werden herkozen, terwijl tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren Abr. Versprille en W. van Ha- neghem. Van de rondvraag werd een druk ge bruik gemaakt, o.a. werd weer het spa- ien door de leden naar voren gebracht. Dit zal op een repetitie besproken wor den. De voorzitter sloot de vergadering met dank voor de opkomst. Ongeval op het ijs. Zondag had mevr. R. uit Breskens bij schaatsrijden te IJzendijke, het on geluk, dat zij kwam te vallen en haar been brak. Zij moest in het zieken huis te Oostburg worden opgenomen. Ongeval op het ijs. Dinsdag j.l. kwam mej. J. N. te Bres kens bij het schaatsenrijden op de z.gn. ..Veste", zodanig te vallen, dat zij haar pols brak. Engelse voetbalinvasie in Zeeland. Naar wij in een gesprek met de Sec retaris der Voetbalvereniging „Bres- ens" mochten vernemen, werd hem rnige tijd geleden verzocht, om voor diverse Engelse voetbalelftallen een tegenpartij te zoeken. Hij mocht daar in geheel slagen. Op Zaterdag voor Pasen, 31 Maart dus, spelen de volgende verenigingen op hun eigen terrein tegen de daar achter genoemde Engelse clubs: V.V. Oostburg F.C. Leystone V.V. Schoondijke F.C. Valliant V.V. Koewacht Latymer Old Boys V.V. Clinge F.C. Royal Air Force Zeeland Sport F.C. Shene V.V. R.C.S. F.C. Civil Service V.V. Goes F.C. Ajax Voor Pinksteren besloten in principe reeds drie Zeeuws-Vlaamse verenigin gen, t.w. Corn Boys, Sluiskil en Bres kens, ook tegen Engelse amateurelftal len uit te zullen komen. De namen de zer verenigingen worden binnenkort bekend gemaakt. Al met al een mooie sportuitwisse- ling, welke zich in de toekomst wellicht op groter plan kan herhalen, waardoor ook Zeeland en in het bijzonder Z.- Vlaandercn, op sportgebied ook meer in het teken van de buitenlandse be langstelling kan komen te staan. V.V. „Breskens" zelf gaat met Pasen naar Frankrijk. Een mooie prestatie van de heer Praat voor zijn vereniging en de Zeeuwse voetbalsport. Jeugddienst. Zondag 26 Februari a.s. zal 's avonds om 18.30 uur een jeugddienst worden gehouden in de Ned. Herv. Kerk. Voor ganger is Wika Wasterval. Onderwerp: Er wordt naar je gekeken". In aansluiting op deze jeugddienst is er een bijzondere ïnstuifavond, eveneens onder leiding van Wika Was terval. Voorlichtingsavond Visserijvereniging. Op Zaterdag 3 Maart a.s. zal te Bres kens in het Gem. ontspanningsgebouw voor de leden van de Visserijvereniging „Ons Belang" een voorlichtingsavond worden gehouden. Voor de pauze zal de heer Drs. J. J. Zijlstra een voordracht houden over het onderwerp: „De stand van zaken bij het haringonderzoek". Hierna zullen o.a. vertoond worden de volgende films: „Portugese Kabel jauw-visserij" (gekleurd): „Op garna len-vangst" (Noorse gekl. film)..Met een trawler naar de Barentzee" (Noor se film): „Het Zonnevolk" (film over de bilen) en „Vieren maar". Het belooft weer een leerzame en in teressante avond te worden en zeer ze ker zal dan ook weer de belangstelling groot zijn. Schaatswedstrijden voor kinderen. Uitgaande van de IJsclub „Kris Kras 1956" werden Woensdagmiddag op de ..Veste" te Breskens schaatswedstrij den gehouden voor schoolkinders. Er was veel belangstelling. De uitsla gen waren als volgt: Tonnetje kruipen voor jongens van 69 jaar: „Bij familie van ons. net even bui ten Tdadorp. Een achternicht eigen lijk. Och. ze zullen haar wel troosten, daar niet van Maar het was beter ge weest. als Katrien het nooit te weten was gekomen. Ze hield zoveel van Kees. En Kees. on zijn manier, ook wel van haar. Och. Kees is altijd zwak ge weest. wat k"n je er aan doen? Nu zal ze een moeilijke tijd hebben". Joke stond opeens stil en keek hem aan. „Jij jij denkt altijd alleen maar aan een ander. Nooit aan jezelf! En aan mij. Ik heb ook een beetje recht op je en denk je, dat ik het prettig vond dat de mensen jou er altijd op aankeken? Tk heb altijd in je geloofd omdat ik je al zoveel jaren ken Toen ik dat praatje de eerste maal hoorde dacht ik- Nee. dat kan niet. Van zo'n slag is Klaas niet. Aanvankelijk heb ik me ook niet veel aangetrokken van al dat geroddel. Maar een mens krijgt er ook wel eens genoeg van. Nu weten enkelen de waarheid. Jij zegt het eer ste: Lam voor Katrien: was ze het maar nooit te weten gekomen Maar ik zeg je: die het weten, zullen we1 zwijgen. zolang ze het kunnen. Doch al* ze je opnieuw gaan zwart maken, zul len zij spreken En dat is hun plicht vind ik. Wij kunnen nu wel zeggen- ze moeten hun mond. houden. Straks als het leven weer normaal is en het water teruggedreven naar de zee, dan zullen de mensen opnieuw weer begin- 1. Henk Fenijn 24.7 sec.; 2. Jan Roest 26 sec.; 3. Henk Verdouw; 4. CrisDierx. Tonnetje kruipen voor jongens van 10—13 jaar: 1. Jan de Kraker «24.8 sec.; 2. Roel Praas 24.8 sec.; 3. Willy de Looze 24.8 sec.; 4. Arie Schouten; 5. Sjaak de Feijter; 6. Herbert Risemenipatty7. Rinus Verschelling; 8. Wim Heijdens. Tonnetje kruipen voor meisjes: 1. Adrie Bondewel 25.5 sec.; 2. Rina v. d. Vis 25.8 sec.; 3. Marijke van de Lijke; 4. Willy Faas. Ringrijden voor meisjes: (allen één Jring gestoken) Rietje Vergouwe; Jo de Feijter; Jennie van de Wege; Magda de Looze; Elly Tieleman; Lineke Verduijn; Dittie Ver meulen; Suus Kareis; R^ya van Houte; Willy Fenijn; Ineke Kant. Eieren rijden voor meisjes: 1. Trees Seuss 9.4 sec.; 2. Rina v. d. Vis 10 sec.; 3. Colette van Houte; 4. Attie de Haze; 5. Adrie v. d. Broecke; 6. Rietje Vergouwe; 7. Raya van Houte; 8. Tini v. d. Heuvel; 9. Fientje de Boer; 10. Suus Kareis. 100 meter hard rijden voor meisjes van 89 jaar: 1. Lineke Verduijn 23.65 sec.; 2. Corrie Verstraaten 23.9; 3. Fina de Feijter; 4. Adrie Willemkens. 100 meter hard rijden voor meisjes van 1013 jaar: 1. Bep Faas 17 sec.; 2. Jenny Verstraa ten 20 sec.; 3. Rietje Vergouwe; 4. Her- ma Praas. Hard rijden voor jongens van 69 jaar over 100 meter: 1. Henk Fenijn 19.1 sec.; 2. Wim Klaaij- sen 20.4 sec.; 3. Piet de Poorter; 4. Jaap Quaars; 5. Hans Leenhouts; 6. Jan Vermeulen; 7. Cor de Kraker; 8. Nico Nagtzaam; 9. Sjaak de Hulster. Hard rijden voor jongens van 1013 jaar over 200 meter: 1. Willy de Feijter 41.3 sec.; 2. Piet de Baare 42.6; 3. Frans de Feijter; 4. Wim v. d. Broecke; 5. Ko Faas; 6. Jan Ver duijn; 7. Piet Risseeuw; 8. Jannis Ver duijn: 9. Jan Verschoor; 10. Bram van Haneghem. Ontspanningsavond. Vrijdagavond j.l. werd te Breskens in het Gem. verenigingsgebouw een ontspanningsavond aangeboden aan de Breskense- en de tijdelijk hier gesta- tionneerde haringvissers. Na een kort openingswoord door de heer J. Hovestadt namens het plaat selijk comité, dat de avond had geor ganiseerd, hield de Burgemeester een toespraak, waarin hij o.m. naar voren bracht dat Breskens de belangrijkste garnalenexporthaven van Nederland is en ook voor het winterseioen als aan- voerhaven van haring aan de top staat. In het afgelopen jaar werd over de vismijn voor ongeveer 1 millioen y ulden aan garnalen en vis verhan deld en voor 2 3 4 millioen aan haring. Naar aanleiding van het feit dat de vissers uit Urk, Texel enz. nu reeds ge durende 10 jaar de haringvisserij van uit Breskens beoefenen, zal het ge meentebestuur voortaan ieder jaar wimpels beschikbaar stellen voor het span dat de eerste haring van het sei zoen binnenbrengt en voor het span dat in een kalenderjaar de meeste ha ring aan wal brengt. Thans werdpn door de burgemeester voor de eerste maal deze wimpels uitgereikt en wel de blauwe wimpel aan de schippers van de Uk 61 en Uk 125, van de fa. v. d Berg. die on 1 November j.l. met 23 ton haring binnenkwamen. De rood groene wimpel werd uitgereikt aan de schippers van der Vis en Vlaming van de Tx 24 en Tx 32. die in 1955 samen 718 ton haring aanvoerden. Na dit, officiële gedeelte volgde voor de inmiddels stampvol geworden zaal ren zeer gevarieerd programma, waar aan enkele bekende radio-artisten deelnamen. H°t optreden van de radio- conferencier Frans Vrolijk was een eroot succes. Hij wist telkens weer da verende lachsalvo's aan het publiek te ontlokken en stelde met vrolijke kwink slagen de diverse artisten aan het pu bliek voor. Een bijzondere attractie was het op- nen met. hun geroddel en hun laster praat. En dan zullen zij, die het naad je van de kous weten, misschien te eniger tijd het voor je opnemen". Klaas had zwijgend geluisterd en stopte een pijp. Hij knikte tenslotte en terwijl hij een lucifer aanstak en de brand in de tabak zoog. antwoordde hij, het meisie ernstig aankijkend„Jo ke. wij houden van elkaar en al zul len we nu. door deze ramp. niet op de vastgestelde tijd kunnen trouwen, we blijven van elkaar houden en we wach ten desnoods nog een jaar. Onze liefde -al ons ook geduld geven. Ons huwe lijk is voorlopig niet meer het belang rijkste in ons leven. Het gaat er nu eerst om de dijken te dichten en de ondergelopen polders leeg te pompen. Daar kunnen we voorlopig weken mee vooruit. Misschien wel maanden, wie zal het zeggen. We hebben eeuwenlang deze oude strijd gestreden, met wisse lend succes. Nu hebben we het een keer verloren, maar we blijven niet bij de pakken neerzitten. We werken en trachten de dijken hechter en sterker te maken en bij de eerstvolgende storm staan we opnieuw op onze post. Dat ?s een levenstaak en die oude strijd zullen we in de toekomst nog vele ma len moeten voeren. Begrijp je, wat ik bedoel?" „Niet erg," bekende Joke eerlijk. (Wordt vervolgd). treden van de zingende zusjes, de 2 Gesonas, welke met hun vrolijke lied jes voor een aangename afwisseling zorgden. Als solist trad op de hier wel bekende virtuoos Jasper Anthonisse uit Biervliet, welke een nog niet algemeen bekend muziekinstrument bespeelde, n.l. de clavioline, waarmee hij veel bij val oogstte. De clou van de avond was wel het optreden van de kampioen-goochelaar Eddy Schreuer, welke met zijn verras sende goocheltoeren en telepatische experimenten het publiek telkens op nieuw in stomme verbazing bracht. Het muzikale gedeelte van het pro gramma werd verzorgd door amateurs uit Breskens en omstreken, welke zeer verdienstelijk speelden en enkele mooie nummers ten gehore brachten. In de pauze, waarin alle aanwezigen koffie met sprits werd aangeboden, werd een verloting gehouden ten bate van de Zuid-Hollandse Reddingmaat schappij. De opbrengst welke ruim f 300,- bedroeg, werd, verborgen in de machinekamer van een miniatuur red dingsboot je, als symbool van de stuw kracht van het mooie werk der red- d'nesmaatschappij en. aangeboden aan schipper Slis, commodore en oudste kapitein van deze maatschappij. Na de pauze werd het programma nog tot laat in de avond voortgezet, waarna door schipper v. d. Berg uit Urk nog een kort slotwoord werd ge sproken, waarin hij de Breskense han delaren en middenstanders, welke deze, avond hebben mogelijk gemaakt, dank te en een speciaal woord van dank richtte tot de organisatoren van deze avond. Aan de dames-artisten werd tenslotte nog een mooi bouquet bloe men aangeboden. Voedsel voor de vogels. Ook in Breskens wordt door de schoolkinderen veel brood verzameld Er zijn reeds door enkele milde ge vers zakken met graan en zaad be schikbaar gesteld voor het voederen der vogels te land. De Rijkspolitie ter plaatse heeft zich belast met het uitstrooien van dit voedsel op bepaalde plaatsen. Groede Hertenjacht. Vorige week Donderdagavond, zo om streeks 6 uur, zag een der edelherten uit het Hertenkamp te Groede de kans schoon om er tussenuit te trekken. Om 6 uur werd de burgemeester van Groede, de heer J. C. Everaars, van de ontsnapping op de hoogte gesteld. Direct sloeg hij alarm, want het hert. de stamvader van de Groese hertenfa milie, kon een gevaar voor de omge ving worden. De bronstijd nadert en dan zijn de bokken niet zo erg gemak kelijk. Deze knaap in het bijzonder toonde zich van de minder prettige kant. In samenwerking met de Rijkspoli tie van Groede, Breskens, Nieuwvliet en Schoondijke, werd een drijfjacht georganiseerd. Ook de Kon. Mare chaussee liet zich bij de jacht niet on betuigd. Enkele jagers sloten zich bij het gezelschap aan. (Eerst was het edelhert onvindbaar. Later, toen de mobilofoonauto van de beer Schijve ter beschikking was ge steld, ging het iets gemakkelijker. Cir ca half twee zag het uitgebreide jacht gezelschap haar zwoegen beloond. Een meesterlijk schot van de heer P. Cam- maert uit Schoondijke trof de vluchte ling. Jagers en drijvers werden in hotel De drie Koningen" te Groede op war me koffie en broodjes onthaald. Bur gemeester Everaars bracht dank aan allen, die spontaan te hulp waren ge komen. Al met al was het een hele consternatie in Groede. De bevolking volgde de verrichtingen der jagers, on danks de ijzige koude, met grote aan dacht. Ouderavond. Maandag j.l. werd in hotel Beun te Groede de jaarlijkse ouderavond ge houden. De voorzitter opende deze druk bezochtte avond en heette allen hartelijk welkom, in het bij-onder B. en W met hun dames. Hierna brachten de kmderen enige toneelstukjes ten tonele, die zeer in de smaak vielen. In de pauze werd een verloting gehouden Vervolgens werden nog enige stukje5 ongevoerd door de kindeken van de ^a^ste klassen. Tot slot dankte de bur gemeester het onderwijzend personec1 voor deze mooie avond, waarna de voorzitter de avond sloot. Oostburg Vergadering Bestuur der sbond van het N.V.V. Zaterdagmiddag vergaderde te Oost- burg in hotel „De Eenhoorn" de Be- ctuurdersbond van het N.V.V.. afd. V/. Z.-Vlaanderen. Voorzitter K. Koster sprak een ko^t openingswoord, waarna de heer G Janssen, bestuurder in algemene dienst van het N.V.V.. een uiteenzetting gaf over het uitgebroken conflict in de Stichting van de Arbeid, waardoor de Stichting als overlegorgaan opgehou den heeft te bestaan. Het N.V.V. betreurt deze gang van zaken in hoge mate. De verschillen la gen echter deze maal zover uit elkaar, dat de werkgevers meenden maar in eens deze aan de regering te moeten voorleggen. De heer Janssen gaf een kort duidelijk overzicht van de con sequenties van deze stap der werkge vers en verzekerde zijn aandachtig luisterend gehoor, dat de werkgevers de vakbeweging in haar oude strijd- positie teruggebracht heeft. Wanneer er geen overleg meer kan plaats vin den, en de vakbeweging, verdeeld als zij is, haar inzichten niet meer met de tegenpartij kan bespreken, is dit alles na 10 jaar herstel, wel zeer teleurstel lend. De heer Janssen gesprak vervol gens uitvoerig de ledenwinst en leden- behoud. Na Nieuwjaar zijn er reeds 2050 nieuwe leden ingeschreven. En nog steeds stromen de Nieuwjaars kaarten binnen. Spr. wekte allen op mede te werken aan de voltooiing van het half millioen leden. Vervolgens werd de uitgebreide agen da afgewerkt. Het jaarverslag van de secretaris werd aangenomen. Thans heeft het N.V.V. in W. Z.-Vlaanderen 1484 leden. Dit is 6 meer dan vorig jaar. De vrouwenbond telt thans 239 leden tegen vorig jaar 195. Dit is een belangrijke winst. Vervolgens werd afscheid genomen van 0e secretaris, de heer A. Klaeijsen, die wegens drukke werkzaamheden de Bestuurdersbond gaat verlaten. In zijn plaats werd gekozen de heer de Klerk uit Aardenburg. De heer J. Hubregtsen uit Breskens gaat de Bestuurdersbond eveneens verlaten, om in vaste dienst te treden van het N.V.V. In het hoge Noorden (Groningen) wacht hem een belangrijke taak als districtbestuurder van de A.N.A.B. Als dank voor het vele werk dat hij steeds verzet heeft, werd hem een vulpen aangeboden. West Z. Vlaanderen laat hem slechts node gaan, aldus de districtbestuurder C. Hoek, die eveneens ter vergadering aanwezig was. De heer Hoek sprak vervolgens over de ontwikkeling van de Deltawet en verzekerde de vergadering dat het N. V.V. in deze de ontwikkeling met grote aandacht gade slaat. Het financieel verslag werd met een enkele opmerking aangenomen. Over het Mei-comité werden ver volgens verschillende vragen gesteld, die allen bevredigend werden beant woord. Na de bestuursverkiezing zag het bestuur er als volgt uit: A. Koster, voorzitter; P. de Klerk, secretaris: P. valt Hee, A. van der Velde. Ph. du Pon, Vic. Schepers, J. Commelin, T. Ver sprille en P. Toussaint. De voorzitter sprak de wens uit, dat in de nieuwe samenstelling de samen werking in het bestuur prettig mag zijn. De voorzitter sloot de bijeenkomst, waarna een geanimeerde broodmaal tijd volgde. Na afloop speelde de Boe- renkapel onder leiding van de heer J. Hennekeij zeer verdienstelijk enkele uren. De voorzitter sloot de bijeen komst. IJszoedstrijden Zaterdagmiddag organiseerde de Oost- burgse IJsvereniging een ijsfeest op het Grote Gat. Er werden wedstrijden gehouden in schoonrijden, ringrijden en hardrijden. De uitslagen waren als volgt: Schoonrijden dames en heren: 1. Mevr. Alberti, 31 pnt.2. mej. J. Legn^r, 30 pnt.; 3. de heer O. Barra, 30 pnt.: 4. mej. M. van Unen, 29 pnt. Schoonrijden paren: 1. mej. J. Leg- ner en de heer O. Barra, 31 pnt.; 2. mej. M. van Unen en de heer J. Aers, 29 pnt.; 3. mevr. Alberti en de heer M. van Prooijen. 26 pnt. Ringrijden: 1. mej. J. Legner; 2. de heer O. Barra; 3. de heer H. Vis. Korte baan 160 meter: 1. E. Simpelaar; 2. J. Tinga; 3. J. Ver sprille. Retranchement Pols gebroken. Mej. Van D. had het ongeluk een pols te breken, toen zij wegens glad heid van de weg uitgleed. Zij moest voor verdere behandeling naar het zie kenhuis vervoerd worden. Voedselinzameling Daar bij het Zwin te Retranchement talrijke dode vogels, voornamelijk een den, werden aangetroffen, is men al hier begonnen met het beschikbaar stellen van voedsel. De scholieren zor gen voor de inzameling en verdeling onder leiding van de rijkspolitie. In September 1955 werd in de ge meente Moerkerke, dicht bij de West Z.-Vl. grens, een landbouwersgezin, be staande uit drie personen, vermoord. Het gelukte de politie nog steeds niet deze moord tot een oplossing te bren gen. Dezer dagen meldde zich een per soon aan. die beweerde de moordenaar te rijn. Het gerecht kwam evenwel tot de conclusie, dat zulks niet mogelijk was. De man verklaarde tenslotte, dat hij tot deze zelfbeschuldiging gekomen vas, teneinde aldus de barre winter tijd in de gevangenis te kunnen door brengen. Van grens tot grens. De grenskommies J. Visser te IJzen- c'iike wordt 16 Maart a.s. overgeplaatst npr"" Petvanrhement. Diezelfde dag wordt de grenskom mies M. van Westen van Retranche ment ingedeeld bij de velddienstpost te Axel. Biervliet Vogels in de Braakmanpolder worden gevoederd. Nu de felle koude maar blijft aan houden. hebben vogelliefhebbers te B'ervliet en Hoek. in samenwerking met de burgemeesters van beide ge meenten, de zorg voor de vogels in de plassen en kreken in de Braakman-

De Schakel | 1956 | | pagina 2