BOBBE CORSETTENoö' S Drie mannen in de sneeuw ALG. NIEUWS- EN AD ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Burgerlijke Stand Plaatselijk Nieuws Breskens Feuilleton STBUR G de ichakel ne Jaar gang - Nr. 587 Vrijdag 27 april 1956 Verschijnt iedere Vrijdag A bonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.; bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra DRUKKERS-UITGEVERS F1 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. 27 - GIRO 358296 GEMEENTE BRESKENS over de maand Maart. GEBOREN: 2, Jozina Catharina, d. van Pie ter Jozias Cruson en Leintje Schie man; 6, Johanna Hendrika, d. van Hendrik Vermeulen en Johanna Maria Provoost; 23, Johannes, z. van Johannes Pieter Jacobs en Jane Dixon. HUWELIJKEN: Geen. OVERLIJDEN: Geen. INGEKOMEN: 2, Abraham C. Leenhouts van Medan (Ind.) naar Dorpsstraat 75; 8, Maria R. Visser-le Roij van Groede naar Dorpsstraat 117; 12, Abraham Brugge en echtgenote van Schoondijke naar Noodplan L 4; 13, Lijkle Sigmond en gezin van Rotterdam naar Dorps straat 34; 23, Jacobus Robijn en gezin van Groede naar Noodplan L 6; 31, Maria P. Blomme-Dortland van Sluis naar Noodplan J 2. VERTROKKEN: 1, Jannis E. A. Boeck- hout van Oesterput, Zw. barak 16 naar Etten en Leur; 13, Jannes A. de Bliek en gezin, van Noodplan H 7 naar Oostburg 14, Francina M. van Meenen, van Nood plan F 8, naar Sluis; 23, Maria P. de Winde en kind, van Noodplan D 18, naar Zuidzande; 20, Gijsbert van der Laan, van Spuiplein 1, naar Nieuw-Guinea 29, Josina J. van der Ster-Bogaarts en kinderen, van Noodplan J 5, naar Rot terdam; 30, Johannes P. Steijaert, van Havenstraat 16, naar Bussum. NATIONALE HERDENKINGSAVOND VRIJDAG 4rMEI 1956. Evenals voifjf£* Jaren zal ter herden- king van de in de oorlog en bij de be vrijding gevallenen een stille tocht naar de begraafplaats gemaakt worden. Vertrek van het gemeentehuis af om 19.45 uur. Van 19.45 uur tot 20.00 uur zal de klok geluid worden. Te 20.00 uur zullen 2 minuten van stilte in acht worden genomen. 0 Naar aanleiding van het bovenstaan de verzoekt de burgemeester aan de in gezetenen om van 18.00 uur af de vlag gen halfstok te hangen. Ouderavond. Vrijdag j.l. hield de school met de Bijbel haar jaarlijkse ouderavond. Om 7,30 uur kon, na het zingen van een ge meenschappelijk lied en gebed, de voor zitter, de heer J. van Haneghem, voor een volle zaal zijn openingswoord spre ken, waarna hij een kort resumé gaf van het voorbije schooljaar. Er is alle reden om dankbaar te zijn, waar de school nog steeds in leerlingental toe neemt en inmiddels een 5e leerkracht kon worden benoemd. We wachten nu nog op een vijfde leslokaal, hetwelk we in de loop van dit jaar nog hopen te door ERICH KASTNER Het eerste waar het oog van Tobler op viel, was een Marengo-rood jacquet en hij voelde daar wel iets voor. Aan de andere kant was het geen geschikt costuum, om in dertig centimeter hoge, vers gevallen sneeuw te gaan wandelen. Daarnaast lag een gekleed pak van een opzichtige bruine kleur. Met kleine rui ten en grote vetvlekken. En daarnaast het pak, dat Tobler tenslotte koos. Ja ren geleden was de kleur violet geweest Met felle langwerpige strepen. De tijd gaat echter verder. „Akelig geschikt," sprak Tobler. „Wat kost dat gewaad?" „Achttien mark," sprak de oude. „Het is de uiterste prijs". De Geheimraad nam het jasje van de kleerhanger en trok het aan. De rug spande. De armen waren veel te kort. „Neemt u het jacquet toch liever," riep de oude man. „Het kost twee-en- twintig mark, maar die vier mark ver schil loont zich best. De kwaliteit van de stof is beter. U zult er geen spijt van K MEDISCHE o o urchtstraat 13 kunnen bouwen. Hierna werd de leiding van de avond gegeven aan het hoofd der school, de heer Capelle, die verder het programma vlot afwerkte. !Mej. Van Noppen hield een Bijbelse geschiedenis-les, waarnaar door oud en jong met aandacht geluisterd werd. Hierna werden enkele liederen door de kinderen gezongen, waaronder één in 't frans, door de leerlingen, die franse les krijgen. Andere kinderen deden o>p zeer verdienstelijke wijze voordrachten, waarna door de heer Capelle enkele in teressante en leerzame dingen verteld werden over Nieuw-Guinea, dit naar aanleiding van een serie plaatjes, die door de heer De Bree werden vertoond. De heer H. Meeusen verzocht het be stuur of het niet mogelijk was, dat de school inplaats van om 12 uur, om kwart voor twaalf kan uitgaan, dit met het oog op de middagschafttijd van vele ouders. De voorzitter zegde toe, te trach ten aan deze wens tegemoet te komen. Hierna pauze met tractatie. Na de pauze werden door de kinderen van de hoogste klassen enkele sprook jes opgevoerd. Hier werd werkelijk knap werk geleverd. Toneel en costuums wa ren keurig verzorgd. Mej. Kramer en de heer Bruidsman kunnen met voldoe ning terugzien op hetgeen door de kin deren, onder hun leiding, gepresteerd is'. Ds. Praas, die het slotwoord sprak, noemde deze contactavond zeer ge slaagd, waarna hij met dankgebed ein digde. Jaarvergadering Kath. Vrouwen vereniging. De Kath. Vrouwenvereniging te Bres kens hield haar jaarlijkse vergadering in de kleuterschool. De leden werd een feestelijke koffietafel aangeboden. De voorzitster, mevr. Mookhoek, opende de vergadering en heette allen hartelijk welkom. Als gast was aanwezig mej. de Waard uit Vlissingen. Mevr. Mookhoek was uiterst tevreden over de grote op komst. Mevr. de Meester-Caus gaf hier na een overzicht van de financiën over het afgelopen jaar. Mevr. Schepens- Kopmels las het jaarverslag voor en naar bleek, was er een flinke activiteit ontplooit. Enkele leden hadden een kleine voordracht, die zo nu en dan de lachspieren deed werken, 't Was reeds laat, toen de voorzitster de vergadering sloot met gebed. Oostburg Kantonrechter mr. van Meerwijk nam afscheid van W. Z.-Vlaanderen. Vorige week vond te Oostburg de buitengewone zitting plaats van het Oostburgs Kantongerecht, welke mr. P. W. C. C. M. van Meerwijk voor de laat ste maal presideerde. Nadat alle genodigden, een zeer se- hebben". „Heeft u geen spiegel?" vroeg Tobler. „In de achterkamer," sprak de oude. Zij gingen naar de achterkamer. Het rook daar naar kool. De Geheimraad staarde in de spiegel, herkende zich tenslotte toch weer en moest lachen. „Bevalt het u?" vroeg hij. De koopman greep, steun zoekend, naar zijn baard. „Neemt u het jacquet! Voor twintig mark! Omdat u het bent". Tobler bleef standvastig. „Ik neem dit paarse model," antwoordde hij. „Het zal een verrassing zijn". ,In zoverre heeft u gelijk," zei de oude. Tobler kleedde zich weer aan en be taalde. De uitdrager wikkelde het costuum in bruin zakpapier en geleid de zijn klant naar de deur. Voordat hij open deed betastte hij Toblers pelsjas, blies vakkundig in de kraag van otter vel en zei: „Wilt u die jas verkopen? Ik wil haar misschien wel overnemen. Voor honderdtwintig mark". De Geheimraad schudde het hoofd. „Het jacquet was u te duur," ging de oude man voort. „U zit dus krap in uw geld. Dat komt bij rijke mensen ook wel voor. Vaker dan arme mensen den ken. Nou ja. Honderd twintig mark contant. In handen. Denkt u er eens over". „Het is een aandenken," sprak Tob ler vriendelijk en vertrok. De uitdrager keek hem na en zag de lect gezelschap, hadden plaats geno men, trad het Kantongerecht de rechts zaal binnen. De heer van Meerwijk schetste zijn gehechtheid aan de streek die hij, na er 13 jaren gewerkt te hebben, gaat verlaten. Hoewel hij om persoonlijke redenen zeer verheugd was over de be noeming, waardoor zijn gezin zich kan herenigen, deed het pijn de vele vriend schapsbanden te moeten slaken. De heer van Meerwijk zeide o.m. Oostburg gekend te hebben als een mooi oud stadje, waar het genoegelijke tram metje zich doorheen wrong. Na de be vrijding was het gekraakt en zwaar ge schonden, doch in de woestenij zochten haar bewoners dapper hun weg naar het herstel. Thans wacht men op het raadhuis, dat de voltooiing zal zijn van het herstel. Niet alleen Oostburg, doch alle andere dorpen staan gegrift in mijn herinnering. Ik hoef u slechts de namen van Breskens, Aardenburg, Sluis en Schoondijke te noemen, om u een indruk te geven van het totaalbeeld dat ik mee naar Hilversum zal nemen. Spr. bracht dank aan de bevolking voor de gulle hartelijkheid waarmede men hem en zijn medewerkers steeds had ontvangen. Vervolgens richtte de schei dende kantonrechter zich tot zijn naas te medewerkers, in de eerste plaats tot zijn plaatsvervangers, die er voor zorg den. dat gedurende de gehele ambts periode de strafzittingen zonder onder breking konden worden gehouden. De leden der pachtkamer bracht spreker dank voor het grote begrip dat deze le ken op het gebied der wetgeving steeds voor de hanteerder der wet opbrach ten. Met hun overgrote kennis van landbouwzaken in deze streek, met be grip voor de reglementen en bepalin gen, was het samenwerken met de le den van de pachtkamer steeds een waar genoegen geweest. Het werk der pacht kamer had voor de kantonrechter grote bekoring, door de omgang met de le den er van. Het O.M., vertegenwoordigd in de persoon van de heer mr. Ph. M. Schen- kenberg-Mierop, bracht spr. dank voor de goede samenwerking en het juiste plaatsen der delicten, tegenover de overtreden wetsartikelen. Vervolgens werd dank gebracht aan de griffie, het personeel, deurwaarder en werkster; de prima geest van samenwerking werd geroemd, evenals de sfeer op de griffie. Veel waardering had spr. voor het werk der politie, waarvan het hoofd, majoor Ballegooij en-de Jong, steeds worstelt met een te kleine bezetting en deson danks het klaarspeelt op voortreffelijke wijze het maatschappelijk leven in ge ordende banen te houden. Vooral het toenemende verkeer, de veiligheid op de weg en de te nauwe bochtige wegen, vragen veel van de politie. Respect en waardering bracht spr. op voor de man grote limousine en de chauffeur die ge dienstig het portier opende. De auto reed weg. De oude man lei een briket op het vuur en ging voor het vogelkooitje staan, dat achter de toon bank aan de muur hing. „Snap jij zo iets?" vroeg hij aan het kleine gele vo geltje. „Ik geen biet". In Toblers werkkamer zag het er ont stellend uit. Bij de nieuwe aankopen lagen voorwerpen welke de Geheim raad op zolder had gevonden, in stof fige kisten of in van ouderdom kraken de kasten. Een paar verroeste schaat sen. Een warme sweater, die er uitzag alsof ie de hondenziekte had doorstaan. Een met de hand gebreide roodbonte muts. Een ouderwetse ruige overjas, grijsgeblokt en minstens uit de tijd der kruistochten stammend. Een bruine reispet. Een paar zwartfluwelen oor kleppen, met een verstelbare metalen beugel. Een reismand, die betere dagen had gekend en een paar polswarmers, zoals men die indertijd aan een reserve luitenant had gezonden. Tobler kon er nauwelijks zijn blik ken van af houden. Tenslotte ging hij naar het groene kabinet, waarin Jo- han verdrietig de costuums paste, wel ke de beste coupeur van Berlijn bin nen vier dagen voor hem had gemaakt. De laatste kleine onvolkomenheden waren uit de weg geruimd en de ver C^wccLlteit (IsueatLe ïlo-mantiejQi avvLce in onze nieuwe collectie Voorjaars- en Zomer- japonnen, Mantels en Tailleurs. Wij tonen U een zeer uit gebreide en gevarieerde sortering van de nieuwste modellen volgens de laatste Parijse creaties. Vele aparte en effectvolle stoffen. VLOTTE ZOMERJAPONNEN f 32,50 tot 119,50 APARTE SWAGGERS f82,50 tot f155,- Franse TAILLEURKOSTUUMS f82,50 tot f 175, Voor Uw betere damesconfedie eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en trein stopt vooronze zaak nen van de Rijkspolitie en de verkeers post te Temeuzen, die bovendien het vervoer der kantonrechter verzorgden. Voorts werd het gemeentebestuur van Oostburg dank gebracht voor de wijze waarop men Vrouwe Justitia inwoning verleende, toen het onmogelijk was lan ger in een cafézaal recht te spreken welke beslist niet voldeed aan de hoog heid van de belangen die gediend moes ten worden. Vervolgens richtte spr. zich tot het notariaat en eindigde met de wens uit te spreken dat God allen zou zegenen en het Kantongerecht een waarborg zou blijven voor de orde, het recht en billijkheid in dit gelukkige deel van ons land. Notaris J. J. Mijs was de eerste, die namens de plaatsvervangende kanton rechters het woord voerde. Spr. schet ste de jongste geschiedenis van het Oostburgse kantongerecht en haalde herinneringen op uit het verleden, toen tegenwoordiger van de alombekende firma, die in hoogst eigen persoon naar de Grünewald-villa was gekomen, liet het aan uitroepen van bewondering niet ontbreken. Johan stond als een on schuldig slachtoffer voor de penant spiegel. Hij liet zich achtereenvolgens het jacquet, de smoking, het ski-pak en het rokcostuum aantrekken, als wa ren het louter dwangbuizen. Toen de brave, grijze dienaar tenslot te het rokcostuum droeg, breedgeschou derd en smal van heupen, kwam de millionnair onder de indruk. „Johan," riep hij uit, „je bent op en top een di plomaat Ik geloof niet dat ik ooit weer de moed zal hebben, jou m'n schoenen te laten poetsen". „Het is zonde en jammer, Geheim raad. U gooit het geld het raam uit. Ik ben wanhopig". De kleermaker merkte op (wanneer mem het hem niet kwalijk wilde nemen) dat hem in zijn leven iets dergelijks nog nooit was overkomen. „U redeneert voor zover u er iets van cnapt," sprak de knecht. Dat kon de heer niet ontkennen. Daarna nam de vertegenwoordiger be leefd afscheid. Toen hij weg was, vroeg Johan de Geheimraad: „Worden er in Bruckbeu- ren ook gecostumeerde feesten gege ven?" „Dat spreekt. In zulke wintersport-

De Schakel | 1956 | | pagina 1