | pagina 2