BRILLEN lilenslaiÉ- noiMlinislenst in Zeeland ALG. NIEUWS- EN AC ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Feuilleton DE OUDE STRIJD Burgerlijke Stand Plaatselijk Nieuws de (chakel tie Jaargang - Nr. 580 Vrijdag 9 maart 1956 Verschijnt iedere Vrijdag A bonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.; bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra DRUKKERS-UITGEVERS. F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 1,0 - BRESKENS - TEL. 27 - GiRO 358296 fSrüIemaefter" OOSTBURG 1. In de Middenstandsnota heeft de Staatssecretaris van Economische Za ken de toezegging gedaan een mid denstands-voorlichtingsdienst te zullen creëren, in het kader waarvan in de provincie Rij ksmiddenstandsconsitfen- ten zullen worden aangesteld. 2. Voor een achttal provincies - t.w. Groningen, Friesland. Overijssel, Gel derland, Limburg, Zuid-Holland, Noord- Holland en Zeeland - is deze toezeg ging thans gerealiseerd. Voor Zeeland is het voorlopig adres: A. Korstanje, Kleine Kade 27, Goes, telefoon O 1100-3325. 3. De Rijksmiddenstandsconsulent heeft een drieledige taak: a.) Het geven van beleidsvoorlichting, d.i. voorlichting over het middenstands- beleid in de ruimste zin, inzonderheid de mogelijkheden die dit beleid voor de middenstand biedt. Gebleken is, dat aan deze voorlich ting grote behoefte bestaat, niet het minst bij de organen of instellingen, die bij de behartiging van midden- standsbelangen zijn betrokken. De voorlichting kan betrekking heb ben op zeer verschillende onderwerpen. Een belangrijke plaats nemen hier in: het complex van credietregelingen, dat speciaal voor de middenstand in het leven is geroepen, zomede het midden- standsonderwijs. Andere onderwerpen van voorlichting in dit verband zijn: de vestigingswetgeving, de prijspolitiek, sociale voorzieningen, belastingen, de winkelsluitingswetgeving etc. Geheel in overeenstemming met een der grondslagen van het middenstands- beleid kan de consulent ook de organi satie-zin van de middenstand stimule ren en bevorderen, dat daar, waar no dig, representatieve organisaties van de middenstand tot stand komen. Bo vendien kan hij bemoeienis hebben met regionale en plaatselijke manifestaties en demonstraties. b.) Het verstrekken van bedrijfsecono mische voorlichting, d.w.z. bij de mid denstand begrip wekken voor moderne bedrijfsadministratie, opvoering pro ductiviteit, etc. Inzicht verschaffen in de kostenstructuur van een midden standsonderneming en in de betekenis van omzet- en kostenstatistieken en van bedrijfsvergelijking. Het behoort in dit verband tot de taak van de consulent, de resultaten uit te dragen van de research van het Economisch Instituut voor de Midden stand. Ook is inschakeling van de con sulent mogelijk bij het werk van het Centraal Orgaan ter bevordering van de bouw van Middenstandsbedrijfspan den iC.O.M.). Het is de bedoeling, dat de consulent op het terrein der bedrijfseconomische voorlichting zeer nauw samenwerkt met de middenstandsorganisaties, aan wie Een verhaal van de water vloed op een Z.-H. eiland, door HENK VAN HEESW1JK 31 HOOFDSTUK XVIII. Die andere oude strijd. Harm kwam diezelfde Maandagavond al weer terug. Hij keek opgewekt, toen hij de kamer van de familie Bakker binnenstapte en Joke, die hem met spanning aanzag, slaakte een zucht van verlichting. „Alles oké," zei hij, terwijl hij lachte. „Ze konden zich allemaal tijdig red den. Maar ja, ook hun boerderij staat gedeeltelijk onder water. We zijn even v wezen kijken. Meer dan anderhalye meter water". „Nou, dat gaat nog," meende Kees Bakker te moeten opmerken. ,Waar zijn ze nu?" vroeg Joke. ..In Spijkenisse, bij familie. Daar is alles tamelijk droog gebleven. Maar ze mogen er niet blijven. Misschien gaan ze wel door naar Rotterdam. Dat hoor ik nog wel". Na een poosje vroeg Harm: „Hoe is hij de helpende hand kan bieden (m.n. bij door deze ontwikkelde initiatieven), c.) Het fungeren als adviesorgaan van het Departement over bijzondere re gionale omstandigheden in zijn ambts gebied. Het middenstandsbeleid staat her haaldelijk voor beslissingen, waarvoor een zo objectief mogelijk inzicht in plaatselijke en regionale omstandighe den vereist is. Met inschakeling van een deskundig ambtenaar in de pro vincie kan het departement zeer ge baat zijn. 4. Bij de uitvoering van zijn taak zal de consulent nauw samenwerken met provinciale en plaatselijke overhe den en voorts diverse organen en in stellingen die bij de behartiging van middenstandsbelangen zijn betrokken en niet op de laatste plaats met de vrije organisaties van de middenstand, zomede hun diensten en instellingen. Hij heeft tot opdracht, met alle in aan merking komende organen en organi saties een goede samenwerking op te bouwen. GEMEENTE OOSTBURG over de maand februari 1956 GEBOORTEN: 1, Elly Ena, d. van R. J. Wasterval en van M. A. Kröder, wo nende te Oostburg; 2, Maria José Au gusta, d. van W. A. M. Thilleman en van A. M. v. d. Wijnckel, wonende te Aardenburg; 3, Marlies Mathilda Ma ria Clementina, d. van W. A. P. Raas en van C. E. Bruglemans, wonende te IJizendijke; 3, Annelies Marie Louis, d. van P. de Backere en van R. E. S. Buijck wonende te Aardenburg; 3, Rita Vir- gina Regina, d. van P. de Backere en van R. E. S. Buijck, wonende te Aar denburg; 5. Kitty Maria Lydia, d. van I. J. Nelisse en van J. C. Goedegebuur, wonende te Oostburg; 7, Alfons Fran- ciscus Emelie, zn. van J. C. Bakx en van M. M. Clijncke, wonende te Sluis; 10, Luc Hector Julien Maria, zn. van L. J. de Taeye en van M. E. Dezutter, wonende te Aardenburg; 16, Maria Magdalena Riemke Alina, d. van J. Wolberts en van A. M. Verschoore, wo nende te Groede; 19, JacobuS Romanus Andreas, zn. van A. J. L. de Rijck en van A. E. Dierick, wonende te Aarden burg; 23, Elizabeth, d. van J. Mille en van E. Lamote, wonende te Sluis; 24, Marijke Maria, d. van B. A. Rootsaert en van A. M. Roedts, wonende te Aar denburg; 25, Pieternella Marie Jacoba, d. van J. H. Strijbos en van M. E. Faas, wonende te Oostburg; 28, JeannineEr na. d. van E. M. Timmerman en van E. A. Robesin, wonende te Oostburg. HUWELIJKEN: 7 Petrus Paulus Snouwaert, 30 j., wonende te Aarden- het met de dijken?" Kees vertelde, dat er hard gewerkt werd en dat hij de volgende morgen mee ging helpen. „Oké, Kees, dan ga ik met je mee," zei Harm. „Ik heb voorlopig toch niets anders te doen. Eerst moet de polder weer droog zijn en dan kunnen we zien, hoe groot de schade is". De volgende morgen meldden Kees en Harm zich in Idadorp voor het werk aan de dijken, maar de burgemeester gaf hen een andere taak: cadavers op ruimen. En na een half uurtje waren ze al op weg naar de binnendijk, waar tal van cadavers lagen. Die moesten ro spoedig; mogelijk weggehaald wor den. om ziekten te voorkomen. Joke deed haar werk op de Bank en na een paar dagen kwam Dijkstra kij ken, moe en met een baard van bijna een week. Maar daar had onder de ge geven omstandigheden niemand erg in. Joke bracht verslag uit en Dijkstra knikte tevreden. „Fijn, juffrouw Van Vliet: ik zie wel, dat U het werk best aan kunt. Ik had geen betere procu ratiehoudster kunnen hebben". Joke kleurde bij deze lof en ant woordde, terwijl ze zich half omdraai de: „Zegt U maar Joke, mijnheer Dijk stra: dat juffrouw van Vliet klinkt zo akelig officieel". „Dank je, Joke, dat stel ik op hoge prijs. Maar nu ga ik eerst eens een bad burg en Angela Maria Margaretha Missiaen, 30 j„ wonende te Oostburg; 23, Abraham Johannes de Smit, 22 j., wonende te Groede en Geertruida Jan- neke de Visser, 21 j., wonende te Oost burg; 28, Franciscus Roets, 28 j., wo nende te Breskens en Levina SaraBer- tou, 25 j., wonende te Oostburg. OVERLEDEN: 4, Janna Sara Ritico, 56 j., echtg. van W. J. Faro, wonende te Oostburg; 6, Jacobus Leendert Jan sen van Rosendaal, 70 j., geh. met J. Dees, wonende te Oostburg; 0, Agnes Anthonette Maria Serrarens, 22 j., wo nende te Aardenburg, d. van P. F. Ser rarens en van M. M. Goossens, wonen de te Aardenburg; 6, Menno Wieger Boekhoudt, 3 j., zn. van J. Boekhoudt en van L. Tuinenga, wonende te Oost burg; 15, Gustaaf Johan le Roij, 69 j., wonende te Sluis; 19, Bernardus Jo- sephus Doens, 71 j., wedn. van S. M. de Boevere, wonende te Biervliet; 29, Cornelis van Overbeeke, 84 j., wedn. van A. M. den Decker, wonende te Aar denburg. Aardenburg De Mattheus Passion. Nu al enkele jaren organiseert men te Aardenburg, onder auspiciën vaneen Bach-Comité, een opvoering van de Mattheus Passion in de St. Baafskerk. Ook dit jaar zal deze uitvoering weer doorgang vinden en wel Ojp Palm Zon dag. Men is er in geslaagd beslag te leg gen op een aantal solisten van naam. We zien namen genoemd als Uta Graf, de engelse sopraan, van Zweedse af komst, de engelse alt Nancy Thomas, de Belgische tenor Willy van Hese, de Duitse bas Caspar Broecheler en voorts de Nederl. zangers Reinie* Schweppe en Carei Willink. Alex Schellevis zal het orgel bespelen, Hans Philips het clavecimbel. Voorts zullen medewerken het Am sterdams Oratoriumkoor, het Amster dams knapenkoor en een versterkt Rotterdamsch kamerorkest. Het geheel onder de eminente leiding van Piet van Egmond. Een totaal van 250 medewer kenden. Dit wordt georganiseerd door een gemeente van nog geen 4000 zielen. Een gemeente, die de z.gn. achterstand, die er zou zijn tussen „Holland" en West Zeeuwsch-Vlaanderen naar het land der fabelen verwijst. Men is in Z.- VI. heus wel in staat iets groots te on dernemen, als men het maar durft aan te pakken. Van aanpakken weet het Bach-comité in Aardenburg. Dank zij hun organisatievermogen genieten de muziekliefhebbers in Zeeland van een cultureel evenement op hoog niveau. Tijdens een persbijeenkomst, waar burgemeester van Dongen het woord nemen en me heerlijk scheren. En dan duik ik een uur of wat in bed. Mens- nog-an-toe, ik geloof, dat ik half ge radbraakt ben. Ik heb respect gekre gen voor die mensen, die dag aan dag- dat zware werk doen. Jonge, wat is dat een karwei, als je het niet gewend bent". Joke keek afkeurend naar de blaren in zijn handen. „U zoudt infectie krij gen," zei ze, hoofdschuddend. „Dat is toch geen werk voor U Hij wuifde even met zijn geschonden hand. „Och kom, het is wel eens goed voor een kantoorman om de schop in handen te nemen. Dan krijgen ze wat meer waardering voor die mensen, die het iedere dag doen". Doch DijkstrR keerde niet meer te rug naar de dijk. Misschien omdat het werk toch te zwaar voor hem was, mo gelijk ook, omdat hij een standje had gekregen van zijn superieuren, die' er maar allesbehalve over te spreken wa ren, dat hij de Bank in de steek had gelaten. En zo zat hij weer iedere dag in zijn privékantoor en stond de klan ten te woord, die hem spreken wilden Aan de dijken rond het eiland werd hard gewerkt. Toen de gaten gedicht waren, werd begonnen met het leeg pompen van de ondergelopen polders en begin Maart was ook de Idapolder weer drooggevallen. Voorlopig kreeg echter niemand toestemming de polder voerde, kwam tot uitdrukking, dat men niet alleen vele Zeeuwen verwacht, maar ook veel Belgen. Men verwacht c.a. 1200 tot 1500 bezoekers. De Mat theus Passion zal in onverkorte vorm worden weergegeven. In tegenstelling tot andere jaren zal de uitvoering deze maal reeds om half twee aanvangen. Bijzondere maatregelen zijn genomen om de koude uit het kerkgebouw te we ren. Al geruime tijd worden proeven genomen met voorverwarmen. Men heeft hierbij met succes gebruik ge maakt van een serie industrie-kachels. Dit zal zowel de uitvoerenden als het publiek ten goede komen. Het orgel zal worden uitgebreid. Vorig jaar werd dit orgel in gebruik genomen en voldoet thans aan de eisen, die Bach's mooie muziek er aan stelt. Het mooiste orgel in Zeeuwsch-Vlaanderen, zeggen men sen, die het weten kunnen. Het Bach- comité laat het niet bij een Bach-uit- voering dit jaar. Het spaart kosten nog moeite muziek en zang op een hoog cultureel niveau te brengen. Zo zal in September de marinierskapel in de kerk komen spelen o.l.v. Gijsbert Nieuwland. Voorts werd contact opgenomen met het padvinderskoor „Choral Federale du Scoutlism". Deze uitvoering zou het slot zijn van een tournée door ons land van het genoemde koor. Waarschijnlijk is de uitvoering op Zaterdag 7 April. Aardenburg is er in geslaagd, nu voor de vierde maal in successie, een cultu reel evenement aan te bieden. Hier mede bewijst het eens te meer, dat het niet alleen Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zijn, dié culturele hoogtij dagen beleven. Ook ver van de rand stad Holland, in het rustige Z.-Vl., dicht bij de Belgische grens, komen 250 mensen, samen met solisten van naam, Bach's onvergetelijke muziek uitvoeren. Aanbesteding. Door het architectenbureau J. C. P. Loonen te Breskens, werd onderhands aanbesteed het bouwen van een lagere school met hal, annexen, speelplaatsen en rijwielberging in het Uitbreidings plan. Het werk is opgedragen aan de Fa. Th. v. Hoorickx te Aardenburg. Decen trale verwarmingsinstallatie aan de Fa. Asselbergs Nachenius te Breda-Ter- neuzen. Bresken* Voorlichting s-avond. Zaterdag j.l. gaf de visserij vereniging „Ons Belang" te Breskens een voor- lichtings-avond voor leden en geno digden. De zaal was tjokvol toen de voorzitter, de heer P. de Baare, het openingswoord sprak, waarin hij spe ciaal de heren Drost, v. d. Veen en Zijl stra, alsmede burgemeester Eekhout, hartelijk welkom heette. Spr. zei dat Breskens een belangrijke vissershaven geworden is, dank zij de eigen vloot, de kotters die de haring aanvoeren en de handel. Hij gaf een toelichting hoe het komt, dat de Breskense vissers niet op de haring vissen. Ten eerste zijn hun motoren te licht en ten tweede zijn ze er niet voor opgeleid, waarbij nog komt dat de Bressiaanders het zo lang van huis zijn niet ligt. Spr. besloot zijn ope- te betreden. Ongetwijfeld zouden er nog lijken liggen en die moesten eerst geborgen worden. Harm en Kees Bakker waren bij de ploeg, die de polder het eerst inging. Het lijk van Kees van der Waal werd al spoedig in de nabijheid van de dood lopende dijk gevonden. Een dag later had er een sobere plechtigheid plaats op het kerkhof in Idadorp: Twee en zeventig verdronken slachtoffers wer den bijgezet. Klaas ondersteunde zijn schoonzuster, toen ze langs de kist van Kees gingen. Ze huilde niet meer, doch keek even naar de kist. Toen liet ze zich door Klaas gewillig terug bren gen. Ze had geen woord gesproken en Klaas was niet erg gerust. Die avond had hij voor het eerst se dert de ramp vrij en met Joke ging hij naar het lage huisje, waar Katrien met haar beide kinderen voorlopig een on derkomen had gevonden. Toen ze de kamer inkwamen, zat Katrien met de handen in de schoot voor zich uit te staren. De kinderen waren al naar bed. Ze keek even op, toen het tweetal binnentrad. ,,,We komen een uurtje bij je buur ten, Katrien," zei Klaas op rustige toon. „Tenminste als je het goed vindt". „Ik ben liever alleen," antwoordde de vrouw op stugge toon. Klaas en Joke gingen aan tafel zit ten en Klaas vervolgde: „Dat kan ik

De Schakel | 1956 | | pagina 1