BRILLEN BOBBE Willem Beukten DE OUDE STRIJD ,<©e S&rüfemaefter' over P.ï.ï. ^WCaLLen^J-eersei^ cLe.i4.jc yilèceó 79.50, 89.50 en 98.50 De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 10e Jaargang Nummer 563 Vrijdag 11 NOV. 1955 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs r 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra. In een gids voor West Zeeuws-Vlaan deren, die in 1932 werd uitgegeven en welke de beziens- en merkwaardigheden van onze streek per gemeente om schreef, vormt voor de gemeente Bier vliet de figuur van Willem Beukelszoon de hoofdschotel. De Gids verhaalt, wat wij trouwens al op onze schoolbanken geleerd hadden, dat omstreeks het jaar 1300 de daar wonende Willem Beukels zoon het haringkaken uitvond. Deze uitvinding was zeer belangrijk de haring kon door dit kaken langer be waard worden zij gaf een ommekeer in de tot dusverre gevolgde methode en zij gaf merkbare financiële voordelen aan hen, die van deze visserij leefden. Ter ere van Beukels werd zijn beeltenis vereeuwigd in een gebrandschilderd raam van de Nederlands Hervormde Kerk. Dit gebrandschilderde raam da teert uit de 16e eeuw; het is zeer mooi uitgevoerd en alleen al voor de bezichtiging van dit raam is een bezoek aan Biervliet aan te bevelen. De belang rijkheid van het Biervliet-van-voorheen wordt nog geaccentueerd door het be zoek, dat in 1556 Karei de Vijfde met zijn beide zusters, de Koninginnen van Frankrijk en Hongarije aan Biervliet brachten. Zij bezochten toen ook het graf van Beukels, waarvan de plaats nu echter niet meer aan te geven is. In een schilderij van de Vlaamse schilder M. Calisch werd het bezoek van Karei V vastgelegd. Ten tijde van Willem Beukelszoon, zo zegt de Gids verder, was (het eiland) Biervliet een havenplaats, door water wegen met het vaste land en met de Wester Schelde verbonden. Het was een belangrijke handelsstad. In 1377 werd zij door de zee verzwolgen. Weliswaar werd de plaats weer opgebouwd, maar door de vele inpolderingen in latere tijd kwam Biervliet niet meer aan de zee te liggen. Haar karakter wijzigde zich; van een belangrijke zee-, haven-, en vissersplaats werd zij na verloop van tijd een land- bouwgemeente. Als zodanig leefde zij heel lange tijd het leven van elke dag. De uitzonderlijke ligging van Bier vliet (om even precies als de Gids te zijn: „gelegen in de meest Oostelijke hoek van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen op pl.m. 6 km. afstand van IJzendijke en Hoofdplaat en op pl.m. 12 km. van Philippine") was de oorzaak, dat er van enig doorgaand verkeer, van enige her opleving eigenlijk geen sprake was. Be zien wij echter thans deze plaats, dan valt het elkeen op, dat zich daar een merkwaardige verandering aan het vol trekken is. Er is als het ware een nieuwe geest in de bevolking gevaren, een wil om het stille, dommelende plaatsje van voorheen op te heffen. Een evolutie! Goede toegangswegen hebben Biervliet reeds opengelegd; zij zullen dat nog meer doen door de z.gn. middenweg. Inwendige vernieuwingen, in de vorm van woningbouw en woningverbetering, sociale en culturele werken (sportter reinen e.d.), het zijn zo van die factoren, die doen zien, dat Biervliet zijn rol in het West Zeeuws-Vlaamse openbare le ven wenst te blijven medespelen. De af sluiting van de Braakman, mede door Biervliet's onvermoeid werken tot stand Feuilleton Een verhaal van de ivater- vloed op een Z.-H. eiland, door HENK VAN HEESWIJK 14 Dat gebeurde spoediger dan hij dacht. Zaterdagsmorgens, nadat het werk ge- re'ed was, knapte hij zich op en stapte op de fiets om zich in het dorp te laten scheren. Wat voor de polder misschien nog verborgen was gebleven, was in het dorp echter al bekend geworden en toen van Vliet in de scheerzaak rustig zijn beurt zat af te wachten, onderhand zijn pijp rokend, knoopte een andere boer een gesprek met hem aan. Het begon over de prijzen van het vee en het ein digde met Joke. Want zo langs zijn neus weg merkte de praatgrage boer op, dat van Vliet weldra twee bruiloften op de deel zou hebben. Van Vliet keek de ander schaapach tig aan. „Twee? Bij mijn weten heeft Harm wel trouwplannen, maar van Joke is me nog niets bekend". „O nee? Nou, ze is anders nog al druk aan 't vrijen met Klaas van der Waal, dacht ik". Van Vliet draaide zich half om en OOSTBURO gekomen, opent op het terrein van deze ontsluiting wijde perspectieven. Men denke hier maar aan de ruime recre atiemogelijkheden en aan de toename van cultuurgronden, die ook Biervliet economisch sterker zullen maken. Zoude men nog eens een Gids voor Weit Zeeuws-Vlaanderen uitgeven, dan hoeft men werkelijk niet meer zoals in de Gids van 1932, ten gerieve van de bezoeker zo'n preciese omschrijving van haar ligging op te nemen. Zij is een ieder volkomen bekend. Want ver buiten onze streekgrenzen roept nog eens de figuur van Willem Beukelszoon om aandacht voor de plaats, die hij indertijd groot hielp maken. Biervliet wil door zijn grote zoon als blijvend aandenken een standbeeld oprichten. Ruime giften vloei den reeds binnen. Zo gaf de gemeente Den Haag een groot geldsbedrag om deze groteske plannen van Biervliet's gemeentebestuur uitvoerbaar te maken. Velen in den lande waren reeds Den Haag in deze mede-financiering voor gegaan. Velen zullen ongetwijfeld nog volgen, verzekerd als zij reeds bij voor baat zijn van de erkentelijkheid van het Landelijk Comité, hetwelk onder de Hoge bescherming van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernard, voor dit doel werd opgericht. Een comité, waarin ne vens de Minister van Onderwijs en van Landbouw, de Commissaris der Koningin in Zeeland, burgemeesters van visserij- gemeenten in ruime mate verenigingen en corporaties van de vishandel verte genwoordigd zijn. Op Vrijdag 21 October is een viertal Koninklijke besluiten verschenen, die betrekking hebben op het Staatsbedrijf defr P.T.T. De algemene strekking, dezer alge mene maatregelen van bestuur is, dat ook op dit punt de moderner opvatting van wetgeving doorbreekt. De wetgever trekt zich terug in het principiële en laat de regeling van uitvoering en van de details over aan algemene maatrege len van bestuur, die op haar beurt op enkele punten de uitwerking overdragen ter regeling in beschikking van de be trokken minister of van de directeur- generaal der P.T.T. Het verdient wellicht aanbeveling op enkele punten, die van algemeen belang zijn, iets naders in te gaan: Posterijen. Voor de postdienst worden nu uitslui tend die tarieven bij Koninklijk besluit geregeld, die betrekking hebben op stuk ken die niet zwaarder zijn dan 500 gr., zijnde de grens, waarvoor het postmo- nopolie geldt. De overige tarieven wor den odor de directeur-generaal der PTT vastgesteld. De postbewijzen en het aan vullende expresserecht komen te verval len. Het aanvullende expresserecht is een recht, dat geheven werd voor ex- keek de spreker nu werkelijk stomver baasd aan. „Met wie, zeg je? Met die op zichter?" „Ja ja, die bij jullie in de polder woont. Wist je d'r niks van?" „Welnee man, hoe kom je er bij? Er is niets van waar, hoor. Dan had ik het toch zeker gehoord. Nee, Joke heeft he lemaal geen trouwplannen en met Klaas ze zal wel wijzer wezen". „Ja. d'r liepen indertijd van die rare praatjes over Klaas, hè? Och, of dat nu allemaal waar is Van Vliet zei niets meer. maar zijn gefronste wenkbrauwen spraken genoeg. De kapper, die het gesprek gehoord had en ook al vernomen had, dat Joke en Klaas samen in de stad waren gezien, was een verstandig man en zei, toen hij van Vliet onder het mes had, maar niet veel. Hij sprak een paar woorden over het weer en als enige reactie kreeg hij een kort gebrom te horen. En alle aan wezigen in de scheerzaak loosden een zucht van verlichting, toen van Vliet weer de deur was uitgestapt, 't Was im mers een van de rijkste boeren in de Idapolder en je kon met hem beter goede vrienden blijven. Maar toen hij weg was kwamen de tongen los. Intussen reed van Vliet huiswaarts, ten prooi aan de mee^t tegenstrijdige gedachten. Wat bezielde die meid om uitgerekend juist met die lamme op zichter aan te pappen? Dat had je er nu pressebrieven die bezorgd moeten wor den buiten de bestelkring, waarin het vaste recht van f 0,30 geldt. Rijkspostspaarbank. Het rentegevend maximum wordt ver hoogd van f 2500,- tot f 6000.-, waardoor de voorwaarden van de rijkspostspaar bank meer in overeenstemming komen met die der bijzondere spaarbanken. Het reserve-fonds, waarover de rijks postspaarbank moet beschikken krijgt een maximum n.l. het gebruikelijke per centage van 15 procent van het totaal saldo-tegoed der inleggers, dat nu rond f 160.000.000,- bedraagt. Het is mogelijk, dat de schatkist voor deel zal genieten van deze bepaling, want in de begroting 1956 is al een post van bijna f 11.000.000,- opgenomen als uitkering aan de schatkist door de rijkspostspaarbank. W.V. boekje. Naast de gewone boekjes, die voor minderjarigen kunnen worden genomen en over het saldo-tegoed waarvan de Wettelijke Vertegenwoordigers (ouders of voogden) yan kinderen boven de 12 jaar tot dusver slechts kunnen beschik ken met de medewerking van hun pu pillen, zijn er nu ook spaarbankboekjes, over het saldo waarvan de ouders of voogden geheel zelfstandig kunnen be schikken tot het 21e jaar van hun pu pillen. De genoemde leeftijd van 12 jaar wordt verhoogd tot 14 jaar. Spaarrekeningen zonder boejeje. In het nieuwe rijkspostspaarbank- besluit wordt ook aandacht besteed aan de moderne spaarvormen, zoals school-, bedrijfs- en groepssparen. Postcheque- en girodienst. Voor de postcheque- en girodienst wordt in het nieuwe Koninklijk besluit een uniform recht voor cheques en stortingen vastgesteld van f 0,10, onge acht de grootte van het bedrag. Burgerlijke Stand GEMEENTE BRESKENS over de maand September '55. GEBOREN: 18. Corry Saartje, d. van Jannis Ja cob Vis er en van Maria Engelina Woit- tiez; 27, Catharina Maria, d. van Adri- aan Philippus Keijmel en van Adriana Jozina van de Wege; 30, Erica Jeanine, dl van Roelof Bernard Hemmelder en van Eva Catharina Stoof. HUWELIJKEN: 1, Aloisius de Klerk, 24 j., wonende te Breskens en Louisa Eli sabeth Evers, 22 j., wonende te Breskens. OVERLEDEN: 22, Abraham Jannis van de Velde, 50 j„ wonende te Breskens; 29, Victor Josephus van Vooren, 68 j., wo nende te Breskens. INGEKOMEN: 5, Anna P. A. de Vos, van IJzendijke naar Scheldekade 38; 12, Le- vinus Hengst en echtgenote, van Schoon- dijke naar T. F. Blaijkenstraat 18; 14, Pieter Leenhouts, van Groede naar N.- van, als je je kinderen de vrije teugels liet. Inplaats van een flinke boerendoch ter te worden was ze een tikmadam en die vent met zijn gemene streken had haar natuurlijk ingepalmd. Maar dat zou hij haar eens eventjes aan het ver stand brengen. Geen van der Waal in de familie dat mankeerde er nog maar aan! Joke was zich van dit alles nog onbe wust. Nadat ze thuis" gekomen was en gegeten had, was ze naar haar kamer aegaan om zich te wassen en te verkle den. Ze was in een prettige stemming, want vanmiddag zou ze met Klaas rin gen kopen in Rotterdam. Dan pas zou ze echt met hem verloofd zijn. En over enkele maanden zijn vrouw! Van Vliet zette zijn fiets tegen de schuur en beende met grote passen naar het achterhuis, waar Jannie aan het vlees braden was voor de Zondag. Hij keek de grote keuken rond en vroeg toen aan zijn vrouw: „Waar is Joke?" Jannie schrok van de toon in zijn stem en keek de boer verwonderd aan. „Joke? Die is op haar kamer om zich te verkleden". „Roep haar," beval hij kort „en zeg, dat ze meteen beneden moet komen". Jannie staakte haar werk bij het for nuis en draaide zich om. Zou hij gedron ken hebben? was haar eerste gedachte. Maar hij dronk toch nooit? „Wat is er dan?" vroeg ze. IcLeaLe de acht Een dracht, waarvan U 11 maanden van het jaar plezier kunt beleven. Wij brengen een zéér uitgebreide collectie wollen jersey DEUX P I C ES, van prachtige wevenit vervaardigd (Jaquard en Cottelé) in kleurschakeringen de ene nog beter gecombineerd dan de ander. Het zal U beslist geen moeite kosten uit onze collectie een keus te maken. Ook de prijs kan geen bezwaar zijn. Wij leveren U zo'n prachtige wevenit deux pieces voor de aan trekkelijke prijs van maten 38 tot en met 50 Voor Uw betere wollen jersey deux pièce* EERST KIJKEN BIJ UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en trein stoptvooronze zaak plan E 9; 15, Adriaan P. Trihou en ge zin, van IJzendijke naar Noodplan F 15; 16, Teuntje L. Rookus, van Utrecht naar Westlandstraat 29; 28, Cornelis J. Traas en gezin, van Vlissingen naar Boulevard Z 8 VERTROKKEN; 2, Adriaan P. Koster, van Pli. v. Kleefstraat 32 naar Kortgene; 3, Ferel Krol-v. d. Broecke, van Nood plan B 16 naar Vlissingen15, Pieter W. Wolttiez, van Dorpsstraat 22 naar Oegst- geest; 16, Maria S. Verplanke, van N.- plan A 10 naar Haarlem; 17, Pieter C. Leenhouts, van Dorpsstr. 75 naar Vlis singen; 20, Ferdinand P. Koster, van Dorpsstr. 130 naar Dordrecht; 20, Cor nelis Verstraaten en echtgenote, van W 18 naar Groede; 22, Johannis de Blok en echtgenote, van Noodplan N 14 naar Vlaardingen; 23, Jacob P. Brugge en echtgenote, van Scheldekade 19 naar Oostburg; 28, Barbara R. Metiarij-v. d. Heuvel, van de Hulludwarsstr. 22 naar Schiedam; 30, Arnoldus M. v. d. Vliet, van Scheepvaartstr. 31 naar Zoetermeer: 23, Pieter J. Goossen en gezin, van N.- plan D 13 naar Oostburg; 30, Adriaan Versprille, van Oranjeplein 5 naar Am sterdam. GEMEENTE GROEDE over de maand October 1955. GEBOREN: 2, Anita, d. van P. Göbel en „Klets niet!" bulderde hij „en roep die meid beneden!" Jannie haalde haar schouders op en liep naar de gang. Vlug de trap op en op de overloop botste ze bijna tegen het meisje op. Joke stond klaar om weg te gaan. „Hé, wat heb jij ineens een haast?" „Lieve genade, Joke, je vader roept je beneden. Hij kijkt zo woest wat is er gebeurd? Wat heb je gedaan?" Onmiddellijk begreep het meisje dat haar vader ingelicht was over haar ver houding met Klaas. Ze klemde de lippen op elkaar en schoof Jannie terzijde. Langzaam liep ze naar beneden, naar het achterhuis, waar haar vader stond. Ze keek hem vastberaden aan en vroeg op rustige toon: „Wat is er, vader?" „Wat is er? Wat is er?" begon hij, een stap naderbij komend. „Ik heb me daar wat moois van je gehoord Heb jij ver kering met die vent, die opzichter van der Waal? Spreek, is het waar?" Joke probeerde verbaasd te kijken. „Ja, we gaan al enige tijd met elkaar. Is dat zo gek?" „Is dat zo gek? Waar zit je verstand? Jij, een boerendochter, met zo'n vent, zo'n vrouwenjager ben je nou hele maal waanzinnig geworden?" Joke zette haar handen in de zij en keek haar vader zonder vrees aan. „Klaas en ik houden van elkaar en wat de mensen van Klaas vertellen, kan me

De Schakel | 1955 | | pagina 1