11, Abraham J. Provoost en gezin, van Noodplan H 7 naar Oostburg; 15-11, Jo- liannis N. Valk, van Grote Kade 33 naar s-Gravenhage17-11, Alida M. L. Ver- cruysse-van Leeuwe, van Boulevard 86 naar Maldegem (B.)23-11, Fina H. Schuurman-Alberts en kinderen, van Noodplan E 2 naar IJzendijke; 28-11, Abraham J. Buijze en gezin, van W 17 naar Oostburg; 17-12, Jan de Vuijst, van Scheldekade 20 naar Amersfoort; 19-12, Willem J. en Maria G. den Hol lander, van W 45 naar Serooskerke (W.) 28-12. Vina Jansen, van Noodplan H 10 naar Biervliet; 31-12, Antonius J. de Wit, van T. F. Blankenstraat 15 naar Oost burg; 31-12, Abraham I. Lako en echtge note, van Noodplan F 3 naar Vlissingen. Plaatselijk Nieuws Hoofdplaat Raadsvergadering De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Temmerman. Na het uitspreken van zijn nieuwjaars wensen opende de voorzitter de verga dering, onder het uitspreken van de hoop, dat het jaar 1956 gekenmerkt zal mogen worden door een gezond en voor de gemeente een belangrijk gemeente leven. De notulen werden na een opmerking van de heer Dekker vastgesteld. Enkele rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeenten over het onderzoek der rekeningen 1954 en 1955 van de instelling voor Maat schappelijke zorg, de controle van kas en boeken van de gemeente-ontvanger over het 4e kwartaal 1955 en de con trole van de leges en havengelden over het 2e halfjaar 1955 kwamen aan de orde en werden zonder hoofdelijke stem ming voor kennisgeving aangenomen. Voorts was bij de ingekomen stukken een overzicht van de haven van Hoofd plaat betreffende de in- en uitgaande schepen over het jaar 1955. De wegverbetering Hoofdplaat-Num mer Een, welke men reeds gedurende een aantal Jaren tracht tot stand te brengen, staat er thans goed voor. De totale kosten van het werk bedragen f 581.000,Het Provinciaal wegenfonds verleent een bijdrage van 65 pCt., ter wijl de D.A.C.W. gemachtigd is voor het overblijvende deel 75 pCt. bij te dragen. Van genoemde totale kosten resten nog 8.75 pCt.. welke door de Calamiteuze Hoofdplaatpolder en de gemeente Hoofd plaat bijeengebracht dienen te worden. Van dit bedrag ad f 52.000.moet de gemeente eerst f 1350.betalen, zijnde de kosten van verbetering der Kersen- laan na aftrek der genoemde subsidie percentages, terwijl van de gemeente voorts nog wordt gevraagd 10 pCt. van f 52.000— min f 1350.— is f 50650.— of 5065 Voor de gemeente Hoofdplaat is bij de totale wegverbetering f 6415.ge moeid. Zonder hoofdelijke stemming besloot de raad genoemde wegverbete ring onder deze uiterst gunstige voor waarden te doen uitvoeren op voorwaarde evenwel, dat de Kersenlaan voor pl.m. 125 meter lengte voorzien wordt van een 6 meter brede klinkerbestrating. Voorts werden de benodigde gelden, f 6415. gevoteerd terwijl de Provincie voorstel len zullen worden gedaan, tegelijkertijd de verbetering van de Oost-Langeweg ter hand te nemen, waarbij het uitko mende slechte materiaal gebruikt zou kunnen worden voor de asfaltrabatten. Van de Kersenlaan tot 125 m. uit de as der brug te Nummer Eén wordt het oude tracé der thans bestaande weg gevolgd. Alleen bij de eerste Hoge weg zal de be staande S-bocht verbeterd worden. De weg zal een asfaltrijbaar krijgen ter breedte van 5 m., opgesloten in 50 cm. brede keistroken. Tussen de eerste Hoge- weg en de kom der gemeente zal een 2.25 m. breed betegeld fiets, en voetpad komen. Het is thans nog maar een kwes tie van enige tijd, voordat Hoofdplaat het water stroomde. Het leek, of de kracht van de storm iets af nam en men probeerde de auto op gang te krij gen, doch deze bleek onklaar geraakt te zijn. Te voet ging dé burgemeester met een aantal mannen over de onder- gelonen dijk naar het dorp om hulp te halen Daar bleek, dat de zoons het dorp ongedeerd bereikt hadden. Nadat ze de kinderen in veilige handen had den gegeven. gingen ze met een tractor de auto ophalen en namen gelijk enkele vrouwen mee. In het dorp was alles nu in rep en roer Ook enkele binnendijken waren doorgebroken en het water stond aan de rand van het dorp. Burgemeester de Vries pleegde overleg met. de water schapsautoriteiten en zijn beide wet houders en gaf daarna het bevel, dat het lagere deel van Tdadorp ontruimd moest worden. De weg naar Munniken- oord was nog intact en de autobezit ters stelden zich beschikbaar om de mensen af te voeren, te beginnen met vrouwen en kinderen. Er waren er. die nog niet veel voor vluchten voelden, doch de burgemeester liet weten, dat iedereen die bleef, zulks op eigen risico deed. Inmiddels waren Douwe en Klaas in het holri van de nacht gekomen tot de dijk van de Idapolder. Wat ze gevreesd hadden, was reeds geschied: de polder stond blank Beide mannen keken stil naar de kabbelende watervlakte. Slechts hier en daar zag men in het licht van de auto nog een stuk dijk boven het water uitsteken, maar voor de rest was alles, waar men om zich heen zag. één uit zijn sinds lang bestaande isolement is verlost. Thans is het enige wat het volledig doorbreken van het isolement in de weg staat de desolate toestand van het wegvak Nummer EénBreskens. De hoop werd uitgesproken, dat ook dat ge deelte spoedig verbeterd zal mogen wor den. De begroting 1955 werd gewijzigd, ter wijl de begroting 1956 werd aangeboden. In deze begroting is een kleine post van onvoorzien van f 342,47 opgenomen. De Commissie woonruimte wet 1947 werd in zijn geheel herbenoemd voor het jaar 1956. Voorts werd tot herziening van het plan van uitbreiding voor de kom der gemeente besloten. De herzie ning zal worden voorbereid. Adhaesie werd betuigd aan de motie van de raad van Breskens inzake het doen opmaken van een sociaal-cultureel en economisch rapport voor West Z. Vlaanderen met betrekking tot de gevol gen van de uitvoering van het Deltaplan voor dit gebied. Geen adhaesie werd betuigd aan de motie van de raad van St. Jansteen met betrekking tot de gasvoorziening van Zeeuws-Vlaanderen. Men was van mening, dat niet de achterstelling van de bevolking, maar de onrendabele kos ten in deze kwestie een rol spelen. Besloten werd de subsidie aan het E.T.I. met ingang van 1 Jan. 1956 te brengen van 5 ct. op 7 ct. per inwoner. Geen subsidie werd verleend aan de Stichting Fruitteelt Proefbedrijf te Phi lippine. Aan de Interkerkelijke Com missie voor het Maatschappelijk werk in W. Zeeuws-Vlaanderen werd over het jaar 1955 een bijdrage van 22 ct. per in woner toegekend of totaal f 293,87. Tijdens de rondvraag kwam de slech te toestand van het schoolpad Slijkplaat Nummer Eén nogmaals aan de orde, nadat dhr. Steijaert er in het begin der vergadering met betrekking tot de weg verbetering HoofdplaatNummer Eén op had gewezen. Men was unaniem van oordeel, dat de toestand onhoudbaar is geworden en dat er iets aan moet ge beuren. De zaak zal in handen van de gemeenteopzichter gesteld worden voor het uitbrengen van een rapport en het opstellen van een verbeteringsplan. De heer V. de Ruijsscher vond, dat het niet nodig was de zitbanken welke voor de ouden van dagen en wandelaars in de gemeente geplaatst zijn ook des win ters buiten te laten staan. Spr. meende, dat de banken zodanig zijn gemaakt, dat de zitplaatsen uitneembaar zijn. De voorz. zei, dat dit inderdaad zo was, maar dat de gemeente te kampen heeft met gebrek aan bergruimte, zodat het geen dhr. de Ruijsscher wenst achter wege is gebleven. Tot slot wierp de voorz. een terug blik op hetgeen in 1955 in de gemeente tot stand is gekomen, terwijl hij voorts enkele activiteiten met betrekking tot de B B. noemde. Spr. hoopte, dat, wan neer de wegverbetering Hoofdplaat Nummer Eén tot stand is gekomen de busdienst via Hoofdplaat, die ruim 13 maanden geleden is gestaakt, weer zal worden ingelegd en dan via Sasput naar Schoondijke zal kunnen rijden. De voorz. besloot de vergadering met de raadsleden een gezegend nieuw jaar toe te wensen en de wens uit te spreken dat 1956 in alle opzichten voor de ge meente een gunstig jaar zal mogen wor den. Hij deed hiertoe een beroep op de raadsleden om in eendrachtige samen werking tot dit doel te kunnen geraken Breskens Feestavond Volksonderwijs. Vrijdag j.l. hield de afd. Breskens van Volksonderwijs haar jaarlijkse feest- en propaganda-avond. Deze avond is een eroot succes geworden. De zaal was geheel bezet toen de voor zitter, de heer F. Koster, een openings woord sprak. Hij wees er op dat de Lan delijke vereniging V.O. dit jaar haar 90- jarig bestaan zal vieren. Hieraan is een erote verloting verbonden. De afd. Bres kens nu hoopt door het helpen verkopen grote zwartgrijze watervlakte. Klaas bevochtigde zijn lippen enkeek zijn vriend aan. Het was hem op dit moment onmogelilk één woord te uiten. Dijkstrn begreep, wat er in hem om moest gaan. ..Hemeltje Klaas, je moet niet dadelijk het ergste denken. Demen ten zullen wel tijdig gewaarschuwd zijn en tijd genoeg gehad hebben om een veilig heenkomen te zoeken. Wie weet, zijn ze al lang in Tdadorp". Hij knikte en zei tenslotte: „Laten we maar weer terugrijden naar Idadorp. Misschien, dat we ze daar treffen Dijkstra reed een eindie terug en er was heel wat chauffeurskunst voor no dig om het wagentle op de dijk, waar- overheen het water sijpelde, te keren. Maar hij slaagde er in en via de nog in tact zijnde dijkweg bereikte men die nacht voor de zoveelste maal Idadorn Daar stonden de mensen in groepjes de toestand te bepraten. Klaas en Douwe stapten uit en vroegen, of er soms al vluchtelingen uit de polder waren aan gekomen. Dn mensen wezen naar het gemeentehuis, waar enkelen een voor lopig onderdak hadden gevonden. Daar waren inerdaad enkele polderbewoners, hoofdzakelijk mensen, die vlak bij de dijkweg naar het dorp woonden. Zij hadden voldoende gelegenheid gehad om tijdig voor het water te vluchten en wachtten hier nu af. wat er met hen gebeuren zou. Een der wethouders had reeds maatregelen genomen en een vrachtauto gecharterd, die de mensen naar hoger gelegen delen van het eiland zou brengen. (Wordt vervolgd). van deze loten ook haar steentje bij te dragen tot het waardig herdenken van dit 90-jarig bestaan. Hij wekte de aan wezigen op hieraan hun medewerking te willen verlenen. Hierna trad de toneelvereniging „Tha lia" voor het voetlicht met: „Gespikkeld en getikt," een blijspel in drie bedrijven en een voorspel. Het stuk werd vlot ge speeld en de lachsalvo's waren dan ook niet van de lucht. Tussen de bedrijven door werd een zeer aantrekkelijke verloting gehouden met veel prijzen. Menigeen had dan ook een buitenkansje. Aan het slot van de avond sprak de voorzitter, namens alle aanwezigen, har telijke woorden van dank tot de mede werkers van „Thalia" die de leden van V.O. weer een zeer prettige avond be zorgd hadden. Verder dankte hij al die genen, die voor dit goede doel gratis een prijs beschikbaar hadden gesteld. Uitvoering „Thalia". De toneelvereniging „Thalia" te Bres kens gaf Zaterdag j.l. haar eerste uit voering in dit seizoen. De belangstelling hiervoor was zeer groot. Nadat de voorzitter, de heer A. Wa genaar, een welkomstwoord had gespro ken, werd overgegaan tot opvoering van „Gespikkeld en getikt," blijspel in drie bedrijven en een voorspel. Het bleek een stuk vol fijne humor te zijn, waarbij de leden van „Thalia" het spel zeer goed bleken te beheersen, zodat het geheel goed tot zijn recht kwam. De aanwezigen deden dan ook de zaal daveren van de lach. De heer J. Jansen sprak namens „Tha lia" een dankwoord tot de aanwezigen voor hun aandachtig gehoor. In de pauze had een goed geslaagde verloting plaats. In de eerstvolgende weken zal door bovengenoemde vereniging dit stuk op gevoerd worden voor de afdelingen Groede, Nieuwvliet en Schoondijke van Volksonderwijs. Ontspanningsavond voor de vissers. Naar we vernemen zal begin Februari in het Gem. verenigingsgebouw te Bres kens een ontspanningsavond worden gehouden voor de vissers van Breskens en de vissers die momenteel Breskens als thuishaven hebben gekozen. Het beloofd een avond van gezonde ontspanning te worden met muziek, zang en conference, waaraan bekende ar- tisten hun medewerking zullen verlenen. De bedoeling is dit op een Vrijdag avond te houden, daar dan meestal de haringvloot ook binnen is. In tegenstelling met de geruchten die reeds de ronde deden, heeft dit dus to taal niets te maken met het Comité Visserij dagen of Visserijfeest, maar wordt het uitsluitend een avond voor de varende bemanning van de visserij vloot. Aanrijding. Toen de heer A. S. uit Breskens vo rige week Vrijdagavond op de rijksweg liep, werd hij aangereden door de brom fietser J. W. uit Vlissingen. De heer S. werd zodanig verwond dat hij naar het ziekenhuis te Oostburg moest worden vervoerd. Ongelukkige val De 37-jarige C. v. d. L. kwam Zater dagmorgen bij het lossen van haring op de haven te Breskens op een vissers vaartuig te vallen. Het ongeluk ontstond doordat een vrachtauto bij het wegrij den de z.gn. losplank raakte, waardoor v. d. L. zijn evenwicht verloor. Met een gebroken enkel moest v. d. L. in het ziekenhuis te Oostburg worden opgenomen. Loop der bevolking. Het zielental der gemeente Breskens nam in het afgelopen jaar toe met 67. Op 31 Dec. 1954 bedroeg het aantal in woners 3536. (1814 mannen en 1722 vrou wen). Dit aantal vermeerderde in 1955 door geboorte met 70 (34 mannen en 36 vrouwen) en door vestiging met 192 (95 mannen en 97 vrouwen). Het vermin derde door overlijden met 33 f20 man nen en 13 vrouwen) en door vertrek met 162 f82 mannen en 80 vrouwen). Op 31 Dec. 1955 bedroeg het aantal in gezetenen dus 3603 (1841 mannen en 1762 vrouwen). Er werden 25 huwelijken voltrokken en 3 echtscheidingen ingeschreven. Biervliet Jeugdgebouw in gebruik genomen. Zaterdagmiddag werd te Biervliet het verbouwde jeugdgebouw van de Ned. Herv. Gemeente met een sobere plech tigheid in gebruik genomen. De secretaris der Kerkvoogdij, de heer B. J. van der Velde, sprak een welkomst woord tot alle genodigden, in het bijzon der tot de vertegenwoordigers der bur gerlijke gemeente, burgemeester A. P. Kostense en wethouder A. Hamers. De heer Moll uit Vlissingen van de bouw- en restauratiecommissie der Ned. Herv. Kerk, werd dank gebracht voor de grote steun, die deze commissie heeft gegeven, waardoor de bouwplannen ge realiseerd konden worden. Het bazar- comité, de besturen der Herv. vrouwen verenigingen en de diverse jeugdgroepen moesten woorden van dank incasseren voor het vele werk dat zij hebben verzet om door een grote bazar de inventaris van het jeugdgebouw bijeen te krijgen. Verheugend is de grote opbloei van het diverse jeugdwerk, waardoor de noodzakelijkheid van een goed gebouw dringend werd. Verwacht mag worden dat in het nieuwe gebouw de jeugd zich volledig zal kunnen ontplooien. De president-kerkvoogd, de 73-jarige heer A. J. Moggré, verrichtte de symboli se opening, door de handle van de elec- trische verlichting over te halen, waar door het gebouw baadde in een zee van licht. Ds. Evenhuis vond het een symbool dat de vernieuwing van het gebouw van binnen uit zich heeft voltrokken. Achter een lelijke oude gevel zit een juweel van een jeugdgebouw verborgen. Dankbaar heid was er, omdat de ouderen iets voor de jongeren hebben mogen doen. Een welkome aanwinst zal het gebouwtje zijn voor de gehele dorpsgemeenschap. Het is nu mogelijk b.v. goede lezingen te or ganiseren, een filmgroep in het leven te roepen, alsmede het vormend jeugdwerk meer inhoud te geven. Spreker uitte de wens, dat het gebouw als gemeente centrum der Ned. Herv. Kerk zal mogen bijdragen aan de vorming van jeugd en ouderen. De heer J. Moll sprak er na mens de restauratie-commissie zijn blijdschap over uit, dat de verbouwing zo spoedig tot stand kwam. Als kerk heeft men een gemeenschappelijke taak om de minderdraagkrachtige kerken bij te staan. Burgemeester Kostense ten slotte vertolkte de blijdschap der burger lijke gemeente over de totstandkoming van het gebouw, dat hij betitelde als een kostbare aanwinst voor Biervliet. De gezamenlijke aannemers boden bij monde van de heer A. J. Lijbaert een electrische klok aan. De Jonge Kerk en vrouwengroepen hadden 25 zangboekjes aangekocht voor het clubwerk. De heer B. J. van der Velde tenslotte bracht dank aan de diverse sprekers. Nadat verversingen waren aangeboden kregen de genodigden de gelegenheid het nieuwe gebouw te bezichtigen. E.H.B.O. vergaderde. De Biervlietse E.H.B.O. - vereniging vergaderde Dinsdagavond in hotel „De Vriendschap". De voorzitter, de heer J. J. Marteijn. sprak in zijn openingswoord er zijn grote vreugde over uit, dat 1955 voor de vereniging geen slecht jaar is geweest. De nieuwe cursus kon begin nen met 14 leerlingen, welke tot nu toe ijverig de cursus volgen. Secretaris A. Borm gewaagde in zijn jaarverslag van verhoogde activiteiten. Thans heeft de vereniging 26 gediplo meerden afgeleverd, waarvan er thans nog 23 lid zijn van de vereniging. Ver der heeft de vereniging meer materiaal tot haar beschikking, geniet in het dorp een grote bekendheid en ondervindt veel waardering. Tien verbandtassen werden aangeschaft met een gezamenlijke waar de van f 300,- en nog f 30,- los materiaal werd aangekocht. De totale inkomsten der donateurs- gelden was f 519,16, uitgaven f 438,49. Batig slot f 81,49. Het donateursgeld wordt gebruikt voor de aanschaffing der materialen en het financieren der cur sus. De ledenkas had een totaal aan in komsten van f 370,15, uitgaven f 236,97. Batig slot f 133,18. Uit deze kas worden vergaderkosten etc. bestreden. Voorzitter J. Marteijn werd bij enkele candidaatstelling bij acclamatie herko zen. Over de diverse toneeluitvoeringen werd uitvoerig van gedachten gewisseld. De zalen in de gemeente zijn te klein om de 147 donateurs en hun echtgeno ten allen te ontvangen. Ook de leden mogen een introducé meenemen naar de uitvoering. Een derde toneelavond orga niseren is onmogelijk, daar de kosten er aan verbonden te hoog zijn. Besloten werd het te houden op twee avonden en de leden te verzoeken op Zondag avond te komen. Daar de band met de Kath. Nat. Bond werd verbroken het afgelopen jaar, was het nodig een nieuw reglement op te stellen. Puntsgewijze werd dit ter ver gadering voorgelegd en behandeld. De gemaakte opmerkingen werden, voorzo ver mogelijk, in het nieuwe reglement opgenomen. De rondvraag leverde niet veel bijzon ders op, waarna de voorzitter de bijeen komst sloot. Aanrijding. Op de hoek Noordstraat-Singel teBier- vliet kwamen Zondagmorgen twee per sonenwagens met elkaar in botsing. De auto's werden bestuurd door de heren F. H. en J. I. beiden uit Biervliet. Er ont stond alleen materiële schade aan beide voertuigen. Waterlandkerkje Raadsvergadering Do gemeenteraad kwam Maandag avond in openbare verga dering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Verbrugge. In zijn openingswoord me moreerde de voorzitter, dat dit de eerste vergadering in het nieuwe jaar was, hij hoopte, dat allen mee zouden willen wer ken in het belang van de gemeente en dat 19556 oen vruchtbaar jaar zou mogen zijn. Verleden jaar is door de kleine ge meente, d,-e Waterlandkerkje is( veel ge presteerd. Daarnaast bestonden de zor gen, voor wat niet bereikt kon worden. De vernieuwing van de straten kwam tot stand, alsmede de modernisering van de straatverlichting. Beide werken, die een reeds lang gekoesterde wens waren. De woningtoestand is nog geenszins bevredigend te noemen. Men zou graag veel meer willen bereiken. Het woning tekort is voor de meeste plattelandsge meenten oorzaak van ontvolking. De grote centra zuigen de mensen weg, die in eigen nlaats geen woonruimte kunnen krijgen. Waterlandkerkje mag zich ge lukkig prijzen, dat het bevolkingsaantal het afgelopen jaar geen teruggang heeft geboekt, maar een. al is het dan ook een kleine vermeerdering heeft ondergaan. Noch thans zijn er diverse woningzoeken den en wachten een aantal jonge men sen op woonruimte om te kunnen trou-

De Schakel | 1956 | | pagina 2