«RILLEN CEKES fsel Nieuws DE OUDE STRIJD De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 10e Jaargang Nummer 567 Vrijdag 9 DEC. 19S5 Drukkeri-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpssiraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprij» f 1,10 per kwartaalfranco per post f 1,25 Prijs der advertentiën 1 0 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra. De mythologie zegt ons, dat Ceres, dochter van Saturnus haar pupil Trip- tolemus, zoon van koning Celeus van Eleusis, uitzond om het koren over de ganse aarde te verbreiden. Zij wordt beschouwd als de godin van de oogst, van de landbouw. Het is als het ware vanzelfsprekend geworden, dat vele verenigingen, die zich op landbouwgebied bewegen of uit landbouwkringen voortgekomen zijn, de naam Ceres als naam voor hun ver enigingen hebben gekozen. Dat is ook het geval met de West Zeeuws-Vlaamse Vereniging van „gediplomeerde leerlin gen van de cursussen in landbouwhuis- houdkunde of een huishoudschool en van andere plattelandsvrouwen". De West Zeeuws-Vlaamse Ceres is een zeer actieve vereniging. In de vele jaren, die zij reeds bestaat, heeft zij bij voortduring van een grote daadkracht blijk gegeven. Veel doet zij voor de ont wikkeling en voor de ontspanning van haar leden. Zij geeft reeds enkele jaren een keurig verzorgd .verenigingsblad uit, een blad, dat door zijn verscheiden heid van onderwerpen steeds zeer le zenswaardig is. Ceres organiseert voorts legio lezingen en cursussen op huishou delijk gebied, cursussen voor de fijne keuken, in handwerken, in pitriet en raffia, enz. enz. Zij houdt cursussen in de moderne talen, in frans en in engels, in spraakleer. Het terrein, dat zij als arbeidsveld gekozen heeft en haar drang om scheppend werk te verrichten, schijnt onuitputtelijk te zijn. Door haar vele excursies, zowel in het binnenland als over de landsgrenzen doen de leden veel ervaring op, worden gewaar de ver houdingen op maatschappelijk- en op cultureel gebied elders. Uitwisseling der leden, ook met het buitenland, o.a. met Frankrijk en met Engeland versterkt de band met soortgelijke verenigingen. De vereniging Ceres telt haar leden in alle gemeenten van onze streek. Een goed idee is het van haar om haar ver gaderingen in de verscheidene gemeen ten van West Zeeuws-Vlaanderen te houden. Er wordt dan van die gelegen heid gebruik gemaakt om bedrijven of instellingen te bezoeken, waartoe men anders niet zo gemakkelijk overgaat. Bleven tot dusverre de activiteiten van Ceres beperkt - in het algemeen - tot de kring harer leden, de laatste tijd is hierin verandering gekomen. Met grote voortvarendheid legt het bestuur zich toe om in elke gemeente van onze streek een diepvriesinrichting te heb ben. Zij heeft hiervan voor ons land de primeur. De eerste diepvriesinrichting kwam enige tijd geleden te Oostburg tot stand. Er werd gestart met onge veer 30 boxen, waarin de etenswaren, afgekoeld tot circa 18 graden onder nul bewaard kunnen worden en hun vita minen behouden. Een uitkomst voor de huisvrouw; inmaken, inleggen of wec ken van groenten, fruit en vleeswaren behoren nu tot het verleden. De diep vriesinrichting van Oostburg, van het begin af reeds zo'n succes geworden, vond reeds navolging in enkele andere gemeenten. Cadzand, Sint Kruis en Aardenburg, de inrichtingen daar zijn reeds in werking. Schoondijke, Groede Feuilleton Een verhaal van de water vloed op een Z.-H. eiland, door HENK VAN HEESWIJK 18 De architect maakte bestek en teke ningen voor de aanbesteding en de ad vertentie werd opgegeven. Dat was op Vrijdag 30e Januari. De aanbesteding zou half Februari plaats vinden. Begin Maart zou dan met de bouw begonnen kunnen worden, althans, als het weer gunstig was. Dat zou een paar maanden duren. Wel, met een beetje geluk, zou den ze begin Juni kunnen trouwen. Maar de mens wikt, God beschikt. Klaas van der Waal stond de 31e Jan. 's morgens als gewoonlijk om zes uur op en waste zich. Terwijl hij zich verder kleedde, zette hij de radio aan en hoor de, dat er storm verwacht werd. Hij fronste de wenkbrauwen en zocht zijn almanak. Was het vannacht geen spring vloed? uan kon er wel eens rekening gehouden moeten worden met bar hoog water. Hij moest vooraf maar eens een tochtje langs de buitendijken gaan ma ken. Voorkomen was in ieder geval be ter dan genezen. ,/®e ^rillemaefter" OOSTBURG en Breskens zullen dra dat voorbeeld volgen. Het zijn evenementen voor onze streek, waarvan de mogelijkheden nog lang niet zijn uitgeput. In het buiten land, o.a. in Denemarken, is men op dit gebied reeds heel ver. In vele gemeen ten, ook in dorpen heeft men daar diepvriesinrichtingen, waar heel veel huisgezinnen dankbaar gebruik van maken. De Ceres-diepvriesinrichtingen, het zijn allen baanbrekers. Het idee heeft in onze streek en in alle gemeenten, nu ingang gevonden. Het zal zeker uitbrei ding en navolging vinden, indien men bedenkt dat nog zo veel Zeeuws-Vlaam se gezinnen in noodwoningen gehuis vest zijn. Noodwoningen, waarin het voor moeder-de-vrouw, wegens gemis aan geschikte bewaar, en opberggele- genheid steeds zo'n grote toer blijft de etenswaren vers te houden. Burgerlijke Stand GEMEENTE SCHOONDIJKE over de maand October 1955. GEBOORTEN: 29, Annalies Eliza Maria, d. van A. de Wever en van E. de Ruijs- scher. HUWELIJKEN: 20, J. Leenhouts, 26 j., wonende te Groede en N. Brugge, 20 jr., wonende te Schoondijke; 27, I. J. Ris- seeuw, 29 j., wonende te Oostburg en S. F. Risseeuw, 25 j., wonende te Schoon dijke. OVERLIJDEN: Geen. INGEKOMEN: 1, I. Guiran, van Oost burg naar W 84; 6-, C. Neve, van IJzen- dijke naar Losserstr. 6; 6, M. W. van Voorenberghe, van IJzendijke naar Los serstr. 6; 25, F. L. Tellier, van Oostburg naar W 9328, A. A. Kotvis, van 's-Gra- venhage naar W 100; 29, H. Wage, van Oostburg naar W 39. VERTROKKEN: 10, J. J. Versprille, van W 14 naar Oostburg 18, B. P. de Hullu, van Willemsweg lij naar Oostkapelle; 21, C. D. de Regt, van Lange Heerenstr. 29 naar Rotterdam; 31, A. C. Quist, van Pr. Beatrixstr. 61 naar Rotterdam. GEMEENTE OOSTBURG over de maand October 1955 GEBOORTEN: 2, Elizabeth, d. van J. de Bruijne en van E. T. van As, wonende te Oostburg 4, Celina Mathilda Zulma, d. van H. H. Verweij en van G. M. Kalle, wonende te Oostburg; 3, Linda Janet Julia, d. van J. Wairissal en van R. Na- wierdja, wonende te Groede; 5, Patrick Eduard, zn. van V. P. Haers en van E. M. van Hecke, wonende te Oostburg; 8. Amelia Pieternella Maria, d. van R. Matthijs en van J. C. van Steen, wo nende te Oostburg; 11, Zet Dominggus, zn. van M. Salhuteru en van C. Latu- putty, wonende te Groede; 11, Maximi- liaan Simon, zn. van J. J. Parera en van M. J. Sitanija, wonende te Groede; 13, Marcellus Henricus Maria, zn. van L. C. G. v. d. Ven en van M. H. v. d. Bilt, wo nende te Oostburg; 15, Theo Petrus, zn. HOOFDSTUK XI. Het voorspel. Langs de buitendijk van het eiland, dicht bij de Rijkshaven, fietste Klaas van der Waal, langzaam optornend te gen de steeds krachtiger wordende wind. Hij monsterde nauwkeurig de buitenkant en stapte van tijd tot tijd even af om een bepaalde plek nauw keuriger te bekijken. Ja, vooral hier, bij de haven zou de kracht van het water komen. Enfin, ze hadden het altijd gehouden, het moest gek gaan, als ze nu bezweken. Toch maar goed, dat hij nog even hier langs fietste. Volgende week maar eens be ginnen met de buitendijk meter voor meter nauwkeurig te controleren. Met de hele ploeg. Dat was wel het beste. Tegen tien uur kwam hij bij zijn ploeg, die al druk bezig was waar ze de vorige dag het werk hadden gestaakt. Hij groette en zei: „Stop hier maar voor vandaag, jongens en pak je boeltje in. We moeten naar de haven. Ik zcu zeggen: er zit een kleine zwakke plek in de dijk en vannacht komt er spring vloed, terwijl er ook storm verwacht wordt. Ik zal even naar het magazijn gaan en een paar wagens zand laten komen, met wat keien. Jullie zullen er vanmiddag een uurtje aan vast moeten knopen, want dat redden we niet voor half één". van W. A. van Waes en van E. A. Moens, wonende te Aardenburg; 17, Pieter Ma- rinus, zn. van M. J. de Back en van M. G. Witterick, wonende te Oostburg; 17, Leopold Camiel, zn. van G. P. Verpraet en van B. H. Heetesoone, wonende te Aardenburg; 21, Jan Adriaan, zn. van J. A. Roest en van J. Kok, wonende te Breskens; 21, Helena, d. van A. A. J. van Plijfte en van H. J. Nauta, wonende te Oostburg; 23, Martina Janna, d. van W. A. Bruggemans en van.G. M. Wijna, wonende te Schoondijke; 24, Arend Ge rard, zn. van A. de Jonge en van E. v.d. Broecke, wonende te Biervliet; 27, Esther Astrid Desirée, d. van L. Wijk en van C. W. Böck, wonende te Etten. HUWELIJKEN: 13, Jan Temmerman, 21 j., wonende te Oostburg en Christina I. M. Pielaet, 18 j., wonende te IJzen dijke; 27, Jacob Johannes van Houte, 26 j., wonende te Cadzand en Catharina Jacoba Janneke Riemens, 22 j., wonen de te Oostburg. OVERLIJDEN: 7, Dina Dierx, 74 j., echtgenote van Izaak de Lijzer, wonen de te Aardenburg; 9, Johannes de Mar- telaere, 81 j., echtgenoot van M. Th. Rijckaert, wonende te Breskens; 15, Willem Jacob Moelker, 59 j., wonende te Breskens; 16, Elizabeth Verduijn, 53 j., echtgenote van W. Roos, wonende te Bmkens; 28, Maria Masseilje, 49 j., echtgenote van I. A. Lanse, wonende te Oostburg. Breskens Raadsvergadering De raad der gemeente Breskens kwam vorige week Donderdag in vergadering bijeen. Bij het punt Ziektekostenvoorziening Ambtenaren betreffende aansluiting bij de I.Z.A., welke in een vorige vergade ring werd verdaagd, komt de heer van der Hooft met een motie om een afwij kende regeling in het leven te roepen, welke zowel voor het hogere als voor het lagere personeel bevredigend zal zijn. De heer Goethals spreekt zich uit tegen het voorstel van B. en W. tot toetreding tot de I.Z.A. omdat de ambtenaren be neden de loongrens van f 6000,- er niet mee gebaat zijn. De voorz. verdedigt hierna het voorstel van B. en W. Het voorstel van B. en W., hiema in stem ming gebracht, wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen de heren van der Hooft, Vermeulen, <^e Jonge en Goethals en Mw. Niermans-Gossije. Besloten wordt tot het leggen van riolering in het gedeelte Weijkmanlaan van de Ph. van Kleefstraat tot de Pr. Julianastraat, het maken van een brandput op het terrein achter de nieuwgebouwde kleuterschool, terwijl tevens in principe besloten werd tot het leggen van trottoirs aan de le, 2e en 3e Zandstraat en aan de Scheldestraat. Aan het Ingenieursbureau van Hasselt De voorwerker knikte en zei, dat daar geen bezwaar tegen was. De mannen stapten op hun fietsen en reden naar de haven, terwijl Klaas naar het ma gazijn ging. Een uur later was er een vrachtauto met zand en bazaltstenen op de plek, waar de arbeiders al aan de slag getogen waren. De voorwerker bracht verslag uit: „Het zal wel mee vallen; met een paar uurtjes zijn we klaar". Klaas knikte en bleef even kijken naar het lossen van de wagen. Daarna reed hij mee terug en belde in het kan toor zijn chef op. Daarmee had hij een lang gesprek en het resultaat was, dat hij toestemming kreeg om alle dijkwer kers voor de komende nacht te consig neren gereed te zijn. „Security first" had de chef gezegd. Die paar centen extra komen we ook wel weer over heen, dat zal ik wel verantwoorden. Klaas gaf in de loop van de middag de orders door aan de andere opzich ters en gaf zijn eigen ploeg de opdracht om in de komende avond en nacht thuis te blijven en gereed te zijn om bij het eerste alarm onmiddellijk uit te rukken. Om half vijf reed hij eindelijk naar huis, moe en hongerig. Hij had met Joke afgesproken naar Rotterdam te gaan om er te winkelen, maar daarvan kon nu niets meer komen. Daarvoor was het al te laat geworden. Hij zou en de Koning zal opdracht gegeven wor den de daartoe nodige plannen te ma ken. Een voorstel van de Stichting Bevor dering en Exploitatie R.K. Vlasserscho- len in Z.-Vlaanderen om subsidie werd afgewezen. De rekening-courantovereenkomst met de Bank voor Ned. Gemeenten wordt verlengd, waardoor het mogelijk zal zijn, dat ook in 1956 de gemeente gelden in rekening-courant bij voornoemde Bank zal kunnen opnemen tot een maximum van f 75.000,-. Hiema komt de gemeen te-begroting en de Vismijnbegroting voor 1956 aan de orde. Namens de P.v.d.A.-fractie houdt de heer van dei- Hooft algemene beschouwingen, waarbij hij o.m. wijst op de betekenis van het Delta-plan voor W. Z.-Vlaanderen, de stichting van een B.L.O.School voor W. Z.-Vlaanderen, het treffen van een in tercommunale regeling tot het ophalen van huisvuil, de aanleg van een sport terrein en de positie van de visserij. Omtrent de 3 eerste onderwerpen stelt de heer van der Hooft de Raad moties voor, welke nader aan de orde komen. De heer de Feijter houdt hiema alge mene beschouwingen namens de Prot. Christelijke fractie. Hij wijst hierbij op het extra-bouwvolume, dat nodig zal zijn, indien de barakken aan de Boule vard en de Scheldekade afgebroken zul len worden en i.v.m. de te verwachten sanering van noodwoningen in het Noodplan i.v.m. het te stichten centrum voor bejaardenzorg. De plannen van Rijkswaterstaat tot verbetering der oeververdediging acht hij funest voor de recreatie-mogelijkheden in Breskens, terwijl hij in de mogelijke verplaatsing van de veerhaven geen blijvende oplos sing van het vervoers- en verkeerspro bleem ziet. Hij stelt voor bij de regering aan te dringen op afsluiting der Wester- schelde, waarin grote mogelijkheden schuilen voor ontwikkeling van indus trie, terwijl ook het watertourisme hier mee gebaat zal zijn. Wat de positie van de visserij betreft vraagt hij zich af, waarom de Breskense vissers nog niet begonnen zijn met de aanschaffing van grotere schepen. Hierna worden beide sprekers door de voorz. en de beide wethouders op de door hun naar voren gebrachte onder werpen beantwoord. De motie van de heer van der Hooft tot het doen opmaken van een sociaal-, economisch- en cultureel rapport over de betekenis van het Delta-plan voor W. Z.-Vlaanderen wordt aangenomen, terwijl zijn motie tot bevordering van de plannen om te komen tot een B.L.O. School voor W. Z.-Vlaanderen wordt verworpen, als doorkruisend de op dit gebied reeds gevoerde besprekingen. Zijn derde motie tot bevordering van een intercommunale regeling i.z. het op halen van huisvuil wordt door hem in getrokken. Hierna wordt de gemeentebegroting artikelsgewijs besproken, waarbij o.m. door de heer van der Hooft aandacht wordt gewijd aan het doorlichten van het gemeente-personeel en het bevol kingsonderzoek in het algemeen, terwijl Mw. Niermanis-Gossije aandacht wijdt aan de werkzaamheden van de school- artsendienst en het aanbrengen van een nieuwe wijzerplaat op de toren der N.H. kerk. Een voorstel van de heer van der Hooft tot subsidiëring der verschil lende „thuisfronten" wordt aangeno- straks nog wel even in Munnikenoord aangaan. Ze zou het wel begrijpen. Dienst is dienst en dat gaat tenslotte voor alles. Nadat Klaas gegeten en zich gewas sen had, trok hij een ander overhemd aan, maar bleef in werkkleren. Zijn schoonzuster verwonderde zich hier over. „Moet je nog aan het werk?" Hij knikte. „Luister maar eens naar het weer. Er komt een zware storm en bovendien is er vannacht springvloed. Voor alle zekerheid gaan we vannacht naar de dijk. Je kunt nooit weten. Er wordt abnormaal hoog water verwacht" Goed vijf uur reed hij weer weg en sloeg de richting in van Munnikenoord. Ellendig, dat je met zo'n storm op de fiets haast niet vooruit kwam. Hij moect toch nodig een motor kopen; zo was het geen doen meer. In Munnikenoord reed hij langs de bank en zag Dijkstra bezig met het was sen van zijn wagen. Even stapte Klaas af. Dijkstra keek op en lachte. „Ha, Klaas, moet je niet uit?" De aangesprokene schudde zijn hoofd. „Ik vrees, dat er vannacht werk aan de winkel is, Douwe; hoog water en storm. We zullen op de dijk moeten zijn. Neem me niet kwalijk, maar ik moet nog naar het magazijn de voorraden inspecteren. En dan weer naar de ha ven. En op de fiets schiet je zo slecht op in deze storm".

De Schakel | 1955 | | pagina 1