BOBBE Drie mannen in ie sneeuw ALG. NIEUWS- EN AD ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Wat waar is, is waar! Feuilleton Plaatselijk Nieuws de jchakel r~ ue Jaargang - Nr. 384 Vrijdag 6 april 1956 Verschijnt iedere Vrijdag A bonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.; bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra DRUKKERS-UITGEVERS: F4 SMOOR DE HULSTER1- DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL 27 - GIRO 3b>8296 „Het is moeilijk aan de straat te werken". Ingevolge het onlangs bekend ge maakt Koninklijk Besluit, zullen op 1 Juli a.s. opnieuw enige artikelen van de Wet Assurantiebemiddeling in wer king treden. Niet malse straffen kunnen worden opgelegd indien b.v. teveel provisie wordt uitgekeerd. Is er van opzet spra ke, kan zelfs een gevangenisstraf van twee jaren volgen. Het verzekeringsvak is één der moei lijkste vrije beroepen. Ieder van ons heeft wel te maken met de een of an dere verzekering. En toch blijft het 'n typisch verschijnsel, dat de meesten on der ons er eigenlijk niet aan willen. We erkennen de wenselijkheid ervan, maar anderzijds zorgen we er voor, dat we een agent of inspecteur van een ver zekeringsmaatschappij, die bij ons aan de deur komt, zo gauw mogelijk kwijt raken. Wat is daar eigenlijk de oorzaak van? Zou het komen, omdat we in ons hart bang zijn, dat een gesprek met hem kan leiden tot het afsluiten van weer 'n verzekering, waardoor weer maan delijks geld afgestaan moet worden aan 'n lichaam, dat we nauwelijks kennen, terwijl we de vruchten van een derge lijke verzekering pas over twintig of dertig jaar kunnen plukken. Toch worden door deze mensen elke dag opnieuw verzekeringen afgesloten, hoe moeilijk het soms voor hen ook is. Daarom hebben zij recht op een goede beloning. Hun beroep bestaat hoofdzakelijk uit praten en nog eens praten. Mede aan de hand van fraaie folders zullen zij U moeten overtuigen van de noodzake lijkheid 'n verzekering te sluiten, bij voorkeur bij hun verzekeringsmaat schappij. Zij laten U al de voordelen zien maar zelden de keerzijde van de medaille. Ergens verbrandde eens een schoor steenloper, die f 22,- had gekost; als schadevergoeding werd aangeboden 'n bedrag van zeven gulden, welk bedrag natuurlijk prompt werd geweigerd, want daarvoor kun je geen nieuwe lo per kopen. Later werd dit bedrag ver hoogd met tien gulden; meer kon ab soluut niet worden vergoed. Een kleine zakenman kocht eens een auto voor f 650,-. Enige tijd later werd hij aangereden, waarbij de wagen on herstelbaar werd vernield. De expert der maatschappij stelde een schadever goeding van f 275,- voor. Na vele dis cussies in een tijdvak van vier weken, werd uiteindelijk de schade vastgesteld op f 550,-. Waarom dit geharrewar' Als een verzekering wordt aangeboden, zal elke agent of inspecteur zeggen, dat zijn maatschappij zeer coulant te werk gaat bij de afwikkeling van de even tueel uit te keren schaden. Maar in meerdere gevallen is het de verzekerde die schade heeft, ondanks door ERICH KASTNER 2. Meneer Schulze en meneer Tóbler. Het sneeuwde. Voor het postkantoor in de Lietzenburgerstrasse hield de grote, imposante limousine stil. Twee jongens, die sneeuwballen naar een lantaarn wierpen, onderbraken de ze opwindende bezigheid. i„Minstens een twaalf cylinder," sprak de grootste der twee. „Een luis van een karosserie," merk te de kleinere op. Daarna plantten zij zich voor de wa gen neer, alsof het minstens om klas sieke beelden ging als: De stervende Gladiator of De man die de doom uit zijn voet trekt. De in een kostbare pelsjas gehulde heer, die uit de imposante karosserie steeg, had het type van een geleerde in goeden doen, die zich veel met sport had bezig gehouden. „Een ogenblikje, Brandes," zei hij tegen zijn chauffeur. Daarna liep hij het gebouw binnen en zocht naar het loket voor poste restan de gesloten verzekering. Bij het afsluiten van een verzekering wordt enkel het belang van de verze kerde oiiT tafel gelegd. Bij een schadeafwikkeling komt het belang van de maatschappij naar vo ren. Grote gebouwen getuigen van een goede welvaart in het verzekeringswe zen. Wij helpen daaraan mee, maar wij kunnen niet anders. En dat hindert ook niet, als de omgang met elkander dan maar reëel verloopt. Maar daaraan ont breekt het nog wel eens bij enkele maatschappij en. Daarom is het goed, dat de regering nauwkeurig toeziet, dat de verzekerde niet op de een of andere wijze wordt benadeeld. En dat geen al te hoge pro visie wordt uitgekeerd, welke uiteinde lijk toch door de verzekerde moet wor den betaald. De spreekwoordenman. Oostburg Diplomering en promotie Technische School. Vorige week werd te Oostburg in de Technische School de jaarlijkse diplo- meringsmiddag gehouden. De vice-voor- zitter, architect J. A. van Baal, sprak een kort inleidend woord tot ouders, leerlingen en het lerarencorps. Vervolgens richtte de heer W. P. v. d. Beukei, de directeur der school, zich tot de aanwezigen. Hij wees er op, dat de school een 3-jarige cursus gaat krij gen, waardoor de keuze voor het vak voor de jongens een jaar kan worden uitgesteld. In het eerste leerjaar krijgt de jeugd een meer algemeen gerichte opleiding, zowel voor bankwerken als timmeren. Het le leerjaar zal veel la ger onderwijs worden gegeven en slechts 32 lesuren. Dit betekent dat de school niet zo'n grote overgang meer zal zijn vanaf de lagere school. Voorts zal de school worden uitgebreid met het vak landbouwwerktuigen, waar naast de vele bijkomende werktuigen vooral de motor de aandacht zal krij gen. Men hoopt hiermede in het ge west te kunnen voldoen aan de vraag van het bedrijfsleven naar goede mon teurs, die in de op landbouwwerktuigen ingestelde garages emplooi kunnen vinden. Een groot gevaar zag dhr. v. d. Beukei in de hoge lonen, die reeds nu aan de jonge leerlingen geboden wor den. Sipr. zag hierin een gevaar voor de vakopleiding. Men is pas een goed vak man als men al de fijnere kneepjes van het gehele vak onder de knie heeft en vlug en accuraat kan werken. Dit vraagt naast de praktijk toch ook een voortdurende theoretische aanvulling van de kennis. Juist daarom zijn direc teur en het bestuur zo gelukkig met de uitbreiding van de school, waarvoor reeds plannen in voorbereiding zijn. Om de uitbreiding voorlopig op te vangen zijn noodwoningen aangekocht, die op het schoolterrein zullen worden ge plaatst. Zowel de ouders als de leerlingen kregen koffie aangeboden, waarna de te-zendingen. De ambtenaar was juist een jongmens aan het helpen. Hij reikte hem een rozig briefje toe. De jongeling straalde, kreeg een kleur, wilde zijn hoed afnemen liet het toen toch maar en verdween haas tig. De heer in de bontjas en de ambte naar van de posterijen keken elkaar la chend aan. „Dat zijn beste jaren," sprak de heer. De ambtenaar knikte. „En nu zijn we oude ezels geworden. IK, in elk geval." De heer lachte. „Ik wens me zelf niet uit te sluiten". „Zo oud bent u toch nog niet?" ver onderstelde de ambtenaar. „Maar wel reeds zo'n ezel," sprak de heer, vergenoegd. „Vertel me eens, ligt hier ook een brief voor Eduard Schulze?" De ambtenaar zocht het na. Toen overhandigde hij een dikke brief. De heer stak de brief in zijn jaszak, be dankte, knikte opgewekt en ging heen. De beide jongens stonden nog steeds bij de auto. Ze vroegen de chauffeur uit. Hij transpireerde er van. Ze infor meerden of hij getrouwd was. „Dan droeg ik immers een trouw ring," wees hij hen terecht. De jongen lachte. „Joh, die neemt ons er tussen," sprak de oudste. ..Daar hoef je bij ons niet mee te be ginnen," sprak de kleinste jongen, ver heer van Baal de diploma's uitreikte. Aan W. L. du Fossé uit Sluis werd als beste bankwerker een boekwerk aange boden over materialen-kennis. Bij de timmermans in de dop was het H. P. du Bois uit Breskens, die met de erepalm naar huis ging. Ook hij ontving enkele fraaie boeken over de kennis van het door hem gekozen vak timmeren. De heer C. N. N. van der Reepe uit Vlissingen, bedrijfsleider van de Schel de, vertelde daarna ouders en leerlin gen iets van het enorme Schelde-be- drijf. Hierna werd de bedrijfsfilm van de Schelde vertoond. Vooral de jongens genoten van deze prachtige film. Hieronder volgt de lijst der gediplo meerden Afd. Smeden-Bankwerken P. C. v. d. Bekke, Oostburg; C. I. Boeije, Oostburg; J. E. Carpentier, Oost burg; J. E. Claerijs, IJzendijke; C. J. Clarisse, Groede; A. J. Cocquyt, Sluis; A. R. Corijn, IJzendijke; F. L. M. Del- nad, Schoondijke; J. J. van Espen, Schoondijke; W. L. du Fossé, Sluis; J. J. de Fouw, IJzendijke; J. de Gardeijn. Schoondijke; C. de Graaf, Breskens; A. J. de Hullu, Cadzand; P. L. Jansen, Sluis; J. W. Jongman, Breskens; L. P. van Kruijssen, Heille; J. A. de Kruijter, Breskens; A. C. Leijdekkers, Oostburg; J. B. van Liere, Sluis; I. Luteijn, Zuid- zande; P. Mabelis, Nieuwvliet; P. H. E. Martens, IJzendijke; A. I. Marsilje, Oostburg; J. Minderhoud, Nieuwvliet; J. B. Pijcke, Hoofdplaat; J. I. Reinhout, Breskens; P. A. Reijnhoudt, Breskens; A. Risseeuw, Oostburg; W. Roth, Bres kens; W. Schilleman, Biervliet; J. I. Simpelaar, Nieuwvliet; A. J. E. Tanghe, IJzendijke; A. A. Triou, IJzendijke; J. Usmany, Aardenburg; M. G. van de Velde, Breskens; A. P. Verhage, Nieuw vliet; M. Waisapy, Groede; W. de Wan del, Aardenburg. Afd. Timmeren: C. J. Boeije, Biervliet; K. A. Die- rick, Aardenburg; H. P. Dubois, Bres kens; J. I. Hennekeij, Schoondijke; P. J. Hoste, Nieuwvliet; A. Mollet, Hoofd plaat; A. de Kraker, Aardenburg; J. Mussche, Oostburg; J. P. Visser, Re- tranchement. Bevorderd van le naar 2e klasse afd. Smeden-Bankwerken: C. W. Bentschap Knook, Oostburg; M. W. Blaakman, Hoofdplaat; G. A. M. Blondeel, Eede; P. Böck, Oostburg; J. P. v. d. Broecke, Draaibrug; J. Boone, Oostburg; J. Bouwens, Groede; P. I. du Burck, Zuidzande; F. J. E. van de Bussche, Sluis; H. Corthals, Aarden burg; P. C. Dierendonck, Schoondijke; D. A. Filibert, Schoondijke; C. de Graaf, Oostburg; J. de Graaf, Schoondijke; W. R. M. Groosman, Sluis; H. A. de Kant, Oostburg; A. A. van Kerkvoorde, IJzendijke; C. Kindts, Schoondijke; I. P. de Kramer, Zuidzande; A. J. Leen- houts, Breskens; P. E. de Paepe, Schoondijke; J. P. Pleijte, Cadzand: A. A. Riemens, Oostburg; J. T. J. Robesin, Aardenburg; E. J. de Smet, Sluis; J. H. J. van de Velde, Breskens; W. P. Ver meulen, Groede; M. P. Versprille, Bres kens; J. P. B. van de Wijnckel, IJzen dijke. wijtend. „Mijn vader heeft 'm ook in z'n vestzakje". Toen de heer uit het postkantoor kwam, steeg de chauffeur vlug uit en opende de veldslag. „Zulke bengels kun nen een oude man subiet in 't zieken huis brengen," zei hij verstoord. De heer Schulze monsterde de jon gens eens. „Zullen we een blokje om rijden?" Ze knikten en zwegen verder. „Nou, klim dan maar in m'n salon!" riep hij uit. Ze klauterden zonder een woord te zeggen in het voorste gedeelte. De rit begon. „Daar heb je Arthur," sprak de oudste jongen. De kleinste tikte tegen de glasruit. Allebei wuifden ze vol trots. Arthur bleef staan, keek z'n vriendjes verbijsterd na en wuifde pas. toen de auto om de hoek boog. „Hoeveel kilometers heeft uw wagen al gereden?" vroeg de jongste. „Geen idee!" sprak de heer Schulze. „Is ie dan niet van u?" vroeg de oud ste. „Ja, zeker!" „Bezit een auto en weet niet eens, hoeveel of die gelopen heeft," mompel de de grote, hoofdschuddend. De kleine zei alleen: „Allemachies!" De heer Schulze schoof de voorruit on zij. „Brandes, hoeveel kilometers heeft de wagen al gelopen?" 60350 kilometers, meneer". „En toch ziet ie er nog fonkelnieuw uit," verklaarde de kleine, vakkundig. Lauwe !l aueen lauwe ista^ahi Lauwe m-acLeLLau f Een lust voor het oog de vele fleurige lentekleuren. Een overvloedig en rijk ge voel te kunnen kiezen uit honderden modellen en variaties bij BOBBE Zo'n origineel Frans kostuum met plooirok, van prima kamgaren vervaardigd(kleer- makerswerk) f 92.50. f 119.50, f 135,- Zo'n apart model Swagger van prima kamgaren of Zibeline geheel op satin ge voerd. Ook voor de grotere maten, f 87.50, f 98.50, f 115,— De nieuwe mode in kleur en lijn, een Japon met Jasje zeer slank af kledende model len in cotton-satin en cotton- tweed, f 52.50, f 59.50, f 74.50 Onze blouse-collectie is zéér bekend. Nieuwe mo dellen, rijk met Zwitserse kant gegarneerd, in bleu, rose, crème en wit f 14.50, f 24.50, f 29.50 Voor Uw betere damesconfectie, eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN Da bus van boot en trein stopt vooronze zaak Bevorderd van le naar 2e klasse afd. Timmeren: H. F. Bogaard, Sluis; A. M. Cornelis, Nieuwvliet; W. J. Corijn, IJzendijke; L. L. E. N. Dhondt, IJzendijke; G. A. R. van Poucke, Sluis; A. J. Ritico, Oost burg; C. M. M. Scherbeijn, IJzendijke; A. A. Tas. Oostburg; C. H. Verstraaten, Breskens; H. L. C. Verstaete, Hoofd plaat; J. G. F. van de Waeter, Groede. 's Avonds werd een bijeenkomst ge houden voor de leerlingen die de avond school bezocht hebben de afgelopen winter. De directeur sprak zijn bewon dering uit voor de jongens, die gedu rende de gehele koude periode op de „Als ik groot ben, koop ik er net zo één". „Jij wordt nooit groot," merkte de an der op. „Jij groeit niet verder". „Ik wordt net zo groot als mijn Oom Gotthold. Die kan niet eens rechtop door de deur". „Kan je net denken! Jij blijft een dwerg". „Stilte!" sprak meneer Schulze. „Bran des, stop eens even!" De heer ging met de beide jongens in een chocoladewinkel. Ze mochten kiezen. - De kleinste koos chocolade- brokken met marsepein gevuld en de grote zuurtjes met een vruchtensmaak je. En voor zichzelf kocht de heer Schulze een rolletje drop. De verkoop ster trok verachtelijk haar neus op. Daarna transporteerde Brandes het troepje weer naar de Lietzenburger strasse. De beide jongens dankten voor het genoten plezier en stegen uit, na uiterst beleefd te hebben gegroet. „Komt u hier wel eens vaker langs?" vroeg de grootste. „Dan zullen we vast elke dag naar u uitkijken," zei de kleinste jongen. „Dat ontbrak er nog aan," bromde Brandes, de chauffeur en hij gaf gas. De beide jongens keken de wagen lang na. Toen pas grepen ze naar hun zakje met lekkers. ..Een reuzenvent." merkte het jong ste kereltje op, „maar hij heeft geen

De Schakel | 1956 | | pagina 1