ALG. NIEUWS- EN AC ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN DE OUDE STRIJD de ichakel ue Jaargang - Nr. j8i Vrijdag 16 maart 1956 Verschijnt iedere Vrijdag A bonnementsfirijs f 1,10 p. kw.franco p. post 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.; bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra DRUKKERS-UITGEVERS: SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. 27 - GIRO 358296 Burgerlijke Stand GEMEENTE GROEDE over de maand Februari 1956. GEBOREN: 2, Marlies A. P., d. van U. A. J. van Hijfte en van S. N. van den Bossche; 10, Izaak, zn. van P. I. Ver gouwe en van E. S. de Jonge; 24, Mina M., d. van A. Jansens en van J. M. Ver meulen; 16, Maria M. R. A., d. van J. Wolberts en van A. M. Verschoore, te Oostburg. OVERLEDEN: 3, H. M. Paridaen, wed. van P. F. de Maertelaere, 76 j.; 5, A. Risseeuw, wedn. van S. M. Leunis, 67 j.; 6, Chr. de Hulster, echtg. van E. C. Tack, 81 j.; 8, C. van Strien, echtge note van J. Risseeuw, 84 j21, S. Leen- houts, ongeh., 70 j22, J. Haak, echt genote van W. Oosterling, 67 j. GEHUWD: 2, Hendrik J. Bijl, 27 j., wo nende te Groede en Elisabeth M. Faas, 18 j., wonende te Groede; 9, Daniël P. Goossen 25 j., wonende te Nieuwvliet en Suzanna C. Adriaansen, 20 j., wo nende te Groede. INGEKOMEN: 13, E. Koster, van Lei den naar O 229; 20, J. Hubregtse, van Middelburg naar Molenstraat A 32. VERTROKKEN: 9, S. C. Adriaansen, e.v. Goossen, van W 124 naar Nieuw vliet; 13, A. A. Griep, e.v. Parinussa, van A 238 naar Vlissingen; 13, J. Bim- mel, e.v. Mahulette, van A 238 naar Vlissingen; 22, B. F. van Ooteghem, van O 128 naar Eindhoven; 22, C. A. Over- dulve en gezin, van O 219 naar Bres- kens; 28, F. A. van Room, e.v. Pattiana- kotta en zoon, van O 124c naar Mid delburg. Plaatselijk Nieuws Breskens Jaarvergadering Kon. Ned. Zwembond. In café „Luctor et Emergo" te Bres- kes vergaderde de Kon. Ned. Zwem bond, kring Zeeland, onder leiding van haar voorzitter, ir. J. Geerling, uit Sas van Gent. De voorzitter zeide, dat het afgelopen jaar voor Zeeland zowel slecht als goed nieuws had gebracht. Het slechte nieuws was vooral het af keuren van het zwembad te Terneuzen. Dit gebeurde op een ongelegen tijdstip, waardoor de z wemsportvereniging ,,De Schelde" in ernstige moeilijkheden kwam. Gelukkig heeft Terneuzen plan nen voor een nieuw bad, doch eer deze uit de verf zijn, zal er heel wat water door de Schelde zijn gestroomd. Goed nieuws was, dat Sluis nu ook een zwembad heeft met een 25 m. baan. In Aardenburg, waar nu al enkele jaren een zwembad is, overweegt men toe te treden tot de zwembond. Besloten werd dan ook, Aardenburg met kracht te steunen en er het komende seizoen een propaganda-middag te beleggen. Middelburg kreeg de beschikking over een uitstekend zwembad. De afdeling Luctor" werd geluk gewenst met de totstandkoming van dit zwembad. Plannen voor zwembaden zijn er in Zeeland vele. De voorzitter wekte de afdelingen op, deze plannen waar mo gelijk te steunen. Plannen zijn er te IJzendijke, Oostburg en Goes, waar vorig jaar een uitstekende wedstrijd werd georganiseerd met de zwemploeg van Stender. Ook Brouwershaven en Zierikzee overwegen een zwembad. Als al deze plannen uitgewerkt zijn, zal dit de volksgezondheid van Zeeland ten goede komen. Het afgelopen jaar bracht een prach tige zomer. Er is dan ok veel gezwom men. Er konden 1009 zwemdiploma's worden uitgereikt. De komst van een bondstrainer naar Zeeland was van grote propagandis tische waarde. Jammer, dat de heer Peute te kort in Zeeland was om re sultaten te kunnen boeken. Thans zal zijn streven er niet voornamelijk op ge richt zijn zwemmers te trainen, doch kader te vormen, dat het trainen ge leerd kan worden. Wat betreft het waterpolo kon de voorzitter een optimistisch geluid la ten horen. Het team van de Bruinvis te Sas van Gent is er in geslaagd kam pioen te worden van de derde klasse N. Zij promoveerde naar de tweede klasse. Hij sprak de wens uit, dat ook in* de 2e klasse dit team sterk zou blij ken te zijn en met menige overwinning naar Sas van Gent terug zou kunnen keren. Voor Sas brengt dit wel moei lijkheden met zich mee. Het team moet nu verre reizen ondernemen voor de uitwedstrijden. Er is echter een bevre digende regeling in de maak. Finan cieel zal dit een offer van f 80,- a f 90,- vragen. Zeeland moet trachten meer zeven tallen in de competitie te krijgen. Dit zal alleen maar gaan als er meer zwem baden en meerdere verenigingen ko men in de toekomst. In Axel is men ver gevorderd met de zwembadplannen. Waarschijnlijk zal men er dit zwem- seizoen nog gebruik van kunnen ma ken. Uitvoerig stond de voorzitter stil bij het gebrek aan administratief on derlegde mensen die de tijd willen be steden aan de administratieve romps lomp bij de vele wedstrijden. Ook is er nog steeds gebrek aan officials en tijd opnemers. Na dit openingswoord volg de een korte pauze. Hierna werd in een vlot tempo de agenda afgewerkt. Herhaaldelijk bleek hoe moeilijk het is, dat de voorgenomen reorganisatie van de Kon. Zwembond haar beslag nog niet heeft gekregen. Het oude regle ment is niet geldig en het nieuwe wordt eerst op de Algemene vergadering be krachtigd. De notulen der vorige vergadering werden zonder wijziging vastgesteld. Het jaarverslag van de secretaris werd na enkele opmerkingen aanvaard. Hieruit bleek o.m. dat drie afdelingen in oprichting zijn, n.l. Axel, Aarden burg en Goes. Er werden het afgelopen jaar 1009 diploma's uitgereikt. Hiervan kwamen er 15 te Sluis, 72 te Aarden- burg. 108 te Breskens, 162 te Souburg, 185 te Sas van Gent, 232 te Vlissingen en 235 te Middelburg. Het financieel verslag over 1955 gaf een batig saldo te zien van f 180,24 met aan ink. en uitg. een bedrag van f 259,33. Dhr. E. de Vriend uit Sas van Gent vond het niet nodig dat de Kring een grote kas heeft. Hij stelde voor het geld voor de trainer terug te storten in de verenigingskassen. Het voorstel werd niet ondersteund. Men vond het bedrag beslist niet te groot. Het be stuur moet ook wat financiële arm slag hebben om haar werkzaamheden naar behoren te kunnen vervullen. Het verslag van de Technische com missie werd aangehouden tot de vol gende vergadering. Bij acclamatie werden de aftreden de bestuursleden herkozen. Het waren ir. J. Geerling, voorzitter, J. Jongman, lid en P. Slabber, secr.-penningm. Uitvoerig werd vervolgens gesproken over de Technische commissie. Het ge brek aan goed onderlegde administra tieve krachten doet zich in alle Krin gen van de K.N.Z.B. nijpend voelen. Na stemming zag de commissie er als volgt uit: mevr. Geerlings, de heren P. A. Bouwense en J. Wagenaar. In de kascommissie werden aange wezen de afd. Souburg en Sluis. De be scheiden en gelden van de penningm.- secr., dhr. P. Slabber, werden gecon troleerd en in orde bevonden. Naar de Bondsvergadering te Utrecht werden afgevaardigd de heren ir. J. Geerling en P. Slabber. De agenda v. deze vergadering, welke 24 Maart a.s. gehouden zal worden, werd uitvoerig besproken. De kringcontributie werd nader vast gesteld op f 0,25 voor de ouderen, f 0,15 voor de jongeren en f 5,- per poloteam. De nieuwe regeling voor de veraf ge legen poloteams werd uitvoerig bespro ken. Iedere club die in een bepaalde klasse is ingedeeld, gaat evenveel be talen aan reisgeld voor de competitie. Voor Sas van Gent, dat met schrik en beven haar le zevental naar de tweede klasse zag gaan, zal dit dus geen on overkomelijke financiële bezwaren op leveren. Met de uitzonderlijke presta tie van het waterpoloteam werd de Bruinvis te Sas van Gent hartelijk ge complimenteerd. In de districtindeling komt geen wij ziging, althans niet voor Zeeland. Het wedstrijdprogramma werd gere geld. Er blijken niet veel vrije Zater dagen over te zijn. De 3 zwemcompeti- tiewedstrijden zullen gehouden worden in Sas van Gent, Breskens en Middel burg. Aardenburg krijgt een propagan- damiddag, Sas van Gent de polowed- strijdcompetitie en Sluis en Souburg zullen de kampioenschappen organise ren voor senioren en junioren. Vervol gens zijn er de traditionele wedstrij den als Scheldebekerwedstrijd, haven wedstrijden, etc. Biervliet Biervliet krijgt een wijkgebouw. Tijdens de algemene vergadering van Het Groene Kruis te Biervliet werd be sloten een wijkgebouw te stichten. De afgelopen jaren heeft het mate riaal van het Groene Kruis op vele plaatsen gezworven. Het consultatie bureau wordt gehouden in een lokaal van de o.l. school. Inentingen worden Feuilleton Een verhaal van de water vloed op een Z.-H. eiland, door HENK VAN HEESWIJK 32 Klaas zag in, dat Joke gelijk had en na een poosje stond hij op. Hij ging naar zijn schoonzuster en legde even zijn hand op haar schouder. Ze sid derde. Hij zei: „Katrien, als je hulp nodig hebt, zul je me dan roepen? Je kunt altijd op me rekenen". Katrien keek hem lange tijd aan, terwijl Klaas' hand op haar schouder rustte. Toen stond ze op en greep die hand. Met schorre, zachte stem zei ze. ,,Dank je, Klaas, omdat jij al die tijd de schuld van Kees hebt willen dra gen Joke moest zich afwenden; ze kon zich niet langer goed houden. Het was al schemer, toen het ver loofde paar naar buiten kwam. Ze stap ten op hun fietsen en reden naar Mun- nikenoord, waar Klaas van der Waal ook een tijdelijk onderkomen had ge vonden. Er werd niet gesproken; bei den hadden dezelfde gedachte: mede lijden met de zwaar beproefde wedu we. Maar wat konden ze doen? In een bocht van de weg passeerden ze een man: het was één van Klaas' voorwerkers en Klaas hield hem staan de. Beide mannen spraken met elkaar en Joke reed inmiddels langzaam ver der. Bij een blok hufeen stonden vier vrouwen met elkaar te praten. Toen Joke rasseerde, werd het eensklaps stil. Ze keken het meisje aan, dat het vier tal groette, maar geen der vrouwen zei iets terug. Joke voelde, dat men haar nakeek en toen ze enkele meters ver der was, hoorde ze dat één der vrou wen zei: ,,Dat is die meid, die met die zwabber van een opzichter loopt". Het bloed steeg Joke naar het hoofd. Woedend wendde ze het stuur en reed terug naar het groepje vrouwen. Ze stapte af en met de fiets in de hand Hep ze tot vlak voor het viertal. Ze zag op dit ogenblik wit van drift, maar baar stem was gedwongen kalm, toen ze vroeg: .,Wilt U nog eens herhalen, wat U zoëven zei?" De vrouwen keken eerst elkaar ver wonderd aan en toen naar het meisje. Een der vrouwen antwoordde scham per: ..Wat bedoelt U?" ..„Wat ik bedoel?" herhaalde Joke, die zich opwond, „dachten jullie soms dat ik doof was? Mijn oren zijn geluk kig nog goed". „Zoveel te beter," spotte de ander, „dan behoeven wij het toch niet te her halen?" „Wilt U bewijzen, wat U zoëven be weerde?" „Beweerde? Waar hebt U het eigen lijk over? Bent U soms op Uw achter hoofd gevallen?" Joke hield zich rustig en werd lang zamerhand weer zichzelf. „U weet heus wel, wat ik bedoel. Bewijst U nu eens, wat zonder bewijs een belediging is". Intussen was Klaas op zijn fiets ge stapt en hij zag tot zijn schrik, dat Joke in een aggresieve houding tegenover de vier vrouwen stond. Hij remde af en was een paar seconden later naast haar. „Joke, wat is er aan de hand?" Ze hield met moeite tranen van woe de en onmacht in, toen ze haar ver loofde aankeek. „Wat er aan de hand is? Toen ik voorbij deze eh dames fietste, beledigden ze je. Ze zeiden te gen elkaar, dat ik die meid was, die met die zwabber van een opzichter loopt. En dat neem ik niet". Klaas schudde zijn hoofd en legde bezwerend zijn hand op haar arm. „Kom, Joke, wees toch wijzer. Daar staan wij immers boven verheven". „Dat kan wel waar zijn, maar ik heb er nu meer dan genoeg van. Ik heb ge zegd, dat ze hun belediging moeten bewijzen". Klaas trad ineens handelend op. Hij daar ook verricht. De zuster woont in een te kleine woning. Dit is een on houdbare toestand. Dit alles kwam nogmaals ter sprake op de algemene vergadering. Het be stuur had stappen ondernomen om tot stichting van een wijkgebouw te ko men de vergadering hechtte haar goedkeuring aan deze plannen. Ook de gemeenteraad van Biervliet zegde in principe steun toe. Van de Landelijke vereniging zou men ook een bedrag kunnen krijgen. Al met al durft men thans de stich ting van een wijkgebouw wel aan. Men hoopt in de toekomst ook meer te kun nen doen aan de praeventieve gezond heidszorg. Men zag het wijkgebouw dan ook als een geneeskundig centrum voor de volksgezondheid van Biervliet. Het was al enkele jaren geleden, dat er een algemene vergadering was ge houden. Ondanks dit feit waren slechts 3 mensen buiten het bestuur om, aan wezig. De voorzitter, dhr. M. Maas, deelde mede, dat op verzoek van het bestuur, dhr. A. C. de Meijer zich belast had met het secretariaat. De vergadering hecht te haar goedkeuring aan deze bestuurs- mutatie. In de vacature Driewegen, ontstaan door het vertrek van dhr. de Voogelaar, werd dhr. B. v. d. Velde voorgesteld. Het consultatiebureau had het afge lopen jaar 23 zittingen. Er werden 123 consulten verstrekt. De zuster bracht 2042 ziekenbezoeken. Voor zuigelingen zorg werden 117 bezoeken afgelegd en voor de t.b.c.-bestrijding 23. Het afgelopen jaar werd met veel succes een cursus Moederzorg gegeven door de districtverpleegster van Het Groene Kruis, mej. Zr. Stellweg. Het bestuur werd bij acclamatie her kozen. De penningmeester, de heer C. v. d. Velde, bracht financieel verslag uit over de afgelopen jaren. Voor 1955 bedroeg dit aan inkomsten f 6923,91, aan uitgaven f 7062, een nadelig slot van f 138,43. Uit de reserve werd dit kastekort aangevuld. Uitvoerig werd vervolgens gesproken over de zusterhulp. Dank werd gebracht aan Zr. Wijna voor de uitstekende wij ze waarop zij deze hulp verleend. Het blijkt e.chter steeds weer dat er men sen zijn die zich aanmelden als lid, als de nood aan de man komt. Ieder krijgt binnenkort een verzoek thuis om lid te worden van het Groene Kruis. Men zal dan een bedrag ineens moeten stor ten, groot 3 x de jaarcontributie. In gekomen gezinnen en pas getrouwden vallen buiten deze regeling. Zij kunnen zonder heffing lid worden. Eventuele samenwerking met de ver eniging te IJzendijke. werd door het bestuur met een breed gebaar van de tafel geschoven, gezien de opgedane minder prettige ervaringen. De vereni ging ontplooit een gezonde activiteit. Nadat nog enkele interne zaken wer den afgehandeld, sloot de voorzitter de bijeenkomst. Oostburg Uitvoering Zaterdag j.l. gaf de Rederijkerskamer „Oefening en Vermaak" te Oostburg greep haar stevig beet en zei: „Laat ze kletsen. Joke. Kom mee, we gaan ver der. Hier gaan we niet verder op in". Joke trachtte zich aanvankelijk te verzetten, maar Klaas' wil was sterker dan de hare en ten slotte stapte ze weer op haar fiets en reed weg, gevolgd door Klaas. Zwijgend reden ze enkele me ters, toen beiden het hoongelach van de vier vrouwen hoorden. En er boven uit klonk nog het scheldwoord: „Vie zerik.!" „Dat hebben ze niet tegen een dove gezegd," mompelde Joke grimmig. „Dat zullen ze weten". Maar Klaas lachte en zei, terwijl hij zijn hand voor alle ze kerheid stevig op haar arm hield: „De stakkers, ze zijn niet wijzer". Maar Joke dacht: Ik zal ze wel wijzer maken, wacht maar! Zo kwamen ze in het donker in Mun- nikenoord. Klaas bracht haar naar de familie Bakker en reed toen naar de andere kant van het dorp, waar hij voorlopig woonde. Joke had net gedaan of ze naar bin nen ging, doch toen Klaas uit het ge zicht verdwenen was, stapte ze' weer op haar fiets en reed terug naar Ida- dorp. Toen ze langs het blok woningen fietste, waar de vier vrouwen hadden gestaan, zag ze dat in de woningen het licht brandde en de gordijnen wa ren neergehaald. „Wacht maar," siste ze wraakzuch-

De Schakel | 1956 | | pagina 1