dat er als volgt uitziet: Eind Maart: onderlinge veldloop. 9 Juni: onderlinge wedstrijden. 9 Juli: regionale athletiekwedstr. 8 Augustus: onderlinge wedstrijden voor adspiranten. Eind Sept.: regionale veldloop. Leidster van de adspirantenafdeling te Retranchement is mevr. Leenhouts. Getracht wordt ook te Cadzand een ad- pirantenaf deling te vormen. Binnenkort wordt begonnen met het aanleggen van springbakken met sintel- anloop voor hoog- en vèrspringen. Ook /al een gedeelte van het gemeentelijk sportterrein geschikt gemaakt worden voor kogelstoten. De diverse werkzaam heden zullen zoveel mogelijk gratis wor den verricht door de leden. De gemeente Retranchement stelde een bedrag be schikbaar voor aanschaffing van de be nodigde materialen. Inmiddels heeft de vereniging aan sluiting aangevraagd bij de Koninklijke Nederlandse Athletiek Unie. Kerkzegel. Vicaris H. D. Hendriks heeft een kerkzegel ontworpen voor de Ned. Herv. Gemeente. Vicaris vertrekt. In de kerkdienst van 29 Januari a.s. zal vicaris H. D. Hendriks afscheid ne men van de Ned. Herv. Gemeente. In dezelfde dienst zal vicaris mej. I. C. Jansen bevestigd worden. Sluis Vergadering tennisclub. Tijdens een vergadering van de ten nisclub te Sluis werd gesproken over de onvoldoende outillage van de ten nisbanen Getracht zal worden het le dental uit te breiden en daardoor de mogelijkheid te scheppen over te gaan tot de aanleg van een tweetal gravel- banen. Het bestuur werd niet gewijzigd en bestaat uit de heren: J. P. J. Wage, voorzitter: P. F. van Daalen, secretaris en mej. A Louwagie, penningmeeste- resse. Afscheid dokter Staal. In verband met zijn benoeming tot schoolarts in Oost Z.-Vlaanderen, gaat dokter P. A. Staal de gemeente Sluis verlaten na er ongeveer 30 jaar te heb ben vertoefd. Dit feit wil men in Sluis niet onopgemerkt laten voorbijgaan en r zal een officiële afscheidsreceptie gehouden worden op Zaterdag 14 Jan. a.s. in hotel „Het Zwin" te Sluis. IJzendljke Vergadering varkenshoudersvereniging. In de zaal van de heer Ph. Wijffels hield de varkenshoudersver. „Steunt el kander" haar jaarvergadering. Door verhindering van de voorzitter, sprak de wnd. voorzitter het openingswoord. De vereniging kan op een gunstig jaar terugzien. Slechts drie varkens moesten worden uitbetaald. De reke ning en verantwoording gaf aan ont vangsten een bedrag van f 1043,38 en aan uitgaven f 807,88 te zien. Het aantal leden bedroeg op 1 Jan. 1956 199. Als bestuurslid werd gekozen de heer Ed. Sutin, dit wegens het be danken van de voorzitter. Als voorzitter werd uit het bestuur gekozen de heer J. Triou. De uitkering voor dode varkens werd vastgesteld op f 1,50 per kg. Gemeenteraad. De gemeenteraad kwam Dinsdag avond 1.1. in openbare vergadering bij een. onder voorzitterschap van burge meester Van Bönninghausen. De burge meester hield de gebruikelijke nieuw jaarsrede. waarin hij er op wees, dat de achteruitgang der bevolking een voort durende zorg is voor het gemeentebe stuur. De aandacht zal in het komende jaar dan ook gevraagd worden om te trach ten dit euvel te bestrijden. Men hoopt hieraan paal en perk te stellen, door de bevordering van industrie en het knieën. Maar niemand gaf een kik. Het geluid van de razende stormwind was, vermengd met het gollfgeklots tegen de palen, het enige, wat men hoorde. Toen klonk plots een schreeuw. Lam pen flitsten aan en men zag nog juist, dat drie mannen, die helemaal a an de buitenkant van het klompje mensen hadden gestaan, zich niet meer konden hoiiden en wegspoelden in de kolkende watermassa. Nog eens klonk een gil en een vrouw begon te huilen. Een jonge man riep in wanhoop uit: „O God, help ons voor we vergaan Harm, die ook aan de buitenkant stond, maar gelukkig een van de lang ste mannen was. riep: „Kunnen we nog niet. een beetje dichter op elkaar gaan staan?" Er volgde wat beweging in de mensenmassa en werkelijk kon men 'n stap hoger klimmen. Doch door de min of meer onverwachte beweging tuimel den weer twee mannen in het water en verdwenen meteen, nog voor ze ge luid hadden kunnen geven. Opeens begon Bezeling te zingen. Niet onvast of zenuwachtig of met een verstikte stem. Doch zoals hij al die jaren gezongen had, thuis en in de kerk. ..7,o ik niet had geloofd, dat in dit leven Mijn ziel Gods gunst en hulp genieten (zou. M{fn God. waar was mijn hoop. mijn (moed gebleven? Ik was vergaan in al mijn smart en (rouw. Wacht op den Heer, godvruchte schaar. vreemdelingenverkeer. Voorts zal in de komende tijd aandacht gevraagd wor den voor grote werken, als een zwem bad en een sportveldencomplex. Verschillende eerder genomen raads besluiten werden goedgekeurd. De heer P. van Hij f te te Biervliet kreeg bouwgrond toegewezen ten Westen van de brandweergarage, tegen de prijs van f 7.per m2. Besloten werd tot verkoop van in erfpacht uitgegeven gronden en een herziening van het goedgekeurde wederopbouwplan te doen voorbereiden. Het E.T.I. vroeg en kreeg een verhoogde subsidie tot 7 cent per inwoner per jaar. Besloten werd de politieverordening aan te vullen met een bepaling, welke inhoud, dat het stoepen schrobben en vegen zodanig dient te geschieden, dat de afvoerkolken van het gemeenteriool niet verstopt raken. Wel vroeg de raad een soepele toepassing van deze gloed nieuwe verordening. Voor de kinderen van de heer W. J. Neele zal voor het schoolbezoek een afstandsvergoeding worden verstrekt tot een bedrag van f 150.per kind per jaar. Voor het St. Nicolaasfeest, dat de Middenstandsvereniging telken jare organiseert, werd een bedrag van f 100,- toegekend, met de bepaling, dat dit de laatste maal is, dat een beroep werd ge daan op de gemeentegelden. Aan de Stichting Interdiocesane Katholieke be roepskeuze-voorlichting, afdeling West Zeeuwsch-Vlaanderen werd een subsidie van f 15.— tot f 20.— per geval toege wezen. Het Prot. Tehuis voor Ouden van dagen te Sluis kreeg een bedrag van f 150.toegewezen. Besloten werd dit bedrag niet te verhogen. Overgenomen werd de inventaris van de woning der maatschappelijk werkster, daar de gezinsverzorgsters thans zijn vertrokken. De begroting 1956 kwam vervolgens aan de orde. Deze omvatte nieuwe kapi- taalswerken tot een bedrag van f 206.000,Aan de Ned. Heidemaat schappij zal opdracht gegeven worden voor het ontwerpen van een sportterrein en een zwembad, met kostenbegroting. De Nassaustraat, Waterpoortstraat en Landbouwstraat zullen worden ver breed. Er komt een betonklinkerbaan ter breedte van 5 m. Voorts zal een be jaardenstichting in het leven worden eeroenen, welke zich intensief zal bezig houden met de huisvesting der bejaar den in de gemeente. Als startkapitaal werd hiervoor een bedrag van f 10.000,gereserveerd. Het sportveldencomplex zal een bedrag van f 200 000 vragen. De raadsleden hadden verschillende wensen. O.m. vroeg de heer A. Dellaert wanneer de raadszaal eens gemeubileerd zal worden. Hij sprak verder de wens uit, een exploitatierekening van het gemeentelijk badhuis overlegt te zien, terwijl het in de gemeente als een leegte wordt aangevoeld dat het carillon niet meer speelt. De heer Tazelaar informeerde naar de no7*men der sociale bijstand en vroeg of toch steeds overleg gepleegd wordt met deze mensen. Er waren nog vele wensen wat betreft bestrating, verlichting etc., doch om fi nanciële redenen waren deze niet in de begroting opgenomen. De begroting sluit met een post onvoorzien van f 2500,- voor wat betreft de gewone dienst, met aan inkomsten en uitgaven een bedrag van f 479.269.56. De Kapitaaldienst kampt met een na delig slot van f 206.395 waarin nog niet de nieuwe plannen verwerkt zijn. Aan inkomsten laat deze dienst een bedrag van f 1099627.94 zien en een uitgaaf van f 1.308.023,26. De begroting werd zonder verdere ranmerkingen vastgesteld, met dank ran de samensteller voor de keurige overzichtelijke verzorging van de be groting. De begroting van het Slacht - huisbedrijf werd vervolgens vastgesteld. Vervolgens werden B. en W. gemach tigd. om na verkregen goedkeuring, di verse kapitaalswerken te doen uitvoe ren. De raad zal steeds worden ingelicht over df* verdere gang van zaken met deze plannen. Daar de begroting voor houdt moed: Hii is aetrovw. Ce Bron van alle aoed: 7,o daalt Zijn kracht op u in zwakheid (neer: Wacht, dan, ja wacht: verlaat u op den (Heer". De eerste regel zong Bezeling alleen. Toen vielen geleidelijk aan al de an dere volwassenen in. Allemaal, op één 'ia. Kees van der Waal. de broer van Klaas, had gezwegen. Hi1 stond reeds tot over zijn middel in het water en hield zich met t.wpp handen aan de an deren vast. En toen het geluid van de laatste regel met de stormvlagen m^e was vervlogen, schreeuwde hii het uit: Nee. dat fa niet, voor mij' D't, is mün straf! N" moet ik «ten-en omdat ik ge zondigd heb. Tk heb het gedaan, niet Klaas! Th TT11 werd er voor aange zien en ik moest zwijgen! Nu kan ik niet meer zwijgen God zal mü straf fen voor het. kwaad. dat. ik gepleegd heb Tk kan niet meer ontkomen ik kan Hem nietl meer ontlopen Ontzetting had de anderen aange grepen Katrien. de vrouw van Kees. «perde haar ogen wijd ooen. toen ze haar man deze wanhoopskreten hoorde uiten. Ze wilde hem roeoen. doch over haar droge lippen kon het woord niet komen. Tedereen was geschrokken door deze vreseliike bekentenis en van Vliet was de enige, d'e na enige ogenblikken ontzet mompelde: ..Joke had dus toch gelijk f Wordt vervolgd). wat betreft de kapitaalswerken een be langrijk tekort laat zien, werd besloten de belastingen op te voeren, zodat de gemeente ook in aanmerking kan ko men voor een uitkering uit het gemeen tefonds. Zo werd besloten de rioolbelas ting te verdubbelen en het invoeren van een belasting op de gebouwde en onge bouwde eigendommen in de gemeente. De rondvraag leverde vervolgens de gebruikelijke waslijst wensen en ver langens op. De heer Dellaert was wel veler tolk, toen hij het college van B. en W. uitnodigde stappen te onderne men om de busdienst met de grens weer terug te krijgen. Heel wat men sen ondervinden hiervan last, terwijl het ook bevorderlijk werkt voor het vreem delingenverkeer. De burgemeester be treurde eveneens, dat dit traject niet meer bereden wordt en verzekerde, dat het gemeentebestuur eventueel wel be reid zou zijn bij te dragen in het tekort dezer exploitatie. De kolentoeslag voor onvermogenden werd onder de aandacht gebracht, even als het verven der noodwoningen. Tenslotte bracht de heer van Hij f te de gelukwensen voor een voorspoedig Nieuwjaar over aan de burgemeester en gemeente-personeel. Breskens Plotseling sterfgeval. Woensdagmiddag is de 62-jarige J. M. uit Biervliet, die grondwerkzaamhe den verrichtte aan het Molenwater te Breskens, onwel geworden en in elkaar gezakt. Dr. Ossewaarde kon slechts de dood constateren. Uitvoering. Zaterdagavond j.l. gaven de C.J.V.F. en de C.J.M.V. te Breskens hun jaarlijk se uitvoering in het Gem. ontspannings gebouw. De belangstelling hiervoor was zeer groot. De heer J. Oosterling opende de avond en wekte meisjes en jongens, die nog geen lid zijn van één dezer jeugdvereni gingen. op, om als lid toe te treden. Na de bijbelinleiding door de heer Rinus Roth, werd gemeenschappelijk gezongen en het blijspel in 1 bedrijf ..Met vacantie" opgevoerd. In de pauze werd een zeer goed geslaagde verloting gehouden. Na de pauze werd het toneelspel in 6 bedrijven: „Waar leed is, is zegen nabij" voor het voetlicht gebracht. De beide verenigingen hebben zeker op deze avond iets goeds geboden en kunnen er met voldoening op terugzien. Mej. Jo Visser sloot de avond met het „Onze Vader". Vergadering Varkensverzekering. Woensdag j.l. vergaderde de Varkens verzekering „E.M.M." te Breskens onder voorzitterschap van de heer A. Hame- lijnck. Door de slechte weersomstandig heden was de vergadering slecht be zocht. Het ledenaantal bedroeg in het afge lopen jaar 88. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat er een batig saldo in kas is van f 287,95. Door het overlijden van de secretaris en bedanken van de heer A. Klaassen, werden in deze vacatures gekozen de heren C. de Hartog en H. Boekhout, ter wijl de heer A. Hamelijnck werd herko zen als voorzitter. De uitkering werd bepaal^ op f 1,40 per kg., levend gewicht, terwijl de con tributie onveranderd bleef. Stormschade. Dinsdagmiddag werd tijdens de storm door een rukwind één der grote deuren van het pakhuis van de heer V. in de le Zandstraat te Breskens uit zijn hengsels gerukt en kwam met een be hoorlijke klap op een voor dit pakhuis geparkeerd staande luxe auto van de heer K. terecht. Deze werd behoorlijk beschadigd. Succes bij Judo-wedstrijden. Zondagmiddag werden in de sport school Felix Janssens te Bergen op Zoom Judo-wedstrijden gehouden om het kampioenschap groene band dis trict Midden- en West-Nederland. Hier aan werd ook deelgenomen door de heer Schut uit Breskens. Er werd in twee poules gestreden. De einduitslag van deze wedstrijden was: 1. De Leeuw, Tilburg en 2. Schut, Breskens. Deze beiden zullen nu uitko men in de landelijke wedstrijden, die deze maand te Tilburg zullen worden gehouden. Oostburg Loop der bevolking. Het zielental van de gemeente Oost burg nam in het afgelopen jaar toe met 116. Op 31 December 1954 bedroeg het aantal inwoners 3627 '1723 mannen en 1904 vrouwen"). Dit aantal vermeerderde in 1955 door geboorte met 92 f49 man nen en 43 vrouwen) en door vestiging met 295 f130 mannen en 165 vrouwen). Het verminderde door overlijden met 42 f22 mannen en 20 vrouwen) en door vertrek met 229 f101 mannen en 128 vrouwen). Op 31 December 1955 bedroeg het aantal ingezetenen dus 3743 f1779 mannen en 1964 vrouwen). Er werden 20 huwelijken voltrokken en 2 echtscheidingen ingeschreven. Vijftig jaar onderwijzer. In de openb. ulo-school te Oostburg is de heer P. van Roon gehuldigd in ver band met zijn 50-jarie jubileum als on derwijzer. 's Morgens kwamen alle leer lingen met het personeel der school in de gymnastiekzaal bijeen en werd de ju bilaris door het hoofd der school, de heer A. W. Gossije, toegesproken. Spr. hield de leerlingen het voorbeeld van de heer Van Roon voor als van iemand, die 50 jaar plezier in zijn werk heeft ge had en dat nog heeft en feliciteerde de jubilaris met dit zeldzame jubileum, 's Middags werd een officiële huldiging gehouden, waarbij o.m. aanwezig waren de burgemeester van Oostburg, mr. K. Hoekzema, de gemeente-secretaris, de heer P. A. Bril, de inspecteur van het lager onderwijs, de heer A. A. Leenhouts het hoofdbestuurslid van de mulo-ver eniging, de heer J. E. Harthoorn, de oudercommissie der school en de col lega's met hun dames. De heer Gossije heette allen hartelijk welkom en sprak er zijn spijt over uit, dat mevr. Van Roon wegens de slechte weersomstandigheden niet aanwezig kon zijn. Een bijzonder woord van wel kom richtte hij tot de zoon van de ju bilaris en diens echtgenote. Burgemeester Hoekzema memoreerde in de eerste plaats de zeer korte tijd, dat de heer Van Roon aan de openbare ulo-school te Oostburg verbonden was, maar hij had hem zelfs in dat korte tijdsbestek als een uitstekend onderwij zer leren kennen. Hij verklaarde dank baar te zijn, dat de heer Van Roon na zijn pensionering toch naar Oostburg had willen komen om te helpen. Hij be trok ook mevr. Van Roon in de hulde. Namens het gemeentebestuur bood hij de heer Van Roon een boekwerk aan. Inspecteur Leenhouts zei reeds twee maal het officiële afscheid van de thans jubilerende onderwijzer te hebben mee gemaakt en thans mocht hij hem hul digen bij zijn gouden jubileum. Hij noemde hem een uitstekend onderwij zer en vroeg zich als vriend af, welke kracht achter zijn werkzaamheden ge scholen had. De heer Harthoorn sprak eerst als voorzitter van de afd. Zeeland van de mulo-vereniging. Namens het hoofdbe stuur bood hij bij dit ongewoon jubi leum de gelukwensen aan en bracht de dank van het hoofdbestuur over voor het aandeel, dat de heer Van Roon had in het Zeeuwse werk. De heer Gossije, die hierna het woord voerde, zei dat hij het zo buitengewoon plezierig had gevonden dat de heer Van Roon onmiddellijk bereid was geweest naar Oostburg te komen om te helpen. Namens de school boden enkele leer lingen de jubilerende onderwijzer hier na een kist sigaren aan en bloemen voor mevr. Van Roon. De jubilaris dankte allen hartelijk voor de waarderende woorden. Hij had er de toon van echtgemeendheid in on derkend en dat maakte veel goed, want er \yaren in zijn 50-jarige loopbaan ook wel eens tijden van onderwaardering geweest. Ook namens zijn vrouw dankte hij voor de hem betoonde hulp. Golfbiljart. Om het gewestelijk kampioenschap speelde Oostburg tegen Draaibrug op golfbiljart in café Adriaansen. Oost burg won met 7—3. Aardenburg Jaarfeest N.C.B. De leden van de Noordbrabantse Chr. Boerenbond hielden in de zaal van ho tel „De Roode Leeuw" te Aardenburg hun jaarfeest. Na de huishoudelijke ver gadering in de morgenuren volgde 's- middags een korte toespraak van de sec retaris der afdeling Aardenburg, dhr. E. Lanus. die in het bijzonder sprak over de komende Tweede Kamerverkiezing. Vervolgens gaf de heer E. Borm uit Hulst een interessante uiteenzetting over de voeding van rundvee. Des avonds werd, met medewerking van de jonge boeren- en boerinnenbond, een boerenspel opgevoerd, in verschil lende episoden. Uit het spel viel de con clusie te trekken, dat ondanks de „goeie ouwe tijd" er in de loop der jaren voor de landbouwers veel vooruitgang valt te constateren. Het goed geslaagde jaar feest werd met een dansje besloten. Schoondljke Ingebruikname P.T.T.-kantoor De heer P. J. Waale, directeur van het postdistrict Middelburg, heeft het nieu we P.T.T.-kantoor te Schoondijke offi cieel in gebruik gesteld. In een korte toespraak schetste de heer Waale de toestand, zoals die voor de oorlog was. Inplaats van de bekrompen kantoor ruimte van vroeger, heeft men thans de beschikking gekregen over een mo dern en naar de eisen des tijds inge richt kantoor. Spr. noemde dit zowel voor het publiek als voor de kantoor houder een grote verbetering. Burgemeester F. A. van Rosevelt was verheugd, dat wederom één van zijn wensen in vervulling was gegaan. Hij zwaaide lof toe aan de ontwerper van het pand, de heer C. M. Zuydweg, di recteur van de Centrale Dienst te Oost burg. de heer Hoekstra, de vroegere ge meente-opzichter van Schoondijke, die de plannen verder uitwerkte, de heer De Baare, dagelijks opzichter, en niet te vergeten de aannemer, de heer Bliek en de onderaannemers. De heer Poissonnier, directeur van het postkantoor te Breskens, onder wie het kantoor ressorteert, sprak eveneens zijn vreugde uit over dit moderne gebouw in zijn ressort. Nadat de kantoorhouder, de heer Ver sprille, de sprekers dank had gebracht, overhandigde burgemeester Van Rose velt symbolisch het eerste poststuk. Dit bevatte de gewijzigde begroting van de gemeente Schoondijke, die ter goedkeu ring opgezonden werd aan Ged. Staten.

De Schakel | 1956 | | pagina 2