Oostburg gehouden werd, sprak de heer Ir. W. L. Harmsen, Rijksveeteeltconsu lent, over het onderwerp: „10 jaar K. I. in Nederland". Ir. Harmsen gaf een ernstige waarschuwing dat men op moet passen van de K.I. een bevruch tingszaak te maken en de verbetering- van het rundvee op het tweede plan te laten komen, terwijl er tevens voor ge waakt dient te worden dat door de K.I. de basis van de veefokkerij niet ver smalt. Evenals bij natuurlijke dekking treden bij de K.I. ook erfelijke gebre ken op, zodat het dan ook van groot belang moet worden geacht deze erfe lijke gebreken te registreren. Bij het zwartbont vee in Nederland komen de volgende erfelijke gebreken voor, n.l. buldog- en otterkalveren, gladde ton gen, roodbont, onvoldoende uitschach- ting bij stieren, varkensbek, gespleten gehemelte, tekorte hielpees, gebreken aan de uiers (plaatsing der spenen, ontbreken van spenen en te groot ont wikkelde bijspenen), het ontbreken van hoorns of de ontwikkeling van hoorn knobbels. Als opsporingsapparaten van genoemde erfelijke gebreken zag spre ker de K.I. verenigingen, de melkcon- trole-verenigingen en het Ned. Stam boek. De heer C. F. Vercraeije uit Aarden burg, voorzitter der Vereniging, had de vergadering geopend. Hij zei met ge noegen te kunnen constateren uit de overweldigende belangstelling voor deze vergadering, dat de K.I. in ruime kring de a-indacht heeft gekregen. De notulen van de vorige algemene vergadering en de buitengewone alge mene vergaderingen werden ongewij zigd vastgesteld. De rekening over het boekjaar 1 November 1954-31 October 1955 werd door de vergadering goedge keurd. De uitgaven bedroegen f 23529.32 de ;nkomsten f 23287.01. derhalve een nadelig saldo van f 242.31. De begroting 1955-1956 werd goedge keurd en sluit aan inkomsten en uit gaven op een bedrag van f 24.050. Na enige discussie werden de inse in inatiegelden vastgesteld. Voor een in seminatie van Witzij's Adema zal f 12,- worden berekend en voor Rotterda Smit f 14.-. Het verschil in het insemi- natiegeld verklaarde de voorzitter aan de hand van de aankoopprijs der be trokken stieren. Besloten werd voorts de spermauitwisseling met het Coöp. Stierenstation voort te zetten. Voor een inseminatie van Lente's Verwachting, de stier van de K.I. Vereniging Walche ren zal in dit verband f 24,- berekend worden. Deze stier kostte ruim f23.000. De heer Cam. Doens uit IJzendijke werd in de vacature Em. Thomaes (die niet herkiesbaar was) benoemd tot lid van de kascommissie. Tot leden van het bestuur werden gekozen voor Aarden burg: C. Mabesoone (herkozen), voor Breskens: Joh. Flikweert (vacature C. J. Manneke), voor Groede: Aug. de Sutter (vacature G. Dusarduijn niet herkiesbaar), voor Oostburg: G. F. Mod- de (vacature L Jansen van Rosendaal bedankt), voor Sluis: J. Plasschaert .'herkozen). Wegens uitbreiding van het werkgebied der vereniging tot aan de westelijke oever van het kanaal Ter- neuzen-Sas van Gent. werd voor Hoek in het bestuur gekozen de heer P. Haak. Besloten werd voor de veetentoon stelling te Oostburg een subsidie van f 25,- en voor de najaarsmarkt te IJzen dijke f 15,- te verlenen. De secretaris. L. C. Pladdet, bracht een uitvoerig jaarverslag over het af gelopen jaar waaruit bleek, dat 37 nieu we leden tot de vereniging toetraden. Hierdoor steeg het ledenaantal tot bijna 500. Hierna hield Ir. Harmsen zijn causerie getiteld: ,.10 jaar K.I. in Nederland". In kort bestek behandelde spr. de wijziging van het type. welke de laatste 25 iaar tot stand is gekomen. Gedurende die tijd heeft de melkcon trole-commissie een zeer grote vlucht venomen. zodat thans 62 pCt. van de Ned. veestapel op productie wordt ge controleerd. De ontwikkeling van de K.I. is de 1 natste 10 jaar spectaculair geweest. Tn 1946 waren er 21 verenigingen met 35 stieren. Tn 1947 96 verenigingen, die in totaal 60.000 koeien en vaarzen inse- ze de lichten Ja. nu zagen ze duide lijk twee lichties. die eenzelfde bewe ging maakten als zij gedaan hadden. ..Vooruit, Douwe, er op af. Daar zijn in ieder geval mensen. Misschien komen we voor hen niet te laat". Geruime tijd werd weer geroeid, terwijl ze regelmatig omkeken naar de richting, waar vandaan de lichtseinen gekomen waren. Deze waren van tijd tot tijd te zien en werden duidelijker, dus de twee mannen in de roeiboot vorderden. Af ioe knipte Dijkstra ook eens zijn lamp aan om de mensen te laten mer ken. dat ze naderden. Ondertussen begon in het Oosten de morgen te gloren. Een eerste flauwe lichtstreep begon over het watervlak te groeien en de zwarte lucht werd grijzer. De lichten werden steeds duideliiker en toen men zover genaderd was. dat men elkaar kon beroepen, was het ook zo licht geworden, dat men de contouren van mensen zag. Verwoed roeide men verder en toen het ook zo licht gewor den was. dat men enigszins het wijde watervlak kon overzien, was men de plek genaderd waar negen mensen, waaronder twe° vrouwen en drie kinde ren. tot over hun middel in het water stonden Nog een paar krachtige sla gen en de eerste geredden konden in de boot stappen. „Klaas, ben jij het?" riep Harm van Vliet uit. toen hij het doornat bezwete gezicht van de opzichter zag. mineerden. In 1948 deed de K.I. zijn intrede in Zeeland. In 1951 in West Z. Vlaanderen. Werden in 1948-'49 in Zee land 2900 koeien geïnsemineerd, in '51- '52 was dit gestegen tot 9800. Voor '55- '56 verwacht men er 11.000 te halen. Thans zijn er 12 stieren in Zeeland. Zeeland heeft 40.000 te dekken dieren, dus bij de inseminatie is een vierde van dit totale aantal betrokken. Voorts gaf spr. veel cijfermateriaal met betrek king tot de bevruchtingsresultaten. Tot slot bracht de heer dr. G. Wa genaar. directeur der Gezondheids dienst voor dieren in Zeeland, verslag uit over de resultaten van de K.I. in Zeeland. Het afgelopen jaar zijn de re sultaten gunstig geweest. Spr. waar schuwde, dat men niet van twee wal letjes tegelijk kan eten maar een keuze moet doen tussen inseminatie of na tuurlijke dekking, dus één van beide. De voorzitter dankte beide spr. voor hun interessant betoog, waarna hij de vergadering sloot. Zanguitvoering. De Christelijke zangvereniging „Soli Deo Gloria" te Oostburg gaf in het Le- deltheater een uitvoering ter gelegen heid van haar 10-jarig bestaan. De voorzitter, de heer C. A. Cappon, opende de avond. Hij wees er op, dat het niet zo eenvoudig is, een vereniging tien jaar in stand te houden. Dat „Soli Deo Glo ria" het volgehouden heeft, is zeer ze ker mede te danken aan de uitsteken de leiding van de heer De Feijter uit Sluis. Hij bracht hem hiervoor hulde. Van verschillende zusterverenigingen waren gelukwensen ingekomen, waar voor de voorzitter hartelijk dank bracht. Hierna werd het programma afgewerkt, waaraan ook de „Gibamafs" en een kinderkoor medewerkten. Door enkele leden werden schetsjes gegeven. Een klucht, opgevoerd Julie Lensen en Simon Dekker, als juffrouw Kui- tenprik en meneer Vlug ter hand, deed het publiek schudden van de lach. Bij zonder aardig was ook het optreden van twee kleine- meisjes, die in origineel Cadzands costuum het Zeeuws-Vlaamse volkslied, Onder moeders paraplu en Ik kom uut het land van ik en gie, van ja da wè en nêe da nie. Aan het einde van de avond dankte de voorzitter allen, die hadden meege werkt en sloot met gebed en het ge meenschappelijk zingen van gezang 94. Lezing over Portugal. Onder auspiciën van de Z.V.U. heeft de heer Simon de Waard Dinsdagavond in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg een humoristische en boeiende lezing gehouden over een reis van twee maan den die hij maakte door Portugal. Spreker die dit prachtige sub-tropi sche land van noord tot zuid door kruiste, hield het publiek gevangen met een levendige beschrijving van land, volk. zeden en bouwkunst. De causerie v rd nog verduidelijkt door een unieke s rie kleurenplaatjes, terwijl na de pau ze een prachtige kleurenfilm nog eens een globaal overzicht gaf van Portu gal met al zijn toeristische mogelijkhe den. Bretkent Vergadering duivenvereniging. Zondag j.l. hield de P.V. „Nog Snel ler" te Breskens haar jaarlijkse alge mene vergadering in het café van de fam. Pleijte. De voorzitter, de heer A. Vermeulen, ogende de vergadering, waarbij hij de aanwezigen verzocht één minuut stilte in acht te willen nemen voor hen die d vereniging ontvallen zijn, n.l. wijlen de heren W. Moelker en J. A. Smoor, welke laatste jarenlang als verslaggever voor ,,de Schakel" de algemene verga deringen bezocht. De secretaris, dhr. J. Faas Mz„ las hierna de notulen der vorige vergade ring voor, waarna de ingekomen stuk ken werden behandeld. De bescheiden van de penningmees ter bleken goed in orde te zijn. Als bestuursleden traden af de he ren: A. Versprille, I. de Jonge-Marijs, M. Quaars en J. Faas Mz. Aangezien „Gelukkig, dat we jullie lichtsignalen zagen Stap gauw in. mensen," zei Dijk stra, „en ga onder de dekens zitten. En eet wat: we hebben brood en melk bij ons". Maar geen mens dacht aan eten. De vrouwen - Klaas' schoonzuster en Jan- nie van Vliet - schreiden en ook Harm was aangedaan. De kinderen, die al die tijd op de armen van de mannen had den gezeten, kropen stil naar de voor kant van de boot en Dijkstra dekte hen onder een paar dekens. Hij diepte en kele repen chocolade uit zijn zak. die hij de avond tevoren had meegenomen en gaf ze aan hen. Klaas wilde juist weer de riemen vat ten om terug te roeien, toen zijn schoon zuster hem om de hals viel. „Nou. stil maar." suste Klaas, die zelf moeite had om zich goed te houden. Doch meteen ontdekte hij, dat zijn broer er niet bij was. „Goeie genade, katrien, waar is Kees?" De vrouw bleef doorsnikken en Beze- ling, die tot de geredden behoorde, zei op zachte toon: „Je broer Kees is met de anderen verdronken, van der Waal. We hebben hier met 51 mensen gestaan; wij. met z'n negenen, zijn behouden ge worden. Gods wegen zijn ondoorgronde lijk En Katrien schreide het uit: „Hij hij heeft alles verteld, Klaas, van die vrouw. Hij heeft gezegd, dat hh en niet jij o deze bestuursleden zich niet herkies baar stelden en er maar één candidaat werd opgegeven, werd een vrije stem ming gehouden. Na veel briefjes inleve ren werden twee nieuwe bestuursleden gekozen, n.l. de heren A. v. d. Voorde en J. Quaars-Lauret. Het bestuur be staat thans uit 7 inplaats van 9 leden. Besloten werd de contributie, evenals vorig jaar, te houden op f 1,- voor oude en f 1,50 voor nieuwe leden Bij de kampioenschappen behaalde de heer P. Buize de meeste titels, behal ve bij de jonge duiven, waarbij de heer J. van Gijs het kampioenschap behaal de. Zij werden door de voorzitter gefe liciteerd waarbij hij de gebruikelijke foto's overhandigde. Na de rondvraag, waarvan een ma tig gebruik werd gemaakt, sloot de voorzitter deze druk bezochte vergade ring. Vergadering afdeling Breskens Ned. Bijbel Genootscha-p. De afdeling Breskens van het Ned. Bijbel Genootschap hield Maandag avond haar 1ste jaarvergadering, on der leiding van Ds. van Beusekom. Het ledental is de 100 overschreden en daar enkele bestuursleden doende zijn leden te winnen, is er alle hoop, dat er nog een tiental zullen bijkomen. De rekening van de penningmeester werd goedgekeurd. Er is een kassaldo van f 1,42. Met de bijbel au to en door tussenkomst van de bibliothecaris werd voor ruim f 800,- aan bijbels verkocht. Het voorlopig bestuur werd definitief gekozen. P. Zegers, voorzitterDs. J. H. van Beusekom, bibliothecaris; F. van Oostenbrugge, secretaris; B. P. Baaij, penningmeester; J. Vergouwe, W. Bur gers. A. A. Wisse en A. Lauret. Groede Concoursuitvoering. Zaterdag j.l. gaf de toneelvereniging „Groede" in de zaal van de heer Beun haar concoursuitvoering. De voorzitter, de heer P. Hoste, heet te de vele aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de heren van het Land juweel en de dames-juryleden van de West Z.-Vlaamse toneelbond. Opgevoerd werd het toneelspel in drie bedrijven: „Jong zijn we maar een maal," door Christien van Bommel- Kouw en Henk Bakker. Het stuk werd goed vertolkt, waarbij de rolkennis prima bleek, zodat de aan wezigen met grote aandacht het spel volgden. De spelers 'sters) kregen dan ook na afloop een daverend applaus in ontvangst te nemen. In de pauze had een goed geslaagde verloting plaats, terwijl de avond be sloten werd met een gezellig dansje. Auto in de sloot. Dinsdag j.l. is de heer A. J. uit Groede in het „beruchte bochtje," juist voorbij Oude Tol richting Groede, met zijn auto geslipt en in de sloot terecht ge komen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, doch de auto werd be schadigd. Loop der bevolking. Het zielental der gemeente Groede nam in het afgelopen jaar af met 11. Op 31 Dec. 1954 bedroeg het aantal in woner? 2132 c 1086 mannen en 1046 vrou wen). Dit aantal vermeerderde in 1955 door geboorte met 28 (13 mannen en 15 vrouwen) en door vestiging met 80 (35 mannen en 45 vrouwen). Het vermin derde door overlijden met 25 (17 man nen en 8 vrouwen) en door vertrek m^t 94 (48 mannen en 46 vrouwen). Op 31 Dec. 1954 bedroeg het aantal ingezete nen dus 2121 (106(9 mannen en 1052 vrouwen). Er werden 15 huwelijken voltrokken en geen echtscheidingen ingeschreven. Hoofdplaat Toneeluitvoering Door de plaatselijke toneelvereniging ..D. E. S." te Hoofdplaat werd de eerste uitvoering in dit seizoen gegeven. Twee avonden achtereen werd voor een goed bezette zaal opgevoerd..Gesloten ogen" een drama in 3 bedrijven van N. Stam. Klaas keek verbaasd van de vrouw naar de anderen. Hij ontmoette de blik van Harm en deze knikte. „Ja, Klaas, wij weten nu dat alles, wat men over jou verteld heeft, praatjes waren. Ook wij hebben je onrecht gedaan Klaas schudde zijn hoofd en keek nog eens naar de snikkende vrouw. Toen werd het ook hem te machtig en hij be groef het gezicht in de handen, terwijl zyn lichaam schokte. Dijkstra redde de situatie enigszins. „Straks kunnen we wel verder praten, mensen." zei hij. „Nu moet er geroeid worden. Vooruit, zo vlug mogelijk naar Tdadorp, voor we allemaal een longont steking krijgen". Harm nam zwijgend de plaats van Klaas in en samen met Dijkstra roeide hij de zwaar beladen boot naar de vei lige dijk. HOOFDSTUK XV. De oude strijd. Toen het daglicht was doorgebroken, was de oude strijd, die tegen het altijd gevaarlijke water, verloren. Idadorp lag nog als een droge oase temidden van de watervlakten. De weg naar Munnl- kenoord leek een corridor, maar voor hoe lang? De storm was nog niet uitge raasd en de binnendijken, die nu het water moesten houden, zouden die dat op de duur kunnen bolwerken? Ze wa ren er niet voor gebouwd. Buitengaats daalde het water: buitendijken kwa- Het stuk werd zeer verdienstelijk ge speeld. Geslaagd. Te Eindhoven slaagde voor het staats examen onderwijzeres, mejuffrouw M. L. Verstraete te Hoofdplaat. SlulB Vergadering V.V.V. De Ver. voor Vreemdelingenverkeer te Sluis hield in hotel „De Korenbeurs" haar jaarvergadering. De voorzitter gaf een overzicht over de activiteiten in het afgelopen jaar. De aftredende bestuursleden, de he ren A. Groosman, J. G. L. de Broek en A. de Bruijne, stelden zich niet meer herkiesbaar. Ais nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren C. du Fossé, O. de Milliano en J. Aernoudts. Besloten werd om de jaarvergadering voortaan in de tweede helft van Octo ber of in de eerste helft van November te houden met het oog op de voorberei dingen voor het nieuwe seizoen. Biljartwedstrijd. De Sluisse biljartvereniging „Krijt op Tijd" speelde te Westcapelle (B.) een wedstrijd tegen de club van dezelfde naam. De Belgen wonnen de wedstrijd met 65. De uitslagen waren: C. Dupont (W.)-R. Grahame 01; F. Beirnaert-P. de Wispelaere 10; A. Hellegeer-L. Swerus 10; A. Stuhbe- F. Clijncke 0—1: L. Sereijn-J. de Bruij ne 10; G. Mareijt-M. Grahame 01; L. Thiel-F. Dusarduijn 01; M. Bulcke- G. Metz 10; H. Viane-O. Batselaere 01; F. Beirnaert-J. Coppens 10; H. Dupont-J. Bakx 10. Uitvoering door „Jantje van Sluis". De r.k. toneelvereniging „Jantje van Sluis" gaf dezer dagen een zeer ge slaagde opvoering van „De Klokkengie ter" van Anton Coolen. De regie was bij de heer P. de Brock in goede han den. Reeds 10 jaar leidt hij deze toneel groep op kundige wijze. Het 10-jarig bestaan dat met deze uitvoering min of meer gevierd werd, bracht de geluk wensen van pastoor G. Rombouts en burgemeester P. F. van Hootegem. De ze laatste betrok in zijn toespraak voor al de heer P. de Brock, die in deze 10 jaren zijn beste krachten aan de ver eniging heeft gegeven, speciaal in de moeilijke jaren 1945-1946. Een sym pathiek gebaar was de grote afvaardi ging van de werkende leden van de zustervereniging „De Oranjebloem". Statenkring C.H.U. In de huishoudelijke vergadering van de Statenkring Sluis der C.H.U., die in aansluiting op de openbare vergadering met de heer H. W. Tilanus Vrijdag avond in hotel „De Eenhoorn" werd ge houden. is de heer J. Schakel gekozen tot bestuurslid van de kring voor de kiesvereniging Oostburg. Het bestuur, bestaande uit zes leden, zal de functies nu onderling moeten verdelen. Waterlandkerkje Feestavond Volksonderioijs. De afdeling Waterlandkerkje van Volksonderwijs hield een feestavond. De heer De Bruijne sprak een wel komstwoord tot allen, die ondanks het slechte weer, toch nog opgekomen wa ren. De Zeeuws-Vlaamse Kapel, o.l.v. de heer J. Hennekeij, bracht enkele goed uitgevoerde nummers ten gehore. Vervolgens wees de heer P. Vermeu len in een korte toespraak op het nut en doel van volksonderwijs en wekte de aanwezigen op om deze vorm van onderwijs zoveel mogelijk te steunen. In de pauze had een verloting plaats. Aan het einde van de avond dankte de heer de Bruijne alle medewerkenden. Loop der bevolking. Het zielental van de gemeente Wa terlandkerkje nam in het afgelopen jaar toe met 1. Op 31 December 1954 bedroeg het aantal inwoners 536 (272 mannen en 264 vrouwen). Dit aantal vermeerderde in 1955 door geboorte met 10 (7 mannen en 3 vrouwen) en door men weer droog, doch toen bleek met een. dat het water niet alleen er over gestroomd was, doch er ook door. Ver schillende gaten veroorzaakten, dat men in bepaalde gebieden geheel geïso leerd was. Burgemeester de Vries onderschatte het gevaar voor zijn dorp niet. En op nieuw liet hij alarm maken, ditmaal voor het dorp. Uit naburige plaatsen waren expediteurs met hun auto's aan gekomen om de mensen in veiligheid te brengen. Toen het daglicht geheel was doorgekomen, bood de ondergelo pen Idapolder een troosteloze aanblik. Heel in de verte ontwaarden de man nen in de roeiboot een dak. Dat moest het dak zijn van de boerderij van van Vliet, die de hoogste was in de polder. Al het andere was geheel door het wa ter bedolven. De schade zou enorm zijn. En hoeveel mensenlevens zouden al leen hier te betreuren zijn? Joke en Kees Bakker waren weer te ruggereden naar Idadorp en Joke was naar het gemeentehuis gegaan, waar ze zich verdienstelijk maakte met het helpen der geredden. Bakker reed terug naar huis en haalde de wagen van de Waterstaat uit de schuur. Daarop laad de hij met enkele buren alle zandzak ken. die er in het magazijn waren en reed er mee terug naar Idadorp. Hier rouden ze gebruikt kunnen worden. (Wordt vervolgd).

De Schakel | 1956 | | pagina 2