CORSETTENoó' OUWENDUK Beter graan in Paraguay DE OUDE STRIJD - ALG. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ue Jaargang - Nr. J78 Vrijdag24februari 1956 Verschijnt iedere Vrijdag A bon nementsfirijs f 1,10 p. kw.franco p. post 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.; bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra DRUKKERS-UITGEVERS: FA SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS -.TEL. 27 - GIRO 358296 Met de hulp van deskundigen van de Voedsel- en Landbouwkundige Organi satie der Verenigde Naties, kon men in de Zuidamerikaanse staat Paraguay op ruime schaal proeven gaan nemen met nieuwe meststoffen, sterkere soor ten zaaigraan, enz. Dat is daar hard nodig, want het kli maat werkt dikwijls tegen en het mis lukken van de oogst is meer regel dan uitzondering, hoofdzakelijk doordat het graan - en vooral de maïskolven - te klein van stuk blijven en onrijpe kor rels leveren. Op de foto is de Zwitserse landbouw ingenieur Schicker - op verzoek van hoger genoemde organisatie - bezig met een onderzoek op deproefvelden van de Landbouwhogeschool te Cona- me. Rechts van hem een oudere stu dent als zijn assistent. (Jack P. de Klerk). Burgerlijke Stand GEMEENTE GROEDE over de maand Januari 1956 GEBOREN: 15, Josephus Amandus Raymondus, zn. van A. Ph. v. Damme en van A. van Gessel, geb. te Oostburg; 27, Izaak Jacobus, zn. van I. A. Haart- sen en van J. S. Hoste. OVERLEDEN: 11, Jannis Mareels, wedn. van P. L. van Meert, wonende te Biervliet. GEHUWD: 3, Valère A. M. van den Hemel, 31 j. en Alice G. Buijsse, 24 j., beiden wonende te Groede; 28, Marti - nus Sumah, 25 j. en Leonora Pessire- ron, 22 j., beiden wonende te Groede. INGEKOMEN: 2, S. Lako, van Val burg, Zetten, naar O 170; 18, J. C. Brakman, van Oostburg naar Schuit- vlotstraat A 83 20, C. C. van den Ber ge, van Middelburg naar Molenstraat A 32; 19, T. E. van Houte e.v. de Hullu, van Biervliet naar W 27. VERTROKKEN: 6, J. Vinjé, van W158 naar Amsterdam, Descartesstraat 39hs; 11, C. van der Linden, van O 66 naar Breskens, Visserijstraat 6a; 12. J. C. Feuilleton Een verhaal van de water vloed op een Z.-H. eiland, door HENK VAN HEESWIJK 29 Na een poosje zag Joke haar ver loofde. Hij stond met twee andere mannen, vreemdelingen, te praten en had er geen erg in, dat Joke en Kees naderbij kwamen. „Dat zijn de inge nieurs uit Den Haag," legde Kees uit. „Ze waren er gisteren ook al." Joke was meegegaan om haar pa troon te zoeken, maar op dit ogenblik had ze enkel maar aandacht voor Klaas. Ze zag, dat hij de beide heren groette en deze gingen naar een kleine auto, stapten in en reden weg. Joke en Kees moesten even aan de kant gaan staan om hen door te laten. Klaas had de beide mannen nage keken en zo ontdekte hij Joke. Er kwaf een glimlach op zijn gezicht en hij liep hen tegemoet. Toen hij bij het tweetal gekomen was, greep hij Joke's hand en drukte die innig. Er werd aan vankelijk geen woord gesproken, maar in hun blikken lag meer dan in woor den uit te drukken was. Ekkebus, van A 186 naar Zuidzande, Dorpsstraat M 107; 17, W. C. Kesteloo en gezin, van W 18 naar Oostburg, Oude Stad 44; 18, W. de Zeeuw, van A 268 naar Goes, Kleine Kade 37; 24, J. J. Erasmus, van O 176 naar Breskens, Noodplan H 1; 24, M. C. Teugeman, v. A 274 naar Hoofdplaat, Mgr. Luij pen straat 19; 25, A. Luteijn en gezin, van W 27 naar Nieuwvliet. St. Jansdijk 14; 25, I. de Hullu en echtg., van W 27 naar N.'vliet. St. Jansdijk 14; 28. J. Adriaans van A 267 naar Loosdrecht, Rading 48. GEMEENTE OOSTBURG over de maand Januari 1956 GEBOORTEN: 3, Robert Augustinus, zn. van A. J. v. d. Velde en van A. V. Schram, wonende te Oostburg; 3, Ju liana Lenora, d. van J. Rering en van M. Putinela, wonende te Oostburg; 4, Anna Adriana Elizabeth, d. van A. van Zuilen en van B. van Gemeren, wo nende te Oostburg; 5, Bernard Petrus, zn. van H. A. R. de Mul en van W. Schnepp, wonende te Oostburg; 7, Franciscus Eduardus Maria, zn. van G. J. Tanghe en van E. M. van Dieren- donck, wonende te Groede; 9, Adelina, Even stonden ze zo tegenover elkaar, toen kuchte Kees, alsof hij zeggen wilde: Ik ben er ook nog. Joke was de* eerste, die haar zelf beheersing terugkreeg. „Ik ik moest eigenlijk Dijkstra hebben," legde ze uit, terwijl ze even kleurde. „Hij hij is niet op de Bank en er zijn men sen Klaas wees met een zwaai over zijn hoofd heen naar een groep werkers. „Hij is daar aan het werk. Al sinds gisteravond. Het is gekkenwerk en dat heb ik hem ook gezegd, want hij is dat. zware werk helemaal niet gewend. Maar het is een koppige Fries en hij wil met alle geweld helpen. Ik kan er ook niets aan doen". Met zijn drieën liepen ze naar de plek, waar een ploeg arbeiders bezig was met' het vullen van zandzakken. Dijkstra stond tussen hen in, gekleed in een vuile, blauwgrijze overall, waar- overheen hoge laarzen. Z'n gezicht was bemodderd en hij hield, samen met een andere arbeider, een zak vast, die door twee anderen gevuld werd. Hij was zo verdiept in het werk, dat hij er geen erg in had, dat het 3- tal naderde. Ze stonden even te kij ken en Joke dacht aan zijn cadeau, de vulpen, die ze met Sinterklaas had gekregen. Toen de hoffelijke patroon, nu de man, die samen met de ande ren streden tegen het water, om te O O MEDISCHE urchtstraat 13 STBURG d. van S. Uneputty en van J. Mursila, wonende te Oostburg; 14, Henriëtta Gerda, d. van J. Locht en van J. Re- nes, wonende te Oostburg14, Antoi- nete Jenny, d. van J. Locht en van J. Renes, wonende te Oostburg; 15, Jo sephus Amandus Raymondus, zn. van A. Ph. van Damme en van A. van Ges sel, wonende te Groede; 17, Janna Maria, d. van A. A. Weeda en van J. C. S. M. van de Wege, wonende te Oost burg; 22, Ronald Jacobus Maria, zn. v. A. A. Haerens en van E. E. Blaakman, wonende te Oostburg; 28, Louis Ronald, zn. van L. Tonikoe en van M. J. Aheij, wonende te Groede; 30, Martina Salo- mi, d. van D. M. Taribuka en van M. P. Hukom, wonende te Oostburg; 31, Marinus Wilhelmus Maria, zn. van J. M. van Broekhoven en van P. A. C. v. Loon. OVERLIJDENS: 4, Rosalia Goole, 68 j., echtgen. van A. E. v. d. Navoij, wonen de te IJzendijke; 4, Vitale Haeck, 70 j., wed. van M. C. H. Pateer, wonende te IJzendijke; 6, Cornelis Daniël v. d. Vel de, 75 j., wonende te Breskens; 9, Ce- lina Margarita Vlaeminck, 66 j., echtg. van T. K. E. Verbeke, wonende te IJzendijke; 11, Abraham Pieter van de Gezelle, 68 j., echtg. van A. S. v. d. Broeke, wonende te Groede; 15, Anita Diana Cocquijt, zes weken, d. van G. J. Cocquijt en van M. C. Blaakman, wonende te Aardenburg; 16, Magdale- na Lucia Louws, 82 j., wed. van A. I. de Visser, wonende te Oostburg; 21, Maria Hamers, 85 j., wed. van I. H. Leenhouts, wonende te IJzendijke; 28, Dina Suranna Hoste, 71 j., echtg. van W. Bruijnooge, wonende te Oostburg; 28, Pieter de Smit, 80 j., wonende te Oostburg; 30, Bertrandus Joannes Hu- bertus Bols, 68 j., echtg. van M. L. A. Maes, wonende te Oostburg. Plaatselijk Nieuws Breskens IJsclub opgericht. Dinsdag j.l. kwam een groot aantal schaatsliefhebbers in oprichtingsver gadering in hotel Roest bijeen. De heer A. J. Visser, één der aanwe zigen, opende deze geanimeerde verga dering met een kort welkomstwoord, waarbij hij uiteenzette wat het doel en streven was. Spreker verzocht de aanwezigen allen als lid te willen toe treden, waarop de gehele vergadering, waaronder enkele Urkers, spontaan toetrad. Hierna werd een voorlopig bestuur gekozen, hetgeen bestaat uit de heren C. Kosten, A. J. Visser en J .J. Pro voost. Medegedeeld werd, dat de eigenaar van de zogenaamde „Veste", de heer C. J. Manneke, bereid werd gevonden deze gratis ter beschikking te stellen. Het doel van de ijsclub is telkenjare wedstrijden te organiseren, zowel voor jeugdige als oudere personen, terwijl dit jaar gestart wordt met uitsluitend wed strijden voor kinderen, waarvoor men van de zijde der plaatselijke V. V. V. reeds een bedrag voor het ter beschik king stellen van prijzen mocht ontvan gen. Het organiseren van jaarlijkse wed strijden is voor een vereniging, welke zoals deze, nog in de kinderschoenen staat, zeer moeilijk, waardoor het no dig is, dat velen zich zullen aanmelden als lid en donateur. De voorzitter wekte dan ook allen op zoveelmogelijk leden en donateurs aan te werven, zodat het volgend jaar tijdiger kan worden ge start en men een ijsclub zal krijgen, welke ook van andere plaatsen goede schaatsenrijders tot zich zal trekken. Vergadering muziekvereniging De muziekvereniging ,Uit het Volk - Voor het Volk" te Breskens hield Vrij dag j.l. haar jaarvergadering in het café van de heer J. v. d. Velde. De voorzitter heette de aanwezigen hartelijk welkom. Groot was hun aan tal niet, doch hij was verheugd dat zij het barre winterweer getrotseerd hadden om op de vergadering aanwe zig te kunnen zijn. Vervolgens deed hij de heugelijke mededeling, dat de ge houden Winkel-actie ten bate van de muziekvereniging de netto-som van f 1100,- voor de vereniging heeft opge bracht. Spr. sprak dan ook hartelijke woorden van dank tot het bestuur van de Winkeliersvereniging voor hun me dewerking. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van de secreta ris bleek o.a. dat de vereniging voor uitgaande is; zo zijn er thans 29 wer kende leden. De voorzitter dankte de heer Vergouwe voor zijn uitgebreid verslag. Hierna gaf de penningmeester, de heer Rookus, een overzicht van de fi nanciën. Hieruit bleek, dat er een ba tig saldo in kas is. Ook hem bracht de voorzitter dank voor zijn beleid in het afgelopen jaar, alsmede de leden van de kascommissie voor het nazien der bescheiden. Twee uitnodigingen waren binnen gekomen van te houden festivals, n.l. te Temse en Oostende. Besloten werd de uitnodiging van Oostende in beraad te nemen. Verder was er een verroek van de heer L. Verstraaten om ook in aanmerking te mogen komen voor be diening tijdens de concerten in het Gem. ontspanningsgebouw. Bij stem ming werd besloten dit de heren van Quekelberghe en Verstraaten in h,et vervolg om beurten te laten doen. De periodiek aftredende bestuursle den, de heren Mosselman en Vergouwe trachten met inspanning van alle krachten deze oude strijd weer te win nen. Terwijl hij even het zweet van het gezicht wiste, stond hij een ogenblik te kijken en ontdekte het drietal. Er kwam een glimlach over zijn gezicht en hij gaf zijn werk over aan een an der, waarna hij op de dijk klom. „Ah, juffrouw van Vliet, hoe gaat het met U?" Joke lachte en antwoordde: „Met mij gaat het uitstekend, mijnheer Dijkstra. Maar er zijn mensen, die bankzaken te behandelen hebben en U bezit de sleutels, 'zodat ik niet bin nen kan komen". Hij schrok zichtbaar en tastte naar zijn achterzak, maar daaruit kwam alleen een vuile zakdoek. „Lieve help," zei hij met een benauwd gezicht, „daar heb ik helemaal niet meer aan ge dacht. Gunst ja, het is Maandag hè? Wat stom. Is er al iemand geweest?" Jofce knikte. „Onder meer de ge meente-secretaris. Hij moet geld heli- ben voor de evacué's. Vandaar dat ik op zoek gegaan ben naar U". Hij trok zijn overall gedeeltelijk los en haalde een bos sleutels uit de ach terzak van zijn broek. Joke zag, dat hij nog hetzelfde pak aan had als Zater dagavond. „Hier zijn de sleutels, juffrouw," zei hij, „en U hebt de eerste paar dagen blanco volmacht. Ik vind het belang rijker om hier te werken dan op de Bank. Onder de gegeven omstandig heden natuurlijk". Joke nam de sleutelbos aarzelend aan. „Tja, mijnheer Dijkstra, het is mijn zaak natuurlijk niet en ik zal doen wat mogelijk is Maar wat zul len Uw superieuren er van zeggen?" Dijkstra haalde nonchalant zijn schou ders op. „Wat het zwaarste is, moet het zwaarste wegen. Dit gaat voor. Zegt U dat maar, als iemand het hart heeft aanmerkingen te maken. Ik kom over een paar dagen wel eens aanlopen". En toen ging hij weer terug naar zijn ploeg om opnieuw te helpen met het vullen van de zandzakken. Joke groette en ging met Klaas terug, ter wijl Kees nog even een praatje maak te met een paar voorwerkers. Toen ze even alleen waren, greep Joke de hand van Klaas en zei: „Van harte gecon doleerd jongen met het verlies van je broer. Ik ik heb alles gehoord de hele historie Hij knikte even. „Dank je, Joke. Ik hoop alleen maar dat zij, die het nu weten, hun mond zullen houden. Het is toch al ellendig genoeg voor Ka- trien. Zo jong en nu al weduwe. En dan die wetenschap Joke begreep het. „Waar is ze op 't ogenblik?"

De Schakel | 1956 | | pagina 1