ALG. NIEUWS- EN AD ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN In Australisch Nieuw-Guinea Burgerlijke Stand Plaatselijk Nieuws de ichakel ue Jaargang - Nr. 579 Vrijdag 2 maart 1956 Verschijnt iedere Vrijdag A bonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.; bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra DRUKKERS-UITGEVERS F» SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT"10 - BRESKENS TÈL. 27 - GÜRÖ 358296 In de dichter bevolkte en langs de kust reeds tamelijk goed gecultiveerde buurstaat van Nederlands Nieuw- Guinea bestaat ook een eenvoudige krant, die van staatswege (is de ver tegenwoordiger van de Australische re- GEMEENTE BRESKENS Over de maand Januari. GEBOREN: 1, Janneke Suzanna Wilhelmina, d. van Jan Sonnevijlle en Maria W. van de Luijster; 7, Pieter Johannes, z. van Pieter Jacobus van de Velde en Suzanna Elisabeth Bril19, Harry, z. van Jacobus Gilde en Janna Neeltje Francke. HUWELIJKEN: 12, Jannis Jozias Erasmus, oud 22 jaar, wonende te Groede en Anna Popipe, oud 22 jaar, wonende te Breskens. OVERLIJDEN: 6, CorneHis Daniël van de Velde, oud 75 jaar, zonder be roep, wonende te Breskens. INGEKOMEN: 2, Cornelia van Soest, van Leerdam naar Noodplan H 4 7, Gerhard W. Frijling, en gezin van Dalfsen naar Ph. van Kleefstraat 63; 10, Johanna de Maree-de Die van Aar denburg naar Oranjeplein 8; 10, Cle ment van Royen en gezin van IJzen- dijke naar Ph. van Kleefstraat 57; 12, Adrianus Cardon en gezin van Vlissin- gen naar Scheepvaartstraat 18; 11, Cornelis van der Linden van Groede naar Visserijstraat 6a; 17, Maatje Ris- seeuw-Koekkoek en gezin van Zaam- slag naar Langeweg 719, Anthonie Polderman en echtgenote van Krab- bendijke naar Noodplan J 4; 24, Jan nis J. Erasmus van Groede naar Nood plan H 1; 24, Eduardus P. Verschorre en echtgenote van Sas van Gent naar Feuilleton DE OUDE STRIJD Een verhaal van de water vloed op een Z.-H. eiland, door HENK VAN HEESWIJK 3D. „Kijk eens, meisje, in het leven is ook altijd veel strijd. De strijd tegen het geklets van de mensen. We rodde len allemaal van nature graag. De een wat meer, de ander wat minder. Je hebt laatst zelf gezegd, dat je Greet, de verloofde van je broer, niet erg hoog had. Je noemde haar een wiebel hoe noemde je dat ook weer?" „Een wiebelpop" verduidelijkte Jo ke, terwijl er even een glimlach op haar gezicht kwam. „Juist. Toen we ons verloofden, kwam er een grote bos bloemen uit de Zomer landen en een hartelijke brief van die wiebelpop. Ik bedoel maar dat je je zo vaak in de mensen vergist. Je kunt toch nooit in hun hart kijken, tenzij men daar toestemming voor geeft. Zo als in dat geval Greet. Ook jij kletste dus een beetje, misschien helemaal niet met de bedoeling om te kletsen. Wel nu, je weet dat men hier op het eiland erg graag kwaad spreekt van elkaar. gering) wordt verspreid onder de meer ontwikkelde dorpshoofden in 't binnen land. Op de foto rolt de wekelijkse editie van deze „Villager" juist van de pers. d. K. Westlandstraat 2527, Magdalena J. de Kruijter van Amsterdam naar 2e Zand straat 15. VERTROKKEN: 2, Jan W. Altena en gezin van Ph. van Kleefstraat 17 naar Utrecht; 2, Herman Wijnen en gezin van Dorpsstraat 72a naar Putte; 5, Jo- hannis J. van den Heuvel en gezin van Mercuriusstraat 41 naar Ede Old.; 5j Johannes Melieste van Noodplan D 18 naar Rotterdam; 6, Johannes P. de Smit en echtgenote van Ph. van Kleef straat 57 naar Roosendaal; 6, Gerar- dus L. de Kok en gezin van Ph. van Kleefstraat 63 naar IJzendijke; 6, Jo hanna I. Woittiez van Dorpsstraat 34 naar Middelburg; 6, Josewlena J. P. Versprille van Noodplan M 1 naar Haarlem; 7, Anna M. Wage van W 45 naar Middelburg 14, Petrus A. Blaak man van W 76 naar Noordwijkerhout 20, Felizitas E. Madler van Dorpsstraat 35 naar Duisland; 13, Petrus S. Die- rick van Dorpsstraat 9 naar Knokke (België); 23, Jan I. Brugge en gezin van Boulevard 128 naar Schoondijke; 19, Jan C. van Leuven van Ph. v. Kleef straat 11 naar Terneuzen. Gevaarlijke bocht in Prov. weg Terneuzen-Axel. De provinciale weg Terneuzen-Axel maakt ongeveer één km. buiten Ter neuzen een flauwe bocht. Juist voor deze bocht ligt voor het verkeer uit de richting Axel komend een ben zinestation. Bij duisternis wordt dit Dat is zo de natuur van ons, eilanders. Ik praat nooit erg veel en ik ben iemand, die erg gemakkelijk is en ik trek me er ook niets van aan, wat de mensen van me zeggen. Natuurlijk heb je het er wel eens een enkele keer te kwaad mee. Maar denk ik: ze zijn niet wijzer. En ik ga weer gewoon verder". Nu is, door de ramp, alles heel an ders geworden. De mensen zijn vrien delijk tegen me en helpen, waar moge lijk is. Dat is ook zo onze natuur. In tijden van werkelijke nood en gevaar vallen alle scheidsmuren weg en dan worden de handen ineengeslagen om te helpen, zonder onderscheiding van rang en stand. Kijk maar naar Douwe, die midden tussen de dijkwerkers zak ken staat te vullen. Daar staan meer mensen tussen, die beter met een vul pen dan met een schop overweg kun nen. De dijken moeten dicht, eerst dan kunnen de ondergelopen gebieden weer leeggemalen worden en kan het nor male leven weer voortgang vinden. Maar nu moet je eens over een paar maanden kijken. Dan is men alle saam horigheidsgevoel weer vergeten. De ene oude strijd zal dan gewonnen zijn en daar denkt men dan niet meer aan. Dan kunnen we weer beginnen met die andere oude strijd: tegen het kwaad spreken en het roddelen. Nu zijn de mensen weer gewoon tegen me. Over enkele maanden zullen ze me weer met verkeer door de sterke verlichting van het tankstation zodanig misleid, dat het verloop van de weg niet duidelijk is waar te nemen, hetgeen moeilijkhe den veroorzaakt. De A.N.W.B. verneemt thans echter, dat de provinciale waterstaat van Zee land, het plan heeft om door middel van een reflecterende asstreep het ver loop van de bocht duidelijk aan te ge ven, waarna de moeilijkheden tot het verleden zullen behoren. Hoofdplaat Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering van Vrij dagavond, waarbij de heer E. A. Steij- aert afwezig was, deelde de voorzitter de raad mee van G.S. bericht te heb ben ontvangen, dat de wegverbetering Hoofdplaat-Nummer Eén is gegund aan de laagste inschrijver, de fa. M. P. Hol N.V. te Hulst voor f 519.030,-. Zoals be kend zal het werk in D.A.C.W.-verband uitgevoerd worden. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. G.S. deelde de raad mee, dat de ge meenterekening 1951 en de gemeente rekening 1952 door haar werd vastge steld. G.S. bleek het niet volkomen eens te zijn geweest met de redactie van de verordening op de rioolbelas ting en de verordening op de straat belasting voor wat betreft de hard heidsclausule. Thans werd een nieuw artikel ingevoegd, waarbij B. en W. de machtiging verkrijgen na het horen van de gemeente-ontvanger tot af schrijving van rioolbelasting en-of straatbelasting over te gaan, wanneer een belastingplichtige niet, of niet an ders dan met buitengewoon bezwaar, in staat is de belasting te voldoen. De directeur van de Opleidingscur sus voor het Chr. Kleuteronderwijs in Zeeland te Middelburg en de R.K. Frö- belopleiding te Vlissingen verzochten, daar op hun cursus een ingezetene van Hoofdplaat de lessen volgt, uit de ge meentekas een bijdrage te ontvangen voor het cursusjaar 1955-'56. Besloten werd aan elk der beide cursussen een subsidie van f 40,- te verlenen en ge noemde uitgaaf ten laste van het dienstjaar 1955 te brengen. Op de desbetreffende verzoeken van de zijde van de betrokken schoolbestu ren werden de voorschotten op de ex ploitatievergoeding voor het jaar 1956 vastgesteld en wel voor de R.K. St. Jo- sephschool op f 4.907,50, de Christelijke school op f 1.050,83 en de R.K. St. Aloy- siusschool op f 3.304,17. De benoemingstermijn van de leden der Commissie tot wering van school verzuim is per 13 Febr. verstrekem Voorgesteld werd door B. en W. de le den opnieuw voor een periode van 3 jaar te benoemen. Alle leden werden hierop met ingang van 13 Febr. 1956 herbenoemd en wel de heren T. J. A. Alberts, hoofd St. Aloysiusschool, A. P. Calon, A. O. Spinnewijn, hoofd St. Josephschool, J. I. Stuy, gemeente secretaris en M. Vinke, hoofd Christel. een schuin oog aankijken en zeggen: Dat is die van der Waal, weet je wel Zo zijn de mensen nu eenmaal. Doch dan zullen we net doen als we tot nu .toe gedaan hebben: we gaan rustig ons eigen gangetje en trekken er ons niets van aan. Daarom wil ik dat de genen, die de waarheid weten, zullen zwijgen. Laat ze toch kletsen, dat klein zielige volk. Wat kan het jou schelen? Mij interesseert het niets. Misschien is het goed, dat je vader het nu weet en je broer. Ze waren die rampza lige nacht ineens heel anders". Joke knikte. „Ja, vader had het er erg kwaad mee. Hij is zo veranderd, na die nacht. Het lijkt wel, of hij ineens veel ouder geworden is". „Te begrijpen," zei Klaas; „als je in één nacht alles verliest, je vee, je in boedel. Hij heefj. tenminste nog het le ven behouden Joke begreep hem. Ze trok hem even aan zijn mouw en vroeg zacht: „Hield je veel van je broer, Klaas?" „Ja," antwoordde hij vast, „ondanks alles. Toen, nadat hij verteld had, wat er gebeurd was en de gevolgen niet verborgen konden blijven, ben ik nijdig op hem geweest. Ik ben niet zo gauw kwaad, maar toen was ik het. Ik ge loof dat ik hem geslagen heb. Het was in de polder 's avonds. Hij stond me op te wachten bij de Slaperdijk. En vroeg: Hoe moet dat nu, met Katrien? School. Reeds lang doet het gemis van een gemeentelijke bergplaats zich gevoelen, zodat B. en W." reeds de bouw van een zodanige bergruimte had overwogen. Thans doet zich een gelegenheid voor een bestaande bergplaats aan te kopen van de heer Th. Wieleman, gelegen in de Koningin Julianastraat 17 voor de prijs van f 1200.Na enige discussie werd zonder hoofdelijke stemming tot aankoop besloten, dit met 5 stemmen voor. De heer Th. Wieleman onthield zich als belanghebbende van stemming. Thans achtte B. en W. de tijd geko men de beschikking te krijgen over de voor de realisering van het uitbreidings plan Zuid-West benodigde gronden. Daarom werd besloten tot aankoop van bedoelde gronden over te gaan en wel de grond van de erven E. A. J. Pateer, groot 6850 m2, inclusief inkomens schadevergoeding, voor een bedrag van f 8700,50. De grond van R. J. L. Pateer groot 1345 m2, inclussief inkomens- schade voor f 2658,en de grond van W. P. den Outer, groot 7305 m2 voor f 4487,25. De begroting 1956 werd vastgesteld. De gewone dienst sluit aan inkomsten en uitgaven met een bedrag van f 264.854,07, terwijl de post onvoorzien f 553,82 bedraagt. De kapitaaldienst geeft aan inkom sten een bedrag van f 756.010,19 en aan uitgaven f 975.379,07, terwijl het ge raamde tekort alzo f 219.368,88 be draagt. Met betrekking tot de begro ting meende wethouder Blaakman dat het wenselijk is een z.gn. begrotings commissie in het leven te roepen. Ge noemde suggestie zal de raad nog na der in overweging nemen. Besloten werd gedurende de tijd, dat het Rijk aan daarvoor in aanmerking komende personen een extra kolentoeslag ver leent, ook van gemeentewege een extra kolenbij slag van f 1,40 per week te ver strekken aan hen, die onder de gemeen telijke kolenbij slagregeling vallen. B. en W. werd tot slot gemachtigd in de onlangs aangelegde plantsoenstro ken, beplanting aan te brengen in de vorm van accaciabomen en struiken. De raad verklaarde zich uitdrukkelijk tegen het aanleggen van gazon. Tijdens de rondvraag vroeg de heer V. de Ruijsscher te zijner tijd over te gaan tot plaatsing van 2 lantaarns op de buurtschap Hogeweg. De voorz. zeg de toe zich ter zake met de P.Z.E.M. in verbinding te stellen. De heer Cyr. de Smit wees op het steeds meer optreden de verval van het Polderhuis aan de kade. Spreker meende dat het gebouw gevaar oplevert voor spelende kinderen. De voorz. zei, dat een lid van G. S. de toestand ter plaatse heeft bekeken en terzake bericht toezegde. B. en W. werd door de raad verzocht op spoed aan te dringen. Breskens Uitvoering Turnveren. „D.I.O." Vrijdag en Zaterdag j.l. gaf de turn vereniging „D.I.O." te Breskens haar jaarlijkse uitvoering in het gemeente lijk onfcipanningsgebouw, waarvoor vrij veel belangstelling bestond. Na een Ik heb toen gezegd, dat hij zijn mond moest houden. Zelf ben ik naar die we duwe gegaan en heb gezegd dat ik haar in het water zou gooien, als ze haar mond opendeed. Ze was bang voor me, denk ik. Naderhand, toen het kind geboren was en ik er voor aangezien werd op het eiland, was het voor Kees eensdeels veel gemakkelijker". Joke dacht na, terwijl ze naast haar lange verloofde over de dijk liep. Ze stapte over een stapel lege zakken en keek even naar het legertje dijkwer kers, dat zak voor zak vulde. Toen zei ze opeens: „Heeft Katrien je nooit wat gevraagd? Ik bedoel: over die praat jes?" „Ja, maar dat was veel later. Toen liepen wij al met elkaar. Katrien was het kletspraatje te weten gekomen en vroeg me op een avond, toen Kees naar een vergadering was, of ik dat niet be roerd vond. Ik heb m'n schouders op gehaald en gezegd: Laat de mensen maar kletsen, wat kan het mij sche len. Maar vrouwen zien blijkbaar die- ,rer dan een man. Want ze keek me een poosje aan en toen zei ze opeens: Jij weet het wie de schuldige is, Klaas. Ik zie het aan je gezicht". ïk denk dat ik een kleur kreeg en antwoordde, eigenlijk om haar gedachten af te lei den: „En als het nu eens waar zou zijn, wat de mensen van me zeggen?" Toen schudde ze haar hoofd en lachte

De Schakel | 1956 | | pagina 1