Dames hoeden voorjaar 1956 ALG. NIEUWS- EN AD ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN vy Plaatselijk Nieuws Feuilleton DE OUDE STRIJD de ichakel ue Jaargang - Nr. 577 Vrijdag 17 februari 1956 Verschijnt iedere Vrijdag A bonnementsprij's f 1,10 p. kw.franco p. post 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.; bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra DRUKKERS-UITGEVERS F» SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT IQ - BRESKENS - TEL. 27 - GiRO 358296 Er was eens een Parijse ontwerper van dameshoeden, die in slapeloze nachten probeerde tekeningen te maken voor het volgende seizoen. Hij zat echter reeds jaren in het vak en wist niets nieuws te verzinnen. Totdat hij een wandeling ging maken door het bos achter zijn huis en daar enige padde stoelen zag Hieruit is de collectie dameshoeden voor het komende voor jaar ontstaan, elk model geïnspireerd door een bepaalde paddestoel. Allemaal snoezige hoofddeksels, in zulk een bonte verscheidenheid, dat met recht mag worden gezegd: „Voor elck wat wils". Dames van elke leeftijdsgroep zijn met tact en vernuft bedacht, zoals de eerste shows hebben aangetoond. Zij moeten het zwakke geslacht char mant doen glimlachen, opdat 't er nog Schoondijke - Aardenburg Zaterdagmiddag werden te Schoondijke en Aardenburg onder grote belangstel ling de diepvries-inrichtingen door mevr. C. S. de Casembroot-van derFeltz officieel in gebruik gesteld. Voor dit uniek gebeuren was veel belangstelling. De vereniging „Ceres", die het initi atief voor deze diepvries-installaties nam, ontving in de zaal van hotel ,,De Zwaan" een groot aantal genodigden, en de besturen van de diverse diepvries- installaties, welke reeds in Westelijk Zeeuwsch-Vlaaderen gevestigd zijn. De presidente, mevr. M. J. van Cruij- ningen-Erasmus, en de afgevaardigden van diverse organisaties, brachten grote dank aan allen, die de officiële opening wilden bijwonen. Bijzondere dank ging uit naar mevr. C. S. de Casembroot-van der Feltz, echtgenote van de Commis saris der Koningin, die, ondanks het feit, dat zij enkele dagen op bed had gelegen, toch bereid was om naar hier te komen en de openingsplechtigheid te verrichten. Mevr. Van Cruijningen gaf een kort overzicht van de totstandko ming van deze diepvries-installaties, die in een grote behoefte voor het plat- Een verhaal van de water vloed op een Z.-H. eiland, door HENK VAN HEESWIJK 28. Boven, op de gang, kuste Joke hem nog eens. „Welterusten, vader," zei ze. „Welterusten, Joke," zei hij zacht. „Ben ben je niet meer boos op me?" Ze drukte even zacht zijn arm. „Wel nee, hoe komt U er bij? Ik ben veel te blij dat het tussen ons weer in orde is". Maar op haar kamer gekomen, zat ze nog geruime tijd in haar stoel en dacht er over na, dat Klaas al die maanden de laster gedragen had zon der zich te verweren. Omdat hij dat niet kon doen. En langzaam drupten de tranen uit haar ogen. Arme jongen zei ze zacht Nu zal ik helpen dragen HOOFDSTUK XVII. Ellendig voor Katrien. De Maandag brak aan en de storm was geluwd. De springvloed had zijn lugubere taak volbracht en het water was weer teruggevloeid. Doch de Ida- polder en tal van andere polders ble jonger en aantrekkelyker zal uitzien. Nu ja, de opgave zelf is immers zo oud als de wereld! Zoals bij de paddestoelen past wordt de bol van de hoed van het midden uit steeds breder. Sommige beginnen met een grappige punt, waardoor de hoed hoger lijkt. Ook zijn er verschillen in de rand mogelijk. Af en toe herkent men duidelijk een champion, een melk- zwam, hanekam of eekhoorntjesbrood. De meeste modellen hebben flinke afmetingen, soms versierd met veren. Voor zomerse dagen is vooral veel stro aan bod. Kleuren: licht beige, eierschaalwit, zandgeel, terracotta, kurkkleur, marine blauw, aquamarin, mimosa en char treuse. Jack P. de Klerk. teland voorzien. Door de coöperatieve vorm, die men aan de installaties heeft gegeven, is het mogelijk, dat ieder die dit wenst, ongeacht men wel of niet deelneemt aan de obligatieleningen, of men wel of geen lid van de ver. Ceres is, een box kan huren. Mevr. v. Cruij ningen bracht dank aan ieder die mee helpt het doel: in iedere Z.-Vlaamse gemeente een diepvriesinstallatie te verkrijgen, te verwezenlijken. Aannemers en uitvoerders hadden, al dus de presidente, geen gemakkelijke klant aan ons. Wanneer éénmaal ge zegd dan is de installatie gereed, wer den zij steeds achter de vodden geze ten om de installatie op tijd op te leve ren. De kleine gemeenschap St. Kruis, waar slechts 170 gezinnen wonen, heeft bewezen het nut van de diepvriezerij voor de huishouding al te weten. 30 diepvriesboxen blijken daar lang niet voldoende te zijn om in de behoefte te voorzien. Binnenkort zal de installatie aldaar, die nog maar enkele maanden in werking is, met 15 a 20 boxen uit gebreid worden. Mevr. van Cruijningen verzekerde de aanwezigen, dat de financiële basis goed is. Binnen 15 jaar zullen de diep vriesboxen zich zelf hebben betaald met een reserve voor kleine reparaties. Burgemeester F. A. van Rosevelt ven overstroomd. Bij eb waren de ver schillende boerderijen en arbeiderswo ningen goed te zien. Dan staken ze bo ven water uit. En de visser uit Idadorp die de hele Zondag heen en weer ge varen had en verscheidene vluchtelin gen van de daken redde, wilde Maan dagmorgen opnieuw de polder ingaan om te kijken, of er nog meer mensen op de daken zaten. In de loop van de middag had burgemeester de Vries met zijn beide wethouders besprekingen ge - voerd. Vast stond dat bijna honderd mensen in zijn gemeente het leven ver loren hadden en nog eenzelfde aantal werd vermist. „Laten we hopen, dat de meesten van hen ergens heen gevlucht zijn," opperde de burgemeester. Brou wer, de zoon van de electriciën in het dorp, die op de M.T.S. leerde, had in zijn vrije tijd een kleine buitenboord motor in elkaar geprutst. Toen hij hoor de, dat de visser de hele Zondag in de overstroomde Idapolder aan het zoe ken was geweest, liep hij in de vroege Maandagmorgen met zijn motortje naar de roeiboot en na een paar uur werken had hij het ding bevestigd. Ze maakten een proefvaart in de sloot en het bootje voer met een flinke snel heid. Samen met de visser gingen ze opnieuw de polder in. Hun tocht was niet tevergeefs; nog verschillende men sen, die op daken en hooizolders zaten, konden worden gered. sprak zijn grote vreugde er over uit, dat de gemeente een kostbare instal latie rijker geworden is, die nu eens geen lawines paperassen noodzakelijk maakte. Hoewel het winterklimaat waarin we nu leven, aldus de burge meester, een diepvries-inrichting bijna onnodig maakt, zijn we toch overtuigd van het grote nut van de moderne con serveringsmethode. Dat de Z.-Vlaamse huisvrouwen spontaan aan deze diep vriezerij deelnemen is een bewijs, dat we hier in een der vooruitstrevendste streken van Nederland wonen, aldus de burgemeester, die de wens uitsprak dat de diepvries ook in de toekomst aan haar doel mag beantwoorden. Mevrouw de Casembroot die vervol gens het woord voerde, zeide verheugd te zijn nu ook eens te Schoondijke te zijn, waar zij gewoonlijk met een vaart door moet rijden van of naar het veer. Zij zeide bewondering te hebben voor de wederopbouw van deze gemeente, die door de verschillende types woning bouw er aantrekkelijk uitziet. De groot ste bewondering had mevr. de Casem broot voor het initiatief der vereniging Ceres, waardoor een belangrijke instal latie aan vele gemeenten kon worden toegevoegd. Dankbaar was spr. dat dit initiatief in de vaak genoemde verge ten hoek van Z.-<Vlaanderen ontwik keld werd, waardoor deze hoek de aan dacht trekt van het gehele Nederland se volk. Een gelukkige gedachte ook dat deze installaties voor ieder open staan en de deelname niet gebonden is aan lidmaatschap of de financie ringen van de diepvries-inrichtingen. De voedingsvoordelen noemde mevr. de Casembroot vele, vooral voor het platteland, waar men iets achter de hand heeft uit eigen tuin, of van eigen slacht, dat zonder deze methode vaak in een te korte spanne tijds genuttigd moet worden. Op geestige wijze oefende mevr. de Casembroot critiek uit op het mannencollege van G.S., die een aan vrage om een gebouw voor diepvries inrichting te Aardenburg te verbeteren, prompt afwezen. Wanneer er een vrouw in dit college was geweest, zou zij de mannen van het nut van diepvriesin richtingen hebben kunnen overtuigen. Het zou beslist geen kwaad kunnen, als er meer vrouwelijke staten en raads leden kwamen, die hun invloed in deze colleges zouden kunnen doen gelden. Vervolgens bezocht men de instal latie te Schoondijke, welke ingericht is in een noodwoning. Er zijn 36 boxen waarvan er enkele openstonden en een heerlijke inhoud toonden. De sleutel voor de noodwoning werd op een kus-' sent je aangeboden aan mevr. de Ca sembroot door mevr. R. K. Roest. Met een kort woord verklaarde mevr. de Casembroot de installatie voor geopend. Vervolgens reed het gezelschap per auto naar Aardenburg, waar zij op het ge meentehuis werden ontvangen. Mej. E. Maenhout bood mevr. de Casembroot bij haar binnenkomst een prachtig bouquet rose anjers aan. Burgemeester J. van Dongen sprak een welkomstwoord tot de genodigden. Hij trok een vergelijk tussen de vrou wen- en mannenvergaderingen en zeide dat mannen de gewoonte hebben na vele moeizame vergaderingen slechts Joke werd die Maandagmorgen, na een onrustige nacht, wakker en dacht onmiddellijk aan de bekentenis van Kees. Als zij, die het wisten, nu maar hun mond hielden Er was al ellende genoeg Om half acht stond ze op en bedacht, terwijl ze zich waste en kleedde, dat ze vandaag natuurlijk weer gewoon aan haar werk moest gaan. Misschien had het weinig zin, dat kon ze nog niet be oordelen. Ze was in ieder geval in dienst van de Bank. Na het ontbijt vroeg ze naar Harm. Nee, die was in de afgelopen nacht niet thuis gekomen. Joke keek bezorgd naar mevrouw Bakker, maar ze zweeg. Als hem nu maar gèen ongeluk was over komen. Via de radio hoorde ze, dat vrij wel alle eilanden ondergelopen waren en dat er van Scohuwen en Duiveland vrijwel nog geen bericht was doorge komen. De ramp was een nationale ramp geworden Tegen half negen was Joke bij de Bank, doch de deur was nog op slot. Ze liep naar de woning van Dijkstra, doch nadat ze een paar malen gebeld had, keerde ze onverrichterzake naar huis terug. Er was niemand en ze had geen sleutel om er in te komen. Dijkstra zou toch niets overkomen zijn? Je kon nooit weten.Wacht eens, gisteren. Zondag morgen had ze hem nog in Idadorp ge zien, bij Klaas. Hij was immers Zater tot resultaten te kunnen komen. De vrouwen doen dit anders. Al na twee vergaderingen was de zaak rond en kon een aanvang worden gemaakt met de diepvriezerij in Aardenburg en Sint Kruis. De vereniging werd gefeliciteerd met de behaalde resultaten. Er is door zettingsvermogen voor nodig om iets onbekends in deze streek te organise ren en in korte tijd te doen opgaan. Dat eerst nu de Pzem aan het experimen teren is met deze diepvries-installaties bewijst de voortvarendheid der vereni ging. De burgemeester sprak de hoop uit, dat het initiatief door velen zal worden overgenomen en in W. Z. Vlaanderen het begin zal worden ge maakt van een diepvries-victorie. Mevr. M. J. van Cruijningen-Erasmus, de presidente der vereniging Ceres sprak vervolgens een dankwoord voor de ontvangst en prees de enorme mede werking die de vereniging Ceres met dit initiatief ondervonden heeft. Ver volgens bezocht het gezelschap de diep vriesinrichting te Aardenburg, die vlak bij het gemeentehuis is ingericht. De keurige inrichting van het gebouwtje viel iedereen op. Mevr. de Casembroot mocht uit handen van mevr. van Don gen een pakje diepvries ontvangen, waar twee panklare patrijsjes inzaten. Op het gemeentehuis werden ver versingen aangeboden, waaronder cro- quetten waarvan de ingrediënten uit de diepvries-box kwamen. Ondanks de felle koude vond het ijs, eveneens uit de diepvries-installatie, grote aftrek. Nadat mevrouw de Casembroot ver trokken was, keerde het gezelschap huiswaarts, in de overtuiging, dat Z. Vlaanderen er een duurzame installa tie heeft bijgekregen die het werk van de vrouwen op het platteland in vele opzichten zal kunnen vergemakkelij ken. Breskens Instuifavond. De instuif „De uitkomst" gaf Zater dag j.l. een feestavond in het gemeen telijk verenigingsgebouw, die wel enigs zins afweek van die der vorige jaren. Het was namelijk zo, dat, naast de ouders van de jongeren die min of meer geregelde bezoekers van de in stuif zijn, ook alle belangstellenden waren uitgenodigd. Niettegenstaande de strenge koude waren toch zovelen opgekomen, dat het gebouw practisch geheel bezet was. De voorzitter, de heer J. de Winde, opende de avond en zette doel en stre ven van de instuif uiteen. Na het draaien van een paar leuke tekenfilms werd overgegaan tot de vertoning van de mooie Deense film „Kinderen van de straat," die duidelijk weergaf hoe men met de jeugd moet omgaan om tenslotte hun harten te veroveren. Toen kwam de pauze, waarin alle bezoekers gratis cake werd aangebo den en men tegen betaling een kop thee kon drinken. Tevens vond er een verloting plaats, waarvoor een 30-tal prijzen beschikbaar waren. Na de pauze nam een forum op het podium plaats, bestaande uit 3 dames en 4 heren, die een 20-tal vragen te dagavond al samen met Klaas op sjouw gegaan? Misschien hielp hij Klaas nu nog wel. Ze ging maar weer naar de school, waar nog steeds een groot aantal vluch telingen geherbergd waren. Misschien kon ze hier weer helpen. In de loop van de morgen zou ze nog wel even naar de Bank gaan kijken. Tegen koffietijd werd ze in de school aangeklampt door de gemeente-secre taris. „Juffrouw van Vliet, weet U ook waar mijnheer Dijkstra is?" Joke schudde haar hoofd. „Ik kan het niet zeggen," antwoordde ze. „Hij is Zaterdagavond in zijn wagen met Klaas van der Waal meegegaan om te kijken naar de dijken en gisteren heb ik hem nog in Idadorp gezien". „Ja, gisteren heeft hij evacué's gere den, dat weet ik," zei de secretaris. „We moeten geld hebben, maar de Bank is nog dicht". „Ik kan er niets aan doen, mijnheer. Ik heb geen sleutels". De secretaris keek geërgerd. „Ja, maar waar is die man nu? Hij behoort toch op zijn post te zijn?" Joke dacht even na. „Ik heb zo'n idee, dat hij wel in de buurt van Klaas zal zijn," zei ze. „Ik zal proberen, of ik hem kan bereiken." Ze gaf haar werk over aan een der andere meisjes en ging naar huis. Ze had geluk, Kees Bakker was even thuis.

De Schakel | 1956 | | pagina 1