BOBBE de La LB LL Feuilleton DE OUDE STRIJD Wintermantel f 89.50 tot f 165 - De schakel ALGEMEEN NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH VLAANDEREN 10e Jaargang Nummer 564 Vrijdag 18 NOV. 1355 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs r 1,10 per kwartaalfranco per post f 1,25 Prijs der advertentiën I 0 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen' 10 cent extra. De uitspraa.k van de President van de Verenigde Staten, ter gelegenheid van de jaarvergadering van Amerikaan se advocaten, was zeker - hoewel vol komen logisch en waardevol - toch ook zeer merkwaardig en verrassend, nu zij kwam van een der hoogste, leidende topfiguren van de internationale poli tiek, een politiek, waarin de onverbid delijke strijd om de wereld-machtspo sitie alles en allen overheersend ls. Omdat dit laatste helaas nog altijd het geval is - wat in het bestaande we reldbestel niet anders kan - mogen we van een uitspraak van één der in deze meedogenloos verbitterde en nooit af latende strijd verwikkelde leiders niet al te veel onmiddellijke, practische en tastbare resultaten verwachten. Wel natuurlijk mogen we daaruit de meest voor de hand liggende eenvoudige con sequenties trekken. Terecht werd deze uitspraak dan ook door één der grote dagbladen kort en kernachtig als volgt samengevat: „Geen vrede zonder Recht. Onrecht mag niet worden aanvaard". Het in deze woorden samengevatte standpunt is zo logisch en zuiver, dat het geen enkel commentaar behoeft; mocht iemand daaraan nog een ogen blik twijfelen, dan zal het hem glas helder voor ogen staan, als hij bedenkt hoe onmogelijk het is iets goeds - hier de vrede - te baseren op onrecht - hier het onrecht van de sterkste, dat de wereld der staten volkomen onbeperkt en onbetwist beheerst. Laten we nu de meest voor de hand liggende en eenvoudigste consequenties trekken: allereerst, geen vrede zonder recht, dus: geen wereldvrede zonder wereld- recht, d.w.z.geen wereldvrede zonder wereld-rechtsorde, ergo: geen wereldvrede zonder een, rechts- ordelijk georganiseerde en goed geoutil leerde wereld-gemeenschap. En voorts: Onrecht mag niet worden aanvaard, dus het onrecht van de sterk ste mag zeker niet worden aanvaard, niet. in de wereld als geheel en evenmin in de Verenigde Naties. Als de uitspraak van de President dei Verenigde Staten door de andere lei dende staatslieden in de wereld werke lijk wordt verstaan, zou de mensheid zonder de geringste twijfel gered kun nen worden van de haar, door het ge heel ontbreken van rechtsorde in de wereld als geheel, zo ernstig bedreigen de ondergang. Deze ondergang is - als de uitspraak niet wordt verstaan, of moedwillig of onwillekeurig niet wordt ter harte genomen - vroeg of laat zeker. Want zo zeker als het is, dat onrecht niet mag worden aanvaard, en dat er geen vrede kan zijn zonder recht, even zeker is het dat, als aan deze primi tieve eisen niet zou worden voldaan, we zonder pardon zullen belanden, vroeg of laat, in een oorlog, die in de gehele ge schiedenis der mensheid zijn weerga niet vindt. Zullen de leidende staats heden de meed en het inzicht kunnen opbrengen om bovenbedoelde conse quentie: te trekken en er naar te han delen? Laat ons hopen dat zij hun hoge en Een verhaal van de water vloed op een Z.-H. eiland, door HENK VAN HEESWIJK 15 „Ik ik ben wat laat, Klaa*s; ik kon er niets aan doen". Hij schrok van haar matte stem en keek haar in het gezicht. Meteen schrok hij opnieuw, maar nu heviger. „Wat is er met jou eebeurd?" vroeg hij, terwijl hij naar haar gezwollen oog keek. „O," antwoordde ze, zo achteloos mo gelijk, „niets bizondelrs. Ik ik ben ge vallen". „Gevallen?" herhaalde hij, maar er klonk twijfel in zijn stem. „Ga. nou, daar geloof ik niets van. Wat is er ge beurd? Heeft iemand je mishandeld?" „Och, ik kan het je eigenlijk wel ver tellen, want anders kom je het wellicht van anderen te weten. Thuis zijn ze het te weten gekomen van ons nou, dat heeft natuurlijk ruzie ten gevolge gehad. Vader is nijdig thuisgekomen en heeft me geslagen „Joke toch „Ja, enfin, het is voorbij. Ik ben diepe verantwoording hiervoor sterk ge noeg gevoelen en zich die krachtig be wust zijn! Alleen dan zal het enige redmiddel voor het voortbestaan van het mense lijk geslacht verwezenlijkt kunnen wor den. Plaatselijk Nieuws Breskens Raadsvergadering Maandag j.l. kwam de raad der ge meente Breskens in vergadering bijeen. Naar aanleiding van het bij de raads stukken ter inzage liggende schetsplan voor de bouw van een recreatie-zaal door de fa. van Waes-Boodts vraagt de heer Seuss hoe het gesteld is met de nooduitgangen. De voorzitter antwoordt, dat aan de eisen van wet of verordening za] moe ten worden voldaan. Bij het punt Ziektekostenvoorziening Ambtenaren (I.Z.A.) stelt de heer van der Hooft voor de beslissing omtrent de toetreding tot de gemeenschappe lijke regeling, krachtens welke het mo gelijk zal zijn, dat de gemeente-ambte naren in vaste dienst voortaan tegen alle ziektekosten verzekerd kunnen zijn, te verdagen tot een volgende vergade ring, ten einde vooraf uitvoeriger voor gelicht te worden. Dienovereenkomstig wordt besloten. Voor de plaatselijke opzichter van de Centrale Dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht wordt een nieuwe salaris- regeling vastgesteld. Een bedrag van f 500,- wordt uitge trokken voor organisatie van een bin dingsavond, waarop de verschillende categorieën personen, die betrokken zijn bij de taak en inrichting van het gemeentebestuur, aanwezig zullen zijn. Naar aanleiding hiervan informeert Mw. Niermans-Gossije naar de moge lijkheid van oprichting van een perso neelsvereniging. De bouwverordening wordt aangevuld met een nieuwe afdeling betreffende de bouw van schuilplaatsen bij de bouw van woningen. Naar aanleiding van de conclusie, waartoe de Commissie uit de Raad is gekomen, n.l. dat voor de bouw van een stro-opslagplaats door de fa. du Bois de terreinen van de fam. de Hullu aan het Molenwater het meest geschikt zou den zijn, vraagt de heer van der Hooft, of, om tot bespoediging van de bouw te komen, de fa. du Bois over de grond aankoop alvast kan onderhandelen met de fam. de Hullu. Wethouder van Ha- neghem antwoordt hierop, dat hiertoe eerst het verloop van de procedure tot wijziging van het herbouwplan zal moe ten worden afgewacht, waarbij de gron den van de fam. de Hullu als industrie terrein zullen worden aangewezen en de aanvankelijk voor de bouw door de fa. du Bois aangewezen gronden voor wo ningbouw zullen worden bestemd. Voor het aanleggen van een achter pad t.b.v. de woningen aan Vogelen zang, Noordzijde, zal van het Water schap Het Vrije van Sluis pl.m. 840 m2 grond gekocht worden a f 0,20 per m2. De exploitatie-kosten van het open baar lager onderwijs over 1954 worden vastgesteld, evenals het bedrag der ver goeding van exploitatiekosten van het naar boven gegaan en heb m'n boeltje ingepakt. Ik ben het huis uitgegaan. Wat een geluk, dat ik een paar centen heb. En eh daarom ben ik zo laat". „Kom mee, meisje, we gaan eerst er gens wat eten, want je zult wel trek hebben". „Nee, Klaas ik kan me toch zo ner gens vertonen? En ik heb geen honger ook". „Onzin, meisje, je moet eten. En wat dat gezicht van je betreft, wat kan het jou schelen? Hier kent men je immers toch niet? Geen geklets. Wacht, ik neem een taxi en we rijden naar Hillegers- berg. Daar weet ik wel een rustige tent en lopen we ook geen gevaar bekenden tegen het lijf te lopen". Joke protesteerde nog zwakjes, maar Klaas liep naar een taxi-standplaats en even daarna reden ze naar Hille- gersberg. Daar was een kleine, rustige eetgelegenheid en Klaas bestelde aller lei heerlijkheden, waarvan hij wist, dat Joke ze graag lustte. Hoewel Joke nog niet over de doorgestane emoties heen was, at ze wat om Klaas een plezier te doen. Daarna staken ze een sigaret op en Joke lachte weer. „Bij jou voel ik me toch maar het rustigste. Klaas". ,Fijn, meisje. En als we over een paar maanden met niemand meer wat te maken hebben, dan is alle leed geleden. Zeg, waar heb je je spullen heenge- bi.jzonder lager onderwijs over 1954. Ten behoeve van een kind, dat de Chr. B.L.O.-school te Terneuzen zal be zoeken, wordt besloten, de kosten aan dit schoolbezoek verbonden, met uit zondering van de buskosten Breskens- Philippine, voor rekening van de ge meente te nemen. In verband met een. wetswijziging wordt het maximum aantal opcenten op de grondbelasting gebouwd en onge bouwd m.i.v. 1956 verminderd van respectievelijk 190 en 110 tot onder scheidenlijk 60 en 30. De gemeentelijke verordening op de heffing van opcenten op de grondbelasting wordt hiermede in overeenstemming gebracht. Enige subsidie-aanvragen worden in gewilligd, t.w. van: de Ver. Protestants Tehuis Rozenooord te Sluis; de Stich ting Het Nationaal Rheumafonds te 's-Gravenhagede Commissie voor de Hygiëne van het kind te Goesde plaat selijke turnvereniging en de plaatse lijke korfbalvereniging. Op voorstel van Burgemeester en wethouders wordt besloten de mogelijk heid te onderzoeken een Stichting in het leven te roepen, die zich za] bezig hou den met de problemen der bejaarden zorg. De gemeente zal t.z.t. in het stich- lingskapitaal deelnemen met een be drag van maximaal f 20.000,-. De com missie uit de Raad, die zich, in afwach ting van de totstandkoming der stich ting, met de bejaardenzorg zal bezig houden, za] bestaan uit de heren Goet- hals, van der Hooft, Meeusen en Seuss. Na de rondvraag gaat de raad over in besloten vergadering tot bespreking der plannen van dei Rijkswaterstaat tot verbetering der oeververdediging. Uitslag biljartconcours. De eindstand van het gehouden plaat selijk biljartconcours met 3 ballen, in hotel Ooijens te Breskens. is als volgt: 1. P. Albregtse 43-42. 2. B. Brand 43-41. 3. W. Vermeulen 42-41-41. 4. E. Seuss 42-38-37. 5. W. Nelisse 42-36. 6. M. Clement 39-37. 7. H. de Lobel 38-36-36-35. 8. C. Erasmus 38-36-36-34. 9. H. de Munck 38-36-34. 10. Iz. Duininck 37-36. 11. Joh. Risseeuw 37-35. 12. A. de Munck 36-35. 13. J Notebaart 35-34. 14. P. Cornells 35-31. Commissieleden waren de heren. A. I. Jansen. A. Ooijens en Joh. Risseeuw. Opbrengst Klaproos-collecte. De opbrengst van de Klaproos-col lecte bedroeg te Breskens f 110,16. Retranchement Raadsvergadering Dezer dagen vergaderde de gemeen teraad van Retranchement onder voor zitterschap van burgemeester J. A. Leenhouts. Alle leden waren aanwezig. De leden van de huisvestingscom missie werden allen herkozen. De bouwverordening der gemeente werd gewijzigd in verhand met de wet, regelende de bouw van schuilplaatsen. In deze zitting werd de gemeentebe groting voor de dienst 1956 aangeboden. De regeling met betrekking tot de verzekering van de gemeentegelden bracht? En waar ga je nu vannacht heen?" „Ja, ik wist eerst niet, wat ik met al di'e rommel moest beginnen. Harm heeft me met de auto naar Munniken- oord gebracht en ik heb voorlopig alles maar bij Dijkstra neergezet. Die vroeg niets en wa- onmiddellijk bereid me te helpen. Hij is toch wel een fijne vent, Klaas. Ik kon daar ook vannacht en morgen blijven, als ik wilde, zei hij. Dan ging hij wel ergens anders heen. Maar dat heli ik natuurlijk niet gedaan. Nee, ik kruip deze twee nachten wel hier in Rotterdam in een hotel". „En je werk dan?" „O, ik kan Maandag om acht uur al met de tram in Munnikenoord zijn. Dus dat is helemaal geen bezwaar. Ik zal proberen daar in de buurt een zitslaap- kamer te krijgen". Klaas schudde zijn hoofd. „Joke toch, al die narigheid en ellende om mij". Ze klemde haar lippen op elkaar. „Ik zal de mensen eens laten zien, dat ik me hoegenaamd niets aantrek van hen. Ze kunnen voor mijn part allemaal in de 'ucht vliegen, die kletstantes". Klaas dacht na en trommelde op het tafelblad „Ik vind het beroerd Joke, dat het thuis zo verlopen is. Met je va der. bedoel ik". Ze wuifde met haar hand. „Och. dat zakt wel weer. Weet je, vader is natuur lijk erg op zijn goede naam gesteld en Lauwe mcadelleu 'JCwaLiteil (LeaatLe 5a Uf Nu zo'n prachtige Diverse nieuwe fraaie modellen naar de laatste PARIJSE CREATIES. Buitengewoon in pasvorm en af werking. ZEER ELEGANT. Een goede mantel is beslist niet duurder. Wij leveren U zo'n prima winter mantel in prijzen van VOOR UW BETERE DAMESCONFECTIE Eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van booten trein stopt voor onze zaak werd verlengd. Het salaris van de keuringsveearts werd opnieuw vastgesteld. De Raad wijzigde de verordening op de heffing van opcenten op de grond belasting gebouwd en ongebouwd. Van de Stichting Bevordering en Ex ploitatie van R.K. Vlassersscholen was een verzoek ontvangen tot het toeken nen van een jaarlijkse subsidie. Hierop werd afwijzend beschikt. Het Nationaal Rheumafonds kwam er beter af. Hieraan werd een eenmalige subsidie verstrekt van 1 cent per in woner. Het voorstel van B. en W. om de sub sidie aan het Protestants Tehuis Ro- zenoord te Sluis te brengen van f 25 op f 35 per jaar, werd aangenomen met 4 stemmen voor en 3 tegen. De heer De Hamer wenste het bedrag te verhogen tot f 50. Aan diverse personen werd voor het jaar 1955 ontheffing verleend van hun aanslag In de rioolbelasting. Het voorstel van B. en W. om deel te nemen aan de gemeenschappelijke re geling ziektekostenvoorziening ten be hoeve van de ambtenaren in dienst der gemeenten in Zeeland werd na uitvoe rige discussie met algemene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag wees de heer Den dat is te begrijpen. Het was misschien beter geweest, als ik het hem zelf had verteld. Maar ja, wie zou er aan gedacht hebben, dat men het in het dorp al wist? O, ik merkte het eigenlijk van middag al, toen ik van Munnikenoord kwam en met de tram naar huis reed. En ook in Idadorp, toen ik mijn fiets ophaalde. De mensen keken me al zo eigenaardig aan. Nou, en daarna met dit gezicht helemaal. Dijkstra wil de me eerst met zijn wagentje naar Rotterdam brengen Maar ik zei, dat ik best met de tram kon. En dat heb ik gedaan. Ik ben eerste klas gaan zitten en had dus de ruimte. De conducteur keek ook al zo gekhet was Willems uit, Idadorp. „Ben je niet in de war, Joke?" vroeg hij. Maar ik zei, dat ik rustig wilde zitten en dat was helemaal niet gek. want de tram was afgeladen". Klaas dacht na. „Kon ik maar er gens anders een baan krijgen. Bijvoor beeld in een andere provincie, waar men mij niet kent. Dan zouden we gauw kunnen trouwen en Ze lachte en legde even haar hand op de zijne. „Pijnig je zelf toch niet, beste jongen, dat ls nergens voor nodig. Zelfs al zou je elders een betrekking kunnen krijgen, daarom heb je nog geen huis. En bovendien, ik wil liever niet van het eiland weg. Ik houd nu een maal van mijn geboortestreek, ondanks de mensen. Wat kun je er aan doen?"

De Schakel | 1955 | | pagina 1