BOBBE Lij BB aLLa Doorwerken bij minder gunstig weer Feuilleton He! is OPRUIMINGSFEEST bil ALG. NIEUWS- EN AD ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN DE OUDE STRIJD Burgerlijke Stand 44.95 de Jchakel xie Jaargang - Nr. 573 Vrijdag 20 januari 1956 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.; bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra DRUKKERS-UITGEVERS: Ffl SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. 27 - GIRO 358296 Verblijdende medewerking van werk gevers en werknemers. Beroep op de directie. Bij de aanvang van vorige week heeft Koning Winter laten weten over meer te beschikken, dan hij dit seizoen tot dat tijdstip heeft getoond, zij het ook dat hij zijn macht nog niet in al zijn gestrengheid voelbaar heeft gemaakt. Tevoren heeft het af en toe wat gekwak keld: 's nachts wat vorst en een enkele maal ook overdag een temperatuur, die rond het vriespunt schommelde. Wij memoreren dit met de bijzondere bedoeling om erop te kunnen wijzen, dat op die kwakkeldagen in brede kring is gebleken dat het bouwbedrijf ernst wil maken met de beperking van het vorst verlet. Vele werkgevers en werknemers hebben daadwerkelijk getoond een open oog te hebben voor de grote belangen die gemoeid zijn met een verruiming van het aantal productieve arbeidsda gen. Van verschillende zijden is gerap porteerd, dat op tal van bouwwerken is doorgewerkt onder omstandigheden, die een jaar geleden zouden hebben geleid tot stillegging van het werk. Voor dit verheugende verschijnsel past een ere-saluut zowel voor de be treffende werkgevers als voor de werk nemers, en dit niet alleen in de burger lijke- en utiliteitsbouw, maar ook in an dere sectoren van het bouwbedrijf. Ook nu weer is gebleken, dat in vele geval len door een op begrip voor de huidige situatie berustende samenwerking tus sen werkgever en werknemer de weg is gevonden om in de eerste plaats het algemeen belang te dienen en pas in de tweede plaats het eigen belang. Wij geloven niet te boud te spreken, wanneer wij stellen, dat de folder van de Commissie Klimaatsinvloeden, die ten getale van meer dan 300.000 stuks in het bouwbedrijf is verspreid onder de werk gevers en de werknemers, de architec ten, de overheidsinstellingen en de grote opdrachtgevers, er aanzienlijk toe heeft medegewerkt dat klaar en duidelijk voor ogen is komen te staan, dat beperking van het vorstverlet geen illusie behoeft te zijn. En ook, dat zonder het treffen van kostbare voorzieningen maar door toepassing van eenvoudige, in feite reeds lang bekend staande middelen, reeds een belangrijke winst aan productieve arbeidsuren, kan worden verkregen. Thans kan worden waargenomen, dat vele werkgevers, daarbij gesteund door hun werknemers, en zonder dat daarbij een beroep wordt gedaan op gelden uit de openbare kassen, middelen toepas sen om hun bouwwerken tegen de erg ste weersinvloeden te beveiligen. In de dagbladen hebben reeds foto's gestaan van werken, die als 't ware geheel in dek zeilen zijn „ingepakt," opdat met be hulp van verwarmingsinstallaties het werk toch doorgang kan vinden. Trou wens, niet alleen hier maar ook in vele andere werken, die het stadium van ..glas- en waterdicht" geheel of nage noeg geheel hebben bereikt, wordt veel met verwarmingsinstallaties van aller lei aard gewerkt. En het is zeker geen Een verhaal van de water vloed op een Z.-H. eiland, door HENK VAN HEESWIJK 24 Andere mannen, die vlak naast Kees van der Waal stonden, probeerden hem te kalmeren. Maar Kees rukte zich plot seling los en riep: „Laat mij maar ster ven! God laat me niet los en nu zal Hij me straffen Ik kan niet meer ik kan niet meer God wees mij gena dig De anderen zagen hem wankelen en probeerden hem nog te grijpen, maar een moment eerder was Kees reeds on dergegaan in de vloed en met hem gin gen de mannen, die op het laatste ogen blik nog getracht hadden hem te grijpen Bezeling nam zijn pet af en prevelde: „God zij zijn ziel genadig De twee kinderen van Kees waren wakker ge worden door de kreten van hun vader en begonnen te huilen. Vrouwen snikten en Bezeling wilde zijn handen uitsteken om de arm van Katrien te grijpen, doch hij liet die weer neervallen. „Hier kan geen mens troosten," zei hij zacht, vreemd verschijnsel, wanneer op bouw werken - dezer dagen zagen wij er nog een te Utrecht - de opgetaste bouwma terialen keurig afgedekt staan om deze te beschermen tegen eventuele vorst. Hiervoren hebben wij nadrukkelijk laten uitkomen dat op vele bouwplaat sen het werk niet is onderbroken. Te recht, want op tal van andere is dit wel geschied. Enerzijds gaan in deze geval len niet altijd de werkgever dan wel zijn werknemers vrij uit, anderzijds is dit veroorzaakt door ingrijpen van de di recties. Met dit laatste raken wij een bijzonder punt. Er moet nu eenmaal re kening mede worden gehouden, dat de architect of diens opzichter het recht heeft een bouwwerk stil te leggen, wan neer naar zijn mening vorst dreigt. Dit recht blijkt in de praktijk een wel zeer rekbaar begrip te zijn en bij vergelijking van een antal gevallen, waarin van dat recht gebruik wordt gemaakt, kunnen dan frappante verschillen aan de dag treden, die de vraag doen rijzen: Was stilleggen van het werk, tot schade van de opdrachtgever, van de aannemer, van de bouwvakarbeider èn van het al gemeen belang inderdaad noodzakelijk? Zeer leerzaam is te dien aanzien de opsomming van een aantal werken, waarbij het storten van beton werd ver boden: 1. bij een viaduct te Deventer bij 5 gr. boven nul; 2. bij een brugdek te Doesburg bij 4 gr. boven nul; 3. bij een stationsgebouw bij 3 gr. bo ven nul; 4. bij een telefoongebouw te Zwolle bij 2 gr. boven nul; 5. bij een gemeentelijk werk te Soester- berg bij 1 gr. boven nul. Hieruit blijkt wel, dat bij de beoorde ling of onder bepaalde temperatuurs- omstandigheden mag worden doorge werkt, aan de zijde van de directies nog al verschil van opvatting bestaat. In dit verband vragen wij ons af, of ten aan zien hiervan niet meer moet worden overgelaten aan het inzicht en de ver antwoordelijkheid van de aannemer of diens leidinggevend personeel. Zeker op dit punt is een nauwe samenwerking zeer aan te bevelen. Kan dit nu reeds tot gunstige resultaten ten aanzien van de productie leiden, straks wanneer ver dere middelen zijn ontwikkeld om ook bij enkele graden vorst te kunnen doorwerken, zal die samenwerking ze ker onontbeerlijk zijn. Er schuilt toch wel iets wrangs in, wanneer wij enerzijds vernemen dat bouwvakarbeiders hebben geprotes teerd tegen het stilleggen van hun werk en wij anderzijds brieven ontvangen van aannemers, die zich erover beklagen dat door de opzichter bevolen is het metsel werk stop te zetten omdat het de ko mende nacht wel een paar graden zou kunnen vriezen. Daarom is zeer zeker hier een ernstig en dringand beroep op de directies op haar plaats om, waar mogeijk, hun me dewerking te verlenen door ook bij wat lagere temperaturen toe te staan het werk voort te zetten, waarbij dan zo nodig middelen kunnen worden toege past, die voorkomen, dat bij doorzetten van de vorst het bouwwerk schade on dervindt. meer tot zichzelf dan tot de anderen, toen de jonge vrouw hartstochtelijk be gon te huilen. HOOFDSTUK XIV. De redding. De burgemeester van Idadorp reed met zijn beide zoons, nadat hij opnieuw door opzichter van der Waal gewaar schuwd was, de dijk af in de richting van de haven. Het bericht van Klaas werd bevestigd; de beide polders links en rechts van de haven waren reeds vol gelopen. Gedurende het verdere deel van de nacht reed hij op en neer en waarschuwde mensen, waar dit moge lijk was. Tegen de morgen kwam hij bij het gemaal om te kijken, of hier mis schien nog mensen gevlucht waren. De rit er heen was een waagstuk, want op sommige plaatsen stroomde het water ook hier al over de dijk. Burgemeester de Vries had verwacht, dat hier mis schien enkele mensen zouden zijn, doch tot zijn grote verbazing en schrik ont waarde hij enkele tientallen vluchte lingen uit lagere, reeds ondergelopen gedeelten. De mensen wilden mee, doch de burgemeester zei, dat zulks onmoge lijk was. „Jullie staan hier nog betrek kelijk veilig," zei hij„ik zal terug gaan om meer hulp te halen". De kalme toon, waarop de burgemees ter deze woorden sprak, had het ge GEMEENTE BRESKENS over de maanden Nov. en Dec. 1955 GEBOREN: 21-11, Mathilde Louise Ge- rarda, d. van Antoine Bernardus de Krijger en van Alina Mathilde Cam- maert; 23-11, Jeannette, d. van Frans van Oostenbrugge en van Hendrik je de Goede; 26-11, Maatje, d. van Levinus Hengst en van Neeltje Verhulst; 12-12, Krina Johanna, d. van Cornelis Stroo en van Adriana Elizabeth Quaars; 13- 12, Catharina Diana Jacqueline, d. van Pieter Jacobus Vergouwe en van Neeltje Dhont; 27-12, Maatje Leunt je, d. van Dingenus Marijs en van Catharina Cam- bier. HUWELIJKEN: 17-11, Aimé Edmond Vercruysse, 21 j„ wonende te Malde- gem (B.) en Alida Maria Louisa van Leeuwe, 21 j., wonende te Breskens; 26- 11, Pieter Hendrik Joannes Visser, 30 j., wonende te Breskens en Sonia Nathalie Remy Clement, 22 j., wonende te Krim pen aan den IJssel; 23-12, Jannis Pieter Oosterling, 61 j., wonende te Breskens en Johanna van de Velde, 52 j., wonende te Breskens; 23-12, Adrie de Lobel, 28 j., wonende te Breskens en Janneke Leonie Boeckhout, 19 j., wonende te Breskens. OVERLEDEN: 16-11, Janna Cornelia de Roo, 80 j„ wonende te Breskens; 27-11, Elizabeth van de Plassche, 76 j., wonen de te Breskens; 23-11, Jacob van de Vel de, 75 j., wonende te Breskens; 22-12, Maria Pieternella Tanghe, 59 j., wonen de te Breskens; 25-12, Cornelia Jacoba Besemer, 81 j., wonende te Breskens; 25-12, Levina Magdalena van Male, 83 j., wonende te Breskens. INGEKOMEN: 9-11, Anton W. Vinke en gezin, van Axel naar Noodplan D 13; 8-11, Jozina van de Velde, van Schoon- dijke naar van Zuijenstraat 8; 8-11, Cornelis Simpelaar en gezin, v. Schoon dijke naar van Zuijenstraat 8; 11-11, Adriaan Gerritsen, v. Sluis naar Dorps straat 74; 11-11, Eduardus D. Rabout, van Aardenburg naar T. F. Blanken straat 13; 17-11, Herman H. Over en ge zin, van 's-Gravenhage naar Noodplan D 21; 18-11, Eduardus M. Mattelé, van Kruiningen naar 2e Zandstraat 23; 25- 11, Suzanna Moens-Keukei aar, v. Bier vliet naar Dorpsstraat 15; 25-11, Grietje J. van Poelje, van Dordrecht naar le Zandstraat 9; 30-11, Maria P. Riteco de Winde en gezin, van Zuidzande naar Noodplan L 10; 30-11, Jan C. van Leu ven, van Dordrecht naar Ph. v. Kleef- st,raat 11; 2-12, Hendrikus J. de Witte en echtgenote, van Zwijndrecht naar Grote Kade 3; 3-12, Augustinus J. Heij- dens en echtgenote, van Biervliet naar Noodplan M 10: 5-12, Willem P. Heij- dens, van België naar Molenwater 17; 6-12, Adriaan Traas en gezin, van Leer dam naar Noodplan H 4; 6-12, Cornelis van Oostenbrugge, van Canada naar W 2; 8-12, Jan Barentsen, van Kapellenaar Noodplan F 9; 10-12, Cornelis du Bois en echtgenote, van Groede naar Steen oven 7; 12-12, Hendrik Clarijs en gezin, van Ossendrecht naar Visserijstraat 6: 13-12, Cyriel J. van Hecke, van Groede naar Scheldekade 24; 15-12, Maria S. Robijn-Kornelis, van Biervliet n. Schel dekade 29; 1-12, Johanna M. Barentsen- la Grand, van Hoedekenskerke naar N.- wenste resultaat. De angst verdween en hij keerde zijn wagen om. zodat hij te rug kon rijden naar Idadorp. Met een vrachtauto zouden deze mensen in twee ritten gehaald kunnen worden. Burgemeester de Vries had naauwe- lijks een halve kilometer gereden, of hij moest stoppen, want het water stroom de met zo'n kracht over de dijk, dat de wagen dreigde meegesleurd te worden. En bovendien was het rijvlak van de dijk niet meer te zien, ondanks de scher pe autolichten. Het gevolg was, dat de mensen die de auto hadden zien stop pen, er heen renden en iedereen pro beerde in paniek in de auto te komen. Een man en een vrouw sprongen in waanzinnige angst op de motorkap en een der zoons van de burgemeester stap te uit om in ieder geval de lichten te beschermen. Als men in het donker zat. zou de ramp niet te overzien zijn. Door de overbelasting dreigde de auto van de dijk te geraken en het water steeg ook hier angstwekkend snel. De wagen was vlak bij een schuur tot stilstand gekomen. Deze schuur stond al gedeeltelijk onder water, maar burgemeester de Vries achtte het dak toch altijd nog een veiliger schuilplaats dan de auto. Hij sommeerde de mensen de wagen te verlaten en gaf zelf het voorbeeld door het dak van de schuur te beklimmen. De twee zoons van de Weer nieuwe koopj es Nu en gaan al onze mantel-, japon- peignoirstoffen er uit Popeline voor rokken, blouses en Japonnen in 6 mo derne kleuren, 90 cm. QQ «f br. van 2.45 p. m. NU Oü UI. Windsor-ruiten prachtige fil k fil stof, 130 cm. br. van 6.75 O QQ p. meter NU li.üü Prachtige mantelstoffen Velours de Laine, in 5 moderne kleuren, 140 cm. breed van 12.75 C QQ p. meter NU U.v/U Wollen peignoirstoffen In diverse kleuren, 140 cm. breed, van 8.65 p. fi O/l meter NU I.Ot Plissé stoffen voor rokken, diverse aparte dessins, van H hQ 17.50 p. meter NU en nog honderden andere koopjes. In onze Confectie-afdeling gaan de LAATSTE winter mantels er uit voor minder dan de helft van de normale waarde. EXTRA AANBIEDING Prachtige gabardine REGENMANTELS in de kleuren raf, reebruin, grijsgroen, jwart en petrol. Maten 38 t e.m. 48 van 89.50, NU SLECHTS UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en trein etoptvooronze zaak plan F 9; 22-12, Maria J. E. Verhage- Hendriks, van Groede naar Noodplan E 2 31-12, Jacobus A. de Coninck en ge zin, van Vlissingen naar Noodplan F 3. VERTROKKEN: 4, Pieter J. Porreij en gezin, van Noodplan A 4 naar Roosen daal; 7-11, Cornelis A. L. Kotvis en echt genote, van Steenoven 8 naar Goes; 8- burgemeester namen elk een huilend kind onder hun hoede. „We zullen pro beren het dorp te bereiken, vader, om hulp te halen". „Doe het niet!" waarschuwde burge meester de Vries, „het is gekkenwerk! Je haalt het nooit!" Doch de beide jon gens hoorden de stem waarschijnlijk al niet meer en de vluchtelingen, die ge leidelijk aan allen op het dak kropen, zagen in het licht van de auto ue i^nge jongens ieder met een kind op de arm moeizaam een weg zoeken in de water massa, waardoor ze nu tot kniehoogte moesten waden. De vader schudde zijn hoofd en dacht: die zijn verloren. Maar hij zweeg nu wijselijk om de doodsbe nauwde moeders niet nog meer onge rust te maken. Via een gat in het strodak konden ze de zoldering bereiken en hier was men in ieder geval droog. De mannen hielpen de anderen een voor een het dak beklimmen en zo kwamen tenslotte ongeveer zestig mensen op de strozol der. Hier was men in ieder geval be schut voor de Tind. Doch de loeiende storm deed de oude schuur kraken en schudden en iedereen verwachtte, dat het bouwsel in elkaar zou storten. Tot ieders onuitsprekelijke vreugde hield de schuur het en toen het dag licht doorbrak, waagde de burgemeester zich weer op de dijk, waarover nog steeds

De Schakel | 1956 | | pagina 1