De avonturen van ie Pluis en Jantje Joppe markt aan zaait. De ene boer meent slimmer te zijn dan zijn buurman. Het zelfde is te zien met de aardappelen. Ik geloof dat wanneer wij zo doorgaan, wij aan onze slimmigheid ten onder zullen gaan. Waarom niet meer aan dacht besteed aan de tarwe, die sinds 1945 eigenlijk door de boeren is ver waarloosd. Waarom niet meer bieten gezaaid, die kan men toch steeds kwijt? Tot slot sprak nog de heer Ir. J. Roest, directeur der Rijkslandbouwwin- terschool te Schoondijke, over het land bouwonderwijs en in zijn kwaliteit yan Inspecteur belast met het Rijkstoezicht op het lager landbouwonderwijs in Z. Vlaanderen. Voorzitter de Bruijne sloot de verga dering met woorden van dank tot de sprekers en de leden voor hun komst. Uitreiking Landsteinerpenningen. Het Rode Kruis, afd. West Zeeuws- Vlaanderen, beleefde vorige week weel een van haar hoogtepunten met be trekking tot, de bloedtransfusiedienst, welke reeds een 7-tal iaren function- neert. De heer J. Mijs, voorzitter van het Rode Kruis in W. Z.-Vlaanderen, opende met een korte toespraak de bij eenkomst, welke in hotel „De Een hoorn" werd gehouden. Hij zeide dat de bloedtransfusiedienst mogelijk is ge worden door grote vrijwillige deelname. De douane- en politieambtenaren wa ren de eersten, die nu 7 jaar geleden hun medewerking gaven. De vrees voor de eerste prik was weldra overwonnen. Thans kan men zeggen dat de bloed transfusiedienst goed opgezet is en wan neer nodig kan er dadelijk geholpen worden. Dr. H. P. de Jong, medisch leider van de transfusiedienst, kreeg hierop het woord. Hij zeide een flink aantal na men op zijn lijst te hebben van donors, aan wie de landsteinerpenning uitge reikt zal worden. Men zou zich af kun nen vragen of een zo massale uitrei king de waarde van de landsteiner penning niet vermindert, doch niets is minder waar, aangezien deze penning- niet wordt verleend voor de een of an dere heldendaad maar als bewijs van grote erkentelijkheid van het Rode Kruis. De vraag naar transfusies wordt steeds groter, daarom is het Rode Kruis dankbaar dat zich steeds meer mensen als donor aanbieden. Dr. de Jong voelde behoefte allen pensoonlijk, mede na mens zijn collega's, dank te brengen De grote waarde van de transfusie is in de loop der jaren duidelijk gebleken. Vele mensenlevens zijn hierdoor gered en bij vele gevallen moeilijkheden voor komen. U weet niet voor wie U geeft en zij weten niet van wie zij ontvangen toch gaat steeds grote dankbaarheid van de patiënten en diens familie uit naar deze naamloze gevers of geefsters. Hierna reikte hij de Iandcteinerpenning uit aan: Mevr. P. M. Girolami-v. d. Heuvel, Oostburg: mevr. C. S. Hoolhorst-van Kampen, Oostburg: mevr. C. Mijs- Sturm, Oostburg: mej. M. Aernoudts, Aardenburg; mej. Chr. Ie Clerck, Aar denburg: mevr. II. C. M. Willemsen-de I.ozanne, IJzendijke. De heren: J Babljn, J. A. Boidln, W. F. C. de Coene, L. H. Fijnaut. J. R. v.d. Laan, C. v. d. Linden, L. P. Masclee, J. W. de Molenaar, A. van Munster, W. de Schrijver, P. I. Simpelaar, Alph. v. d, Veire, II. E. Vis, Iz. Wage en J. Zwemer, allen te Oostburg: J. C. de Groot, G. de Koning, M A. v. d. Voort, allen te Aar denburg: F. Seekles, Breskens; P. M. Baas en J. A. Hennekeij, Retranche- ment, D. Goethals, Schoondijke: E. Haanstra, Sluis: L A. v. Duivendijk en L. Langhout, IJzendijke; J Snoep, Zuid- zande. Na deze uitreiking kondigde voorzit ter Mijs aan, dat een aantal bestuurs leden reeds een 12-tal jaren hun func tie vervullen. Het Rode Kruis heeft ge meend, hen de medaille voor 10-jarige trouwe dienst te moeten uitreiken en wel aan: M. I. Hoste (secretaris): J. M. BUI (penningmeester)J. J. Leenhouts, H. I. Brakman en M. Riemens (chauf feur ambulance). Elk der genoemde functionarissen kreeg nog een persoon lijk woord van de voorzitter alsmede de zlfde en antwoordde: „Als die tram bin nen is. smeer ik 'm en 'k kom niet meer terug. Het wordt me te gek". „Ik kan bet begrijpen," gaf Klaas toe. Toen, ernstiger, „wat denk je er van, Dekker?" De kapitein haalde zjjn schouders op. „Tk wil niet pessimistisch zijn, jong. maar het kon wel eens mislopen. Moet je eens zien, hoe hoog het water al staat en het duurt, nog uren. voordat de springvloed op z'n hoogst is, terwijl de storm met de minuut heviger wordt". Hij haalde een horloge uit zijn vestzak en keek er op. „Als die tram niet heel gauw komt. wacht ik niet langer Ik durf het niet. on mijn verantwoording te nemen". „Hij zal wel zo hier zijn." schreeuwde Klaas boven het stormgeweld uit. „We zün 'm voorbijgereden halverwege ïda- dorn". Hoe staat bet met de dijken?" Nu was het de beurt aan Klaas om de schouders oo te halen. „We zullen c maar bet beste van hopen, maar 'k vrees, dat je wel eens gelijk kon heb ben. Nou, 't beste en behouden over komst". Dlikstra stak ook nog even zijn hand op ten groet en toen liepen de beid" mannen samen langs de waterkant rond het wachthuisje van de tram Aan de uiterste punt. van het eiland konden de mannen al niet meer komen. dank voor het vele wat zij voor het Rode Kruis hebben verricht. Breskens Vrouwenbond. N.V.V. vergaderde. De afd. Breskens van de Vrouwen bond N.V.V. vergaderde Dinsdagavond in het café van dhr. J. v. d. Velde-Keij- mel. Mevr. M. Hensen sprak een ope ningswoord, waarin zij mededeelde, dat de afdeling thans 39 leden telt. Binnen kort hoopt men het 40ste lid in te schrijven. Mevr. M. S. Dijk-Langstraat uit Bier vliet werd welkom geheten als lid van het Centraal bestuur. Medegedeeld werd dat het jubileumgeschenk op 20 Jan. a.s. in Breskens zal arriveren. Ook hier gaat men meeknopen aan het kleed voor het Gouden N.V.V., een geschenk van de Vrouwenbond aan het N.V.V. ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum. Besloten werd met een grote deputa tie deel te nemen aan de Kerstmiddag te Oostburg op 22 December a.s. Vervolgens besprak mevr. Dijk de vele activiteiten welke het N.V.V. i.v.m. het Gouden jaar organiseert. Uitvoerig stond zij stil bij de grote stadionspelen welke te Amsterdam, Groningen, Nij megen en Rotterdam gehouden zullen worden. Ook in de bestuurdersbonden zal het feest zijn. Voor de kinderen is er een filmvoorstelling, terwijl voor de leden een feestavond zal worden gehou den, waar het bekende toneelspel „Door het donker kwam een wonder" gespeeld zal worden. Het jubileumcongres en vele andere zaken werden besproken, zodat men een goed overzicht heeft van alles wat zich rond het 50-jarig bestaan af zal spelen. Tijdens de pauze werd koffie gedron ken, waarna mevr. Dijk een filmstrip over de landdag vertoonde. Dit jaarlijks terugkerende evenement in de Vrou wenbond werd met grote aandacht be keken. Mevr. Hensen sloot de bijeen komst, die zeer gezellig was. Groede Duivententoonstelling Zaterdag en Zondag werd in het café van de heer J. van Haneghem te Groede een duivententoonstelling gehouden, waarvoor grote belangstelling bestond. De uitslag luidde als volgt: OUDE DOFFERS: 1, 6, 7 en 11e prijs P. Buize. 2, 4 P. v. d. Walle. 3 G. Schautteet. 5 A. van Gijs. 8 en Z.E.V. J. van Haneghem. 9 H. v. d. Hemel. 10 Jac. Becu. 12 Joz. v. d. Wege. E.V. D. Morel. OUDE DUIVINNEN: 1, 8 J. van Haneghem. 2 G. Dusar duijn. 3, 7 Jac. Robijn. 4 P. v. d. Walle. 5 J. den Dekker. 6 Iz. Vermeulen. Z.E.V. en E.V. Jac. Becu. JARIGE DOFFERS: 1 G. Schautteet. 2, 7 H. Elfrink. 3 C. de Poorter. 4 en Z.E.V. J. v. d. Broecke. 5. 10 P. Buize. 6 A. Weeda. 8 Iz. Vermeu len. 9 J. Risseeuw. 11 J. Merk. E.V. Jac. Becu. JARIGE DUIVINNEN 1 Jac. Robijn. 2 J. d. Dekker. 3, 6 A. Weeda. 4, 8 J. v. d. Broecke. 5 H. El frink. 7 G. Dusarduijn. 9 en Z.E.V. C. Brakman. E.V. M. Robijn. JONGE DOFFERS: 1, 18. 19 en Z.E.V. P. Buize. 2, 6, 7 Iz. Vermeulen. 3, 20 G. Dusarduijn. 4 Jac. Becu. 5. 15 Ras-v. d. Wege. 8 J. Ver sprille. 9 ,T. DJerk. 10 J. van Hoeve. 11 ,1. van Haneghem. 12 en E.V. A. v. Gijs. 13 A. Weeda. 14 G. Schautteet. 16 D. Aarnoutse. 17 Joz. v. d. Wege. JONGE DUIVINNEN: 1, 6. 9 G. Schautteet. 2 Iz. Vermeulen. 3 P. Buize. 4 Jac. Becu. 5 Jac. v. Hoeve. 7, 11, 16 A. Weeda. 8 P. v. d. Walle. 10 Ras-v. d. Wege. 12 en E.V. L. v. d. Wege. 13 C. Brakman. 14 G. Dusarduijn. 15 J. Ras, Straatweg. 17 C. de Poorter. Z.E.V. Iz. Maas. LATE DOFFER: 1 A. Weeda. LATE DUIVIN1. A. Weeda. KAMPIOEN DOFFER: P. Buize. KAMPIOEN DUIVIN: G. Schautteet. 0 HOKKAMPIOENSCHAP le hokkamploen G. Schautteet 371 punten. 2 P. Buize 398,5 pnt. 3 P. Buize want de zware storm zweepte af en toe een zware golf over de bazaltstenen heen en het zeewater sloeg te pletter op de bestrate landtong. „Laten we maar teruggaan, Douwe en eens gaan kijken hoe de jongens het maken bij de Idapolder. Hier zal het voorlopig wel loslopen". Terwijl de mannen weer in de auto stapten, kwam de tram net aanrijden. In de twee helverlichte wagens zaten ri»chts drie passagiers. En daar had de boot op moeten wachten. Douwe startte en reed weg. Via een andere binnendijk reed men om Ida- dorp heen en bereikte men de buiten dijk om de Idapolder. Daar stond de helft van zijn ploeg. Klaas stapte uit en vroeg aan de voorwerker, hoe de toe stand hier was. Deze maakte hetzelfde hulpeloze gebaar als de kapitein van de veerboot: „Ik weet het niet. Klaas, maar ik vrees het ergste. De dijk zal het wel houden, daar niet van. Maar het. water blijft stijgen. Ik heb een kwartier geleden gepeild. Geen meter meer onder de kruin. En het duurt nog uren. voor het water zijn hoogste stand be-eikt zal hebben". Klaa- knikte begrijpend. „Ik vrees hetzelfde. Als de storm blijft aanhou den. zal voor middernacht het water over de dijk stromen. En wat dan?" (Wordt vervolgd). 367,5 pnt. 4 Iz. Vermeulen 367 pnt. 5 J. van Haneghem 366.3)4 pnt. 6 H. El frink 365,5 pnt. 7 Jac. Robijn 365 pnt. 8 P. v. di Walle 363,5 pnt. 9 Iz. Vermeu len 362,5 pnt. 10 A. Weeda 362,5 pnt. Plaatselijke afd. Bond ouden v. dagen. Tijdens een Woensdag j.l. in het Ge meentehuls te Groede gehouden verga dering, werd een plaatselijke afdeling opgericht van de Algemene Bond van ouden van dagen. Van de afd. Bre'kens waren aanwe zig de voorzitter en secretaris, n.l. de heren C. de Kruijter en J. J. Ritico. De heer De Kruijter sprak een ope ningswoord, waarbij hij speciaal welkom heette burgemeester Everaars en echt genote, alsmede het raadslid, de heer J. Vermeulen. Vervolgens verstrekte hij alle gewenste inlichtingen omtrent doel en streven van de Bond en wat tot nu toe reeds bereikt is. Ook de Burgemeester voerde het woord, waarbij hij speciaal de vele aan wezige dames verwelkomde. Er gaven zich 76 leden op, waarbij het bestuur als volgt werd samenge steld: Iz. Haartsen, voorzitter; H. van Peenen, secretaris; H. Meulendijk, pen ningmeester ;Iz. Verpoorten, M. Elfrink, Jac. van Roo, leden. Op verzoek van de heer De Kruijter nam de Burgemeester de benoeming van ere-voorzitter aan. Tijdens deze vergadering werden alle aanwezigen op koffie getracteerd. Toneeluitvoering De traditie getrouw geeft de Toneel vereniging van Groede ook dit jaar op 2e en 3e Kerstdag weer een uitvoering in zaal Beun. Opgevoerd wordt het to neelstuk in 3 bedrijven van Christien van Bommel-Kouw en Henk Bakker „Jong zijn we maar eenmaal". Dit stuk zal voor deze vereniging te vens gelden als concoursnummer 1955- 1956. Daar het niet mogelijk was voor de jury om op de Kerstdagen aanwezig te zijn, zal het optreden voor dit con cours op nader te bepalen datum plaats vinden. (Zie voor overige bijzonderhe den de advertentie in dit blad). Nieuwvliet Ernstig ongeluk. Zaterdagmorgen brak tijdens het dorsen bij de landbouwer A. V. te Nieuw vliet een drijfriem van de dorsma chine. De heer P. K. uit Nieuwvliet, die bij het dorsen behulpzaam was, kreeg deze drijfriem op zo noodlottige wijze tegen het hoofd, dat hij in zorgwek kende toestand naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd moest worden. Inzameling ten bate van het Vluchtelingen fonds. Bij de sleutelactie voor het vluchte- lingenfonds werd in de gemeenten Groede en Nieuwvliet in totaal 150 kg. aan oude sleutels opgehaald. Schoondijke Benoemingen Tot klerk ter gemeente-secretarie te Schoondijke is benoemd mej. J. J. Leen houts, ambtenares ter secretarie te Baarn. De heer C. J. Musson, adjunct-com mies ter secretarie te Schoondijke werd bevorderd tot commie?, tevens chef, ter wijl de heer F. Versprille, klerk ter sec retarie, werd bevorderd tot adjunct commies. Ned. Hero. Kerk. Aangenomen het beroep naar Schoon dijke: P. A. L. Brinkman te Purmerland. Biervliet Uitvoering Vrouwenbond N.V.V. Zaterdagavond gaf de Vrouwenbond N.V.V.. afd. Biervliet, een zeer geslaag de uitvoering in café van de Sande te Biervliet. De presidente, mevr. M. S. Dijk-Lang straat, sprak een kort openingswoord, waarin zij districtbestuurder C. Hoek uit Goes en de voorzitter en secretaris van de Bestuurdershond West Zeeuws- Vlaanderen hartelijk welkom heette Jammer genoeg was burgemeester A. P- Kostense wegens huiselijke omstandig heden verhinderd de avond bij te wo nen. Wel aanwezig waren een aantal 15 Pietje liet van schrik ineens het inkt potje los. Pats! zei het propvolle potje en vloog met een klap midden in Jantjes gezicht, waar het op z'n neus bleef zit ten. Een stroom van inkt verspreidde zich over Jantjes gezicht, over zijn mooie stippeldas en over z'n kiel. „Boe hoe!" huilde Jantje, die nu al klap pen voelde, die hij van z'n vader krij gen zou. besturen uit omliggende gemeenten van afd. van de Vrouwenbond, alsmede ver schillende afdelingsbestuurders. De heer C. Hoek sprak een propagan distisch woord waarin hij terugdacht aan de tijd, toen hij als jong N.V.V.- bestuurder in Biervliet trachtte iets ge daan te krijgen voor de vele werklozen. Hij schetste de veranderde tijden en dacht dankbaar aan het vele werk dat de afdelingen van de Vrouwenbonden in het belang der vakbeweging in het algemeen doen. Zij is een onmisbare schakel geworden in de binding tussen leiding en leden. De heer Hoek ischetste de weg die men gezamenlijk moet gaan en besloot zijn toespraak met een op wekkend woord niet te versagen en steeds bereid te zijn om mee te doen. De arheiderstoneelvereniging uit Oost burg bracht hierna het toneelspel: „Ik geef je nog drie maanden" van Maarten van Vught voor het voetlicht. Het stuk werd goed vertolkt. De zeer moeilijke gedeelten hierin werden sterk gespeeld. Tijdens de pauze was er een grote ver loting, die flink wat geld naar de kas deed vloeien. Tenslotte nog een gezellig bal, dat tot in de kleine uurtjes duurde. Aardenburg Gevaarlijke vondst. Bij het graven van een kuil voor de aanleg van centrale verwarming in het perceel Markt 21 te Aardenburg, werd in de tuin een niet ontplofte granaat ontdekt van ongeveer een meter lengte. De werkzaamheden werden stop gezet en de opruimingsdienst werd gewaar schuwd. Sluis Kerstverlichting Evenals vorig jaar hebben verschil lende buurtcomité's in Sluis besloten ook dit jaar weer een kerstverlichting aan te brengen, n.l. op de Markt, in de Oude Kerkstraat en langs de kade. Vorig jaar gaf dit in Sluis een fleurig aanzien en ook dit jaar hoopt men de bezoekers op een gezellig verlichte stad te onthalen. Burgerlijke Stand Gemeente GROEDE over de maand November 1955 GEBOREN: Geen. OVERLEDEN: Geen. GEHUWD: 17, Izaak Jacob v. d. Lijcke, 25 j., wonende te Axel en Catholijntje Suzanna Janssen, 22 j., wonende te Groede. INGEKOMEN: 2, N. Brugge, echtg. van Leenhouts, van Schoondijke naar A 272; 3. E. J. Risseeuw, echtg. van van Kerk- voort. van Oostburg naar A 236a; 19, J. Adriaans, van Loosdrecht naar A 267 23, J. Blaakman, van Oostburg naar O 20924, P. de Reu en echtg., v. Schoon dijke naar O 201. VERTROKKEN: 1, E. F. van den He mel, van A 308 naar Zele (B.)1, A. Th. van den Hemel, van A 308 naar Breda; 1, Th. F. van den Hemel, van A 308 naar E :eda; 15, J. Nieuwenhuise, van W 75 naar Bergen op Zoom; 17, P. C. Hofman en gezin, van A 234d naar Vrouwenpolder; 17, C. S. Janssen, echtg. v. van der Lijcke, van A 108 naar Axel. GEMEENTE OOSTBURG over de maand November 1955 GEBOORTEN: 2, Marc Menno, zn. van J. M. Paridaen en van J. M. H. Nauta te Oostburg; 9, Cornelis Petrus, zn. van F. H. van de Velde en van M. Stokx te Groede; 17. Johanna, d. van J. Neels en van J. C. Simon te Oostburg; 17, Sjouke Johannes, zn. van J. Huisman en van M. S. Verhage te Groede; 19, Martina Irma, d. van J. J. de Caluwé en van M. C. Bouman te Groede; 22, Johannes Edemondus Marie, zn. van E. J. de Smit en van R. L. de Wever te IJzendijke; 23, Marianne Alida Johanna, d. vanW. Bunschoten en van J. Drost te Oost burg. HUWELIJKEN: 3, Jan van Kerkvoort, 28 j. te Groede en E. J. Risseeuw, 25 j. te Oostburg 5, Joseph Ludovicus van de Voorde, 25 j. te Clinge en Luiga An na Girolami, 22 j. te Oostburg; 10, Gu?taaf Octaaf Mercy, 27 j. en Maria De onderwijzer kwam verwoed aan stuiven en zette ze allebei in de hoek. Om twaalf uur was het schoolblij ven Snikkend zaten ze bij elkaar in het lege lokaal. „Vin-jij wat aan die akelige school?" zei Pietje; „altijd werken en nog straf toe! Ik ga een wereldreis ma ken, en jij?" - „Ik ga mee!" zei Jantje, die aan de boterhammen met kaas dacht.

De Schakel | 1955 | | pagina 2