tot voorzitter van voornoemde commis sie werd benoemd, terwijl de heer van der Hooft zelf had voorgesteld een per soon buiten de politieke partijen als zodanig te benoemen en doet een aan val op het beleid van de heer van der Hooft in deze kwestie. De heer van der Hooft licht een en ander nader toe, waarop de heer de Feijter zijn woorden intrekt. De heer Seuss blijft bij zijn eenmaal ingenomen standpunt. Het verzoek van de heer P. J. du Bois te Breskens om vergunning voor het ophalen van schillen bij bepaalde in gezetenen, wordt voor kennisgeving aangenomen, daar het verlenen van een dergelijke vergunning tot de compe tentie van B. en W. behoort. Op een verzoek om subsidie van de Stichting Fruitteeltproefbedrijf Z. Vlaanderen" te Philippine wordt afwij zend beschikt. De subsidie aan het Eco nomisch Technologisch Instituut voor Zeeland wordt m.l.v. 1 Jan. 1956 van 5 op 7 cent per inwoner gebracht. Na enige discussie wordt het voorstel van B. en W., om aan het Comité „Vis- sertjdagen Breskens" op haar verzoek een subsidie van f 1500,- toe te kennen in de kosten van de Visserijdagen 1956, aangenomen. De leden der prot. chr. fractie worden geacht tegen deze sub sidie te stemmen, als één der visserij- dagen op een Zondag valt. Aan de Stoomtram Mij, Breskens Maldeghem N.V. wordt een bijdrage verstrekt van f 100,- in de kosten van het doen vervaardigen van een propa ganda-film. De heer Vermeulen en mw. Nlermans-Oosslje worden geacht tegen te stemmen. De rente en aflossing wordt gega randeerd van een door H. L. Maas aan te gane hypothecaire geldlening ter fi nanciering van zijn woning aan de Mercuriusstraat. De gelegenheid om opmerkingen te maken over een door de Rijkswater staat ingezonden plan tot verbetering der waterkering rond de haven, zal op geschort worden tot een volgende ver gadering. De heer Goethals breekt een lans voor de lager bezoldigde gemeente ambtenaren. die schade zouden onder vinden van de aansluiting der gemeen te bij het Instituut Ziektekostenvoor ziening Ambtenaren. In de vacature aan de o.l. school, ontstaan door benoeming elders van de heer Kooger, wordt voorzien door be noeming van de heer P de Kramer te Yerseke. Tenslotte wordt voor een incidenteel geval een toewijzingsprijs voor grond -innen het wederopbouwplan vastge steld. Bij de rondvraag pleit de heer Seuss voor Instelling van een parkeerverbod aan één zijde van de ventweg langs het Spuiplein. terwijl de heer de Jonge de aandacht vraagt voor aansluiting aan de waterleiding der hulzen aan dc Nieuwe Sluis De voorzitter antwoordt, dat over belde kwesties besprekingen gaande zijn. De heer van der Hooft wil een ver ordening, die verbiedt, dat langs de Rijksweg openbare verkopingen worden gehouden. Hierna gaat de raad in be sloten vergadering over ter bespreking van de havenplannen. Ontspanningsavond v.v .Breskens". Zaterdag J.l. hield de voetbalvereni ging „Breskens" haar jaarlijkse ont spanningsavond in het Gemeentelijk verenigingsgebouw. Deze avond kan zeer geslaagd genoemd worden, daar de zaal zeer goed bezet was. Wegens afwezigheid van de voorzit ter, werd de avond geopend met een hartelijk welkom aan alle leden en do nateurs door de vlce-voorzltter, de heer J. Boorsma. Spr. verzocht, het lid Henk Fenijn even naar het podium te ko men, waarbij hij hem In enkele woor den bedankte voor hetgeen hij voor de vereniging gedaan heeft. De heer Praat, secretaris, overhandigde hierop aan Henk Fenijn, namens alle leden en be stuur, een Delftsblauw wandbord, waar in vermeld staat: „Ter herinnering aan blijken een der zwaarst geteisterde ge meenten in het land te zijn Die morgen had Klaas een lang ge sprek met de hoofdopzichter ingenieur Bos van de Rijkswaterstaat. Het duurde geruime tijd, voor hij hem te pakken had, want ook telefoonleldingen bleken niet. normaal te functioneren. Maar op de kantoren deed men, wat mogelijk was en om half elf had Klaas verbin ding met zijn superieur. Deze gaf en kele voorlopige opdrachten en beloof de. dat hij zo spoedig mogelijk zou ko men om de situatie te overzien Klaas charterde een motorfiets en reed langs de punten, die nog bedreigd werden. Daarna zocht hij zijn voorwer ker op. die even bulten Idadorp woon de en gaf hem opdracht alle dijkwer kers te mobiliseren. Om twaalf uur moest ieder present zijn Zelf reed hit naar het magazijn in Munnikenoord en gaf opdracht zand aan te rijden om de reeds in Idadorp opgeslagen zand zakken te vullen. Verschillende dijken vertoonden afbrokkelingen en deze moesten eerst worden hersteld. Eerst dan pas kon aan het dichten van ga ten begonnen worden. De burgemees ter van Idadorp had inmiddels het ge- meentepersoneel en verder alle man nelijke arbeiders gemobiliseerd en zo kon om twaalf uur de lange, harde strijd tegen het water beginnen. Een strijd, die weken zou duren HOOFDSTUK XVI. Wet boetehlaerf tiert de mens Uw sportieve voetballoopbaan, V.V. Breskens". Deze woorden geven weer hetgeen Henk Fenijn voor Breskens als mede voor de Zeeuwse sport in het al gemeen is geweest, een sportieve en ge ziene figuur op de voetbalvelden, een persoon, waaraan zeer velen op sport gebied een voorbeeld kunnen nemen. Hierna werd de avond verzorgd door de plaatselijke accordeon- en toneel vereniging „The Sarino's," welke met haar muziek en toneelspel goede bijval ontving. De zang van Bram Heijboer tesamen met zijn zuster Ria viel zeer in de smaak, terwijl bij het toneelspel vooral opvielen Jo Neuféglise en Bram van Haneghem. In de pauze werd, ter dekking van de onkosten, een verloting gehouden op het rad von avontuur, waarvan een levendig gebruik gemaakt werd. Voor deze verloting waren diverse prijzen ge schonken. Vice-voorzitter Boorsma sloot het eer ste gedeelte van de avond, onder dank zegging aan alle medewerkers, zowel stille als bekende, terwijl hij „De Sa rino's" een zeer lang bestaan toewenste. Spr. zeide dat gebleken is, dat zij nu reeds, na zon korte tijd van bestaan, tot zeer goede prestaties in staat zijn en dat, indien mogelijk, de voetbalver eniging nogmaals een verzoek tot op treden aan hen zal doen. Er volgde nog een gezellig bal, waar in men inplaats van op het voetbalveld op de dansvloer de benen los kon ma ken. Al met al een geslaagde avond, waarop V.V. „Breskens" met genoegen aan kan terugdenken. Cadzand Raadsvergadering De raad der gemeente Cadzand kwam Dinsdagavond in «spoedeisende openba re vergadering bijeen, onder voorzitter schap van burgemeester J. A. Leen- houts. Na het openingswoord door de voor zitter werden de notulen der vorige ver gadering ongewijzigd vastgesteld. De voorzitter vestigde er de aandacht op, dat heden Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix haar achttiende ver jaardag viert. Mede namens de Raad wenste de voorz. dat H.K.H. lang voor het Koninklijke Gezin en het Neder landse volk gespaard zou moge blijven. Van de zijde van G.S. bevond zich een schrilven bij de ingekomen stuk ken, waarin dit College de raad mede deling deed van de ongewijzigde vast stelling door haar van de gemeente rekening 1952 en de rekening 1953. Op voorstel van B. en W. besloot de raad enige nieuwe lichtmasten te plaatsen in de verbindingsstraat Prin senstraatMariastraat. Deze masten zullen een hoogte hebben van 0 m., ter wijl ze zullen worden voorzien van kwikdamplampen. De kosten per mast zijn geraamd op pl.m. f 450.-. Voorts werd nog besloten een lichtmast te plaatsen aan het begin van de Nieuw Lousderstraat. op het punt waar deze straat op de grindweg uitkomt. Daar nu toch de straatverlichting aan de orde was, werd door verschillende raadsleden gewezen op de onvoldoende verlichting der bestaande straatver lichting. In dit verband werd nog be sloten binnen de mogelijkheden van het financieel bereikbare, de bestaande straatverlichting binnen afzienbare tijd t moderniseren. Was de voorz. de laatste vergadering gedwongen sombere geluiden te laten horen met betrekking tot de gunning van de rioleringswerkzaamheden en de a:inleg van een zuiveringsinstallatie, aangezien de C.O.W. op grond van de aanbesteding niet zou gunnen, thans was hij verheugd de raad te kunnen mededelen, dat gisteren van de C.O.W. bericht was ontvangen dat zij de derde onderhandse aanbesteding heeft goed gekeurd. Het werk is gegund aan de Firma Thomas Cambier te Breskens voor de som van f 11K.850.-, terwijl de zuiveringsinstallatie gegund werd aan de Fa. A. Otte te Nleuwdorp voor f 50.500.-, terwijl bovendien de levering van de mechanische installatie voor de Die Zondagmorgen was Munniken oord het opvangcentrum van evacués geworden. In allerijl werd een school ontruimd en de lokalen in gereedheid gebracht om de vluchtelingen onder te brengen. Vrachtauto's en gewone wa gens reden af en aan door de nog droog zijnde corridor naar Idadorp. Even bui ten Munnikenoord was ook een polder ondergelopen, doch het water stond hier betrekkelijk laag en alle inwoners konden tijdig een goed heenkomen zoe ken. Van Munnikenoord kon men nog drie kanten uit. Doch een motorrijder, die geprobeerd had Rotterdam te be- re'ken, was tegen de middag weer te ruggekomen; het was onmogelijk Ook de Zomerlanden stonden blank. Joke hoorde het met een schok. Hoe zou Greet en haar familie het er afgebracht hebben? Koppig als ze was, stond ze na een paar uur gerust te hebben weer op. Van mevrouw Bakker hoorde ze. dat in de school de vluchtelingen opgevangen werden. Dus kleedde ze zich weer aan en ging naar de school om de heloende hand te bieden. Want niet alleen van Idadorp kwamen ze. ook uit andere on dergelopen delen van het eiland. Een der helpers die heen en weer gereden had met vluchtelingen vertelde, dat het hele eiland blank stond, behalve dit middelste deel. dat wat hoger lag, In Munnikenoord was men dus geïsoleerd van de buitenwereld. Wordt vervolgd zuivering werd gegund aan de fa. Landustrie te Sneek voor f 5700,-. De Rijksbijdrage, welke voor het gehele werk zal worden verstrekt, bedraagt pl.m. 93 pCt. der totale kosten. Wan neer de riolering en zuiveringinstalla tie gereed zal zijn, zo tekende de voorz. nog aan, zal dit een belangrijke voor uitgang betekenen voor Cadzand-Bad en zal een vrij groot gedeelte van de kuststrook bouwrijp zijn. De wegen aan de kuststrook zijn thans in aanleg. Wa terleiding en electriciteit is aanwezig, zodat straks Cadzand haar badgasten een behoorlijk comfort kan gaan bie den. De voorz. juichte de activiteit van de raad in deze van harte toe en was van oordeel, dat dit alles het toerisme zeer ten goede gaat komen. Wat de propaganda betreft, juichte de voorz. het toe, dat de samenwerking tussen de West Zeeuws-Vlaamse V.V.V.'s op initiatief van Cacteand tot stand is kunnen komen waardoor de streek in zijn geheel naar buitenuit actie voert ter stimulering van het vreemdelingen verkeer. Tijdens de rondvraag informeert de heer de Neef naar de verstrekking van ventvergunningen door de gemeente. De voorz. zeide dat een nieuwe ver ordening in voorbereiding is, afgestemd op de door de Minister terzake gegeven richtlijnen. Het venten kan men echter niet verbiedenalleen wanneer de openbare orde er bij betrokken is. Oroede Feestavond Volksondertoijs. Zaterdag j.l. gaf de afdeling Groede- Nieuwvliet voor Volksonderwijs een feestavond voor haar leden te Groede, in de zaal van de heer Beun. De belangstelling was zeer groot. De voorzitter, de heer Rijckborst te Nieuw- vliet, sprak een welkomst- en propa- gandawoord. Speciaal welkom heette hij de toneelvereniging „Thalia" uit Breskens, die haar medewerking aan deze avond verleende. Deze toneelvereniging bracht hierna voor het voetlicht: „Gespikkeld en ge tikt," een blijspel in drie bedrijven en een voorspel. Het stuk werd vlot vertolkt en de lachsalvo's waren dan ook niet van de lucht. De voorzitter sprak aan het einde hartelijke woorden van dank tot de le den van „Thalia" voor hun groot aan deel in het doen slagen van deze avond, waarbij hij hen een heerlijke taart overhandigde. In de pauze had een goed geslaagde verloting plaats. Hoofdplaat Benoeming. Mej. M. L. Verstraete te Hoofdplaat is als tijdelijk onderwijzeres benoemd aan de r.k. meisjesschool te Aarden burg. Nicuwvlfet Feestavond Volksonderwijs. De afdeling Groede-Nieuwvliet van „Volksonderwijs" gaf Woensdag een feestavond voor haar leden te Nieuw- vliet, in de zaal van de heer C. Janssens De zaal was geheel gevuld met be langstellenden, toen de voorzitter, de heer Rijckborst, het openingswoord sprak. Hierin heette hij speciaal wel kom wethouder Hoste, alsmede de to neelvereniging „Thalia" uit Breskens, die deze avond verzorgde. Opgevoerd werd: „Gespikkeld en ge tikt," een blijspel in 3 bedrijven en een voorspel. Het spel van de „Thalla"- snelers viel bijzonder in de smaak bij de vele aanwezigen, die dan ook niet karig waren met hun applaus. Bij het einde sprak de voorzitter har telijke woorden van dank tot de spe lers en speelsters, waarbij hij hen een mooie taart overhandigde en tevens de wens uitsprak, dat zij een volgende feestavond wederom hun medewerking "■ouden mogen verlenen. Oostburg Raadsvergadering Dc raad der gemeente Oostburg kwam Woensdagavond in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Mr. K. Hoekzema. Na zijn openingswoord volgde de voorzitter het gebruik tijdens de eerste vergadering in het jaar 1956 een terugblik te werpen op het afgelopen jaar, nadat hij de raadsleden en vele ingezetenen had be dankt voor de welgemeende gelukwen sen. Spr. schetste de vele problemen, waarmee de gemeente te maken heeft gekregen en het is te verwachten, dat de veelheid dpzer problemen eer toe, dan af zullen nemen. In tegenstelling tot de verwachtingen is de groei der gemeente niet tot rust gekomen maar r et zich zeer goed door en overtreft die van het jaar 1954. Het afgelopen jaar heeft zich voor wat de woningbouw be treft, gekenmerkt door het gereed ko men van een groot aantal woningen. Het particulier initiatief leverde een behoorlijk contingent. De herbouw na dert haar voltooiing. De herbouw van het Beursgebouw, onder de nieuwe naam van Ledeltheater, is van groot belang. De voorz. zei er van overtuigd te zijn, dat dit de culturele ontwikke ling van de streek in het algemeen en die van Oostburg in het bijzonder zeer ten goede zal komen. De werkplaats voor minder validen, die aanvankelijk schuchter werd opgezet, bleek spoedig in een grote behoefte te voorzien, zodat het afgelopen jaar nog besloten werd een definitief gebouw op te trekken. Hij bracht dank aan wethouder Geuze. die met betrekking tot deze A.V.O.- werkplaats bijzondere activiteiten ont plooide. De Rijkspolitie, onder leiding van adjudant Hariot, heeft in 1955 het dub bele aantal processen verbaal gemaakt voor verkeersovertredingen. In 1954 waren het er 177, in 1955 240. De ver keersongevallen daalden van 25 op 18. De voorz. kondigde aan, dat binnen kort met de bouw van de R.K. H.B.S. aangevangen zal worden, terwijl op de St. Eligiuskerk een toren zal komen. Hij hoopte, dat ook nu de toren van de Nèd. Herv. Kerk het aspect van Oost burg in gunstige zin zal wijzigen door een spoedige bouw. Met betrekking tot de bouw van het nieuwe gemeentehuis zei de voorz., dat de voortekenen thans gunstig zijn; hopelijk zal nu half in dit jaar met de bouw begonnen kunnen worden. Voorts stelde de voorz. de realisering van het Uitbreidingsplan in uitzicht, immers er is grote urgentie voor deze uitvoering omdat de gemeen te gebrek begint te krijgen aan bouw grond. Verder zijn er plannen voor de bouw van een zwembad, terwijl hij de aspecten van het Deltaplan in zijn woorden betrok. Tot slot bracht de voorz. dank aan het gemeentepersoneel en hoopte, dat dit personeel ook in 1956 op de bres zal willen staan voor de be langen van de gemeente Oostburg. De aftredende leden van de commis sie tot wering van schoolverzuim wer den allen herbenoemd en wel de heren de Lozanne, J. B. Fondse, Lauret, P. I. van Kampen en C. H. van Zuilen. Z.h.st. werden ingevolge de onder wijswet 1920 voor het jaar 1956 voor schotten verstrekt op de gem. vergoe ding en wel aan het parochiaal kerk bestuur ten behoeve van de bijz. Kath. school voor gewoon l.o. f 5.420.-; aan het bestuur van de Chr. Nat. Schoolver. „Immanuel" voor haar school voor ge woon l.o. f 4.110,- en aan het bestuur van de Chr. Nat. schoolver. „Immanuel" voor haar school voor uitgebreid l.o. f 2.826,-. De gemeentebegroting 1956 werd ge wijzigd, terwijl nog verschillende per celen bouwgrond werden uitgegeven. Over het voorstel van B. en W. het recht van opstal te verlenen voor het oude Ledeltheater aan de heer J. Oos- terbaan, ontstond enige discussie. De heer W. C. F. de Coene zou liefst zien, dat het houten gebouw weggebroken zou worden. De heer L. Schippers zag ook liever alle houten gebouwen, dus ook het oude Ledeltheater, van het Le- delplein verdwijnen maar zou zich met het voorstel kunnen verenigen, wan neer het houten gebouw te zijner tijd door een stenen werd vervangen. De voorz. zei, dat dit ook een van de voor waarden was, die aan dhr. Oosterbaan gesteld zullen worden, alsmede de voor waarde, dat aan de voorzijde van het gebouw een gedeelte af zal moeten. De heer Dekker zou dan willen verbieden, dat Oosterbaan het gebouw gaat ge bruiken voor opslag van hooi en stro, immers dit zou veel gevaar opleveren voor het nieuwe Ledeltheater, de gara ge van Luteijn en andere gebouwen. Uiteindelijk ging de raad met het voor stel van B. en W. accoord, evenwel, wanneer de genoemde reserves werden gemaakt. Besloten werd de thans nog als Schouwburgstr. bekend staande straat langs het nieuwe Ledeltheater alleen voor éénrichtingsverkeer open te stel len. zodat vanaf het Ledelplein naar de Burg. van Houte-straat gereden mag worden. De voorz. merkte nog op, dat hem de naam van Schouwburgstraat niet bepaald welgekozen voorkwam, im mers het Ledeltheater is geen schouw burg. Hij gaf de commissie-straatna men in overweging, een toepasselijker naam voor genoemde straat te beden ken. Tijdens de rondvraag merkte de heer Dekker op, dat rond het opslagter rein van de aannemer R. Verstraeten nog steeds geen schutting is opgericht. Voorts zei spr. te menen, dat indertijd bij het instellen van de z.g. straatbe lasting de toezegging werd gedaan, dat deze belasting met soepelheid zou wor den geheven. Nu blijkt de heer Dekker, dat iedereen moet betalen, ook de land bouwers in de polders. Hij zegt voorts vernomen te hebben dat binnenkort carnaval gevierd zal worden in Oost burg. Hij meende, dat het aan de bur gemeester als hoofd van de politie ligt of al of geen toestemming tot een zo danige festiviteit gegeven wordt. Noch- thans zei de heer Dekker hiertegen ernstig te moeten protesteren, Immers in andere plaatsn waar vroeger wel carnaval gehouden werd is het thans verboden, omdat de morele bezwaren aan carnaval verbonden werden onder kend. De voorz. zei. dat de algem.V.V.V. vereniging de betrokken aanvrage heeft gedaan en dat het carnavalsfeest onder verantwoordelijkheid van genoemde vereniging wordt gehouden. Hij voegde er nog aan toe dat hij heeft gemeend het carnavalsfeest bij wijze van expe riment toe te moeten staan. De mensen moeten tonen dat zij het waard zijn toestemming tot carnaval te hebben gekregen. De heer de Coene had het liefst gezien, dat met de mening van andersdenkenden rekening was gehou den. Hij zei zelf niet tegen carnavals viering te zijn, maar in een gemeente als Oostburg met een katholieke min derheid anderen geen aanstoot te ge ven. De heren Schippers en Leenhouts zeiden ook bezwaren te hebben dat de maskerade op straat tevens mag plaats hebben en dat ontheffing van verma kelijkheidsbelasting werd gegeven voor die localiteiten waar gedanst wordt. Dhr. Leenhouts had aanmerkingen op de uitvoering van de kolentoeslag-

De Schakel | 1956 | | pagina 2