herkenbaar ai liet raambiljet. De avonturen van Pietje Pluis en Jantje Joppe gaan, gedurende de ziekte van de ont vanger-secretaris, ook na 1 December, nog enige tijd te blijven. Dit aanbod werd bijzonder op prijs gesteld en als blijk van waardering hiervoor zegde de raad toe, vanaf 1 December aan West dorp dezelfde salariëring te verlenen als die, welke hij te Biervliet zal genieten. De voorzitter deelde voorts nog mede, dat Biervliet haar medewerking ver leende door accoord te gaan met het voorstel van Westdorp. Burgemeester Verbrugge zei het ten zeerste te spijten, dat de heer Westdorp Waterlandkerkje gaat verlaten. De riolering kan in het kader van de D. A. W. C. uitgevoerd worden, blijkens een schrijven van deze dienst, werd de gemeente geadviseerd een volledig rio leringsplan bestekklaar te laten maken door het Ingenieursbureau Van Hasselt De Koning en de kosten hiervan door de gemeente te doen voorschieten. Wan neer de rioleringswerken uitgevoerd zou den kunnen worden, is niet bekend, om dat een en ander afhangt van de werk gelegenheid in de gemeente. Besloten werd de gewenste plannen door genoemd bureau op te laten maken. De motie van de gemeente St. Jan' steen inzake de gasvoorziening van Zeeuws-Vlaanderen werd voor kennis geving aangenomen. Ingevolge de wens van de raad heeft de Z.V.TM. gedurende enige tijd haar busdienst IJzendijke-Oostburg om het dorp geleid. Uit veiligheids- en verkeers technische overwegingen bleek deze route niet gehandhaafd te kunnen blijven, zodat de Z.V.T.M. er weer toe over ging de bussen via de kom van de gemeente Waterlandkerkje te leiden De raadsleden, met uitzondering van dhr. de Kramer, legden zich hierbij neer. Wegens het a.s. vertrek van dhr. Westdorp is het noodzakelijk op korte termiin in de vacature te voorzien. In het algemeen gingen de gedachten uit om sollicitanten op te roepen voor de functie van administratieve kracht, bij voorkeur vrouwelijk. Teneinde dhr. Hoekrtra in staat te stellen de seereta ris-ontvanger tijdelijk te vervangen, werd hij met algem. stemmen tijdelijk in beide functies benoemd, alsmede tot onbezoldigd ambtenaar van de burgerl. stand Nog geen beslissing werd geno men op het voorstel van B. en W. de aanvang van het schooljaar van de o.l school te verzetten van 1 April op 1 Sept. Gevreesd wordt dat hierin moge lijk nadelen schuilen voor de kleuter school Een nauwkeurig onderzoek zal worden ingesteld. Oostburg Raadsvergadering. Tijdens de vergadering welke Woens dagavond door de raad van Oostburg gehouden werd, oefende dhr. van Kam pen ernstige critlek uit op het onthou den van goedkeuring tot de bouw van het nieuwe raadhuis Spr. schetste de toestand der behuizing van de gemeen telijke diensten als onhoudbaar en gaf in overweging, namens de raad een mo tietie aan G.S. te zenden, waarin de te leurstelling over het uitblijven der bouwvergunning tot uitdrukking wordt gebracht. De voorz. zei, dat van de bouw van het gemeentehuis vooralsnog niet veel zal kunnen komen, omdat het ver strekken van vergunning afhankelijk wordt gesteld van een sluitende begro ting, in welke begroting de bouw zal passen. Het is een ieder bekend, dat Oostburg gezien de kleine bijdrage per inwoner uit het gemeentefonds en de hoge verplichtingen die Oosthurg heeft als gevolg van de functie als centrum gemeente fhierby dacht de voorz. aan de enorme bedragen die gemoeid zijn met het onderwijs, n 1. het Lyceum, am bachtsschool enz.l en de grote bedra gen. die de wederopbouw van de ge meente vergen, waarvan alleen de ren telast ruim f 40.00(1, laarlijks bedraagt. Dhr Leenhouts gaf als zijn mening, dat wanneer indertijd het advies van de commissie inzake de bouw van bet raadhuis was gevolgd, men thans zeker aan het bouwen zou zijn. Het advies luidde o.m. het schvappen van het po litiebureau en -woningen en het "chrap- pen van de vleugel enz., waardoor ont- spaarduit.ies ruim voldoende waren om een eenvoudig huisle te laten bouwen en het te bemeubelen Een architect werd ill de arm genomen en deze ont wierp een tekening. Na enkele kleine wijzigingen gingen Klaas en Joke er mee accoord en de lanee weg van ver gunningen werd begonnen. De bouw grond wed gekocht, en een paar malen in de week ging het Jonge paar naar Rotterdam om inkopen te doen voor de inrichting van hun huisle. Het ging allemaal vrli vlug en eind Januari deelde de architect, mede, dat waarschHnllIk in het begin van Fe bruari de aanbesteding plaats zou kun nen hebben. Weliswaar zouden ze dan niet in het voorjaar kunnen trouwen, maar in de voorzomer kon het huis toch gereed ziin en wat betekenden tenslotte die mar maanden, met het vooruitzicht, dat het geluk hun wachtte. Vader van Vliet was van ziin aanvan kelijke beslissing, om ziin toestemming aan dit huweliik te onthouden, terug gekomen. Hij had bezoek gehad van de ouderlingen, die od de hoogte waren gekomen van het huiselijke conflict en deze hadden bereikt., dat van Vliet zijn toestemming toch zou geven. Het was immers toch niet meer tegen te hou den? Als die meld eenmaal wat in haar hoofd had gezet, kreeg je het er met geen tractor meer uit. Zodat ook deze moeilijkheid opgelost was eigening van het perceel van de fam. van Cruijningen en Erasmus achter wege had kunnen blijven). De voorz. meende dat hierdoor inderdaad bezui nigingen zouden zijn verkregen van en kele tienduizenden guldens, maar dat dit niets maakte op het geheel. Tot slot werd besloten zich om bespoediging tot G.S. te richten in een desbetreffend ge motiveerd schrijven. De Stichting „Bevordering Exploita tie van R.K. Vlassersscholen in Z.-Vl.," gevestigd te Koewacht, verkreeg een bijdrage van f 25,-. Het bestuur van de R.K, Bijz. lagere school vroeg en verkreeg financiële me dewerking tot een bedrag van f 1047,23 voor de aanschaf van leermiddelen de zer school. Na een levendige gedach tenwi' seling werd met 6 stemmen voor en 5 tegen een bedrag van f 4852,77 toe gestaan aan het Bestuur van de Chr. Nat. school „Immanuel", benodigd voor de bouw van 2 noodlokalen ten behoe ve van haar U.L.O.-school. De heer L, Schippers meende dat het advies wat minister Beel als mijnheer Beel heeft gegeven zij het dan mondeling, in strijd moet worden geacht met de wet, de be slissing van G.S. en het besluit van de Kroon. De voorz. zei, dat de wet toege past kan worden volgens de letter en onder het doen gelden van billijkheids overwegingen, dit laatste kan de raad doen. Voorts gaven nog de heren van Kampen en Leenhouts hun visie. Toen het voorstel van B. en W. met de tegen stemmen van de heren Leenhouts, Schippers, van Hee, Barendregt en van Kampen, was aangenomen, zei de heer Schippers tegen het zo juist genomen besluit bij G.S. in beroep te zullen gaan. Over het jaar 1955 zal aan de Oost- burgse Vrouwelijke Vrijwilligers een be drag van f 100,- en over 1956 een be drag van f 200,- verstrekt worden om d cze vereniging in staat te stellen de aociëteits-middagen voor ouden van dagen voort te zetten. De bezoldigings-verordening gemeen- tepersoneel werd gewijzigd in verband met de benoeming en salariëring van een bedrijfsleider voor de werkplaats voor minder validen. Na een uitvoerige discussie werd met algem. stemmen besloten, een kolentoe slag van f 4,20 per week gedurende wintermaanden te verstrekken aan mensen, die een spaarpot hebben van niet meer dan f 2000 en een inkomen van niet meer dan f 1500 en die voorts nog voldoen aan enkele andere bepa lingen. Dhr. Leenhouts bracht verslag uit over het onderzoek van deze rekening. Hij meende enkele uitgaven gevonden te hebben die hem zijn tegen gevallen maar deze niet nader te zullen noemen omdat het gedane zaken betreffen. Na mens de andere leden van de commis sie van onderzoek kon hij melden dat de rekening klopte, tot welke conclusie men is gekomen na 3 avonden onder zoek. De voorz. dankte de commissiele den. n.l. de heren Leenhouts, Dekker en Ouwendijk. De begrotng 1956 werd aangeboden. In verband met de huisvesting van de gemeentesecretarie op de zolder van de openb. school, heeft de gemeente geneesheer in een desbetreffend rapport geadviseerd, het secretarie-personeel 1 maal per half Jaar te doen doorlichten. Dhr. van Kampen informeerde of dit misschien ten doel heeft het gemeente huis in de belangstelling te plaatsen. Dit Week niet het geval te zijn. Het is de bedoeling de gezondheid van het secretarie-personeel te beschermen. Voorts werd besloten het hotel „De Eenhoorn" als huis der gemeente in de zin van art. 131 van het Burgerlijk Wet boek aan te wijzen voor het voltrekken van huwelijken. Het is noodzakelijk ge bleken over een z.gn. noodlokaliteit te beschikken wanneer onverhoopt de zaal van het kantongerecht niet beschik baar is. In besloten zitting werd uitvoerig van gedachten gewisseld over het voorstel van B. en W., het cultureel Centrum in huurkoop uit te geven aan dhr. P. F. Standnert. te Terneuzen. De heren van Hee, Dekker en Leenhouts bleken in openb zitting tegen het voorstel te zijn. Het sl vitte dhr Leenhouts tegen de borst dhr. Standaert f 50 000 cadeau te doen Het huurkoonbedrag werd vast gesteld op jaarlijks ruim f 8.500. De verordening oip de begrafenis- echten werd od verzoek van G.S. re dactioneel gewijzigd. Eveneens werd in psioten z'tt'ng het uitbreidingsplan in ontwerp in onderdelen besproken. In openb zitting verklaarde de raad zich met het ontwerp accoord. waardoor het nlan dan ook gedurende de door de wet bepaalde termiin ter viste zal worden geleed Over de toewijzing van bouw gronden ontspon zich een levendige dis cussie Dhr. de Coene meende, dat aan dhr de Solenter tekort gedaan werd door hem niet. de beschikking te geven over dp door hem gevraagde gS-ond aan de Markt De voorz. zei dat dhr Bos- and. omdat hij grond ingebraohtheeft. aan do wet ontleende rechten heeft en dhr. d= Solenter niet. Met 6 voor en 5 stemmen tegen (de heren de Schot, de Coene OuwendHk en de beide weth.) werd de omstreden grond aan Bossand toegewezen. Uitvoering Zaterdagavond gaf de nas ongerichte A.rbpiders-tonpplvpren.1ginP ..On hoon van zogen" te Oostburg de eer~te uit voering voor haar leden In hotel de Vuilst Opgevoerd werd het toneelspel drie bedrijven „Ik eeef TT nog drie maanden." van Maarten van Vueht, De voorzitter, dhr. J. Strijhog sprak een openingswoord en heette in het bij zonder welkom dhr. J. A. de Huilu als vertegenwoordiger van de West Zeeuws- Vlaamse Dilettantentoneelbond. Dit toneelstuk werd tamelijk vlot voor het voetlicht gebracht en men had goed en aandachtig publiek. De hoofd rol was in handen van dhr. W. Ie Roy, die tevens de regie waarnam. Thea, de vrouw, werd goed vertolkt door mevr. H. Ie Roy. De landbouwer Hoeks werd gespeeld door dhr. H. Koens. Deze liet zien dat hij meer voor het voetlicht ge staan had en speelde op een rustige manier deze mooie rol. Mies Brons- Hoek, zuster van Jan, Bram Visser, vriend van Jan, Lia Stoops, vriendin van Thea, al deze rollen bleken in goe de handen te zijn. Mevr. Piels, de buur vrouw, speelde haar rol voortreffelijk. Dokter Wardius werd op keurige wijze voor het voetlicht gebracht door dhr. J. Strijbos. Al met al een uitvoering, waarop „Op hoop van zegen" met plezier kan aan terugdenken. Een gezellig bal besloot deze mooie avond. Retranchement Raadsvergadering Vrijdagavond vergaderde de Gemeen teraad van Retranchement onder voor zitterschap van burgemeester J. A. Leenhouts. Alle leden waren aanwezig. Ingekomen was een schrijven van de ministers van binnenlandse zaken en i'inancië n, vermeldende, dat met in gang van 1955 de gemeente Retranche ment uit het Gemeentefonds een basis uitkering zal ontvangen van f 35 per inwoner. De Raad had geen bezwaren tegen de door de Kringraad van de B.B. gewij zigde gemeenschappelijke regeling. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd met ingang van het jaar 1956' de subsidie aan het plaatselijk mu ziekgezelschap verhoogd tot f 300. De voorzitter sprak zijn hoge waardering uit over het werk van deze vereniging, waarin hij ook het toneelgezelschap be trok. Op verzoek van de athletiekvereni- ging voor de gemeenten Retranche ment en Cadzand werd een crediet ver leend van f 475 voor de aan het sport veld te verrichten werkzaamheden. Het beplanten van het terrein van de zuiveringsinstallatie werd gegund aan de heer J. B. Aers te Oostburg voor f 186,50. De voorzitter merkte op, dat de ver bouwing van het complex naast het ge meentehuis, waarin ondergebracht zijn de brandweergarage, kluis en een grote zaal met keuken, bijna voltooid is. Hij hoopte, dat een en ander spoedig in ge bruik genomen kan worden. De zaal zal door de plaatselijke overheid gebruikt worden, terwijl de Raad in beginsel be- luit deze ook ter beschikking te stel len van de daarvo'or in aanmerking ko mende plaatselijke verenigingen, waar onder eveneens de jeugdverenigingen, mits daarbij goede leiding aanwezig is. Met de aanschaffing van meubilair zal met deze bestemming rekening gehou den worden. Bij de rondvraag wees de heer Kor- nelis op de toestand van de vuilnisbelt aan de Killendijk. De heer Pattist vroeg naar de mogelijkheid van verdere egalisatie van het sportveld. Voor het kind. De leerlingen der o.l. -school verkoch ten voor een bedrag van f 119 aan kin derpostzegels en kinderkaarten. Enkel gebroken. Als gevolg van de gladde weg kwam de echtgenote van landbouwer De H. dezer dagen met haar fiets te vallen. Zij brak hierbij een enkel. Uitvoering. Het muziekgezelschap „Ons Genoe gen" gaf een goedgeslaagde najaarsuit voering. Het muzikale gedeelte van het programma werd uitgevoerd onder lei ding van de directeur, de heer J. v. d. Bussche. Het toneelspel „Het spoor bijster" stond onder regie van mevr. VanBork- Sorgdrager. Burgemeester J. A. Leenhouts sprak woorden van aanmoediging en waarde ring. Voorzitter C. J. Almekinders-Masclee dankte alle medewerkenden. Voor deze uitvoering bestojid een goede belangstelling. Collecte. De klaproos-collecte bracht f 16,17 op. Sinterklaasfeest. Het Sinterklaasfeest wordt te Re tranchement gevierd op Maandag a.s. Na de ontvangst op Terhofstede volgt een rondgang door de gemeente per paard, vergezeld door de muziekvereni ging. Daarna worden de scholieren in de gymnastiekzaal getracteerd. Groede Duivententoonstelling Op 10 eai 11 December a.s. zal de dui- venvereniging „Strijd in Vrede" te Groede weer een duivententoonstelling organiseren en wel in het café van dhr. J. van Haneghem. Breskens Het St. Nicolaasfeest. Sint Nicolaas zal morgenmiddag met de boot van 3.45 uur te Breskens arri veren, waar hij met muziek wordt af gehaald. Vervolgens gaat het in op tocht naar het Oranjeplein, waar ver snaperingen worden uitgedeeld aan de kinderen. Hierna volgt een rondgang door de gemeente. 0 Maandag 5 Dec. zal de goede Sint des morgens een bezoek brengen aan de lagere scholen in de gemeente, waarbij de leerlingen der hoogste klassen zul len kunnen genieten van een filmvoor stelling met versnapering. Des middags gaat St. Nicolaas naar de beide kleuterscholen, waarna om uur vanaf het Gem. verenigingsgebouw weer een rondgang met muziek door de gemeente wordt gemaakt. Breskense Haringgroothandel Vereniging. In een dezer dagen in hotel Valk te Breskens gehouden vergadering werd opgericht de Breskense Haringgroot- handel Vereniging te Breskens. In het bestuur zijn gekozen de heren: A, Cambier, J. de Korte en J. de Boer. Zuidzande Uitvoering. In de zaal van dhr. P. de Witte te Zuidzande gaf de Rederijkerskamer „Al doende leert men" haar eerste uitvoe ring' in dit seizoen. Opgevoerd werd: „Een vrouw op zicht," een vrolijk spel in 3 bedrijven. Het stuk werd goed ver tolkt, hetgeen door het talrijke publiek met een hartelijk applaus werd beloond. Er was ook een verloting en tot slot een bal vol stemming, verzorgd door het populaire orkest „Pierre Leenhouts' uit Oostburg. FILMNIEUWS Zaterdagavond wordt in het Luxor Theater te Breskens vertoond de schit terende kleurenfilm met Ray Milland in: „Jamayca Run". Aanvang om 8 u. Zondag zal worden vertoond de oer- komische film „Pechvogels" met Oliver Hardy en Stan Laurell. Aanvang 6.45 en 9 uur. Voetbal Programma voor Zondag a.s.: 4e klasse H. SluiskilRia W.; Hansw. BoysClinge; AardenburgHoofdplaatLuctor BreskensKoewachtYerseke. Te Breskens speelt om 11 uur Bres kens IIIVlissingen IV. ATHLETIEK. De Belgische klas-athleet Frans Her man, heeft op schitterende wijze de 10 km. cross op de Wellingtonrenbaan te Oostende gewonnen. Ook de twee Zeeu wen hebben zich weer van de goede zijde laten zien. Als gewoonte werd het direct na de start al een zeer hoog tem po en na 1 km. had zich reeds een kop groep van 10 man gevormd met alle kanshebbers en ook de twee Zeeuwen. Na 1500 m. was het de Schoondijkenaar die hiervan moest lossen en op 20 m. bleef hangen. Cujé bleef goed in het Daar het veel te laat was, om nog met de trein naar huis te gaan, werden Pietjes ouders per telefoon door de po litie op de hoogte gesteld van alles. Piet je moest op een brits in het politiebu reau slapen en de andere morgen vroeg werd hij door een politie-agent in bur gerkleding naar z'n ouders gebracht. Och, och, wat waren de arme mensen blij! Wat had Pietje een boel te vertellen, toen hij weer met Jantje naar school ging! Aan snoeven geen gebrek! Hij vertelde van boterhammen, waar de kaas aan alle kanten overheen hing, van chocolademelk en nog meer. Nee, al ging je zonder geld op reis, je be hoefde geen gebrek te lijden! Ze beslo ten dan ook, samen ook eens zo'n reisje te maken. rpoor van de kop en dit inspireerde Dobbelaere zo, dat hij na ongeveer 2500 m. de 20 m., die hij verloren had, weer bijna goed kon maken en de kop na derde tot 2 a 3 m. M^ar hierna verloor hij weer velos. Ook Hein Cujé kon het niet meer houden en verloor veld,, zodat we na 3500 m. de volgende stand kre gen: Op kop 7 man; Cujé en v. d. Velde van Vlierzele, die op de cross van Le Soil* 10e werd, op 20 m., dan Staf Dob belaere op 30 m., hierna en vervolgens de rest van de 75 gestarten in een lan ge sliert over het parcours verdeeld. Cujé maakte een fout door steeds maar te trekken, wat vooral met de harde wind veel van zijn krachten vergde. Toen het aan Staf gelukte, dit hem toe te roepen was dit reeds te laat, want toen v. d. Velde aanviel moest Hein lossen. Met een 9e plaats in dit select gezelschap mag hij echter tevre den zijn. Staf kon niet verhinderen dat enkele lopers zich tussen hem en Cujé drongen, maar met zijn 15e plaats liet hij verschillende lopers, die het vorige jaar hem geregeld ver de baas waren, achter zich, wel een bewijs dat de Schoondijkenaar nog lange niet opzijn retour is. Bij de scholieren werd de Middel burger C. Mulder 7e, wat een zeer goede verrichting is gezien er 70 deelnemers waren. Koopt tijdens de Sint Nicolaas- actie bij de deelnemende winkeliers, U steunt er de Breskense muziekvereniging mee BOND VAN MUZIEKVERENIGINGEN IN ZEEUWS-VLAANDEREN. Zaterdagmiddag werd in Terneuzen een buitengewone algemene vergade ring gehouden, welke -slechts matig was bezocht. Bij de opening werden door de voor zitter de in het afgelopen jaar overle den muziek vrienden herdacht, wijlen de heren Gossije, Oostburg; Schirres, Terneuzen en Meester van Daele uit Watervliet, die zoveel voor het muziek leven in Zeeuws-Vlaanderen hebben ge daan. Ter hunner nagedachtenis werd een minuut stilte in acht genomen. Op de vergadering waren mede aam wezig de heren van Ommeren en van de Leur, van de Kon. Ned. Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen, Door deze Jieren werd wa^m aanbevolen om in Zee^uws-Vlaandere^i de leerling muzikanten, alsook oudere muzikanten, die daar animo voor hebben, op te lei den voor de examens A, B, C, D en E van de Federatie. Bij voldoende deel name zal dan a.s. voorjaar in Oost en- of West Zeeuws-Vlaanderen vanwege de Federatie die examens door bevoeg de juryleden worden afgenomen. Deze examens worden overal in Nederland georganiseerd en met veel succes. Het komt de theoretische kennis van de amateur-blazers zeer ten goede. Als de aangesloten verenigingen elk een twee- of drietal deelnemers hiervoor opge ven, kan met deze federatie-examens worden gestart. De vergadering was overtuigd van het nut hiervan en zal dit voornemen in hun vereniging pro pageren. De muziekverenigingen zullen van wege de Bond worden aangeschreven, of er gegadigden zijn voor een even tueel te organiseren solistenconcours en welke vereniging bereid is zich met de organisatie te belasten. De penning meester bracht nog naar voren dat het houden van solistenconcoursen grote kosten medebrengt en deze uitgaven slechts verantwoord zijn bij voldoende deelname en goede organisatie. Het nadelig saldo van het muziek concours, gehouden in Watervliet, be droeg f 140,97. Gevonden voorwerpen Een leren heren ceintuur, een bal- pointpen, een das zelfbinder)een paar motorhandschoenen, een muntbiljet. Een rol pakpapier. Inlichtingen Bestcommandant der Rijkspolitie te Groede. Stijging tegoed Nutsspaarbank Oostburg Gedurende de maand October steeg het inleggerskapitaal bij de Nutsspaar bank Oostburg, van f 2.168.149,77 tot f 2.224.230,96. Met een inleg van f 112.973,25 en een terugbetaling van f 56.892,06 werd er zodoende f 56.081,}9 meer gespaard. Het aantal rekeningen steeg van 1702 tot 1712. Tot I nu toe nieuw uitge geven boekjes 215.' Zondagsdienst doktoren. Zondag 3 December BreskensGroedeSchoondijke Dr. v. d. Maas, Breskens, tel. S3. OostburgAardenburg Dr. Hage, Aardenb.urg. BiervlietÏJzendijke Dr. Kalkmjan, Biervliet V CadzandRetranchementSluis Dr. Hage, Cadzandj tel. 88 Zondagsdienst Centram Kraamzorg West Z.-VI. Zr. de Jong, Cadzand, tel. 25

De Schakel | 1955 | | pagina 2