Land- en Tuinbouw werden van deze oud-inwoners en het is vanzelfsprekend, dat hun steun wel bijzonder op prijs werd gesteld. H. H. te U. f 100 M. J. te W. f 20,— A. v. d. H.-H. te M. f 5,— A. C. te R. f 10,— A. S. te H. f 5,— M. J. v. d. B.-B te R. f 7,— C. J. M. te D. f 10,— Mej. M. te S. f 5,— S. F. te St. L. f 10,— Mevr. v. d. H.-L. te K. f 2,50 F. de R. (Am.) f 37,74 Mevr. W. H. te 's-G f 10,— P. P. de S. te O. f 10,— Ca. S. d. H. te B. f 5,— S. J. C. F. te K. f 10,- J. W. M. te T. f 2,50 Amstel Brouwerij f 25, N.N. te G. f 20, N.N. te B. f 5,- N.N. te N. f 10,- Totaal f 309,74 Eerste Instuifavond. Het in de afgelopen maanden door de Hervormde Jeugdraad in het leven geroepen jeugdwerk vindt a.s. Zaterdag zijn bekroning. Dan wordt nJ. de eerste Instuifavond gehouden, bestemd voor de jeugd van 15 tot 18 jaar. De avond is onofficieel daar dit bij het karakter van een instuif hoort. Vanaf 7 uur tot half tien zijn de Franse Kerk (die hiervoor geheel is in gericht) en de verwarmde consistorie kamer geopend. De leiding is in handen van M. de Feyter, hoofdleider, met daarnaast mej. M. Risseeuw, S. Bouwens en P. Frans. Tot de beschikking van de jongens en meisjes staan enige Ping-pong tafels, een voetbalspel, schaak- en damspelen enz. enz. Er zal thee worden geschonken en ieder is vrij te komen wanneer hij zij wil. Om half tien wordt gesloten met een kort slotwoord. De Hervormde Jeugdraad legt er de nadruk op dat ook deze tak van het jeugdwerk openstaat voor alle jeugd. Aanrijding. Vorige week Vrijdag had op de Rijks, weg, ter hoogte van de Kruisdijk, een aanrijding plaats tussen twee vracht auto's, die in de richting Breskens re den. De aanrijdende vrachtauto, die wilde passeren, werd bestuurd door de heer R. v. d. N. uit Sluis en de andere auto door de heer J. M. W. uit Rotter dam. Een der auto's werd ernstig be schadigd. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Breskens Toneelavond Volksonderwijs. De afdeling Volksonderwijs „Bres kens' organiseert op Vrijdag 13 Januari a.s. haar jaarlijkse feestavond voor de leden. De plaatselijke toneelvereniging Thalia" verleent hieraan haar mede werking. „Goede wijn behoeft geen krans" mogen we gerust zeggen. We wekken dus alle leden op om op deze avond, die door hen gratis bezocht kan worden, niet te ontbreken. Het, doel van deze avond is tevens geld bijeen te brengen om de kosten er van te dekken, terwijl het batig slot gestort wordt in de kas, waaruit het vervoer van de schoolkinderen van Nieuwe Sluis wordt betaald. Daartoe wil het bestuur een verloting organise ren waarvoor het een beroep wil doen op de ingezetenen. Het programma voor deze avond kunt U lezen in de adver tentie voorkomende in dit nummer. We rekenen op Uw aller komst. Ontspanningsavond voetbalvereniging Op Zaterdag 28 Jan. a.s. houdt de voetbalvereniging „Breskens" haar jaar lijkse ontspanningsavond voor haar le den en donateurs in het Gem. ontspan- ningslokaal. De avond zal verzorgd wor den door de plaatselijke accordeon club „The Sarino's," welke met een ge heel nieuw programma voor de dag zullen komen hebben en houden maar in en U ook. vader, dan rijden we naar Idadorp. Dat ligt tenminste hoger." De oude boer schudde het hoofd. ,„Ik blijf," antwoordde hij. „Als het water komt. kunnen we altijd nog naar boven gaan." Harm stak zijn handen in de zijde en keek zijn vader aan. „U woont hier nu al zo lang in de polder en U ziet het ge vaar nog niet in, als de polder onder loopt? Dan is de enige redding nog de nok van liet dak. Als die tenminste nog droog blijft. Kom, pak Je spullen bij el kaar en laten we wegrijden. Voor het te laat is." Dneh Van Vliet Schudde opnieuw zijn hoofd. „Het zal wel los lopen. Ik ben niet zo bang uitgevallen." Harm haalde zijn schouders op en ging weer naar buiten. Voor alle zeker heid haalde hij zijn auto uit de schuur en peilde de benzinevoorraad. Die was nog voldoende. Hij startte de wagen en deze sloeg meteen aan. De motor was nog niet geheel afgekoeld. Toen keek hij eens naar de lucht, maar die was grauwzwart. De stormwind loeide door de takken van de bomen voor het huis. Bas, de hond. jankte even. Hl] spitste de oren en het leek wel. alsof hij iets hoorde. Harm voelde zich niet gerust. Het liefst was hij maar in de wagen gestapt en weggereden. Maar hij wilde zijn va der niet alleen laten. Somber gestemd liep hij om het huis heen naar de luwte. De voetbalvereniging op reis? Naar men ons van bevriende zijde mededeelde, is de voetbalvereniging „Breskens" in ernstige onderhandelin: om met het aanstaande Paasfeest een reis te gaan maken naar Frankrijk om aldaar in een tournooi deel te nemen. Veel zal echter afhangen, welke presta ties de spelers tijdens de volgende maanden in de competitie leveren. Der halve zal ernstige training van alle spe lers een noodzaak zijn. De voorwaarden waaronder men naar Frankrijk hoopt te gaan zijn zeer gun- stig. Medewerking van de K.N.V.B. zal o.i. nodig zijn, daar de competitie dan nog in volle gang is. Aanrijding, Gistermiddag had in de Dorpsstraat te Breskens een aanrijding plaats, Toen de heer B. met zijn auto ach teruit de Kijkuit wilde uitrijden, raakte hij de heer C. v. d. Velde, met het ge volg, dat deze een schedelbasisfractuur opliep en naar het ziekenhuis te Oost burg moest worden vervoerd. Retranchement En de haas lachte Een groep jagers van Zuidzande en Zuid-Beveland zouden hun geluk be proeven op de landerijen bij Terhof stede. Helaas bleek ook hun, dat niet elk schot een haas betekent. In de hitte van het gevecht met de langoren moet een der jagers een vertwijfeld schot af gevuurd hebben, dat de haas, de molen en een woning ongedeerd liet, doch een jongeling de schrik om het lijf en ha- gel tegen de broek bezorgde. Ook velde dit schot in één slag drie ruiten van een woning. Als bijzonderheid kan ver meld worden, dat op dat moment een kleuter, die in de regel bij het bewuste raam pleegt te zitten, met moeder een wandeling deed. Biljartwedstrijd. Voor de biljartwedstrijd in café De Voldere bestond grote belangstelling. Van de 42 deelnemers behaalde de heer A. Versprille de hoogste serie met 16 caramboles. De verdere uitslag was als volgt: Eerste prijs: W. Nelisse en M. v. Dale. Tweede prijs: Abr. v. d. Woude en L. Scheerens. Derde prijs: Adr. de Visser en Iz. de Smidt. Raadsvergadering De gemeenteraad van Retranchement kwam in voltallige zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Leenhouts. Een voorstel van B. en W. om de ko- lentoeslag aan de minst draagkrachti- gen te verhogen van f 3.60 tot f 4,10 werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Op voorstel van B. en W. werd het ambtenarenreglement gewijzigd, in ver band met het toetreden van de gemeen te tot de intercommunale I.Z.A.-rege ling Zeeland. Ook de salarisverordening voor de op- z'chter van de Centrale Dienst werd ge wijzigd. Afwijzend werd beschikt op een be zwaarschrift van de lieer J. van Boven te Amsterdam betreffende zijn aanslag in de straatbelasting. De verordening op de Vleeskeurings dienst in de kring Sluis werd gewijzigd. Aan de Herv. Gemeente te Retran chement werd voor 1955 een subsidie toegekend van f 5,50 voor de bibliotheek Besloten werd de kasgeldlening van 70 mille te verlengen tot 1 Mei 1956. De begroting voor 1956 werd zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. De cijfers zijn: Gewone dienst in ontvang en uitgaven f 119869.27 met een post voor onvoorzien van f 822. Kapitaal- dienst: f 122729,57 in ontvang en uit gaven. Het bedrag per leerling, als bedoeld in art. 55 bis van de l.o.wet, werd voor 1956 vastgesteld op f 42.39. Bij de rondvraag sprak de Raad zijn ernstig misnoegen uit over de houding waar het stormgeweld niet zo erg hoor baar was. Gespannen tuurde hij in de inktzwarte duisternis en luisterde. In de vert," hoorde hij het geruis van water. Was dat nog bulten de dijk? Of er reeds binnen' Als de buitendijk het begaf, zon de polder binnen enkele minuten geheel blank staan en dan zou er zelfs aan •luchten niet meer te denken zijn. Ten zij men de doodlopende binnendijk zou kunnen bereiken. Doch die lag ook nog laag om een veilige schuilplaats te zitn. Het geruis van het water werd (erker Fn de hond jankte onnieuw en keek zün baas aan. alsof hi1 zeggen wilde: Waarom blijven we nu? Harm zuchtte nogmaals en was toen vast, besloten Met vlugge nassen been de hij naar de keuken en hinnen zei hij' ,Tk hoor het wat°r al! We hebben nog een kleine kans Idadorp te bereiken, als we vlug zijn. Wees rou verstandig, vader hier verzuip je als een rat in de val als ie blijft." „Ik blijf." antwoordde Van Vliet op konnige toon. Harm balde ziln vuisten, doch hield zich in. ..Zeg jij het dan. Jannie!" riep hii idt. ..Het gaat mis. ik voel het!" De vrouw, die ook liever vertrok, keek met een weifelende blik van de zoon naar de vader en van hem weer naar Harm. „Ik geloof, dat Harm gelijk heeft." zei ze eindelijk op zachte toon. „We mogen ons leven niet nodeloos in de waagschaal zetten." .Ga jij dan maar met hem mee." van de douane ten aanzien van de vele vreemdelingen, welke ook in deze tijd van het jaar een bezoek wensen te bren gen aan Retranchement en de overige gemeenten van West Zeeuws-Vlaande- ren. De voorzitter dankte de Raad voor de prettige samenwerking in het afge lopen jaar en wenste alle leden een voorspoedig en gelukkig 1956 toe. Als oudste raadslid dankte de heer Den Hamer (P.v.d.A.) de voorzitter, wethouders en gemeentesecretaris voor de goede verstandhouding en sprak eveneens, namens de Raad, zijn beste wensen uit voor het komende jaar. Aardenburg Tenniskampioenschappen. In de zaal van hotel „De Roode Leeuw" werd de prijsuitreiking gehou den van de kampioenschappen over '55 van de plaatselijke tennisclub „SJEF". De voorzitter, de heer J. M. Paridaen, reikte de prijzen uit. Mej. I. Trapman behaalde bij 't dames-enkelspel de kam pioenstitel en mocht hiervoor een be ker in ontvangst nemen. Kampioen he ren-enkelspel werd de heer M. Bral, die hiermede beslag legde op de wisselbe ker. De verdere kampioenen waren: dames-dubbel, mej. I. Trapman en mej. J. Trapman, heren-dubbel, de heren M. Bral en G. Callaert, gemengd-dubhel: mej. J. Trapman en de heer M. Bral. Na de prijsuitreiking bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Sint Kruis Vergadering paardenfokkers. In het Dorpshuis te Sint Kruis kwa men de leden van de paardenfokkers- vereniging „Rust Roest," die uit geheel W. Z.-Vlaanderen afkomstig zijn, in vergadering bijeen. De heer G. Bonte heette namens de Belangenvereniging St. Kruis de aanwezigen welkom, waar na de voorzitter van „Rust Roest," de heer A. F. J. Temmerman uit Hoofd plaat, de leiding overnam. Door de heer Oomen uit Vught, be stuurslid van het Nederlandse Paarden stamboek, werd de film van de na tionale tentoonstelling te 's-Hertogen- bosch vertoond. Bij de paardenfokkers bestond hiervoor grote belangstelling, temeer omdat de dieren uit eigen streek op deze tentoonstelling een goed figuur hadden geslagen. Na de filmvertoning bleef men nog enige tijd gezellig bijeen, waarbij de plaatselijke muziekvereniging „Elk naar zijn krachten" medewerking verleende. Zuidzande Tragisch overlijden. Zondagmiddag werd de 61-jarige I. L. te Zuidzande, toen hij op de bus stond te wachten, plotseling onwel. Vrijwel onmiddellijk daarna overleed hij. Benoeming. Tot hulpbesteller bij de P.T.T. te Zuidzande werd aagesteld de heer J. Allaart. FILMNIEUWS Zondagavond zal in het Luxor-Theater te Breskens vertoond worden de span nende avonturen-film „De vergeten Pa trouille" met Randolf Scott. Het is een filmverhaal in het Western Genre dat uitblinkt door verantwoorde opbouw en verzorgde karaktertekening. Het verenigt scènes van felle span ning met grootscheepse opwindende actie. Aanvang 6.45 en 9 uur. Voetbal Programma voor Zondag a.s.: KoewachtAardenburg: Ierseke— Hansw. Boys; BreskensRia W.Oost burgClinge; HoofdplaatSluiskil. antwoordde van Vliet, die rustig aan zijn pijp trok. „Ik blijf. Wat moet er met het vee gebeuren, als het water komt?" „Dat kunnen we moeilijk meene men." stelde Harm vast. „Ik heb de beesten losgemaakt en de staldeur staat open. Als het water komt. kunnen ze in ieder geval zelf proberen een droge plaats te zoeken". Van Vliet stond boos op. „De staldeur open? Ben je nu helemaal Moe ten de beesten longontsteking krijgen?" En meteen beende hij de deur uit en liep over het erf naar de stal. gevolgd door Harm. Doch ineens stond hij stil. Want het gemis van het water was op eens veel sterker geworden en aange zwollen tot een donderend geraas. Het kon niet anders, of er was een dijk doorgebroken Harm riep luid: „Jannie!" en greep zijn vader bij de arm. „Vlug, in de wa gen' Misschien hebben we nog een kans de Slaperdijk te bereiken. Jannie. kom dan toch!" Van Vliet, verschrikt door het geluid dat nu klonk als onweerslagen, liet zich eensklaps gewillig naar de gereedstaan de auto brengen en stapte in. Jannie kwam in haast naar buiten gerend. ..Wat is er?" vroeg ze nog, maar Harm greep haar ruw bij de arm en duwde haar achterin de wagen. Terwijl Harm voorin stapte sprong Bas. de hond. hem na. Harm klapte het portier dicht en reed meteen het erf af. Gelijk met de Voor Koewacht is weer een nederlaag te verwachten nu Aardenburg op be zoek komt. De belangrijkste match is wel die tus sen Ierseke en Hansw. Boys. Breskens is het best gediend, als Ierseke verliest, maar zover is het nog niet. We ver wachten eerder ezn zege van de thuis club. Breskens moet van Ria kunnen win nen en ook Clinge zal niet achter wil len komen waarvan Oostburg het slachtoffer wordt. Tenslotte is Sluiskil favoriet tegen Hoofdplaat. Om 12.30 uur speelt Breskens II te gen Axel II. Abe. Stijging tegoed Nutsspaarbank Oostburg PRACHTIG RESULTAAT VOOR NUTSSPAARBANK OOSTBURG. Gedurende 1955 steeg het inleggers kapitaal bij de Nutsspaarbank Oost burg van f 1.848,760,69 tot f 2.232.179,05. Met een inleg van f 1.357.068,68 en een terugbetaling van f 932.299,35 werd er zodoende f 424.769,33 meer gespaard. Op de kaarten der inleggers werd f 49.649,03 aan rente bijgeschreven. Het aantal rekeningen steeg van 1584 tot 1724. Nieuw uitgegeven boekjes 233. INGEZONDEN ANT1-KRUIPKLINKERS. Thans is het eerste schip met anti- kruipklinkers te Breskens aangekomen ter verbetering van de weg Sluis-Heille. Het kruipen of slingeren van de klin kerbestrating is hiermede opgelost. Mogen nu verschillende instanties tot genoemd materiaal overgaan, ter verbe tering van de wegen, zodat het slinge ren van de bestrating spoedig tot het verleden kan worden beschouwd. Wij wensen verder de uitvinder van dit systeem veel succes. S. H. Structuurverbetering, en hoe? In de nu afgelopen herfst is er op de meeste bedrijven veel werk verricht dat het vorige jaar niet kon gebeuren door de toen heersende abnormaal natte toe stand. Men heeft thans zijn volle aan dacht kunnen besteden aan grondbe werking, ontwatering e.d. Vanzelfspre kend zal dit de cultuurtoestand van de landerijen ten goede komen. De factoren die tevens vooral van be lang zijn voor een goede structuur zijn: de aanwezigheid van voldoende organi sche stof. kalk en fosforzuur in de bouwvoor. Voor de toediening van stal mest (organische stof) of kalk is de periode momenteel niet bepaald gun stig. Maar fosforzuur in de vorm van Thomasmeel kunt U thans op alle grond soorten geven. In deze meststof zit trouwens ook kalk dat immers een gun stig effect uitoefent op de structuur. Ook kalizouten kunnen thans toege diend worden. Waar nodig kan dan Thomasmeel met kalizout gemengd in één keer gestrooid worden mits U het mengsel niet dagen laat staan. In de drukke voor jaarsperiode kan de bemes ting dan beperkt blijven tot het geven van een stikstof meststof. BOEKBESPREKING De in de fantasie van de schrijver W. H. van Eemlandt geboren politie commissaris van Hou them is de hoofd figuur van een reeks speurdersromans die inmiddels tot een twaalftal is uitge groeid. De schrijver, die eerst op rijpe leeftijd begon met het schrijven van detective-romans, heeft hierin op bril- lante wijze carrière gemaakt. Elk van zijn romans boeit door de knappe pro bleemstelling en de rustige verteltrant, die bovendien humoristisch en zonder enige holle sensatie is. Wie van spannende politieromans eerste aanrollende golf bereikte hij de weg. Het zou nu een strijd om de snel heid worden: wat sneller zou gaan, het wassende water of de wagen. Met een vaart kwam de golf tegen de wagen op, die even kantelde, doch mteen weer op vier wielen verder reed. Harm trapte de gaspedaal haast door de vloer en bij het kruispunt zag hij meer mensen, die ook gewaarschuwd bleken te zijn. Harm toeterde en sloeg meteen linksaf. „Wat ga je doen?" vroeg Jannie, die over de rug van de voorbank met wijd- opengesperde ogen zat te kijken. „Ik wil toch nog proberen Idadorp te bereiken," zei Harm op grimmige toon. „Lukt dat niet, dan kan ik bij het volgende kruispunt nog altijd proberen de Slaperdijk op te rijden". Na enkele tientallen meters kwam het eerste water over de weg stromen en men zag het jvater snel stijgen. Harm probeerde uit de wagen te halen wat mogelijk was, doch moest steeds vaart inhouden voor de andere vluchtelingen, die of lopende of op de fiets trachtten hoger gelegen gedeelten te bereiken. Bijna was Harm bij het volgende kruis punt en toen zag hij wel. dat Idadorp niet meer bereikt kon worden. Als hij maar eerst rechtsaf kon slaan, dan steeg hij meteen. (Wordt vervolgd).

De Schakel | 1956 | | pagina 2