Plaatselijli Nieuws Feuilleton DE OUDE STRIJD De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 10e Jaargang Nummer 566 Vrijdag 2 DEC. 1855 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 per kwartaalfranco per post f 1,25 Prijs der advertentiên I 0 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra. IJzendijke Raadsvergadering De gemeenteraad kwam in voltallige vergadering bijeen. De notulen der vo rige vergadering werden vastgesteld. De notulen van de raadsvergadering van 3 maanden geleden bleken echter niet ge heel juist te zijn opgemaakt. Er werd aan toegevoegd', dat het uitbreidings plan der gemeente gewijzigd zal worden. Onder de ingekomen stukken waren enkele goedkeuringen van G.S. inzake verder genomen raadsbesluiten. Aan de motie van de gemeenteraad van St. Jansteen werd geen adhesie be tuigd, daar de toelichting naar het oor deel van B. en W. te sumier is. De heer P. Poppe krijgt een premie van f 37,45 voor de verbetering van zijn woning. De nieuwe straat, waar thans wonin gen in aanbouw zijn van de firma Chris- tiaansen te Oostburg, lopende van de Ravelijnstraat tot aan de Noordstraat, zal Prinsessenstraat genoemd worden. De verordening op de vermakelijk heidsbelasting werd gewijzigd. Toneel-, kunst-, cabaret-, dans- en balletvoor stellingen, zullen in het vervolg vrij zijn van' vermakelijkheidsbelasting. Hier onder vallen ook culturele films. Aan de heer M. de Dobbelaere te IJzendijke werd bouwgrond verkocht in de nabijheid van de brandweergarage voor f 7,per c.a., onder voorwaarde, dat vóór 1 Juli met de bouw begonnen zal moeten zijn. De heer J. J. Verdeg- hem, waarvan de gemeente een boom gaard wilde kopen voor de uitbreiding der gemeente, gaat niet accoord met de hem voorgestelde vergoeding, welke werd opgesteld door de centrale commissie voor onteigeningsvergoedingen. De heer Verdeghem heeft zijn bedrijf laten tax eren en komt aan een bedrag van f 34000,De commissie komt slechts aan f 12586,Deze bedragen liggen nogal uiteen. Besloten werd advies te vragen aan de Rijkstuinbouwconsulent en te trach ten tot een minnelijke schikking te ko men. Wanneer de partijen niet tot el kander komen, zal de zaak worden voor gedragen voor onteigening. De uitgege ven percelen grond in erfpacht, werden voor zover dit mogelijk was, in pacht verlengd. Ook de bij de percelen beho rende tuingronden werden opnieuw in pacht uitgegeven. De opcentenverordening voor de grondbelasting werd opnieuw vast ge steld. Met de N.V. Bank van Nederland- sche gemeenten werd een overeenkomst aangegaan voor f 90.000,— in rekening courant. De bouwverordening werd ge wijzigd. Voor woningen en gebouwen met meer dan twee woonlagen, zal een schuilplaats nodig zijn. IJzendijke bezit geen dergelijke woningen. Aan de Kamemelkstraat werd bouw grond verkocht aan de heer M. van der Stallen. Een raadsbesluit van 15 Sept. werd niet goedgekeurd, daar te veel grond was verkocht. Volgens aanwijzing van G.S. werd thans gehandeld. Voor de verbetering van de woning Roremarijnstraat 22 werd aan M. Not- schaele een premie toegekend van f 466,67. Een voorstel om toe te treden Een verhaal van de water vloed op een Z.-H. eiland, door HENK VAN HEESWIJK 17 Op de Zaterdag voor Kerstmis waren Joke en Klaas naar de stad geweest om ringen te kopen. Na hun aankopen gin gen ze naar een stil en donker gedeelte van de stad en stikum als kleine kinde ren, die kattekwaad uithalen, hadden ze de ringen aan elkanders vingers ge schoven. Daarna hadden ze de handen een poos zwijgend vastgehouden. Het geluk was te groot. Maar groter was de verbazing, toen de eilanders de dag voor Kerstmis in het Nieuwsblad de verlovingsadvertentie la zen van Joke van Vliet en Klaas van der Waal. Degenen, die nog niets wisten van deze verhouding, sloegen de handen van verbazing in elkaar en er waren er, voor wie het nu zeker vaststond, dat de we reld nu wel gauw zou vergaan. Eerst die zondigheid met die weduwe en nu dit Dat zo'n meisje nou niet wijzer was Er waren gelukkig ook andere men sen. Want ondanks alles kwamen er bloemen: van Dijkstra een groot bou- tot het IZA voor de ambtenaren ter secretarie, ontlokte heel wat discussie. De heer J. van Cadzand zag in deze regeling een ondermijning van de be staande ziekenfondsen. De voorzitter ontkende dit, daar de ziekenfondsen een maximum salarisgrens ingesteld hebben, waardoor het voor vele ambte naren onmogelijk is toe te treden. Met de stemmen van de heren J. van Cad zand, C. Riemens en F. van Hijfte tegen werd het voorstel aanvaard. Aan het Nationale Rheumafonds werd een eenmalige subsidie verstrekt van 1 cent per inwoner. Een subsidie voor de R.K. H.B.S. en R.K. M.M.S. te Schoon- dijke zal voor 1955 worden verstrekt, zolang de school te Schoondijke geves tigd zal zijn. De heer Tazelaar vroeg de subsidie met terugwerkende kracht te verlenen. Het verzoek luidde per 1 Jan. 1956, waaraan B. en W. zich gehouden hebben. Besloten werd vervolgens het plein voor de R.K. Landbouwhuishoudschool te bestraten met het aanwezige oude materiaal. Een doorbraak naar de Mo lenstraat en de Varkensmarkt zal wor den gemaakt. Langs de gevel der school zal een trottoir aangelegd worden van 1,70 m., daarnaast een parkeerstrook van 2 meter en daarnaast het wegdek van 5 meter breed. Niet het gehele plein zal bestraat worden. Er zal een groen strook tussen gehouden worden, die het geheel een fleurig aanzien zal geven. Medegedeeld werd, dat het speeltuin plan is goedgekeurd. Gelijktijdig met de aanleg van de straat, zal de toegang tot dit speelterrein in orde gemaakt wor den. Inplaats van het 30 meter lange pad, zal een tegelbaan worden aange legd, die als rolschaatsenhaan gebruikt zal kunnen worden. Ook voor de nieuwe Prinsessenstraat zal een plan gereed gemaakt worden. Ook de straatverlich ting zal gelijktijdig worden aangelegd. Langs deze nieuwe straat zullen 25 wo ningen gebouwd kunnen worden. Voor de landbouwhuishoudschool zal nog een straat aangelegd worden, welke voor lopig gelegd zal worden tot de afwate- ringssloot van de Gaaipersweide. Het plein voor de nieuwe huishoudschool zal eveneens worden bestraat. Dit zal, voor zover voorradig, gebeuren met oud ma teriaal. In verband met al deze straten plannen werd vervolgens besloten tot de aankoop van 150.000 stuks vlamoven straatklinkers. Herhaaldelijk ziet men het gebeuren dat werken stagneren door de onvol doende aanvoer van bouwmaterialen. De raad besloot daarom vlot tot de aan koop van deze keien. In erfpacht werd grond uitgegeven aan J. de Lijzer. Over de verkoopsprijs van gronden aan de nieuwe Prinsessenstraat ont stond een langdurige discussie tussen de burgemeester en het raadslid A. Del- laert. De heer Dellaert wilde vasthou den aan de erfpachtkaart, die enkele jaren geleden door de raad werd vast gesteld De ver chillcn van 8 tot 24 cent voor deze nieuwe percelen vond spreker te groot. Besloten werd de erfpacht in plaats van op 24 cent per c.a. vast te stellen op 10 cent per c.a. B. en W. be twijfelden of G.S. aan dit raadsbesluit goedkeuring zouden hechten. De begroting 1956 werd aangeboden. Zij sluit met een nadelig slot van f 10.191,79. Dit slot zal nog weggewerkt moeten worden. De minister eist een quet. Verder van de groep dijkwerkers, waarover Klaas het opzicht hadvan de dominee en zijn vrouw, vergezeld van een hartelijk schrijven. En natuurlijk van de familie Bakker. Maar, tot stom me verbazing van Joke: ook van Greet uit de Zomerlanden. Met een brief. Joke las de brief en Klaas stond over haar heengebogen „Beste Joke en Klaas, Mijn hartelijke felicitatie met je verloving. Dat jullie maar net zo gelukkig mogen worden als Harm en ik. Je zult van mij misschien geen felicitatie verwacht hebben. Ik heb van Harm de hele historie gehoord, maar ik denk er anders over dan Harm, al zeg ik dat niet zo openlijk. En ik gun jullie je ge luk van harte. Bovendien: bewon dering voor jullie moed. Wat dat betreft: het zal mettertijd wel slij ten en dan komt alles weer in orde. Een prettige dag toegewenst, hoor. Jullie Greet". „Gunst," zei Joke uit de grond van haar hart, „wat vind ik dat aardig van Greet. Weet je, eerlijk gezegd heb ik haar nooit erg gemogen. Ze is zo druk en dat waren we op de boerderij heel niet gewend. Maar ze is me geweldig meegevallen". „Zo zie je, meisje, dat je je nog wel eens in de mensen kan vergissen". „Nou, zeg dat wel. Denk er om, dat fluitende begroting. Er zal op vele pos ten bezuinigd moeten worden. Dhr. F. van Hijfte vond dat te licht vaardig werd omgesprongen met het verlenen van vergunningen voor Zon- dagsarbeid. Hij hoopte dat B. en W. slechts in de uiterste noodzaak in het vervolg de werkvergunning voor de Zon dag zouden verstrekken. Dhr. A. Dellaert vroeg zich af wat er toch toch met het oude beursgebouw gebeuren moet en suggereerde dat de raad dit moet aankopen. B. en W. zul len inlichtingen inwinnen. Voorts zal de Prov. Waterstaat ver zocht worden in de draai van de Prov. weg bij Thomaes witte kant- en mid denstenen aan te brengen. Dit gevaar lijke punt, waar het fietspad vlak langs de weg ligt, is voor de automobilist 's avonds niet te overzien. De bocht ligt wat ongelukkig, zodat men gauw op het rijwielpad komt. Hoofdplaat Raadsvergadering. De raad der gemeente Hoofdplaat vergaderde Maandagavond in openbare zitting onder voorzitterschap van bur gemeester A. F. E. Temmerman. De voorz. wijst, na het begroetings woord, op de nieuwe raadszetels, die deze vergadering voor het eerst door de leden gebruikt worden. Spr. hoopte dat de stoelen lang zullen mogen meegaan. Dhr. Dekker was het niet eens met de notulen; hij zag gaarne tot uitdrukking gebracht, dat hij tegen het voorstel van B. en W. was betreffende het ver minderen van de reserve bestemd voor de wegverbetering BreskensHoofd plaat. Overigens werden de notulen on gewijzigd vastgesteld. Met betrekking tot de weg Hoofd plaatBreskens, deelde de voorz. mee, dat het nog steeds wachten is op de subsidie, waarover tijdens de vergade ring op 9 Dec. a.s. te 's-Gravenhage be slist zal worden. Voorts zei de voorz. dat aan het polderbestuur is gevraagd de grondeigenaren en bomenbezitters langs de weg op een vergadering bijeen te roepen en een schatter aan te wij zen. De tekeningen van deze wegverbe tering zijn reeds aan de gemeente toe gezonden. De weg zal een gefundeerde asfaltweg worden ter breedte van 5 m„ waarnaast aan beide zijden een klin- kerstrook van 50 cm. Vanaf Hoofdplaat tot aan de Hoogeweg zal een fietspad komen ter breedte van 2.25 m. De gemeente heeft de beschikking gekregen over een mobilofoon, waar mee. aldus dc voorz., reeds druk ge oefend wordt, zodat men paraat zal zijn bij eventuele rampen. De huren van enkele gemeentewo ningen, n.l. A 42. A 43 en A 66, worden gewijzigd met ingang van 1 Sept. 1955. Op de subsidie-aanvrage van de zijde van het Nationaal Rheumafonds om een eenmalige subsidie van 1 cent per 'nwoner uit de gemeentekas te ontvan gen, werd goedgun, tig beschikt. De intercliocezane Stichting „Katho lieke Beroepskeuze" wendde zich tot de gemeente om een subsidie. B. en W. stelden voor om financiële redenen een en ander te bezien wanneer zich een geval in de gemeente voordoet. Afwijzend werd beschikt op het ver zoek van de Vereniging Protestants Te huis Rozenoord" te Sluis om een ver hoogde subsidie te mogen ontvangen Harm dit niet te weten komt, hoor. Greet zou er misschien moeilijkheden mee krijgen. Harm is net als vader". Het verlovingsfeestje werd 2e Kerst dag intiem gevierd. Op Klaas' uitdruk kelijk verlangen kwam Dijkstra 's avonds een paar uurtjes en Klaas ging de vol gende dag even bij de dominee aan om hem te bedanken voor de belangstel ling. Op het eiland sprak men over het tweetal en toen op Nieuwjaarsmorgen Joke voor het eerst weer in Idadorp in de kerk kwam, ging ze niet op de plaat? zitten, waar van geslacht op geslacht de familie van Vliet gezeten had, maar kwam ze naast Klaas in de bank. Ze wilde niet bang zijn en de Idadorpers laten zien, dat zij zich van al die praat jes niets aantrok. Het „wat zullen de mensen er wel van zeggen" had op haar peen vat meer. En voor de dienst begon, drukte Klaas zijn verloofde even de hand. Het werk gaat door en spoedig was er weer wat anders te bepraten op het eiland. Joke zat dagelijks achter haar schrijfmachine in het kantoor van de bank en tussen haar en haar patroon heerste er nu een prettige, ongedwon gen verstandhouding. Over het gebeur de kort na Sinterklaas werd nooit meer gesproken. Joke had plezier in haar werk en iedere avond kwam Klaas een paar uurtjes buurten bij de familie Bak ker, zodat ze een periode van rust en in de exploitatie van de nieuwe vleugel. Dhr. Dekker pleitte warm wel op dit verzoek in te gaan, omdat alle kosten gestegen zijn. Ingevolge art. 72 van de L.O.-wet werd aan het R.K. kerkbestuur van de Parochie van de H. Eliglus te Hoofd plaat ten behoeve van de St. Joseph- school een crediet verleend van f 1370,40 voor de aanschaf van 24 tafels en stoe len in verband met toename van leer lingen op die school. Op voorstel van B. en W. werd we gens gebrek aan belangstelling bij de bevolking van Hoofdplaat voor de vlas- sers'chool, de subsidie-aanvrage van de Stichting Bevordering en Exploitatie van R.K. vlassersscholen in Z.-Vlaan deren, gevestgd te Koewacht, afgewe zen. Na een levendige discussie, waarin dhr. Th. Wieleman zich een warm plei ter toonde, werd besloten aan de Com missie voor de hygiëne van het kind in Zeeland, een subsidie van f 30,- te verlenen. Over het subsidie-verzoek van het St. Nicolaascomité werd eveneens van gedachten gewisseld, aan het einde waarvan besloten werd f 150,- uit de ge meentekas te verstrekken, waarvan uitsluitend f 100,- voor de aanschaf van de benodigde Sint en Piet-costuums. Besloten werd de verwaarborgings- regeling van gemeentegelden, lopende bij de f. o. g., ter grootte van f 5090,- te verlengen voor onbepaalde tijd. De exploitatievergoeding als bedoeld in art. 101 der l.o.-wet, werd voor het jaar 1954 vastgesteld en wel voor de St. Joseph-school op f 3616,67 en voor de St. Aloysius=chool op f 2250,- en de voor vergoeding in aanmerking komen de bedragen op resp. f 3649,85 en f 2490,32. Z.h.st. werd de verordening op de opcenten grondbelasting, ingaande 1 Jan. 1956, gewijzigd, waarbij de opcen ten voor het gebouwde op 60 en voor de ongebouwde eigendommen op 30 werden teruggebracht. Z.h.st. werd de kolentoeslag voor on- en minvermogenden gebracht van f 3.60 op f 4.10 per week. gedurende 3 win termaanden. Waterlandkerkje Raadsvergadering Dc raad der gemeente Waterland kerkje kwam Vrijdag j.l. in opepbare vergadering bijeen. Afwezig was dhr. J. E. V. de Milliano met kennisgeving. De voorz. deelde na zijn openings woord mee, dat de gemeente-secretaris, dhr. W. J. A. Dhondt, die gedurende enige tijd in het ziekenhuis te Oostburg werd verpleegd, thans weer thuis is. Wanneer hij zijn werk weer zal kunnen hervatten kan nog niet worden voor zien, maar aangenomen moet worden, dat dit nog wel enige tijd zal aanlopen. De voorz. betuigde zijn dankbaarheid aan dhr. Hoekstra, ontvanger te Oost burg, die spontaan zijn hulp heeft aan geboden tijdens de ziekte van dhr. Dhondt. In zijn dank betrok hij voorts nog twee andere ambtenaren der ge meente Oostburg, die tevens bij zijn gesprongen. Ook door andere gemeen ten was nog hulp aangeboden. Een verzoek was ingekomen van de leerling-ambtenaar H. Westdorp, om ontslag met ingang van 1 December a.s., wegens zijn benoeming als klerk te Bier vliet. Westdorp bood in zijn schrijven aan, zo Biervliet hiermee accoord mocht geluk beleefde. Klaas was dagelijks met zijn ploeg aan de dijken aan het werk en een en kele maal, zoals dat meer gebeurd in de ze tijd van het jaar, kwam er een inge nieur van de Waterstaat de dijken con troleren. Maar dat was altijd dik in orde en Klaas accepteerde dan dank baar de sigaar, voor de ingenieur weer in zijn wagen stapte en wegreed. Intussen maakten de jongelui hun plannen. Klaas informeerde zo hier en daar naar een huisje, maar toen hem wel bleek, dat er met geen mogelijkheid aan te denken was om de eerste jaren een huurhuis te krijgen in Idadorp of een der andere plaatsen op het eiland, besloten ze, na de zaak van alle kanten bekeken te hebben, ergens een huisje te kopen in de hoop, dat ze het ook spoedig zouden kunnen betrekken, of er zelf een te laten bouwen. Klaas vroeg een onderhoud aan met de burgemees ter van Munnikenoord. doch in deze ge meente was maar weinig bouwgrond te koop en daarna toog Klaas naar Juf- feridadorp, waar meer mogelijkheden bleken te zijn. Voor Klaas' werk kwam dat ook beter uit en hier was een mooi f tukj e grond te koop, niet te duur, waar op desnoods meteen gebouwd mocht worden. Klaas en Joke lieten er geen gras over groeien: in de loop van Ja nuari maakten ze de balans op en kwa men tot de slotsom, dat hun beider

De Schakel | 1955 | | pagina 1