BRANDARIS BRANDARIS BRANDARIS Firn HUM - Beurspleit 9 - flISSU Firma BRUGGE - Beursplein 9 - VÜSSINGEN firma IKE - Beursplein 9 - VLISSU men er nog wat makkelijker overheen liep en het werk der kantonrechter nog niet overladen was door de verkeers- overl redingen. Namens de Pachtkamer sprak de heer A. P. Modde woorden van dank voor de prett'ge samenwerking. Namens het Openbaar Ministerie voerde mr. Th Schenkenberg-van Mierop het woord. Hij dankte de kantonrechter voor de voortvarendheid, waarmede hij de za ken, ook de meest ingewikkelde, steeds aanpakte. Spr. hoopte dat de opvolger van de heer van Meerwijk er in zou sla gen het begonnen werk van de heer v. Meerwijk ter bestrijding van de open bare dronkenschap, te kunnen voltooien en dankte de kantonrechter vervolgens voor de prettige vlotte samenwerking en de vriendschap die men steeds van hem heeft mogen ondervinden. De griffier, de heer Herman, bood de scheidende kantonrechter een boek werk van Rodin aan over moderne beeldhouwkunst namens het griffie- personeel Mr. W. Le Mair uit Sluis sprak na mens de advocaten zijn teleurstelling uit over het vertrek van de kantonrech ter, die ook praktizijns steeds vele waardevolle adviezen gaf. Notaris H. A. M. van den Hoek uit Groede voerde het woord namens het Notariaat in W. Z.-Vlaanderen. De heer P. A. Bril, secretaris van Oostburg, bood namens het gemeente bestuur een boekwerk aan over de geografie van W. Z.-Vlaanderen. Met een dankwoord tot de sprekers sloot de kantonrechter deze buitenge wone zitting, waarna de genodigden verversingen aangeboden werden. Na afloop der ontvangst bood de scheiden de kantonrechter zijn naaste medewer kers een diner aan in hotel „De Een hoorn". Raadsvergadering - Tijdens de rondvraag op de raads vergadering van Woensdag 25 April j.l., diende de heer J. J. Leenhouts een motie in met betrekking tot toewijzing van bouwgrond aan de heer H. J. Nauta en de heer W. de Coene met betrekking tot toewijzing van bouwgrond aan de heer F. de Splenter. Welke beide moties aan leiding werden, dat met 6 stemmen voor '"en 5 tegen de reeds eerder genomen raadsbesluiten tot toewijzing van beide percelen aan andere gegadigden werd ingetrokken en thans aan genoemde heren werd toegewezen. De heer J. J. Leenhouts meende, dat, wanneer de raad de juiste voorlichting had gekregen en tijdig in kennis was gesteld van de beslissing van G. S. op het beroepschrift van de heer Nauta de zaak heel anders gelopen zou zijn. De voorzitter bracht in herinnering, dat het niet het gebruik is toewijzing van gron den te doen zonder de verkavelings- commissle en dat het niet juist is van de heer Leenhouts om te zeggen, dat het door G 3. voorgestelde overleg nooit heeft plaats gevonden. De heer De Coene zei het volledig met de zienswijze van de heer Leenhouts eens te zijn en drong met klem op toewij zing van bedoelde grond aan Nauta aan. Wethouder Geuze informeerde waar om toewijzing van de omstreden grond aan de heer Luteijn heeft kunnen plaats vinden, waarop de heer L. Schippers zei ..op grond van valse inlichtingen van B. en W.", tegen welke uitlating de voor zitter heftig protesteerde. De heer E. Dekker schetste de gehele voorgeschie denis, die tot de uiteindelijke toewijzing aan Luteijn aanleiding was en meende, dat het niet juist zou zijn de grond nu weer aan anderen toe te wijzen. De voor zitter merkte nog op, uit de notulen te kunnen lezen, dat de raad indertijd de uitspraak deed. dat de belangen van Luteijn, met het oog op zijn bedrijf, moesten prevaleren boven de belangen van Nauta. Met uitzondering van de heer Leenhouts stemden indertijd alle raadsleden voor toewijzing aan Luteijn. De heer Leenhouts meende, dat in de loop der tijd al heel wat over genoemde kwestie gezegd is en dat men hierover nog wel uren voort zou kunnen gaan en verlangde hierop stemming. Met zes stemmen voor en vijf tegen (de heren hotels is er voortdurend iets aan de hand". •Tohan trok het reiskostuum uit. Wil ie dan gecostumeerd meedoen?" vroeg Tobler verbaasd. „Als wat dan?" Johan trok zijn livrei aan en sprak sentimenteel: „Als huisknecht!" Na het avondeten verzocht de Ge heimraad de anderen hem te volgen. Zijn dochter, mevrouw Kunkel en "jo- han liepen schoorvoetend met hem mee. Hij opende de deur van de werk kamer en draaide het licht op. Daarna heerste een stilzwijgen dat minuten lang duurde. De klok op de schrijftafel tikte. Mevrouw Kunkel waagde zich als nummer é^n In de kamer. Langzaam naderde zij het costuum uit de Frücht- strasse, dat eenmaal violet was geweest. Ze betastte het voorzichtig, alsof ze vreesde dat het zou bijten. Zij huiverde en ontdekte meteen de gestreepte fla nellen overhemden. Van een der stoe len hief ze de stijve manchetten in de hoogte en blikte verbijsterd naar de vterbladige manchetknopen. De geste ven halfhemdjes gaven haar de gena deslag Ze viel steunend in een club fauteuil en kwam met kracht op de zich daar bevindende schaatsen terecht, vloog ontzet in de hoogte, blikte ver ward om zich heen en zei toen: „Dat overleef ik niet!" (Wordt vervolgdi. Denk om de J. Barendregt, E. Dekker, D. Geuze, J. H. van Kampen en A. P. Modde) wees de raad de grond toe'aan Nauta, onder intrekking van haar toewijzing aan Luteijn. De heer De Coene betoogde in zijn motie dat de grond aan de markt, naast café Adriaansen, na de intrekking van de toewijzing aan Van Gorsel, welke in trekking op 29 Juni 1955 plaats vond, nadien aan de heer Bossant werd toe gewezen. Het is echter gebleken, dat de heer F. de Splenter reeds eerder dan de heer Bossant een aanvrage voor ge noemde grond indiende, zonder dat dit de raad medegedeeld werd. De Coene meende, dat hierdoor een grote onrecht vaardigheid is begaan. De heer Schip pers zei, dat de vorige vergadering de stemming door de houding van de wet houders mis is gelopen. De heer Geuze betitelde de vertoning, die de raad thans opvoerde, een hopeloos geval, waarop de voorzitter de opmerking plaatste, dat er geen beleid in zat. De heer J. H. van Kampen merkte op, dat het geen pas gaf op eens genomen be sluiten terug te komen. Tot slot zei de heer Leenhouts, dat er iets in deze zaak niet zuiver is geweest, de zaak zat niet gezond en wanneer De Splenter de toewijzing niet zou krijgen, zijn rechtsgevoel niet bevredigd zou zijn. Hierna ging de voorzitter tot stemming over. Met 6 stemmen voor en 5 tegen (de vijf bij bovenvermelde stemming ge noemde heren) werd de toewijzing aan Bossant ingetrokken en de bouwgrond aan De Splenter toegewezen. Dhr. J. Oosterbaan deelde middels 'n ingek. stuk mee, dat hij de door hem aangevraagde grond achter zijn pak huizen wilde benutten voor het maken van garageruimte voor zijn auto's en materialen alsmede voor het bouwen van een gelegenheid voor het wassen van aardappelen. De heren de Coene, P. J. v. Hee en J. J. Leenhouts verklaar den zich niet tegen het toewijzen van de gewenste grond, maar wilden er de voorwaarde aan verbinden dat de op te riohten gebouwen niet gebruikt zullen worden voor opslag van hooi en stro. Dhr. Leenhouts voegde er nog aan toe, dat het aanvankelijk gebouwde pak huis is uitgegroeid tot een hele fabriek met alle mogelijke rommel en dit wilde hij met de nieuw op te richten gebou wen voorkomen. Bij de stemming wa ren 7 stemmen voor en 4 tegen (de he ren Barendregt., van Kampen. Modde en Geuze). De begrotingen 1955 en 1950 werden ;ewijzigd. Met algem. st. werd dhr. Bil te VÜssingen benoemd tot onderwijzer aan de openb. U.L.O.-school. Naar aanleiding van de kolentoeslag deelde de voorz. mee, dat B. enW. geen aanleiding hebben kunnen vinden om verder te gaan dan de bestaande rege ling. Dhr. Leenhouts zei, dat Oostburg wel een heel slecht figuur slaat, aange zien vele kleine gemeenten een ruimere kolentoeslag toekenden dan Oostburg. De voorz. zei, dat in de begroting een bedrag van f 2665,- voor kolentoeslag voorzien was en f 2761,60 op deze post werd uitgegeven. De begroting met haar kleine post voor onvoorzien laat het niet toe verder te gaan. Nleuwvllet Uitvoering Jeugdverenigingen der Ned. Herv. Kerk. Voor een geheel gevulde zaal hielden de Ned. Herv. Jeugdverenigingen te Nieuwvliet hun jaariijkse uitvoering. Ds. J. v. d. Graaff opende deze avond met gebed en heette allen hartelijk wel kom. waarna gezongen werd gezang: Grote God wij loven U". Eerst traden een groepje jongens op met het toneelstukje „De dure hoed" en een schetsje „De Amsterdamse Beurs". Door de kleinste meisjesgroep werd op gevoerd een tweetal zeer aardige to neelstukjes ,,'t Veilige nest" en ,,'k Heb mijn wagen volgeladen". Door de to neelgroep der meisjes werd het toneel stukje „De prinses die geen zuurkool luste en zodoende geen bruidegom kreeg" op aardige wijze vertolkt. Door de oudste meisjesgroepen werden een tweetal zeer geslaagde vrolijke schets jes opgevoerd, waarbij bleek dat wan neer Pa en Ma een eeuw achter zijn het toch nog van de jeugd wint en de vrolijke atelier-geschiedenis „Maison Bikkel". Tussen de toneelstukken in speelde een der jongens op een voor de ze avond zeer passende wijze op zijn accordeon enkele goed geslaagde solo's. Na de sluiting en het dankgebed van Ds. v. d. Graaff konden allen zeer vol daan en tevreden huiswaarts keren. Retranchement Geslaagd. De grenscommies M. J. Leurgans slaagde voor het examen van 's Rijks Belastingen. Gemeenteavond. Uitgaande van de Ned. Herv. Kerk werd Zaterdag j.l. een gemeenteavond gehouden onder leiding van Vicaris I. C. Jansen. Het was een bonte avond met zang. toneel, Amerikaanse verkopingen, verloting, hersengymnastiek etc. Aan een forum, dat onder leiding stond van Ds. Van Bork, verleenden bur gemeester J. A. Leenhouts, dienstgeleider J. Hakker, mevr. Kuijs-Casteleijn en Vicaris Jansen hun medewerking. De stemming gedurende de avond was best, hetgeen ook duidelijk tot uiting kwam bij het opmaken van de balans, toen bleek, dat er een bedrag van f 270,- was binnengekomen. Dit geld zal wor den gevoegd bij het bouwfonds vooreen te stichten jeugdhuis. Schoondljke Openb. vergadering P. v. d. A. Zaterdagavond belegde de afdeling Schoondijke van de Partij van de Ar beid een propaganda-avond, welke was gewijd aan de komende verkiezingen. De heer A. v. d. Velde sprak een ope ningswoord, waarin hij de aanwezigen hartelijk welkom heette. De heer C. Hoek, lid van het geweste lijk bestuur van de P. v. d. A., sprak naar aanleiding van de komende ver kiezingen. Spr. gaf een overzicht van de politiek, die de Partij van de Arbeid voorstaat en die welke de confessionele groepen voorstaan. De heer Hoek nam enkele uitlatingen van de heer Oud in de Tweede Kamer onder de loupe, wel ke deze geplaatst had tijdens de behan deling van de wet op de Ouderdoms voorzieningen, welke minister Suurhoff er met veel inspanning door kreeg, Spr. wekte ieder op te werken voor de komende verkiezingen. Na een korte pauze, waarin vragen gesteld konden worden, trad het Middelburgse ama teur-cabaretgezelschap op het podium. Deze „Rode Vaegbonden" slaagden er in met veel humor en enorme slagvaar digheid de aanwezigen op te wekken tot de komende stembusstrijd. Niet al leen de tegenstanders, doch ook het overdrevene in eigen kring werd onder veel gelach aan de kaak gesteld. Het was gezonde humor, waarvan de aan wezigen genoten hebben. Zuidzande Feestavond Volksonderioijs. De afdeling Zuidzande van Volkson derwijs hield Zaterdagavond in hotel „De Zwaan" haar jaarlijkse feestavond. De voorzitter, de heer v. d. Reepe, opende de avond, waarbij hij zijn vol doening uitsprak over de grote opkomst. Hierna werd overgegaan tot afwer king van het programma. Door kinde ren van de derde en vierde klasse der o.l. school werden voor de pauze een 4- tal schetsjes opgevoerd, die zeer in de smaak vielen bij de aanwezigen. Na de pauze sprak de kringvoorzitter van Volksonderwijs, de heer J. Vermeu len, een propagandistisch woord. Hij wekte de aanwezigen op te trachten steeds meer leden te winnen. De afde ling Zuidzande telt momenteel 120 le den, hetgeen een groot aantal is in ver houding tot het aantal inwoners. Door de leerlingen van de vijfde t.m. de achtste klasse werd vervolgens een kindertoneelstuk in 6 bedrijven: „De slimme knecht" voor het voetlicht ge bracht. Dit stuk werd zeer aardig ver tolkt. De heer H. Goedegebuur bood na af loop het onderwijzend personeel en me vrouw de Zwart-de Wilde een cadeau aan voor het vele werk dat zij hebben verricht om deze geslaagde avond te kunnen geven. Burgemeester H. P. Everwijn sloot de avond, waarbij hij de leerlingen dankte voor hun mooi spel en de aanwezigen voor hun grote opkomst. Biervliet Geslaagd. De heer H. H. Westdorp, ambtenaar ter secretarie te Biervliet, slaagde te Breda voor het diploma Gemeente administratie G.A.I. Breskens Geslaagd. Voor 2e stuurman G.H.V. slaagde de heer J. J. Ie Bleu te Breskens. Voetbal en muziek op Koninginnedag. Op Maandag 30 April a.s., de verjaar dag van H.M. Koningin Juliana, zal te Breskens des middags om 3 uur op het sportterrein, een voetbalwedstrijd wor den gespeeld tussen het personeel van de Coöp. Aankoopvereniging en het per soneel van de fa. Van Putten Vroon. Deze wedstrijd is voor iedereen gratis toegankelijk. Des avonds om 7.30 uur zal de mu ziekvereniging „Uit het Volk—Voor het Volk" een concert geven op de muziek tent. Ouderavond. Gisteravond werd door de Oudercommissie van de Openb. Lagere School te Breskens een ouderavond gehouden in het Gem. ont spanningsgebouw. De wnd. voorzitter, dhr. J. Quaars-Lauret, sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen, waarna overgegaan werd tot verkiezing van een nieuw lid van de oudercommissie, ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van de voorzitter, dhr. H. Wijnen. Bij de gehouden stemming werd dhr. P. J. Priester met meerderheid van stemmen tot voorzitter gekozen. Hierna volgde een gedachtenwisseling tus sen de aanwezige ouders en het wnd. hoofd der school, dhr. F. Koster, over problemen rondom de school. Vele vragen werden ge steld en uitvoerig besproken. Tot slot van de avond werd door de con sulent van het N.O.F. een 4-tal films vertoond, n.l. „De Koninginnepage," „Oase," „Steen kool" en „Jantjes droom," die zeer in de smaak vielen. Nadat dhr. Koster nog een kort woord sprak, sloot dhr. Quaars deze avond, Denk om de Oostburg Gepensionneerden vergaderden. Voor de afd. West Z.-Vlaanderen sprak dhr. de Roo, lid van het hoofdbestuur, over: „De korting op ambtelijke pensioenen en de alge mene Ouderdomswet". Na de met grote aan dacht gevolgde uiteenzetting werden de vra gen door spr. beantwoord. De vergadering, welke werd gehouden te Oostburg, stond o.l.v. dhr. L. v. d. Vlugt die als voorzitter werd herkozen. Als afgevaar digde naar de algem. vergadering te Utrecht werd benoemd dhr. J. Koole en als secundus dhr. B. Baaij. De afd. telt nu 148 leden, al dus het jaarverslag. Het verslag van de pen ningmeester gaf een batig slot te zien. Als leden van de kascommissie werden aangewe zen de heren J. Wagenaar en J. W. Leen houts. Éénstemmig sprak de vergadering zich uit voor contributieverhoging van f 2,- tot f 2,50, ingaande 1 Jan. 1957, zulks op voor stel van het hoofdbestuur. Een voorstel door een der bestuursleden om de aftredende bondsvoorzitter een passend geschenk aan te bieden vond algemene instemming. Voetbal 4e klasse H. OostburgHansw. Boys 01. Bres kensAardenburg 40. Hoofdplaat Ria W. 2—10. Luctor—Clinge 1—2. De stand is nu: Hansw. Boys 18 11 5 2 27 5628 Breskens 17 11 3 3 25 45—20 Ierseke 18 10 3 5 23 53—27 Clinge 17 9 4 4 22 45—25 Sluiskil 18 8 5 5 21 54—34 Ria W. 17 8 3 6 19 62—51 Luctor 18 7 4 7 18 43—38 Aardenburg 17 7 3 7 17 4646 Oostburg 18 3 3 12 9 29—49 Koewacht 18 3 3 12 9 3574 Hoofdplaat 18 2 0 16 4 28—104 Programma voor Zondag a.s.: BreskensLuctorClingeHansw. Boys; KoewachtRia W.; Sluiskil Aardenburg. Van de vier wedstrijden zijn er slechts twee belangrijk te noemen, n.l. die van Breskens en Hansw. Boys resp. tegen Luctor en Clinge. Het vertoonde spel van Breskens j.l. Zondag tegen Aardenburg heeft ons best kunnen voldoen. Er werd enthou siast gespeeld, wat inderdaad ook no dig was, want Aardenburg weerde zich geducht. De wedstrijd tegen Luctor lijkt ook minder zwaar dan vorige week. Wanneer iedere speler van Breskens zijn beste beentje voorzet, zal de zege wel niet in gevaar zijn. Breskens kan zich geen verliespunten meer permitteren, nu ze op de drempel van het kam pioenschap staan. Laat deze kans niet voorbijgaan, Bressiaanders. Verder zijn we uitermate benieuwd of Clinge tegen Hansw. Boys minstens een puntje zal thuishouden. Daar Clin ge voor de bovenste plaats is uitge schakeld, zou het toch een prestatie zijn, als ze de Boys wisten te kloppen, daardoor Breskens aan het kampioen schap helpend. Daar dit nu juist niet de bedoeling van Clinge zal zijn, geven we de Boys de beste kansen. Als Clinge het sportief opvat, dan zit er zeker winst in tegen Hansw. Boys. We zijn benieuwd naar de uitslag. De andere wedstrijden zijn van wei nig belang meer. Om 11.30 u. speelt Breskens II tegen Zeelandia II. Abe. Denk om de FILMNIEUWS Zaterdag brengt het Luxor-Theater te Breskens de verfilming van het meest gelezen verhaal van Hans Helmut Kirst .08 15" dat U een blik geeft achter de kazernemuur in Duitsland voor de 2e wereldoorlog. Regisseur Paul May maak te een film. die de stoutste verwachtin gen overtreft. Deze film zult U willen zien, dan weet U wat 0815 betekent: hft vooroorlogse drilsysteem. Zondag a.s. brengt het Luxor-Theater Robert Taylor en Eva Gardner in het stoutmoedige, temperamentvol en ro mantisch drama „Texas onder terreur". Zij was een verleidelijke, roodharige duivelin, hij een opgejaagde vogelvrije. Ingezonden Ondergetekende verklaart, dat op de begroting „Maatschapzorg 1956" van de gemeente Hoofdplaat behandeld op 24 Febr. 1956, vermeld stond: „en rekening werd gehouden, dat de Ned. Herv. diaco nie een bijdrage zou geven van f 88,52, terwijl het R.K. armbestuur daar niet op voorkomt". Dit kwam tot heftige dis cussies. Op de gemeenteraadsvergade ring van 13 April j.l. is toegezegd, dat de diaconie dat bedrag niet moet be talen. Hopende, dat dit voldoende is toege licht. dank ik u, mijnheer de redacteur, voor de plaatsing. P. Dekker.

De Schakel | 1956 | | pagina 2