Hulp aan Vluchtelingengezinnen in Karinthië van W. Rugenbrink. OVERLEDEN: 2, Maria Lauret, echtge note van J. C. Ekkebus, 81 j.; 25, Izaak Michiesen, weduwnaar van J. C. Huijs- heere, 77 j.; 27, Catholijntje Butler, we duwe van P. Versprille, 90 j.; 9, te Oost burg: Johannes de Martelaere, echtge noot van M. T. Rijckaert, 81 j.; 15, te Vlissingen: Carolus L. De Roeck, ongeh., 65 j. GEHUWD: Geen. INGEKOMEN: 1, Wed. J. A. Fregeres- Voogdt, van Baarn naar Pr. Marijke- plein A 306; 12, L. J. van Mens, van Djakarta naar O 18a; 24, J. Happee, van Amsterdam naar Molenstraat A 12. VERTROKKEN: 3, K. A. den Dekker, van O 215 naar Oostburg; 3, J. D. Aar noutse, van W 14 naar Rotterdam; 10. F. den Hollander wed. v. Selen, van W 9 naar Breskens; 10, A. A. Beije, van Molenstr. A 32 naar Middelburg; 10, J. de Jonge, van Nleuwstr. A 273a naar Zeist; 21, W. van Hoeve, van W 127 naar Oostkapelle. Plaatselijk NieuwB Aardenburg 10-jarig bestaan Jong Hervormden In het Sociëteitsgebouw vierde de ver eniging van Jong Hervormden te Aar- denburg haar 10-jarig bestaan. Daar de zaal te klein was voor alle belangstel lenden, werden twee avonden gegeven, In zijn openingswoord wees de voor zitter der vereniging, de heer P. Karre- man, er op, dat in deze gemeente een dringende behoefte bestaat aan een ge bouw voor de Herv. jeugd. Als eerste stap voor de verwezenlijking hiervan werd de gelegenheid opengesteld extra giften te schenken. Vervolgens gaven de secretaris en de penningmeesteresse een overzicht van de gebeurtenissen gedurende de afgelo pen tien jaar. De hoofdschotel van het feest vormde de opvoering van het to neelstuk in 3 bedrijven van Hans Nesna ,Spel met een droom," hetwelk voor treffelijk ten tonele werd gebracht. De eerste bijeenkomst werd gesloten (ioor ds. Blom uit Aardenburg en de tweede bijeenkomst door ds. van Royen uit Den Helder. Deze laatste is de op richter van de jubilerende vereniging. Biervliet Benoeming De heer H. Westdorp is benoemd tot klerk ter secretarie te Biervliet. Collecte. De collecte voor de vereniging „Het Hoogeland" bracht te Biervliet f 18.67 op. Breskens Middenstands-gezinsavond. Maandag werd in hotel Valk door de Koninklijke Nederl. Middenstandsbond, in samenwerking met de Breskense winkeliersvereniging „Ons Belang", een gezinsavond gehouden, waarvoor grote belangstelling bestond. De heer G. de Weerdt, bestuurslid van „Ons Belang" sprak een welkomstwoord, waarin hij speciaal mr. D. Kluiver, rechtskundig adviseur van de Kon. Nederl. Midden- stansdsbond, van harte welkom heette. Ook mr. Kluiver heette hierop de aan wezigen welkom, in het bijzonder bur gemeester Eekhout, alsmede de vele aan wezige dames, waarna de prachtige film „De spannende wedstrijd om de vangst van de eerste Hollandse nieuwe haring" vertoond werd. (Deze film verwierf de le prijs on het filmfestival te Cannes) Vervolgens gaf mr. Kluiver een korte; doch zeer duidelijke uiteenzetting over het doel en streven van de K.N.M.B. Spr. wees hierbij op de sterke arbeiders- en landbouworganisatie^ en zei dat de K.N. M.B. ook zo groot moet worden om iets te bereiken. Dit kan. als iedere midden stander lid wordt van genoemde bond. De contributie kan geen bezwaar zijn, want deze bedraagt slechts 12 cent per week. Hij gaf een opsomming van het geen zier schelen. En ik had gedacht, dat U ook verstandiger zou zijn „Wat? Is het dus toch waar? Ik ik Van Vliet stikte haast in zijn woede. Hij deed nog een paar pas voor waarts en voor Joke goed en wel wist wat er gebeurde, voelde ze een bran dende plek op haar wang. Van Vliet had zijn dochter voor het eerst van zijn le ven geslagen HOOFDSTUK IX. Nader tot elkander. Klaas van der Waal Hep in zijn eentje langs de Maaskant en keek van tijd tot tijd op zijn horloge. Jonge, die tram was zeker weer eens te laat vanmiddag. Nu ja, op Zaterdag was dat zo gek niet. Er waren altijd veel reizigers, die een week eind het eiland afgingen en dan de mensen die boodschappen gingen doen in de stad. De tram van halfvier wa.< altijd stikvol op Zaterdag. Klaas stak een sigaret op en keek nog eens op zijn horloge. Toen zag hij uit de Rosestraat mensen komen. Dus de tram was er. Hij draaide zich om en liep langs het water, onderwijl kijkend naai de schepen, die voorbij voeren. Altijd was het hier druk. Hier klopte de slag ader van de handel. Wat zou Rotter dam zonder Maas, zonder schepen zijn? Een dode stad, die tot armoede verviel. Klaas wachtte, wachtte, maar er kwam •een Joke naast hem lopen. Misschien was het de tram van Oostvoorne of Hei geen de bond voor de middenstanders doen kan, n.l. bemiddeling, onverschil lig op welk terrein. Tot slot sprak hij enige woorden van dank tot de heer Schoot uit Axel, voor zijn muzikale me dewerking aan deze avond. In de pauze gaf zich een groot aantal aanwezigen op als lid van de .K.N.M.B, Breskens telt nu 26 leden. Vervolgens werden nog enige zeer mooie films vertoond, w.o. de indruk wekkende muziekfilm „Tanglewood' Aan het slot van deze mooie avond dankte de heer De Weerdt allen voor hun opkomst. Winkeliersactie. De Winkeliersvereniging „Ons Belang" te Breskens zal weer een Winkel-actie organiseren en wel van 19 Nov. t.m. Dec. a.s. De baten van deze actie zullen aangewend worden om de muziekver eniging „Uit het Volk - Voor het Volk te steunen. Cadzand Op verkenning. Een aantal leden van de afdeling Zee land der Kon. Ned. Nat. Historische Vereniging, bracht een bezoek aan Cad zand, waar zij diverse schelpenvondsten deden. Er waren zelfs diverse fossiele schelpen bij. Oroede Opening bazar. Het bazar-comité te Groede, dat zich ten doel heeft gesteld gelden bijeen te brengen ten behoeve van de muziekver eniging „Eendracht Maakt Macht" al daar, heeft de laatste weken hard ge werkt. Maar de resultaten zijn er dan ook naar. Deze bazar belooft een van de mooiste te worden, welke er ooit in Groede gehouden zijn. Het is opvallend hoe goed de bevol king van Groede vcor deze bazar heeft geofferd. Het is ook opvallend hoeveel oud-ingezetenen deze bazar steunen. De collecte bracht niet minder dan f 2500,- op. En daarnaast is er nog veel in natura gegeven. De bazar duurt slechts drie dagen. Maar er is voldoende goede boter, eieren, bloem en melk toegezegd, om 7 dagen wafelc te bakken. Het aantal prij zen, dat gratis beschikbaar is gesteld voor het grote Rad van Avontuur, over treft werkelijk de stoutste verwachtin gen. Verwacht mag dan ook worden, dat deze bazar een zeer druk bezoek zal hebben. De bazar wordt gehouden in de open bare lagere school in de Blekestraat. Ze wordt a.s. Zaterdag, 12 November, om 4 uur geopend door de burgemeester van Groede, de heer J. C. Everaars. Hoofdplaat Collecte. Voor de Federatie van Vluchtelingen hulp werd te Hoofdplaat reeds gecollec teerd. De sleutelactie bracht een bedrag op van f 113,11 en 4.5 kg. sleutels. Toneeluitvoering Voor een volle zaal gaf, op uitnodiging van de vereniging „Katholiek leven". Het reizend Zeeuwsch volkstoneel" een voorstelling van „De eenzame man uit Sjanghai", onder regie van drs. Lockefeer. Het stuk. dat opgebouwd is rond een enigszins fantastisch gegeven, vast de zaal van 'teerste tot 'tlaatste bedrijf te boeien. Nleuwvlfet Collecte. De collecte voor de Kerstfeestviering van de patiënten die lijden aan Vallende Ziekte in de Inrichtingen te Heemstede en Haarlem, bracht te Nieuwvliet het mooie bedrag van f 2&50 op. Collecte. De collecte ten bate van de lectuur voorziening in Zeeland bracht f 15.06 op. Oostburg Ir. I. van Sandick overleden. Te Rotterdam is in een ziekenhuis overleden ir. I. van Sandick, in leven levoetsluis geweest. Hij liep terug en waagde nu een kijkje in de Rose-traat to nemen. Maar daar stonden twee trams die zo juist gearriveerd waren. Dan was ze dus niet meegekomen. Misschien had ze de tram gemist, misschien had ze langer gewerkt bij Dijkstra. Enfin, niets 9 an te doen. Dan maar wachten tot de volgende tram. Dan zouden ze weliswaar niet zoveel tijd meer hebben om ringen te kopen, want de volgende tram kwam pas tegen half zes aan. En om zes uur sloten de winkëls. Idioot, op Zaterdag avond al om zes uur dicht. Dan was Rotterdam tegenwoordig net een uitge storven stad, geen aardigheid meer aan. Enfin, kon hij nog net even een bood schap doen in West. Dat kwam eigenlijk wel zo mooi uit. Om kwart over vijf was Klaas weer aan de Maalkant. Het was al bijna don ker, want er kwam een mist opzetten. De donkere dagen voor Kerstmis, dacht Klaas. Tal van étalages hadden al Kerst versieringen. Straks vier dagen vrij, niet gek Hei; duurde nog een kwartier, toen zag hij, dat de tram gearriveerd was. Langzaam liep hij langs de kade en na een paar minuten hoorde hij de welbe kende voetstaopen. Een arm werd door de zijne gestoken. Onmiddellijk verhelderde zijn gelaat. .Fijn, dat ie er bent, meisje," zei hij op zijn gewone kalme toon. (Wordt vervolgd). hoofd van de technische dienst van het waterschap „Het Vrije van Sluis". De heer Van Sandick werd 2 Augus tus 1900 te Sigli (Atjeh geboren. Na zijn opleiding voltooid te hebben was hij o.m. werkzaam als leraar aan de M.T.S. te Dordrecht. Op 1 April 1946 werd hij benoemd tot hoofd van de technische dienst van „Het Vrije van Sluis" in Oost burg, in welke gemeente hij zich met zijn gezin, vrouw en twee kinderen, ves tigde. Ir. Van Sandick was een bekwaam en rustig man, die ook in moeilijke pe rioden, bijv. bij de watersnood op 1 Fe bruari 1953, voor een goed technisch be leid zorg droeg. De teraardebestelling heeft plaats ge had op Woensdag 9 November, op de al gemene begraafplaats Crooswijk te Rotterdam. Sluis Golfbiljart. Tussen de clubs uit Sluis en IJzen- dijke werd een wedstrijd gehouden op het golfbiljart in café „Lammensvliet" te Sluis. Gespeeld werd voor de competitie van de West Zeeuws-Vlaamse golfbil jartclubs. Het spel eindigde gelijk met 55. In totaal werden 30 partijen ge speeld, waarvan Sluis er 16 en IJzen dijke er 14 won. Collecte. De naj aars-zendingscollecte heeft in de Ned. Herv. Kerk te Sluis opgebracht de som van f 148,27. Nieuw raadslid. De heer P.A. Wieme, die in de plaats van de heer P. F. van Dalen, voor de P. v. d. A.-fractie zitting zou nemen in de gemeenteraad, is als zodanig toege laten. In diezelfde vergadering deelde burgemeester Van Hootegem mede, dat de Rijksweg van Sluis naar St. Anna ter Muiden enige dagen voor alle verkeer zou worden afgesloten. Rijkswaterstaat deed de toezegging, dat de weg in ieder geval Vrijdag 11 November, de nationale feestdag in België, hersteld zou zijn. Op 22 November a.s. zal de weg Sluisje Kruisdijk worden aanbesteed. IJzendljke Sleutelactie door schooljeugd. Ook de kinderen van de R.K. jon gensschool te IJzendijke gaan meewer ken om de „sleutelactie" voor de vluch telingen in Oostenrijk zo goed mogelijk te doen slagen. Zij zullen de vluchte lingen helpen door huis aan huis de oude sleutels en ook andere oude me talen op te halen. Zij kregen allen van het onderwijzend personeel een wijk toegewezen. Uitslag schieting. Te IJzendijke werd door de hand boogmaatschappij „Kunst en Genot" een schieting gehouden. De uitslag was: Hoogvogel: C. de Baere, Watervliet: le zij vogel: M. Cortvriend, Biervliet: 2e zijvogel: L. de Vilder, IJzendijke: lekal- vogel: J. Clarijs, IJzendijke; 2e kalvo- gel: A. Dellaert, IJzendijke. Zuidzande Afscheid onderwijzer. In aanwezigheid van het gemeente bestuur, de oudercommissie en het per soneel der openbare lagere school te Zuidzande, werd afscheid genomen van de onderwijzer, dhr. Iz. Verkruijcse, in verband met zijn benoeming tot hoofd aan de openbare lagere school te IJzen dijke. Burgemeester Everwijn bracht hem dank voor het werk, dat hij gedu rende ruim twee jaar voor de °chool heeft gedaan en wenste hem veel suc ces toe in zijn nieuwe gemeente. Namens de oudercommissie werd het woord ger- voerd door de secretaris, de heer J. P. de Zwart, waarna namens het onderwijzend personeel een kort woord gesproken werd door het hoofd der school, de heer B. van de Reepe. Voetbal Programma voor Zondag a.s.: Hansw. Bov^—AardenburgClinge Luctor: HoofdplaatKoewacht: Oost burgYerseke; SluiskilBreskens. Hansw. Boys krijgen het Zondag niet emakkeiijk tegen Aardenburg en ze dienen op hun tellen te passen. Clinge, dat voor de bovenstp plaats is uitgeschakeld, kan het tegen Luctor wel klaren Hoofdplaat gaat een zekere degrada tie tegemoet, als ze niet van het zwakke Koewacht kunnen winnen. Oostburg kwam in Breskens goed voor de dag. maar of ze aan de opmars van lerseke een eind kunnen maken, dienen we af te wachten. Beskens moet goed voo^ de dag ko men tegen Sluiskil en we verwachten, dat alle illusies de bodem ingeslagen zullen worden. Abe. ATHLETIEK. Het, baanseizoen is achter de rug en de tiid van de crossen is aangebroken. Reeds aan twee crossen is door enkele Zeeuwse athleten met succes deelgeno men. Met het oog op de cross van ..le Soir," waarvan de finalp oo 20 November te Brussel zal plaats hebben, worden overal de zogenaamde oefen-crossen gehouden. Enige weken geleden eindigde de Mid delburger Cu jé derde te Breda in een cross over ongeveer 5 km. Winnaar werd de Roosendaler Rovers Staf Dobbelapre besloot het baanseizoen met een uur- loop te Rotterdam, waar hij het Zeeuw se record aanzienlijk verbeterde en het bracht van 16.784,75 op 17.273,10 meter. Het oude record stond eveneens op zijn naam. Zondag j.l. hebben de Zeeuwen gedo mineerd in de cross te Breda. In de A- klasse senioren werd het wel geen Zeeuwse overwinning, want die ging naar Künnen van de organiserende ver eniging Sprint, maar de twee volgende plaatsen waren voor Cujé en Dobbelaere •die de recordhouder en kampioen steeple chase van Nederland, Verhoeks, die 4e werd, met resp. 49.2 en 20 sec. achter zich hielden. In de B-klasse senioren werd het een Zeeuwse overwinning met H. Bosselaar van „E.M.M.". Zijn clubge noot H. Mondeel werd hier achtste. Ook de junioren kwamen goed uit de bus; S. Huigh werd bij de A-jongens, uit een veld van ongeveer 55 man, 13e. Bij de B-jongens waren het de Oost Zeeuws- Vlamingen die de scepter zwaaiden. De Hultesnaar A. Scheffers werd le en de 5e en 6e plaats waren voor zijn clubge noten Biesbroek en Picavet. Als laatste oefencross voor „le Soir" staat Halsteren op het programma der Zeeuwen. De mannen van Janus v. d. Sande, met hemzelf aan het hoofd, zul len voor het Zeeuwse duo Cujé-Dobbe- laere alles op alles moeten zetten willen ze in eigen veste niet geklopt worden. Ook de andere Zeeuwen zullen voor goede plaatsen zorgen. Door de Provinciale Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, afd. Zeeland, is aan opbrengst over het eerste halljaar 1955 ontvangen: Groede, N.V.V. f 15,65; Oostburg O. V.V. f 72,-; Biervliet f 277,65; Breskens f 221,85; Cadzand f 65,07; Oostburg f 366,77; Sluis f 531,20; Waterlandkerkje f 125,45; IJzendijke f 296,45; Zuidzande f 154,65; Oostburg, afd. K.A.V. f 22,04. Gezamenlijke giften in Oostburg f 460,81. Het totaalbedrag in geheel Zeeland bedroeg f 27.385,69. FILMNIEUWS Zaterdagavond zal in het Luxor Theater te Breskens vertoond worden de grote en spannende detective-film: „U spreekt met Uw moordenaar" van Alfred Hitch- kok. Op realistische wijze met een span ning ten top gevoerd, wordt vezel voor vezel het drama uitgepluisd. Toegang 18 jaar. Aanvang 8 uur. Zondag zal worden vertoond Enge- lands nieuwste Grootkomiek Norman Wrdom in: „Een Warenhuis op stelten". U zult tranen lachen om zijn grollen en zijn geniale invallen. Toegang elke leef tijd. Aanvang 6.45 en 9 uur. In het voorprogramma HollandBel gië. BOEKBESPREKING Vertrouw en geniet. In een, door uitgeverij J. N. Voor hoeve te Den Haag keurig uitgegeven boekje, heeft Prof. Dr A. A. van Ruler zestien toespraken gebundeld, de werden uitgesproken voor de microfoon van de AVRO. „Vertrouw en geniet" heet deze nieuwe bundel morgenwijdingen: ver trouwen mogen wij, omdat God ons in Jezus Christus nabij is gekomen. Ge voed door dit vertrouwen kunnen wij de gehele wereld genieten. Aan de hand van de zogenaamde „Ik ben"-woorden uit het evangelie van Johannes wordt deze oproep tot vertrouwen op een zeer boeiende en diepzinnige wijze verklaard. Ook de toespraken over Psalm 104. die de schoonheid van natuur en wereld be zingen. zijn indringend en origineel. Een rijk boekje, vol levensvreugde en visionaire kracht. Van harte aanbevo len. BLIKSTRAAT TE SLUISKIL VER KEERT IN ERBARMELIJKE TOESTAND A.N.W.B. wendt zich wederom tol Gedeputeerde Staten. De Blikstraat te Sluiskil, welke on derdeel uitmaakt van de verbinding tus sen de provinciale weg Terneuzen-Axel en het dorp Sluiskil aan de rijksweg TerneuzenSas van Gent. een route waarvan veel industrie-verkeer gebruik maakt, verkeert in erbarmelijke toe stand. Niet alleen veroorzaakt deze si tuatie materiële schade aan de voertui gen die van deze weg gebruik maken, doch tevens is hier voortdurend het ge vaar aanwezig dat er een ongeval uit voortvloeit. De A.N.W.B. heeft zich dan ook we derom tot Gedeputeerde Staten van Zeeland gewend, met het dringende ver zoek hier in te grijpen. EEN GROT VAN 70 m. DIEPTE IN DE BOVEN-PYRENEEEN ONTDEKT. Een grot van enorme afmetingen en zeer interessante vormingen is onlangs boven het dorpje Saïnt-Pé-de Bigorre in de Boven-Pvreneeën ontdekt door oen groep van 12 speleologen onder lei diner van Abt Abadie. leraar aan het Klein-Seminarie van Saint-Pé. De inaang van de grot bevond zich aan de zijkant van de berg. op het deel dat ..Castets" wordt genoemd, op 630 meter hoogte. Na een reeks galerijen, kwamen de onderzoekers in een zaal waarvan het gewelf meer dan 70 m. hoog was. Zij hebben hun excursie voortgezet dwars door een tweede af grond waarin op 25 m. diepte een ri vier was.

De Schakel | 1955 | | pagina 2