BRILLEN Organisatie en Coöperatie in de Visserij ALG. NIEUWS- EN AD ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Feuilleton DE OUDE STRIJD ^rülemaefier" Burgerlijke Stand Plaatselijk Nieuws de icha kei ue Jaargang - Nr. 572 Vrijdag 13 januari 1956 Verschijnt iedere Vrijdag A bonnemen tsp rijs f 1,10 p. kw.franco p. post 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.; bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra DRUKKERS-UITGEVERS: F' SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. 27 - GiRO 358296 In een Uitgave van de Stichting van de Nederlandse Visserij behandelt deze instelling de Organisatie en de Coöpe ratie in de visserij. Het is een zeer inte ressant geschriftje geworden; het bevat belangrijke gegevens over deze tak van nijverheid. De Stichting van de Nederlandse Vis serij is de overkoepelende organisatie, waarbij nagenoeg alle vissers zijn aan gesloten. Zo behoort ook als lid van deze stichting de Vereniging tot bevordeding van de Zeeuwse Visserijbelangen „Zevi- bel"; de vereniging, die voortkwam uit de wens der vissers om zich in groter, in provinciaal verband te organiseren. Tot „Zevibel" behoren niet alleen de garnalenvissers van Breskens, Veere, Arnemuiden en Vlissingen, maar ook de mossel- en de oesterkwekers. Kortom Zevibel" is de vertegenwoordigster van de gehele Zeeuwse visserij. Een halve eeuw geleden, zo begint de Stichting haar uitgave, had de visser het gemakkelijker dan thans. Niet alleen was toen de visstand beter en was er dus meer te vangen, maar ook de afzet gaf weinig moeilijkheden. Van verenigings leven was onder de vissers nog maar heel weinig sprake. Na de eerste wereldoorlog kwamen er moeilijkheden. De afzet van vis was niet gemakkelijk, daar het buitenland aan onze uitvoer vele obstakels in de weg legde. De besommingen werden daardoor lager. Bovendien waren de exploitatie kosten, mede door de vervanging van de zeilschepen door motorschepen veel groter. Het was voor menig vissersgezin een slechte tijd. Ook de vissers van Breskens kunnen daarvan meepraten; zij waren een tijdllang grotendeels aan gewezen op een steunregeling, die de ge meente had ingesteld. Van die tijd da teren de meeste visserij-verenigingen, ten doel hebbende om de moeilijkheden gezamenlijk te kunnen oplossen. De benarde financiële omstandighe den der vissers werden nog groter in de crisisjaren na 1930. De eerste regerings maatregelen in de vorm van een Visse rij-Centrale en van Aan- en Verkoop kantoren waren hiervan het gevolg. In het bestuur van deze organisatie kwa men vertegenwoordigers van de vissers. Na de bevrijding in 1945 moest aan vankelijk de overheid zich intensief met alle ta kken van bedrijf bezig houden. Uitvloeisel hiervan is, dat er een nauw contact gebleven is tussen overheid en het bedrijfsleven. Krachtige organisatie was na de bevrijding ook noodzakelijk omdat de regering tal van maatregelen in de handen van de bedrijfsgenoten zelf wilde leggen. Het spreekt vanzelf, dat de regering alleen dan een deel van haar bevoegdheden aan de bedrijven zal overdragen, als deze goed georganiseerd zijn. Krachtens de Wet op de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie (P.B.O.), zal er spoedig een Visserijschap en een Productschap voor Vis en Visserij producten komen. Het Productschap zal Een verhaal van de water vloed op een Z.-H. eiland, door HENK VAN HEESWIJK 23 Maar zover kwam hij niet. Het water kwam al in de auto en op een gegeven moment stopte de auto. Er was al te veel water onder de motorkap. Harm smoorde een verwensing en liet de wagen uitlopen zolang dit ging. Vlak voor het kruispunt kwam de wagen tot stilstand. „D'r uit!" beval hij, „en lopen, de dijk op. Die ligt voorlopig hoog genoeg". Harm hielp de beide andere inzit tenden uit de wagen en men baadde tot de knieën reeds door het wassende water, maar de weg ging omhoog en weldra was men weer droog. Daar, aan het einde van deze halve binnendijk, die afgezet was met draad, stonden reeds meer mensen, die voor het water gevlucht waren. Allen hadden ze ge probeerd Idadorp te bereiken en allen waren ze verrast door het water, zodat de enige mogelijkheid tot redding nog deze binnendijk was. Doch voor hoe lang? OOSTBURG omvatten niet alleen de vissers, maar ook de twee andere grote belangengroe pen, de handelaren en de visverwerkers. Dank zij de Stichting van de Nederland se Visserij, waardoor de visserij als één geheel naar buiten treedt, konden reeds vele belangrijke resultaten bereikt wor den en kwam er ook bij de regering meer belangstelling. Zo heeft de visserij nu ook een zetel in de Sociaal-Economische Raad (S.E.R.l, terwijl de Tweede Kamer een vaste commissie voor de visserij heeft ingesteld. Het rapport-Tinbergen, betref fende de sanering en de Visserij-Nota, welke thans door de Tweede Kamer be handeld wordt, zijn hiervan een uitvloei sel. Terecht schrijft de Stichting, dat door een en ander voor de visserij de weg gebaand is voor een betere toekomst. De Stichting wijst ook op het nut van coöperatie en haalt hierbij aan dat in de land- en tuinbouw de coöperatie reeds lang van grote betekenis is. Aan koopcoöperaties van visserijmaterialen zijn niet iets nieuws. Op Urk, Texel en in Katwijk o.a., zijn reeds aankoopcoöpe raties werkzaam, die goed voldoen. Om tot een blijvende en bloeiende visserij- coöperatie te kunnen komen, zullen echter vele problemen moeten worden opgelost. Om daarbij de kans van slagen zo groot mogelijk te maken, heeft het bestuur van de Stichting kortgeleden een studie-commissie ingesteld. Uiter aard zal in visserij kringen voor dit rap port veel belangstelling bestaan. GEMEENTE GROEDE over de maand December 1955 GEBOREN: 18, Philippus Marinus, zn. van J. P. Snoep en van M. L. Markusse. OVERLEDEN: 3, Maatje R. Beeke, echtg. van W. van de Ree, 44 j.; 19, Pieter de Potter, wedn. van S. Robijn eerder van C. de Kraker, 87 j. GEHUWD: 22, Jozias J. Verhage, 25 j. wonende te Breskens en Maria J. E. Hendriks, 20 j., wonende te Groede; 22, Jacobus den Hamer, 26 j., wonende te Schoondijke en Adriana Kallewaard, 28 j., wonende te Groede. INGEKOMEN: 9, T. A. de Vuijst e.v. J. de Vlieger, van Oostburg naar W 156; 12, T. A. E. Stolk, van Hilversum naar Voorstraat A 166a: 17, A. J. Fenijn en gezin, van Nieuwvliet naar W 117. VERTROKKEN: 7, I. P. Michielsen en gezin, van W 117 naar Nieuwvliet: 10, C. du Bois en echtg., van Schuitvlot- straat A 99c naar Breskes; 12, M. J. de Martelaere, van O 147 naar Oostburg; 13, C. J. van Hecke, van O 137 naar Breskens: 21, J. M. de Hulster, van A 57 naar 's-Gravenhage22, M. J. E. Ver- hage-Hendriks, van A 47 naar Breskens; 22, A. den Hamer-Kallewaard, van A 184 naar Schoondijke; 29, J. L. Smoor, van A 238 naar Medemblik. Harm monsterde het gezelschap, dat reeds op het uiterste punt van de oude dijk stond. Daar was ook van der Waal, de broer van Klaas, zijn vrouw en kin deren. En Bezeling, de oude boer, die met zijn huishoudster helemaal in zijn eentje aan het einde van het polder pad woonde. En enkele arbeiders. En Giessen, de andere boer van het polder pad En de Vries, Hamsma, van Dalen De hele buurt was hierheen gevlucht en nog steeds kwamen er van uit het water mensen aan, met en zonder kin deren, met en zonder fietsen Harm wendde zich tot Bezeling, on getwijfeld de oudste van het gezelschap. ,.Dat ziet er niet mooi uit, Bezeling," zei hij en keek de oude man aan. „De Hand des Heeren rust op ons, Harm," antwoordde de boer op eerbie dige toon, „en dan past ons het zwij gen toe". „Ja, maar wat denk je er van?" vroeg Harm. „Wij kunnen ons wel gaan verdiepen in veronderstellingen, doch dat geeft zo weinig. God weet alleen, wat ons te wachten staat". Intussen zwiepte het stormgeweld het water steeds hoger op. Nog stonden de mensen op de dijkpunt droog, maar het water kwam traag omhoog kruipen. En nog steeds kwamen er mensen aan, die al tot hun middel in het water hadden gelopen. Aardenburg Raadsvergadering. De raad der gemeente Aardenburg kwam vorige week in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Van Dongen. In deze eerste vergadering in het nieuwe jaar wees de voorz., na zijn ope ningswoord en het aanbieden van zijn beste wensen, op de verheugend vele activiteiten, die het gemeentelijk leven in 1955 hebben gekenmerkt. Zo noemde spr. het herstel en de resturatie van de St. Bavokerk. Er trad een goede verbe tering in voor het onderwijs door de herbouw van de R.K. Jongensschool, waardoor het door deze school gebruik te deel van de Openbare lagere school ontruimd werd, zodat ook de o.l. school grondig onderhanden genomen kan worden. St. Kruis heeft een levendige dorpsge meenschap, die zeer actief is. In dit verband noemde spr. de totstandko ming van het dorpshuis aldaar. De V.V.V. Aardenburg was actief, al leen zou de plaatselijke middenstand veel meer haar best kunnen doen. Jam mer vond spr. het, dat de katholieke huishoudschool is verdwenen. Als men niet op zijn tellen past dan gaat het met de katholieke landbouwschool dezelfde kant op. Het Bach-comité heeft cultu reel ontzettend veel gedaan, o.a. de uit voering van de Mattheus-Passion, het Atlanta-koor gaf een uitvoering, alsme de het Rotterdams Kamerorkest en de Knaben aus Wienerwald. Het bouwvolume dat aan Aardenburg in het afgelopen jaar werd toegekend, is ten enenmale zeer onvoldoende ge weest. Zelfs wonen er nog mensen in krotten. De starre woningbouwpolitiek van de regering staat een gezonde uit breiding van de gemeente in de weg. Wethouder A. I. Catsman beantwoord de als oudste raadslid de rede van de burgemeester. Op de verzoeken van A. van Gijs en A. A. Buijsse om een vergoeding in de reiskosten van hun schoolgaande kin deren, werd goedgunstig beschikt. Adhaesie werd betuigd aan de motie met betrekking tot het samenstellen van een sociaal-cultureel en economisch rapport i.v.b. met de gevolgen voor W. Z.-Vlaanderen door de uitvoering van het Deltaplan. Uitdrukkelijk werd be paald, dat de adhaesie werd betuigd op voorwaarde, dat een en ander geen fi nanciële consequenties heeft voor de gemeente. f 100.subsidie werd verstrekt aan de S.B.M. in de kosten van het maken van een propaganda-film, die een reis van Breskens naar Brugge zal weergeven. Ook de andere betrokken gemeenten zal om een bijdrage worden gevraagd. Het bleef aardedonker, maar enkelen hadden een zaklamp bij zich en zodra er een nieuwe vluchteling kwam, flit sten de lampen aan, zodat men elkaar enigszins kon onderscheiden. Harm zocht in zijn zak naar een si garet en stak die aan. Kinderen begon nen te huilen, moeders probeerden hen te sussen. En het water steeg. Na een half uur had het water reeds de uiterste vluchtelingen bereikt. Wel dra zouden ze in het water staan. Harm besloot een maatregel te ne men. die weldra noodzakelijk zou zijn. Hij knipte zijn lamp aan en bescheen de twee draden, die aan palen beves tigd waren. „Laten de moeders met hun kinderen bij het draad en de palen gaan staan," adviseerde hij„dan heb ben ze enige steun." De anderen gaven door een goedkeurend gemompel te ken nen. dat ze het er mee eens waren en de moeders konden deze voorhands nog droge plaats bereiken. De storm bleef loeien en het water steeg met de minuut. De grootste man nen namen de kinderen en zetten die op hun schouders. De vrouwen rustten uit tegen de draad en Harm moest waarschuwen er niet te zwaar tegen te leunen. Rondom was het water, dat met talrijke grimmige schuimende kop pen als het ware de vluchtelingen op de dijkpunt wilde aanvallen. Het water bleef stijgen en de man Zonder hoofdelijke stemming verleen de de raad medewerking in de totstand koming van de verbindingsweg St. Kruis naar Waterlandkerkje, waarvan de kos ten voor de gemeente f 70.000,zullen bedragen. De raad sprak haar voldoe ning uit over deze belangrijke stap. De heer Paridaen uit St. Kruis, was even eens zeer voldaan en bracht dit onder woorden. Door deze weg zal het Eiland volledig ontsloten worden en worden goede kansen geboden voor de vlasserij. J. Paridaen werd met ingang van 1 Januari 1950 aangesteld in vaste dienst 2 stemmen werden blanco uitgebracht. Besloten werd tegen C. Cools en cons, een rechtsgeding aanhangig te maken. De pacht aan Cools van een weide is ten einde. De gemeente is voornemens op ge noemde weide volkstuintjes aan te leg gen, omdat elders volkstuintjes moeten verdwijnen door de uitvoering van het uitbreidingsplan. Het bedrag per leer ling per jaar voor 1956 voor het voort gezet lager onderwijs werd bepaald op f 40.Het verzoek om subsidie van het Fruitteelt Proefbedrijf te Philippine werd met 9 stemmen afgewezen. Vóór stem den de heren Rosseel en v. d. Broecke. De jaarlijkse huur voor het gebruik van het sportterrein, die aan de plaat selijke voetbalvereniging in rekening wordt gebracht, werd met f 100.ver minderd en gebracht op f 150.omdat, tijdens de werkzaamheden aan het sportterrein de tribune niet gebruikt kan worden. Het sluitingsuur van de café's werd op 12 uur gesteld, het gehele jaar door. Voor 1956 werd voor plaatselijke leerlingen, die het semenarie te Weert bezoeken, een bijdrage toegezegd in de zelfde verhouding als aan de H.B.S. te Schoondijke en Oostburg wordt toege kend. f 17.000,kasgeld werd verstrekt aan het bestuur van de R.K. kleuterschool te Eede. f 500.werd uitgetrokken voor het geven van verkeersonderricht aan per sonen boven de leeftijd van 16 jaar. Retranchement Loop der bevolking. Het zielental van de gemeente Re tranchement verminderde in het afge lopen jaar met 9. Op 31 December 1954 bedroeg het aantal inwoners 580 (299 mannen en 281 vrouwen). Dit aantal vermeerderde in 1955 door geboorte met 2 vrouwen en door vestiging met 12 (6 mannen en 6 vrouwen). Het vermin derde door overlijden met 4 (1 man en 3 vrouwen) en door vertrek met 19 (6 mannen en 13 vrouwen). Op 31 Decem ber 1955 bedroeg het aantal ingezete nen dus 571 (298 mannen en 273 vrou wen). Er werden 4 huwelijken voltrokken en 2 echtscheidingen ingeschreven. Vergadering van athletiekvereniging. De athletiekvereniging „Het Zwin" voor Retranchement en Cadzand hield in laatstgenoemde gemeente een verga dering onder voorzitterschap van dhr. W. Kuijs. In deze samenkomst werd het wed- strijdprogramma voor 1956 vastgesteld, nen, die aan de buitenkant stonden, hadden grote moeite om zich in de kol kende watermassa staande te houden. Enkele kinderen waren op de schouders der mannen half en half in slaap ge vallen. Een enkeling dreinde, maar ver der zweeg iedereen, zich bewust van het doodsgevaar waarin men verkeerde. Bas, de hond van van Vliet, sprong op een gegeven moment jankend in het water en zwom weg. Boven het lawaai van de stormwind hoorde men af en toe het geloei van een of meer koeien. Harm dacht aan zijn vee, zestien beesten, de stier, de varkens, meer dan tweehon derd kippen en de twee geiten, die van Jannie waren. Ze zouden allemaal wel omgekomen zijn in de razende stroom. De Idapolder lag laag en het water zou zeker al een meter of vier hoog staan. Zelfs diegenen, die niet meer hadden kunnen vluchten en hun heil gezocht hadden op de hoger gelegen verdiepin gen, zouden daar door het water ach terhaald worden. Slechts het dak van de hoger gelegen boerderijen zou red ding kunnen brengen Harm tuurde op zijn horloge: half vijf. Het zou zeker nog bijna drie uur duren, voor het daglicht doorbrak. En wat dan nog? Rondom was alleen maar water en nog eens water, dat al maar hoger kwam. De buitenste mannen stonden nu al bijna tot hun middel in het water; de anderen tot over hun

De Schakel | 1956 | | pagina 1