BRILLEN BOBBE Drie mannen in de sneeuw 3 macLa—tlyió ALG. NIEUWS- EN AC ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Wat waar is, is waar! e u 111 e t o n ^rillemaefter" Burgerlijke Stand Plaatselijk Nieuws de \chakel ne Jaargang - Nr. s#5 Vrijdag 13 april 1956 Verschijnt iedere Vrijdag A bonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.; bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra DRUKKERS-UITGEVERS F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. 27 - GIR0.358296 „Afen doe wat men wil; die het geluk heeft, heeft het spel". Ergens in Nederland heeft een recht bank zich weer eens bezig gehouden met de berechting van een clandestiene voetbalpool. Hoe lang zal het nog duren, alvorens het spelen in een voetbalpool openlijk wordt toegestaan. Het wedden is van oudsher een zuiver menselijke bezigheid geweest, die kunstmatig nooit is tegen te houden. Wat is wedden eigenlijk? Het is iets beweren tegenover een ander als zullende gebeuren, ofschoon een zeker weten uitgesloten is. Hierin schuilt geen kwaad. Het gros der mensen zal zich er wel voor wachten om grote bedragen op te offeren aan hun verlangen om te wedden. Wekelijks ontvangen de mees ten onder ons een handjevol geld om wat eten te kopen; een kleine versna pering en wat rookgerei en om zich te kleden. Wat dan overblijft zal heus niet zomaar over de balk worden ge gooid maar zorgvuldig worden besteed. Maar wat zien we nu? Dat wetten worden gemaakt om juist de enkeling die niet met geld kan omgaan, te be schermen, met de illusie, dat hij of zij spaarzamer zal worden. De praktijk leert ons echter, dat juist deze mensen hun geld toch klakkeloos over boord gooien, zonder enig overleg. Diezelfde wetten houden echter een natuurlijke behoefte van de overgrote meerderheid van de mensen tegen. Onlogisch maar waar! Het wedden is echter niet tegen te houden, evenzo ook de voetbalpool niet. Daarom hoe eerder een officiële voet balpool komt, hoe beter het is. Met één slag zijn dan alle toto's van de baan. In hun toch al overvolle dagtaak, be hoeven de rechercheurs van politie zich geen zorgen meer te maken over deze pools, die dan geruisloos zullen verdwij nen. Een speciale commissie van de K.N.V.B. is in het buitenland bezig om na te gaan hoe alles wordt geregeld. Dit versterkt enerzijds het vermoeden, dat de voetbaltoto op komst is, maar anderzijds geeft dit de schijn, dat de K.N.V.B. de toekomstige „baas" van de toto wel eens zou kunnen worden. Is de K.N.V.B. daarvoor wel de ge- schikste instantie? De K.N.V.B. is de bond van de voetballers. Zij moet staan aan de ene zijde. Daartegenover moet komen een vereniging van voetbalpool spelers. Men loopt anders zo gauw de kans, dat de belangen van de ene par tij prefereren boven die van de andere partij. Geen rechtstreeks noch zijdelings verband; wel kan er een soort van sa menwerking bestaan, doch geheel zon der dwang of enige verbintenis. De voetbalpool-spelers los van de voetballers De spreekwoordenman. door ERICH KASTNER 3 „Kunkel, men zou jou met een wind buks kunnen neerpaffen!" riep Hilde uit. „En daarna opvullen met marjolein en appelen," voltooide Johan. „Dat heb ik niet verdiend," sprak de oude, dikke dame, met een door tranen verstikte stem. Johan liet de moed nog niet zakken. „De directie gaf natuurlijk de prijs aan iemand, die zij absoluut niet kende!" „Ik dacht aan de Geheimraad!" „Dat wisten ze immers niet!" riep Hilde geërgerd uit. „Mooie directeuren zijn dat," meen de mevrouw Kunkel. „Zoiets wisten ze niet! Nou!" Ze sloeg zich op haar knie. „Debat gesloten!" riep de Geheim raad. „Anders klim ik op de gordijn roede". „Daar heb je 't nou!" sprak mevrouw Kunkel tot Johan. „Wie plaagt er de Geheimraad nou zo?" Johan slikte van woede een massa sigarenrook naar binnen en hoestte OOSTBURG GEMEENTE GROEDE over de maand maart 1956 GEBOREN: 1, Carla J. A., d. van J. C. M. Govaert en van M. A. Goethals; 10, Jozias J., zn. van J. J. C. den Decker en van J. de Koning, te Oostburg. OVERLEDEN: 20, Michiel J. Dierings, 82 j., echtgenoot van S. van Lare; 16, Marinis de Wilde, 84 j., wedn. van C. Casteleijn, te Oostburg; 27, Abraham Dees, 42 j., zn. van J. J. Dees en van A. Haak, te Oostburg. GEHUWD: 8, Leendert P. Visser, 25 j., wonende te Breskens en Maria R. ie Roij, 22 j., wonende te Groede. INGEKOMEN: 2, Jacobus J. C. den Decker en echtgenote, van Nieuwvliet naar W 127; 26, Cornelia P. van Sab- ben, van Wissekerke naar Nieuwvlietse- weg A 17a. VERTROKKEN: 3, Abraham J. de Smit, van O 223 naar Waarde, Breeweg B 134; 5, Josephus B. F. Govaert, van O 152 naar Wouw, Bergsestraat 49; 7, Cle ment Schautteet, van A 150 naar La Louvière, België; 8, Maria R. ie Roij, e.v. Visser, van A 131 naar Breskens, Dorpsstraat 117; 23, Jacobus Robijn en zoon. van W 25 naar Breskens, Nood plan L 6; 23, Jannis Robijn, van W 25 naar Breskens, Noodplan L 6. 0— GEMEENTE OOSTBURG over de maand maart 1956 GEBOORTEN: 11, Gerardus Antonius zn. van C. Sijnesael en van E. M. Blaak man, wonende te Hoofdplaat: 10. Jozias Johannes, zn. van J. J. C. den Decker en van J. de Koning, wonende te Groe de; 13, Pietemella Jacoba, d. van F. W. Bezemer en van N. Leer, wonende te Oostburg; 12, Linda Maria Christina, d. van P. de Lijser en van M. A. Evers- dijk, wonende te Cadzand; 13, Cornelia Gesina Hendrika, d. van C. G. Verhallen en H. C. M. van Schaik, wonende te Oostburg; 15. Maria Suzanna, d. van G. J. Pleijte en M. S. Vanhulle, wonende te Zuidzande; 19, Jan Pieter, z. van H. J. van Lare en W. Hoolhorst, wonende te Oostburg; 22, Cecilia Maria Sophia, d. van O. E. van de Voorde en L. J. van de Plasse, wonende te Oostburg; 23, Simon Ronald Coenraad, z. van T. Pen- turij en W. Purimahua, wonende te Aar denburg; 23, Margaretha, d. van T. Penturij en W. Purimahu, wonende te Aardenburg; 24, Renée Antoinette, d. van C. Drenth en A. E. Janssen, wonen de te Oostburg; 25, Maria Helena, d. van I. A. Naeije en S. J. J. Verplanke, wo nende te Biervliet; 25, Willem, z. van W. de Visser en J. de Voogd, wonende te Oostburg; 26, Alfred Emile Jeseph, z. van B. J. Philippi en A. M. de Milli- ano; 30, Lourentius Hubertus Maria, z. van J. Goense en P. M. Vermue, wonen- vreselijk. Mevrouw Kunkel lachte vol leedvermaak. ..Waaruit bestaat de tweede prijs?" vroeg Hilde. Johan gaf hoestend uitleg. „Tien da gen gratis verblijf in het Grand Hotel te Bruckbeuren. Plus: gratis retour tweede klasse". „Ik heb een verschrikkelijk voorge voel," sprak Hilde. „Jij wilt als Schulze optreden!" De Geheimraad wreef zich in z'n handen. „Geraden! Ik reis ditmaal niet als de millionnair Tohler, maar als een arme duivel, Schulze genaamd. Einde lijk eens iets nieuws! Eindelijk eens -onder het gebruikelijke vernis! (Hij wond zich opl. Ik ben toch haast ver geten, hoe de mensen in werkelijkheid zijn. Ik wil het glazen huis, waarin ik leef. vernietigen". „Dan zou er wel eens iets in 't oog terecht kunnen komen," opperde Johan „Wanneer denk je te reizen?" vroeg Hilde. ,,,Over vijf dagen. Morgen begin ik met m'n inkopen te doen. Een paar goedkope hemden! Een paar kunstzij den dassen! Een confectie-pakje! En klaar is Kees!" „Indien het geval zich mocht voor doen, dat ze je als landloper in 't ca chot stoppen, vergeet dan voor de ze kerheid niet te telegraferen," verzocht zijn dochter. de te Breskens; 30, Pieter Erwin, z. van A. A. de Munck en M. Labijt, wonende te Breskens. OVERLIJDEN: 1, Martinus Kuijs, 65 j., wonende te Aardenburg7, Jozina Boi- din, echtg. van A. J. Triou, 44 j„ wonen de te Oostburg; 13, Levina Martina Catsman, 73 j., wonende te Oostburg; 16, Marinus de Wilde, wedn. van C. Casteleijn, 84 j„ wonende te Groede; 21, Suzanna Maria van Aartsen, 52 j., wo nende te Oostburg; 22, Francina Jo hanna de Roo, wed. van W. Brevet, 80 j„ wonende te Cadzand: 24, Cornelia Moggrée, echtg. van J. Riemens, 71 j., wonende te Oostburg; 23, Anna Caro lina Raas, 72 j„ wonende te Oostburg; 26, Maria Louisa Gijs, 84 j„ gehuwd gew. met J. B. Martens en met P. F. Metsenaere, wonende te Oostburg; 26, Neeltje Paauwe, wed. van W. de Bue, 79 j„ wonende te Oostburg; 27, Abraham Dees, 42 j„ wonende te Groede; 31, Edu- ardus Dijonesius Rabaut, 78 j., wonende te Breskens. HUWELIJKEN: 5, Mattheus van den Berge, 31 j., landarbeider, wonende te Zuidzande en Johanna Elisabeth Pieter- nella Wage, 27 j., zonder beroep, wo nende te Oostburg; 29, Hugo Willem Albert Cooke, 30 j„ ambtenaar Postche que- en Girodienst, wonende te 'sGra- venhage en Elizabeth Maria Harlot, 21 j„ typiste, wonende te Oostburg. Aardenburg Concert. Door de „Chorale féderale du Scoutis me francais" werd in de St. Baafskerk te Aardenburg een concert gegeven on der leiding van Raphaël Passaquet. Deze vereniging vormt een onderafde ling van een nationaal koor, waarvoor krachten zijn geleverd door de ver schillende Franse padvindersorganisa ties. De vereniging kwam totstand nadat dhr. Geoffray, professor in de harmonieleer aan het conservatorium te Lyon, de stoot had gegeven tot oprichting van 'n natianal# beweging, met als doel een herleving van de Franse koorkunst. Aan het concert werd medewerking verleend door een zestigtal padvinders en padvindsters uit Parijs, die verschil lende werken van Palestrina, Gasparini, Mozart e.a. ten gehore brachten. Voor dit concert bestond veel belangstelling. Het werd georganiseerd door het Bach- comité te Aardenburg. De organist P. Beun verleende zijn medewerking. Breskens Uitvoering ,,The Sarino's.. Zaterdag j.l. gaf de accordeonclub „The Sarino's", o.l.v. de heer W. van Haneghem, haar tweede uitvoering in dit seizoen. De belangstelling was zeer De Geheimraad schudde het hoofd. „Maak je maar geen zorgen, m'n kind! Johan is immers bij me. Hij zal die tien dagen in hetzelfde hotel doorbrengen. We zullen elkaar weliswaar niet ken nen en geen enkel woord wisselen. Maar hij zal te allen tijde in mijn na bijheid zijn". Johan zat neergeslagen op zijn stoel. „Morgen zullen we hem bij mijn kleermaker verschillende costuums la ten aanmeten. Je zult er uitzien als 'n Aartshertog met pensioen". „Waar is dat voor nodig?" vroeg Jo han. „Ik heb nooit iets anders dan uw huisknecht willen zijn." De Geheimraad verhief zich van zijn stoel. „Wil jij liever hier blijven?" „Neen," antwoordde Johan. „Wan neer u het op die manier wenst, reis ik als Aartshertog". „Jij reist als een welgesteld particu lier," besliste Tobler. „Waarom moet het mij juist altijd goed gaan? Jij zult tien dagen lang rijk zijn". „Ik weet niet wat ik liever doe," sprak Johan bedroefd. „En mag ik u al die tijd niet aanspreken?" „Onder géén beding! Met zo'n arme man als ik, heóben heren van uw stand niets te maken. In plaats daarvan mag je je met baronnen en internationale sportberoemdheden bezig houden. Dat is waar ook, je hebt natuurlijk een ski uitrusting nodig". veen i 3 extra voordelige aanbiedingen in zeer moderne artikelen. Wollen Jersey deux pièces in diverse modekleuren met plissé- en plooirok, maten 36 t.e.m. 46, ook in zandkleur en reebruin 74,50 - 82,50 Burdaseal Gabardine Regenmantels. div. aparte modellen, ia Raf, reebruin, petrol, grijs, zwart en grijs-groen, maten 36 t.e.m. 50 49,50 - 52,50 Zuiver wollen kamgaren Tailleurkostuums, zeer goede coupe, maten 36 t.e.m. 48, in Raf, blauw, grijs, reebruin en antraciet 92,50 - 98,50 Ons devies is prima coupe en afwerking, ook in de populaire prijsklasse Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en trein stopt vooronzo zaak groot. Na het spelen van de herkennings melodie, sprak de heer G. van Heek 'n openingswoord, waarin hij alle aanwe zigen hartelijk welkom heette. Het programma was rijk aan variatie. Zo brachten voor de pauze „The Sari no's" tweemaal een 6-tal populaire mu zieknummers ten gehore, waarbij als zanger optrad de heer Bram Heijboer, die over een zeer mooie stem beschikt. Verder gaf ter afwisseling de 8-jarige Jantje Quaars, die nog maar 4 maan den les krijgt, twee accordeonsolo's ten beste en ook werden een paar leuke to neelschetsjes opgevoerd, n.l. „Het uit geslapen vrouwtje" en „De gehorige flatwoning". Vooral het laatste was een aardig schetsje en werd zeer goed ver tolkt. Het geheel viel zeer in de smaak bij de vele aanwezigen, die dan ook niet karig waren met hun applaus, waarbij natuurlijk Jantje Quaars een extra ap- „Ik kan niet skiën," antwoordde de huisknecht. „Dan zul je het gaan leren!" Johan kromp in elkaar. „Mag ik dan tenminste niet héél dikwijls in uw ka mer komen om op te ruimen?" ,,Neen!" „Ik zal heus alleen maar komen wan neer er niemand op de gang is". „Misschien sprak de Geheimraad. Johan bloeide weer op. „Ik ben sprakeloos," sprak mevrouw Kunkel. „Werkelijk?" plaagde Hilde. „Is dat echt waar?" Tobler gaf een wenk. „Loze beloften!" „Meer dan vijftien jaar ben ik hier in huis!" zei mevrouw Kunkel. „En d'r is altijd weer wat anders! De Geheimraad heeft altijd te veel fantasie en te veel tijd gehad. lylaar zoiets is me nog nooit overkomen! Geheimraad, u bent het grootste kind, dat ik ooit heb ontmoet. Het gaat me niets aan. Maar het wint me op. Wat héél slecht voor me is, vol gens de dokter. Wat helpt het of u me elk jaar 'naar een badplaats zendt? Nau welijks ben ik teruggekeerd of de come- die begint van voren af aan. M'n pols slaat als een bezetene. En het bloed stijgt me naar het hoofd. Dat houdt geen paard uit. Kon ik tenminste m'n pillen nog maar innemen. Maar dat gaat niet, want ze zijn veel te dik en ik kan ze onmogelijk doorslikken. En

De Schakel | 1956 | | pagina 1