BOBEE Drie mannen in de sneeaw 5 ALG. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN De -Goedroensage Feuilleton Plaatselijk Nieuws tie Jaargang - Nr. 388 Vrijdag 4 mei 1956 Verschijnt iedere Vrijdag A bonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.; bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra DRUKKERS-UITGEVERS F» SMOOR DE HULSTER; - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. 27 - GiKO 358296 Mocht de Goedroensage haar oor sprong gedeeltelijk in Zeeland vinden, een feit, dat betrekkelijk weinig bekend is in de omgeving, toch leidde de naam Goedroen tot vergissingen. Men ver wart de sage somtijds met de op IJs land handelend.e Goedroensage of wel men haalt Wagner aan, die mede in zijn ,,Nibelungen" een Gudrun doet op treden, zij het in andere betekenis Het laatste bracht zelfs een medewer ker aan een Zeeuws dagblad die een quasi humoristische rubriek te veezor gen heeft, van de wijs omtrent onze sage. Een door mij deswege gegeven correctie deed hij echter niet opnemen, Het is begrijpelijk dat minstrelen in de middeleeuwen een motief als de ge schiedenis van Goedroen hebben „aan gekleed" met de producten van hun romantisch denken, zodat meer en meer datgene wat waarheid kan zijn, werd verdoezeld en bezwaarlijk is te onder scheiden van verdichtsel. Wie het verhaal meer uitvoerig wenst beschreven te zien, kan ik verwijzen naar het werk van I. A. SLEMPKES berustend in de Provinciale Bibliotheek te Middelburg. Een belangrijke plaats in de sage wordt ingenomen door het eiland Wul pen, dat zich eertijds uitstrekte van benoorden Kadzand tot het tegenwoor dige Nieuwesluis bij Breskens. Gewel dige stormvloeden in de 14e, 15e en 16e eeuw hebben het eiland tenonder doen gaan. Dat omstreeks het jaar 900 een felle strijd heeft plaats gehad op dit eiland vindt zijn bevestiging in oude documen ten. En te midden van deze strijd plaatst de sage Goedroen, de dochter van koning Hetel uit Hegelingenland, dat zou moeten gezocht worden op een der Oostfriesche eilanden of wel opeen onzer Waddeneilanden. Tot de vazallen van koning Hetel behoorden Wate van Stormland, waar Goedroen's broeder Ortwijn werd op gevoed, koning Horant in Denemarken en anderen. Vergeefs dongen prinsen en voorname edelen naar de hand der schone Goed roen. Onder hen waren Herwig van Zeeland en Hartmoet, zoon van Lode- wijk, koning van Ormanië, hier bedoeld Normandië. Ook zij werden afgewezen. Met een voornaam gezelschap van edelen en edelvrouwen kwam Hart moet nogmaals naar Hegelingenland, rijke geschenken met zich voerend. Ook thans was zijn aanzoek tevergeefs. Goedroen had liefde opgevat voor Her wig; doch zij uitte haar liefde niet. In schier eindeloos geduld wachtte Herwi; op de dag, dat hij zijn liefde beant woord zou zien. Ten laatste nam hij in wanhoop geweld te baat en viel met een krijgsmacht Hetel's land binnen. Zware strijd ontstond. In een tweekamp tussen Hetel en Herwig kwam Goedroen echter smekend tussenbeide. De zwaar den rustten. Vrede werd gesloten en Herwig zag tenlaatste zijn liefste wens vervuld, doordien hij zich met Goed roen kon verloven. door ERICH KASTNER „Doe wat je niet laten kunt!" ant woordde Tobler. „Maar pak vóórdien verschillende dingen in de reismand". „Dat nooit!" Haar gemoed kwam knarsetandend in opstand. Hij liep naar de deur. „Dan zal ik een dienstmeisje roepen". Mevrouw Kunkel gai zich over. Zij zette de mand op tafel en ging pakken. „Die bontmuts ook?" De Geheimraad knikte kortaf van ja. Meermalen sloot ze secondenlang de ogen, om maar niet te hoeven kijken naar hetgeen ze aan het doen was. Hilde sprak: „Overmorgen ben je weer thuis, vadertje-lief". „Hoezo?" „Ze zullen je d'r vierkant uitgooien". „Ik ben blij, dat ik ook mee ga," s; rak Johan. „Misschien is het wel goed om een revolver bij ons te steken. Wij zijn dan beter in staat ons te verde digen". „Doen jullie niet zo belachelijk!" antwoordde Tobler. „De prijs, die ik Doch Hartmoet in Ormanië kon niet berusten in het feit, dat Goedroen niet zijn bruid zou worden. Toen verspie ders hem meldden, dat op een voor Goedroen kwade dag haar vader met vele krijgslieden naar Zeeland was ge trokken, om aldaar Herwig' bij te staan in de strijd tegen Siegfried van Moor land, die zijn land was binnengevallen, rustte hij, Hartmoet, een vloot uit en stortte zich met vele duizenden van krijgers in de strijd tegen de konings burg, waar Goedroen en haar moeder Hilde verblijf hielden. Dapper verweer de zich de bezetting. Een groot aantal Hegelingen sneuvelde. De vesting viel. Goedroen en haar maagden werden weggevoerd. Ijlboden renden naar Zeeland om daar de ongelukstijding te brengen. Nauwelijks vernam Hetel het kwade bericht, of hij en Herwig staakten de strijd, maakten een vloot zeilklaar en staken in zee om te trachten de ont voerders nog te onderscheppen of in te halen. Zij hadden het geluk, dat Hart- moet's vloot door tegenwind en afmat ting der schepelingen gedwongen was koers te zetten naar het eiland Wulpen teneinde de troep rust te gunnen. Daar troffen hen de Hegelingen. In een felle strijd waarin beide legers zware ver liezen leden, werden de Noormannen teruggedrongen naar de kust van het grote eiland. Doch de Hegelingen hadden de dood van hun geliefde koning Hetel te be treuren. In een tweekamp met koning Lodewijk, een krijger van ontzagwek kende kracht, was koning Hetel geval len. Niemand dan Wate, de ijzervreter van Stormland, zou de geweldige Lode- wiik hebben kunnen weerstaan, doch hij streed op een ander gedeelte van het slagveld. De invallende duisternis maakte een einde aan het gevecht. Gedurende de nacht bleven de wach ters der Noormannen zich luid roepend en onder rumoer met elkander ver staan. Was het om de vijand af te schrikken van een nachtelijke stroop tocht? Was het wellicht een gewoonte uit het Noormannenland Het was een krijgslist. Het misbaar was er om het gerucht te overstem men van een nachtelijke vlucht. De Noormannen gingen scheep en toen in de morgen de Hegelingen oprukten, was de vijand verdwenen en Goedroen met hen. En te zeer had Herwig's leger schaar geleden, dan dat aan een ver volging te denken viel L. B. (Slot volgt). Nieuwvliet Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering, die Vrij dag j.l. gehouden werd, stelde de raad het door ir. 't Hooft te Goes ontworpen uitbreidingsplan vast. Het plan voor ziet in de mogelijkheid, langs de Cad- zandse weg woningen te bouwen, omdat aldaar de grond bouwrijp is. Voorts opent het plan de mogelijkheid langs gewonnen heb, had evengoed door iemand gewonnen kunnen worden, die z'n hele leven zo gekleed gaat, als ik er tien dagen zal uitzien. Wat zou er dan gebeuren?" ,Dan wierpen ze hem d'r net zo goed uit," sprak de huisknecht. „Nu hebben jullie me eerst echt nieuwsgierig gemaakt," eindigde de Ge heimraad. „We zullen wel zien, wie ge lijk krijgt". Er werd geklopt. Isolde, het nieuwe dienstmeisje, trad binnen. „De directeur-generaal, meneer Tiedemann, wacht beneden in de sa lon". ,Ik kom direct," sprak Tobler. „Hij wil een speech afsteken. Het lijkt wel of ik een reis om de wereld ga maken". Isolde ging. „Terwijl je overmorgen toch weer thuis bent!" merkte Hilde op. De vader stond even bij de deur stil. Weet jullie wat ik doe, wanneer ze mij er uit smijten?" Ze keken hem vol spanning aan. „Dan koop ik het hotel en gooi de anderen er uit!" Toen ook Johan was weggegaan vroeg Hilde een dringend gesprek aan met Bruckbeuren. „Ik zie geen andere uit weg," zei ze tot mevrouw Kunkel. „An ders zal d'r wat waaien morgenavond!" „Uw vader is helaas gek geworden," de St. Pieterstraat (Oostzijde), welke straat de verbinding vormt tussen de Dorpsstraat en de Prinses Wilhelmina straat, te bouwen evenals aan de Dorps straat (Zuidzijde) op de weide van de heer C. Brakman. In de verre toekomst kan nog de Prinses Wilhelminastraat in Oostelijke richting doorgetrokken wor den, terwijl ook nog een sportterrein in het plan is opgenomen (geprojecteerd OP de weide van de kinderen Schijve). Hoewel verlenging van de Prinses Wil helminastraat en de aanleg van het sportterrein als het ware tot de urgen tie behoren, achtte de stedenbouwkun dige en B. en W. het zeer gewenst, ter voorkoming van eventuele moeilijkhe den in de toekomst, nu reeds genoemde bestemming op bedoelde gronden te leg gen. Op verlangen van G. S. onderging de verordening op de heffing van opcenten op de grondbelasting enige redactionele wijzigingen. Blijkens een schrijven van de Minister van Volksgezondheid, stelt deze het op prijs, dat ter voldoening aan art. 6 van de Warenwet, door de raad een nieuwe verordening op de keuring van waren wordt vastgesteld. De raad gaf aan dit verlangen gevolg en stelde de ontwerpverordening vast. In deze verordening wordt het verkopen, het aanwezig hebben van waren, welke niet voldoen aand e eisen van de warenwet, strafbaar gesteld. De Nederlandse Amateur Toneel Unie heeft Jan Lemaire Jr. benoemd tot to neeladviseur voor de provincie Zeeland. In dit verband verzocht de Unie een subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen voor elke in de gemeente bestaande toneelvereniging. B. en W. was van oordeel, dat een adviseur op toneelgebied in Zeeland goede resulta ten voor het amateurtoneel kan hebben en staat dan ook sympathiek tegenover het streven van de toneelunie. Momen teel heeft de gemeente geen toneelver eniging, waarom B. en W. dan ook geen vrijheid vonden gunstig op het verzoek te adviseren. Zo Nieuwvliet weer een ac tieve toneelvereniging zou krijgen, kan de aanvrage opnieuw bezien worden. De raad volgde het advies op en wees de aanvrage af. Dhr. Aarnoutse heeft blijkens een bin nengekomen schrijven, bedankt als lid van de adviescommissie Woonruimtewet 1947. Hoewel de heer Aarnoutse zijn ontslagname niet heeft gemotiveerd, lichtte B. en W. de raad in, wat volgens dit college de aanleiding hiervoor is ge weest. In een geval, waarbij een huis eigenaar weigerde zijn leegstaande wo ning anders dan voor de zomermaanden te verhuren, adviseerde de woonruimte commissie met vier vöór en een tegen bedoelde woning te vorderen. B. en W. is niet tot vordering overgegaan, omdat de eigenaar toch nog bereid bleek de woning te verhuren voor volle jaren aan het gezin, dat deze woning graag wilde betrekken. B. en W. kwam aan het einde van haar toelichting tot de conclusie, dat de ontslagaanvrage van de heer Aarnoutse alle grond mist. De dienst der Domeinen te Goes is bereid het strand te Nieuwvliet aan de gemeente voor f 35,per jaar te ver huren, waarbij de gemeente het recht heeft weer onder te verhuren. De raad meende de huisdame. „Misschien al wel een hele tijd en het is ons niet opgeval len. Die dassen! Ik hoop maar dat het van voorbijgaande aard is". Hilde haalde haar schouders op. „Zo dra de verbinding tot stand komt, laat u geen mens in de kamer. Slechts over uw lijk!" Zelfs dan nog niet!" verzekerde mevrouw Kunkel dapper en ze stopte de oude, weerzinwekkende jas in de korf. Het vertrek kreeg langzamerhand zijn gewoon, voornaam aanzien weer terug. „Men is wel zo langzamerhand heel wat van hem gewend," sprak de huisdame. „Weet u nog, hoe hij twee jaar geleden in de opera, hoe heette ie ook weer het stokje van de dirigent wegnam? De Geheimraad zat vlak ach ter de orkestleider, die zo prachtig di rigeerde. En boven, op het toneel, lag een zieke juffrouw in bed en haar vriend bracht haar een mof, omdat zij zulke koude vingers had - en weg was op eens het dirigeerstokje! De dirigent draaide zich vol schrik om en de toe schouwers lachten zich dood. En het was helemaal geen vrolijk stuk! Die hele mop was vanwege een wedden schap!" Hilde keek ongeduldig naar de tele foon. „Nu hoop ik toch maar, dat de directeur-generaal hem lang genoeg op houdt". „Waarom telefoneert u niet liever, tJC'WO-LLte.lt CycaatLe 'RwiijA Ramt £onden in onzt nieuwe collectie Voorjaars- en Zomer- japonnen, Swaggers en Tailleurkostuums. a Wij tonen U een zeer uit gebreide en gevarieerde sortering van de nieuwste modellen volgens de laatste creaties uit Parijs, Rome en Londen. Vele aparte en effectvolle stoffen. VLOTTE ZOMERJAPONNEN f 27,50 tot f 119,50 APARTE SWAGGERS f 79,50 tot f 155.— Chique TAILLEURKOSTUUMS f 82.50 tot f 175,- Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE 3USKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en trein stoptvooronze zaak accepteerde dit aanbod en nam tegelijk het besluit het strand aan de plaatse lijke V.V.V. te verhuren onder dezelfde voorwaarden. :Adhaesie werd betuigd aan de motie van de gemeente Terneuzen inzake de vrije veren over de Wester Schelde en de passagiersaccomodatie voor de 2e klasse. Levendig werd over dit punt van gedachten gewisseld, uit welke discus sie bleek, dat in ieder geval de bewoners van West en Oost Zeeuwsch-Vl. vrij dom van veergelden dienen te hebben. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Terneuzen verzocht een gemeen telijke subsidie van 3,5 cent per inwo ner voor de helikopterdienst Axel-Rot terdam, welk verzoek afgewezen werd. B. en W. zette in haar advies uiteen, dat deze dienst alleen voor Oost Zeeuwsph- wanneer de Geheimraad is vertrokken?" „Nu of nooit!" riep Hilde. „Eigenlijk moest ik me d'r buiten houden. M'n vader is oud genoeg om op zichzelf te passen. Ik maak me daar zelf een ver wijt» over". Mevrouw Kunkel snoerde de koffer riemen vast. „Hij is het eeuwige kind. Ik weet niet waar dat aan ligt. In de grond is hij een verstandig iémand, nietwaar? En zo beschaafd en zo edel moedig. Maar plotseling krijgt hij het te pakken. Misschien leest hij wel te veel. Dat kan best heel slecht zijn. Nu zitten we d'r mee. Nu reist hij als een arm mens naar de bergen De telefoon ging. Hilde liep vlug naar de schrijftafel. Het was Bruckbeuren. Dehotelcentrale meldde zich aan. Hilde vroeg naar de directeur. Het duurde een poosje. Toen zei Hilde: „Spreek ik met de directeur van het Grand Hotel? - Heel aange naam. Luistert u eens ev?n? Morgen avond arriveert bij u een der prijswin naars van de Poetsblank-wedstrijd De directeur verklaarde, dat hij daar- van op de hoogte was en dat het hem een genoegen zou zijn. ,De voorpret is altijd het mooist," antwoordde ze. „Deze gast zal u ech ter hoofdpijn genoeg bezorgen. Hij geeft zich voor een arme man uit, of schoon hij millionnair is, meermalen millionnair zelfs".

De Schakel | 1956 | | pagina 1