ALG. NIEUWS- EN AD ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN J. MEmscHf ODWEHDIIK CORSETTENoo's'tbu.o DELTA-DAG Feuilleton DE OUDE STRIJD Plaatselijk Nieuws de jchakel A rn ne Jaargang - Nr. 574 Vrijdag 27 januari 1956 Verschijnt iedere Vrijdag A bonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.; bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra DRUKKERS-UITGEVERS F» SMOOR DE HULSTER - DéRPSSTRAAT 10 - BRESKENS -,TEL. 27 - GIRO 358296 In November van het vorige jaar werd aan de Staten-Generaal het ont werp Delta-wet aangeboden. De Delta wet beoogt de afsluiting van de zeegaten tussen de Wester-Schelde en de Rotter damse Waterweg benevens de verster king van de hoogwaterkering, ter bevei liging van het land tegen stormvloeden. In de Memorie van Toelichting die bij het wetsontwerp is gevoegd, wordt dit gigantische werk uitvoerig behandeld. Er wordt op geweien, dat in de laatste 150 jaar verscheidene overstromings rampen het laag gelegen gedeelte van ons land in erge mate geteisterd heb ben. Zo bijv. werden door de stormvloed van februari 1835 370.000 ha. grond met zeewater overstroomd; de stormvloed van 1906 richtte vooral in onze provin cie grote schade aan, terwijl door de stormvloed van januari 1916 ca. 60.000 ha. rond de voormalige Zuiderzee onder water kwam te staan. De stormvloed van 1 februari 1953 was wel de ergste, die zich in deze 150 jaren voordeed. De Memorie van Toelichting schrijft hier over, dat in het Zuid-Westen des lands het water steeg tot 0.50 a 0.70 meter boven de totdien hoogst bekende stand. Overstroomd werd een gebied van 150.000 ha., waarbij 1835 mensen het le ven verloren en ruim 72.000 personen geëvacueerd moesten worden. Meer dan 4000 gebouwen werden vernield en ruim 43.000 beschadigd. Het algemeen schade- cijfer bedroeg ruim 1,5 milliard gulden. Het is dan ook niet te verwonderen, dat het Rijk zich beraadde wat mense lijkerwijs gedaan kan worden om der gelijke rampen te voorkomen. Een door de regering ingestelde Delta-commissie zegt in haar conclusie, dat uit een oog punt van veiligheid de afsluiting van de zeegaten verre te verkiezen is boven de versterking van de bestaande dijken. De regering heeft deze conclusies over genomen. Er zullen, als de Delta-wet er zal zijn, dammen gelegd worden tussen Walcheren en Noord-Beveland, tussen Noord-Beveland en Schouwen en zo ver der langs de Zuid-hollandse eilanden. De Wester-Schelde wordt niet afgeslo ten; wel zullen de hoogwaterkeringen, de dijken dus, versterkt worden. Indien al deze werken uitgevoerd zul len zijn, dan zal het isolement, waarin Zeeland thans nog verkeert, doorbroken zijn. Zeeland komt dan dichter bij Hol land te liggen, daar de dammen tevens een meer directe verbinding naar het noorden betekenen. Over het gehele ge bied zal het wegverkeer een verkorting in ryafstand en in reisduur ondervinden. De rijafstand tussen Zierikzee en Rotter dam b.v. wordt van 98 km. tot ongeveer 50 km. verminderd, terwijl de reisduur dan zal zijn c.a. 45 minuten i.p.v. c.a. 2.15 uur. De afstand Middelburg-Rotterdam, nu c.a. 150 km., zal na de afsluiting on geveer 80 km. bedragen. Deze verkorting van de rijafstanden en van de reisduur, het vervallen van de veerkosten en de grotere zekerheid van de verbindingen, zowel binnen het Deltagebied als tussen dat gebied en de rest van Nederland, Een verhaal van de water vloed op een Z.-H. eiland, door HENK VAN HEESWIJK 25 Ontmoedigd en somber gestemd lie pen beiden weer naar de wagen. „Het ongelukkige is, dat we niets kunnen doen," zei Dijkstra. „We moeten wat doen," antwoordde Klaas op koppige toon. „Ja, maar, beste jongen, wat dan? We kunnen toch moeilijk met het wagentje de polder in gaan varen Klaas schrok plotseling op. Hij stond stil en keek zijn vriend aan. „Varen, zeg .ie? Juist, dat kunnen we doen! We moe ten een roeiboot zien te krijgen!" „Maar Klaas, in het pikkedonker, dat is toch gekkenwerk „Kan me niet schelen. We moeten 'n roeiboot hebben. Rijd jij maar naar huis; ik vind er ergens wel een. Wacht eens, in de bocht bij de trambrug woont een vissertje. Die heeft een flinke roei boot". „Ik ga natuurlijk niet naar huis," antwoordde Dijkstra op rustige toon, terwijl hij naast zijn vriend voortstapte. zullen een kostprijsverlagende invloed hebben op de goederen, welke het ge bied voortbrengt of die het gebied nodig heeft. Ook zal het meer dan voorheen mogelijk zijn dat arbeiders in de aan grenzende industrie- en handelsgebieden werk vinden, doch op de eilanden blijven wonen. Volgens dezelfde Memorie van Toe lichting zal ook het vreemdelingenver keer naar Zeeland sterk toenemen, daar juist de slechte verkeersverbindingen o. a. met de grote bevolkingscentra Rotter dam, den Haag en Amsterdam een der oorzaken was dat deze provincie nog geen uitverkoren recreatiegebied was. En hoe is het nu met Zeeuws-Vlaande- ren gesteld? Zal ook onze streek in de te verwachten voordelen, die het Delta plan ongetwijfeld biedt, delen? Of zul len wij terugvallen en na de totstandko ming van de Delta-werken als een ver geten hoek moeten verder leven? Zal de kostprijsverlagende invloed, die wij hier boven aanhaalden, zodanig zijn, dat onze artikelen te duur worden en dat wij niet voldoende arbeiders en grondstoffen kunnen aantrekken om een lonende in dustrie op te bouwen? Kortom zullen wij dan de „concurrentie" tegen overig Zeeland, dat dan een aaneengesloten geheel met Holland geworden is, kun nen volhouden? Het zijn zo van die vragen, die wij ons stellen aan de voor avond van de Delta-dag, die deze week te 's-Gravenhage gehouden wordt. Op die dag komen nl. vertegenwoordigers van de Zeeuwse gemeenten, alsmede uit de provincies Noord-Brabant en Zuid- Holland samen om gezamenlijk zich over de Delta-wet te beraden. Ongetwijfeld zullen de Zeeuws-Vlaamse gemeenten hiervoor aandacht vragen. Biervliet Raadsvergadering. De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Kostense. De voorzit ter zeide zich geroe pen te voelen in deze eerste vergadering in 1956 een terugblik te werpen op het afgelopen jaar, waarin naar Biervlietse maatstaven heel wat tot stand is gekomen. In dit verband noem de spreker het feit, dat 17 woningen ge reed kwamen, bovendien 3 boerderijen met woning, 2 schuren, 1 hangar, 1 werk plaats en een P.T.T.-centrale werden ge bouwd. Van de mogelijkheid tot woning verbetering werd evenals het jaar daar voor weer gebruik gemaakt. 4 woning verbeteringen werden goedgekeurd en aangevangen, 3 verbeteringen kwamen gereed. De nieuwe straatverlichting op het marktterrein kwam gereed. De ver binding door de nieuwe Braakmanpolder „Aangenomen dat je een roeiboot kunt krijgen, hoe wil je kans zien die de pol der in te krijgen?" „Dat zullen we wel zien; eerst maar een boot". De visser was gauw gevonden; hij stond voor zijn huis met andere dorpe lingen te praten. „Willems, kan ik je boot enkele uur tjes krijgen? Ik wil er mee de Idapolder in om te kijken, of ik nog mensen kan redden". Het was plotseling stil geworden in de kring. „Drommels, van der Waal, daar zeg je zo wat; dat is een idee. Dat ik er zelf niet aan gedacht heb. Kom mee, ik heb twee boten. We gaan samen". „Best," zei een der omstanders, „dan ga ik met je mee, Willems". „Wacht eens even," zei een derde, „neem wat eten en drinken mee in de boot. En een paar dekens, voor het ge val je verkleumde mensen aantreft er gens op een dak". „Ja, dat is niet gek," vond Willems. „Maar waar halen we die dekens?" „Kun je van mij wel krijgen," zei een winkelier. „Wacht maar even, binnen een paar minuten ben ik terug". Intussen liepen Willems en de drie andere mannen naar beneden, waar 2 roeiboten in een sloot lagen. „Hoe denk je de polder te bereiken, Willems?" vroeg Klaas. „Ik weet wel een weg. We zullen mis tot aan Hoek kwam tot stand, terwijl het gedeelte vanaf de Braakmanpolder tot aan de kom van Biervliet in een verge vorderd stadium van uitvoering verkeert. Er is goede hoop dat het verdere ge deelte tot aan IJzendijke vroeg in dit voorjaar aanbesteed zal kunnen worden. Dan pas kan men van een volkomen doorbreking van Biervliets isolement spreken. Spreker betreurde het, dat zo als dit in de meeste agrarische gemeen ten in het gewest het geval is, ook Bier vliets bevolking aanmerkelijk is terugge lopen. Met 18 inwoners verminderde het aantal tot 2088. Voor deze teruggang noemde de voorzitter diverse oorzaken, waaronder ook het woningprobleem en de slechte kwaliteit van vele bestaande woningen. De hoop is er thans op ge vestigd, dat de gemeente extra bouw volume toegewezen krijgt, wat tevens werkgelegenheid zou bieden voor de plaatselijke aannemers, die bijna allen geen opdrachten meer hebben. Zo geen bouwvolume te wachten is, moet ernstig rekening gehouden worden met werk loosheid in de bouwva ksector. De voorzitter sprak de wens uit, dat ook dit jaar de raad schouder aan schou der zal mogen werken aan de belangen van de gemeente. Blijkens de zich bij de ingekomen stukken bevindende rapporten werden de kas en de boeken van de gemeente ontvanger over het 4e kwartaal 1955 en de legeskas over het 2e halfjaar 1955 ge controleerd door het Bureau van Veri ficatie van de vereniging van Ned. Ge meenten. Alles werd in orde bevonden. Een geanimeerde bespreking ontstond over de rapporten van de schoolarts betreffende het schoolonderzoek en de toestand der schoolgebouwen. Van het totaal aantal kinderen op de drie lagere scholen en de twee kleuterscholen wer den er van de 275, 270 onderzocht. Bij 39 kinderen werden af wij kingen aan het gezichtsvermogen, bij 26 afwijkingen aan het gehoor, bij 50 een slechte hou ding en bij 74 een slecht gebit geconsta teerd. De toestand der gebouwen van de o.l. school te Driewegen, de R. K. bijz. lagere school in de kom en de Chr. kleu terschool gaven de schoolarts reden tot ernstige critiek, evenals het gebouw van de o.l. school A aan de schoollaan, zij het dan in mindere mate. B. en W. kwamen thans met een gewij zigde regeling kolentoeslag voor ouden van dagen, met welk ontwerp de raad zich accoord verklaarde. De kolentoe slag is thans f 4,10 per week gedurende de maanden Januari, Februari en Maart. Het kapitaalbezit, dat men mag hebben om in aanmerking te komen, werd ge bracht op f 2000.—, terwijl eveneens de inkomensgrens werd opgetrokken en wel voor gehuwden tot f 1665.en voor alleenstaanden tot f 1135.B. en W. kregen machtiging ook anderen, die naar het oordeel van B. en W. kolentoeslag schien alleen de boot over een dijk moe ten slepen, maar dat redden we wel". Na een poosje voeren twee boten weg, de ene bemand met Dijkstra en van der Waal, de ander met Willems en zijn buurman. In beide boten lag brood en enkele flessen melk. alsmede dekens. Zwijgend roeiden de mannen in het duister door de sloot en waren al spoe dig buiten het dorp. Bij een dijk geko men, moest boot voor boot door de vier mannen uit het water worden getrok ken, maar aan de andere kant stond het water al tot de dijkkruin en ging deze gemakkelijk weer het water in. Via een dijkgat kwam men in de geheel on dergelopen polder. Dijkstra zag de hele expeditie als een nutteloze onderneming, want wie kan zich in het donker, zonder kompas, op het brede watervlak oriënteren? Hij vroeg dan ook aan zijn vriend: „Hoe wil je ie doen vinden, Klaas?" „Laat dat maar aan mij over," ant woordde Klaas koppig. „De wind komt van die kant, we moeten er schuin te gen in roeien, dan komen we ongeveer recht op de boerderij van van Vliet. Dat is hemelsbreed hier vandaan misschien een half uurtje roeien". Zwijgend tornden de mannen tegen de stormwind op en af en toe keken ze achterom, of ze ook al iets van een dak of zoiets konden ontdekken. Doch alles bleef donker. Op een gegeven moment behoeven, deze te verstrekken. Uitein delijk werd bij loting mevr. M. den Ha- mer-Anthonisse benoemd tot school- schoonmaakster aan de o.l. school te Driewegen. De subsidie aan het E.T.I. werd met ingang van 1 Jan. 1956 verhoogd tot 7 cent per inwoner per jaar. Voor kennisgeving werd de motie van de gemeente St. Jansteen, aangaande de gasvoorziening in Z.-Vlaanderen, aangenomen. Aan W. Gruben werd aan de Tuin straat een perceel bouwgrond toege wezen voor de bouw van een"* kolenop- slagplaats. De prijs per m2 werd be paald op f 1,25 waarbij uiteraard het gedeelte leiding niet bij oppervlakte aangemerkt zal worden. Aan de Singel werden enkele percelen bouwgrond uit gegeven aan F. de Vos, F. Boerjan, J. Labruyère, Ed. Ongenae en J. Michiel- sen. Het verzoek van de heren J. de Oude en D. W. Gerritsen om principiële toewijzing van een perceel bouwgrond groot 1600 m2, gelegen ten westen van de Gentsestraat, voor de bouw van een garage annex benzine- en oliestation aan de nieuw aan te leggen Prov. weg, werd na een uitvoerige discussie aan gehouden. De heer Iz. Michielsen vond dit verzoek vrij voorbarig, aangezien nog niet bekend is waar precies de weg zal komen; ook de andere raadsleden namen aan de discussie deel. Enkele percelen zijkant dijk tegenover de school te Driewegen werden aange kocht ten behoeve van de aanleg van een speelplaats voor genoemde school. De raad ging accoord met de door B. en W. voorgestelde ruiling van grond met mevr. de Wed. J. C. v. d. Hooft. Mevr. v. d. Hooft ontvangt voor haar weide ten zuiden van de Havenstraat een perceel bouwgrond terug ter zelfde grootte (83 are en 25 ca.) gelegen in de z.g. Voorgronden. De rekening 1953 werd voorlopig vastgesteld. De Gewone Dienst sluit met een voordelig slot van f 18.213,57. De inkomsten op genoemde dienst be dragen f 490.831,12; de uitgaven zijn f 472.617,55. De Kapitaaldienst sluit met een nadelig saldo van f 157.623,30. De uitgaven op genoemde dienst bedra gen f 1.101.036,03. Oostburg Toneeluitvoering. De afdeling Oostburg-Groede van de R.K.J.B. en de B.J.B. gaf een toneel uitvoering in hotel Mabesoone, voor het onderling concours. De voorzitter van de R.K.J.B., de heer A. van den Hemel, opende de avond en heette in het bij zonder de aanwezige geestelijken, onder wie Deken Lievegoed en de leden van de jury, hartelijk welkom. Voor het voetlicht werd gebracht, het blijspel in drie bedrijven „Ze kregen wat ze wilden". Het stuk werd zeer goed ge speeld en het bleek dan ook, dat deze afdelingen over zeer goede krachten beschikken. De voorzitter sloot met een dankwoord deze goed geslaagde avond. Jaarvergadering K. I. Vereniging West Z.-Vlaanderen. Tijdens de jaarvergadering welke Maandag in hotel „De Eenhoorn" te botste de boot tegen iets op en de rie men bleven meteen rusten. Klaas knip te zijn zaklamp aan en keek. Het bleek een dode koe te zijn, die hier op het water dreef. Misschien wel een van de dieren van van Vliet, dacht hij. En ver der roeiden de mannen weer. Dijkstra kreeg opeens een idee. „Wacht eens," zei hij, „misschien kunnen we wel wat anders doen dan stomweg roeien We hebben allebei een zaklamp. Als we eens lichtseinen geven naar verschillen de kanten en dan scherp opletten? Als er ergens vluchtelingen zijn, bestaat de mogelijkheid, dat ze net als wij, in het bezit zijn van een zaklamp of iets der gelijks. Als ze onze lichten zien, zullen ze allicht signalen teruggeven". Klaas dacht even na. „Ja, daar zit wat in," antwoordde hij wat minder somber. Meteen haalde hij zijn lamp weer te voorschijn en knipte die aan, terwijl hij grote bogen over het water maakte. Eerst naar een kant, toen ver der, net zolang tot men weer aan het uitgangspunt was gekomen. Gelijk ke ken ze scherp uit en luisterden, of ze misschien ook iets zouden horen. Plotseling greep Klaas de arm van zijn vriend. „Kijk," zei hij, „is dat daar ook niet een lichtje?" Dijkstra tuurde langs de uitgestrekte arm van de ander in het duister. Ze knipten hun lampen weer aan en gin gen er mee heen en weer. Toen doofden

De Schakel | 1956 | | pagina 1