BOBBE Drie mannen in de sneeuw CORSETTENoo ALG. NIEUWS- EN AC ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Slieuive 3~euilleton e u I I e t o n 8 Zin' antmaetirtc^ met de made! de ichakel ue Jaargang - Nr. s#J Vrijdag 30 maart 1956 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.; bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra DRUKKERS-UITGEVERS Fa SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. 27 - GIRO 358296 Heden beginnen wij met de publi catie van een nieuwe feuilleton, die de belevenissen weergeeft van Dr. Hage- dorn, een werkeloze academicus, die in een prijsvraag de eerste prijs ge wonnen heeft, welke bestaat uit tien dagen verblijf in een wintersportcen trum. De millionnair Tobler, eigenaar van het concern dat de prijsvraag uit schreef, zond onder de schuilnaam Schulze ook een antwoord in en ver wierf de tweede prijs, die ook uit de zelfde beloning bestaat. Hij wenst on der zijn schuilnaam naar Bruckbeuren te gaan en kleedt zich als een excen triek burgermannetje. De prijswinnaars worden verwisseld. De millionnair houdt men voor een ar me sukkel, de werkeloze voor de mil lionnair. Het wordt een allervermake- lijkste klucht der vergissingen. Het is geestig, origineel en vlot ge schreven en men kan zijn hart opha len aan de gezonde humor die uit alle bladzijden spreekt. Eén schaterlach van het begin tot het einde. Burgerlijke Stand GEMEENTE BRESKENS over de maand Februari 1956. GEBOREN: 13, Anthonetta, d. van Ze- ger Cornelis Risseeuw en van Anthonet ta Risseeuw; 29, Pieter Johannes Izaak, zn. van Izaak August Pieter de Jonge en van Pieternella Maria Bodderij29, Maria Emma Martha, d. van Clement August Blaakman en van Amelia Pie ternella Robijn. HUWELIJKEN: 16, Roelof Jakob Tie- men Smid, 25 j., wonende te Amster dam en Anna Maria Leenhouts, 24 j., wonende te Breskens. OVERLEDEN: 16, Cornelis Leendert Tol, 76 j., wonende te Breskens; 24, Adriaan Wagenaar, 63 j., wonende te Breskens; 28, Sara de Gardeijn, 75 j., wonende te Breskens. INGEKOMEN: 13, Pieter Antonius Jo hannes Verploeg en echtgenote, van Cadzand naar Noodplan J 3; 21, Ben jamin Jacob Vergouwe en gezin, van Rotterdam naar Noodplan J 4; 22, Cor nelis Abraham Overdulve en gezin, van Groede naar Noodplan F 13; 28, Cor nelis de Visser en echtgenote, van Yer- seke naar Kijkuit 2; 28, Levina Sara Roets-Bertou, van Oostburg naar Pr. Julianastraat 20. VERTROKKEN: 15, Dirk Johannes Mookhoek, van T. F. Blankenstraat 1 naar Vlaardingen; 16, Anna Maria Leenhouts, van Boulevard 9 naar Am sterdam; 20, Dina Margaretha Goeseije van T. F. Blankenstraat 10 naar Eind hoven. GEMEENTE SCHOONDIJKE over de maand Februari 1956. GEBOORTEN: 20, Cornelia Elizabeth, d. van J. van Lare en van E. J. Ris seeuw. HUWELIJKEN: Geen. door ERICH KASTNER Personeel onder elkaar. „Maak toch niet zo'n leven," zei de huisdame mevrouw Kunkel. „Het is niet nodig dat je een concert geeft, je moet alleen maar de tafel dekken". Isolde, het nieuwe dienstmeisje, lach te fijntjes. De taf zij den japon van mevrouw Kunkel ruiste. Ze zette een bord recht en verlegde een lepel. „Gisteren was er vermicellisoep van runderpoulet," sprak Isolde, melancho liek. „Vandaag: witte bonen met knak worstjes. Een millionnair hoort toch met een beetje meer élégance zijn me nu samen te stellen". „De Geheimraad eet wat hem smaakt," antwoordde mevrouw Kunkel, na lang te hebben gedacht. Het nieuwe dienstmeisje lei bij elk bord een servet; ze kneep een oog half dicht om het arrangement critisch te kunnen bekijken en wilde zich daarna verwijderen. „Eventjes nog!" merkte mevrouw MEDISCHE A» urchtstraat 13 STBUR G OVERLIJDEN: Geen. INGEKOMEN: 1, J. J. Leenhouts, van Baarn naar Dorpsstraat 66; 16, E. A. Jansen, van Zeist naar Dorpsplein 23. VERTROKKEN: Geen. Plaatselijk Nieuws Oostburg De Deltawet en zijn gevolgen. Vorige week organiseerde de vereni ging Westelijk Z.-Vl. een lezing over bovengenoemd onderwerp in het Ledel- Theater te Oostburg. Al spoedig bleek, dat het bezoek ver beneden de verwach ting bleef. De heer Hoolhorst sprak er dan ook zijn teleurstelling over uit, dat een dergelijk onderwerp, dat voor Z.- Vl. van zo eminent belang is, zo weinig bezoekers kon trekken. De heer Hool horst sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen, in het bijzonder tot ir. J. Stuvels, de inleider van deze avond, en de verdere aanwezigen, waaronder bur gemeesters, wethouders en raadsleden uit West Z.-Vl. De heer Hoolhorst zeide, dat de vereniging West Z.-Vl. met een schok wakker is geworden uit haar wat lange winterslaap. De vereniging werd geboren in 1944, uit de nood der tijden. Haar leden boden de zwaar getroffen streken van ons gewest spontaan hulp. Het distributieapparaat werd op gang gebracht, het openbare leven nam zijn normale vorm weer aan, waarna de vereniging zich beperkte tot de zorg voor de oorlogsslachtoffers. Toen al de ze werkzaamheden door het normale bestuursapparaat werden overgenomen, bleef er weinig over dan zachtjes in te dutten. Nu echter West Z.-Vl. ander maal door een ramp dreigt getroffen te worden, meende de vereniging niet bij de pakken te moeten blijven neerzitten. Zoals het Deltaplan er thans ligt, dreigt West Z.-Vl. geheel van overig Ne derland te worden afgesloten. De toe gangswegen naar het opengelegde ge bied houden allen op boven de Schelde. Het publiek moet zich meer met deze zaak bemoeien. De Deltawet en haar gevolgen kan niet genoeg onder de aandacht van de bevolking gebracht worden. De .voorziter betreurde het, dat de bewoners van het Landje van Cadzand zich niet unaniem hebben uitgesproken voor vrije veren. Wij moeten op onze hoede zijn, eens gekregen rechten, niet opnieuw te verspelen. Het standpunt van de streek in deze zou meer eensge zind kunnen zijn. Zeeuwsch-Vl. moet oppassen dat men niet over haar, voor en zonder haar gaat regeren. Te meer werd het gering aantal aan wezigen betreurd, daar de heer Stuvels uiterst deskundig is en een inzicht kan geven in de vele technische problemen rond het Deltaproject. Kunkel op. „M'n vader, God hebbe zijn ziel, placht altijd te zeggen: Ook de gene, die des ochtends dertig varkens koopt, kan 's middags maar een enkel karbonaadje verorberen. Denk daar maar eens over na! Ik denk niet, dat je hier nog lang zult zijn". „Wanneer twee personen hetzelfde denken, mag men een wens doen," zei Isolde, dromerig. „Ik ben geen persoon," riep de huis dame. Het taf zij den toilet sidderde. Daarop werd de deur in 't slot ge smeten. Mevrouw Kunkel kromp in el kaar. Toen was ze alleen. Wat zou Isolde gewenst hebben? Daar kon men zich suf over prakkizeren. Het gebouw, van welks eetkamer zo even sprake is geweest, ligt aan die laan, welke van Halensee naar Hun- dekehle loopt. Wie deze straatweg ook maar enigszins kent, moet de bewuste villa opgevallen zijn. Niet omdat zij nog groter was, nog pralender en zwieriger dan de andere. Zij viel slechts op, door dat men haar helemaal niet kon zien. Door een hek van smeedwerk van ongeveer twee honderd meter lengte, blikt men naar een onder sneeuw be dolven bos, dat elk uitzicht belemmert. Wanneer men voor de, door twee ver grijsde zuilen geflankeerde poort staat, ziet men de brede rijweg en daar, waar deze naar rechts buigt, staat een on- Vervolgens betrad de heer Stuvels het podium. Hoewel de inleider deel uit maakt van de Deltacommissie, moest zijn inleiding niet gezien worden als af komstig van de Deltacommissie. Inte gendeel, persoonlijk was de heer Stuvels verantwoordelijk voor het gesprokene. De inleider begon met te ontkennen, als zou het Deltaproject zijn ontstaan na de ramp van Februari 1953. Inte gendeel. Reeds lang daarvoor was men in de kringen van Rijkswaterstaat be zig met dit gigantische project, dat een zeer brutale ingreep zal worden in de natuurlijke toestand van onze zeear men. De ramp van 1953 bracht ons een vermaning, waaruit Rijkswaterstaat lering heeft getrokken. Ook vroeger kende Nederland vele natuurrampenen een aandachtige beschouwing hiervan leert, dat zij met regelmaat terugkeren. Wanneer alle elementen tegenwerken, kan er een zodanige hoge waterstand ontstaan, dat de dijken ernstig gevaar lopen overspoeld te worden. Door ver hoging van de zeespiegel en verlaging van het landpeil komt er ieder jaar en kele millimeters verlaging en verhoging bij. Op de lange duur geeft dit een pre caire toestand, waarvan we in 1953 een inzicht kregen hoe benard deze situatie wel kan worden. Een enorm aantal dijken en buiten keringen moeten onderhouden worden. Door het Deltaplan zouden deze dijken met een groot aantal km. kunnen wor den teruggebracht. Vooral het regelen der waterhuishouding van Nederland heeft een rol gespeeld bij de eerste Delta-ontwerpen. De landbouw heeft meer en meer te lijden van onderkwel ling van zoutwater. De inleider gaf hiervan frappante staaltjes. Enorme hoeveelheden zout water b.v. komen Nederland binnen bij het schutten van zeeschepen te Amsterdam. Tot Wijkbij Duurstede bevat het water een belang rijke hoeveelheid zout. Het vormen van zoetwaterreservoirs is van enorm be lang voor de landbouw. De hoge zand gronden van West Brabant zouden mee kunnen profiteren van een zoetwater bekken in de Oosterschelde. Wanneer het IJselmeer is voltooid en het Zeeuw se meer tot stand gekomen is, rest als volgend project het inpolderen van de Waddenzee, waardoor een waddenmeer zal ontstaan. Eerst als men zover is, zal men kunnen spreken van een vol tooiing van Nederland. Wat beslist niet wil zeggen dat men dan niet meer op de hoede moet zijn voor het water. Uiterste waakzaamheid blijft geboden. Al deze grote werken zijn ook beslist niet bedoeld om nieuwe lauweren aan de vele reeds verworvene van Rijkswa terstaat toe te voegen. Deze mening hoort men ook wel eens verkondigen. Jammer is, dat details moeten wijken voor het nationaal belang. Het Delta project heeft nadelen, waarvan o.m. opgesmukt, vriendelijk gebouwtje: de woning van het personeel. Daar wonen de dienstmeisjes, de keukenmeid, de chauffeur en de tuinlieden. De villa zelf, de verlaten tennisbanen, de be vroren vijver, de kassen met hun broei- warmte en de onder een sneeuwdeken slapende tuinen en grasvlakten, bleven onzichtbaar. Aan een der grijze pilaren, rechts van het traliehek, was een klein naambord te ontdekken. Men trad naderbij en las: Tobler. Tobler? Maar dat is beslist de mil lionnair Tobler. De man, wie talrijke banken, warenhuizen en fabrieken toe behoren. Ook: mijnvelden in Silezië, hoogovens aan de Roer en scheepvaart lijnen tussen de continenten. Het gouden tijdperk voor de han delsondernemingen is voorbij. Maar het Tobler-concern bloeit nog. Tobler heeft sinds hem .vijftien jaar geleden alles door zijn oom werd nagelaten, zich ner gens om bekommerd. Misschien bleef juist daardoor het voordeel aan zijn kant. - Concerns zijn precies lawines. Zij worden vanzelf groter en groter; moet men hun daarbij nog helpen ook? Zij eindigen onverbiddelijk in het dal; kan men zoiets verhinderen? Tobler bezit vele millioenen. Maar desondanks is hij géén millionnair. Mevrouw Kunkel bestudeert het och- Bewonder de silhouetten de echt charmant-vrouwelijke lijnen van de verrukkelijke lente-mode 1956. En verwarm Uw hart aan de nieuwe, tere pasteltinten Bewonder eens in onze zaak of etalage zo'n charmant Frans tailleur-kostuum van de beste kamgarens vervaardigd ook plooi- of plissé-rok. 94.50 - 110.— - 136 Zo'n aparte Swagger in gladde kamgaren stoffen of van origineel Engelse tweed 87.50 - 98.50 - 115.— Zo'n praktisch ensemble de nieuwe mode in kleur en lijn, een japon met jasje, in diverse aparte dessins, cotton satin en cotton tweed 52 50 - 78.50 - 98 50 Zo'n Jersey deux-pièce in diverse pasteltinten en antraciet, met aangeknipte of 2/4 mouw (ook met plooi- of plissé-rok) 74.50 - 87.50 - 92.50 Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en trein stopt vooronze zaak Ierseke het bokje zal worden. Aan de hand van interessante filmstrips en films gaf de heer Stuvels een overzicht van de vele werken die Rijkswaterstaat al volbracht heeft in de loop der jaren. Vooral de dichting van de gaten in '44 op Walcheren en de dichting van de gaten geslagen bij de ramp in 1953 had den de aandacht van het publiek. Eer lijk bekende dhr. Stuvels dat Water staat toen aan het plafond van haar kunnen was gekomen. Thans heeft men technisch weer nieuwere inzichten in het dichten van nog grotere gaten, met weer moderner middelen. Daarom acht te hij het Deltaplan, vanuit technisch ooppunt bezien, zeker te verwezenlij ken. Vooral het hart van Nederland, de Randstad Holland en Zeeland moe ten door het Deltaplan beveiligd wor den. De heer Hoolhorst was aller tolk, toen hij de heer Stuvels hartelijk dank te voor zijn boeiende uiteenzetting. tendblad. Johan, de huisknecht, trad de huiskamer binnen. „Doet U toch niet alsof u lezen kunt!" zei hij boosaardig „Dat gelooft immers toch geen mens". Zij schoot een giftige pijl op hem af, toen zij haar ogen ophief. Daarna wees zij naar de krant: „Vandaag staan de prijswinnaars er in. Een doctor uit Charlottenburg heeft de eerste prijs ge kregen en een zekere meneer Schulze de tweede. Voor zo'n paar korte arti keltjes worden de beide heren nu veer tien dagen naar de bergen gezonden". „Een veel te kleine straf," antwoord de Johan, „ze moesten naar Siberië. Maar waar gaat het eigenlijk over?" „Over een prijsvraag van de Poets blank-fabrieken". „O, juist," zei Johan, pakte de krant en las de advertentie, die een ganse pagina besloeg. „Die Schulze! Hij geeft geen adres op. Hij woont: poste restante". „Kan men poste restante wonen?" vroeg mevrouw Kunkel. „Zeg, is dat heus waar?" „Neen," antwoordde de huisknecht. „Waarom hebt u eigenlijk niet aan die prijsvraag meegedaan? U had beslist een prijs gewonnen". „Méén je dat nu?" „Men zou u twee weken naar het ge-

De Schakel | 1956 | | pagina 1