BOBBE ALG. NIEUWS- EN AD ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Wat waar is, is waar! Feuilleton DE OUDE STRIJD Plaatselijk Nieuws Groede (jjan coiLactia, dia bat/tele an veeman daad de jchakel ue Jaargang - Nr. 382 Vrijdag 23 maart 1956 Verschijnt iedere Vrijdag A bonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.; bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra A DRUKKERS-UITGEVERS, F* SMOOR OE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. 27 - GIRO 358296 „Eert wat oud is, warmt wat koud is," laat wat snood is, helpt waar nood fis" vliegt waar spoed is, blijft waar ('t goed is". ERGENS IN NEDERLAND wordt door de politie een onderzoek ingesteld naar vermoede wantoestanden in enkele rusthuizen. We weten allemaal wel, dat de ouder dom komt met gebreken. Vooral als je de zeventig bent gepasseerd treden al lerlei kleine ongemakken op, die steeds moeilijker zijn te verdragen. Er zijn na tuurlijk uitzonderingen, doch de mees te ouden van dagen kennen deze kwa len maar al te goed. Het begint met een steeds kortere nachtrust. Uren stil liggen zonder een oog dicht te kunnen doen. De jeugd kent dit niet. De dagelijkse bezigheden en de ontspanningen des avonds zor gen er wel voor, dat de slaap direct de overhand krijgt. De oude mensen heb ben echter geen bezigheden noch ont spanningen en veelal ook geen zorgen. Hun gedachten gaan dan ongetwijfeld terug naar het verleden, zolang, totdat de slaap zich over hen ontfermt. Qp leeftijd gekomen gaat ook het spierenstelsel langzamer functioneren. De spieren worden stijver, waardoor oude mensen meer moeite hebben met het wassen en het aankleden. Zo zijn er meer klachten op te noe men. Maar veel wordt dan weer goed gemaakt door de dagelijkse verzorging. Als U dan tenminste niet in pension bent in dat rusthuis, waar U bij lange na niet voldoende te eten krijgt. Waar het zacht gekookt eitje ontbreekt en de thee lauw is geworden, omdat Uwat meer tijd nodig hebt gehad om U te kleden. Waar U met 'n kluitje boter in het riet wordt gestuurd met nooit iets anders dan jam en strooisel, in- plaats van een stukje pittige kaas. En dit alles ondanks U goed betaalt, méér dan van een gewone kostganger wordt gevraagd. Maar U betaalt niet alleen voor de ligging en de voeding. U betaalt ook voor een prima verzorging. U mag lief de en toewijding verwachten en mede leven met Uw kwaaltjes. Want dit be hoort ook tot de taak van de rusthui zen. U mag best een beetje verwend worden. Gelukkig wordt in de meeste rust huizen er zo over gedacht. Maar er is ook kaf onder het koren. En juist dat kaf moet verdwijnen, hoe dan ook. U, ouden van dagen, die Uw gehele leven lang gewerkt en gezwoegd hebt voor ons jongeren, U hebt zeker recht ojp een uitstekende verzorging, niet al leen in de rusthuizen, maar ook indien U bij Uw kinderen woont. Laten deze kinderen er toch vooral aan denken, dat ook zij oud hopen te worden en dat zij op hun beurt een goede levensavond zullen wensen. De spreekwoordenman. Een verhaal van de water vloed op een Z.-H. eiland, door HENK VAN HEESWIJK 33 Ja, toen waren er tranen gekomen. Maar de politieman was klaar en ver trok. „Dat is te laat, juffrouw," zei hij in de deuropening; „wie z'n gat brandt moet maar op de blaren zitten. Goe den morgen". Het was al half April, toen Klaas een dagvaarding kreeg om als getuige op te treden en dat stond hem slecht aan. Weliswaar was na een paar dagen bij hem ook een politieman geweest om informaties te nemen omtrent het ge beurde met Joke. Doch dat Joke een aanklacht had ingediend wegens las ter. dat wist hij niet. Het meisje had haar broer H^irm op de hoogte gesteld en deze gaf zijn izusje groot gelijk. Zelf had hij enkele dagen later een boeren zoon ongenadig afgerost, omdat deze ook min of meer smalend had gespro ken over de verkering van zijn zuster met van der Waal. „We zullen ze op deze manier het wel afleren," had hij grimmig tegen Joke gezegd, toen hij verslag uitbracht. De leerlingen van de vierde en vijfde klassen van het Koningin Wilhelmina- Lyceum hadden onder leiding van de rector en enige docenten een studie week te Parijs van 12 tot 17 Maart .Doel was om kennis te maken met de vele kunstschatten, die de Franse hoofd stad bezit. De reis werd gemaakt met een bus van de S.B.M., gereden door de zeer bekwame en goed Franssprekende hoofdchauffeur Wille, die het gezel schap ook in Parijs naar de verschil lende monumenten bracht. Het gezelschap logeerde in het Mai- son internationale des jeunes, een soort jeugdherberg, waar men veel meer vrij heid heeft dan in de gewone jeugdher bergen, hetgeen heel prettig is, want nu kan men in de avonduren verschil lende voorstellingen bezoeken. De eerste avond werd de Butte Mont- martre al bestegen om van de terras sen van de Sacré Coeur te genieten van al het licht in Parijs. De tweede dag begon met een rondritje door de stad, een bezoek aan de geweldige Are de Triomphe de l'Etoile met het graf van de Onbekende Soldaat en daarna een bezoek aan het Palais de la Découverte, waar de Universiteit van Parijs een enorme collectie instrumenten en mo dellen op het gebied van de natuurwe tenschappen heeft samengebracht en waar wij een aantal interessante proe ven zagen. Na de broodmaaltijd, die in een café genuttigd werd, trokken we naar het hotel des Invalides, waar in de Döme het graf van Napoleon is. Het was juist zonnig weer geworden, zodat de licht effecten in de Döme schitterend waren. Langs de Eiffeltoren en het Palais Chaillot, dat op het ogenblik zo ver minkt is door de barakken voor de Ver enigde Naties, reden we naar de voet van Montmartre, waar we nu ook het oude dorpsplein bezochten. Montmartre is reeds lang bewoond, in een klein kerkje staan nog vier marmeren pila ren, afkomstig van een Romeinse tem pel, die eenmaal op deze heuvel stond. Tot het begin van deze eeuw was Mont martre een zelfstandig dorpje bij Pa rijs, waar toen veel kunstenaars gingen wonen. Nu ligt het dorpspleintje met het gewezen stadhuisje midden in een enorme huizenmassa. De kennismaking met de ondergrond se spoor, de Metro, valt erg mee. Als men goed uitkijkt en vlug handelt is er geen enkele moeilijkheid; wel is het in het begin een eigenaardig idee om Klaas zei, dat hij het niet prettig vond, dat het een politiezaak was ge worden, maar Harm gaf Joke opnieuw gelijk. „Ze moeten maar eens leren, die wijven," zei hij op nijdige toon, „dat ze niet alles mogen zeggen". De scheldende vrouw kreeg een fikse boete en een behoorlijke uitbrander en het Nieuwsblad publiceerde het ver slag een paar dagen later, zodat het hele eiland het wist. Dat gaf stof tot praten en de meeste mensen helden nu over naar de gedachte, dat ze het wel eens mis gehad konden hebben. „Zo'n meisje als Joke van Vliet zou toch niks van hem willen weten, als het waar was? Nee, achteraf bekeken, was die Klaas van der Waal toch al tijd een behoorlijke jongen en een pri ma opzichter geweest. Vraag maar eens aan de dijkwerkers. Het moet een reu ze kerel zijn voor de jongens". En zo draalde geleidelijk aan de volks mening om ten gunste van Klaas van der Waal en zijn verloofde. Joke deed haar werk op de Bank en Klaas repar- reerde met zijn ploeg mensen de gaten, die de storm in de dijken had geslagen. HOOFDSTUK XIX. De toekomst zal beter zijn. De laatste dagen van April brachten zonnig, warm weer. En op één van die mooie avonden fietsten Joke en Klaas naar de haven om een tochtje te m&- ken langs de dijken, die nu weer gro- zo door tunnels onder Parijs door te razen. De tocht naar Versailles is op zich zelf reeds de moeite waard, maar het Chateau van Versailles is overweldi gend met al zijn overdadig versierde zalen, waar men meelij krijgt met de koningen en koninginnen, die er in heb ben moeten wonen. Doordat de Ko ningin-moeder van Engeland op bezoek kwam, konden wij het dorpje van Ma rie Antoinette niet bezoeken. Wel liet men ons betalen om even het park in te rijden en te horen, dat we niet ver der mochten! Wat jammer was het, dat wij niet allemaal een geweldige buidel met franken bij ons hadden, want als men in één van die grote warenhuizen loopt, bijv. Aux Printemps, zou je van alles willen kopen, zoveel moois is er. Maar de prijzen liggen heel hoog. Als extraatje kregen we nog een be zoek aan het Stadhuis. Verder werd een bezoek gebracht aan de kathedraal Notre Dame, waar we genoten van prachtige architectuur en schitterend glas in lood. Ook Saint Chapelle biedt overweldigend veel g las in lood. Daar na kwam de tocht door het grootste museum der aarde, het Louvre, waar wij in de eerste plaats een deel van de schilderijen zagen, o.a. de pas door de Staat verworven schilderijen van Van Gogh. Ook de Venus van Milo werd be keken en door een deel bewonderd, de gymnasiasten dwaalden door oud-Egyp- te, door Griekenland en Rome, anderen voelden zich meer aangetrokken tot de sieraden, maar iedereen kwam tot de conclusie, dat een éénmalig bezoek aan dit museum volstrekt onvoldoende is. Het museum voor moderne kunst was gesloten, de tweede teleurstelling. We zijn toen naar het Panthéon gere den, waar we prachtige muurschilde ringen over de Franse geschiedenis konden bekijken. Daarna nog een wan deling door de studentenwijk, langs de Romeinse arena en de moskee, de boek verkopers langs de Seine. Het verblijf te Parijs werd afgeslo ten met een bezoek aan de grote Ope ra, waar Rigoletto werd gegeven. Een voorspoedige reis bracht ons Zaterdag weer naar huis, moe, maar vol indruk ken. Behalve wat zakgeld heeft deze reis ons gekost f 53.91. Jammer, dat niet meer jongeren van zulk een goedkope wijze van Parijs bezoeken gebruik kun nen maken. Wielerwedsrijd. Op Dinsdag 3 April a.s., wordt te Groede de wielerwedstrijd „De 5e ronde van Groede" voor amateurs en onaf- hankelijken verreden. Men zal er renners als Gijs Pauw, Jan Konings, v.d. Pluijm, Braspennings, Verhoeven, v. d. Sluis en vele andere prominente renners aan het werk kunnen zien. Oostburg Het Deltaplan. Zaterdagmiddag vergaderde het dis- tendeels hersteld waren. Het oude le ven kwam weer terug en alles werd weer zoals het was vöór de rampnacht. Daar kwam ook de motortram aan en bij de aanlegsteiger lag de veerboot voor de overkant zacht te wiegen op de rimpelende golfjes. Er stapten men sen uit de tram en er kwam nog een haastige auto aanrijden, die het dek opreed. De kapitein trok aan de fluit en de plank werd teruggetrokken. Een paar minuten later maakte het bootje zich los en wendde de steven. Daar aan de overkant, was het water ook weer weg en begon het leven ook weer gewoon te worden. Er werden weer mensen en auto's overgezet en over enkele maanden zouden alle sporen van de ramp zijn weggewist. Alle, be halve de lege plekken, die in talloze gezinnen waren ontstaan. Die konden niet meer gevuld worden Joke en Klaas, die de vertrekkende boot nakeken, stapten weer op hun fiets en reden verder, langs het fort. Daar voorbij lag links de Idapolder. Weer droog en grotendeels hersteld. Er liep zelfs hier en daar reeds vee in de weide. Nieuw vee, uit andere delen van het land. Heel in de verte lag de boer derij van Harm van Vliet, die in Mei ging trouwen. Vader van Vliet wilde niet meer terugkeren. De gebeurtenis sen in de rampnacht hadden hem te sterk aangegrepen. Voorlopig bleef hij bij de familie Bakker en als in Idadorp t vaec^aten Dil schreef de P.Z.C. over onze voorjaarsshow in Brittannia. Inderdaad, als U al die nieuwe, fleurige kleding in onze zaak ziet, vergeet U de achter ons liggende maanden en weet U, dat een nieuw seizoen is aangebroken, waarin U weer leuke japonnen, elegante tailleurs en chique swaggers kunt dragen die U natuurlijk kiest bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en trein stopt vooronze zaak trict Westelijk Zeeuwsch-Vl. van de P. v. d. A. in hotel „De Eenhoorn" te Oost burg. Drs. Th. Westerhout van de Pla nologische Dienst en candidaat voor de Tweede Kamer, sprak voor bestuurders en belangstellenden over' de mogelijk heden, die het Deltaplan voor Zeeland en in het bijzonder voor West Z.-Vl. biedt. De heer Westerhout bracht de rampdagen van Februari 1953 in her innering en stelde, dat primair is de verhoging van de veiligheid voor Zee land tegen de oeroude vijand, het wa ter. Daar Zeeland door de afsluiting van de zeegaten een gemakkelijker te bereiken provincie zal zijn, en niet zo erg veel van de grote centra komt af te liggen, biedt de uitvoering van het Del taplan voor Zeeland enorme mogelijk heden. Thans heeft Zeeland een ver trek overschot van 2000 personen. Lang zaam krijgt men dus een verouderende bevolking, daar het juist de jongeren zijn, die elders hun emplooi zoeken. Thans kampt men in Zeeland met enorme problemen. Voor grotere in vesteringen is er geen geld. De moei lijkheden van een kleine gemeente zijn ontelbaar. Het maatschappelijk leven biedt weinig variaties. In het vereni gingsleven ontmoet men steeds dezelf- eens een klein huisje te koop zou zijn, kocht hij het, om met Jarrnie een rus tige levensavond te hebben. „Als God het belieft," had vader van Vliet er op eerbiedige toon aan toegevoegd. Joke en Klaas reden verder. Daar in de diepte stond een man en timmerde aan zijn beschadigde schuur. Hij keek even naar het mensenpaar op de dijk en stak vrolijk zijn hand op ten groet. Joke en Klaas groetten joviaal terug. „Dat is Wouters," verklaarde Klaas, „die me maandenlang niet wilde zien en me zijn rug toedraaide, als ik langs kwam". „De mensen zijn veranderd," ant woordde Joke zacht. „Nee, de mensen blijven steeds het zelfde. Er zal wel weer wat anders zijn om over te praten en te roddelen. Van de eendracht en de saamhorigheid, die er eensklaps ontstond na de ramp, is niet veel meer over. Er wordt alweer behoorlijk ruzie gemaakt en gekan kerd. Zo zijn wij: het is een karakter trek van ons volk en dat krijg je er mis schien nooit. uit". „Gelukkig dan maar, dat we in moei lijke omstandigheden toch één kunnen zijn," meende het meisje. Bij de plek, waar de dijk doorgebro ken was, stapte het tweetal af. Klaas vertelde van het overstromende water en van de druk, die niet te houden was. Nu was alles weer hersteld en nieuw groen kwam reeds uit de grond, die te-

De Schakel | 1956 | | pagina 1